Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Na Jižní Moravě pomáhalo mnoho hasičů z našeho kraje
  • Kvůli migrantům hlídají policisté hranice se Slovenskem
  • Nádraží na osoblažské úzkokolejce dostanou historickou podobu
  • Hokejisté A-týmu v Havířově pomohli přírodě
  • Ve F-M trénovala česká basketbalová reprezentace U16

Na Jižní Moravě pomáhalo mnoho hasičů z našeho kraje

Asi není třeba znovu popisovat, následky řádění tornáda na jižní Moravě. Na pomoc lidem vyjeli také hasiči z našeho kraje. Nejprve to byl speciální tým USAR, který se specializuje na záchranu osob ze sutin a po něm i dobrovolné jednotky, které pracovaly na odstraňování dalších následků řádění živlů.

24. června večer prošlo přes několik obcí na Břeclavsku a Hodonínsku ničivé tornádo. Následky byly katastrofální a tak hned v noci vyrazila pomoc i z MS kraje, který disponuje USAR týmem pro záchranu osob ze sutin. Nikdo netušil, kolik leží pod troskami domů lidí. 

Jiří Němčík, velitel týmu USAR MS kraje: “My jsme jeli hned za svítání do těch nejvíce zasažených obcí, což byly obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. Tam jsme vyhodnotili stav, který tam byl a rozhodli jsme se o nasazení v Moravské Nové Vsi. Takže jsme dělali novou prohlídku a stanovování stavu těch budov."

Specialisty z USAR týmu pak nahradily sbory dobrovolných hasičů z celé země. 28. června přijelo 7 jednotek z našeho kraje do Hodonína. Mezi nimi i hasiči z Radvanic. 

Richard Dudek, SDH Radvanice: “Naše činnost spočívala zejména v zajišťování utržených střešních konstrukcí, zakrývání plachtami, řezali jsme vyvrácené stromy, odklízeli jsme suť, stržené střechy. Jsem už na ledacos zvyklý, nicméně bylo to opravdu jiné. Ten dojem byl takový zvláštní, protože ty škody, nebo ty následky opravdu byly značné."

Jednotky se střídaly po dvou dnech, nasazení bylo opravdu enormní a vyčerpávající a to nejen fyzicky, ale i psychicky. 

Vladimír Vlček, ředitel HZS ČR: "Hasiči se střídali vždy po dvou dnech, tedy 48 hodinách. Management zastřešoval náš kraj a vlastní počet se rekrutoval z JSDH, přednostně z těch, které byly vybavovány ze strany MS kraje. Odvedli nesmírný kus práce a patří jim za to velké poděkování."

Na jižní Moravě pomáhalo v průběhu 4 týdnů 4 tisíce profesionálních a dobrovolných hasičů z celé země. Všichni si zaslouží velké poděkování. 

---

Kvůli migrantům hlídají policisté hranice se Slovenskem

Policisté z našeho kraje se zaměřují i na odhalování případů nelegální migrace. V těchto dnech si posvítili na bývalé hraniční přechody se Slovenskem. Kontrolují kamiony a náklaďáky, kde se cizinci nejčastěji schovávají například v nákladovém prostoru.

V našem zpravodajství jsme vás v letošním roce informovali už o několika záchytech migrantů v MS kraji. Například v květnu znenadání vystoupilo z kamionu z Rumunska na čerpací stanici na dálnici u Bohumína sedm Afgánců. Policisté z našeho regionu proto provádějí kontrolní akce přímo na hraničních přechodech. Aktuálně jsou v Mostech u Jablunkova a na Bumbálce.

Libor Mokroš, odbor cizinecké policie PČR MS kraje:  "Policisté se zaměřují na bývalých hraničních přechodech se Slovenskou republikou právě na kontrolu zahraničních kamionů, dodávek a obdobných typů vozidel. Kromě odhalování nelegální migrace cizích státních příslušníků policisté rovněž pátrají po osobách a věcech a kontrolují doklady. Jejich pozornosti samozřejmě neuniká ani dodržování pravidel silničního provozu a aktuálně platných ochranných opatření vydaných ministerstvem zdravotnictví souvisejících s onemocněním Covid 19."

Policisté při kontrolách využívají i speciální techniku. Například Schengenbus, kde je jakási laboratoř pro odhalování padělaných dokladů  nebo také termokamera pro kontrolu vnitřku kamionu. K dispozici mají i detektor, který odhalí všechno živé ve vozidle.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: "Policisté používají například vozidlo Schengenbus či detektor „Heartbeat“, který je určený na snímání srdečního tepu na základě tlukotu srdce. Na kontrolované auto připojí diody napojené na počítač. Na monitoru pak vidí, zda se v návěsu nenacházejí ukryté osoby. Policisté zkontrolují denně až desítky vozidel mezinárodní dopravy."

Nelegální migranti pak většinou končí v zařízení pro cizince ve Vyšních Lhotách nebo také Bělé Jezové. Tam jsou dokud neproběhne řízení o jejich vyhoštění nebo vrácení do země, kde už o azyl žádali. Tyto kontroly budou budou i nadále pokračovat.

---

Nádraží na osoblažské úzkokolejce dostanou historickou podobu

Úzkorozchodná trať na Osoblažsku, která je turistickou atrakcí, se dočká modernizace nádražních budov. Jejich podoba bude odpovídat meziválečnému období. Opraveny budou nejen zděné budovy, ale také historické dřevěné stavby, včetně dochovaných a stále funkčních toalet.

Raritní úzkokolejná železniční trať mezi Třemešnou a Osoblahou na Jesenicku se o svou budoucnost nemusí obávat. Má plnou podporu kraje i obcí na její trase a jak přislíbili zástupci Správy železnic, v brzké době se dočká kompletní modernizace kolejového svršku. Mezitím však budou opravena nádraží v jednotlivých obcích, která dostanou původní podobu z přelomu 19. a 20. století.

Mojmír Pargač (SNK "Volby 2018"), starosta Slezských Rudoltic: “V rámci projektu se řeší revitalizace kamenných nádraží na úzkokolejce. Konkrétně je to Osoblaha, Bohušov, Koberno, Liptáň a součástí toho projektu je i revitalizace okolí dnes již zrekonstruovaného nádraží ve Slezských Rudolticích. Důležité je říct, že se to opravdu netýká jenom těch kamenných nádraží, ale týká se to i těch dřevěných skladišť a samozřejmě těch historických WC a podobně.”

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Peníze jsme pro tento projekt vyčlenili a v podstatě zastupitelstvo již ten finanční objem, který se dostal na částku 22,5 milionu korun, tak jsme schválili.”

Rekonstrukci ocení především turisté, z nichž mnozí do regionu přijíždějí právě kvůli úzkokolejné trati a jízdám v netradičních vlacích.

Petra Míčová, turistka: “My jsme tady na výletě, na prázdninách právě kvůli úzkokolejce a myslíme si, že když dostane budova a celá úzkokolejka nový háv, že to bude skvělé.”

Na finanční zajištění rekonstrukcí nádražních budov budou využity peníze česko-polských fondů a společně přispějí také obce podél tratě a MSK.

---

Hokejisté A-týmu v Havířově pomohli přírodě

Prvoligoví hokejisté z Havířova se rozhodli pomoci přírodě a vyčistit lokalitu kolem Sušanských rybníků. Sami byli překvapení, kolik se tam nachází odpadků.

Sušanské rybníky v Dolní Suché v Havířově jsou lokalitou, kam chodí lidé na procházky, rybáři na ryby. Slouží ale také jako dobrý úkryt pro bezdomovce a nejrůznější individua. Podle toho i lokalita vypadá. Vyčistit od odpadků se ji rozhodli hokejisté A-týmu.

Michal Raszka, PR manažer AZ Heimstaden Havířov: "Je to i ve spolupráci s městem, s ekologickým odborem, kteří nám dali doporučení jít sem, protože tady je nepořádek ve velké míře.  Je tady vzácný druh užovky a je škoda, že žije v takovém nepořádku.”

Hokejisté společně s několika fanoušky čistili lokalitu celé odpoledne.

Jakub Mrva, hráč AZ Heimstaden Havířov: "Vypadá to opravdu špatně tady. Nevěděl jsem, že ta příroda je až tak znečištěná a jsem rád, že to mohu udělat pro přírodu i pro ty fanoušky, kteří se tu mohou s námi potkat, že uděláme dobrou věc.”

Jan Maruna, kapitán AZ Heimstaden Havířov: “Já bych takových akcí pořádal daleko více, aby si ti lidé uvědomili, že tu zem si ničíme sami. Což já osobně nemám rád."

Michal Kořének, hráč AZ Heimstaden Havířov: “Pro mě to znamená dost, protože bychom měli chránit životní prostředí. Každý pro to nedělá to, co by měl. To tady sami vidíme a každý, kdo tady pomůže, něco pro tu přírodu udělá, je určitě dobře." 

Tým nakonec naplnil více než dvacet velkých pytlů odpadků. Chtějí věřit, že až se zde zase vrátí, nebude to v lokalitě vypadat, jako před úklidem.

---

Ve F-M trénovala česká basketbalová reprezentace U16

Ve Frýdku-Místku trénovala česká basketbalová reprezentace. Šlo o loni poskládaný tým šestnáctiletých hráčů. Zázemí našli v nově postavené moderní basketbalové hale. V současnosti se připravují na mezinárodní turnaj v Srbsku, který proběhne v půlce srpna.

Narodili se v roce 2005, ale jejich průměrná výška už je 185 centimetrů. To je dobrý předpoklad, aby mohli hrát basketbal. Jako reprezentační výběr poprvé přijeli trénovat do Frýdku-Místku.

Josef Svoboda, hráč basketbalové reprezentace U16: "Z Písku, Jihočeký kraj, ve Frýdku jsem poprvé a je to tady dobré docela. Hala je dobrá, zázemí je dobré."

Jakub Zvolánek, hráč basketbalové reprezentace U16: "Já jsem z Ostravy, takže to mám kousek a ta hala mě velmi překvapila, protože jsem tu poprvé úplně. Nečekal jsem, jak to tady bude vůbec vypadat. Viděl jsem fotky a překvapilo mě to mile."

František Rón, trenér české basketbalové reprezentace U16: "Zaprvé tato nádherná hala, protože něco takového se musí využít. Hlavně pro reprezentaci, protože tady máme neskutečný prostor, zázemí. A samozřejmě i díky panu Navrátilovi, který nás sem pozval."

Robin Foniok, šéftrenér Basketpointu F-M; asistent trenéra reprezentace U16: "Poskytli jsme jim určitě skvělé zázemí, které tady nově vzniklo ve Frýdku-Místku. Dva oficiální tréninkové basketbalové kurty, samozřejmě mají kluci podmínky, jak stravovací."

Základ mladé české reprezentace se zformoval v loňském roce. Sezónu jim ale zastavil koronavirus. Letos v létě tak začaly opět přípravnými kempy, po kterých přijde účast na velkých turnajích.

František Rón, trenér české basketbalové reprezentace U16: "My se snažíme vybrat takzvané ty prospekt hráče, kteří by v budoucnu měli tahat českou reprezentaci. Ta cesta je ještě pro ně samozřejmě dost daleká, ale záleží na nich, jestli využijí ten potenciál nebo ne."

Jakub Zvolánek, hráč basketbalové reprezentace U16: - Jak probíhá ta příprava? - "Je to náročné, máme to v podstatě od začátku prázdnin, ale myslím si, že se každý tady zlepšuje a nikdo to nebere na lehkou váhu."

Josef Svoboda, hráč basketbalové reprezentace U16: "Teď nás tady čekají dvě přípravná utkání se Slovenskem, takže uvidíme po utkání, co musíme zlepšovat."

František Rón, trenér české basketbalové reprezentace U16: "Máme ještě jeden kemp v Brně a potom nás čeká takzvaný Challenge turnaj, protože letos FIBA zrušila Mistrovství Evropy, ale jsou Challenge turnaje, velice silné. A čeká nás v Novem Sadu velice kvalitní turnaj, kde bude Srbsko, Turecko, Izrael, Slovinsko, Belgie, takže výborný turnaj na závěr té přípravy."

Ve Frýdku-Místku odehráli mladí basketbalisté dvě přípravná utkání se Slovenskem a obě vyhráli. Turnaj v Srbsku se odehraje od 16. do 21. srpna.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
02. srpna 2021, 17:00

Na Jižní Moravě pomáhalo mnoho hasičů z našeho kraje

Asi není třeba znovu popisovat, následky řádění tornáda na jižní Moravě. Na pomoc lidem vyjeli také hasiči z našeho kraje. Nejprve to byl speciální tým USAR, který se specializuje na záchranu osob ze sutin a po něm i dobrovolné jednotky, které pracovaly na odstraňování dalších následků řádění živlů.

24. června večer prošlo přes několik obcí na Břeclavsku a Hodonínsku ničivé tornádo. Následky byly katastrofální a tak hned v noci vyrazila pomoc i z MS kraje, který disponuje USAR týmem pro záchranu osob ze sutin. Nikdo netušil, kolik leží pod troskami domů lidí. 

Jiří Němčík, velitel týmu USAR MS kraje: “My jsme jeli hned za svítání do těch nejvíce zasažených obcí, což byly obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. Tam jsme vyhodnotili stav, který tam byl a rozhodli jsme se o nasazení v Moravské Nové Vsi. Takže jsme dělali novou prohlídku a stanovování stavu těch budov."

Specialisty z USAR týmu pak nahradily sbory dobrovolných hasičů z celé země. 28. června přijelo 7 jednotek z našeho kraje do Hodonína. Mezi nimi i hasiči z Radvanic. 

Richard Dudek, SDH Radvanice: “Naše činnost spočívala zejména v zajišťování utržených střešních konstrukcí, zakrývání plachtami, řezali jsme vyvrácené stromy, odklízeli jsme suť, stržené střechy. Jsem už na ledacos zvyklý, nicméně bylo to opravdu jiné. Ten dojem byl takový zvláštní, protože ty škody, nebo ty následky opravdu byly značné."

Jednotky se střídaly po dvou dnech, nasazení bylo opravdu enormní a vyčerpávající a to nejen fyzicky, ale i psychicky. 

Vladimír Vlček, ředitel HZS ČR: "Hasiči se střídali vždy po dvou dnech, tedy 48 hodinách. Management zastřešoval náš kraj a vlastní počet se rekrutoval z JSDH, přednostně z těch, které byly vybavovány ze strany MS kraje. Odvedli nesmírný kus práce a patří jim za to velké poděkování."

Na jižní Moravě pomáhalo v průběhu 4 týdnů 4 tisíce profesionálních a dobrovolných hasičů z celé země. Všichni si zaslouží velké poděkování. 

---

Kvůli migrantům hlídají policisté hranice se Slovenskem

Policisté z našeho kraje se zaměřují i na odhalování případů nelegální migrace. V těchto dnech si posvítili na bývalé hraniční přechody se Slovenskem. Kontrolují kamiony a náklaďáky, kde se cizinci nejčastěji schovávají například v nákladovém prostoru.

V našem zpravodajství jsme vás v letošním roce informovali už o několika záchytech migrantů v MS kraji. Například v květnu znenadání vystoupilo z kamionu z Rumunska na čerpací stanici na dálnici u Bohumína sedm Afgánců. Policisté z našeho regionu proto provádějí kontrolní akce přímo na hraničních přechodech. Aktuálně jsou v Mostech u Jablunkova a na Bumbálce.

Libor Mokroš, odbor cizinecké policie PČR MS kraje:  "Policisté se zaměřují na bývalých hraničních přechodech se Slovenskou republikou právě na kontrolu zahraničních kamionů, dodávek a obdobných typů vozidel. Kromě odhalování nelegální migrace cizích státních příslušníků policisté rovněž pátrají po osobách a věcech a kontrolují doklady. Jejich pozornosti samozřejmě neuniká ani dodržování pravidel silničního provozu a aktuálně platných ochranných opatření vydaných ministerstvem zdravotnictví souvisejících s onemocněním Covid 19."

Policisté při kontrolách využívají i speciální techniku. Například Schengenbus, kde je jakási laboratoř pro odhalování padělaných dokladů  nebo také termokamera pro kontrolu vnitřku kamionu. K dispozici mají i detektor, který odhalí všechno živé ve vozidle.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: "Policisté používají například vozidlo Schengenbus či detektor „Heartbeat“, který je určený na snímání srdečního tepu na základě tlukotu srdce. Na kontrolované auto připojí diody napojené na počítač. Na monitoru pak vidí, zda se v návěsu nenacházejí ukryté osoby. Policisté zkontrolují denně až desítky vozidel mezinárodní dopravy."

Nelegální migranti pak většinou končí v zařízení pro cizince ve Vyšních Lhotách nebo také Bělé Jezové. Tam jsou dokud neproběhne řízení o jejich vyhoštění nebo vrácení do země, kde už o azyl žádali. Tyto kontroly budou budou i nadále pokračovat.

---

Nádraží na osoblažské úzkokolejce dostanou historickou podobu

Úzkorozchodná trať na Osoblažsku, která je turistickou atrakcí, se dočká modernizace nádražních budov. Jejich podoba bude odpovídat meziválečnému období. Opraveny budou nejen zděné budovy, ale také historické dřevěné stavby, včetně dochovaných a stále funkčních toalet.

Raritní úzkokolejná železniční trať mezi Třemešnou a Osoblahou na Jesenicku se o svou budoucnost nemusí obávat. Má plnou podporu kraje i obcí na její trase a jak přislíbili zástupci Správy železnic, v brzké době se dočká kompletní modernizace kolejového svršku. Mezitím však budou opravena nádraží v jednotlivých obcích, která dostanou původní podobu z přelomu 19. a 20. století.

Mojmír Pargač (SNK "Volby 2018"), starosta Slezských Rudoltic: “V rámci projektu se řeší revitalizace kamenných nádraží na úzkokolejce. Konkrétně je to Osoblaha, Bohušov, Koberno, Liptáň a součástí toho projektu je i revitalizace okolí dnes již zrekonstruovaného nádraží ve Slezských Rudolticích. Důležité je říct, že se to opravdu netýká jenom těch kamenných nádraží, ale týká se to i těch dřevěných skladišť a samozřejmě těch historických WC a podobně.”

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Peníze jsme pro tento projekt vyčlenili a v podstatě zastupitelstvo již ten finanční objem, který se dostal na částku 22,5 milionu korun, tak jsme schválili.”

Rekonstrukci ocení především turisté, z nichž mnozí do regionu přijíždějí právě kvůli úzkokolejné trati a jízdám v netradičních vlacích.

Petra Míčová, turistka: “My jsme tady na výletě, na prázdninách právě kvůli úzkokolejce a myslíme si, že když dostane budova a celá úzkokolejka nový háv, že to bude skvělé.”

Na finanční zajištění rekonstrukcí nádražních budov budou využity peníze česko-polských fondů a společně přispějí také obce podél tratě a MSK.

---

Hokejisté A-týmu v Havířově pomohli přírodě

Prvoligoví hokejisté z Havířova se rozhodli pomoci přírodě a vyčistit lokalitu kolem Sušanských rybníků. Sami byli překvapení, kolik se tam nachází odpadků.

Sušanské rybníky v Dolní Suché v Havířově jsou lokalitou, kam chodí lidé na procházky, rybáři na ryby. Slouží ale také jako dobrý úkryt pro bezdomovce a nejrůznější individua. Podle toho i lokalita vypadá. Vyčistit od odpadků se ji rozhodli hokejisté A-týmu.

Michal Raszka, PR manažer AZ Heimstaden Havířov: "Je to i ve spolupráci s městem, s ekologickým odborem, kteří nám dali doporučení jít sem, protože tady je nepořádek ve velké míře.  Je tady vzácný druh užovky a je škoda, že žije v takovém nepořádku.”

Hokejisté společně s několika fanoušky čistili lokalitu celé odpoledne.

Jakub Mrva, hráč AZ Heimstaden Havířov: "Vypadá to opravdu špatně tady. Nevěděl jsem, že ta příroda je až tak znečištěná a jsem rád, že to mohu udělat pro přírodu i pro ty fanoušky, kteří se tu mohou s námi potkat, že uděláme dobrou věc.”

Jan Maruna, kapitán AZ Heimstaden Havířov: “Já bych takových akcí pořádal daleko více, aby si ti lidé uvědomili, že tu zem si ničíme sami. Což já osobně nemám rád."

Michal Kořének, hráč AZ Heimstaden Havířov: “Pro mě to znamená dost, protože bychom měli chránit životní prostředí. Každý pro to nedělá to, co by měl. To tady sami vidíme a každý, kdo tady pomůže, něco pro tu přírodu udělá, je určitě dobře." 

Tým nakonec naplnil více než dvacet velkých pytlů odpadků. Chtějí věřit, že až se zde zase vrátí, nebude to v lokalitě vypadat, jako před úklidem.

---

Ve F-M trénovala česká basketbalová reprezentace U16

Ve Frýdku-Místku trénovala česká basketbalová reprezentace. Šlo o loni poskládaný tým šestnáctiletých hráčů. Zázemí našli v nově postavené moderní basketbalové hale. V současnosti se připravují na mezinárodní turnaj v Srbsku, který proběhne v půlce srpna.

Narodili se v roce 2005, ale jejich průměrná výška už je 185 centimetrů. To je dobrý předpoklad, aby mohli hrát basketbal. Jako reprezentační výběr poprvé přijeli trénovat do Frýdku-Místku.

Josef Svoboda, hráč basketbalové reprezentace U16: "Z Písku, Jihočeký kraj, ve Frýdku jsem poprvé a je to tady dobré docela. Hala je dobrá, zázemí je dobré."

Jakub Zvolánek, hráč basketbalové reprezentace U16: "Já jsem z Ostravy, takže to mám kousek a ta hala mě velmi překvapila, protože jsem tu poprvé úplně. Nečekal jsem, jak to tady bude vůbec vypadat. Viděl jsem fotky a překvapilo mě to mile."

František Rón, trenér české basketbalové reprezentace U16: "Zaprvé tato nádherná hala, protože něco takového se musí využít. Hlavně pro reprezentaci, protože tady máme neskutečný prostor, zázemí. A samozřejmě i díky panu Navrátilovi, který nás sem pozval."

Robin Foniok, šéftrenér Basketpointu F-M; asistent trenéra reprezentace U16: "Poskytli jsme jim určitě skvělé zázemí, které tady nově vzniklo ve Frýdku-Místku. Dva oficiální tréninkové basketbalové kurty, samozřejmě mají kluci podmínky, jak stravovací."

Základ mladé české reprezentace se zformoval v loňském roce. Sezónu jim ale zastavil koronavirus. Letos v létě tak začaly opět přípravnými kempy, po kterých přijde účast na velkých turnajích.

František Rón, trenér české basketbalové reprezentace U16: "My se snažíme vybrat takzvané ty prospekt hráče, kteří by v budoucnu měli tahat českou reprezentaci. Ta cesta je ještě pro ně samozřejmě dost daleká, ale záleží na nich, jestli využijí ten potenciál nebo ne."

Jakub Zvolánek, hráč basketbalové reprezentace U16: - Jak probíhá ta příprava? - "Je to náročné, máme to v podstatě od začátku prázdnin, ale myslím si, že se každý tady zlepšuje a nikdo to nebere na lehkou váhu."

Josef Svoboda, hráč basketbalové reprezentace U16: "Teď nás tady čekají dvě přípravná utkání se Slovenskem, takže uvidíme po utkání, co musíme zlepšovat."

František Rón, trenér české basketbalové reprezentace U16: "Máme ještě jeden kemp v Brně a potom nás čeká takzvaný Challenge turnaj, protože letos FIBA zrušila Mistrovství Evropy, ale jsou Challenge turnaje, velice silné. A čeká nás v Novem Sadu velice kvalitní turnaj, kde bude Srbsko, Turecko, Izrael, Slovinsko, Belgie, takže výborný turnaj na závěr té přípravy."

Ve Frýdku-Místku odehráli mladí basketbalisté dvě přípravná utkání se Slovenskem a obě vyhráli. Turnaj v Srbsku se odehraje od 16. do 21. srpna.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-02-08-2021-17-00