Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Ostravské minuty

Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Ostrava jako první začíná třídit a využívat směsný odpad
  • Cesta vody zpřístupnila malebné údolí Bělského lesa
  • Knihovnice byla oceněna za projekt S knížkou do života
  • Po ostravských školách putuje Para tour

Ostrava jako první začíná třídit a využívat směsný odpad

Ostrava se může stát vzorem pro celou naši zemi v nakládání s odpady. V areálu společnosti OZO v Kunčicích byla spuštěna třídící linka na směsný komunální odpad. Nová technologie dokáže i ze směsného odpadu získat další materiál vhodný k energetickému i materiálovému využití.

Ostrava neustává v práci na zlepšování životního prostředí. Ovzduší už se velice zlepšilo, máme ekologickou hromadnou dopravu a dalším prvenství nyní Ostrava získala v nakládání s odpady. Odpadová společnost OZO  spouští automatickou třídicí linku na směsný komunální odpad za 280 milionů korun.

Karel Belda, ředitel OZO Ostrava: „Oproti energetickému využití směsného odpadu v klasické spalovně, která energii vyrábí spalováním neroztříděného směsného odpadu, má naše linka tu výhodu, že kromě energeticky využitelných složek dokáže ze směsného odpadu vyseparovat i určité množství materiálově využitelných surovin, jako jsou například PET lahve, hliníkové plechovky, polyetylén nebo papír. Naše nová linka je navíc unikátní v tom, že má více funkcí – kromě třídění SKO dokáže dotřiďovat i separované složky odpadu, které sbíráme do žlutých nádob, nebo například i směs plast-papír.“

Jan Dohnal, primátor Ostravy: „O energetické využívání směsného komunálního odpadu usilovalo město Ostrava spolu se svou odpadovou společností již dávno předtím, než vstoupil v platnost současný zákon o odpadech. Ostatně s ohledem na současné navyšování nákladů na energie jsou alternativní způsoby vytápění víc než aktuální."

Teplárenská společnost Veolia už zahájila  budování multipalivových kotlů schopných vytříděné odpady přeměnit v teplo a elektřinu. 

Kamil Vrbka, ředitel Regionu Morava , Veolia: "Půl výroby tepla na tom novém fluidním kotli vyrobíme z tady vytříděného komunálního odpadu." 

Linka pracuje ve dvousměnném provozu – v ranní směně třídí směsný komunální odpad z ostravských sídlišť, v odpolední pak dotřiďuje plasty,  nápojové kartony a kovové obaly.

---

Cesta vody zpřístupnila malebné údolí Bělského lesa

Bělský les v Ostravě je zase o něco přístupnější lidem. Byla totiž dokončena nádherná stezka s názvem Cesta vody, která zpřístupnila podmočenou část lesa a okamžitě se stala velmi oblíbenou mezi návštěvníky. Na jejím začátku navíc vznikly unikátní Priessnitzovy lázně.

Asi nikoho by nenapadlo, že v Bělském lese v Ostravě někdy budou Priessnitzovy lázně. A přece je to nyní skutečností. Byl totiž dokončen unikátní projekt, díky kterému je přístupná nádherná část lesa, do které se dalo dostat jen v gumových holínkách a ještě s obtížemi. Stezka se jmenuje Cesta vody.

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: „Cesta vody obohacuje území mezi Výškovicemi a Starou Bělou o volnočasové aktivity pro děti i dospělé. Malebné údolí Výškovického potoka zpřístupňuje široké veřejnosti důmyslně navrženou sítí vyvýšených povalových a štěrkomlatových chodníků. V neposlední řadě projekt přispívá k zadržování vody v krajině a ke zpomalení odtoku povrchových vod v daném území."

Cesta vody vede od vyvěrajících pramenů a obnovených studánek podél sezónně zvodněných potůčků až k hluboce zařezanému a divoce meandrujícímu potoku v údolí. Po cestě mohou návštěvníci nakrmit kachny a nakonec si posedět s obrem.

Ivan Tachezy, architekt: "Od počátku příprav a práce na projektu ‚Cesta vody‘ jsem měl v hlavě základní vizi – více vtáhnout lidi do prostoru lesoparku a zpřístupnit jim zajímavá, romantická zákoutí tohoto fenoménu ostravské aglomerace."

Projekt byl náročný na realizaci, protože i dělníci museli celou dobu pracovat po kolena v bahně a vodě. 

Martin Mati, Ostravské městské lesy: „V rámci navržených vegetačních úprav bylo vysazeno celkem 19 vzrostlých alejových listnatých stromů a 16 jehličnatých stromů. Z toho 14 habrů bylo vysazeno do svahů nad Priessnitzovými lázněmi, jedna vrba a olše u mokřadu poblíž obra, 3 duby a 16 borovic nad fit schodištěm."

Na Cestu vody bude navazovat další projekt s názvem Park nad rybníkem. Napojení je navrženo právě u sedícího obra. 

---

Knihovnice byla oceněna za projekt S knížkou do života

Knihovna města Ostravy může být hrdá na jednu ze svých knihovnic. Helena Dlouhá totiž byla oceněna prestižní cenou MARK za celostátní projekt S knížkou do života, který funguje už 6 let.

Projekt S knížkou do života jistě z našeho zpravodajství znáte. Knihovny lákají rodiče a jejich děti, aby co nejdříve získaly vztah ke knížkám a ke čtení. Za projektem stojí v naší zemi už od počátku ostravská knihovnice Helena Dlouhá. 

Helena Dlouhá, oceněná knihovnice: „Pozitivní reakce na projekt, pestrý fond a aktivity pro nejmenší čtenáře slýcháme na oddělení každodenně. Díky tomu, že je knihovna do projektu zapojena od jeho počátků, potkáváme na vítání občánků čím dál častěji naše čtenáře, kteří nám již dopředu hlásí, že se na vítání opět potkáme.“

Letos běží už šestý ročník tohorto projektu a každý roky se neustále rozvíjí o další a další aktivity a přidávají se nové knihovny. Je jich již několik set. Knihovnic Helena Dlouhá byla za svou práci odměněna cenou MARK. 

Helena Dlouhá, oceněná knihovnice: "Ocenění si moc vážím, ale je to ocenění pro všechny knihovny, které se do projektu zapojily." 

Lucie Baránková, náměstkyně primátora Ostravy: „Aktivity paní Dlouhé jsou skutečně obdivuhodné. S knížkou do života provází od počátku, letos je realizován již šestý ročník projektu. V rámci pracovní skupiny se věnuje správě webu a facebookového profilu projektu, online komunikaci se zapojenými knihovnami, vyhodnocování zpětných vazeb, čtvrtletnímu vydávání zpravodaje a sdílení dobré praxe dalších knihoven. S kolegyněmi se podílela na tvorbě metodik projektu, např. metodiky logopedie. Účastní se také předávání dárkových sad při vítání nových občánků Ostravy a mnohé další. Bez paní knihovnice by S knížkou do života neoslovilo zdaleka tolik čtenářů napříč republikou. Zaslouží si náš obdiv a poděkování."

Sady z projektu S knížkou do života může dostat každé dítě, které má trvalé bydliště v Ostravě a není starší dvou let při vítání občánků nebo v knihovnách zapojených do projektu. 


Po registraci dítěte do knihovny mohou rodiče a jejich děti navštěvovat všech 28 poboček knihovny, půjčovat si knihy a účastnit se akcí.

---

Po ostravských školách putuje Para tour

Český para hokej v posledních letech zaznamenal velký rozmach, což pomáhá v soužití handicapovaných a většinovou společností. Je důležité, aby se už i děti na školách o jejich životě dozvěděli co nejvíce a proto vznikl projekt Para tour, který i letos putuje po ostravských školách.

Během Mistrovství světa v para hokeji v Ostravě v roce 2019 vznikl unikátní program s názvem Para tour. Ostravští školáci se díky němu mohou interaktivní formou seznámit s tím, co vše mohou lidé se zdravotním znevýhodněním dělat, jak mohou sportovat či jak fungují v běžném životě. Letos odstartoval už jeho čtvrtý ročník.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „V průběhu programu si mohou děti samy vyzkoušet sport s handicapem. Nejčastěji reagují na obtížné situace, chtějí si vyzkoušet simulaci zrakového handicapu a pohybu s tímto postižením, ale i další nesnadné aktivity. Díky vlastní zkušenosti dětí také vzniká bezprostřednější vztah k handicapovaným lidem, učí se vzájemné toleranci odlišností a pochopení života handicapovaného, stejně tak důležitosti zdraví a zdravého pohybu. Program však může ukázat i cestu handicapovaným kamarádům dětí, které se jej účastní, a jeho prostřednictvím jsou nalézány také nové talenty pro paralympijské sporty."

Jiří Šindler, šéf Českého para hokeje: „Smyslem Para tour je bourat ty naše bariéry. Nejsou handicapovaní a zdraví, žijeme a fungujeme všichni spolu, máme sny, rodiny, touhy a přání, všichni úplně stejné a formou zábavy i debaty to děti díky Para tour zjistí."

Para tour tentokrát zamířila na ZŠ Volgogradskou, kde přivezla kompletní sportovní vybavení, zkušené animátory i známé paralympijské sportovce.

Daniel Minster, bývalý parahokejista: „Děti jsou neskutečně bezprostřední. Ptají se mě na běžné věci, jak vařím, cestuju, ale zjišťují i to, jak jsem posiloval, sportoval.“

anketa, děti ZŠ Volgogradská: "Strašně mě bavila ta slepota, že jsem si vyzkoušela jaký je to pocit."

"Byla to sranda, pořád jsem padal. Je to těžké, ale jde si na to zvyknout."

Para tour zamíří do 20 ostravských základních a středních škol k bezmála 1200 žákům.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Ostravské minuty
26. října 2023, 18:35

Ostrava jako první začíná třídit a využívat směsný odpad

Ostrava se může stát vzorem pro celou naši zemi v nakládání s odpady. V areálu společnosti OZO v Kunčicích byla spuštěna třídící linka na směsný komunální odpad. Nová technologie dokáže i ze směsného odpadu získat další materiál vhodný k energetickému i materiálovému využití.

Ostrava neustává v práci na zlepšování životního prostředí. Ovzduší už se velice zlepšilo, máme ekologickou hromadnou dopravu a dalším prvenství nyní Ostrava získala v nakládání s odpady. Odpadová společnost OZO  spouští automatickou třídicí linku na směsný komunální odpad za 280 milionů korun.

Karel Belda, ředitel OZO Ostrava: „Oproti energetickému využití směsného odpadu v klasické spalovně, která energii vyrábí spalováním neroztříděného směsného odpadu, má naše linka tu výhodu, že kromě energeticky využitelných složek dokáže ze směsného odpadu vyseparovat i určité množství materiálově využitelných surovin, jako jsou například PET lahve, hliníkové plechovky, polyetylén nebo papír. Naše nová linka je navíc unikátní v tom, že má více funkcí – kromě třídění SKO dokáže dotřiďovat i separované složky odpadu, které sbíráme do žlutých nádob, nebo například i směs plast-papír.“

Jan Dohnal, primátor Ostravy: „O energetické využívání směsného komunálního odpadu usilovalo město Ostrava spolu se svou odpadovou společností již dávno předtím, než vstoupil v platnost současný zákon o odpadech. Ostatně s ohledem na současné navyšování nákladů na energie jsou alternativní způsoby vytápění víc než aktuální."

Teplárenská společnost Veolia už zahájila  budování multipalivových kotlů schopných vytříděné odpady přeměnit v teplo a elektřinu. 

Kamil Vrbka, ředitel Regionu Morava , Veolia: "Půl výroby tepla na tom novém fluidním kotli vyrobíme z tady vytříděného komunálního odpadu." 

Linka pracuje ve dvousměnném provozu – v ranní směně třídí směsný komunální odpad z ostravských sídlišť, v odpolední pak dotřiďuje plasty,  nápojové kartony a kovové obaly.

---

Cesta vody zpřístupnila malebné údolí Bělského lesa

Bělský les v Ostravě je zase o něco přístupnější lidem. Byla totiž dokončena nádherná stezka s názvem Cesta vody, která zpřístupnila podmočenou část lesa a okamžitě se stala velmi oblíbenou mezi návštěvníky. Na jejím začátku navíc vznikly unikátní Priessnitzovy lázně.

Asi nikoho by nenapadlo, že v Bělském lese v Ostravě někdy budou Priessnitzovy lázně. A přece je to nyní skutečností. Byl totiž dokončen unikátní projekt, díky kterému je přístupná nádherná část lesa, do které se dalo dostat jen v gumových holínkách a ještě s obtížemi. Stezka se jmenuje Cesta vody.

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: „Cesta vody obohacuje území mezi Výškovicemi a Starou Bělou o volnočasové aktivity pro děti i dospělé. Malebné údolí Výškovického potoka zpřístupňuje široké veřejnosti důmyslně navrženou sítí vyvýšených povalových a štěrkomlatových chodníků. V neposlední řadě projekt přispívá k zadržování vody v krajině a ke zpomalení odtoku povrchových vod v daném území."

Cesta vody vede od vyvěrajících pramenů a obnovených studánek podél sezónně zvodněných potůčků až k hluboce zařezanému a divoce meandrujícímu potoku v údolí. Po cestě mohou návštěvníci nakrmit kachny a nakonec si posedět s obrem.

Ivan Tachezy, architekt: "Od počátku příprav a práce na projektu ‚Cesta vody‘ jsem měl v hlavě základní vizi – více vtáhnout lidi do prostoru lesoparku a zpřístupnit jim zajímavá, romantická zákoutí tohoto fenoménu ostravské aglomerace."

Projekt byl náročný na realizaci, protože i dělníci museli celou dobu pracovat po kolena v bahně a vodě. 

Martin Mati, Ostravské městské lesy: „V rámci navržených vegetačních úprav bylo vysazeno celkem 19 vzrostlých alejových listnatých stromů a 16 jehličnatých stromů. Z toho 14 habrů bylo vysazeno do svahů nad Priessnitzovými lázněmi, jedna vrba a olše u mokřadu poblíž obra, 3 duby a 16 borovic nad fit schodištěm."

Na Cestu vody bude navazovat další projekt s názvem Park nad rybníkem. Napojení je navrženo právě u sedícího obra. 

---

Knihovnice byla oceněna za projekt S knížkou do života

Knihovna města Ostravy může být hrdá na jednu ze svých knihovnic. Helena Dlouhá totiž byla oceněna prestižní cenou MARK za celostátní projekt S knížkou do života, který funguje už 6 let.

Projekt S knížkou do života jistě z našeho zpravodajství znáte. Knihovny lákají rodiče a jejich děti, aby co nejdříve získaly vztah ke knížkám a ke čtení. Za projektem stojí v naší zemi už od počátku ostravská knihovnice Helena Dlouhá. 

Helena Dlouhá, oceněná knihovnice: „Pozitivní reakce na projekt, pestrý fond a aktivity pro nejmenší čtenáře slýcháme na oddělení každodenně. Díky tomu, že je knihovna do projektu zapojena od jeho počátků, potkáváme na vítání občánků čím dál častěji naše čtenáře, kteří nám již dopředu hlásí, že se na vítání opět potkáme.“

Letos běží už šestý ročník tohorto projektu a každý roky se neustále rozvíjí o další a další aktivity a přidávají se nové knihovny. Je jich již několik set. Knihovnic Helena Dlouhá byla za svou práci odměněna cenou MARK. 

Helena Dlouhá, oceněná knihovnice: "Ocenění si moc vážím, ale je to ocenění pro všechny knihovny, které se do projektu zapojily." 

Lucie Baránková, náměstkyně primátora Ostravy: „Aktivity paní Dlouhé jsou skutečně obdivuhodné. S knížkou do života provází od počátku, letos je realizován již šestý ročník projektu. V rámci pracovní skupiny se věnuje správě webu a facebookového profilu projektu, online komunikaci se zapojenými knihovnami, vyhodnocování zpětných vazeb, čtvrtletnímu vydávání zpravodaje a sdílení dobré praxe dalších knihoven. S kolegyněmi se podílela na tvorbě metodik projektu, např. metodiky logopedie. Účastní se také předávání dárkových sad při vítání nových občánků Ostravy a mnohé další. Bez paní knihovnice by S knížkou do života neoslovilo zdaleka tolik čtenářů napříč republikou. Zaslouží si náš obdiv a poděkování."

Sady z projektu S knížkou do života může dostat každé dítě, které má trvalé bydliště v Ostravě a není starší dvou let při vítání občánků nebo v knihovnách zapojených do projektu. 


Po registraci dítěte do knihovny mohou rodiče a jejich děti navštěvovat všech 28 poboček knihovny, půjčovat si knihy a účastnit se akcí.

---

Po ostravských školách putuje Para tour

Český para hokej v posledních letech zaznamenal velký rozmach, což pomáhá v soužití handicapovaných a většinovou společností. Je důležité, aby se už i děti na školách o jejich životě dozvěděli co nejvíce a proto vznikl projekt Para tour, který i letos putuje po ostravských školách.

Během Mistrovství světa v para hokeji v Ostravě v roce 2019 vznikl unikátní program s názvem Para tour. Ostravští školáci se díky němu mohou interaktivní formou seznámit s tím, co vše mohou lidé se zdravotním znevýhodněním dělat, jak mohou sportovat či jak fungují v běžném životě. Letos odstartoval už jeho čtvrtý ročník.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „V průběhu programu si mohou děti samy vyzkoušet sport s handicapem. Nejčastěji reagují na obtížné situace, chtějí si vyzkoušet simulaci zrakového handicapu a pohybu s tímto postižením, ale i další nesnadné aktivity. Díky vlastní zkušenosti dětí také vzniká bezprostřednější vztah k handicapovaným lidem, učí se vzájemné toleranci odlišností a pochopení života handicapovaného, stejně tak důležitosti zdraví a zdravého pohybu. Program však může ukázat i cestu handicapovaným kamarádům dětí, které se jej účastní, a jeho prostřednictvím jsou nalézány také nové talenty pro paralympijské sporty."

Jiří Šindler, šéf Českého para hokeje: „Smyslem Para tour je bourat ty naše bariéry. Nejsou handicapovaní a zdraví, žijeme a fungujeme všichni spolu, máme sny, rodiny, touhy a přání, všichni úplně stejné a formou zábavy i debaty to děti díky Para tour zjistí."

Para tour tentokrát zamířila na ZŠ Volgogradskou, kde přivezla kompletní sportovní vybavení, zkušené animátory i známé paralympijské sportovce.

Daniel Minster, bývalý parahokejista: „Děti jsou neskutečně bezprostřední. Ptají se mě na běžné věci, jak vařím, cestuju, ale zjišťují i to, jak jsem posiloval, sportoval.“

anketa, děti ZŠ Volgogradská: "Strašně mě bavila ta slepota, že jsem si vyzkoušela jaký je to pocit."

"Byla to sranda, pořád jsem padal. Je to těžké, ale jde si na to zvyknout."

Para tour zamíří do 20 ostravských základních a středních škol k bezmála 1200 žákům.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/ostravske-minuty/ostravske-minuty-26-10-2023-18-35