Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Ovzduší v Ostravě bylo loni nejlepší v historii měření
  • Ostrava chystá rekonstrukci klíčové budovy MNO
  • Třebovice se dočkají sportovní haly za 110 milionů kč

Ovzduší v Ostravě bylo loni nejlepší v historii měření

Teď potěšíme jistě všechny obyvatele Ostravy a okolí. V loňském roce bylo totiž na Ostravsku nejlepší ovzduší v historii měření. Na rozdíl od předchozích let navíc nebyla v oblasti Ostravy, Karviné, ani Frýdku - Místku vyhlášena žádná smogová situace.

Ovzduší v Ostravě se opět zlepšilo. Z měření vyplývá, že v roce 2020 byly historicky nejnižší průměrné koncentrace polétavého prachu. Ke zlepšení navíc došlo na všech měřících stanicích a na žádné nebyl překročen roční emisní limit. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ovzduší v Ostravě se dlouhodobě významně zlepšuje. Výsledky, které hodnotí jeho kvalitu za rok 2020, jsou nejlepší v historii měření. Minulý rok navíc nebyla vyhlášena ani jednou smogová situace. Vděčíme za to nejen příznivému počasí a v loňském roce paradoxně dopadům pandemie covid-19, která znamenala mírný pokles hospodářských aktivit i menší objem dopravy. Projevil se ale samozřejmě také celkový pokles emisí, ke kterému kontinuálně dochází díky prováděným opatřením na všech hlavních typech zdrojů znečišťování.“

V Ostravě došlo loni k překročení denních koncentrací pro polétavý prach pouze na jediné stanici v Radvanicích v ulici Nad obcí, kde jde o průmyslové znečištění. Zákon toleruje překročení koncentrací prachu  35 dnů v roce. Loni zde byl limit překročen 41 dnů. Je to ale stále o asi třetinu méně, než o rok dříve.

Blanka Krejčí, vedoucí oddělení kvality ovzduší ČHMÚ: "„Příčiny zlepšení kvality ovzduší jsou komplexní. K pozitivnímu výsledku přispěly na jedné straně mimořádně dobré rozptylové podmínky, hlavně v prvních dvou měsících roku, loňský rok byl také celkově vlhčí. V případě poklesu koncentrací oxidů dusíku hrálo roli i omezování dopravního provozu v souvislosti s epidemiologickými opatřeními."

Ostrava se na zlepšování ovzduší dlouhodobě zaměřuje. Proto také financuje provoz pěti měřicích stanic a měřícího vozu. Byl zaveden systém sdílených kol, který využívá téměř 56 tisíc lidí. Na výměny starých kotlů město vyčlenilo téměř 13 milionů korun. Na čištění komunikací města, ale i státních a krajských cest Ostrava vynakládá každý rok cca 30 miliónů korun.

---

Ostrava chystá rekonstrukci klíčové budovy MNO

Klíčová budova Městské nemocnice Ostrava se dočká rekonstrukce. Magistrát už vybral stavební firmu, která se prací ujme. Rekonstrukce bude trvat tři roky a neměla by se dotknout péče o pacienty.

Městskou nemocnici Ostrava čeká jedna z nejdůležitějších přeměn v její historii. Klíčový pavilon E2 bude kompletně zrekonstruován. Jde o budovu, ve které je ARO, chirurgická jednotka intenzivní péče, lůžkové oddělení chirurgie, interny, kardiologie, centrální příjem a pohotovost s radiologií. Nyní je v této budově i infekční ambulance pro pacienty s covidem. 

Tomáš Mrázek, primář chirurgie MNO: "Důležité to bude hlavně z hlediska logistiky, práce, návaznosti na operační sály, ale hlavně to bude takovým povzbuzením, že se po dlouhých letech něco změnilo."

Na realizaci zakázky vybralo město ze sedmi uchazečů firmu PKS stavby, která nabídla nejnižší cenu 305 milionů korun. Rekonstrukce bude rozdělena na etapy, aby se oddělní mohla po budově stěhovat. 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Ten objekt je z dvacátých let minulého století a kromě výměny oken a opravy fasády se za tu dobu na něj nesáhlo, takže jej čeká celková rekonstrukce." 

Rekonstrukce potrvá tři roky, ale její zahájení je závislé na epidemiologické situaci. Původně byla naplánována už loni na jaře. Město se ale rozhodlo ji odložit, aby zachovalo maximum kapacity nemocnice pro péči o pacienty s onemocněním covid-19. 

---

Třebovice se dočkají sportovní haly za 110 milionů kč

Městský obvod Ostrava - Třebovice bude mít moderní sportovní halu. Stát bude v sousedství zámeckého parku a bude využívána nejen místními kluby a jednotami, ale i klienty centra pro zdravotně postižené Čtyřlístek.

Obyvatelé Třebovic už delší dobu řešili nedostatek možností pro sportování. Malá tělocvična Jednoty Orel z třicátých let je nevyhovující ve všech směrech a tak vedení tohoto městského obvodu připravilo projekt na stavbu nové moderní sportovní haly. Vše bylo nyní předáno magistrátu, který se postará o další kroky. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Od Třebovic jsme převzali projekt, který obvod připravil a dovedl až do fáze zpracované dokumentace pro provedení stavby. Jako město v dalších krocích podáme do konce ledna žádost o dotaci u Národní sportovní agentury, díky které v případě úspěšnosti získáme externí zdroje na realizaci."

Ve dvoupatrové přístavbě u haly budou šatny, sociální zázemí pro sportovce i návštěvníky, společenská místnost s výdejovou kuchyní, recepce a sklady cvičebního nářadí. Před budovou vznikne parkovací stání pro 19 aut s příjezdovou cestou napojenou nově z ulice 5. května. 

František Šichnárek, starosta Ostravy - Třebovic: „V městském obvodu Třebovice není v současné době tělocvična, ve které by mohly místní spolky a sportovní jednoty provozovat sportovní aktivity. Malá tělocvična Jednoty Orel Ostrava – Třebovice z 30. let minulého století je nevyhovující ve všech směrech, včetně hygienických podmínek. Přitom v místních jednotách cvičí a trénuje cca 320 dětí a 420 dospělých. Hlavní náplní nové haly bude vrcholový volejbal žáků, dorostu i juniorů. Volejbal má totiž v městském obvodě dlouholetou tradici.“

V nové hale se budou konat soutěže ve volejbalu, házené, florbalu a badmintonu. Hala bude využívána také k tréninkům sportovních klubů a jednot. Svůj prostor v ní bude mít také klub moderní gymnastiky, který se účastní krajských soutěží i mistrovství republiky.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Celkové náklady jsou v tuto chvíli odhadovány na 110 milionů korun. Padesát milionů chceme získat z dotace, o další náklady se podělí město s městským obvodem. Realizace bude trvat 18 měsíců, zahájíme ji v závislosti na získání dotace a výběr dodavatele.“

Za brankou fotbalového hřiště SK Slavie budou vykáceny břízy a odstraněny jejich kořeny. Nově budou vysazeny 4 javory mleče, okrasné trávy a keře. Dešťová voda z okapů bude využívána pro zavlažování fotbalového hřiště. Sportovní hala bude dostupná také MHD.

---Mohlo by Vás také zajímat