Kelímky od punče pomáhají potřebným
Víkend byl na mnoha místech ve znamení rozsvěcování vánočních stromů. I když Ostravské vánoce odstartovaly adventními trhy už před týdnem, slavnostní zahájení je samozřejmě spojeno s rozsvícením vánočního stromu na Masarykově náměstí. Jednou z novinek jsou tzv. DobroKoše, díky kterým můžete kelímkem od punče přispět na charitu.
Masarykovo náměstí v centru Ostravy v sobotu před 18 hodinou zcela zaplnili lidé, kteří se přišli o prvním adventním víkendu podívat na rozsvícení Vánočního stromu a rozhodně nelitovali.
V chladném počasí přišlo k duhu i něco teplého na zahřátí. A protože jsou Ostravské Vánoce bezodpadové, využívány jsou speciální zálohované kelímky. Právě ty mohou být letos vaším příspěvkem na dobrou věc.
Lucie Baránková-Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "Každý, kdo si pořídí punč do kelímku a nebude chtít těch 50 korun, respektive bude chtít přispět na dobrou věc, tak ten kelímek nevrátí klasicky u stánku, ale věnuje ho do našeho DobroKoše."
Celá záloha za kelímek, tedy 50 korun, půjde na podporu sbírky. Každý ale může přispět i prostřednictvím QR kódu, který je na DobroKoších. Pouhým jeho načtením přispěte také 50 korun.
Pavlína Merendová, mluvčí Ostravských Vánoc: "Peníze půjdou spolku Haima Ostrava, který se stará ve Fakultní nemocnici Ostrava především o onkologicky nemocné pacienty."
program Ostravských Vánoc je velmi bohatý a určitě stojí za to. Každý si jistě najde na jedné ze 4 scén to, co ho zajímá nebo baví. detaily najdete na webu ostravskevanoce.cz.
---
MS kraj se posouvá správným směrem
Moravskoslezský kraj se ubírá správnou cestou. Ukázal to první ročník konference InnoVerse, který proběhl na VŠB-TUO. Zlepšilo se nejen dopravní spojení, ale rozvíjejí se i univerzity a také letecká doprava. Skvěle funguje i inovační centrum.
Projekt spravedlivé transformace zafungoval. Z uhelného kraje a těžkého průmyslu se Moravskoslezský kraj za posledních 10 let proměnil ve spoustu inovačních aktivit. V dokončení tohoto projektu ale ještě brání řada bariér.
Petr Zahradník, člen Národní ekonomické rady vlády: “Na tu strukturální transformaci je potřeba hodně peněz. Druhou bariéru bych viděl v byrokracii, aby zejména potřebné změny v rozvoji nových malých inovativních podniků, řekněme, byly prost nějakých zbytečných administrativních překážek a možná třetí je setrvačnost myšlení. Je zapotřebí, aby většina obyvatel regionu s těmito změnami souhlasila.”
Ondřej Slach, prorektor pro strategii a rozvoj OU: “Ten posun je ohromný, je pozitivní, ale na druhou stranu je potřeba říct, že to, že my se hýbeme neznamená, že se hýbou ostatní. To znamená, v kompilaci s nimi, s kterými bychom se měli srovnávat, tak trošičku zaostáváme.”
Konference ukázala i to, že velkým problémem je odliv lidí. Ten netrápí Trojanovice, které připravují transformační projekt Cérka. Jeho cílem je vytvořit v areálu bývalého dolu zónu pro podnikání.
Jiří Novotný, starosta Trojanovic: “U nás nebojujeme s úbytkem lidí, ale chceme aby chytří lidé zůstávali a aby hlavně lidé byli ještě chytřejší, podnikavější a aby od nás v budoucnu nevycházely jenom výrobky cizích korporátních firem, ale aby u nás vznikaly lokální nadregionální významné značky.”
Trojanovice tak jsou inspirací pro další obce, které mají na svém území nějaký brownfield.
---
Krátké zprávy 2. 12. 2024 17.00 - 1
20 TIS. KČ PRO MEDICU
MEDICA Třinec získala finanční dar 20 tisíc korun od Nadačního fondu Umění doprovázet na nákup léků tišících bolest pro těžce nemocné pacienty. Fond podporuje hospice a paliativní péči v ČR již 18 let. Ředitelka hospice Andrea Szymeczek zdůraznila, že cílem je zajistit, aby pacienti netrpěli bolestmi a dalšími symptomy spojenými s terminální fází onemocnění.
VÍTKOVICKÉ SLÉVÁRNY UKONČILY REORGANIZACI
Ostravská společnost Vítkovické slévárny požádala soud o ukončení své reorganizace. Firma splnila reorganizační plán, vyplatila věřitele a získala nového majitele díky českému investorovi. O vývoji informovala mediální zástupkyně Jana Dronská.
---
Laserová operace křečových žil
Nemocnice Karviná-Ráj se řadí mezi zdravotnická zařízení, která nabízejí pacientům i laserovou operaci křečových žil. Je šetrnější a také výhodná i z hlediska kratší rekonvalescence.
Tohle je pětatřicetiletá Aneta Stanieková. Nějakou dobu řeší viditelné křečové žíly, které se zhoršily po třetím těhotenství. Má k nim i genetickou predispozici. Před půl rokem začala tento problém řešit s lékaři.
Aneta Stanieková, pacientka: "Po vyšetření ultrazvuku žil se tam zjistila nějaká žilní nedostatečnost, takže i z té zdravotní prevence to bylo už skoro nutné podstoupit a hlavně i z estetického hlediska, aby ta viditelnost nebyla taková výrazná.”
Už od první návštěvy cévní poradny se vybírala nejvhodnější metoda, lékaři ji doporučili operaci laserovou.
Josef Zdebský, zástupce primáře chirurgického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Jedná se o to, že nemusíme z té nohy tu žílu z toho člověka tu žílu vytrhnout. Zavedeme laserové vlákno a pomocí toho paprsku se žíla spálí. Odpadá to, že nemusíme dělat řez v třísle, není taková velká modřina, má to pozitiva.”
Samotný výkon trvá kratší dobu, zhruba hodinu. Pacienti jsou z nemocnice brzy propuštěni domů a kratší je i jejich rekonvalescence. Vhodné období pro operace křečových žil laserovou metodou je hlavně na podzim a v zimě.
---
Výsledky školního participativního rozpočtu na Jihu
Žáci základních škol v Ostravě-Jihu měli opět možnost rozhodnout o úpravě prostředí, ve kterém tráví čas díky školnímu participativnímu rozpočtu. Ten je zde realizován už šestým rokem, ale teprve druhým rokem se přihlásily všechny školy v obvodu.
Zřízení školního rozhlasu, dovybavení kuchyňky či nákup knih. Takto se v minulých letech využíval participativní rozpočet pro školy. Žáci ze základní školy Volgogradská si letos pořídili hned dvě novinky.
Beáta Zdeňková, žačka, ZŠ Volgogradská: „Letos jsme dostali trička, abychom mohli hezky reprezentovat naši školu v různých soutěžích a pak jsme chtěli sedací vaky, abychom měli větší pohodu s kamarády o přestávkách.“
Participativní rozpočet na Jihu je pro školy vyhlašován už šestým rokem, ale teprve druhým rokem se přihlásily všechny školy v obvodu.
Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Částka byla pro velký zájem navýšená, takže už od loňska máme 50 tisíc korun na školu. Tady konkrétně na škole Volgogradské uspěly hned dva projekty, které si žáci navrhli, protože se vlezli do té částky.“
Jana Jeřábková, ředitelka, ZŠ a MŠ Volgogradská: „V příštím roce bychom se chtěli zaměřit asi tady na prostor mezi budovami, kde by děti mohly trávit přestávky, takže nějaké malé pingpongové stoly nebo jiné sportovní využití.“
Děti a studenti díky iniciativě získávají cenné zkušenosti s demokratickým procesem. Zároveň svými návrhy přispívají ke zlepšení školního prostředí. Školy i vedení obvodu si ji tak projekt chválí.
---
Krátké zprávy 2. 12. 2024 17.00 - 2
NOVÁ PRAVIDLA VYHLAŠOVÁNÍ OSOBNOSTÍ V NJ
Nový Jičín zavedl nová pravidla pro vyhlašování osobností města, včetně tří nových kategorií: podnikatel roku, výjimečný počin a osobnost starosty města. Nominace mohou nově podávat i občané prostřednictvím formulářů na webu města. Cílem změn je zvýšit prestiž ocenění a vytvořit galerii osobností, které významně přispěly k rozvoji města.
---
Krasobruslařská soutěž Havířovská růže slaví 50 let
Krasobruslení má v Havířově dlouholetou tradici, stejně tak i soutěž Havířovská růže. Přesto, že konkurence byla velká, domácí klub získal několik cenných medailí.
Na prestižní závody v krasobruslení Havířovská růže přijelo na 140 účastníků z 27 klubů z celé České republiky. Tato soutěž, jejíž výsledky se započítávají do Českého poháru, má dlouhou tradici a letos oslavila již páté desetiletí svého konání.
Martina Brťková, předsedkyně Kraso klub Havířov: "Rozvíjí se to a ten 50. ročník je takové vyvrcholení, ale my se snažíme i do budoucna, aby ty závody byly.”
Závodnice domácího klubu se pravidelně účastní mistrovství republiky a i nyní měl oddíl velké ambice.
Karolína Pastrňáková, trenérka Kraso klub Havířov: "V tuto chvíli už máme jedno stříbro a věříme minimálně dalším šesti závodnicím, že by byly schopné získat první, druhé, nebo třetí místo. Co se týká nějakého věkového rozpětí, tak máme od přípravky až po juniorky pokryté všechny kategorie našich dětí.”
anketa: “Líbilo se mi to a ani jednou jsem nespadla a umístila jsem se na druhém místě."
anketa: “Mě baví, jak dělám krasobruslení a dělám to už čtyři roky. No jednou jsem spadla a moc se mi to nepovedlo. Mám plány, že bych to chtěla dělat hodně moc dlouho a až budu dospělá, tak bych ještě chtěla dělat krasobruslení.”
Kraso klub nakonec získal tři zlaté a dvě stříbrné medaile. Téměř všechny závodnice si vylepšily svá osobní bodová maxima a svými výkony posbíraly cenné body do celorepublikového žebříčku.
---