Čapkárna bude mít nerezový vnitřní bazén
V centru Ostravy je v plném proudu rekonstrukce oblíbeného sportovního a relaxačního zařízení Vodní svět SAREZA, mezi lidmi známého jako Čapkárna. Práce se zaměřily na vnitřní část areálu a hlavně bude vybudována zcela nová bazénová vana.
Budova Vodního světa byla postavená v 60. letech. V průběhu času byl dvakrát částečně zmodernizován. Naposledy to bylo v roce 2009, což se ale netýkalo vnitřního bazénu. Ten už byl nyní v havarijním stavu a byla nutná jeho rekonstrukce a modernizace zázemí.
Jan Dohnal (ANO), primátor Ostravy: "Lidé tento bazén znají a mají ho v oblibě. Všichni si už asi všimli, že ten jeho stav už neodpovídá parametrům dnešní doby a tak jsme se rozhodli, že ho zrekonstruujeme ."
Pětadvacetimetrový bazén dostane novou nerezovou vanu, která zajistí delší životnost a snadnější údržbu. Rekonstrukce potrvá šest měsíců a zahrne také výměnu polykarbonátového prosklení, zateplení střechy a úpravu venkovní terasy.
Jaroslav Kovář, jednatel společnosti SAREZA: „Podpalubí bylo v takovém stavu, že už nebylo možné ho dále provozovat. Jsou tam železobetonové konstrukce, které se musejí sanovat, takže v první fázi probíhají bourací práce, kompletně celý bazén, keramika šla pryč. Bohužel se nám stalo to, že jižní terasa nepřežila ty práce."
Vznikne také přímé propojení vnitřního a venkovního areálu, což zvýší komfort návštěvníků. Rekonstrukce vyjde na 82 milionů korun. V průběhu modernizace zůstává otevřena pro návštěvníky část s wellness, parní lázní, fitcentrem a saunou.
---
Laserová operace křečových žil
Nemocnice Karviná-Ráj se řadí mezi zdravotnická zařízení, která nabízejí pacientům i laserovou operaci křečových žil. Je šetrnější a také výhodná i z hlediska kratší rekonvalescence.
Tohle je pětatřicetiletá Aneta Stanieková. Nějakou dobu řeší viditelné křečové žíly, které se zhoršily po třetím těhotenství. Má k nim i genetickou predispozici. Před půl rokem začala tento problém řešit s lékaři.
Aneta Stanieková, pacientka: "Po vyšetření ultrazvuku žil se tam zjistila nějaká žilní nedostatečnost, takže i z té zdravotní prevence to bylo už skoro nutné podstoupit a hlavně i z estetického hlediska, aby ta viditelnost nebyla taková výrazná.”
Už od první návštěvy cévní poradny se vybírala nejvhodnější metoda, lékaři ji doporučili operaci laserovou.
Josef Zdebský, zástupce primáře chirurgického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Jedná se o to, že nemusíme z té nohy tu žílu z toho člověka tu žílu vytrhnout. Zavedeme laserové vlákno a pomocí toho paprsku se žíla spálí. Odpadá to, že nemusíme dělat řez v třísle, není taková velká modřina, má to pozitiva.”
Samotný výkon trvá kratší dobu, zhruba hodinu. Pacienti jsou z nemocnice brzy propuštěni domů a kratší je i jejich rekonvalescence. Vhodné období pro operace křečových žil laserovou metodou je hlavně na podzim a v zimě.
---
Krátké zprávy 2. 12. 2024 16.00 - 1
10 MIL. KČ NA TURISTICKÉ PROJEKTY
Moravskoslezský kraj investuje do rozvoje turistické infrastruktury a přispěje 10 miliony korun na nové projekty, jako jsou naučné stezky, přístřešky či ekologické toalety. Dalších 4,5 milionu korun podpoří kempování a modernizaci kempů, například karavanová stání. Žádosti o příspěvky bude kraj přijímat v lednu 2025, více informací je na webu kraje.
Šárka Šimoňáková, 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: „Při hodnocení předložených projektů budeme klást důraz na jejich přínos a inovativnost. Vítáme použití šetrných ekologických materiálů, zajímavý design, přispění k dekoncentraci turisticky přetížených míst, přítomnost edukativních prvků, bezbariérovost nebo i vliv na prodloužení turistické sezóny v místě realizace.“
---
Výsledky školního participativního rozpočtu na Jihu
Žáci základních škol v Ostravě-Jihu měli opět možnost rozhodnout o úpravě prostředí, ve kterém tráví čas díky školnímu participativnímu rozpočtu. Ten je zde realizován už šestým rokem, ale teprve druhým rokem se přihlásily všechny školy v obvodu.
Zřízení školního rozhlasu, dovybavení kuchyňky či nákup knih. Takto se v minulých letech využíval participativní rozpočet pro školy. Žáci ze základní školy Volgogradská si letos pořídili hned dvě novinky.
Beáta Zdeňková, žačka, ZŠ Volgogradská: „Letos jsme dostali trička, abychom mohli hezky reprezentovat naši školu v různých soutěžích a pak jsme chtěli sedací vaky, abychom měli větší pohodu s kamarády o přestávkách.“
Participativní rozpočet na Jihu je pro školy vyhlašován už šestým rokem, ale teprve druhým rokem se přihlásily všechny školy v obvodu.
Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Částka byla pro velký zájem navýšená, takže už od loňska máme 50 tisíc korun na školu. Tady konkrétně na škole Volgogradské uspěly hned dva projekty, které si žáci navrhli, protože se vlezli do té částky.“
Jana Jeřábková, ředitelka, ZŠ a MŠ Volgogradská: „V příštím roce bychom se chtěli zaměřit asi tady na prostor mezi budovami, kde by děti mohly trávit přestávky, takže nějaké malé pingpongové stoly nebo jiné sportovní využití.“
Děti a studenti díky iniciativě získávají cenné zkušenosti s demokratickým procesem. Zároveň svými návrhy přispívají ke zlepšení školního prostředí. Školy i vedení obvodu si ji tak projekt chválí.
---
MS kraj se posouvá správným směrem
Moravskoslezský kraj se ubírá správnou cestou. Ukázal to první ročník konference InnoVerse, který proběhl na VŠB-TUO. Zlepšilo se nejen dopravní spojení, ale rozvíjejí se i univerzity a také letecká doprava. Skvěle funguje i inovační centrum.
Projekt spravedlivé transformace zafungoval. Z uhelného kraje a těžkého průmyslu se Moravskoslezský kraj za posledních 10 let proměnil ve spoustu inovačních aktivit. V dokončení tohoto projektu ale ještě brání řada bariér.
Petr Zahradník, člen Národní ekonomické rady vlády: “Na tu strukturální transformaci je potřeba hodně peněz. Druhou bariéru bych viděl v byrokracii, aby zejména potřebné změny v rozvoji nových malých inovativních podniků, řekněme, byly prost nějakých zbytečných administrativních překážek a možná třetí je setrvačnost myšlení. Je zapotřebí, aby většina obyvatel regionu s těmito změnami souhlasila.”
Ondřej Slach, prorektor pro strategii a rozvoj OU: “Ten posun je ohromný, je pozitivní, ale na druhou stranu je potřeba říct, že to, že my se hýbeme neznamená, že se hýbou ostatní. To znamená, v kompilaci s nimi, s kterými bychom se měli srovnávat, tak trošičku zaostáváme.”
Konference ukázala i to, že velkým problémem je odliv lidí. Ten netrápí Trojanovice, které připravují transformační projekt Cérka. Jeho cílem je vytvořit v areálu bývalého dolu zónu pro podnikání.
Jiří Novotný, starosta Trojanovic: “U nás nebojujeme s úbytkem lidí, ale chceme aby chytří lidé zůstávali a aby hlavně lidé byli ještě chytřejší, podnikavější a aby od nás v budoucnu nevycházely jenom výrobky cizích korporátních firem, ale aby u nás vznikaly lokální nadregionální významné značky.”
Trojanovice tak jsou inspirací pro další obce, které mají na svém území nějaký brownfield.
---
Krátké zprávy 2. 12. 2024 16.00 - 2
VOJÁCI UKONČILI POMOC PO POVODNÍCH
Vojáci ukončili svou pomoc v oblastech postižených zářijovou povodní. V Moravskoslezském a Olomouckém kraji se do obnovy zapojilo přes pět tisíc vojáků. Pomáhali s čištěním zaplavených míst, odváželi odpad, odklízeli suť po demolicích a stavěli provizorní mosty i lávky.
---
Nový Jičín poděkoval dobrovolníkům, bez nich by to nešlo
Dobrovolníky lze v Novém Jičíně najít na mnoha místech, jejich přítomnost pomáhá a obohacuje život mnoha lidem. Poděkování za ochotu věnovat svůj čas si vyslechli během setkání v kině Květen.
Novojičínská radnice poděkovala sedmi desítkám dobrovolníků, kteří nezištně pomáhají těm, kteří to potřebují. Působí v místních organizacích Charity, ADRY, Slezské diakonie a spolku stomiků ILCO Novojičínska, které město finančně podporuje.
Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Dobrovolníci jsou neoddiskutovatelnou součástí těchto organizací a nahrazují a doplňují portfolio pomoci kolem člověka.”
Třeba Eva Lhotská je studentkou a jako dobrovolnice působí ve službě RÚT Slezské diakonie, kde pomáhá lidem s duševním onemocněním.
Eva Lhotská, dobrovolnice Slezské diakonie: “Ze začátku jsem z toho měla strach, ale potom jsem si to začala si užívat. Baví mě trávit čas s klienty a zároveň má člověk i dobrý pocit, že dělá něco fajn pro ostatní.”
Jaroslava Petřkovská, dobrovolnice Charity Nový Jičín: “Takové uspokojení, že můžu pomoci lidem, kteří to potřebují.”
Ivana Kozáková, dobrovolnice ADRY v Domově Duha: “Když se mi ztratili rodiče, tak už jsem neměla nějakou náplň v životě. Viděla jsem plakát “Daruj hodinu týdně”, tak jsem se přihlásila.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Bez toho, aniž bychom měli dobrovolníky na našem území, bychom se nikdy nemohli chlubit tak propracovanou sítí sociálních služeb. Ti dobrovolníci nám opravdu v těch nejtěžších chvílích vždycky pomohou. Myslím si, že tito lidé, kteří obětují čas, i ten svůj um a píli, si zaslouží poděkování a jsou pro nás příkladem a inspirací.”
Město tuto akci pořádá každoročně v období, kdy se slaví Mezinárodní den dobrovolnictví, který připadá na 5. prosince.
---