Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Budova Ostravské Nové radnice slaví 90 let
  • Ostrava má jasnou Vizi prostorového rozvoje

Budova Ostravské Nové radnice slaví 90 let

Jedna z nejznámějších staveb Ostravy - budova Nové radnice - slaví kulaté jubileum. Přesně 28. října 1930 se totiž konalo její slavnostní otevření, nyní tedy slaví 90. výročí. Díky své nadčasové architektuře je budova s vysokou věží stále velmi zajímavá a moderní.

Budova Nové radnice patří bezesporu k nejznámějším dominantám Ostravy stejně, jako těžní věže nebo Dolní Vítkovice. Stavba začala v roce 1925 a trvala 5 let. Dvoukřídlý objekt s vyhlídkovou věží, byl vyprojektován architekty Františkem Kolářem, Janem Rubým a Vladimírem Fischerem ve funkcionalistickém stylu. Věž měří 86 metrů a architekti se inspirovali ve Florencii. Kvůli nestabilnímu podloží ale musela být věž odlehčena a není kamenná, jako její italská předloha. Na ocelové konstrukci je plášť ze skla a měděného plechu.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Jan Prokeš dokázal obhájit svou vizi, i když mu bylo vytýkáno umístění budovy, její vzhled, cena i financování půjčkou. Objekt byl postaven a my dnes díky tomu můžeme být hrdí na jednu z nejkrásnějších prvorepublikových staveb vůbec. Dědictví našich předků si zaslouží, abychom jej ochraňovali i pro příští generace. A současně bychom si z historie měli vzít ponaučení, že i o dnešních strategických stavbách musíme rozhodovat s přesahem, v širším kontextu a s výhledem do budoucnosti. Abychom i my zanechali dalším generacím odkaz v podobě kvalitní a nadčasové architektury.“

Vnitřní interiéry jsou obloženy mramorem, mahagonem a jinými vzácnými dřevy. Průčelí zdobí portikus s šesti půlkruhovitými sloupy, které nesou terasu. Čtyři bronzové sochy vysoké 3 m od Václava Macha symbolizují čtyři funkce města.

Jozef Šerka, Archiv města Ostravy: "Jsou to vlastně takové alegorie, které symbolizují hornictví, obchod, vědu a hutnictví. Čili 4 pilíře, na kterých to město tehdy stálo." 

Nová radnice byla vystavěna za částku 52 milionů korun. Záměr počítal s jejím využitím nejen pro potřeby městských, ale i státních úřadů. Objekt byl koncipován velkoryse a stal se tak největší radnicí v tehdejším Československu a toto prvenství si stále drží. 

Kvůli pandemie se bohužel letos neuskuteční Den otevřených dveří. Město ale výročí připomene vydáním publikace Nová radnice devadesátiletá, která bude k dostání v pobočkách informačního servisu. 

---

Ostrava má jasnou Vizi prostorového rozvoje

Ostrava má k dispozici unikátní dokument, který vypracoval Městský ateliér prostorového plánování. Na základě veškerých dostupných dat z nejrůznějších oborů byla vytvořena Vize prostorového rozvoje města. Díky tomuto nástroji bude mnohem jednodušší rozhodovat o klíčových projektech.

Ostrava má k dispozici jako jediné město v zemi dokument, který je velmi důležitý pro její další rozvoj. Městský ateliér prostorového plánování rok shromažďoval a analyzoval údaje z nejrůznějších oborů, ze kterých pak odborníci vytvořili Vizi prostorového rozvoje. 

Ondřej Vysloužil, ředitel městského ateliéru MAPPA: "Vize se nachází mezi dvěma strategickými dokumenty. Lidé znají strategický plán, který říká, jak by mělo město vypadat v roce 2030. Potom máme územní plán, ale to je už vlastně nějaké opatření, které reguluje, kde se má stavět a co se tam může stavět. My jsme potřebovali něco mezi tím. Něco, co nám pomůže určit, jak projekty správně naladit. Určit, kde je potřeba více zeleně, více zástavby nebo veřejného prostoru."  

Městský ateliér představuje veřejnosti vybraná data s vize na 12 velkoformátových plátnech a doprovodných ilustracích. Lze z nich vyčíst, jak jakým způsobem byly informace zpracovány a jaké z nich plynou principy pro rozvoj Ostravy, aby byla městem vitálním, obytným a udržitelným. Jedním z výstupů je například dostupnost hlavních rychlostních komunikací. 

Zuzana Paclová, architektka, MAPPA: "Tady je dobře vidět, že velká část Poruby má velmi špatnou dojezdovou vzdálenost na rychlostní komunikaci, tzn. do 10 minut. Velká část obyvatel Ostravy ji má do 5 minut, což je luxus, kterou mnoho českých měst nemá."

Ondřej Vysloužil, ředitel městského ateliéru MAPPA: "Velmi důležité je, že Vize vznikala na podkladu velkého množství dat, které jsme získali z všemožných organizací jako třeba ze statistického úřadu nebo magistrátu. Ta data nám pomáhají to město jakoby změřit a zvážit a ukázat, kde jsou nějaké nedostatky a kde je naopak potenciál." 

Vize prostorového rozvoje Ostravy bude využívána vedením města při rozhodování o investicích, při zadávání projektů nebo například při přípravě architektonických soutěží. Využívat ji ale mohou i úředníci, projektanti či developeři. Vize prostorového rozvoje ale rozhodně není konečná. Data do ní budou neustále doplňována, aktualizována a zpřesňována. 

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry