Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • MNO staví budovu pro novou hyperbarickou komoru
  • Ostravané se mohou zapojit do projektu Tvoříme prostor
  • Ostrava získala ocenění za sportovní projekty
  • Od utonutí utonutí 4 dětí v Odře uplynulo 100 let

MNO staví budovu pro novou hyperbarickou komoru

Fifejdská nemocnice v Ostravě v posledních letech prochází výraznou modernizací prakticky na všech odděleních a nyní přišla na řadu i hyperbarická komora, kterou využívají pacienti i z ostatních krajů. V těchto dnech začíná výstavba budovy, kde bude mnohatunové zařízení umístěno.

Provoz hyperbarická komory byl v Městské nemocnici Ostrava spuštěn už v roce 1965, jako reakce na důlní neštěstí, při kterém na otravu sirovodíkem zahynulo 9 horníků na Dole Eduard Urx. Slouží tedy pacientům už 57 let a je nejvyšší čas na výměnu. Nejprve bude vybudována nová budova. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Zahajujeme výstavbu nového objektu pro hyperbarickou komoru, kdo které se potom to zařízení implementuje a následně dojde k odpojení staré hyperbarické komory." 

Budova bude stát na současném parkovišti mezi pavilony a svým tvarem do písmene L bude obepínat stávající objekt hyperbarické komory. Přes krček a koridor bude napojena  na ostatní pracoviště nemocnice. Hyperbarická komora váží 60 tun a byla vyrobena v Německu.

Michal Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny MNO: "Kapacita nové komory bude 14+2, takže se zvýší o 30 - 40 procent. Slibujeme si od toho lepší propustnost, nebudou tak dlouhé čekací doby a doufáme, že se částečně zlepší i dostupnost péče."

Léčba v hyperbarické komoře je využívána akutních i chronických indikací. U akutních stavů jde například o potápěče nebo otravy oxidem uhelnatým, u chronických jsou to nejčastěji nehojící se rány na nohou cukrovkářů nebo poruchy sluchu. 

---

Ostravané se mohou zapojit do projektu Tvoříme prostor

Tvoříme prostor. To je dotační program Ostravského magistrátu na podporu komunity. Jeho cílem je finančně podpořit projekty realizované v městském prostředí a v jeho těsné blízkosti na území celé Ostravy.

Dotační program TVOŘÍME PROSTOR je určen aktivním lidem, kteří chtějí realizovat své vlastní nápady a projekty ve veřejném prostoru a zkrášlit tak své okolí, které by pak sloužilo i ostatním.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Liší se od participativního rozpočtu, nebo celkově od všech participativních rozpočtů jednotlivých obvodů tím, že město vám poskytne finanční prostředky na nějaký váš nápad, ale vy si ten nápad sami zrealizujete. Tudíž není to tak, že vy jenom přihlásíte ten návrh a my se postaráme. Je to opravdu o tom, že vy sami s tou komunitou, kterou kolem sebe máte, si ten svůj návrh i zrealizujete.”

Kateřina Šebestová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: “Po koronaviru se ten zájem zmenšil a právě proto přicházíme s workshopem, nebo s těmi letáky a osvětou právě přímo k těm obyvatelům ať jsme jim blíže a abychom vzbudili větší zájem. My jsme podruhé v městském obvodu Ostrava-Poruba, zítra budeme potřetí. Rádi bychom i v průběhu zimy navštívili další městské obvody s tím, že bychom mohli v nějakých společných prostorách těch bytových domů uspořádat podobné setkání jako dneska.”

Je to nějak finančně omezeno ten jeden projekt?

Kateřina Šebestová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: “Pro každého žadatele nabízíme až 500 tisíc korun.”

V rámci dotačního programu Tvoříme prostor si lidé mohou nechat opravit pískoviště, vytvořit nové komunitní zahrádky, nebo nové příjemnější posezení.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Na 8. stavebním obvodě je to proto, že existuje urbanistická studie 8. obvodu, která definuje různé herní prvky, mobiliář, výsadby, zeleň a nějaké úpravy, které by v budoucnu tady na tom obvodě měly být a občané se právě mohou inspirovat tou studií.”

anketa: účastníci setkání: “Já jsem navrhla hry na chodník. To je vlastně realizace toho, co se kreslí křídou, ale je kvalitní výmalba, aby to vydrželo 2, 3 roky a můj záměr je, aby to používaly děti tady v okolí a třeba i z přilehlé školky. Mohly by si tady třeba zahrát skok do dálky, čáp ztratil čepičku a takové ty klasické hry, co člověk zná z dětství.”

“Uvažovali jsme o tom, že tady máme zájem dělat vyvýšené záhony, protože máme aktivní sousedku, která nám tady pěstuje dýně, blinky atd. Pak jsme zjistili, že tam by to chtělo nějaký pocitový chodníček, nějakou kladinu pro děti. Pak najednou někdo řekl, že by bylo fajn mít sdílený domeček. A proto jsme tady, abychom zjistili, co z toho je realizovatelné v rámci Tvoříme prostor.”

“Já jsem tady přišel i pro inspiraci. Jsem z dvora na ulici Příčné. Máme tam dvůr, který má nějaký potenciál. Je tam dětské hřiště a chtěli bysme se do toho zapojit, abychom to rozšířili třeba o hračkobudku, stínění, zahrádku, o nějaké posezení.”

Ostravský magistrát už takto podpořil na 50 projektů. Mezi nimi například Sluneční stezku Porubou, cross park Hulváky, rybníky pod Bedřiškou nebo tradiční venkovskou zahradu Hrušov.

---

Ostrava získala ocenění za sportovní projekty

Ostrava už mnoho let podporuje sport všemi možnými způsoby a nyní to potvrdila i ocenění, která získala v rámci celostátní ankety. V první desítce nejlepších projektů se umístily hned dva.

SPORT22!!! je název projektu, ojedinělého v naší zemi, který realizovalo město ve spolupráci s kluby a je spojen hned z několika důležitých aktivit. Naprosto zásadní byla marketingová konference, která se konala v květnu. Na konferenci navazovaly worskshopy a dotační program na podporu společensky odpovědných projektů a také anketa Sportovec roku. V té mezi jednotlivci vyhrála cyklistka Barbora Průdková. 

Barbora Průdková, Sportovec roku Ostravy 2021 (natočeno v květnu 2022): "Teď jsem se snažila kombinovat enduro, olympijské cross country i sjezd a tím, že jsem taková crazy, tak se mi povedlo pár důležitých závodů."

Vybrané projekty ze sportovní oblasti pak byly posuzovány v rámci Sport Alive Awards 2022. Přihlášeno jich bylo celkem 93 v 6 kategoriích. Ostrava bodovala hned dvakrát. 

Andrea Hoffmanová, náměstkyně primátora Ostravy: "Já jsem moc ráda, že jsme vyhráli 3. místo v rámci našeho projektu Sport22!!!, který se snaží pomoci klubům s reprezentací, marketingem a s fungováním, včetně získávání sponzorů a dalšího vzdělávání v této oblasti." 

Mezi deset nejlepších sportovních projektů měst a krajů se dostal také projekt Ostravských sportovních her, který vytvořil prostor pro všechny školáky, aby si mohli vyzkoušet různé sporty. Šlo především o motivaci a probuzení zájmu o sportování. 

---

Od utonutí utonutí 4 dětí v Odře uplynulo 100 let

Historii netvoří pouze velké a významné události, ale hlavně spousta malých, na které se často po letech zapomene. Přesně tento případ je i rodinná tragédie na hošťálkovickém přívozu, kde se před 100 lety utopily 4 děti. Událost připomínal pouze zarostlý hrob v Mariánských Horách, který byl ale nyní díky milovníkům historie opraven.

Hrob Evžena, Arnoštky, Zdenky a Bohumily Kozielových dlouhé roky chátral a zarůstal na hřbitově v Mariánských Horách v Ostravě. Chátral by asi dále, nebýt Petra Vaňka, který se dozvěděl tragickém příběhu těchto dětí a rozhodl se, že hrob nechá opravit. 

Petr Vaněk, donátor: "Jedná se o hrob největší rodinné tragédie, ke které došlo v Mariánských Horách před 100 lety. V roce 1922 se 4 děti z 5 hostinského a řezníka Koziela utopily v Odře, když si šly na hošťálkovický břeh natrhat sněženky."  

Za objevením tragického příběhu stojí vlastivědný spolek Pestré vrstvy, který mapuje zapomenutá místa i události historie a zájemce pak po zajímavých lokalitách provází.

Tomáš Majliš, historik, Pestré vrstvy: "Když jsme se spolkem Pestrých vrstev tento příběh v zimě zpracovávali, tak jsme jej chtěli zakončit pouze instalací tabule u bývalého přívozu u řeky Odry a byli jsme překvapeni, že se našel Petr Vaněk, který vlastně sám zajistil rekonstrukci hrobového místa." 

V místech, kde hošťálkovický přívoz býval, stojí dnes bezpečná lávka, kterou využívají chodci a cyklisté.

Jestli vás příběh dětí Kozielových zaujal, celý si ho můžete přečíst na webu pestrevrstvy.cz. No a potvrdilo se také, že příklady táhnou. Ještě než byla oprava dokončena, vyčistil někdo i vedlejší hrob. 

---Mohlo by Vás také zajímat