Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Na prvním přejezdu v zemi hlásí jízdu na červenou automat
  • Karvinská hornická nemocnice je nejlepší českou nemocnicí
  • Ostrava zvýšila podporu podporu kulturních projektů
  • Antonín Gavlas uvedl výstavu Princip světla
  • Vítkovice přivítají Spartu v retro dresech

Na prvním přejezdu v zemi hlásí jízdu na červenou automat

Proti řidičům, kteří vjíždějí na železniční přejezdy na červenou, nasadila Správa železnic inteligentní kamerový systém. Vůbec první takto vybavený přejezd v republice je ve Vendryni u Třince. Kamery tam pracují podobně, jako úsekové radary.

Systém zaznamená především řidiče, kteří na přejezd vjíždějí v době, kdy sice už svítí červená, ale závory se ještě nezačaly spouštět. Kamery v té chvíli udělají několik velmi detailních fotografií.

Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic: “Ten přestupek se zaznamenává v momentu, kdy je spuštěna signalizace, to znamená svítí červená světla a zní zvuková výstraha. V té době už řidiči na přejezd vjíždět nesmí. Jsou zde samozřejmě přehledové a dohledové kamery, takže vyhodnocování přestupků je pouze jednou částí systému.”

Systém dokonce sám rozliší vozidla do a nad 3,5 tuny. Zatímco fotografie těch lehčích oznámí na třineckou radnici jako přestupky, u nákladních aut už jde o trestný čin a sankci uloží policie.

Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic: “Systém tady ve Vendryni je nový v tom, že je schopný zcela automaticky a bez zásahu člověka zaznamenávat a potom dále vyhodnocovávat a třídit zaznamenané přestupky a předávat je dále příslušnému zpracování. V případě přestupku to je zápis 7 bodů do konta řidiče, ale kromě toho také pokuta až 5 tisíc korun, nebo možný zákaz řízení až na půl roku.”

Fotografie hříšníků kamery odešlou přímo do počítačů úředníků, kteří je zkontrolují a následně zašlou provozovateli vozidla příkaz k zaplacení pokuty.

Stanislav Cieślar, mluvčí města Třince: “Z našeho hlediska jde především o zajištění bezpečnosti a životů lidí a ochrany majetku. Takže to byla pro město Třinec výzva a rádi jsme se do toho zapojili.”

Správa železnic má už teď vytipované další přejezdy, kde bude stejně systém nainstalován.

Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic: “My jsme v té úvodní fázi vytipovali pro osazení inteligentními kamerami právě přejezdy, kde ve větší míře dochází k porušování předpisů, tzn. přejíždění na červenou, nebo kde je také velká frekvence dopravy. A z toho potom vyplynuly ty přejezdy, kde jsme ten systém osadili a rozběhli. Konkrétně v Třinci jsme ještě doladili tu finální nadstavbu, která je schopna samostatně ty přestupky třídit a předávat ke zpracování.

---

Karvinská hornická nemocnice je nejlepší českou nemocnicí

V 17. ročníku celostátního projektu Nemocnice České republiky roku 2022 se stala Karvinská hornická nemocnice podle hospitalizovaných pacientů nejlepší českou nemocnicí. I z pohledu zaměstnanců a ambulantních pacientů patří mezi nejlepší v Moravskoslezském kraji.

Karvinská hornická nemocnice se drží ve vedení žebříčku nejlepších nemocnic dlouhodobě. Vysoký standard péče ocenili v loňském roce nejen hospitalizovaní pacienti, ale i pacienti ambulancí a zaměstnanci.

Do průzkumu se zapojilo 148 českých nemocnic s akutními lůžky. O své zkušenosti se podělilo přes 85 tisíc respondentů.

Andrea Vargová, mluvčí KHN: "Ocenili nás za rychlost a organizaci při přijímání k hospitalizaci, pohotovou reakci zdravotníků na bolest, kvalitu podávané stravy, čistotu na odděleních, srozumitelné orientační značení a jednání s úctou a respektem."

Úspěšná v rámci Moravskoslezského kraje je Karvinská hornická nemocnice také v kategoriích ambulantních pacientů a zaměstnanců.

Tomáš Canibal, ředitel KHN: “Na tom výsledku se podílí i prostředí, ve kterém se pacienti vyskytují, máme ji kompletně zmodernizovanou. V roce 2022 už byli pacienti hospitalizovaní v našem novém pavilonu, který jsme v rekordním čase postavili modulárním způsobem výstavby.” 

I přesto, že letošní rok nebude jednoduchý, prioritou je zachovat péči pacientům tak, jak jsou zvyklí.

---

Krátké zprávy, 1. února, 16 h - 1

Predikce náměstka hejtmana Lukáše Curyla, kterou vyslovil v pořadu host dne, se naplnila. Vědecká knihovna v Ostravě, tzv. Česká kostka, získala stavební povolení. Rozpočet na stavbu je 2,5 mld. Kč. Největší část má pokrýt dotace z Fondu spravedlivé transformace, o kterou bude kraj teprve žádat.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: My bychom byli rádi, kdybychom žádali na přelomu ledna a února letošního roku. Není to vize od nás, ale právě od těch pozorovacích orgánů, které posuzují naši žádost, jak nám to posoudí a my se s tím vyrovnáme, těmi připomínkami vysvětlíme, tak podáváme. Pak předpokládám, že 3-4 měsíce bude trvat samotný proces rámci Evropské komise. To od květnu, červnu bychom rozhodnutí mohli mít o poskytnutí dotace. Žádáme o částku zhruba 1,6 miliardy korun a v případě, že bude poskytnuta, ihned bychom vyhlašovali výběrové řízení na zhotovitele stavby.

---

Ostrava zvýšila podporu podporu kulturních projektů

Ostrava je bezesporu městem kultury o čemž svědčí i další zvýšení podpory na nejrůznější projekty. Pro tento rok bude rozděleno téměř 14 milionů korun. Další miliony dostanou ale významné akce, které jsou podporovány prostřednictvím víceletých grantů.

V roce 2023 bude v Ostravě podpořeno celkem 80 projektů, které oživí kulturní dění ve městě. Ve srovnání s rokem minulým byla tato částka navýšena, čímž město reaguje na zvýšené náklady, které nyní musí pořadatelé akcí řešit. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ostrava na kulturní projekty přispěje částkou téměř 14 milionů korun. Při srovnání s loňským rokem byla tato částka navýšena o 10 procent."

Novinkou je, že Ostrava vyslyšela hlasy kulturní obce a ve výběrové komisi jsou její zástupci. Většinu tak tvoří například znalci hudební scény, výtvarného umění či také třeba scénického umění. Každý projekt je navíc písemně odhodnocen.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Komisi v novém složení tvoří v nadpoloviční většině zástupci ostravské kulturní obce, zastupující širokou škálu odvětví – hudbu, scénická umění, výtvarné umění, vzdělávání apod. Sedm členů komise je i nadále nominováno politickými kluby. Jednou z dalších nastavených novinek je písemné stanovisko komise ke každému projektu, žádajícímu o podporu. Tato zpětná vazba byla velmi vyžadována. I díky odborníkům komise každý z žadatelů od letošního roku dostane podrobné písemné hodnocení svého projektu."

Milion korun je speciální dotace, kterou město rozdělí v souvislosti s pořádáním 27. Setkání hornických obcí. Projekty připomínající hornictví musí být podány do 10. března. Setkání horníků se konalo v našem regionu naposledy před 8 lety v Havířově.

účastník 19. Setkání hornických měst v Havířově: “Myslím si, že průvod tady v Havířově byl vyloženě krásný. Lidi byli upřímní, máme z toho nejlepší pocity.”

Ostrava rozdělí několik milionů i mezi 20 významných projektů, kterým byla schválena dotace na více let. Jde například o Colours of Ostrava nebo Shakespearovské slavnosti. 

---

Antonín Gavlas uvedl výstavu Princip světla

Princip světla, to je název výstavy, kterou nově hostí Slezskoostravská galerie. Jejím autorem je významný ostravský umělec Antonín Gavlas. Ten si připravil hlavně obrazy, ale také několik soch. Snaží se vyobrazit spojení mezi nebem a zemí naplněné zvláštním a pozitivním světlem.

Slezskoostravskou galerii zaplnily na vernisáž výstavy Princip světla desítky návštěvníků. Autor Antonín Gavlas v dílech zpracovává různá témata, ztvárňuje krajiny, figury, detaily přírody. To vše je ale vždy zahrnuto do tajemného vesmírného řádu a naplněné zvláštním světlem.

Antonín Gavlas, autor výstavy: "Ten princip světla nebo ten pohled k tomu světlu je jaksi daný takovým mým zájmem, že chci, aby ty věci vypadaly pozitivně, aby působily pozitivně. Aby byly veselé, barevné. A to světlo je takový cíl něčeho krásného, dobrého, k čemu jdeme. Nejenom celá příroda, že všechno směřuje a roste ke světlu, ale beru to světlo jako takový symbol něčeho dobrého. Něčeho, k čemu to lidstvo má směřovat."

Anketa: 1.) "Na tu výstavu mě přivedl můj muž, protože také fotografuje, maluje a chodí se dívat na kolegy. Takže ten mě tady přivedl." – A co na ni říkáte? – "Mě se líbí, protože jsou tady velice krásné optimistické barvy. A to vždycky na obrazech oceňuji. Atmosféru, která na mě působí." 2.) "My jsme přišli společně se ZUŠ, se základní uměleckou školou. A mě se poměrně líbí. Oproti ostatním výstavám, na kterých jsem byla, tak mi přijde taková více prosvětlená a líbí se mi, jak je pozitivní." 3.) "V podstatě je to asi podruhé v životě, kdy jsem se setkal s nějakým takovým dotykem cizích světů. Teď je otázka, jestli to bude něco, co vychází z ega nebo jestli to je vnitřní prožitek a odpověď. V každém případě je to něco, co vzbuzuje naději."

Antonín Gavlas, autor výstavy: "V podstatě všechny ty obrazy mají v nějakém centrálním bodě jakoby nějaký světelný bod, ke kterému jdeme. Ale jsou to víceméně takové vesmírné krajiny. Možná by se dalo říct něco mezi nebem a zemí. Taková nějaká krajina, která není úplně konkrétní. Je tvořena třeba jenom nějakými kružnicemi nebo strukturami. A opakuji to v různých technikách. Něco tady mám v enkaustice, něco v akrylu, něco v tisku. Pak mám pár dřevěných, pár kamenných soch."

Antonín Gavlas má za sebou desítky výstav nejen u nás, ale také v zahraničí. Kromě vlastní výtvarné tvorby organizuje různá sympozia a workshopy, mezinárodní projekty a výstavy.

Antonín Gavlas, autor výstavy: "Ta výstava je v podstatě k mým sedmdesátinám. Má být jubilejní a ty výstavy se většinou dělají retrospektivní, že se třeba zopakuje, co jsem udělal za posledních deset, dvacet nebo padesát let. A tak jsem se taky chystal, že posbírám pár starých obrazů a nějak tady udělám takovou přehlídku. Ale nakonec se mi povedlo udělat tolik nových věcí, že z těch starších věcí tady jsou možná dvě, tři, čtyři věci, které se někde zopakovaly, ale jinak to jsou všechno nové věci, asi za dva až tři roky."

Exponáty si mohou návštěvníci prohlédnout vždy v sobotu a neděli od 10:00 do 16:00 hodin až do 19. března, anebo při komentovaných prohlídkách s autorem ve dnech 8. a 22. února a 9. března od 16:00 do 18:00 hodin.

---

Krátké zprávy, 1. února, 16 h - 2

V našem zpravodajství to neděláme často, ale naléhavost majitelů canisterapeutického psa, nás přesvědčila, že se na vás obrátíme s žádostí o pomoc. Ztratil se Džejk, který pomáhá dětem v Sanatoriích Klimkovice. Zalekl se rány z petardy a utekl ze zahrady v Řepištích, kde bydlel jen měsíc. Pravděpodobně se snaží dostat do bezpečí původního domova, ale nezná cestu. Pokud by mohl kdokoliv podat o Džejkovi informace, volejte na linku 731505878

---

Vítkovice přivítají Spartu v retro dresech

Páteční zápas hokejistů HC Vítkovice Ridera bude zcela výjimečným. Domácí klub bude vzpomínat na stříbrné medaile z roku 1993, hráči nastoupí v retro dresech a ke stropu haly poputuje dres vynikajícího hráče a trenéra Vladimíra Vůjtka staršího.

Před třiceti lety byly Vítkovice maličký krůček od titulu. Proti Spartě ale ve finále nakonec neuspěly. Jako připomínku tohoto finále nastoupí Vítkovice v tehdejších dresech.

Vladimír Vůjtek, tehdejší trenér HC Vítkovice: „K titulu tenkrát chybělo málo, ale byla to krásná sezona, na kterou velmi rád vzpomínám.“

Vítězem kanadského bodování byl tehdy Miloš Holaň, a to jako obránce.

Miloš Holaň, tehdejší hráč, nyní trenér HC Vítkovice Ridera: „Dodnes je to rekord, který asi vydrží ještě dlouho, protože hokej se hodně změnil.“

Vrcholem večera bude vyvěšení dresu Vladimíra Vůjtka ke stropu Ostravar Arény.

Lukáš Krenželok, kapitán HC Vítkovice Ridera: „Pan Vůjtek je osobnost vítkovického i českého hokeje, na ten slavnostní okamžik se těšíme.“

Zápas proti Spartě začíná v Ostravar Aréně v 17:30, slavnostní ceremoniál proběhne před začátkem utkání.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
01. února 2023, 16:00

Na prvním přejezdu v zemi hlásí jízdu na červenou automat

Proti řidičům, kteří vjíždějí na železniční přejezdy na červenou, nasadila Správa železnic inteligentní kamerový systém. Vůbec první takto vybavený přejezd v republice je ve Vendryni u Třince. Kamery tam pracují podobně, jako úsekové radary.

Systém zaznamená především řidiče, kteří na přejezd vjíždějí v době, kdy sice už svítí červená, ale závory se ještě nezačaly spouštět. Kamery v té chvíli udělají několik velmi detailních fotografií.

Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic: “Ten přestupek se zaznamenává v momentu, kdy je spuštěna signalizace, to znamená svítí červená světla a zní zvuková výstraha. V té době už řidiči na přejezd vjíždět nesmí. Jsou zde samozřejmě přehledové a dohledové kamery, takže vyhodnocování přestupků je pouze jednou částí systému.”

Systém dokonce sám rozliší vozidla do a nad 3,5 tuny. Zatímco fotografie těch lehčích oznámí na třineckou radnici jako přestupky, u nákladních aut už jde o trestný čin a sankci uloží policie.

Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic: “Systém tady ve Vendryni je nový v tom, že je schopný zcela automaticky a bez zásahu člověka zaznamenávat a potom dále vyhodnocovávat a třídit zaznamenané přestupky a předávat je dále příslušnému zpracování. V případě přestupku to je zápis 7 bodů do konta řidiče, ale kromě toho také pokuta až 5 tisíc korun, nebo možný zákaz řízení až na půl roku.”

Fotografie hříšníků kamery odešlou přímo do počítačů úředníků, kteří je zkontrolují a následně zašlou provozovateli vozidla příkaz k zaplacení pokuty.

Stanislav Cieślar, mluvčí města Třince: “Z našeho hlediska jde především o zajištění bezpečnosti a životů lidí a ochrany majetku. Takže to byla pro město Třinec výzva a rádi jsme se do toho zapojili.”

Správa železnic má už teď vytipované další přejezdy, kde bude stejně systém nainstalován.

Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic: “My jsme v té úvodní fázi vytipovali pro osazení inteligentními kamerami právě přejezdy, kde ve větší míře dochází k porušování předpisů, tzn. přejíždění na červenou, nebo kde je také velká frekvence dopravy. A z toho potom vyplynuly ty přejezdy, kde jsme ten systém osadili a rozběhli. Konkrétně v Třinci jsme ještě doladili tu finální nadstavbu, která je schopna samostatně ty přestupky třídit a předávat ke zpracování.

---

Karvinská hornická nemocnice je nejlepší českou nemocnicí

V 17. ročníku celostátního projektu Nemocnice České republiky roku 2022 se stala Karvinská hornická nemocnice podle hospitalizovaných pacientů nejlepší českou nemocnicí. I z pohledu zaměstnanců a ambulantních pacientů patří mezi nejlepší v Moravskoslezském kraji.

Karvinská hornická nemocnice se drží ve vedení žebříčku nejlepších nemocnic dlouhodobě. Vysoký standard péče ocenili v loňském roce nejen hospitalizovaní pacienti, ale i pacienti ambulancí a zaměstnanci.

Do průzkumu se zapojilo 148 českých nemocnic s akutními lůžky. O své zkušenosti se podělilo přes 85 tisíc respondentů.

Andrea Vargová, mluvčí KHN: "Ocenili nás za rychlost a organizaci při přijímání k hospitalizaci, pohotovou reakci zdravotníků na bolest, kvalitu podávané stravy, čistotu na odděleních, srozumitelné orientační značení a jednání s úctou a respektem."

Úspěšná v rámci Moravskoslezského kraje je Karvinská hornická nemocnice také v kategoriích ambulantních pacientů a zaměstnanců.

Tomáš Canibal, ředitel KHN: “Na tom výsledku se podílí i prostředí, ve kterém se pacienti vyskytují, máme ji kompletně zmodernizovanou. V roce 2022 už byli pacienti hospitalizovaní v našem novém pavilonu, který jsme v rekordním čase postavili modulárním způsobem výstavby.” 

I přesto, že letošní rok nebude jednoduchý, prioritou je zachovat péči pacientům tak, jak jsou zvyklí.

---

Krátké zprávy, 1. února, 16 h - 1

Predikce náměstka hejtmana Lukáše Curyla, kterou vyslovil v pořadu host dne, se naplnila. Vědecká knihovna v Ostravě, tzv. Česká kostka, získala stavební povolení. Rozpočet na stavbu je 2,5 mld. Kč. Největší část má pokrýt dotace z Fondu spravedlivé transformace, o kterou bude kraj teprve žádat.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: My bychom byli rádi, kdybychom žádali na přelomu ledna a února letošního roku. Není to vize od nás, ale právě od těch pozorovacích orgánů, které posuzují naši žádost, jak nám to posoudí a my se s tím vyrovnáme, těmi připomínkami vysvětlíme, tak podáváme. Pak předpokládám, že 3-4 měsíce bude trvat samotný proces rámci Evropské komise. To od květnu, červnu bychom rozhodnutí mohli mít o poskytnutí dotace. Žádáme o částku zhruba 1,6 miliardy korun a v případě, že bude poskytnuta, ihned bychom vyhlašovali výběrové řízení na zhotovitele stavby.

---

Ostrava zvýšila podporu podporu kulturních projektů

Ostrava je bezesporu městem kultury o čemž svědčí i další zvýšení podpory na nejrůznější projekty. Pro tento rok bude rozděleno téměř 14 milionů korun. Další miliony dostanou ale významné akce, které jsou podporovány prostřednictvím víceletých grantů.

V roce 2023 bude v Ostravě podpořeno celkem 80 projektů, které oživí kulturní dění ve městě. Ve srovnání s rokem minulým byla tato částka navýšena, čímž město reaguje na zvýšené náklady, které nyní musí pořadatelé akcí řešit. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ostrava na kulturní projekty přispěje částkou téměř 14 milionů korun. Při srovnání s loňským rokem byla tato částka navýšena o 10 procent."

Novinkou je, že Ostrava vyslyšela hlasy kulturní obce a ve výběrové komisi jsou její zástupci. Většinu tak tvoří například znalci hudební scény, výtvarného umění či také třeba scénického umění. Každý projekt je navíc písemně odhodnocen.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Komisi v novém složení tvoří v nadpoloviční většině zástupci ostravské kulturní obce, zastupující širokou škálu odvětví – hudbu, scénická umění, výtvarné umění, vzdělávání apod. Sedm členů komise je i nadále nominováno politickými kluby. Jednou z dalších nastavených novinek je písemné stanovisko komise ke každému projektu, žádajícímu o podporu. Tato zpětná vazba byla velmi vyžadována. I díky odborníkům komise každý z žadatelů od letošního roku dostane podrobné písemné hodnocení svého projektu."

Milion korun je speciální dotace, kterou město rozdělí v souvislosti s pořádáním 27. Setkání hornických obcí. Projekty připomínající hornictví musí být podány do 10. března. Setkání horníků se konalo v našem regionu naposledy před 8 lety v Havířově.

účastník 19. Setkání hornických měst v Havířově: “Myslím si, že průvod tady v Havířově byl vyloženě krásný. Lidi byli upřímní, máme z toho nejlepší pocity.”

Ostrava rozdělí několik milionů i mezi 20 významných projektů, kterým byla schválena dotace na více let. Jde například o Colours of Ostrava nebo Shakespearovské slavnosti. 

---

Antonín Gavlas uvedl výstavu Princip světla

Princip světla, to je název výstavy, kterou nově hostí Slezskoostravská galerie. Jejím autorem je významný ostravský umělec Antonín Gavlas. Ten si připravil hlavně obrazy, ale také několik soch. Snaží se vyobrazit spojení mezi nebem a zemí naplněné zvláštním a pozitivním světlem.

Slezskoostravskou galerii zaplnily na vernisáž výstavy Princip světla desítky návštěvníků. Autor Antonín Gavlas v dílech zpracovává různá témata, ztvárňuje krajiny, figury, detaily přírody. To vše je ale vždy zahrnuto do tajemného vesmírného řádu a naplněné zvláštním světlem.

Antonín Gavlas, autor výstavy: "Ten princip světla nebo ten pohled k tomu světlu je jaksi daný takovým mým zájmem, že chci, aby ty věci vypadaly pozitivně, aby působily pozitivně. Aby byly veselé, barevné. A to světlo je takový cíl něčeho krásného, dobrého, k čemu jdeme. Nejenom celá příroda, že všechno směřuje a roste ke světlu, ale beru to světlo jako takový symbol něčeho dobrého. Něčeho, k čemu to lidstvo má směřovat."

Anketa: 1.) "Na tu výstavu mě přivedl můj muž, protože také fotografuje, maluje a chodí se dívat na kolegy. Takže ten mě tady přivedl." – A co na ni říkáte? – "Mě se líbí, protože jsou tady velice krásné optimistické barvy. A to vždycky na obrazech oceňuji. Atmosféru, která na mě působí." 2.) "My jsme přišli společně se ZUŠ, se základní uměleckou školou. A mě se poměrně líbí. Oproti ostatním výstavám, na kterých jsem byla, tak mi přijde taková více prosvětlená a líbí se mi, jak je pozitivní." 3.) "V podstatě je to asi podruhé v životě, kdy jsem se setkal s nějakým takovým dotykem cizích světů. Teď je otázka, jestli to bude něco, co vychází z ega nebo jestli to je vnitřní prožitek a odpověď. V každém případě je to něco, co vzbuzuje naději."

Antonín Gavlas, autor výstavy: "V podstatě všechny ty obrazy mají v nějakém centrálním bodě jakoby nějaký světelný bod, ke kterému jdeme. Ale jsou to víceméně takové vesmírné krajiny. Možná by se dalo říct něco mezi nebem a zemí. Taková nějaká krajina, která není úplně konkrétní. Je tvořena třeba jenom nějakými kružnicemi nebo strukturami. A opakuji to v různých technikách. Něco tady mám v enkaustice, něco v akrylu, něco v tisku. Pak mám pár dřevěných, pár kamenných soch."

Antonín Gavlas má za sebou desítky výstav nejen u nás, ale také v zahraničí. Kromě vlastní výtvarné tvorby organizuje různá sympozia a workshopy, mezinárodní projekty a výstavy.

Antonín Gavlas, autor výstavy: "Ta výstava je v podstatě k mým sedmdesátinám. Má být jubilejní a ty výstavy se většinou dělají retrospektivní, že se třeba zopakuje, co jsem udělal za posledních deset, dvacet nebo padesát let. A tak jsem se taky chystal, že posbírám pár starých obrazů a nějak tady udělám takovou přehlídku. Ale nakonec se mi povedlo udělat tolik nových věcí, že z těch starších věcí tady jsou možná dvě, tři, čtyři věci, které se někde zopakovaly, ale jinak to jsou všechno nové věci, asi za dva až tři roky."

Exponáty si mohou návštěvníci prohlédnout vždy v sobotu a neděli od 10:00 do 16:00 hodin až do 19. března, anebo při komentovaných prohlídkách s autorem ve dnech 8. a 22. února a 9. března od 16:00 do 18:00 hodin.

---

Krátké zprávy, 1. února, 16 h - 2

V našem zpravodajství to neděláme často, ale naléhavost majitelů canisterapeutického psa, nás přesvědčila, že se na vás obrátíme s žádostí o pomoc. Ztratil se Džejk, který pomáhá dětem v Sanatoriích Klimkovice. Zalekl se rány z petardy a utekl ze zahrady v Řepištích, kde bydlel jen měsíc. Pravděpodobně se snaží dostat do bezpečí původního domova, ale nezná cestu. Pokud by mohl kdokoliv podat o Džejkovi informace, volejte na linku 731505878

---

Vítkovice přivítají Spartu v retro dresech

Páteční zápas hokejistů HC Vítkovice Ridera bude zcela výjimečným. Domácí klub bude vzpomínat na stříbrné medaile z roku 1993, hráči nastoupí v retro dresech a ke stropu haly poputuje dres vynikajícího hráče a trenéra Vladimíra Vůjtka staršího.

Před třiceti lety byly Vítkovice maličký krůček od titulu. Proti Spartě ale ve finále nakonec neuspěly. Jako připomínku tohoto finále nastoupí Vítkovice v tehdejších dresech.

Vladimír Vůjtek, tehdejší trenér HC Vítkovice: „K titulu tenkrát chybělo málo, ale byla to krásná sezona, na kterou velmi rád vzpomínám.“

Vítězem kanadského bodování byl tehdy Miloš Holaň, a to jako obránce.

Miloš Holaň, tehdejší hráč, nyní trenér HC Vítkovice Ridera: „Dodnes je to rekord, který asi vydrží ještě dlouho, protože hokej se hodně změnil.“

Vrcholem večera bude vyvěšení dresu Vladimíra Vůjtka ke stropu Ostravar Arény.

Lukáš Krenželok, kapitán HC Vítkovice Ridera: „Pan Vůjtek je osobnost vítkovického i českého hokeje, na ten slavnostní okamžik se těšíme.“

Zápas proti Spartě začíná v Ostravar Aréně v 17:30, slavnostní ceremoniál proběhne před začátkem utkání.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-01-02-2023-16-00