Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Opavští radní se sešli on-line
  • Začínají zápisy do škol, poprvé bez dětí
  • V karvinském Novém domově mají pojízdnou prodejnu
  • Zdravé město NJ ruší Veřejné fórum i jarní úklid
  • Domov Pohoda potřebuje bezdotykové teploměry
  • Práce na koupališti i přednádraží v Havířově pokračují

Opavští radní se sešli on-line

Opavští radní zasedali on line. Naposledy se osobně sešli téměř před měsícem, ještě než naplno propukla koronavirová epidemie. Teď bylo nutné bez ohledu na stav nouze schválit některé investiční akce a také platby některých poplatků.

Jedenáct členů městské rady se sešlo jako obvykle v budově radnice. Ovšem ne v zasedací síni, jak bývali zvyklí. Speciální zasedací pořádek je kvůli dodržení bezpečnostních opatření rozdělil hned do několika místností. Schůze probíhala formou telekonference a každý ji sledoval na svém počítači.


„Radní jsou rozdělení, sedí v různých kancelářích vždy po dvou. Jsou připojeni na internet a takovým způsobem se i hlasuje, popsala mluvčí magistrátu Lada Dobrovolná.


Opavští radní zasedali naposledy na začátku března. Další setkání, včetně jednání zastupitelstva, bylo zrušeno kvůli vládním omezením v souvislosti se šířením nemoci COVID -19.

A tak bylo na programu hned 68 bodů. Mimo jiné například schválení připravených investičních akcí - výstavba nové komunikace mezi ulicemi Krnovská a Žižkova, oprava střechy kostela sv. Václava či městských bytových domů.


„Důležitým bodem bylo to, že jsme projednali odložení o půl roku poplatky pro občany. Jedná se o poplatky za psy a komunální odpad. Mění se také termín zápisů dětí do 1. tříd.“ sdělil primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO).


Z usnesení také vyplývá, že s okamžitou platností vznikne v areálu Slezské nemocnice služebna městské policie. Radní rovněž probírali možnosti, jak pomoci podnikatelům postiženým koronavirovou krizí.

---

Začínají zápisy do škol, poprvé bez dětí

V letošním roce budou poprvé zápisy do prvních tříd bez dětí. Některé školy se ale budou chtít s předškoláky seznámit, jakmile se školy zpátky otevřou.

Pro děti a jejich rodiče je zápis do první třídy velkou událostí. V letošním roce je ale vše jinak a učitelé své budoucí prvňáčky ani neuvidí. V Orlové zápisy začínají 6. dubna.

"Na druhé straně nás to nutí, abychom to vymysleli trochu jinak. Zápisy budou v hlavní fázi elektronickou podobou. Už máme na webových stránkách školy odkazy na webové formuláře, které mohou rodiče on-line vyplňovat, nemusí do školy chodit,” řekl ředitel ZŠ Školní a Slezská v Orlové Marek Tešnar.

Rodiče budou moci přihlášku také poslat, nebo přijít do školy 16. a 17. dubna osobně. Stejná pravidla i termín pro zápisy platí také v Havířově. Rodiče musí sledovat zejména webové stránky škol. 

"Určitě zápis teď je v režimu bez přítomností dětí, ale já si myslím, že zájem ze strany škol je ten, aby děti pozvaly osobně než nastoupí do první třídy. Protože někdy se může stát, že dítě na tom není ještě tak, aby tu první třídu začalo v tom daném roku, kdy má. Určitě se najdou případy, kdy děti by měly mít odklad ze školní docházky a bylo by to pro ně určitě lepší. Já si myslím, že setkání učitelé, žáka, rodiče je na místě,” řekla náměstkyně havířovského primátora Jana Feberová (ČSSD).

Celá situace ve školství je nyní těžká. Stejně tak výuka na dálku. Přesto si mnozí rodiče něco uvědomili.

"Ty odezvy rodičů jsou takové, že učitelské povolání je velice prospěšné a že by si to neradi vyměnili a všichni věříme, že tato doba velice brzy skončí,” dodal ředitel ZŠ Školní a Slezská Marek Tešnar.

---

V karvinském Novém domově mají pojízdnou prodejnu

Karvinské zařízení pro seniory Nový domov začalo s preventivními opatřeními a pravidly ještě dříve než byla oficiálně nařízena ministerstvem zdravotnictví. V zařízení mají dokonce vlastní pojízdnou prodejnu k zajištění ještě bezpečnějšího nakupování.

Před vypuknutím pandemie a opatřeními, které zavedla vláda z preventivních důvodů vládl v Novém domově pestrý život, plný aktivit pro více jak šedesátku seniorů ve věku od 65 let výše a také pro 104 seniorů ve věku od 50 let, kteří potřebují pravidelnou pomoc a podporu a nejsou na tom zdravotně nejlépe. V době šíření koronaviru i tady byla přijata celá řada opatření vše s myšlenkou ochránit uživatele. Organizování společných akcí a setkávání je velmi omezené až nulové, skupinové aktivity jsou zrušeny.

"Všechna opatření, která nám minulý týden pan ministr zdravotnictví doporučil, jsme měli zavedené už dávno a řekla bych, že jsme šli ještě trochu dál, máme vlastní interní krizový plán, který řeší nejrůznější situace, abychom věděli, jak postupovat," popsala situaci Helena Waclawiková, vedoucí pro kvalitu a sociální práci Nového domova.

Protože od 3. března  platí v Novém domově zákaz návštěv, chybí seniorům kontakt s vnějším světem. Pečovatelky se snaží jim čas zpříjemňovat individuálně.

"Snažíme se pobízet rodinné příslušníky, a tím bych je chtěla vyzvat, aby svým blízkým častěji volali, mohou využít i služební čísla, je možné zasílat pozdrav i emailem, rádi je vytiskneme,, předáme i přečteme. Je možné přinášet balíčky, je vše vydezinfikováno a předáno bezpečně. Je třeba si uvědomit,  že v této nucené izolaci se počítá každý i ten nejmenší  kontakt ," dodala.

Z hlediska zajištění většího bezpečí uživatelů a personálu omezil Nový domov i zajišťování nákupu. 

"Děvčata naše jsou akční, přišla s nápadem, že nakoupíme sladkosti a uděláme malou pojízdnou prodejnu s dojezdem až na pokoj, tohle mělo velký ohlas," řekla.

Každý den v pandemii je pro uživatele i veškerý personál velmi náročný. Všichni se ale snaží udržet si v těchto náročný dnech optimismus a naději.

"Tato situace je velmi těžká pro náš personál, v té chvíli bych jim chtěla poděkovat za zodpovědný přístup v této situaci, cítíme, že všichni táhneme za jeden provaz, jsme na jedné lodi. Když nám došly jednorázové roušky, začaly je šít i naše aktivizační pracovnice i za asistence a pomoci našich uživatelek. Všichni si uvědomujeme, že pečujeme o ty nejzranitelnější. Bedlivě sledujeme vývoj situace v dalších domovech, kde už k nějaké nákaze došlo, vymýšlíme scénáře, jak tomu předejít nebo to co nejvíce oddálit. Uvědomujeme si, že nakazit se může kdokoliv a kdekoliv, ale minimalizujeme styk s venkovním prostředím, vyhýbat se veřejným prostorům a když už tak použít maximum pomůcek pro vlastní ochranu. V Mých očích jsou všichni pečovatelé a zdravotníci, kteří v této době dochází do práce v podstatě hrdinové a nejde jen o pečující personál. Jsou to i uklízečky, kuchařky, pradleny údržbáři, pracovníci recepce, tě všem patří velký dík za jejich vytrvalost a obětavost. Dnes, když procházíte prázdnými chodbami, je to docela smutný pohled, všichni ale věříme, že to zvládneme, ať se stane cokoliv, tak nám držte palce," uzavřela Waclawiková.

---

Zdravé město NJ ruší Veřejné fórum i jarní úklid

Duben je obvykle měsícem, kdy Zdravé město Nový Jičín zvalo veřejnost na řadu společných akcí. Situace kolem koronaviru ovšem letos většinu z nich zrušila, v lepším případě odložila. Odvolána je i jarní kampaň “Ukliďme svět, ukliďme Česko”.

Celorepublikově byl letošní 4. duben vyhlášen jako den ekologické aktivity “Ukliďme svět, ukliďme Česko.” Také v Novém Jičíně měli dobrovolníci vyrazit vyčistit koryto potoka Rakovec. 

“Tato akce z patrných důvodů neproběhne. Jelikož ale celorepublikově probíhá ve dvou termínech, rozhodli jsme se reagovat tak, že se připojíme k podzimnímu termínu a zároveň ji spojíme s kampaní Týden bez odpadu,” uvedla Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín.

S ohledem na současný nouzový stav zrušilo Zdravé město také jarní cyklojízdou, která  zahajovala sezonu na cyklostezce Koleje a současně podporovala kampaně “Do práce na kole”, do níž je spuštěna registrace.  

“Jsme v kontaktu s vyhlašovatelskou organizací. Sami hledají  cestu, zda tu aktivitu nechat v původním nastavení, protože spousta lidí má home office, takže cestu do práce v podstatě nepodnikají, takže jednou z těch alternativ je, že by se ta výzva přesunula. Bude to rozhodnuto v nejbližších dnech,” sdělila koordinátorka Zdravého města.   

Na konci dubna se také lidé měli sejít na tradičním diskuzním fóru.

“I kdyby ta opatření, které jsou teď nařízena, byla rozvolněna, tak nevidíme jako nejvhodnější cestu okamžitě pořádat akci s takto vysokou účastí ve velkých prostorách,” podotkla Lucie Hrdličková. 

Komise Zdravého města co nejdříve rozhodne, zda fórum posune, nebo jej zruší. Ve druhém případě  bude občany informovat o plnění priorit z předešlých let na webu města.

---

Domov Pohoda potřebuje bezdotykové teploměry

Asi nikdo nepochybuje o tom, že nejohroženější skupinou obyvatel jsou při současné virové epidemii naši rodiče a prarodiče, tedy senioři. Současně s tím nabývá velké důležitosti právě ochrana jejich domovů a center sociální péče. Nejinak je tomu i v Bruntále.

Bruntálský domov seniorů Pohoda jako jeden z prvních reagoval ještě před vládním nařízením na tato nebezpečí a zakázal návštěvy pro veřejnost.

„V našem zařízení jsme už od 3.března měli zákaz návštěv, 6.3. jsme už provedli plán rizikového řízení, protože jsme cítili, že ta situace začíná být taková alarmující hlavně pro seniory. Krizový management máme, přesně tak, a provedli jsme řadu opatření, kterými eliminujeme možnost kontaktu našich zaměstnanců podle jednotlivých provozů.,“ říká ředitelka domova Jarmila Šíblová.

Domov umožňuje pouze krátkodobou návštěvu klientů v paliativní péči. S preventivními opatřeními souvisí i pravidelná kontrola personálu i uživatelů domova.

„Měříme denně teplotu zaměstnancům, to měříme už 14 dnů, a dvakrát denně měříme teplotu našim uživatelům sociálních služeb,“ potvrzuje ředitelka domova.

Personál domova se ve zvýšené míře stará také o ty, kterým se stýská po příbuzných. Při vybavení rouškami a respirátory operativně pomáhá Městský úřad. Co však domovu v současnosti chybí nejvíce, jsou bezdotykové teploměry.

„K veřejnosti bych chtěla požádat, pokud by někdo měl teploměr bezdotykový, tady jsme situaci, že máme opravdu málo těch teploměrů, teď se nám ještě dva pokazily, takže pokud by někdo měl k dispozici, budeme tomu rádi,“ žádá ředitelka domova.

Vedení domova vyzývá veřejnost také k tomu, aby neposílali svým příbuzným žádné balíčky.

Vše potřebné operativně zajišťuje v místní kantýně.

„Balíčky jsme zastavili vzhledem k tomu, že klienti nosili denně několik setů třeba toaletních papírů, jednorázových kapesníčků a minerálek, což bylo pro nás tak jako určitý zdroj možné infekce,“ dodává Jarmila Šíblová.

V domově byl vyčleněn také izolační prostor pro klienty s respirační nemocí či teplotou.

„Takže ta kapacita je od včerejška připravená pro 10 uživatelů. Chtěla bych poděkovat městu Bruntál, protože jejich pomoc je taková rychlá, operativní, okamžitá dá se říct, jak v dodávání roušek tak v dodávání respirátorů, takže ta spolupráce je tady na velice dobré úrovni a velice dobrá. Co se týká našich zaměstnanců, tady bych chtěla říct, že pracují všichni s velkým nasazením a že i v této krizové situaci vidíme, že všichni pracují i nad rámec svých povinností, za což jim patří velké poděkování určitě i veřejnosti v první řadě,“ uzavírá ředitelka domova Pohoda.

O všech 122 uživatelů domova Pohoda se stará 113 zaměstnanců. To hlavní, co v současné době potřebují, je především jejich trpělivost a tolerance ke všem zdravotním omezením.

---

Práce na koupališti i přednádraží v Havířově pokračují

Přesto, že se prozatím neví, zda se v létě otevřou koupaliště, v Havířově pokračuje v areálu velká rekonstrukce. Nouzový stav nezastavil ani největší akci roku, kterou je přednádraží.

Havířov se pustil v listopadu do velké rekonstrukce v areálu letního koupaliště. Kromě rozvodů vody dochází i k výměně vany v hlavním plaveckém bazénu. Přesto, že se nyní neví, kdy dojde ke zrušení omezení pohybu, město chce práce dokončit před zahájením sezony.

"Stavba pokračuje dále i v této nelehké době, věřím, že to stihneme. Jak se posunou všechna opatření a jestli vůbec sezona bude. Já doufám, že ano,” řekl náměstek primátora Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL).

"V současné době čekáme dodávku nerezových dílů na dno bazénu, které máme objednané v Itálii,” dodala vedoucí oddělení investic Kateřina Mikulová.

Práce pokračují i na největší stavbě roku - rekonstrukci přednádraží. 

"Tam se má končit v únoru příštího roku. Stavby běží dle harmonogramu. Samozřejmě, že postupně nabíhají různé problémy, že těch pracovníků není tolik, ale věřím, že i toto jsme schopni stihnout, že to dopadne dobře,” dodal náměstek.

Město připravuje i další investiční akce na léto a věří, že se firmy budou hlásit do výběrových řízení. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
02. dubna 2020, 17:00

Opavští radní se sešli on-line

Opavští radní zasedali on line. Naposledy se osobně sešli téměř před měsícem, ještě než naplno propukla koronavirová epidemie. Teď bylo nutné bez ohledu na stav nouze schválit některé investiční akce a také platby některých poplatků.

Jedenáct členů městské rady se sešlo jako obvykle v budově radnice. Ovšem ne v zasedací síni, jak bývali zvyklí. Speciální zasedací pořádek je kvůli dodržení bezpečnostních opatření rozdělil hned do několika místností. Schůze probíhala formou telekonference a každý ji sledoval na svém počítači.


„Radní jsou rozdělení, sedí v různých kancelářích vždy po dvou. Jsou připojeni na internet a takovým způsobem se i hlasuje, popsala mluvčí magistrátu Lada Dobrovolná.


Opavští radní zasedali naposledy na začátku března. Další setkání, včetně jednání zastupitelstva, bylo zrušeno kvůli vládním omezením v souvislosti se šířením nemoci COVID -19.

A tak bylo na programu hned 68 bodů. Mimo jiné například schválení připravených investičních akcí - výstavba nové komunikace mezi ulicemi Krnovská a Žižkova, oprava střechy kostela sv. Václava či městských bytových domů.


„Důležitým bodem bylo to, že jsme projednali odložení o půl roku poplatky pro občany. Jedná se o poplatky za psy a komunální odpad. Mění se také termín zápisů dětí do 1. tříd.“ sdělil primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO).


Z usnesení také vyplývá, že s okamžitou platností vznikne v areálu Slezské nemocnice služebna městské policie. Radní rovněž probírali možnosti, jak pomoci podnikatelům postiženým koronavirovou krizí.

---

Začínají zápisy do škol, poprvé bez dětí

V letošním roce budou poprvé zápisy do prvních tříd bez dětí. Některé školy se ale budou chtít s předškoláky seznámit, jakmile se školy zpátky otevřou.

Pro děti a jejich rodiče je zápis do první třídy velkou událostí. V letošním roce je ale vše jinak a učitelé své budoucí prvňáčky ani neuvidí. V Orlové zápisy začínají 6. dubna.

"Na druhé straně nás to nutí, abychom to vymysleli trochu jinak. Zápisy budou v hlavní fázi elektronickou podobou. Už máme na webových stránkách školy odkazy na webové formuláře, které mohou rodiče on-line vyplňovat, nemusí do školy chodit,” řekl ředitel ZŠ Školní a Slezská v Orlové Marek Tešnar.

Rodiče budou moci přihlášku také poslat, nebo přijít do školy 16. a 17. dubna osobně. Stejná pravidla i termín pro zápisy platí také v Havířově. Rodiče musí sledovat zejména webové stránky škol. 

"Určitě zápis teď je v režimu bez přítomností dětí, ale já si myslím, že zájem ze strany škol je ten, aby děti pozvaly osobně než nastoupí do první třídy. Protože někdy se může stát, že dítě na tom není ještě tak, aby tu první třídu začalo v tom daném roku, kdy má. Určitě se najdou případy, kdy děti by měly mít odklad ze školní docházky a bylo by to pro ně určitě lepší. Já si myslím, že setkání učitelé, žáka, rodiče je na místě,” řekla náměstkyně havířovského primátora Jana Feberová (ČSSD).

Celá situace ve školství je nyní těžká. Stejně tak výuka na dálku. Přesto si mnozí rodiče něco uvědomili.

"Ty odezvy rodičů jsou takové, že učitelské povolání je velice prospěšné a že by si to neradi vyměnili a všichni věříme, že tato doba velice brzy skončí,” dodal ředitel ZŠ Školní a Slezská Marek Tešnar.

---

V karvinském Novém domově mají pojízdnou prodejnu

Karvinské zařízení pro seniory Nový domov začalo s preventivními opatřeními a pravidly ještě dříve než byla oficiálně nařízena ministerstvem zdravotnictví. V zařízení mají dokonce vlastní pojízdnou prodejnu k zajištění ještě bezpečnějšího nakupování.

Před vypuknutím pandemie a opatřeními, které zavedla vláda z preventivních důvodů vládl v Novém domově pestrý život, plný aktivit pro více jak šedesátku seniorů ve věku od 65 let výše a také pro 104 seniorů ve věku od 50 let, kteří potřebují pravidelnou pomoc a podporu a nejsou na tom zdravotně nejlépe. V době šíření koronaviru i tady byla přijata celá řada opatření vše s myšlenkou ochránit uživatele. Organizování společných akcí a setkávání je velmi omezené až nulové, skupinové aktivity jsou zrušeny.

"Všechna opatření, která nám minulý týden pan ministr zdravotnictví doporučil, jsme měli zavedené už dávno a řekla bych, že jsme šli ještě trochu dál, máme vlastní interní krizový plán, který řeší nejrůznější situace, abychom věděli, jak postupovat," popsala situaci Helena Waclawiková, vedoucí pro kvalitu a sociální práci Nového domova.

Protože od 3. března  platí v Novém domově zákaz návštěv, chybí seniorům kontakt s vnějším světem. Pečovatelky se snaží jim čas zpříjemňovat individuálně.

"Snažíme se pobízet rodinné příslušníky, a tím bych je chtěla vyzvat, aby svým blízkým častěji volali, mohou využít i služební čísla, je možné zasílat pozdrav i emailem, rádi je vytiskneme,, předáme i přečteme. Je možné přinášet balíčky, je vše vydezinfikováno a předáno bezpečně. Je třeba si uvědomit,  že v této nucené izolaci se počítá každý i ten nejmenší  kontakt ," dodala.

Z hlediska zajištění většího bezpečí uživatelů a personálu omezil Nový domov i zajišťování nákupu. 

"Děvčata naše jsou akční, přišla s nápadem, že nakoupíme sladkosti a uděláme malou pojízdnou prodejnu s dojezdem až na pokoj, tohle mělo velký ohlas," řekla.

Každý den v pandemii je pro uživatele i veškerý personál velmi náročný. Všichni se ale snaží udržet si v těchto náročný dnech optimismus a naději.

"Tato situace je velmi těžká pro náš personál, v té chvíli bych jim chtěla poděkovat za zodpovědný přístup v této situaci, cítíme, že všichni táhneme za jeden provaz, jsme na jedné lodi. Když nám došly jednorázové roušky, začaly je šít i naše aktivizační pracovnice i za asistence a pomoci našich uživatelek. Všichni si uvědomujeme, že pečujeme o ty nejzranitelnější. Bedlivě sledujeme vývoj situace v dalších domovech, kde už k nějaké nákaze došlo, vymýšlíme scénáře, jak tomu předejít nebo to co nejvíce oddálit. Uvědomujeme si, že nakazit se může kdokoliv a kdekoliv, ale minimalizujeme styk s venkovním prostředím, vyhýbat se veřejným prostorům a když už tak použít maximum pomůcek pro vlastní ochranu. V Mých očích jsou všichni pečovatelé a zdravotníci, kteří v této době dochází do práce v podstatě hrdinové a nejde jen o pečující personál. Jsou to i uklízečky, kuchařky, pradleny údržbáři, pracovníci recepce, tě všem patří velký dík za jejich vytrvalost a obětavost. Dnes, když procházíte prázdnými chodbami, je to docela smutný pohled, všichni ale věříme, že to zvládneme, ať se stane cokoliv, tak nám držte palce," uzavřela Waclawiková.

---

Zdravé město NJ ruší Veřejné fórum i jarní úklid

Duben je obvykle měsícem, kdy Zdravé město Nový Jičín zvalo veřejnost na řadu společných akcí. Situace kolem koronaviru ovšem letos většinu z nich zrušila, v lepším případě odložila. Odvolána je i jarní kampaň “Ukliďme svět, ukliďme Česko”.

Celorepublikově byl letošní 4. duben vyhlášen jako den ekologické aktivity “Ukliďme svět, ukliďme Česko.” Také v Novém Jičíně měli dobrovolníci vyrazit vyčistit koryto potoka Rakovec. 

“Tato akce z patrných důvodů neproběhne. Jelikož ale celorepublikově probíhá ve dvou termínech, rozhodli jsme se reagovat tak, že se připojíme k podzimnímu termínu a zároveň ji spojíme s kampaní Týden bez odpadu,” uvedla Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín.

S ohledem na současný nouzový stav zrušilo Zdravé město také jarní cyklojízdou, která  zahajovala sezonu na cyklostezce Koleje a současně podporovala kampaně “Do práce na kole”, do níž je spuštěna registrace.  

“Jsme v kontaktu s vyhlašovatelskou organizací. Sami hledají  cestu, zda tu aktivitu nechat v původním nastavení, protože spousta lidí má home office, takže cestu do práce v podstatě nepodnikají, takže jednou z těch alternativ je, že by se ta výzva přesunula. Bude to rozhodnuto v nejbližších dnech,” sdělila koordinátorka Zdravého města.   

Na konci dubna se také lidé měli sejít na tradičním diskuzním fóru.

“I kdyby ta opatření, které jsou teď nařízena, byla rozvolněna, tak nevidíme jako nejvhodnější cestu okamžitě pořádat akci s takto vysokou účastí ve velkých prostorách,” podotkla Lucie Hrdličková. 

Komise Zdravého města co nejdříve rozhodne, zda fórum posune, nebo jej zruší. Ve druhém případě  bude občany informovat o plnění priorit z předešlých let na webu města.

---

Domov Pohoda potřebuje bezdotykové teploměry

Asi nikdo nepochybuje o tom, že nejohroženější skupinou obyvatel jsou při současné virové epidemii naši rodiče a prarodiče, tedy senioři. Současně s tím nabývá velké důležitosti právě ochrana jejich domovů a center sociální péče. Nejinak je tomu i v Bruntále.

Bruntálský domov seniorů Pohoda jako jeden z prvních reagoval ještě před vládním nařízením na tato nebezpečí a zakázal návštěvy pro veřejnost.

„V našem zařízení jsme už od 3.března měli zákaz návštěv, 6.3. jsme už provedli plán rizikového řízení, protože jsme cítili, že ta situace začíná být taková alarmující hlavně pro seniory. Krizový management máme, přesně tak, a provedli jsme řadu opatření, kterými eliminujeme možnost kontaktu našich zaměstnanců podle jednotlivých provozů.,“ říká ředitelka domova Jarmila Šíblová.

Domov umožňuje pouze krátkodobou návštěvu klientů v paliativní péči. S preventivními opatřeními souvisí i pravidelná kontrola personálu i uživatelů domova.

„Měříme denně teplotu zaměstnancům, to měříme už 14 dnů, a dvakrát denně měříme teplotu našim uživatelům sociálních služeb,“ potvrzuje ředitelka domova.

Personál domova se ve zvýšené míře stará také o ty, kterým se stýská po příbuzných. Při vybavení rouškami a respirátory operativně pomáhá Městský úřad. Co však domovu v současnosti chybí nejvíce, jsou bezdotykové teploměry.

„K veřejnosti bych chtěla požádat, pokud by někdo měl teploměr bezdotykový, tady jsme situaci, že máme opravdu málo těch teploměrů, teď se nám ještě dva pokazily, takže pokud by někdo měl k dispozici, budeme tomu rádi,“ žádá ředitelka domova.

Vedení domova vyzývá veřejnost také k tomu, aby neposílali svým příbuzným žádné balíčky.

Vše potřebné operativně zajišťuje v místní kantýně.

„Balíčky jsme zastavili vzhledem k tomu, že klienti nosili denně několik setů třeba toaletních papírů, jednorázových kapesníčků a minerálek, což bylo pro nás tak jako určitý zdroj možné infekce,“ dodává Jarmila Šíblová.

V domově byl vyčleněn také izolační prostor pro klienty s respirační nemocí či teplotou.

„Takže ta kapacita je od včerejška připravená pro 10 uživatelů. Chtěla bych poděkovat městu Bruntál, protože jejich pomoc je taková rychlá, operativní, okamžitá dá se říct, jak v dodávání roušek tak v dodávání respirátorů, takže ta spolupráce je tady na velice dobré úrovni a velice dobrá. Co se týká našich zaměstnanců, tady bych chtěla říct, že pracují všichni s velkým nasazením a že i v této krizové situaci vidíme, že všichni pracují i nad rámec svých povinností, za což jim patří velké poděkování určitě i veřejnosti v první řadě,“ uzavírá ředitelka domova Pohoda.

O všech 122 uživatelů domova Pohoda se stará 113 zaměstnanců. To hlavní, co v současné době potřebují, je především jejich trpělivost a tolerance ke všem zdravotním omezením.

---

Práce na koupališti i přednádraží v Havířově pokračují

Přesto, že se prozatím neví, zda se v létě otevřou koupaliště, v Havířově pokračuje v areálu velká rekonstrukce. Nouzový stav nezastavil ani největší akci roku, kterou je přednádraží.

Havířov se pustil v listopadu do velké rekonstrukce v areálu letního koupaliště. Kromě rozvodů vody dochází i k výměně vany v hlavním plaveckém bazénu. Přesto, že se nyní neví, kdy dojde ke zrušení omezení pohybu, město chce práce dokončit před zahájením sezony.

"Stavba pokračuje dále i v této nelehké době, věřím, že to stihneme. Jak se posunou všechna opatření a jestli vůbec sezona bude. Já doufám, že ano,” řekl náměstek primátora Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL).

"V současné době čekáme dodávku nerezových dílů na dno bazénu, které máme objednané v Itálii,” dodala vedoucí oddělení investic Kateřina Mikulová.

Práce pokračují i na největší stavbě roku - rekonstrukci přednádraží. 

"Tam se má končit v únoru příštího roku. Stavby běží dle harmonogramu. Samozřejmě, že postupně nabíhají různé problémy, že těch pracovníků není tolik, ale věřím, že i toto jsme schopni stihnout, že to dopadne dobře,” dodal náměstek.

Město připravuje i další investiční akce na léto a věří, že se firmy budou hlásit do výběrových řízení. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-02-04-2020-17-00