Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Stejný zloděj se znovu prokopal do garáží v Ostravě
  • Hlídky stojí také na obou stranách česko-polské hranice
  • V pondělí policisté vrátili do okresů 550 osob
  • Hendikepovaným pomáhá hledat práci poradce
  • Opavsko bude mít druhé očkovací centrum

Stejný zloděj se znovu prokopal do garáží v Ostravě

Na podzim jsme vám přinesli kuriózní případ zloděje, který se prokopal přes zeď do garáže v Ostravě. Strážníci ho tehdy nachytali přímo při činu a v lokalitě kde kradl, zintenzivnili hlídky. To přineslo nyní ovoce. Stejný zloděj byl znovu přistižen poté, co se prokopal do další garáže.

Lokalita garáží na Komerční ulici v Ostravě je mezi zloději velmi populární a proto strážníci celou oblast často kontrolují. V neděli 21. února si hlídka všimla stop ve sněhu a po chvíli uslyšela i podezřelé zvuky. Začali prohledávat garáže.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Strážníci předběžným ohledáním místa činu pojali podezření, že by se v objektu garáže mohl ještě nacházet samotný pachatel. Tomu nasvědčovaly čerstvé stopy ve sněhu, které vedly pouze jedním směrem k otvoru ve střeše, kladivo ponechané u tohoto otvoru a rovněž šramot, který byl z potemnělé garáže slyšet.  

A teď už se můžete sami podívat co následovalo. Strážníci jsou totiž vybaveni kamerami, které mají na uniformách. 

strážník: "Jménem zákona, vylezte z té garáže."

Zloděj ale vylezl až ve chvíli, kdy už dorazil majitel garáže a začal ji odemykat. Zloděj se přesto vysoukal otvorem, který si vysekal. Strážnici muže zadrželi a přivolali státní policii.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Muži bylo sděleno obvinění z trestného činu krádež a byl vzat do vazby. U soudu mu hrozí 8 let vězení." 

Po ztotožnění pachatele se ukázalo, že jde o starého známého. Na stejném místě ho totiž z díry v jiné garáži strážníci tahali už loni v září. Hlavní změnou je, že muž mezitím dovršil 34 let.

---

Hlídky stojí také na obou stranách česko-polské hranice

O tom, že Polská republika zpřísnila podmínky pro vstup na své území, jsme vás už informovali. Polské policisty teď na hranicích doplnili čeští. Ti dohlížejí, aby se na naše území dostali jen lidé, kteří splňují nově stanovené podmínky.

Policejní hlídky v těch dnech nestojí jen na hranicích okresů, ale také na hranicích s Polskem. Poláci tam své policisty vyslali už v sobotu, kdy vstoupilo v platnost nové nařízení o povinnosti mít při vstupu do Polska buď potvrzení o plném očkování, nebo o negativním covidovém testu.

Daniel Siwy, podnikatel: “Já sám jsem dneska řešil, co řeknu, když mě zastaví policista na hranici okresu. Já jsem z okresu Frýdek-Místek a tady je Karviná. Zaměstnance mám s tím, že někteří jsou z Polska. Musím se jich zeptat, jak to probíhalo, potažmo asi mají nějaké prohlášení o tom, kdyby náhodou něco.”

Výjimku mají zatím pendleři. Tomu, kdo se ale do Polska dostane bez povinných dokumentů, hrozí pokuta a karanténa.

Zatímco na jednom mostě kontrolují vstup do Polska tamní policisté, na druhém je vstup volný. Kontroly tam budou pravděpodobně až ve vnitrozemí.

Do problémů se ale mohou dostat i lidé, kteří přecházejí státní hranici ve směru do České republiky.

Pavla Jiroušková, mluvčí Policie ČR: “Policisté jsou také na příjezdových komunikacích do České republiky, kde se zaměřují na kontrolu dodržování ochranného opatření ministerstva zdravotnictví, kterým se upravuje vstup cizích státních příslušníků do České republiky a také kontrolují dodržování všech ostatních platných opatření. Například i omezení volného pohybu osob.”

Někteří lidé se raději setkávají přímo na hranici, kde si věci předávají, aniž by hraniční čáru překročili.

Daniel Siwy, podnikatel: “Potkali jsme se na hranici vlastně pracovně s tím, že ani já jsem nevěděl, jak to dneska funguje. Stejně tak druhá strana, Polka, nevěděla, jak to funguje. Čili, neriskovali jsme zbytečně, předali jsme si nějaké pracovní věci na hranici.”

Před cestou do Polska je vhodné si ověřit aktuálně platná nařízení.

---

V pondělí policisté vrátili do okresů 550 osob

První den kontrol v Moravskoslezském kraji byli policisté shovívaví a jen malé procento z kontrolovaných osob vrátili zpátky, protože nesplňovali výjimku nařízení o omezení pohybu mezi okresech. Udělili pouze 11 pokut. Dnes hlídky posílili také vojáci a na hranicích celní stráž.

Už druhý den policisté od 5 hodin ráno obsadili 110 stanovišť na území MS kraje. Namátkově zastavují vozidla, aby kontrolovali plnění nařízení o omezení pohybu mezi okresy. V pondělí, kdy nařízení začalo platit zkontrolovali policisté 35 tisíc osob. 550 osob ve 420 vozidlech bylo vráceno do okresu. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Snažíme se doklady, které osoby předkládají pro vstup do jiného okresu posuzovat maximálně široce, respektujeme i elektronické verze například pracovních smluv a snažíme se to s lidmi vykomunikovat tak, abychom jim nepůsobili zbytečná omezení."

11 pokut, které policisté udělili se týkalo například odmítnutí nasazení roušky nebo přestupků v dopravě. Od úterý pomáhá policistům 500 vojáků, kteří se střídají ve směnách. Dnes jich nastoupilo 200. 

Martin Ogořalek, Krajské vojenské velitelství Ostrava: "Na teritoriu Moravskoslezského kraje budou působit vojáci z Přáslavic, Hranic na Moravě, Lipníku nad Bečvou a Opavy. Termín operačního nasazení armády je stanoven od úterý 2. března do neděle 21. března 2021 s možností prodloužení do konce nouzového stavu."

S obavami se policisté připravují na víkend, kdy se bude spousta lidí zřejmě snažit dostat do hor nebo do přírody. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Uvidíme, jak disciplinovaní budou občané. To, že někdo nasedne do auta a odjede z domova se stát může, otázka je, jestli tam přes policejní kontroly dojede." 

V následujících dnech budou policisté přitvrzovat a bude nutné umět dokázat, zda se na cestu mimo okres skutečně vztahuje výjimka. 

---

Hendikepovaným pomáhá hledat práci poradce

Lidé se zdravotním postižením shánějí zaměstnání jen těžko. Pomoci jim v tom může poradce na úřadu práce. Najde vhodné místo, pomůže sepsat životopis i oslovit zaměstnavatele. Lidé s tělesným či psychickým postižením tvoří asi 15% z celkové evidence nezaměstnaných.

Počet hendikepovaných lidí se v evidenci opavského úřadu práce dlouhodobě pohybuje kolem šesti set. Získat zaměstnání se jim daří jen stěží. Firmy se totiž obávají, že nebudou na práci stačit.

klientka Úřadu práce v Opavě: „Já mám dvojku invalidní důchod, mám problémy s chůzí.“

Takovým lidem pomáhá poradce na úřadu práce. Snaží se pro ně najít vhodné pracovní místo, které by odpovídalo jejich schopnostem.

Zuzana Hloušková, poradce pro osoby zdravotně postižené, Úřad práce v Opavě: „Pomáháme klientům nejenom najít práci, ale také sepsat životopis nebo je doprovodit k zaměstnavatelům."

Většina klientů potřebuje kvůli omezenému zdraví zkrácenou pracovní dobu. Protože nejsou schopni, alespoň zpočátku, pracovat dlouhodobě se stejným nasazením, jako člověk zdravý. Takovéto možnosti nabízejí především chráněné dílny.

Tomáš Schaffartzik, vedoucí Chráněných dílen Charity Opava: „Podle toho co jsou schopni zvládat je můžeme přesouvat z jednoho provozu do druhého. A podle toho, co stanoví lékař, jim můžeme nabídnout i kratší úvazky.“

Zkrácenou pracovní dobu potřeboval po ukončení léčby v Psychiatrické nemocnici také Daniel. Do knihvazačské firmy nastoupil před půl rokem na šest hodin denně.

Daniel: „Já jsem si řekl, že beru práci, jaká bude. Ale kvůli mé nemoci nemůžu dělat v halách, kde je moc velký hluk.“

Lýdie Nevřelová, vedoucí Služby následné péče Psychiatrické nemocnice v Opavě: „Tím, že byli hospitalizováni v nemocnici v řádu měsíců či let, tak spoustu svých kontaktů a návyků ztratili. A velmi pomalu a obtížně je znova získávají.“

Většinu z 30 volných míst pro pracovníky s omezením nabízejí na Opavsku chráněná pracoviště. Ve firmách často převažují obavy takové lidi zaměstnat s tím, že nebudou na práci stačit stejně, jako lidé zdraví.

---

Opavsko bude mít druhé očkovací centrum

Opavsko se připravuje na zvýšený nárůst zájemců o očkování proti covid – 19. Po osmdesátnících si nyní mohou nechat aplikovat vakcínu také lidé starší 70 let a učitelé. Vedle stávajícího očkovacího centra v Opavě přibude ještě další v Kravařích.

Senioři starší 80 let se mohou registrovat do centrálního rezervačního systému od poloviny ledna. Se složitou registrací jim pomáhají také úředníci opavského magistrátu.

Martina Věntusová, ved. kanceláře tajemníka, Magistrát Opava: „Zájem seniorů je obrovský. Dnes tady bylo zhruba 80 lidí, a to jsme měli otevřeno od jen 8 do 12 hod.“

Nyní mohou o očkování proti koronaviru žádat i sedmdesátníci. A také učitelé. Ti se mohou do systému registrovat přes speciální kód. Přednost mají lidé starší 55 let. Z víc jak tisícovky zaměstnanců všech opavských škol má zájem o vakcínu asi polovina.

Simona Horáková, ředitelka ZŠ E. Beneše, Opava: „V naší škole pracuje necelých 60 pedagogických i nepedagogických zaměstnanců a z toho se mi nahlásilo 36.“

Dávku mohou dostat v improvizovaném očkovacím centru Slezské nemocnice, které vzniklo v jedné z budov Slezské univerzity. Na dvou očkovacích místech tady denně obslouží od 100 do 300 lidí. Se vzrůstajícím počtem zájemců tady počítají. Problém je ovšem dostatek dávek. Očkují tady vakcínami Pfizer/Biotech, AstraZeneca a Moderna.

Petr Kümpel, primář infekčního odd., Slezská nemocnice Opava: „Kdyby bylo vakcíny více, tak jsme tady připraveni na 4 – 5 týmů, tzn. těch 600 – 1000 lidí jsme tady schopni vyřešit.“

Kvůli zvýšenému zájmu o vakcínu proti koronaviru bude na Opavsku zřízeno druhé očkovací místo, a to v Kravařích.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
02. března 2021, 17:00

Stejný zloděj se znovu prokopal do garáží v Ostravě

Na podzim jsme vám přinesli kuriózní případ zloděje, který se prokopal přes zeď do garáže v Ostravě. Strážníci ho tehdy nachytali přímo při činu a v lokalitě kde kradl, zintenzivnili hlídky. To přineslo nyní ovoce. Stejný zloděj byl znovu přistižen poté, co se prokopal do další garáže.

Lokalita garáží na Komerční ulici v Ostravě je mezi zloději velmi populární a proto strážníci celou oblast často kontrolují. V neděli 21. února si hlídka všimla stop ve sněhu a po chvíli uslyšela i podezřelé zvuky. Začali prohledávat garáže.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Strážníci předběžným ohledáním místa činu pojali podezření, že by se v objektu garáže mohl ještě nacházet samotný pachatel. Tomu nasvědčovaly čerstvé stopy ve sněhu, které vedly pouze jedním směrem k otvoru ve střeše, kladivo ponechané u tohoto otvoru a rovněž šramot, který byl z potemnělé garáže slyšet.  

A teď už se můžete sami podívat co následovalo. Strážníci jsou totiž vybaveni kamerami, které mají na uniformách. 

strážník: "Jménem zákona, vylezte z té garáže."

Zloděj ale vylezl až ve chvíli, kdy už dorazil majitel garáže a začal ji odemykat. Zloděj se přesto vysoukal otvorem, který si vysekal. Strážnici muže zadrželi a přivolali státní policii.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Muži bylo sděleno obvinění z trestného činu krádež a byl vzat do vazby. U soudu mu hrozí 8 let vězení." 

Po ztotožnění pachatele se ukázalo, že jde o starého známého. Na stejném místě ho totiž z díry v jiné garáži strážníci tahali už loni v září. Hlavní změnou je, že muž mezitím dovršil 34 let.

---

Hlídky stojí také na obou stranách česko-polské hranice

O tom, že Polská republika zpřísnila podmínky pro vstup na své území, jsme vás už informovali. Polské policisty teď na hranicích doplnili čeští. Ti dohlížejí, aby se na naše území dostali jen lidé, kteří splňují nově stanovené podmínky.

Policejní hlídky v těch dnech nestojí jen na hranicích okresů, ale také na hranicích s Polskem. Poláci tam své policisty vyslali už v sobotu, kdy vstoupilo v platnost nové nařízení o povinnosti mít při vstupu do Polska buď potvrzení o plném očkování, nebo o negativním covidovém testu.

Daniel Siwy, podnikatel: “Já sám jsem dneska řešil, co řeknu, když mě zastaví policista na hranici okresu. Já jsem z okresu Frýdek-Místek a tady je Karviná. Zaměstnance mám s tím, že někteří jsou z Polska. Musím se jich zeptat, jak to probíhalo, potažmo asi mají nějaké prohlášení o tom, kdyby náhodou něco.”

Výjimku mají zatím pendleři. Tomu, kdo se ale do Polska dostane bez povinných dokumentů, hrozí pokuta a karanténa.

Zatímco na jednom mostě kontrolují vstup do Polska tamní policisté, na druhém je vstup volný. Kontroly tam budou pravděpodobně až ve vnitrozemí.

Do problémů se ale mohou dostat i lidé, kteří přecházejí státní hranici ve směru do České republiky.

Pavla Jiroušková, mluvčí Policie ČR: “Policisté jsou také na příjezdových komunikacích do České republiky, kde se zaměřují na kontrolu dodržování ochranného opatření ministerstva zdravotnictví, kterým se upravuje vstup cizích státních příslušníků do České republiky a také kontrolují dodržování všech ostatních platných opatření. Například i omezení volného pohybu osob.”

Někteří lidé se raději setkávají přímo na hranici, kde si věci předávají, aniž by hraniční čáru překročili.

Daniel Siwy, podnikatel: “Potkali jsme se na hranici vlastně pracovně s tím, že ani já jsem nevěděl, jak to dneska funguje. Stejně tak druhá strana, Polka, nevěděla, jak to funguje. Čili, neriskovali jsme zbytečně, předali jsme si nějaké pracovní věci na hranici.”

Před cestou do Polska je vhodné si ověřit aktuálně platná nařízení.

---

V pondělí policisté vrátili do okresů 550 osob

První den kontrol v Moravskoslezském kraji byli policisté shovívaví a jen malé procento z kontrolovaných osob vrátili zpátky, protože nesplňovali výjimku nařízení o omezení pohybu mezi okresech. Udělili pouze 11 pokut. Dnes hlídky posílili také vojáci a na hranicích celní stráž.

Už druhý den policisté od 5 hodin ráno obsadili 110 stanovišť na území MS kraje. Namátkově zastavují vozidla, aby kontrolovali plnění nařízení o omezení pohybu mezi okresy. V pondělí, kdy nařízení začalo platit zkontrolovali policisté 35 tisíc osob. 550 osob ve 420 vozidlech bylo vráceno do okresu. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Snažíme se doklady, které osoby předkládají pro vstup do jiného okresu posuzovat maximálně široce, respektujeme i elektronické verze například pracovních smluv a snažíme se to s lidmi vykomunikovat tak, abychom jim nepůsobili zbytečná omezení."

11 pokut, které policisté udělili se týkalo například odmítnutí nasazení roušky nebo přestupků v dopravě. Od úterý pomáhá policistům 500 vojáků, kteří se střídají ve směnách. Dnes jich nastoupilo 200. 

Martin Ogořalek, Krajské vojenské velitelství Ostrava: "Na teritoriu Moravskoslezského kraje budou působit vojáci z Přáslavic, Hranic na Moravě, Lipníku nad Bečvou a Opavy. Termín operačního nasazení armády je stanoven od úterý 2. března do neděle 21. března 2021 s možností prodloužení do konce nouzového stavu."

S obavami se policisté připravují na víkend, kdy se bude spousta lidí zřejmě snažit dostat do hor nebo do přírody. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Uvidíme, jak disciplinovaní budou občané. To, že někdo nasedne do auta a odjede z domova se stát může, otázka je, jestli tam přes policejní kontroly dojede." 

V následujících dnech budou policisté přitvrzovat a bude nutné umět dokázat, zda se na cestu mimo okres skutečně vztahuje výjimka. 

---

Hendikepovaným pomáhá hledat práci poradce

Lidé se zdravotním postižením shánějí zaměstnání jen těžko. Pomoci jim v tom může poradce na úřadu práce. Najde vhodné místo, pomůže sepsat životopis i oslovit zaměstnavatele. Lidé s tělesným či psychickým postižením tvoří asi 15% z celkové evidence nezaměstnaných.

Počet hendikepovaných lidí se v evidenci opavského úřadu práce dlouhodobě pohybuje kolem šesti set. Získat zaměstnání se jim daří jen stěží. Firmy se totiž obávají, že nebudou na práci stačit.

klientka Úřadu práce v Opavě: „Já mám dvojku invalidní důchod, mám problémy s chůzí.“

Takovým lidem pomáhá poradce na úřadu práce. Snaží se pro ně najít vhodné pracovní místo, které by odpovídalo jejich schopnostem.

Zuzana Hloušková, poradce pro osoby zdravotně postižené, Úřad práce v Opavě: „Pomáháme klientům nejenom najít práci, ale také sepsat životopis nebo je doprovodit k zaměstnavatelům."

Většina klientů potřebuje kvůli omezenému zdraví zkrácenou pracovní dobu. Protože nejsou schopni, alespoň zpočátku, pracovat dlouhodobě se stejným nasazením, jako člověk zdravý. Takovéto možnosti nabízejí především chráněné dílny.

Tomáš Schaffartzik, vedoucí Chráněných dílen Charity Opava: „Podle toho co jsou schopni zvládat je můžeme přesouvat z jednoho provozu do druhého. A podle toho, co stanoví lékař, jim můžeme nabídnout i kratší úvazky.“

Zkrácenou pracovní dobu potřeboval po ukončení léčby v Psychiatrické nemocnici také Daniel. Do knihvazačské firmy nastoupil před půl rokem na šest hodin denně.

Daniel: „Já jsem si řekl, že beru práci, jaká bude. Ale kvůli mé nemoci nemůžu dělat v halách, kde je moc velký hluk.“

Lýdie Nevřelová, vedoucí Služby následné péče Psychiatrické nemocnice v Opavě: „Tím, že byli hospitalizováni v nemocnici v řádu měsíců či let, tak spoustu svých kontaktů a návyků ztratili. A velmi pomalu a obtížně je znova získávají.“

Většinu z 30 volných míst pro pracovníky s omezením nabízejí na Opavsku chráněná pracoviště. Ve firmách často převažují obavy takové lidi zaměstnat s tím, že nebudou na práci stačit stejně, jako lidé zdraví.

---

Opavsko bude mít druhé očkovací centrum

Opavsko se připravuje na zvýšený nárůst zájemců o očkování proti covid – 19. Po osmdesátnících si nyní mohou nechat aplikovat vakcínu také lidé starší 70 let a učitelé. Vedle stávajícího očkovacího centra v Opavě přibude ještě další v Kravařích.

Senioři starší 80 let se mohou registrovat do centrálního rezervačního systému od poloviny ledna. Se složitou registrací jim pomáhají také úředníci opavského magistrátu.

Martina Věntusová, ved. kanceláře tajemníka, Magistrát Opava: „Zájem seniorů je obrovský. Dnes tady bylo zhruba 80 lidí, a to jsme měli otevřeno od jen 8 do 12 hod.“

Nyní mohou o očkování proti koronaviru žádat i sedmdesátníci. A také učitelé. Ti se mohou do systému registrovat přes speciální kód. Přednost mají lidé starší 55 let. Z víc jak tisícovky zaměstnanců všech opavských škol má zájem o vakcínu asi polovina.

Simona Horáková, ředitelka ZŠ E. Beneše, Opava: „V naší škole pracuje necelých 60 pedagogických i nepedagogických zaměstnanců a z toho se mi nahlásilo 36.“

Dávku mohou dostat v improvizovaném očkovacím centru Slezské nemocnice, které vzniklo v jedné z budov Slezské univerzity. Na dvou očkovacích místech tady denně obslouží od 100 do 300 lidí. Se vzrůstajícím počtem zájemců tady počítají. Problém je ovšem dostatek dávek. Očkují tady vakcínami Pfizer/Biotech, AstraZeneca a Moderna.

Petr Kümpel, primář infekčního odd., Slezská nemocnice Opava: „Kdyby bylo vakcíny více, tak jsme tady připraveni na 4 – 5 týmů, tzn. těch 600 – 1000 lidí jsme tady schopni vyřešit.“

Kvůli zvýšenému zájmu o vakcínu proti koronaviru bude na Opavsku zřízeno druhé očkovací místo, a to v Kravařích.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-02-03-2021-17-00