Mezi Opavou a Krnovem po povodních opět jezdí vlaky
Mezi Opavou a Krnovem opět jezdí vlaky. Železničářům se po zářijové povodni podařilo opravit veškeré úseky poničené velkou vodou. Rekonstrukce trati si vyžádala téměř 80 milionů korun.
Mezi Opavou a Krnovem zářijová povodeň poškodila 11 km železniční trati, z toho 4 km zcela zničila a byla tak nutná kompletní obnova, a to v úseku mezi Skrochovicemi a Krnovem.
Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic: “Zde musela Správa železnic zřídit nový železniční spodek včetně konstrukčních vrstev, vyměnit kolejové lože a kolejový rošt, svařit a opravit geometrické parametry koleje."
Rekonstrukcí prošly i dva železniční přejezdy, jeden z nich byl vyměněn kompletně včetně technologického domku.
Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic: “Provedli jsme výměnu zatopených venkovních prvků zabezpečovacího zařízení a opravili kabelové vedení. Také jsme pročistili a opravili vtokové a výtokové části na 8 propustcích a u 6 mostů se muselo provést vyčištění od naplavenin včetně opravy svahových kuželů.”
Po celou dobu místo vlaků cestující převážely autobusy, což zatěžovalo dopravu v Opavě.
Petr Popadinec (ANO), radní Opavy: "Je to obrovská úleva, protože všichni Opavané vědí, jak vypadá ulice Jánská, která bývá tou náhradní dopravou a bohužel jiné řešení není, protože autobusové nádraží zatím Opava nemá, tak bývá opravdu zatížena těmi autobusy, které tam jezdí. To znamená, v době špičky se opravdu stávají zácpy právě u východního nádraží."
V Moravskoslezském kraji jsou po povodních stále ještě uzavřeny dvě tratě. Vlaky nejezdí z Milotic nad Opavou do Vrbna pod Pradědem a z Opavy do Kravař.
---
Požár v Bruntále
Velmi náročné vánoční svátky prožily jednotky hasičů a celého Integrovaného záchranného systému kraje v Bruntále. Na počátku Štědrého dne zasáhl rozsáhlý požár historický komplex budov Marburg v centru města.
Příjezd do Bruntálu od Olomouce poskytoval téměř apokalyptický pohled na místo katastrofy
Hořcí budovy jsou historickým vojenským objektem, ve kterém se původně nacházela výrobna látek a lan, později sklad leteckého materiálu a v současné době provoz recyklace plastů a jejich drcení a skladování. Právě ty byly největší komplikací celého požáru.
Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Štědrý den byl opravdu krásný, protože ve 3 ráno jsem měl telefonát z Ostravy, že v podstatě máme velký požár, takže jsem se rychle oblékl a ve 3, de facto po třetí hodině ráno až do večera do šesti nebo do půl sedmé jsem byl s našimi dobrovolnými hasiči, s klukama a samozřejmě se všemi jednotkami u požáru.“
Požár byl velmi složitý a byl vyhlášen také 3. stupeň ohrožení. Na místě zasahovala výšková technika hasičů, jelikož byla zasažena střecha objektu.
Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Jenom pro informaci, zasahovalo 28, říká se i 29 jednotek, z toho 19 jednotek dobrovolných hasičů, což je obrovská pochvala a úcta tady k těmto dobrovolným hasičům, protože vlastně je svátek vánoční a ono sloužili z dalekého okolí tady u nás a pomáhali nám s požárem, který byl velmi náročný.“
V průběhu lokalizace musely být strženy i obvodové stěny a hasiči ještě několik dní střeží celý objekt a dohašují ohniska požáru,
Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Teď jsme uvnitř areálu Marburgu. Vlastně kolem nás byly stěny, ta stěny těžká technika musela strhnout, protože vevnitř byla spadlá střecha a pod tou střechou jsou stále žhavé plasty, které hoří, takže teď těžká technika uvolnila cestu. Tady máme naše dobrovolné hasiče z Bruntálu, kteří zasahují u ohnisek. Odhaduji, že to bude možná i týden občas se objevovat a budou muset hold kluci tady hlídkovat. Mají nachystané hadice a budou muset vždycky zasáhnout. Zrovna tam je vidět plamen na jedné straně, na druhé taky, takže kluci i teď večer musí zasahovat, aby ten požár se znovu nerozšířil.“
Vzhledem k době trvání akce, muselo být postaráno také o hasiče a jejich stravování.
Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „O kluky samozřejmě je postarané, někteří měli strach, ale velmi nám pomáhá nebo pomohl nám Domov Pohoda, který nám chystal nejenom teplý čaj v pravidelných intervalech, ale samozřejmě chystal různé pochutiny, chleby, bagety, dneska dokonce měli kluci teplou polévku s rozpečenými bagetami, takže si myslím, že si nemůžou stěžovat, že by měli hlad.“
Požár způsobil škody téměř 50 milionů korun. Jeho příčiny dosud nejsou známé, jsou předmětem vyšetřování policejních a hasičských specialistů.
---
OBNOVA ČISTÍRNY V PŘÍVOZE ZAHÁJENA
Po povodních v září 2024 byla zahájena obnova Ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě-Přívoze, která se pomalu vrací do normálu. Mechanické čištění už bylo spuštěno, biologické začne postupně od března. Rekonstrukce zařízení bude probíhat celý rok. Primátor Jan Dohnal apeluje na veřejnost, aby do kanalizace nevhazovala, co tam nepatří,.
SILVESTROVSKÁ NOC: 400 ZÁSAHŮ, 50 % POD VLIVEM
Během silvestrovské noci zasahovali moravskoslezští záchranáři u více než 400 případů, z toho 111 pacientů ošetřili mezi půlnocí a šestou ranní. Nejčastějšími příčinami zásahů byly pády, poranění způsobená pyrotechnikou a násilím, přičemž polovina zraněných byla pod vlivem alkoholu. Šestnáct osob muselo být ošetřeno pro těžkou opilost.
---
Náměstí republiky v Ostravě čeká revitalizace
Ostrava chystá významnou revitalizaci jednoho ze svých klíčových dopravních uzlů – náměstí Republiky. Tento projekt přinese nejen technická vylepšení, ale i zásadní změny a větší komfort pro cestující a také řidiče.
Náměstí Republiky, jedno z nejrušnějších míst v Ostravě, čeká rozsáhlá rekonstrukce. Projekt se zaměří na modernizaci tramvajové trati, opravu podchodů pod Frýdlantskými mosty a vylepšení přestupních míst. V podchodech zmizí staré vybavení a prodejní stánky. Prostor bude prosvětlen světlíky a vybaven moderním mobiliářem. Novinkou bude kavárna se zahrádkou a doplnění zeleně.
Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátora Ostravy: "Celá rekonstrukce má tři hlavní důvody. Jeden je technický, což znamená, že budeme opravovat mostovky, povrchy, hydroizolace. Důvodem je především to, že nám zatékala voda do podchodu. Další důležitou věcí je zlepšení vlastností toho přestupního uzlu."
Rekonstrukce bude technologicky náročná a výrazně ovlivní dopravu v Ostravě. Dopravní podnik Ostrava se na projektu podílí společně se Správou silnic Moravskoslezského kraje.
Tereza Šnoblová, mluvčí DPO: "Pro pohodlnější a efektivnější cestování v místě nainstalujeme nové koleje i moderní trolejové vedení. Dojde ke zjednodušení přestupů díky redukci počtu kolejí ze tří nástupišť na dvě. Nová nástupiště budou prodloužena tak, aby mohla pohodlně obsloužit dvě soupravy současně."
Předpokládané náklady jsou asi 370 milionů korun. Stavba by mohla začít už na jaře, pokud bude včas vybrán dodavatel. Hotovo by mohlo být do konce roku.
---
Vrcholí přípravy na Tříkrálovou sbírku, bude pětadvacátá
Charita v těchto dnech finišuje s přípravami Tříkrálové sbírky. Do ulic města vyrazí koledníci v prvních dvou lednových týdnech. Sbírka bude letos o něco svátečnější, koná se už čtvrt století.
V sídle novojičínské Charity chystají v těchto dnech výbavu pro zhruba tři sta koledníků, to znamená pláště, koruny, dále tradiční cukříky, malé kalendáře a svěcenou křídu.
Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Když se tady teď rozhlédnete, vidíte spoustu krabic, jsme tady jedno velké skladiště. Pilně se připravujeme na další ročník Tříkrálové sbírky, ta bude pětadvacátá výroční, takže bude trošku i sváteční.”
A přípravy vrcholí i v Charitě Studénka, která ještě vybízí i další zájemce, aby se oblékli do kostýmů králů a vyrazili mezi 1. a 14. lednem koledovat.
Jarmila Pomikálková, ředitelka Charity Studénka: “Vždycky jsme rádi za každého koledníčka, který se k nám přidá. Myslím si, že je to hrozně fajn a že už i lidé čekají na začátku roku na koledníky, už se ptají, kdy přijdou, a mají radost, že jim přijdou požehnat ten dům.”
Tato sbírka je největší dobročinná akce v České republice. Výtěžek je věnován na pomoc sociálně slabým, nemocným a lidem v těžkých životních situacích. Třeba v Novém Jičíně podporuje i matky s dětmi žijící v azylovém domě.
Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Podporuje rodiny v integračních aktivitách. To znamená, že díky dárcům můžeme děti, které žijí v azylovém domě, pozvat v létě třeba do ZOO, což je pro výlet jako pro někoho jiného k moři.”
Jarmila Pomikálková, ředitelka Charity Studénka: “Podporujeme volnočasové aktivity dětí z nízkopříjmových rodin, to jsou osvědčené záměry.”
Kde všude budou peníze dárců v roce 2025 prospěšné, to už je dopředu dáno. Ve Studénce půjdou také na započatou stavbu nového Domov svatého Jáchyma.
---
SILVESTROVSKÁ NOC V MSK: BEZ VÁŽNÝCH INCIDENTŮ
Silvestrovská noc v Moravskoslezském kraji proběhla podle policistů bez vážných incidentů. Policie řešila 210 událostí, nejčastěji výtržnosti, rušení nočního klidu a škody způsobené pyrotechnikou. Došlo také ke zranění mladíka v Havířově při neodborné manipulaci s pyrotechnikou. Na silnici u Paskova srazila dvě vozidla divoká prasata, čtyři osoby utrpěly lehká zranění.
---
Lidé si prohlédli výstavu více než 340 betlémů
Pouhé dva dny byla k vidění největší výstava betlémů, která se tradičně konala ve Frýdku-Místku. Lidé mohli obdivovat více než 340 exponátů.
Velké výstavě betlémů patřily tradičně vestibul a jídelna Základní školy Československé armády ve Frýdku-Místku. Lidé mohli exponáty z celého světa obdivovat jen druhý vánoční svátek a v pátek 27. prosince.
Josef Kleinwächter, autor výstavy: “Výstavu jsme chystali jako vždycky dva až tři dny. Málokdo to dovede ohodnotit, co to dá úsilí. Nejdůležitější z toho všeho je vlastně ta svatá rodina a to je svatý Josef, panna Maria a Ježíšek. A myslím si, že tak jak já říkám, že to není výstava, to je evangelizace, protože tady chodí všichni, ať je to křesťan, ateista a tak dál."
Kateřina Kubíčková, ředitelka ZŠ Čsl. armády, Frýdek-Místek: “Tato výstava je unikátní už v tom, že každý rok, když tady prostě návštěvník přijde, tak tady vidí spoustu krásných betlémů, které jsou pokaždé nové. Protože pan Kleinwächter je získává z různých koutů světa. A v tom je to unikátní, že kdykoliv přijdete každý rok, tak vždycky vidíte i něco nového. Není to pořád to stejné. Jelikož je to tady na naší škole, tak my to bereme už jako tradici a v podstatě si nedovedeme představit, že by výstava betlémů u nás nebyla."
Anketa: “My jsme tady poprvé, opravdu jsme se až teď sem dostali, ale je to krásné. Taky jsem si říkala, že bych něčím přispěla, tak na příští rok bych chtěla uháčkovat háčkovaný betlém. překvapil mě betlém v žárovce, ani nevím, jak to tam dostali."
Josef Kleinwächter, autor výstavy: “Prostě je to pro lidi a myslím si, že to je opravdu oslava Vánoc a že se nám to daří letos už 21. rokem. Co se týče počtu betlémů, tak se to neustále rozrůstá. My to vždycky spočteme až na závěr, protože i během výstavy dostaneme nějaké betlémy. Takže jich je kolem 340 a chtěl bych říct, že mezi takové teď poslední jako skvosty tak jeden betlém je z Rakouska, jeden je z Galileje, jeden to je z Prahy z Betlémské kaple, který je v makové paličce. Je tady spousta betlému, které jsou z ciziny, které jsem dostal postupem let. Je to Paraguay, Uruguay, Bali, Malta, Peru…”
Aby se betlémy každoročním instalováním neničily, hledají vystavovatelé prostory, kde by mohly být umístěné trvale.
---