Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Strážníci v Ostravě zabránili černé skládce
  • Defibrilátor může zachránit život
  • Dětské oddělení havířovské nemocnice zdobí graffiti obrazy
  • Finanční gramotnosti učí děti ve Studénce cukrárna
  • Slezská Ostrava přispěje dětem na různé aktivity

Strážníci v Ostravě zabránili černé skládce

Ostravští strážníci zabránili vzniku další černé skládky na území města. Přímo pod bezpečnostními kamerami totiž nákladní vůz vyklopil hromadu komunálního odpadu a odjel. Muž, kterého strážníci po chvíli na místě zastihli tvrdí, že chtěl odpad spálit.

Kamerový systém, na který dohlížejí strážníci v Ostravě, se znovu osvědčil a bylo díky němu zabráněno v porušení zákona. Na betonovou plochu na Úprkově ulici v Přívoze najel nákladní vůz a vysypal tam hromadu komunálního odpadu. Na místo ihned vyrazila hlídka. 

Michaela Cieslarová, mluvčí MP Ostrava: "Hlídka strážníků na daném místě kontaktovala dva muže, kteří se u hromady věcí nacházeli. V hromadě nepořádku o velikosti přibližně 4x6 metrů a výšce asi 2,5 metrů strážníci spatřili dřevěné desky ze starých skříní, neurčitý počet matrací, zničené židle s železným rámem včetně polstrování a několik kusů pohovky."

Na tomto místě přitom ještě loni byla obrovská černá skládka a o její likvidaci se muselo postarat město. 700 tun odpadu odvážela nákladní auta dva dny. Ostrava za vše zaplatila dva půl milionu korun. Tentokrát majitel slíbil, že vše rychle zlikviduje sám.

Michaela Cieslarová, mluvčí MP Ostrava: "Jeden z dvojice mužů nacházející se u hromady odpadu uvedl, že si nákladním vozidlem nechal přivézt staré dřevěné desky ze skříní a jiný materiál. Ten hodlá spálit a zbytek ponechat na místě."

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Strážníci mohou na místě uložit pokutu až do výše 10 tisíc korun a v případě, že je to oznámeno správnímu orgánu, hrozí sankce do výše 100 tisíc korun." 

Strážníci zadrželi i řidiče vozidla, které odpad na místo přivezl. Při kontrole za dva dny byl odpad skutečně pryč. Nicméně správnímu řízení se stejně původce skládky nevyhne. 

---

Defibrilátor může zachránit život

Opavská městská policie má k nový přenosný defibrilátor. Tedy přístroj, který se používá k obnovení pravidelné srdeční činnosti pomocí elektrických výbojů. Jde už o druhý kus, který budou mít hlídky k dispozici v autech, aby mohli v terénu pomoci při srdečním selhání. V Opavě těchto přístrojů přibývá. V městské části Malé Hoštice zase pořídili defibrilátor do zdejší sportovní haly.

Automatický externí defibrilátor se skrývá v této přenosné brašně. Uvnitř jsou dvě elektrody a krabička s tlačítkem. Po zapnutí začne přístroj uživatele sám instruovat, co má udělat.

Jeden defibrilátor má opavská městská policie k dispozici od r. 2020. Teď k němu přibyl druhý. Za 50 000 korun jej pořídilo město Opava.

Jiří Klein, ředitel, Městská policie Opava: „My jsme dali přednost tomu, aby byl ve výjezdových vozidlech, která jezdí na tísňová volání od lidí. Často se totiž setkáváme s tím, že nám oznamují, že někdo někde zkolaboval, je zraněný a pod.“

V případě, že jde o zástavu srdce, pomůže elektrický impuls. Ten putuje elektrodami připojenými na hrudník k srdci a vrátí mu tak funkčnost.

Další přenosné defibrilátory zakoupilo město už dříve také kylešovské jednotce dobrovolných hasičů. A další dva stacionární pak přidalo na Horním náměstí a do víceúčelové hale v Městských sadech.

Tyto přístroje bývají často také v nákupních centrech a pořizují si je soukromé firmy do svých provozoven.

Nedávno přibyl nový defibrilátor také u vstupu do tělocvičny ve sportovní hale v Malých Hošticích.

Roman Grygarčík, správce, Víceúčelová hala Malé Hoštice: „Nedávno tady kluk zkolaboval přímo na ploše, museli jsme ho oživovat. Takže to byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme si defibrilátor pořídili.“

Veřejně přístupný defibrilátor může použít kdokoliv. Pokud je člověk v bezvědomí, je ale nutné zajistit jeho základní životní funkce a zavolat záchranáře.

Daniel Rother, ČČK Opava: „Začnu masírovat srdce, během toho mi někdo donese automatizované externí defibrilátor. V kombinaci se srdeční masáží se snažím tomu člověku poskytnou to, co potřebuje.“

Defibrilátory by mohly časem být také na dalších veřejných místech.

Michal Kokošek (ANO), 1. náměstek primátora Opavy: „Uvažujeme nad sportovišti, jako je fotbalový stadion nebo zimní stadion, kde je větší koncentrace lidí.“

Na území Opavy se aktuálně nachází 10 stacionárních defibrilátorů na konkrétních místech. Viditelné jsou v aplikaci záchranka.

---

Zprávy krátké, 1. 3. 2023 16.00 - 1

Tragická dopravní nehoda se ve středu dopoledne stala v Chotěbuzi, nedaleko hraničního přechodu s Polskem ve směru na Frýdek-Místek. Kamion tam narazil do odstaveného osobního automobilu, ve kterém následně zahynul řidič. Příčiny a průběh nehody je v šetření policistů.

Rekonstrukce parkoviště Park and Ride v Ostravě na Hranečníku je u konce. Řidiči mohou odstavit auta mimo centrální části města a dál cestovat hromadnou dopravou. Nově je k dispozici 174 parkovacích míst. Stavba probíhala od loňského dubna, Ostrava za ni zaplatila téměř 21 milionů korun bez DPH.

---

Dětské oddělení havířovské nemocnice zdobí graffiti obrazy

Havířovská nemocnice se rozhodla, že zpříjemní pobyt dětem při hospitalizaci. Oslovila místního umělce, který pokoje vyzdobil originálními velkoplošnými malbami, které u dětí rozvíjí představivost.

Takto to vypadá na jednom z pokojů pro dětské pacienty v havířovské nemocnici. Děti i jejich rodiče mohou obdivovat vodní svět s delfíny. Nejen za tímto krásným dílem stojí umělec z Havířova Nikola Vavrous, který právě dokončil další už třetí obraz, tentokrát vílu.

Nicola Vavrous, autor: “Snažím se to vždy udělat originálně, ať to není nějaká filmová postavička, ať je to motiv, který zaujme ty děti, nebo i dospělé a trochu je to vtáhne a něco jim to i předá. Chtěl jsem, aby ten výraz u této holčičky, že sice nevypadá úplně šťastně, ale je zároveň v takové své síle a i ty květiny, že směřují k takové lehkosti." 

anketa: "Je to velká malba a opravdu je krásná. Malinká to ještě neocení, ale věřím tomu, že když tady budou starší děti, tak se jim to bude určitě moc líbit.”

anketa: "Když jsme tady přišli, tak jsem si toho hned všimli a hned jsme si začali říkat, co všechna tady za zvířata jsou. Moc se nám to líbilo i Jonášovi a hlavně ti delfíni jsou úplně úžasní ."

Nemocnice by chtěla mít do budoucna takto vyzdobené všechny pokoje na dětském oddělení.

Ivona Mikulenková, vrchní sestra dětského oddělení: "Když jsme s panem primářem nastoupili, tak jsme věděli, že chceme zkrášlit naše oddělení tak, aby se tady děti cítily ještě příjemněji, ale chtěli jsme to udělat tak, aby to bylo netradiční, aby to nebylo klasické dětské oddělení s malbami večerníčků a podobně, protože to věkové rozmezí je velké." 

Kromě dětských pokojů vznikl i velký graffiti obraz v jedné z chodeb nemocnice.

---

Finanční gramotnosti učí děti ve Studénce cukrárna

Jedním z novějších a současně nejoblíbenějších projektů Základní školy Sjednocení ve Studénce je Veselá školní cukrárna. Nejde ovšem jen o příležitost si zamlsat, děti se učí finanční gramotnosti nebo jednání s lidmi.

Otevírací doba Veselé školní cukrárny v Základní škole Sjednocení ve Studénce je pouze jeden den v měsíci. Na její termín v únoru už se dopředu těšili nejen žáci, ale také rodiče, prarodiče a další příznivci školy.

návštěvníci školní cukrárny:

“Nápad je suprový, samé sladké, takže na zuby nic příjemného, ale jinak je to super.”

“Syn si vybral oreo dort a další druhy, je tu toho opravdu hodně a je to super nápad.”

V této cukrárně ale nejde jen o to, aby si návštěvníci zamlsali. Každý měsíc se do pečení dobrot, organizace a provozu cukrárny zapojí dvě různé třídy. Nyní to byly žáci pátého ročníku.

Jana Mantheeová, ředitelka ZŠ Sjednocení: “Aby se naučili finanční gramotnost, slušnému vystupování, obsluhování a také jsme to zapojili do praktických činností, kdy si děti chytají ty výrobky i tady samy ve škole.”

Část sortimentu napekly děti už doma s rodič, další laskominy od rána připravovaly spolu s učiteli ve školní cvičné kuchyni.

Markéta Zachová, učitelka ZŠ Sjednocení: “Myslím si, že tu máme minimálně 30 druhů různých koláčů, cheesecaků, cukroví.”

žáci pátých tříd ZŠ Sjednocení:

“Připravovali jsme šneky a řepovou pomazánku. Je to dobré a zábavné.”

“Smíchali jsme řepu s tvarohem, potom jsme dělali ty šneka a další věci.”

Jana Mantheeová, ředitelka ZŠ Sjednocení: “Ten základ finanční gramotnosti je v tom, aby si spočítali, kolik vloží do projektu a také, aby z toho něco vydělali. ”

Zisk děti použijí ve prospěch stmelování třídního kolektivu, třeba na společný výlet.

---

Zprávy krátké, 1. 3. 2023 16.00 - 2

Policisté zveřejnili video z pátrací akce, která se odehrála v sobotu 25. února na Frýdecko-Místecku. Sedmaosmdesátiletá seniorka v lehkém oblečení šla s odpadky a už se nevrátila domů. Policisté s psovody a vrtulníkem ji našli více než kilometr od domova. Žena ležela v ostružiní, byla podchlazená a nemohla se hýbat. Nyní už je v pořádku zpátky doma s rodinou.

Slezská Ostrava přispěje dětem na různé aktivity

Slezská Ostrava podpoří sportovní a volnočasové aktivity svých dětí. Pomůže i lokálním spolkům a organizacím. Každé dítě dostane možnost čerpat příspěvek až tisíc korun na různé aktivity. Umožní to projekt Corrency, do kterého se obvod nově zapojil.

Zastupitelstvo Slezské Ostravy odsouhlasilo zapojení do projektu . Díky němu budou moci děti z obvodu získat až 1 000 korun na různé volnočasové aktivity.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "V době aktuální finanční a také energetické krize pozorujeme to, že rodiny začínají šetřit. A jedna z prvních věcí, na které šetřit začínají, tak jsou právě mimoškolní a volnočasové aktivity jejich dětí. Abychom tomuto zabránili a podpořili právě mimoškolní a volnočasové aktivity dětí a mládeže na Slezské, rozhodli jsme se zapojit do projektu Corrency, v rámci kterého poskytneme každému dítěti na Slezské v letošním roce až 1 000 korun, právě na aktivity spojené se sportem, ale třeba i mimoškolním vzděláváním v základních uměleckých školách a podobně."

Filip Novák, manažer projektu Corrency pro Slezskou Ostravu: "Jedná se i příměstské tábory nebo tábory v létě, mohou to být ZUŠ, cokoliv si ti rodiče vyberou. A ty děti nebudou tak ochuzeny o tyto sportovní nebo volnočasové aktivity, na které by běžně nezbývalo dostatek finančních prostředků."

Do projektu se mohou zapojit rodiče všech dětí s trvalým pobytem na území Slezské Ostravy. Možnost přihlásit se do pilotní fáze ale budou mít spolky a organizace nabízející volnočasové aktivity v celé Ostravě. Rodiče budou moci dar od městského obvodu uplatnit skrze elektronické correnty u všech registrovaných spolků a organizací.

Filip Novák, manažer projektu Corrency pro Slezskou Ostravu: "Náš projekt Corrency je transakčním systémem, který slouží k efektivní distribuci veřejných financí. My jsme už dříve vnímali poptávku po distribuci dotací, respektive veřejných financí, nějakým adresnějším směrem. Protože obvykle bývají veřejné finance rozdávány nebo rozdělovány plošně. Náš systém funguje tak, že skrze občany dostane obchodník nějakou finanční částku, kterou určí městská část nebo město. A tato finanční částka má potom sloužit tomu obchodníkovi nebo tomu občanovi k lepšímu zvládnutí nějaké ekonomické situace."

K platbě budou rodiče potřebovat jen občanský průkaz nebo kód z SMS ve svém mobilním telefonu. Podmínkou je, že polovinu peněz zaplatí radnice a druhou polovinu rodiče. Pilotní projekt proběhne ve dvou etapách. V květnu až červenci a poté od srpna do listopadu. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
01. března 2023, 16:00

Strážníci v Ostravě zabránili černé skládce

Ostravští strážníci zabránili vzniku další černé skládky na území města. Přímo pod bezpečnostními kamerami totiž nákladní vůz vyklopil hromadu komunálního odpadu a odjel. Muž, kterého strážníci po chvíli na místě zastihli tvrdí, že chtěl odpad spálit.

Kamerový systém, na který dohlížejí strážníci v Ostravě, se znovu osvědčil a bylo díky němu zabráněno v porušení zákona. Na betonovou plochu na Úprkově ulici v Přívoze najel nákladní vůz a vysypal tam hromadu komunálního odpadu. Na místo ihned vyrazila hlídka. 

Michaela Cieslarová, mluvčí MP Ostrava: "Hlídka strážníků na daném místě kontaktovala dva muže, kteří se u hromady věcí nacházeli. V hromadě nepořádku o velikosti přibližně 4x6 metrů a výšce asi 2,5 metrů strážníci spatřili dřevěné desky ze starých skříní, neurčitý počet matrací, zničené židle s železným rámem včetně polstrování a několik kusů pohovky."

Na tomto místě přitom ještě loni byla obrovská černá skládka a o její likvidaci se muselo postarat město. 700 tun odpadu odvážela nákladní auta dva dny. Ostrava za vše zaplatila dva půl milionu korun. Tentokrát majitel slíbil, že vše rychle zlikviduje sám.

Michaela Cieslarová, mluvčí MP Ostrava: "Jeden z dvojice mužů nacházející se u hromady odpadu uvedl, že si nákladním vozidlem nechal přivézt staré dřevěné desky ze skříní a jiný materiál. Ten hodlá spálit a zbytek ponechat na místě."

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Strážníci mohou na místě uložit pokutu až do výše 10 tisíc korun a v případě, že je to oznámeno správnímu orgánu, hrozí sankce do výše 100 tisíc korun." 

Strážníci zadrželi i řidiče vozidla, které odpad na místo přivezl. Při kontrole za dva dny byl odpad skutečně pryč. Nicméně správnímu řízení se stejně původce skládky nevyhne. 

---

Defibrilátor může zachránit život

Opavská městská policie má k nový přenosný defibrilátor. Tedy přístroj, který se používá k obnovení pravidelné srdeční činnosti pomocí elektrických výbojů. Jde už o druhý kus, který budou mít hlídky k dispozici v autech, aby mohli v terénu pomoci při srdečním selhání. V Opavě těchto přístrojů přibývá. V městské části Malé Hoštice zase pořídili defibrilátor do zdejší sportovní haly.

Automatický externí defibrilátor se skrývá v této přenosné brašně. Uvnitř jsou dvě elektrody a krabička s tlačítkem. Po zapnutí začne přístroj uživatele sám instruovat, co má udělat.

Jeden defibrilátor má opavská městská policie k dispozici od r. 2020. Teď k němu přibyl druhý. Za 50 000 korun jej pořídilo město Opava.

Jiří Klein, ředitel, Městská policie Opava: „My jsme dali přednost tomu, aby byl ve výjezdových vozidlech, která jezdí na tísňová volání od lidí. Často se totiž setkáváme s tím, že nám oznamují, že někdo někde zkolaboval, je zraněný a pod.“

V případě, že jde o zástavu srdce, pomůže elektrický impuls. Ten putuje elektrodami připojenými na hrudník k srdci a vrátí mu tak funkčnost.

Další přenosné defibrilátory zakoupilo město už dříve také kylešovské jednotce dobrovolných hasičů. A další dva stacionární pak přidalo na Horním náměstí a do víceúčelové hale v Městských sadech.

Tyto přístroje bývají často také v nákupních centrech a pořizují si je soukromé firmy do svých provozoven.

Nedávno přibyl nový defibrilátor také u vstupu do tělocvičny ve sportovní hale v Malých Hošticích.

Roman Grygarčík, správce, Víceúčelová hala Malé Hoštice: „Nedávno tady kluk zkolaboval přímo na ploše, museli jsme ho oživovat. Takže to byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme si defibrilátor pořídili.“

Veřejně přístupný defibrilátor může použít kdokoliv. Pokud je člověk v bezvědomí, je ale nutné zajistit jeho základní životní funkce a zavolat záchranáře.

Daniel Rother, ČČK Opava: „Začnu masírovat srdce, během toho mi někdo donese automatizované externí defibrilátor. V kombinaci se srdeční masáží se snažím tomu člověku poskytnou to, co potřebuje.“

Defibrilátory by mohly časem být také na dalších veřejných místech.

Michal Kokošek (ANO), 1. náměstek primátora Opavy: „Uvažujeme nad sportovišti, jako je fotbalový stadion nebo zimní stadion, kde je větší koncentrace lidí.“

Na území Opavy se aktuálně nachází 10 stacionárních defibrilátorů na konkrétních místech. Viditelné jsou v aplikaci záchranka.

---

Zprávy krátké, 1. 3. 2023 16.00 - 1

Tragická dopravní nehoda se ve středu dopoledne stala v Chotěbuzi, nedaleko hraničního přechodu s Polskem ve směru na Frýdek-Místek. Kamion tam narazil do odstaveného osobního automobilu, ve kterém následně zahynul řidič. Příčiny a průběh nehody je v šetření policistů.

Rekonstrukce parkoviště Park and Ride v Ostravě na Hranečníku je u konce. Řidiči mohou odstavit auta mimo centrální části města a dál cestovat hromadnou dopravou. Nově je k dispozici 174 parkovacích míst. Stavba probíhala od loňského dubna, Ostrava za ni zaplatila téměř 21 milionů korun bez DPH.

---

Dětské oddělení havířovské nemocnice zdobí graffiti obrazy

Havířovská nemocnice se rozhodla, že zpříjemní pobyt dětem při hospitalizaci. Oslovila místního umělce, který pokoje vyzdobil originálními velkoplošnými malbami, které u dětí rozvíjí představivost.

Takto to vypadá na jednom z pokojů pro dětské pacienty v havířovské nemocnici. Děti i jejich rodiče mohou obdivovat vodní svět s delfíny. Nejen za tímto krásným dílem stojí umělec z Havířova Nikola Vavrous, který právě dokončil další už třetí obraz, tentokrát vílu.

Nicola Vavrous, autor: “Snažím se to vždy udělat originálně, ať to není nějaká filmová postavička, ať je to motiv, který zaujme ty děti, nebo i dospělé a trochu je to vtáhne a něco jim to i předá. Chtěl jsem, aby ten výraz u této holčičky, že sice nevypadá úplně šťastně, ale je zároveň v takové své síle a i ty květiny, že směřují k takové lehkosti." 

anketa: "Je to velká malba a opravdu je krásná. Malinká to ještě neocení, ale věřím tomu, že když tady budou starší děti, tak se jim to bude určitě moc líbit.”

anketa: "Když jsme tady přišli, tak jsem si toho hned všimli a hned jsme si začali říkat, co všechna tady za zvířata jsou. Moc se nám to líbilo i Jonášovi a hlavně ti delfíni jsou úplně úžasní ."

Nemocnice by chtěla mít do budoucna takto vyzdobené všechny pokoje na dětském oddělení.

Ivona Mikulenková, vrchní sestra dětského oddělení: "Když jsme s panem primářem nastoupili, tak jsme věděli, že chceme zkrášlit naše oddělení tak, aby se tady děti cítily ještě příjemněji, ale chtěli jsme to udělat tak, aby to bylo netradiční, aby to nebylo klasické dětské oddělení s malbami večerníčků a podobně, protože to věkové rozmezí je velké." 

Kromě dětských pokojů vznikl i velký graffiti obraz v jedné z chodeb nemocnice.

---

Finanční gramotnosti učí děti ve Studénce cukrárna

Jedním z novějších a současně nejoblíbenějších projektů Základní školy Sjednocení ve Studénce je Veselá školní cukrárna. Nejde ovšem jen o příležitost si zamlsat, děti se učí finanční gramotnosti nebo jednání s lidmi.

Otevírací doba Veselé školní cukrárny v Základní škole Sjednocení ve Studénce je pouze jeden den v měsíci. Na její termín v únoru už se dopředu těšili nejen žáci, ale také rodiče, prarodiče a další příznivci školy.

návštěvníci školní cukrárny:

“Nápad je suprový, samé sladké, takže na zuby nic příjemného, ale jinak je to super.”

“Syn si vybral oreo dort a další druhy, je tu toho opravdu hodně a je to super nápad.”

V této cukrárně ale nejde jen o to, aby si návštěvníci zamlsali. Každý měsíc se do pečení dobrot, organizace a provozu cukrárny zapojí dvě různé třídy. Nyní to byly žáci pátého ročníku.

Jana Mantheeová, ředitelka ZŠ Sjednocení: “Aby se naučili finanční gramotnost, slušnému vystupování, obsluhování a také jsme to zapojili do praktických činností, kdy si děti chytají ty výrobky i tady samy ve škole.”

Část sortimentu napekly děti už doma s rodič, další laskominy od rána připravovaly spolu s učiteli ve školní cvičné kuchyni.

Markéta Zachová, učitelka ZŠ Sjednocení: “Myslím si, že tu máme minimálně 30 druhů různých koláčů, cheesecaků, cukroví.”

žáci pátých tříd ZŠ Sjednocení:

“Připravovali jsme šneky a řepovou pomazánku. Je to dobré a zábavné.”

“Smíchali jsme řepu s tvarohem, potom jsme dělali ty šneka a další věci.”

Jana Mantheeová, ředitelka ZŠ Sjednocení: “Ten základ finanční gramotnosti je v tom, aby si spočítali, kolik vloží do projektu a také, aby z toho něco vydělali. ”

Zisk děti použijí ve prospěch stmelování třídního kolektivu, třeba na společný výlet.

---

Zprávy krátké, 1. 3. 2023 16.00 - 2

Policisté zveřejnili video z pátrací akce, která se odehrála v sobotu 25. února na Frýdecko-Místecku. Sedmaosmdesátiletá seniorka v lehkém oblečení šla s odpadky a už se nevrátila domů. Policisté s psovody a vrtulníkem ji našli více než kilometr od domova. Žena ležela v ostružiní, byla podchlazená a nemohla se hýbat. Nyní už je v pořádku zpátky doma s rodinou.

Slezská Ostrava přispěje dětem na různé aktivity

Slezská Ostrava podpoří sportovní a volnočasové aktivity svých dětí. Pomůže i lokálním spolkům a organizacím. Každé dítě dostane možnost čerpat příspěvek až tisíc korun na různé aktivity. Umožní to projekt Corrency, do kterého se obvod nově zapojil.

Zastupitelstvo Slezské Ostravy odsouhlasilo zapojení do projektu . Díky němu budou moci děti z obvodu získat až 1 000 korun na různé volnočasové aktivity.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "V době aktuální finanční a také energetické krize pozorujeme to, že rodiny začínají šetřit. A jedna z prvních věcí, na které šetřit začínají, tak jsou právě mimoškolní a volnočasové aktivity jejich dětí. Abychom tomuto zabránili a podpořili právě mimoškolní a volnočasové aktivity dětí a mládeže na Slezské, rozhodli jsme se zapojit do projektu Corrency, v rámci kterého poskytneme každému dítěti na Slezské v letošním roce až 1 000 korun, právě na aktivity spojené se sportem, ale třeba i mimoškolním vzděláváním v základních uměleckých školách a podobně."

Filip Novák, manažer projektu Corrency pro Slezskou Ostravu: "Jedná se i příměstské tábory nebo tábory v létě, mohou to být ZUŠ, cokoliv si ti rodiče vyberou. A ty děti nebudou tak ochuzeny o tyto sportovní nebo volnočasové aktivity, na které by běžně nezbývalo dostatek finančních prostředků."

Do projektu se mohou zapojit rodiče všech dětí s trvalým pobytem na území Slezské Ostravy. Možnost přihlásit se do pilotní fáze ale budou mít spolky a organizace nabízející volnočasové aktivity v celé Ostravě. Rodiče budou moci dar od městského obvodu uplatnit skrze elektronické correnty u všech registrovaných spolků a organizací.

Filip Novák, manažer projektu Corrency pro Slezskou Ostravu: "Náš projekt Corrency je transakčním systémem, který slouží k efektivní distribuci veřejných financí. My jsme už dříve vnímali poptávku po distribuci dotací, respektive veřejných financí, nějakým adresnějším směrem. Protože obvykle bývají veřejné finance rozdávány nebo rozdělovány plošně. Náš systém funguje tak, že skrze občany dostane obchodník nějakou finanční částku, kterou určí městská část nebo město. A tato finanční částka má potom sloužit tomu obchodníkovi nebo tomu občanovi k lepšímu zvládnutí nějaké ekonomické situace."

K platbě budou rodiče potřebovat jen občanský průkaz nebo kód z SMS ve svém mobilním telefonu. Podmínkou je, že polovinu peněz zaplatí radnice a druhou polovinu rodiče. Pilotní projekt proběhne ve dvou etapách. V květnu až červenci a poté od srpna do listopadu. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-01-03-2023-16-00