Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Honička s policisty skončila u šraněk v Polance
  • Nový informační systém ve Slezské nemocnici
  • Váleční veteráni mají v Ostravě svůj památník
  • Výstavba Sagapo v Bruntále byla dokončena
  • V Porubě vyrostlo nové workoutové hřiště
  • Střední zdravotnická škola slavila kulaté výročí

Honička s policisty skončila u šraněk v Polance

Ujíždět policistům se nevyplácí. Přesvědčil se o tom řidič vozidla Audi, kterého se snažila zastavit hlídka v Ostravě-Porubě. Místo aby zastavil, šlápl na plyn a po desetikilometrové honičce ho zastavili železniční závory v Polance. Ukázalo se, že v kufru veze kompletní varnu pervitinu.

Policisté z oddělení hlídkové služby projížděli svůj rajón a na ulici Martinovské v Ostravě-Porubě poznali řidiče vozidla Audi. Tento muž byl totiž mnohokrát soudně trestán a tak ho osobně znali a věděli, že má stanoven zákaz řízení a za volantem tedy nemá co dělat.  

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Díky osobní znalosti věděli, že se jedná o muže, který má zákaz řízení. Rozhodli se ho zastavit a zkontrolovat."

Když ho chtěli zastavit, zareagoval přesně opačně, než měl a na plný plyn začal ujíždět. Počínal si velmi nebezpečně vůči ostatním účastníkům silničního provozu a například frekventovanou křižovatku na vozovně projel na červenou. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Svou zběsilou a nebezpečnou jízdou vjel do jednosměrky, křižovatku projel na červenou, ale také v několika případech ohrozil jak protijedoucí vozidla, tak všechny účastníky silničního provozu."

V Polance se dostal do pasti. Když dojel k železničnímu přejezdu, zrovna totiž projížděl vlak a  tak mu nezbylo nic jiného, než zastavit. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Potvrdilo se, že se skutečně jedná o 38letého muže, který má platný zákaz řízení až do roku 2027. Dobrovolně se podrobil dechové zkoušce na přítomnost alkoholu s negativním výsledkem. Test na drogy byl pozitivní. Muži zákona následně provedli kontrolu a prohlídku vozidla, při které odhalili jak nádoby pro nelegální výrobu drog, tak chemikálie, vařič, digitální váhu, kanystr, ale také samotné bílé krystalické látky."

Muž byl obviněn ze dvou trestných činů. Vzhledem k tomu, že jde o 19 krát trestaného recidivistu, skončil ve vazbě a hrozí mu až 10 let vězení. 

---

Nový informační systém ve Slezské nemocnici

Návštěvníci Slezské nemocnice v Opavě se mohou v rozlehlém areálu lépe orientovat díky novému navigačnímu systému. Na elektronické tabuli, která se nachází u vstupu, si mohou v 3D zobrazení vyhledat cestu na konkrétní oddělení či do ambulance.

Elektronická tabule je umístěna u hlavního vstupu do areálu Slezské nemocnice, na budově vrátnice. Lidem, kteří nevědí, kudy přesně se vydat, může tento informační systém pomoci.

Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice v Opavě: „Naše nemocnice je tvořena víc jak 25 pavilony a je na ploše asi 10 hektarů. Z důvodu zlepšení orientace pro naše pacienty jsme se rozhodli vybudovat nový navigační systém."

Způsob vyhledávání je jednoduchý a podobá se vyhledávání na internetu. Obrazovka je dotyková, takže najít správný směr je otázkou několika kliků.

Jan Vaněk, provozně-technický náměstek, Slezská nemocnice v Opavě: „Požadované pracoviště vyhledáme zadáním klíčového slova do vyhledávacího řádku, a otevře se nám klávesnice.“

Pak je možné sem napsat nejen konkrétní ambulanci či oddělení, ale také vyplnit třeba název vyšetření nebo úkonu, kvůli kterému se dotyčný chystá zařízení navštívit. Poté se v 3D plánu celého areálu zobrazí cesta k cíli.

návštěvnice nemocnice: „Hledala jsem infekční oddělení, nevěděla jsem kudy jít, tak jsem si to našla tady, na informační tabuli.“

Způsobů, jak zadávat hledaná místa, je několik. Praktickým pomocníkem je našeptávač, tedy nabídka výrazů, které lze použít.

Jan Vaněk, provozně-technický náměstek, Slezská nemocnice v Opavě: „Náš informační systém umožňuje vyhledávat požadované pracoviště zadáním přímo názvu oddělení, případně zadáním klíčového slova, včetně slangových a obecně známých výrazů.“

Ve spodní liště obrazovky mohou být zveřejňovány aktuální informace. Např. o zákazu návštěv či uzavření určitých oddělení. A to se bude nyní hodit. Tento čas je ve Slezské nemocnici totiž ve znamení hned několika rekonstrukcí. Úpravy čekají např. infekční a dětské oddělení nebo onkologii. O uzavření či přestěhování může systém informovat.

Elektronický informační systém vyvinula TV Polar ve spolupráci se Slezskou nemocnicí. Prozatím je jedna obrazovka nainstalována u hlavního vstupu do nemocnice z ulice Rybova. Pokud se osvědčí, bude mít své místo také u bočního vchodu z ulice Olomoucké.



---

Váleční veteráni mají v Ostravě svůj památník

Jak už z našeho zpravodajství asi víte, v Ostravě budou mít váleční veteráni svůj památník. Jeho autorka Pavla Sceranková byla vybrána na základě výtvarně-architektonické soutěže a v pátek bylo dílo slavnostně představeno veřejnosti. Památník se nachází v parku Československých letců.

Park Čs. letců v centru Ostravy ozdobilo zajímavé umělecké dílo. Jde o památník válečných veteránů, který vytvořila sochařka Pavla Sceranková a vyhrála s ním výtvarně-architektonickou soutěž. 

Pavla Sceranková, autorka památníku: „Chtěla jsem vytvořit takové místo paměti, do kterého může divák vstoupit a symbolicky v něm projít kus cesty společně s těmi, kteří nesou zkušenost války a jsou ochotni položit svůj život za hodnoty, které sdílí naše společenství.“

Na uměleckém řešení se podílel také spisovatel a básník Ondřej Buddeus. Památník tvoří tři kužely, se kterými se dá pohybovat v žulových drahách. V okruží jsou vepsána slova veteránů, která zachycují jejich osobní zkušenost. 

Ondřej Buddeus, spisovatel: „Snažili jsme se, aby výběr výrazů, obratů a motivů byl věcný, důstojný, s naprostým respektem k bojovnicím a bojovníkům, jejich příběhům a zkušenostem, vojenským i osobním hodnotám a abychom se – slovy jednoho z veteránů – nedopustili žádného ‘hraní na city’.“

Na začátky myšlenky na vybudování tohoto památníku zavzpomínal Jaroslav Hrabec, který tehdy velel Krajskému vojenskému velitelství Ostrava.

Jaroslav Hrabec, zástupce velitele teritoriálního vojenského velitelství Tábor: "V roce 2013 byl poprvé veřejně komunikován návrh na výstavbu Památníku válečným veteránům, který by spojil tři etapy historie našeho veteránství, a poprvé by v rámci České republiky připomínal i vojáky Armády České republiky – naše novodobé veterány. Výsledná podoba památníku je nejen připomenutím vojáků, kteří v minulosti prošli válečnými konflikty, kteří jsou aktuálně příslušníky armádních misí, ale svojí nadčasovostí je i dílem, které bude vždy vyjadřovat respekt vojákům, kteří budou plnit své úkoly při nasazení v zahraniční.“

Podole autorky je památník nejpůsobivější po setmění, kdy se slova veteránů na kruzích rozsvítí a oddají dílu zvláštní atmosféru. 

---

Výstavba Sagapo v Bruntále byla dokončena

V Bruntále bylo slavnostně otevřeno nové středisko organizace Sagapo, která poskytuje pomoc lidem s mentálním postižením. Ve třech nových domcích získá moderní bydlení osmnáct klientů, terapeutická dílna pak bude sloužit dalším padesáti.

Nové středisko Sagapa splňuje všechny požadavky kladené na taková zařízení. Je bezbariérové, nízkoenergetické a poskytne uživatelům širokou škálu moderních vymožeností. Velký význam má pro město Bruntál, kde hraje v sociální oblasti nezastupitelnou roli.

Petr Konečný, ředitel, Sagapo Bruntál: „Bude tady bydlet šest uživatelů v každém jednotlivém domě. Je to pro ně domov, tak jak pro běžného člověka."

Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Věřím, že klienti, kteří zde v Sagapu budou bydlet i zaměstnanci, kteří zde budou pracovat, tak se budou v těchto nových prostorách budou cítit velmi skvěle."

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana Ms kraje: „Pro město Bruntál to je velmi významná investice do sociálních služeb, podpora sociálních služeb."

Výstavba nového Sagapa začala před dvěma lety. Nejprve bylo nutné demolovat původní nevyhovující zchátralé objekty.

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana Ms kraje: „Celkové náklady přesahují částku 125 milionů korun a polovinu se nám podařilo získat z evropských zdrojů.“

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Ms kraje: „Krásné bydlení pro našich osmnáct klientů a k tomu další terapeutické dílny, které budou sloužit padesáti klientům.“

Nové bruntálské Sagapo je v Moravskoslezském kraji jednou z prvních vlaštovek nového přístupu k lidem s handicapem. Ti už nebudou izolovaní v ústavech, budou žít podle svých možností jako jiní lidé.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Ms kraje: „Transformuje naši sociální péči, to znamená, že odstupujeme od těch, řekněme bývalých domovů. To je svým způsobem revoluční čin.“

Martin Henč (ANO), místostarosta Bruntálu: “Díky koaliční spolupráci se nainvestovalo do Bruntálu 120 milionů a tím dali jasně najevo, jak důležitá se sociální oblast.“

Sagapo zatím provizorně působí v bývalém klášteře, kde bývala umístěna Obchodní akademie. Do nového střediska by se klienti měli stěhovat v nejbližších dnech.

---

V Porubě vyrostlo nové workoutové hřiště

V Porubě otevřeli nové workoutové hřiště. A to v prostoru mezi Porubskou a Dělnickou ulicí, kde široko daleko žádné hřiště nebylo. Ne jeho realizaci porubské radici přispěl i ostravský magistrát.

Ostrava-Poruba otevřela další workoutové hřiště. Vzniklo na travnaté ploše za budovou městské policie na Dělnické ulici, kde dlouhodobě chybělo místo ke smysluplnému sportovnímu vyžití.

Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Je to prvek, který má umožnit dětem a mládeži sportovní vyžití. Doufáme, že to přitáhne jejich pozornost."

Na workoutovém hřišti se dá dělat téměř vše. Dobré je zejména na posilování s vlastní vahou.

Ivan Božoň, WOclub: “Za mě nejlepší cviky jsou například průtahy na hrazdě, nebo třeba dipy, Takže jakékoliv cvičení s váhou je tady na to úplně super."

Matěj Tkáč, WOclub: “Je to efektivní cvičení, je to rozhodně v nějakých ohledech zdravější než posilování s těžkými váhy.” 

Důležité je dávat si pozor na správné provedení cviků. Začátečníkům pak hodně pomáhají expandery, které snižují váhu těla.

Anketa: návštěvníci hřiště: “Chodím tady každý den.  A jsem rád, že město Ostrava nám postavilo tento workout."

"Baví mě prostě skákat a jsem rád, že to tady prostě postavili."

Veškerá hřiště, která v Porubě jsou, nově najdete i v mapě hřišť, kterou si můžete stáhnout v klasické podobě a umístěna je také na Google mapách.

---

Střední zdravotnická škola slavila kulaté výročí

Střední zdravotnická škola oslavila kulaté jubileum, 70. výročí. Vedení školy společně se svými studenty připravilo pro významné hosty, bývalé zaměstnance a absolventy bohatý program, při kterém nechyběla ani vzpomínková výstava fotografií.

70. výročí zdravotnického školství v okrese Karviná se uskutečnilo v areálu Střední zdravotnické školy, hlavní program si vzali na starost sami studentky a studenti školy, kteří pro významné hosty připravili ukázku svých dovedností a talentu, kterému se věnují mimo studium.


Libor Lenčo, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu KÚ MSK: “Dovolím si říci, že zdravka vychovala obrovské kvantum úspěšných a kvalitních absolventů a to je poslání pro naše zdravotnictví a posláním této školy.”

První škola byla postavena v Orlové, v sedmdesátých letech se pak přestěhovala do Karviné. Obory se neustále vyvíjí, i jejího náročnost, a to podle potřeby v nemocnicích. V současné době se tady vyučují obory Praktická sestra, Ošetřovatel a Zdravotnické lyceum.

Wiesław Farana, ředitel SZŠ Karviná: "Pokud jde o absolventy, tak jsme měli velký převis v letošním roce, takže jsme nabrali do všech čtyř tříd, které jsme potřebovali naplnit."

Do své školy se přišla podívat i bývalá ředitelka Marcela Hluštíková. 

Marcela Hluštíková, bývalá ředitelka SZŠ Karviná: “ Prakticky těch 16 let jsem dělala šéfa školy. Vzpomínám na školu velmi ráda."

K výročí vydala škola almanach a také se tady symbolicky v areálu školy vysadil mladý platan.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
01. července 2022, 17:00

Honička s policisty skončila u šraněk v Polance

Ujíždět policistům se nevyplácí. Přesvědčil se o tom řidič vozidla Audi, kterého se snažila zastavit hlídka v Ostravě-Porubě. Místo aby zastavil, šlápl na plyn a po desetikilometrové honičce ho zastavili železniční závory v Polance. Ukázalo se, že v kufru veze kompletní varnu pervitinu.

Policisté z oddělení hlídkové služby projížděli svůj rajón a na ulici Martinovské v Ostravě-Porubě poznali řidiče vozidla Audi. Tento muž byl totiž mnohokrát soudně trestán a tak ho osobně znali a věděli, že má stanoven zákaz řízení a za volantem tedy nemá co dělat.  

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Díky osobní znalosti věděli, že se jedná o muže, který má zákaz řízení. Rozhodli se ho zastavit a zkontrolovat."

Když ho chtěli zastavit, zareagoval přesně opačně, než měl a na plný plyn začal ujíždět. Počínal si velmi nebezpečně vůči ostatním účastníkům silničního provozu a například frekventovanou křižovatku na vozovně projel na červenou. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Svou zběsilou a nebezpečnou jízdou vjel do jednosměrky, křižovatku projel na červenou, ale také v několika případech ohrozil jak protijedoucí vozidla, tak všechny účastníky silničního provozu."

V Polance se dostal do pasti. Když dojel k železničnímu přejezdu, zrovna totiž projížděl vlak a  tak mu nezbylo nic jiného, než zastavit. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Potvrdilo se, že se skutečně jedná o 38letého muže, který má platný zákaz řízení až do roku 2027. Dobrovolně se podrobil dechové zkoušce na přítomnost alkoholu s negativním výsledkem. Test na drogy byl pozitivní. Muži zákona následně provedli kontrolu a prohlídku vozidla, při které odhalili jak nádoby pro nelegální výrobu drog, tak chemikálie, vařič, digitální váhu, kanystr, ale také samotné bílé krystalické látky."

Muž byl obviněn ze dvou trestných činů. Vzhledem k tomu, že jde o 19 krát trestaného recidivistu, skončil ve vazbě a hrozí mu až 10 let vězení. 

---

Nový informační systém ve Slezské nemocnici

Návštěvníci Slezské nemocnice v Opavě se mohou v rozlehlém areálu lépe orientovat díky novému navigačnímu systému. Na elektronické tabuli, která se nachází u vstupu, si mohou v 3D zobrazení vyhledat cestu na konkrétní oddělení či do ambulance.

Elektronická tabule je umístěna u hlavního vstupu do areálu Slezské nemocnice, na budově vrátnice. Lidem, kteří nevědí, kudy přesně se vydat, může tento informační systém pomoci.

Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice v Opavě: „Naše nemocnice je tvořena víc jak 25 pavilony a je na ploše asi 10 hektarů. Z důvodu zlepšení orientace pro naše pacienty jsme se rozhodli vybudovat nový navigační systém."

Způsob vyhledávání je jednoduchý a podobá se vyhledávání na internetu. Obrazovka je dotyková, takže najít správný směr je otázkou několika kliků.

Jan Vaněk, provozně-technický náměstek, Slezská nemocnice v Opavě: „Požadované pracoviště vyhledáme zadáním klíčového slova do vyhledávacího řádku, a otevře se nám klávesnice.“

Pak je možné sem napsat nejen konkrétní ambulanci či oddělení, ale také vyplnit třeba název vyšetření nebo úkonu, kvůli kterému se dotyčný chystá zařízení navštívit. Poté se v 3D plánu celého areálu zobrazí cesta k cíli.

návštěvnice nemocnice: „Hledala jsem infekční oddělení, nevěděla jsem kudy jít, tak jsem si to našla tady, na informační tabuli.“

Způsobů, jak zadávat hledaná místa, je několik. Praktickým pomocníkem je našeptávač, tedy nabídka výrazů, které lze použít.

Jan Vaněk, provozně-technický náměstek, Slezská nemocnice v Opavě: „Náš informační systém umožňuje vyhledávat požadované pracoviště zadáním přímo názvu oddělení, případně zadáním klíčového slova, včetně slangových a obecně známých výrazů.“

Ve spodní liště obrazovky mohou být zveřejňovány aktuální informace. Např. o zákazu návštěv či uzavření určitých oddělení. A to se bude nyní hodit. Tento čas je ve Slezské nemocnici totiž ve znamení hned několika rekonstrukcí. Úpravy čekají např. infekční a dětské oddělení nebo onkologii. O uzavření či přestěhování může systém informovat.

Elektronický informační systém vyvinula TV Polar ve spolupráci se Slezskou nemocnicí. Prozatím je jedna obrazovka nainstalována u hlavního vstupu do nemocnice z ulice Rybova. Pokud se osvědčí, bude mít své místo také u bočního vchodu z ulice Olomoucké.



---

Váleční veteráni mají v Ostravě svůj památník

Jak už z našeho zpravodajství asi víte, v Ostravě budou mít váleční veteráni svůj památník. Jeho autorka Pavla Sceranková byla vybrána na základě výtvarně-architektonické soutěže a v pátek bylo dílo slavnostně představeno veřejnosti. Památník se nachází v parku Československých letců.

Park Čs. letců v centru Ostravy ozdobilo zajímavé umělecké dílo. Jde o památník válečných veteránů, který vytvořila sochařka Pavla Sceranková a vyhrála s ním výtvarně-architektonickou soutěž. 

Pavla Sceranková, autorka památníku: „Chtěla jsem vytvořit takové místo paměti, do kterého může divák vstoupit a symbolicky v něm projít kus cesty společně s těmi, kteří nesou zkušenost války a jsou ochotni položit svůj život za hodnoty, které sdílí naše společenství.“

Na uměleckém řešení se podílel také spisovatel a básník Ondřej Buddeus. Památník tvoří tři kužely, se kterými se dá pohybovat v žulových drahách. V okruží jsou vepsána slova veteránů, která zachycují jejich osobní zkušenost. 

Ondřej Buddeus, spisovatel: „Snažili jsme se, aby výběr výrazů, obratů a motivů byl věcný, důstojný, s naprostým respektem k bojovnicím a bojovníkům, jejich příběhům a zkušenostem, vojenským i osobním hodnotám a abychom se – slovy jednoho z veteránů – nedopustili žádného ‘hraní na city’.“

Na začátky myšlenky na vybudování tohoto památníku zavzpomínal Jaroslav Hrabec, který tehdy velel Krajskému vojenskému velitelství Ostrava.

Jaroslav Hrabec, zástupce velitele teritoriálního vojenského velitelství Tábor: "V roce 2013 byl poprvé veřejně komunikován návrh na výstavbu Památníku válečným veteránům, který by spojil tři etapy historie našeho veteránství, a poprvé by v rámci České republiky připomínal i vojáky Armády České republiky – naše novodobé veterány. Výsledná podoba památníku je nejen připomenutím vojáků, kteří v minulosti prošli válečnými konflikty, kteří jsou aktuálně příslušníky armádních misí, ale svojí nadčasovostí je i dílem, které bude vždy vyjadřovat respekt vojákům, kteří budou plnit své úkoly při nasazení v zahraniční.“

Podole autorky je památník nejpůsobivější po setmění, kdy se slova veteránů na kruzích rozsvítí a oddají dílu zvláštní atmosféru. 

---

Výstavba Sagapo v Bruntále byla dokončena

V Bruntále bylo slavnostně otevřeno nové středisko organizace Sagapo, která poskytuje pomoc lidem s mentálním postižením. Ve třech nových domcích získá moderní bydlení osmnáct klientů, terapeutická dílna pak bude sloužit dalším padesáti.

Nové středisko Sagapa splňuje všechny požadavky kladené na taková zařízení. Je bezbariérové, nízkoenergetické a poskytne uživatelům širokou škálu moderních vymožeností. Velký význam má pro město Bruntál, kde hraje v sociální oblasti nezastupitelnou roli.

Petr Konečný, ředitel, Sagapo Bruntál: „Bude tady bydlet šest uživatelů v každém jednotlivém domě. Je to pro ně domov, tak jak pro běžného člověka."

Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Věřím, že klienti, kteří zde v Sagapu budou bydlet i zaměstnanci, kteří zde budou pracovat, tak se budou v těchto nových prostorách budou cítit velmi skvěle."

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana Ms kraje: „Pro město Bruntál to je velmi významná investice do sociálních služeb, podpora sociálních služeb."

Výstavba nového Sagapa začala před dvěma lety. Nejprve bylo nutné demolovat původní nevyhovující zchátralé objekty.

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana Ms kraje: „Celkové náklady přesahují částku 125 milionů korun a polovinu se nám podařilo získat z evropských zdrojů.“

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Ms kraje: „Krásné bydlení pro našich osmnáct klientů a k tomu další terapeutické dílny, které budou sloužit padesáti klientům.“

Nové bruntálské Sagapo je v Moravskoslezském kraji jednou z prvních vlaštovek nového přístupu k lidem s handicapem. Ti už nebudou izolovaní v ústavech, budou žít podle svých možností jako jiní lidé.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Ms kraje: „Transformuje naši sociální péči, to znamená, že odstupujeme od těch, řekněme bývalých domovů. To je svým způsobem revoluční čin.“

Martin Henč (ANO), místostarosta Bruntálu: “Díky koaliční spolupráci se nainvestovalo do Bruntálu 120 milionů a tím dali jasně najevo, jak důležitá se sociální oblast.“

Sagapo zatím provizorně působí v bývalém klášteře, kde bývala umístěna Obchodní akademie. Do nového střediska by se klienti měli stěhovat v nejbližších dnech.

---

V Porubě vyrostlo nové workoutové hřiště

V Porubě otevřeli nové workoutové hřiště. A to v prostoru mezi Porubskou a Dělnickou ulicí, kde široko daleko žádné hřiště nebylo. Ne jeho realizaci porubské radici přispěl i ostravský magistrát.

Ostrava-Poruba otevřela další workoutové hřiště. Vzniklo na travnaté ploše za budovou městské policie na Dělnické ulici, kde dlouhodobě chybělo místo ke smysluplnému sportovnímu vyžití.

Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Je to prvek, který má umožnit dětem a mládeži sportovní vyžití. Doufáme, že to přitáhne jejich pozornost."

Na workoutovém hřišti se dá dělat téměř vše. Dobré je zejména na posilování s vlastní vahou.

Ivan Božoň, WOclub: “Za mě nejlepší cviky jsou například průtahy na hrazdě, nebo třeba dipy, Takže jakékoliv cvičení s váhou je tady na to úplně super."

Matěj Tkáč, WOclub: “Je to efektivní cvičení, je to rozhodně v nějakých ohledech zdravější než posilování s těžkými váhy.” 

Důležité je dávat si pozor na správné provedení cviků. Začátečníkům pak hodně pomáhají expandery, které snižují váhu těla.

Anketa: návštěvníci hřiště: “Chodím tady každý den.  A jsem rád, že město Ostrava nám postavilo tento workout."

"Baví mě prostě skákat a jsem rád, že to tady prostě postavili."

Veškerá hřiště, která v Porubě jsou, nově najdete i v mapě hřišť, kterou si můžete stáhnout v klasické podobě a umístěna je také na Google mapách.

---

Střední zdravotnická škola slavila kulaté výročí

Střední zdravotnická škola oslavila kulaté jubileum, 70. výročí. Vedení školy společně se svými studenty připravilo pro významné hosty, bývalé zaměstnance a absolventy bohatý program, při kterém nechyběla ani vzpomínková výstava fotografií.

70. výročí zdravotnického školství v okrese Karviná se uskutečnilo v areálu Střední zdravotnické školy, hlavní program si vzali na starost sami studentky a studenti školy, kteří pro významné hosty připravili ukázku svých dovedností a talentu, kterému se věnují mimo studium.


Libor Lenčo, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu KÚ MSK: “Dovolím si říci, že zdravka vychovala obrovské kvantum úspěšných a kvalitních absolventů a to je poslání pro naše zdravotnictví a posláním této školy.”

První škola byla postavena v Orlové, v sedmdesátých letech se pak přestěhovala do Karviné. Obory se neustále vyvíjí, i jejího náročnost, a to podle potřeby v nemocnicích. V současné době se tady vyučují obory Praktická sestra, Ošetřovatel a Zdravotnické lyceum.

Wiesław Farana, ředitel SZŠ Karviná: "Pokud jde o absolventy, tak jsme měli velký převis v letošním roce, takže jsme nabrali do všech čtyř tříd, které jsme potřebovali naplnit."

Do své školy se přišla podívat i bývalá ředitelka Marcela Hluštíková. 

Marcela Hluštíková, bývalá ředitelka SZŠ Karviná: “ Prakticky těch 16 let jsem dělala šéfa školy. Vzpomínám na školu velmi ráda."

K výročí vydala škola almanach a také se tady symbolicky v areálu školy vysadil mladý platan.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-01-07-2022-17-00