ČČK i lidé pomáhají obcím, které postihlo tornádo
Český červený kříž i obyvatelé Frýdku-Místku uspořádali sbírku materiální pomoci pro obce zasažené tornádem. Minulý týden tam odvezli několik dodávek věcí a Český Červený kříž se na místě také zapojil do odklízecích prací. Teď je tam hlavně potřeba stavební materiál a řemeslníci.
Následky řádění tornáda se budou odklízet ještě řadu týdnů, možná i měsíců. V prvních dnech po ničivé přírodní katastrofě byla potřeba hlavně materiální pomoc. Český červený kříž Frýdek-Místek zorganizoval sbírku a odvezl tam 3 dodávky různých základních potřeb. Když přijeli společně s dobrovolnými hasiči z Hukvald na místo, rozhodli se rovnou fyzicky pomáhat.
Tereza Pyšková, ČČK Frýdek-Místek: "Hrozný pocit, chodí tam lidi kolem baráků, nevědí, co mají dělat. Sami si neporadí. Viděli jsme dům, který se srovnával se zemí a lidi vedle něho seděli v pergole a nezbylo jim nic než čekat.
Dalibor Rojíček, SDH Hukvaldy: "Vydali jsme se do Lužic, kde nás krizový štáb poslal do jedné ulice do zahrádkářské oblasti, kde nezbylo skoro vůbec nic, byly tam stromy, trosky, budovy zničené, a tak jsme se tam s kolegy od hasičů a vojáků dali do odklízecích prací stromů."
Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "To se ani nedá popsat, je to prostě apokalypsa. Je to něco hrozného, kdo to neuvidí na vlastní oči, tak neuvěří. Je tam plno dobrovolníků, je tam plno lidí ochotných pomáhat, je to tam dobře zorganizováno, myslím si, že jenom aby lidé opravdu dbali těch pokynů, co se říká, že nemají jezdit všichni najednou."
Aktuálně na místě pomáhají také dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku. Okamžitě na katastrofu zareagoval i Vladimír Zybar, který díky sociálním sítím uspořádal další materiální sbírku.
Vladimír Zybar, organizátor materiální sbírky: "Říkal jsem si, že bude potřeba pro ty lidi něco udělat. Akorát byl problém sehnat nějaké skladovací prostory. Tak jsem se tady domluvil s vedením klubu a ti ochotně mi tady poskytli prostory a poté už to šlo samo. Lidi začali nosit věcné dary, oblečení, nářadí, hygienu."
Oblečení, jídla, tekutin a hygienických prostředků už je na místě dost, na to byl vyhlášen ve sbírkách stop stav. Teď je hlavně potřeba stavební materiál a řemeslníci, kteří pomůžou s opravou poškozených domů.
Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Chodí lidé pro hřebíky, pro kladiva, pro kleště a všecko si myslím bude dobře zužitkováno."
Vladimír Zybar, organizátor materiální sbírky: "Nářadí, prodlužovačky, fixy, latě, hřebíky. Můžou to lidé nosit sem do Hudebního klubu Pošta na adresu U Staré pošty 745, na Facebooku najdou na mě telefonní kontakt, takže není žádný problém kdykoliv od 8:30 do 13:30 zavolají a já jim poskytnu bližší informace."
Aktuální potřeby se mění téměř každý den. Podrobnosti najdete na Facebooku Domu kultury Hodonín nebo na centrálním webu Jihomoravského kraje jmk.cz
---
Šikmý kostel má svůj vlastní šikmý infostánek
Šikmý kostel svatého Petra z Alkantary má od června svůj vlastní šikmý infostánek. Nabízí například mapu s QR kódy míst, která jsou zmíněna v knize spisovatelky Karin Lednické. Návštěvníky zajímají i srovnávací fotografie Staré Karviné.
Takový infostánek jen tak nikde u turisticky zajímavých míst nenajdete. Tvůrci ze Spolku Stará Karviná využili jedinečnosti šikmého kostela svatého Petra z Alkantary a vyrobili ho za finanční podpory města stejně šikmě. Od června je otevřený veřejnosti.
Jaroslav Mira, pracovník infostánku: "V tomto infostánku jsou různé materiály o Staré Karviné, jsou zde srovnávací fotografie, knihy paní Lednické a i mapa podle knihy. Z druhé strany jsou QR kódy na té mapě, kde se lidé mohou dostat na ta konkrétní místa a události, kde se odehrával ten jednotlivý děj. Máme tady turistické známky a co nejvíc lidi zajímá, jsou ty srovnávací fotografie ze Staré Karviné."
Šikmý kostel navštěvují pamětníci z Karviné a okolí, které si dvaceti tisícové město pamatují a v posledních měsících se sem sjíždějí lidé z celé republiky.
Jaroslav Mira, pracovník infostánku: "Skutečně, Praha, Jižní Čechy, Západní Čechy, díky knížce paní Lednické a její knížce se Karviná dostala zase nahoru."
anketa: návštěvníci šikmého kostela: "Jsme ze Zlína. Přijeli jsme se podívat kvůli šikmému kostelu, obě jsme četly knížku. Využijeme QR kódy a půjdeme se podívat." "Nevěděla jsem o něm vůbec nic, přivedla mě na tu myšlenku dcera, která studuje v Ostravě, takže jedem po stopách kostela."
Šikmý infostánek je otevřen každý víkend až do října.
---
Na Lysou horu můžete vyrazit s průvodcem i letos
Pohodlně, netradičně i se zážitkem. Takový může být výstup na Lysou horu, pokud zvolíte výšlap společně s průvodcem Turistického informačního centra Frýdek-Místek. Až do října je připraveno 8 termínů, které si nově letos můžete rezervovat i online.
Turistické informační centrum Frýdek-Místek připravilo i letos oblíbené komentované výstupy na Lysou horu. První netradiční výšlap na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd startuje v neděli 4. července.
Markéta Tabachová, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "Výstupy jsou díky rozložení do několika zastávek vhodné pro méně zdatné turisty i rodiny s dětmi. Letos si návštěvníci mohou vybrat ze dvou startovacích míst, kdy se bude ve vybraných termínech začínat buď u hotelu Rajská bouda v Malenovicích, nebo u lanového bludiště Opičárna v Ostravici. Každá trasa bude vyprávět svůj příběh."
Markéta Kovářová, průvodkyně: "Ta první zastávka je U Korýtka, což je vlastně místo, které je kousíček nad vodopády na Satině, tím pádem v případě hezkého počasí, tak vlastně sestupujeme k vodopádům na Satině. Pak vystupujeme nahoru kolem hospody U Veličků. U Veličků si vyprávíme o té hospodě, jak je stará, jak dlouho funguje, k čemu byla původně určená a tak dál."
Výstup je zhruba 8 kilometrů dlouhý a pohodovým krokem zabere přibližně 3 hodiny. Během něj se seznámíte také se Zbojníkem Ondrášem.
Markéta Kovářová, průvodkyně: "O tom, jak Ondráš olupoval pocestné a tak dál. Vystupujeme dál po žluté značce až vlastně na rozcestí s modrou, přičemž vlastně míjíme jeskyně a u těch jeskyní je další zastávka. Vlastně u největší z těch jeskyní u Ondrášovy, je další zastávka s nějakým malinkým výkladem a o doslova pár metrů, pár desítek metrů výš je další zastávka u Altánu, kde si vyprávíme o velkých šelmách, jaké můžeme v Beskydech vidět, o medvědovi, rysovi, vlkovi, o vlčích hlídkách a ochraně přírody."
Trasu z Ostravice zase ozvláštní vyprávění o pověstech, historii Lysé hory a turistických chatách, které na svých místech už nejsou.
Markéta Tabachová, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "Připraveno máme celkem 8 výstupů plus 2 speciální, kdy jednou doprovodí turisty sám Lašský král a jednou se mohou vydat za západem slunce."
Veškeré termíny je možné si nově rezervovat online z pohodlí domova na webu rezervace.ticfm.cz nebo osobně na pobočkách Turistického informačního centra Frýdek-Místek za cenu 80 korun. Navíc držitelé návštěvnické karty Beskydy Valašsko Card získají výhodu 20 procent.
Markéta Kovářová, průvodkyně: "To každého turistu vždycky zaujme nejvíce, to jsou ty výhledy, o tom, co je z Lysé hory vidět, na kterou stranu, jaké jsou teda ty chaty a jejich historie."
Markéta Tabachová, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "Tyto výstupy jsou skvělý tip pro ty, co plánují dovolenou v Beskydech, ale i pro místní, kteří chtějí zažít nevšední výstup na Lysou horu."
Kdo se rozhodne vypravit na Lysou horu bez průvodce a hodí se mu mapa, může si ji vyzvednout na pobočkách turistického informačního centra. Je v ní 19 možných tras.
---
Žáci uspěli v mezinárodní robotické soutěži
Žáci z opavské Základní školy Tomáše Garriqua Masaryka postoupili do celoevropského finále v robotické soutěži First Lego League. Kvůli opatřením ale bude čtyřčlenný tým soutěži on – line.
Do robotické soutěže se každoročně zapojuje na půl milionu žáků a studentů z celého světa, které baví kostruovat a programovat. Se stavebnicí Lego týmy společně sestavují na herním plánu trasu pro robota, který během ní plní úkoly. Do složitého zadání se pustila čtveřice deváťáků z opavské ZŠ Tomáše G. Masaryka.
Patrik Štencel, člen týmu, ZŠ T. G. Masaryka, Opava: „Každá překážka má několik možnosti, jak se dá splnit. Většinou čím je složitější, tím více bodů za to je. "
Richard Budínský, člen týmu, ZŠ T. G. Masaryka, Opava: „Jeden z nejhorších úkolů byl krokovač, který byl špatně postavený. Ale to jsme si jen mysleli. Nakonec jsme zjistili, že se to musí naprogramovat jinak.“
Kvůli nejisté epidemiologické situaci se termíny regionálního a národního kola posouvaly. Nakonec měl opavský tým na vypracování zadání necelé dva týdny.
Libuše Kovářová, koordinátorka soutěžního týmu, ZŠ T. G. Masaryka, Opava: „Letos byla tato soutěž pro nás extrémně náročná. Protože za běžných okolností to děláme tři měsíce na podzim. Teď díky koroně bylo všechno odsunuté."
V národním kole se opavští školáci umístili na třetím místě a postoupili do Celoevropského kola, které pořádalo Řecko. V distanční soutěži se poměřovali se 151 týmy z dvou stovek zemí.
---
Tenisový Zápas míru studentů gymnázia zakončil školní rok
Uvolněné epidemické situace využili okamžitě studenti 2. ročníku Gymnázia v Bruntále. Netradičním způsobem – tenisovým zápasem – zakončili letošní školní rok. Celý souboj nazvali stylově Zápas míru.
Zápas byl organizován jako finále dvou nejlepších studentů tenistů Petra Kaufmana a Jakuba Vašíře.
Jan Putner, pořadatel: „Vybrali jsme dva nejsilnější hráče bruntálského gymnázia a podávají naprosto geniální výkony, co tady můžete vidět, naprosto jsem s nima spokojen.“
Jakub Voller, pořadatel: „Tohle je tedy Zápas míru, odehrává se to jako počest všem gymnazijním žákům a studentům, kteří museli přežít tyto těžké dny distanční výuky, které jsme v posledním školním roce museli zažít.“
Vše probíhalo jako na profesionální scéně. Fandění diváků i práce trenérů.
Matěj Foldyna, trenér: „Já jsem trenér Petra Kaufmana, k jeho silným stránkám určitě patří variabilita hry, dále forhand a backhand.“
Petr Volčík, trenér: „Já jsem trenér Jakuba Vašíře, je na tom fyzicky velmi dobře, myslím si, že vyhraje, věřím v něj.“
V zápase nakonec zvítězila fyzická kondice i potřebná dávka štěstí To rozhodlo o vítězství Jakuba Vašíře 2:0 na sety.
Jakub Vašíř, vítěz zápasu: „Chtěl bych poděkovat soupeři za výborný výkon a všem, kteří mě tady podporovali, fanouškům a tak dále, dále trenérovi, s kterým jsem měl těžké tréninky každý den.“
Matěj Foldyna, tenista: „Nějak se to sešlo dohromady, často důležité body jsem nedokázal vyhrát, často se šlo přes shodu, vyhrál lepší soupeř.“
Bruntálské stylové tenisové kurty jsou hojně navštěvované. Věříme, že epidemická situace dovolí jejich využívání po celé léto.
---