Mladík z Havířova zemřel po požití drog, které mu měl podat kamarád
Krajská kriminálka vyšetřuje případ úmrtí 20letého mladíka z Havířova. Lékařům tamní nemocnice se ho nepodařilo udržet při životě po požití drog. Policisté zadrželi muže, který skupině osob drogy prodal a také dalšího mladíka, který směs drog připravil a podal kamarádovi k požití.
K tragickému užití drog došlo v jednom z havířovských barů na Dlouhé třídě. 20letý muž chvíli po vypití nápoje s drogou zkolaboval. První pomoc mu poskytovali hosté baru, následně pak posádka záchranky.
Lukáš Humpl, mluvčí Zdravotnické záchranné služby MSK: “Posádka rychlé lékařské pomoci ošetřovala dvacetiletého muže. Ten byl při vědomí, jevil však závažné známky intoxikace psychotropní látkou. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče byl transportován na centrální příjem nemocných havířovské nemocnice.”
Ani rychlý převoz do nemocnice a následná péče tamních zdravotníků však život mladého muže nezachránily. Z jeho smrti se teď budou zpovídat dva podezřelí muži.
Soňa Štětínská, mluvčí Policie ČR MSK: “Dvacetiletý mladík z Havířova zemřel předposlední říjnový víkend v nemocnici, kam byl s podezřením na intoxikaci omamnými a psychotropními látkami převezen. Kriminalisté se začali okolnostmi jeho úmrtí zabývat. Byla nařízena soudní pitva. Po provedených úkonech a na základě zjištěných a zadokumentovaných informací obvinil vrchní komisař odboru obecné kriminality krajského ředitelství dva muže z Havířova (23 a 35 let) ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Starší muž měl prodat směs několika drog skupině osob. Jeden z nich (mladší obviněný) měl směs připravit k užití, načež dvacetiletý mladík byl po jejím požití se zdravotními problémy převezen do nemocnice, kde i přes poskytnutou péči zemřel. Kriminalisté ve vyšetřování pokračují, realizují další úkony trestního řízení.
Dvojici obviněných hrozí v případě odsouzení až 18 let vězení.
---
Školy opětovné povinné testování žáků vítají
Ve třech okresech v Moravskoslezském kraji musely školy po podzimních prázdninách přistoupit k povinnému testování. Ředitelé to vítají a klidně by byli pro pravidelný monitoring i v dalších týdnech. Pro děti, kterým vyšel pozitivní test, si museli přijít rodiče.
V přepočtu na 100 tisíc obyvatel bylo za posledních sedm dní v MSK odhaleno 448 nových případů koronavirové infekce. Nákaza se rychle šíří i ve školách. I proto vláda nařídila povinné testování u žáků a studentů v některých okresech, kam spadá i Karvinsko.
Jiří Kotaška, ředitel ZŠ K. Světlé Havířov: "Já si myslím, že situace v republice a v našem okrese není moc dobrá a z toho důvodu asi je potřebné tohle to zjistit, jestli máme nakažené žáky, učitelé a podobně. Z toho důvodu to vítám.”
anketa: “Já nevím, podle mne je to úplně zbytečné, je to blbost."
Právě na této škole vyšly pozitivní testy hned u několika žáků, pro které si museli přijít do školy rodiče. Neočkovaní učitelé musí od pondělí nosit povinně při výuce respirátor.
Jiří Kotaška, ředitel ZŠ K. Světlé Havířov: "Týká se to i našich učitelů. Máme jich několik, je jich sice málo, ale bohužel je máme. Ti absolutně nesouhlasí s očkováním."
Velký problém například řeší na ZŠ 1. Máje, kde mají v karanténě hned několik tříd a paralyzována je i kuchyň.
Michaela Drozdová, ředitelka ZŠ 1. Máje Havířov: "Podle našeho názoru je očkování jediná cesta, jak se můžeme z této nešťastné doby dostat pryč. Máme poprvé karantény, ale padlo to hned na šest tříd."
Povinné testování žáků bylo nařízeno také v Ostravě a v Opavě. Jelikož se situace horší i v jiných okresech, testování se nevyhnou od příštího týdne zřejmě i další školy.
---
Návštěvníkům magistrátu poradí na nové recepci
Na Magistrátu města Ostravy se znovu otevírá hlavní vstup. Souvisí to s dokončením nové centrální recepce, která zjednoduší občanům pohyb po úřadě. Díky kvalitnímu architektonickému zpracování se dá říct, že recepce foyer památkově chráněné budovy ještě vylepšila.
Po více než roce se do budovy ostravského magistrátu na Prokešově náměstí opět vchází hlavním vchodem. Po vstupu a vyšlapaní schodiště vás ve foyeru uvítají usměvavé recepční, tedy když nebudou mít roušky. Nová recepce působí, jak by v budově byla odjakživa.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Jsem hlavně rád, že po dlouhé době se znovu otevře hlavní vstup do Nové radnice – budovy, která patří k nejnavštěvovanějším dominantám města. Výchozí motivací pro řešení stavebních úprav bylo hlavně bezpečnostní hledisko, a to jak z pohledu návštěvníků, tak i zaměstnanců. Zásadní důraz jsme přitom kladli na architektonické řešení, které by objekt nové recepce citlivě zakomponovalo do historického charakteru památky. Z výsledku mám opravdovou radost a myslím, že radost by měli i prvorepublikoví architekti Nové radnice – pánové Rubý, Kolář a Fischer. Provedené úpravy totiž nijak nenarušují jejich původní záměr a foyer Nové radnice nadále zůstane příjemným veřejným prostorem s možností pořádání výstav a jiných společenských akcí."
O zakázku na recepci se ucházely čtyři architektonické kanceláře. Výběrové komisi se nejvíce líbila koncepce studia „znamení čtyř – architekti“. Zatímco ostatní pracovali s umístěním v centrální ose, zvolila vítězná architektonická kancelář odlišný přístup.
Martin Tycar, architekt: "My jsme jako jediní v tom konceptu recepci doplnili ještě druhou částí, kterou tvoří sezení. Je to takový velký čalouněný sedák s lampou. Principiálně tvoří tu druhou doplňkovou část symetrického systému recepce."
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: „Nově přítomní recepční poskytnou návštěvníkům informace praktického rázu, k tomu, co potřebují na jednotlivých pracovištích vyřídit, kontakty a přispějí i radou, kde požadované v rozsáhlém komplexu najít. Turisty recepční informují o zajímavostech města, kulturních, sportovních a společenských akcích ve městě."
Kromě informační funkce recepce, je důležité také zvýšení bezpečnosti, o které se stará kamerový systém a další zařízení. Dva boční vchody už budou sloužit pouze zaměstnancům. Náklady na recepci se blíží 5 milionům korun.
---
PianoBook pro samouky
Dominik Fajkus vydal klavírní školu pro začátečníky. Jde o interaktivní knihu, kde s pomocí videí ukazuje, jak jednotlivé skladby správně zahrát. Virtuální učitel také přidá rady a zajímavosti o hudbě i technice. Své pokroky pak žáci mohou natočit a posílat přímo autorovi publikace.
Domink Fajkus je pianista samouk. K nástroji si sedl až ve svých 18 letech a dopracoval se ke koncertům i k vlastnímu vzdělávacímu pořadu, ve kterém se snaží dětem a mladým lidem zábavně přiblížit krásu klasické hudby. Teď napsal učebnici klavíru. Impulsem k tvorbě mu byl loňský lockdown, který mu znemožnil setkávat se se svými žáky.
PianoBook propojil svět not s virtuálním prostorem. Ve výukových videích Dominik Fajkus vysvětluje, jak jednotlivé skladby hrát, na co dát důraz a jakou techniku použít.
Dominik Fajkus, skladatel a klavírista: „Všechny skladby jsou mé vlastní. Ale ne všechny byly složené pro tuto učebnici. Některé z nich hraji na svých koncertech sólově. Ale já jsem si je převedl do jednoduššího formátu.“
PianoBook může k výuce použít každý, kdo má chuť s hrou na klavír začít. Mohou to být děti nebo i dospělí, kteří si třeba konečně mohou splnit sen naučit se na piano hrát.
Ondřej Šplíchal, žák D. Fajkuse: „Ta kniha je pro mne motivační. Vezmu si z ní jen nějaký hudební motiv, který si pak transformuju do něčeho komplexnějšího, co zní i dle mého lépe.“
Výhodou této virtuální notové školy je, že žáci mohou se svým učitelem také komunikovat. Odesílat mu internetem výsledky svého snažní a pak se těšit na reakci učitele.
---
ZŠ a MŠ Dělnická oslavila 60. narozeniny
60 let od svého otevření si v letošním roce připomíná karvinská Základní a Mateřská škola Dělnická. Toto výročí bude připomínat i jejich vlastní hvězda v galaxii, kterou vedení školy hostům na oslavě představilo.
Základní škola a Mateřská škola Dělnická v Karviné-Novém Městě slavila 60. výročí svého vzniku. Na zahradě školy se sešli rodiče s dětmi, kantoři a vzácní hosté.
Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MSK: "Tu školu znám, na této škole působí Regionální fotbalová akademie, kterou MSK podporuje a vím, že škola je naplněná, má vynikající sportoviště, patří mezi vynikající školy v Karviné, tak jsme se přijel rád podívat na výročí."
Za zmínku stojí připomenout, že Základní škola Dělnická získala za letošní rok certifikát Kvalitní škola, je úspěšná v přírodovědném projektu Globe, zapojuje se do projektu Erasmus+.
Petr Juras, ředitel ZŠ a MŠ Dělnická: " Na Dělnické jsme ušli kus cesty, dokázali jsme postavit výborné sportovní třídy, děláme Cambridge zkoušky, staráme se o nadané děti."
Škola se také nově pyšní vlastní hvězdou v galaxii. Spokojeni ve škole jsou všichni, učitelé i žáci.
anketa: žáci ZŠ Dělnická: "Baví mě tu chodit, je to tu dobré, jsou dobré třeba volitelné předměty." "Mě ta škola baví, protože většina učitelů si umí udělat srandu a chodím tady ráda."
Romana Suchánková, učitelka ZŠ Dělnická: "Na této škole učím pátým rokem, matematiku, anglický a německý jazyk. Pracuje se mi super, je tady výborný kolektiv, skvělí učitelé a také vedení."
Oslava probíhala až do večerních hodin, na konci potěšil přítomné i zážitek v podobě ohňové show.
---
Závěr letošní návštěvnické sezóny na hradě Sovinci
Víkendový závěr ve znamení sokolnictví a divadel byl letošní poslední akcí na hradě Sovinci. Současně byl jednou z posledních možností užít si krásného babího léta a také příležitostí ke zhodnocení celé sezóny.
Letošní návštěvnická sezóna byla vlivem covidových omezení o dva měsíce kratší, což mělo vliv na návštěvnost hradu i přes velký zájem návštěvníků na každé akci.
Michal Koutný, kastelán Sovince: „Zatím mluvíme o tom, že máme návštěvnost kolem 38 tisíc, oproti loňskému, kdy jsme měli 54 tisíc."
Kromě akcí probíhaly na hradě samozřejmě i pravidelné prohlídky.
Samuel Hofman, průvodce: „Máme tady tři prohlídkové okruhy, máme klasickou prohlídku interiérů i nádvoří s průvodcem, potom máme prohlídku, zaměřenou na opevnění a na třicetiletou válku. Máme také tzv. Prohlídky pro práčata, které jsou zaměřeny na děti."
Poslední víkend na hradě byl ve znamení divadel a sokolnictví, za velkého zájmu návštěvníků.
Zdenek Zedek, spoluorganizátor akcí: „To znamená sokolníci, šermíři, divadlo, historická řemesla a hlavně zábava."
Monty, sokolník: „Snažím se jim trošičku prezentovat sokolnictví, což je jeden z nejstarších způsobů lovu, jedno z nejstarších umění, které lidstvo ovládá."
Víťa Marčík, divadlo Víti Marčíka, České Budějovice: „Hrajeme potulné loutkové divadlo, předvádíme tady pohádky a jinak i představení pro dospělé. Na hradech hrajeme vlastně poskrovnu."
Anketa, návštěvníci hradu: „Krásné to bylo, pěkné představení mají a vyšlo i počasí.“
„Jo, bylo to příjemné, procházka."
„Bylo to dobrý, bylo to fajn.“
Přestože sezóna akcí na Sovinci končí, opravdoví milovníci hradu a romantiky budou mít možnost po vánočních svátcích navštívit ještě Vánoce na Sovinci od 26. do 30. prosince.
---