Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Začal školní rok, do lavic se těšili hlavně prvňáčci
  • Začal školní rok, Havířov investoval do modernizací
  • Slavnostní zahájení stavby obchvatu Bruntálu
  • Tragické bombardování Zábřehu připomíná památník
  • Netopýří noc učí lidi sžít se s těmito létajícími savci
  • Svatováclavský festival začal v Hukvaldech

Začal školní rok, Havířov investoval do modernizací

Začal nový školní rok a do lavic usedli poprvé i prvňáci. Například v Havířově ale už druhým rokem pokračuje projekt modernizace škol a proto budou mít některé děti delší prázdniny.

Téměř 13 tisíc prvňáčků usedlo takto v Moravskoslezském kraji poprvé do lavic. Velká očekávání mají děti ze ZŠ Frýdecká v Havířově.

anketa: "Těším se s budu mít hodně kamarádů a těším se ještě hodně na zeměpis." 

anketa: "Já se nejvíce těším na tělocvik a čísla.”

Havířov letošní prázdniny využil opět k velkým rekonstrukcím. ZŠ Frýdecká dostane novou střechu, fotovoltaiku a počítače. Modernizací procházejí i další školy.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Budují se nové rozvody elektro a buduje se nové zasíťování těch škol, aby byl všude dostupný vysokorychlostní internet. Samozřejmě jdeme dál a chceme tak mít vybavené všechny školy. Kupujeme počítače dohromady konsolidovaně pro všechny školy. Ušetříme tím v konečném výsledku velké peníze a dostáváme velmi kvalitní techniku.”

Práce na nových rozvodech i energeticky úsporném osvětlení stále probíhají v ZŠ Školní. Děti tak budou mít ještě do 16. září prázdniny. Škola věří, že se vše stihne, ale počítá i s náhradním plánem.

Martin Svoboda, ředitel ZŠ Školní Havířov: “Od 16.9. výuka musí začít, já počítám s tím, že do té doby budou první čtyři patra hotová. Pokud se to nestihne, tak máme plán B, že budou alespoň ta dvě patra a zbytek bychom řešili externí výukou projektovou, protože máme hodně projektů z Evropských fondů a můžeme si dovolit objednat autobusy a jet s nimi třeba na dva, tři dny výlety, exkurze a podobně.”

Delší prázdniny o týden budou mít i žáci na ZŠ K. Světlé.

---

Slavnostní zahájení stavby obchvatu Bruntálu

V Bruntále byl položen základní kámen a zahájena stavba východního obchvatu města. Celý obchvat ve složitém území bude dlouhý 4,5 km, bude mít mimoúrovňovou křižovatku, dlouhý most a bude křížit železniční trať na Olomouc.

Celá stavba potrvá 29 měsíců a bude stát 827 mil korun.

Martin Kupka (ODS), ministr dopravy ČR: „Předpokládám, že tohle opravdu bude jedna z nejdůležitějších staveb, které realizujeme tady v MS kraji.“

Obchvat města výrazně odlehčí kamionovou a tranzitní dopravu, bude mít také 9 mostů a dvě protihlukové stěny.

Josef Bělica (/ANO), hejtman MS kraje: „Je to stavba, která přichází v místech, kde je velmi důležitá. Obchvate Bruntálu prostě je důležitá stavba a infrastrukturální v rámci MS kraje. Propojují se tady významné krajské komunikace 1/45 a 1/11. Já věřím, že se bude v investicích do infrastruktury v MS kraji pokračovat a je to hrozně dobře pro celý kraj. Protože bez kvalitní dopravní infrastruktury je rozvoj kraje velmi složitý.“

Na komplikace v průběhu stavby se musejí připravit také řidiči a obyvatelé města

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: „Určitě nastanou potíže při napojování obchvatu na silnici 1/45 i 1/11 z obou stran, kde my to sice máme zamilníkované, ale dá se předpokládat, že opravdu zhruba těch 4 až 6 měsíců bude problém z hlediska vedení provozu na těchto komunikacích, kde bude provoz veden jenom v jednom jízdním pruhu, to znamená určitě velké omezení a dají se očekávat určitě i kolony a nějaké ta obtíže pro motoristy, takže to bude řízeno semafory.“

Stavba obchvatu je výsledkem více než 20 let příprav a vyjednávání. Její přínos je však nesporný.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Občané budou mít v budoucnu v centru klid. Ti co jedou na Polsko z Olomouce nebo na Krnova, tak budou rychlí,. Budou prostě rychleji na druhé straně Bruntálu. Mám z toho obrovskou radost, že se to všechno povedlo.“

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Ten pocit, který mám, je velmi šťastný, protože po mnoha letech, tím myslím skutečně mnoho let, v mém případě od roku 2008, ale v případě této stavby od roku 2000 a 2003, kdy se dělal aktualizace vyhledávací studie, tak jsme v momentu, kdy se stavba skutečně zahajuje.“

V úvodní fázi jsou také přípravy další velké stavby a to severního obchvatu Bruntálu.

---

Zprávy krátké, 2. 9. 2024 17.00 - 1

NA SILNICÍCH V MSK V SRPNU NIKDO NEZEMŘEL

Během uplynulého srpna na silnicích v Moravskoslezském kraji nezemřel žádný člověk. Za stejné období v loňském roce bylo obětí nehod pět. Během prázdnin se stalo 1900 nehod, zemřel jeden člověk a 33 lidí se těžce zranilo. Celková škoda přesáhla 115 milionů korun.

PÁD V AREÁLU OPEVNĚNÍ VELKÁ ŠANCE

Zdravotníci zasahovali u vážně zraněného dvacetiletého muže na Třinecku. Spadl z výšky přibližně osmi metrů v areálu opevnění Velká Šance v Mostech u Jablunkova. Byl nalezen v bezvědomí, ale později se zdravotníky již komunikoval. Utrpěl těžká poranění hlavy a hrudníku. Podrobnosti najdete na portálu polar.cz

---

Tragické bombardování Zábřehu připomíná památník

Nový památník v Ostravě-Jihu připomíná tragické bombardování Zábřehu na konci Druhé světové války. Zhotovil ho Lukáš Dvorský a společně s pamětníkem události ho odkryl na 80. výročí tragédie.

29. srpna 1934. V tento den se vůbec poprvé na Ostravu snesla letadla.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „Byla to spojenecká letadla, kdy tady Američané z jihoitalské základny v Bari vzlétli - a cílem bylo bombardování Ostravska a Bohumínska. Ostravané už ale jaksi otupěli, protože obdobných přeletů zaznamenali v dubnu 1944 docela hodně, takže ne všichni šli do krytu a asi nikdo netušil že v 10:45 začne vůbec nejtragičtější den v dějinách našeho města.“

pamětník události: „V té době hučely sirény velmi často a Ostraváci chodili a dívali se jak ty bombardéry přelétly a bylo po poplachu. Jo jenže ten den to bylo trochu jinak.“

Památník věnovaný obětem náletu se uskutečnilo u ulice V troskách, která byla přejmenována právě po této tragédii. Zhotovil ho Lukáš Dvorský.

Lukáš Dvorský, autor památníku: „Většinou k tomu takhle nepřistupuju, ale tentokrát jsem se rozhodl, že bude to sdělení relativně čitelné. Jsou tam jednoduše zobrazené bomby na takové desce, na které by mohl být text, ale je vlastně skoro celá prázdná, protože mám pocit, že když se bombardovalo a byla jakákoli podobná ztráta, tak se mazaly osudy, smaže to ten text.“

Po odhalení památníku následovalo jeho požehnání a mše svatá za oběti náletu v zábřežském kostele Navštívení Panny Marie.

---

Netopýří noc učí lidi sžít se s těmito létajícími savci

Netopýři oslavili svou noc a připojilo se k ní i Muzeum Novojičínska. Tato mezinárodní akce je osvětovou kampaní a je zaměřená na ochranu těchto létavých savců.

Mezinárodní noc pro netopýry má původ v Polsku. V České republice se v současné době ve spolupráci se společností pro ochranu netopýrů koná na asi 50 místech, jedním bylo také Muzeum Novojičínska.

Markéta Máchová, zoolog Muzea Novojičínska: “Účel této akce je, aby se lidé seznámili s těmito zajímavými zvířaty, které mohou potkávat při setmění třeba v tomto období v parku naproti nemocnici. Jsou to zvířata, které jsou tajemná, současně se jich někdy bojíme a spousta lidí o nich toho ví hodně málo, takže proto se jim snažíme přiblížit problematiku, jak s těmito zvířaty žít.”

O životě netopýrů tu vyprávěl jeden z předních českých odborníků Martin Gajdošík. Přivezl na ukázku i více než čtyřicítku živých exemplářů netopýra hvízdavého. 

Martin Gajdošík, kurátor zoologické sbírky, Slezské zemské muzeum Opava: “Ta noc se dělá vždycky na přelomu srpna a září. Je to proto, že ti Poláci původně chtěli upozornit na fenomén, kterému se říká podzimní invaze netopýrů hvízdavých, kteří naletují do lidských obydlí právě v tomhle období. Jsou to vlastně mláďata z letošních samičích kolonií a dochází k tomu, že ty matky je opustí, a oni se snaží někde najít nějaké místo k zazimování a dochází ke střetu a kolik s lidmi.”

Netopýří noc pak pokračovala venku, zájemci zamířili do Smetanových sadů, kde odchycené netopýry vypustili zpět do přírody.

---

Zprávy krátké, 2. 9. 2024 17.00 - 2

SOUD ZAMÍTL ŽALOBU ALEŠE KOMÁNKA

Krajský soud v Ostravě potvrdil rozsudek opavského okresního soudu, který zamítl žalobu bývalého ředitele Slezského divadla v Opavě Aleše Kománka proti městu Opava a Slezskému divadlu. Soud potvrdil, že odvolání Kománka z funkce bylo v souladu se zákonem a rozhodl, že divadlo splnilo svou povinnost nabídnout mu jinou adekvátní pozici, kterou ale odmítl.

NOVÉ TRAMVAJE ŠKODA 39T V OSTRAVĚ

Dopravní podnik Ostrava převzal poslední z 38 moderních tramvají typu Škoda 39T, které budou zařazeny do provozu v nejbližších dnech. Vozy, které jezdí po Ostravě od roku 2022, jsou nízkopodlažní, klimatizované, vybavené wi-fi a USB nabíječkami.

---

Svatováclavský festival začal v Hukvaldech

V kulisách hradu Hukvaldy začal o víkendu 21. ročník Svatováclavského hudebního festivalu. Ten až do konce září nabídne 22 koncertů po celém Moravskoslezském kraji.

Zahájení festivalu na hradě Hukvaldy patřilo Stadlerovu klarinetovému kvartetu, zahrál také Benda quartet a na hlavním jevišti v mottě se hrál hudební kabaret Jonáš a tingl-tangl.

Igor Františák, ředitel a dramaturg festivalu: “Svatováclavský hudební festival připravil ten dnešní festivalový open air právě tady na Hukvaldech, protože jsme přesvědčeni o tom, že genius loci tohoto prostoru a ne jenom teda hradu, ale taky vlastně celé obory je natolik atraktivní, že si zaslouží oživit živou muzikou. Takže jsme se snažili koncipovat i to dnešní odpoledne tak, aby to byl vlastně projekt pro rodiny s dětmi. Jsou tady různé aktivity a workshopy, které právě proběhly a mám moc velkou radost jinam vyšlo počasí.”

Sobotní zahajovací sérii završil koncert v oboře, kde se představili Mladí brněnští symfonikové a Taneční soubor Hradišťan.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Já jsem velmi rád, že tento ročník SHF nezačíná pouze zahajovacím koncertem v katedrále, ale ještě předtím v sobotu běží dva open air koncerty, jeden v ostravských Komenského sadech s cimbálovou muzikou a tady na Hukvaldech je multižánrový festival.”

Eva Františáková, projektová manažerka festivalu: “Letos se poprvé nebude festival konat jenom v kostelích, ale i v sále Vesmír nebo Divadle Antonína Dvořáka. Takovou perličkou je i znějící jazz v Muzeu nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici. Oficiální zahájení bude pak v katedrále Božského spasitele 4. září ve středu, kde zazní Mendelssohnův Lobgesang, tedy s velkým orchestrem, se sólisty a sborem.”

Další koncerty má festival rozprostřeny až do konce září.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
02. září 2024, 17:00

Začal školní rok, Havířov investoval do modernizací

Začal nový školní rok a do lavic usedli poprvé i prvňáci. Například v Havířově ale už druhým rokem pokračuje projekt modernizace škol a proto budou mít některé děti delší prázdniny.

Téměř 13 tisíc prvňáčků usedlo takto v Moravskoslezském kraji poprvé do lavic. Velká očekávání mají děti ze ZŠ Frýdecká v Havířově.

anketa: "Těším se s budu mít hodně kamarádů a těším se ještě hodně na zeměpis." 

anketa: "Já se nejvíce těším na tělocvik a čísla.”

Havířov letošní prázdniny využil opět k velkým rekonstrukcím. ZŠ Frýdecká dostane novou střechu, fotovoltaiku a počítače. Modernizací procházejí i další školy.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Budují se nové rozvody elektro a buduje se nové zasíťování těch škol, aby byl všude dostupný vysokorychlostní internet. Samozřejmě jdeme dál a chceme tak mít vybavené všechny školy. Kupujeme počítače dohromady konsolidovaně pro všechny školy. Ušetříme tím v konečném výsledku velké peníze a dostáváme velmi kvalitní techniku.”

Práce na nových rozvodech i energeticky úsporném osvětlení stále probíhají v ZŠ Školní. Děti tak budou mít ještě do 16. září prázdniny. Škola věří, že se vše stihne, ale počítá i s náhradním plánem.

Martin Svoboda, ředitel ZŠ Školní Havířov: “Od 16.9. výuka musí začít, já počítám s tím, že do té doby budou první čtyři patra hotová. Pokud se to nestihne, tak máme plán B, že budou alespoň ta dvě patra a zbytek bychom řešili externí výukou projektovou, protože máme hodně projektů z Evropských fondů a můžeme si dovolit objednat autobusy a jet s nimi třeba na dva, tři dny výlety, exkurze a podobně.”

Delší prázdniny o týden budou mít i žáci na ZŠ K. Světlé.

---

Slavnostní zahájení stavby obchvatu Bruntálu

V Bruntále byl položen základní kámen a zahájena stavba východního obchvatu města. Celý obchvat ve složitém území bude dlouhý 4,5 km, bude mít mimoúrovňovou křižovatku, dlouhý most a bude křížit železniční trať na Olomouc.

Celá stavba potrvá 29 měsíců a bude stát 827 mil korun.

Martin Kupka (ODS), ministr dopravy ČR: „Předpokládám, že tohle opravdu bude jedna z nejdůležitějších staveb, které realizujeme tady v MS kraji.“

Obchvat města výrazně odlehčí kamionovou a tranzitní dopravu, bude mít také 9 mostů a dvě protihlukové stěny.

Josef Bělica (/ANO), hejtman MS kraje: „Je to stavba, která přichází v místech, kde je velmi důležitá. Obchvate Bruntálu prostě je důležitá stavba a infrastrukturální v rámci MS kraje. Propojují se tady významné krajské komunikace 1/45 a 1/11. Já věřím, že se bude v investicích do infrastruktury v MS kraji pokračovat a je to hrozně dobře pro celý kraj. Protože bez kvalitní dopravní infrastruktury je rozvoj kraje velmi složitý.“

Na komplikace v průběhu stavby se musejí připravit také řidiči a obyvatelé města

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: „Určitě nastanou potíže při napojování obchvatu na silnici 1/45 i 1/11 z obou stran, kde my to sice máme zamilníkované, ale dá se předpokládat, že opravdu zhruba těch 4 až 6 měsíců bude problém z hlediska vedení provozu na těchto komunikacích, kde bude provoz veden jenom v jednom jízdním pruhu, to znamená určitě velké omezení a dají se očekávat určitě i kolony a nějaké ta obtíže pro motoristy, takže to bude řízeno semafory.“

Stavba obchvatu je výsledkem více než 20 let příprav a vyjednávání. Její přínos je však nesporný.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Občané budou mít v budoucnu v centru klid. Ti co jedou na Polsko z Olomouce nebo na Krnova, tak budou rychlí,. Budou prostě rychleji na druhé straně Bruntálu. Mám z toho obrovskou radost, že se to všechno povedlo.“

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Ten pocit, který mám, je velmi šťastný, protože po mnoha letech, tím myslím skutečně mnoho let, v mém případě od roku 2008, ale v případě této stavby od roku 2000 a 2003, kdy se dělal aktualizace vyhledávací studie, tak jsme v momentu, kdy se stavba skutečně zahajuje.“

V úvodní fázi jsou také přípravy další velké stavby a to severního obchvatu Bruntálu.

---

Zprávy krátké, 2. 9. 2024 17.00 - 1

NA SILNICÍCH V MSK V SRPNU NIKDO NEZEMŘEL

Během uplynulého srpna na silnicích v Moravskoslezském kraji nezemřel žádný člověk. Za stejné období v loňském roce bylo obětí nehod pět. Během prázdnin se stalo 1900 nehod, zemřel jeden člověk a 33 lidí se těžce zranilo. Celková škoda přesáhla 115 milionů korun.

PÁD V AREÁLU OPEVNĚNÍ VELKÁ ŠANCE

Zdravotníci zasahovali u vážně zraněného dvacetiletého muže na Třinecku. Spadl z výšky přibližně osmi metrů v areálu opevnění Velká Šance v Mostech u Jablunkova. Byl nalezen v bezvědomí, ale později se zdravotníky již komunikoval. Utrpěl těžká poranění hlavy a hrudníku. Podrobnosti najdete na portálu polar.cz

---

Tragické bombardování Zábřehu připomíná památník

Nový památník v Ostravě-Jihu připomíná tragické bombardování Zábřehu na konci Druhé světové války. Zhotovil ho Lukáš Dvorský a společně s pamětníkem události ho odkryl na 80. výročí tragédie.

29. srpna 1934. V tento den se vůbec poprvé na Ostravu snesla letadla.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „Byla to spojenecká letadla, kdy tady Američané z jihoitalské základny v Bari vzlétli - a cílem bylo bombardování Ostravska a Bohumínska. Ostravané už ale jaksi otupěli, protože obdobných přeletů zaznamenali v dubnu 1944 docela hodně, takže ne všichni šli do krytu a asi nikdo netušil že v 10:45 začne vůbec nejtragičtější den v dějinách našeho města.“

pamětník události: „V té době hučely sirény velmi často a Ostraváci chodili a dívali se jak ty bombardéry přelétly a bylo po poplachu. Jo jenže ten den to bylo trochu jinak.“

Památník věnovaný obětem náletu se uskutečnilo u ulice V troskách, která byla přejmenována právě po této tragédii. Zhotovil ho Lukáš Dvorský.

Lukáš Dvorský, autor památníku: „Většinou k tomu takhle nepřistupuju, ale tentokrát jsem se rozhodl, že bude to sdělení relativně čitelné. Jsou tam jednoduše zobrazené bomby na takové desce, na které by mohl být text, ale je vlastně skoro celá prázdná, protože mám pocit, že když se bombardovalo a byla jakákoli podobná ztráta, tak se mazaly osudy, smaže to ten text.“

Po odhalení památníku následovalo jeho požehnání a mše svatá za oběti náletu v zábřežském kostele Navštívení Panny Marie.

---

Netopýří noc učí lidi sžít se s těmito létajícími savci

Netopýři oslavili svou noc a připojilo se k ní i Muzeum Novojičínska. Tato mezinárodní akce je osvětovou kampaní a je zaměřená na ochranu těchto létavých savců.

Mezinárodní noc pro netopýry má původ v Polsku. V České republice se v současné době ve spolupráci se společností pro ochranu netopýrů koná na asi 50 místech, jedním bylo také Muzeum Novojičínska.

Markéta Máchová, zoolog Muzea Novojičínska: “Účel této akce je, aby se lidé seznámili s těmito zajímavými zvířaty, které mohou potkávat při setmění třeba v tomto období v parku naproti nemocnici. Jsou to zvířata, které jsou tajemná, současně se jich někdy bojíme a spousta lidí o nich toho ví hodně málo, takže proto se jim snažíme přiblížit problematiku, jak s těmito zvířaty žít.”

O životě netopýrů tu vyprávěl jeden z předních českých odborníků Martin Gajdošík. Přivezl na ukázku i více než čtyřicítku živých exemplářů netopýra hvízdavého. 

Martin Gajdošík, kurátor zoologické sbírky, Slezské zemské muzeum Opava: “Ta noc se dělá vždycky na přelomu srpna a září. Je to proto, že ti Poláci původně chtěli upozornit na fenomén, kterému se říká podzimní invaze netopýrů hvízdavých, kteří naletují do lidských obydlí právě v tomhle období. Jsou to vlastně mláďata z letošních samičích kolonií a dochází k tomu, že ty matky je opustí, a oni se snaží někde najít nějaké místo k zazimování a dochází ke střetu a kolik s lidmi.”

Netopýří noc pak pokračovala venku, zájemci zamířili do Smetanových sadů, kde odchycené netopýry vypustili zpět do přírody.

---

Zprávy krátké, 2. 9. 2024 17.00 - 2

SOUD ZAMÍTL ŽALOBU ALEŠE KOMÁNKA

Krajský soud v Ostravě potvrdil rozsudek opavského okresního soudu, který zamítl žalobu bývalého ředitele Slezského divadla v Opavě Aleše Kománka proti městu Opava a Slezskému divadlu. Soud potvrdil, že odvolání Kománka z funkce bylo v souladu se zákonem a rozhodl, že divadlo splnilo svou povinnost nabídnout mu jinou adekvátní pozici, kterou ale odmítl.

NOVÉ TRAMVAJE ŠKODA 39T V OSTRAVĚ

Dopravní podnik Ostrava převzal poslední z 38 moderních tramvají typu Škoda 39T, které budou zařazeny do provozu v nejbližších dnech. Vozy, které jezdí po Ostravě od roku 2022, jsou nízkopodlažní, klimatizované, vybavené wi-fi a USB nabíječkami.

---

Svatováclavský festival začal v Hukvaldech

V kulisách hradu Hukvaldy začal o víkendu 21. ročník Svatováclavského hudebního festivalu. Ten až do konce září nabídne 22 koncertů po celém Moravskoslezském kraji.

Zahájení festivalu na hradě Hukvaldy patřilo Stadlerovu klarinetovému kvartetu, zahrál také Benda quartet a na hlavním jevišti v mottě se hrál hudební kabaret Jonáš a tingl-tangl.

Igor Františák, ředitel a dramaturg festivalu: “Svatováclavský hudební festival připravil ten dnešní festivalový open air právě tady na Hukvaldech, protože jsme přesvědčeni o tom, že genius loci tohoto prostoru a ne jenom teda hradu, ale taky vlastně celé obory je natolik atraktivní, že si zaslouží oživit živou muzikou. Takže jsme se snažili koncipovat i to dnešní odpoledne tak, aby to byl vlastně projekt pro rodiny s dětmi. Jsou tady různé aktivity a workshopy, které právě proběhly a mám moc velkou radost jinam vyšlo počasí.”

Sobotní zahajovací sérii završil koncert v oboře, kde se představili Mladí brněnští symfonikové a Taneční soubor Hradišťan.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Já jsem velmi rád, že tento ročník SHF nezačíná pouze zahajovacím koncertem v katedrále, ale ještě předtím v sobotu běží dva open air koncerty, jeden v ostravských Komenského sadech s cimbálovou muzikou a tady na Hukvaldech je multižánrový festival.”

Eva Františáková, projektová manažerka festivalu: “Letos se poprvé nebude festival konat jenom v kostelích, ale i v sále Vesmír nebo Divadle Antonína Dvořáka. Takovou perličkou je i znějící jazz v Muzeu nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici. Oficiální zahájení bude pak v katedrále Božského spasitele 4. září ve středu, kde zazní Mendelssohnův Lobgesang, tedy s velkým orchestrem, se sólisty a sborem.”

Další koncerty má festival rozprostřeny až do konce září.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-02-09-2024-17-00