Zloději hodinek v Ostravě byli odhaleni díky médiím
Policisté už znají jména zlodějů, kteří v Ostravě ukradli z vitríny klenotnictví obchodního centra dvoje hodinky. Pomohli jim občané, kteří viděli videozáznam z bezpečnostních kamer. Pachatelům hrozí vězení.
V polovině října jsme vás jménem policie požádali o pomoc při ztotožnění zlodějů, kteří v nákupním centru v Ostravě -Porubě ukradli hodinky. Bylo to v době, kdy byl otevřen už jen supermarket a ostatní obchůdky byly zavřeny. Mříž se ale ukázala jako slabá ochrana. Jeden ze zlodějů se navíc rychle podělil o úspěch s kamarádem a ten ukradl další hodinky.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Díky poznatku a následnému šetření policisté vyslechli v dané věci tři osoby, a jak se ukázalo, nebyly si až tak cizí. Z výslechů vyplývá, že se mělo jednat o trojici kamarádů. Nejdříve měl 43letý muž poškodit vitrínu a následně odcizit hodinky, přičemž 30letá žena mu měla dělat stěnu a krýt ho svým tělem. Potom předal své zkušenosti 32letému kamarádovi, který v krádeži pokračoval."
Díky zveřejnění videozáznamu se polici přihlásili svědci, kteří zloděje poznali. Ti si pak pro něj přišli a od něj dostali tip i na další pachatele. Tedy ženu, která dělala zloději stěnu a druhého zloděje.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Tímto bychom chtěli poděkovat médiím za zveřejnění výzvy do tisku a veřejnosti za poskytnutí informací k totožnosti podezřelé osoby. Na základě sdělení veřejnosti došlo ke ztotožnění jednoho podezřelého muže a následně už operativní činností byly ztotožněny i zbývající dvě osoby."
Celkem oba zloději odcizili čtvery hodinky způsobili tak škodu téměř za 30 000,- Kč. Jeden z pachatelů je navíc recidivista, takže mu hrozí 3 roky vězení. Dalšímu o rok méně.
---
Dotační titul V Beskydech to žije podpoří další projekty
Místní akční skupina Frýdlantsko - Beskydy, se sídlem v Čeladné, se rozprostírá na území 13 obcí. Prostřednictvím dotačních programů už různé projekty podpořila více než 60 miliony korun. O další peníze se mohou žadatelé hlásit v listopadu.
Podpořit zejména společenský, kulturní a sportovní život ve 13 obcích v okolí Frýdlantu nad Ostravicí je cílem místní akční skupiny Frýdlantsko-Beskydy. Společenství přerozděluje evropské dotace Integrovaného regionálního operačního programu zaměstnanost a rozvoje venkova. A také další finance z místních zdrojů.
Zuzana Pavlisková, manažerka MAS Frýdlantsko - Beskydy: “Místní akční skupina může nabídnout finanční prostředky prostřednictvím našeho malého oblíbeného dotačního titulu s názvem V Beskydech to žije. A zde přispíváme my jako místní akční skupina plus mikroregion.”
Právě 3. ročník této výzvy byl vyhlášen 1. listopadu. Na zajímavé aktivity bude příští rok připraveno 150 tisíc korun.
Zuzana Pavlisková, manažerka MAS Frýdlantsko - Beskydy: “Mohou se hlásit jednak fyzické osoby, neziskovky, církve a jedná se o projekty na podporu společenského a kulturního života v našich obcích.”
MAS sídlí v Čeladné, přímo v této obci už z různých dotací podpořila například vybudování chodníku na Podolánky, turistické označníky v okolí Ondřejníku nebo jídelní výtah v mateřské škole.
Eva Wojnarová, Mateřská škola Čeladenská Beruška: “Tahle budova původně sloužila jako zdravotní středisko. Když se rekonstruovala na mateřskou školu, tak se tady s výtahem nepočítalo. Dokud tady výtah nebyl, školnice musely vynášet těžké horké várnice do prvního patra po schodech, což bylo nejen náročné, ale i nebezpečné.”
Celkem v letech 2014 až 2020 MAS přerozdělila 62 milionů korun, kterými podpořila 78 projektů.
---
Smetanův sad je po revitalizaci vyhledávaným místem
Ostrava v rámci tzv. zelených projektů zvelebuje a zkrášluje nejrůznější zanedbané parky, zahrady a prostranství po celém městě. V minulých dnech byla dokončena revitalizace Smetanova sadu v Mariánských Horách a místní obyvatelé si ji nemohou vynachválit.
Smetanův sad v Mariánských Horách je znovu chloubou tohoto městského obvodu. Pracovalo se nejen na nové zeleni, ale hlavně na změně povrchu chodníků a jejich trasování. V parku je také nové veřejné osvětlení a povedený mobiliář.
Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Od začátku jsme návrh na celkovou úpravu parku diskutovali nejen s obyvateli okolních domů, ale také se zástupci střední školy. Park by měl sloužit nejen pro rodiče s dětmi a seniory, kteří zde bydlí, ale také pro studenty místní školy, kteří zde tráví volný čas během nebo po skončení výuky. Proto jsme park rozdělili pomyslně na dvě části. Část, která je blíže k panelové zástavbě, by měla sloužit právě více pro rodiny, vydlážděná zóna u vstupu od budovy střední školy by měla poskytovat dostatek prostoru pro setkávání studentů.“
Dokončena byla sanace dřevin, přičemž nejdůležitější byly úpravy vzrostlých stromů, které tvoří dvě hlavní parkové aleje. Ty zůstaly zachovány, tak jako byly už před téměř sto lety. O čemž svědčí tato fotografie. Místní obyvatelé si úpravy pochvalují.
anketa, obyvatelé Ostravy: "Je to tady moc pěkné, hezké, ale v létě je méně stínu."
"Já si tady ráda sednu na svačinu a i pro děti je to fajn."
Názvy symfonických básní Bedřicha Smetany z cyklu Má vlast byly vytesány do kamenných desek uéprostřed a v dřevěných opěradlech laviček jsou vypáleny takty z Hubičky, Čertovy stěny, Prodané nevěsty a dalších oper.
Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "„K rekonstrukci pěších tras jsme přistoupili víc než citlivě. Cílem bylo nepoškodit kořenový systém vzrostlých stromů, abychom je nemuseli kácet, proto jsme nechali starý asfaltový povrch chodníků odebrat ručně. Původní aleje jsme doplnili novými druhy stromů a keřů a na vybraných místech vysadili trvalky, traviny a cibuloviny."
Revitalizace vyšla na asi 11 milionů korun. Další úpravy zeleně v této části města jsou plánovány v lesoparku Benátky v lokalitě Hulváckého kopce.
---
Kontrolou procházejí další bytové domy
V Ostravě-Jihu už pátým rokem kontrolují obecní byty. Radnice tím dává jasně najevo, že o problémové nájemníky nestojí. Za porušování domovního řádu, nebo nerespektování slušného soužití už musely opustit byty desítky z nich. Naposledy prošly kontrolou byty v ulicích Františka Formana a Čujkovova.
Radnice Ostravy-Jihu má ve správě zhruba 5200 bytů. Od roku 2017 jich prošlo kontrolou bezmála 1000. Výsledkem je 83 výpovědí z nájmu. Dalším desítkám problémových nájemníků nebyly prodlouženy smlouvy. Kontroly proto stále pokračují.
Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “V měsíci září a říjnu jsme zkontrolovali celkem 104 bytů. V 9 případech jsme zjistili odkládání nepořádku a nepotřebných věcí ve společných prostorách domu. Ve třech případech bydlelo v bytě více lidí než je nahlášených.”
U dvou bytů nebude kvůli rušení nočního klidu a opakovaným zásahům policie prodloužena nájemní smlouva a jejich obyvatelé se musí do konce listopadu vystěhovat.
Jedna z nájemnic: “Byla to katastrofa, čím dál horší."
Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Veškerá zjištění ihned řešíme. Nájemcům odcházejí výzvy ke zjednání nápravy.”
Kontroly bytů probíhají bez předchozího upozornění a přednost mají domy, odkud přichází nejvíce stížností. Volné byty pak radnice nabízí na webu nemovitosti.ovajih.cz.
Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Najdou tam informace jak k nabídce bytů, tak třeba i k nabídce nebytových prostor, které má radnice ve správě."
Na probíhající kontroly lidé reagují velmi pozitivně. Slušní nájemníci si nejčastěji stěžují na hluk a nepořádek.
---
Turistické informační centrum oslavilo svůj den
Asociace turistických informačních center České republiky vyhlásila TÝDEN turistických informačních center. K oslavám se připojilo také to frýdecko-místecké. Na náměstí Svobody postavilo stánek, aby bylo lidem ještě blíž. Připraveny byly drobné dárky pro děti i možnost si zasoutěžit o různé ceny.
Celé úterý stál na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku stánek zdejšího Turistického informačního centra. Během chvíle po otevření byl doslova v obležení zdejších kolemjdoucích. Děti si braly připravené balónky, také si mohly vytvořit vlastní namalovanou magnetku nebo i zasoutěžit právě v malování.
Markéta Tabachová, TIC Frýdek-Místek: "My jsme dneska vyrazili do terénu, abychom ukázali návštěvníkům, co všechno naše informační centrum připravuje, co prodáváme a na co se mohou přijít do našeho informačního centra podívat. Děti si mohou vyrobit placku, kterou si sami vymalují a potom já jim pomůžu s tou výrobou, kterou si můžou potom odnést. Jinak tady nabízíme trička Frýdku-Místku, máme tu i nová trička, která jsou momentálně celkem velký trhák."
Venkovní akce proběhla na základě oslavy Světového dne pro rozvoj informací, který připadá na 24. říjen.
Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "My jsme se spolu s dalšími turistickými informačními centry po celé republice připojili k oslavám našeho dne. Celý den jsme lidem kromě našich poboček k dispozici také tady na náměstí, abychom jim přiblížili naši práci. Mohou si s námi povídat o tom, co vše tato práce obnáší, co se o nás mohou dovědět nebo kam se s námi mohou vydat v rámci komentovaných prohlídek. Vše máme doplněno anketami, kvízy a zábavou pro velké i malé. A zároveň mohou být návštěvníci zařazeni do slosování o návštěvnickou kartu Beskydy Valašsko Card nebo o volné vstupenky od našich partnerů akce."
Turistické centrum ve městě je všeobecně velmi známé a rádi tam chodí právě pro důležité informace.
Anketa: 1.) "Využívám, chodím tam pro časopisy. Tým, Kudy z nudy, Kam po Česku. To mám moc ráda. Pak si vstupenky kupuji přes informační centrum no a jinak pokud jsou tam nějaké zajímavosti a někdy i koupím nějaké dárečky, jako třeba magnetku nebo pokud byla Lysá hora třeba, když jsem v Beskydech a jedu někde do Čech a podobně." 2.) "S dětmi se pořád informujeme, kde bychom mohli zajít, co bychom mohli podniknout."
Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Samozřejmě budeme rádi také za jejich zpětnou vazbu, kdy nám mohou říct, jaké další služby by u nás přivítali nebo jaké doporučují doplnit. Chceme být totiž místním i návštěvníkům města službami co nejblíže a stále přicházet s novými informacemi."
K oslavám se připojilo téměř 150 turistických informačních centrem napříč celou Českou republikou.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.