Z Ostravy odjíždí na Ukrajinu autobusy a hasičský vůz
Ostravě se e spolupráci s hasiči podařilo v krátké době zrealizovat další humanitární pomoc pro Ukrajinu. Jde o tři autobusy hromadné dopravy a hasičské vozidlo, které v nejbližší době vyrazí na cestu do Lvova.
V areálu ostravského dopravního podniku na Hranečníků bylo ve čtvrtek rušno. Dopoledne totiž členové hasičského záchranného útvaru z Hlučína nakládali na valníky autobusy, které směřují jako pomoc na Ukrajinu.
Jana Urbancová, mluvčí Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně: "Přepravy se zúčastní 12 členů hasičského záchranného sboru a budou mít namířeno k polskoukrajinským hranicím a po výkladce se vrátí zpět do Hlučína."
Jde o autobusy Solaris, které ještě nedávno vozily v Ostravě cestující. Po přechodu dopravního podniku na ekologičtější pohonné hmoty, ale dieselové autobusy byly vyřazeny.
Daniel Morys, ředitel Dopravního podniku Ostrava: „Jde o dieselové vozy, které pro provoz MHD v Ostravě již nevyužíváme. Byly vyřazeny v rámci obnovy vozového parku. Je to ale plně provozuschopná technika, která jinde může smysluplně posloužit. Jsme rádi, že město tento krok iniciovalo, a Dopravní podnik Ostrava tak může být součástí humanitární pomoci Ukrajině."
Ostrava tak dotahuje další ze způsobů, kterým se snaží pomoci válkou sužovanému ukrajinskému lidu.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Darované autobusy jsou dalším střípkem v mozaice pomoci, kterou zajišťujeme od prvních okamžiků invaze na Ukrajinu. Poskytli jsme finanční i materiální pomoc a dle možností zajišťují pomoc potřebným také organizace města. Dopravní podnik mezi ně náleží, již 2. března umožnil ukrajinským uprchlíkům cestování v MHD zdarma."
Kromě tří valníků s autobusy, naložili hasiči ještě čtvrtý. Na tom pojede do Lvova hasičský vůz se žebříkem. V plánu je ještě darovat na Ukrajinu nadbytečné tramvaje.
---
V Porubě vyřešili problém s bezdomovci
V Ostravě-Porubě skvěle funguje spolupráce městské policie s radnicí. Společně řeší nejen podněty od občanů, ale také preventivní akce a aktuální problémy. Co se povedlo, je vyřešit dlouhodobý problém s bezdomovci.
Pití na veřejnosti, obtěžování obyvatel, nepořádek. Neukáznění lidé bez domova jsou problémem snad všech větších měst. V Porubě se zdržovali zejména na Hlavní třídě, u Floridy a na Alšově náměstí. Díky spolupráci radnice s městskou policií je tento nešvar minulostí.
Miloslav Kaláb, strážník hlídkař, MPO: “Toto je jedno z míst, kde se v minulosti ve větším počtu vyskytovaly osoby bez přístřeší, které zde konzumovaly alkohol, znečišťovaly veřejné prostranství, obtěžovaly lidi, kteří čekali na autobus na zastávce. Díky tomu, že jsme zintenzivnili služby v této lokalitě, ty osoby se zde již nenachází. a konečně to tady vypadá, jak má.”
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Musím říct, že díky jejich soustavné práci a neutuchající energii se podařilo skutečně je vyřešit, protože je pravda, že při různých kulturních akcích nás to trošku zlobilo. ale samozřejmě s naším sociálním odborem."
K vyřešení situace pomohl nejen četnější výskyt hlídek, ale také kamerový systém. V Porubě je celkem 130 kamer, které jsou v provozu nonstop a strážníci tak vědí, co se kde děje.
Pavla Prečová, strážník hlídkař, MPO: “Pokud kamerový systém zaznamená nějaké protiprávní jednání, předává se okamžitě zpráva stálé službě, která vysílá okamžitě hlídky.”
Na veřejnostI ležící osoba na lavičce
---
Zprávy krátké, 2. 6. 2022, 1
V Karviné už nejsou k vidění další dvě vzácné sochy, které se nacházely v lázeňském parku. Lázně Darkov totiž zareagovaly na události z posledních dní, kdy zmizely dvě sochy.
Pavlína Filipi, generální ředitelka Lázní Darkov: "Na jedné ze soch jsme již zaznamenali pokusy o zjišťování, jestli je socha z bronzu a jestli je možné ji demontovat. Proto jsme se rozhodli obě zbývající sochy, které u nás máme, prozatím schovat, aby se nám neztratila ještě nějaká další. Omlouváme se veřejnosti a návštěvníkům lázeňského parku, že až do vyšetření celé události tyto cenné historické sochy u nás nyní nenajdou. Spolupracujeme s Policí České republiky, která krádeže nyní intenzivně šetří.“
---
O zápis na dotovanou rekreaci měli senioři opět velký zájem
Havířov každoročně pořádá pro seniory rekreace, které z velké části dotuje. Zájem o zájezdy je obrovský a na zápis vždy přijde mnohem více lidí, než nakonec může odjet. Aby senioři uspěli, nevadí jim si i přivstat.
Zhruba sto havířovských seniorů přišlo k zápisu na rekondičně-zdravotní pobyt v Luhačovicích. Senioři již z předchozích zápisů dobře vědí, že jedním z kritérii je, že kdo dřív přijde, ten jede. Přesto, že registrace začala až v devět hodin, někteří lidé stáli před vchodem již od brzkých ranních hodin. Na pobyt totiž pojede 40 zájemců.
anketa: “Dcera tu byla o půl páté. Já jsem přišla před půl osmou, abychom se dostali. Paní říká, že se dostaneme.”
anketa: “Tak jsme se přišly přihlásit, když jsme už ve věku poctivým, že to tedy zkusíme, jestli pojedeme, nebo nepojedeme. Což podle toho, jaký je tady zájem, tak asi těžko.”
Dotovaných rekreací radnice pořádá více a tak senioři budou mít ještě šanci se přihlásit. Přednost budou mít opět ti, kteří ještě na žádném pobytu nebyli.
Uršula Anna Kubíčková, referentka odboru sociálních věcí: "Připravujeme ještě další pobyty a to konkrétně v říjnu pojedeme do Jeseníků do Karlova pod Pradědem. Tam to bude určeno dvěma turnusy pro 80 seniorů, takže šance je tam velká."
Další skupinu tvoří osamělí senioři, kteří už rekreaci absolvovali. Celkem během roku město umožní pobyt 220 seniorům. Radnice přispívá na jeden poukaz zhruba 50%.
---
Zprávy krátké, 2. 6. 2022, 2
Moravskoslezský kraj i letos ocení tři pěstouny, kteří se dlouhodobě starají o opuštěné dětí. Lidé mohou nominovat pěstouny, o kterých si myslí, že by si ocenění zasloužili, a to do 30.června. V nominaci nesmí chybět kontaktní údaje pěstounů, email a telefonní číslo a taky stručný popis jejich příběhu a přístupu.
Slezská Ostrava získala Národní cenu za společenskou odpovědnost. Ocenění probíhá ve třech kategoriích. Slezská Ostrava uspěla v kategorii digitální stát, úřad městského obvodu získal první místo.
---
Novojičínští divadelníci uspěli s konverzační komedií
Novojičínské ochotnické Divadlo bez portfeje uvedlo novou hru - francouzskou komedii Anna v ringu. Premiérovým představením v Beskydském divadle si soubor připomněl i 15 let své existence.
Hrou Anna v ringu francouzského autora Marca Camolettiho vsadili novojičínští ochotníci opět na komedii, kterou chtěli diváky především pobavit.
Viktor Dudák, režisér Divadla bez portfeje: “Z mého režisérského pohledu já jsem velice spokojený, protože si myslím, že i přes drobné nedostatky hra jako celek fungovala.”
Marcela Čapuchová, herečka Divadla bez portfeje: “Role je to docela náročná, Anna má spoustu poloh a spoustu textů, ale myslím si, že jsme si Annou nakonec docela sedly a až odehrajeme všechna nasmlouvaná představení, takže mi bude i chybět.”
Pro nováčka souboru Petra Krumpolce byla role milence jeho premiérou.
Petr Krumpolc, herec Divadla bez portfeje: “Bylo to tedy velmi odvážné téma, užil jsem si to skvěle, protože mí divadelní parťáci jsou skvělí, takže mi připadá, že si to užívám vždycky, i na zkouškách, i při téhle premiéře.”
Divadlo bez portfeje už tuto hru uvedlo na soutěžní přehlídce ve Štramberku, kde získalo dvě ceny, za celkové dělené vítězství a za hlavní ženskou roli v podání Marcely Čapuchové. Tato ocenění jsou vůbec první a soubor je obdržel v roce, kdy slaví 15. výročí.
Alena Kupková, herečka Divadla bez portfeje: “Tuto hru bych osobně chtěla věnovat hlavně dvěma kolegům, kteří už nejsou mezi námi, a kteří byli jednak z části zakladatelé, a ti první herci.”
Anna v ringu je pátou hrou, kterou Divadlo bez portfeje nastudovalo.
---
Házenkáři pořádali v Pustějově speciální turnaj
Na pět týmů hráčů házené se sešlo v Pustějově při příležitosti speciálního turnaje. Hlavní myšlenkou bylo oslavit narozeniny svého trenéra Petra Koutného a také motivace začínajících sportovců. Během celého dne se odehrálo sedm zápasů.
Poslední květnovou sobotu hostil Pustějov speciální turnaj házenkářů. Hlavním cílem pořadatelů bylo oslavit 70. narozeniny legendárního trenéra Petra Koutného. Na utkání se nakonec sešlo pět týmů.
Zdeněk Broukal, organizátor akce: „Hlavně to bylo o tom, že jsme se chtěli potkat my staří, kteří jsme hrávali pod trenérem, kterému jsme chtěli věnovat takové překvapení. To se povedlo. Hlavně jsme chtěli motivovat naše kolegy a kolegyně aby se znovu házené začali opět věnovat.“
Petra Zeleňaková, krajský manažer Moravskoslezského kraje házené: „Jsem ráda, že jsme se mohli sejít napříč věkovými kategoriemi, které dokázal pan trenér ovlivnit. Je to vzkaz i pro mladší házenkáře. To co se v mládí naučí, určitě ve starším věku využijí.“
Turnaje se zúčastnili převážně bývalí hráči házené, kteří se na své sportovní výkony řádně připravovali.
Petr Linzer, primář Neurochirurgického oddělení ve Zlíně: „Připravovali jsme se všichni, protože v našem věku je to potřeba. Je to velká radost a možnost se vidět s kamarády, s kterými jsme strávili spoustu času.“
Simona Zabloudilová, kapitánka týmu: „Scházeli jsme se několikrát. Vždycky jsme domluvili nějakou taktiku a potkávali jsme se i na hřišti. Je to tu perfektní.“
Ondřej Novotný, moderátor: „Připravoval jsem se na to 44 let a teď se to 45. rok děje. Líbí se mi to, je to super a možná je to naposledy, co se jako tato generace vidíme. Protože kvůli jiné osobnosti to takhle dohromady nedáme.“
Hráči během sobotního utkání odehráli celkem sedm zápasů.
---