V Havířově se na Nový rok narodily hned tři děti
Havířovská nemocnice zaznamenala v loňském roce rekord v počtu narozených dětí. Na svět tam přišlo hned 1 120 novorozenců. První dítě v letošním roce se narodilo o půl třetí ráno.
Daniel, Klaudie a Lukáš. To jsou hned tři děti, které se narodily na Nový rok v havířovské nemocnici. Všechny jsou zdravé a maminky šťastné.
Monika Kubalová, maminka Lukáše: "Pro mne bylo důležité, protože jsem po sekci, aby miminko nebylo separované, což se nám podařilo. Potom, když mě převezli na JIP, tak i tam byl po celou dobu s námi tatínek. Dítě mám neustále při sobě. Jsou tady i paní, které tady chodí skrz z kojení."
První narozené děti měly samozřejmě i gratulanty.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Tak letos padl v porodnici rekord 1 120 dětí, je opravdu úžasné číslo. Je to poprvé od roku 1994, takže je to skvělé a myslím, že v tomto směru v dnešní době slyšet takto pozitivní zprávy, je velmi dobré a všem novým novorozeňatům z Havířova přeji jen to nejlepší."
Oddělení čekají v letošním roce velké změny.
Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: "Budeme hned na začátku roku, začneme v průběhu třech, čtyřech týdnů budovat nový porodní box a v průběhu letošního roku zahájíme velkou rekonstrukci celého porodního a novorozeneckého oddělení, kdy vybudujeme nové rodinné pokoje."
Porodnice má dobře našlápnuto i v letošním roce. Od soboty do pondělí se narodilo hned deset dětí.
---
Smlouva hlídá městské peníze ve Faunaparku
Frýdek-Místek podepsal smlouvu s Faunaparkem a společností Slezan Holding, která bude hlídat městské peníze. Faunapark, který město finančně podporuje je totiž u Slezanu v nájmu a kdyby se v budoucnu něco stalo, Slezan by tak musel všechny městské investice do areálu vrátit.
V roce 2013 byla založena iniciativa Spolek pro Faunapark Frýdek-Místek. Ta se dohodla, že kdysi slavný park Landsbergerů z roku 1890 dá postupně do pořádku. Vše začalo pronájmem areálu od společnosti Slezan za symbolickou cenu a následovaly tisíce hodin práce dobrovolníků, které stále nekončí. Ale výrazně pomohlo i město.
Jiří Kajzar, námětek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Město poskytlo v minulosti dotaci v řádu 400 tisíc korun a byla tady kritika, že město zhodnocuje cizí majetek, majetek Slezanu."
Proto se nyní město rozhodlo uzavřít s Faunaparkem a Slezanem smlouvu, která zajistí ochranu veřejných peněz.
Jiří Kajzar, námětek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "V případě, že by náhodou došlo, což nikdo nemá v úmyslu. Ale kdyby náhodou z nějakých důvodů došlo k výpovědi té nájemní smlouvy pro Faunapark, tak v tom případě Slezan vrátí všechny vložené prostředky do toho majetku, které tam dalo město. A Faunapark potom recipročně ty prostředky vrátí městu. Takže město o nic nepřijde. My si myslíme, že k tomu nedojde, ale tím pádem můžeme o to víc financovat a pomáhat Faunaparku, protože to město dělá a my to podporujeme."
Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Je to velice dobrá zpráva. Je to i zhodnocení naší osmileté dobrovolnické práce. A prakticky můžeme ten park posunou trošku dále. Začít třeba se dívat na obnovu jezírka a už nám nikdo nemůže říct, že zvelebujeme soukromý majetek. My naopak se snažíme zvelebovat srdce našich nejbližších, našich dětí a našich spoluobčanů, aby měli i trošku radosti a ponaučení v tom parku."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Za každým úspěšným projektem stojí člověk, který ho táhne, a to je pan Dvořáček. Ale zároveň každý úspěšný projekt stojí na spolupráci a tady jsem rád, že se podařilo spojit tři subjekty. Jedním je Spolek pro Faunapark, druhým je město a třetím je vlastník těch areálů společnost Slezan. A všechny tři strany projevily dobrou vůli a našly cestu, jak nastavit tu spolupráci dlouhodobě. Tak aby byly zároveň ochráněné investice města, byl zajištěn rozvoj Faunaparku a nebyly omezeny práva vlastníka toho areálu."
Jiří Karásek, předseda představenstva společnosti Slezan Holding: "Dáváme jasně najevo, že hodláme dlouhodobě pronajímat a poskytovat ty pozemky spolku a dlouhodobě tu aktivitu podporovat. Děláme to pro lidi, aby mohli do parku chodit, využívat ho, aby tam chodily školy a školky a děti a tak dále. Takže cílem je to, aby ten park byl využíván občany města."
Aktuálně se podařilo opravit střechu stodoly a letos se bude pracovat třeba na výbězích pro zvířata. Faunapark pořádá také pro děti řadu naučných programů o přírodě i ekologii. Za rok 2021 prošlo takto parkem na 2300 dětí.
---
Lyžaři vzali sjezdovky v Beskydech útokem
Výborné podmínky nabídly mezi svátky sjezdovky v Beskydech. Zájem byl vysoký i přes nutnost dodržovat covidová opatření. Záchranáři oceňují, že většina lyžařů má přilby a další ochranné prvky, přesto museli ošetřovat několik zraněných.
Po loňské nucené pauze vzali letos lidé lyžařské areály v Beskydech doslova útokem. Mezi nejnavštěvovanější patří například Ski areál Bílá.
Jaroslav Vrzgula, vedoucí Ski areálu Bílá: “Tak sezona začala relativně dobře. My jsme začali už 11. prosince. Sice ty teploty pro zasněžování nebyly ideální, dobré byly těsně před Vánocemi. Tak se nám bohužel ještě nepodařilo 100 procent všechno zprovoznit, vysněžit. Ale asi 90 procent sjezdovek pod technickým sněhem, takže já si myslím, že podmínky dobré.”
Jakub Kokojan, lyžař: “My jsme přijeli z Brna a přijeli jsme , protože to tady máme rádi a jezdíme tady dlouho. Dneska se jezdí skvěle: Ten sníh je dobrý, je to hezky upravený a drží to, takže tak.”
Karolína Koukalová, lyžařka: “Jezdí se úžasně. Dneska je tady krásné počasí a je to hezký unavený, takže nádhera.”
Lyžaři se museli smířit s podmínkami, které souvisí s koronavirovou situací. Ti, kteří nechtějí čekat ve frontách u pokladen si skipasy kupují přes internet a pak už mohou přímo k turniketům.
Jaroslav Vrzgula, vedoucí Ski areálu Bílá: “Zprvu teda lidé nebyli na to připravení, že budeme kontrolovat vlastně tu Tečku nebo to, že jsou dezinfekční. Takže s tím byly problémy, ale teď už jsou nachystaní a u pokladny už předkládají certifikáty na mobilech bez problémů.”
S lyžováním na zaplněných sjezdovkách souvisí také bezpečnost. Záchranná služba i horští záchranáři už mají za sebou několik zásahů u zraněných lyžařů. Lidé by proto měli být na sjezdovkách maximálně opatrní a ohleduplní.
Jaromír Lukáš, soudní znalec se specializací na bezpečnost na sjezdových tratích: “Lidé by si měli uvědomit skutečnost, že lyžování se v posledních letech neskutečně zrychlilo. Příchodem carvingových lyží šla neskutečně nahoru a k tomu je potřeba i přizpůsobit tu bezpečnost a ohleduplnost na té trati. U těch lyžařů jsme rádi, že i když to není ze zákona, tak většina lyžařů nosí přilby, chrání s páteřáky, různými chrániči, takže jsme opravdu rádi, že ti lyžaři na sebe dbají, včetně dětí. Tam bych zase řekl, že by lyžaři mohli dávat větší pozor na své děti, které třeba někdy jezdí bezmyšlenkovitě, nebezpečně po trati a ohrožují jiné účastníky na lyžařských tratích. Takže tam asi by bylo lepší nějaké zlepšení. Nicméně i tady se to taky zlepšilo.”
Na zvyšování bezpečnosti mají velký zájem také samotní provozovatelé areálů. Ti investují nejen do komfortu pro své návštěvníky, ale také do mnoha bezpečnostních prvků.
Jaromír Lukáš, soudní znalec se specializací na bezpečnost na sjezdových tratích: “Ta úroveň jde nahoru. Samozřejmě jde to vidět v těch lyžařských areálech, kde se stal nějaký úraz, tak tam ta bezpečnost šla hodně nahoru. Některé lyžařské areály jsou na tom hůř, některé lyžařské areály jsou na tom hodně dobře. Povětšinou jsou to lyžařské areály ty velké, kde se pohybuje hodně lidí, tak tam na tu bezpečnost nedbají víc, než u těch maličkých. Což je smutné, ale bohužel je to tak. Nicméně ta úroveň bezpečnosti šla nahoru.”
Jaroslav Vrzgula, vedoucí Ski areálu Bílá: “Když se podíváte vedle nás, máme A sítě, to znamená, to jsou FIS A sítě na těch nebezpečných místech. A potom B sítě. To jsou zase takové ty pomocné sítě FIS. Samozřejmě veškeré atypické prvky máme ochráněné žíněnkou a plůtky, takže mi na tu bezpečnost dbáme. Tady spíš je problém trošku možná v kázni lidí. Co mám zprávy ze včerejška, tak byli dva lidé sražení a to je spíš problém, že někteří přeceňují své síly a jezdí i třeba bezohledně. A nezvládají tu jízdu v té rychlosti, tak jak si o ní myslí.”
Jaromír Lukáš, soudní znalec se specializací na bezpečnost na sjezdových tratích: “Není to jenom o tom, že lyžařské areály musí plnit nějaké normy a bezpečnostní opatření, značení lyžařských tratí, zabezpečení nebezpečných míst, ale i návštěvníci lyžařských areálů při vstupu do takového areálu by se měli seznámit s podmínkami, které je čekají v tom lyžařském areálu. Provozovatelé lyžařských areálů by měli na veřejných dostupných místech, jako jsou pokladny a podobně mít zveřejněné základní parametry lyžařských tratí. Měli by tam mít vyvěšené základní FIS pravidla a měli by tam i výňatky provozních řádů a upozornění, jaké nebezpečí na lyžaře nebo snowboardisty číhá. To znamená, že lyžaři a ti účastníci by se měli seznámit s těmi riziky, protože pokud se s nimi neseznámí a něco se stane, tak samozřejmě ten provozovatel toho lyžařského areálu, pak za to nenese odpovědnost.”
Jaromír Lukáš je jedním z mála soudních znalců, kteří řeší okolnosti kolizí lyžařů na sjezdovkách. Ty často končí těžkými úrazy s dlouhodobým léčením.
Jaromír Lukáš, soudní znalec se specializací na bezpečnost na sjezdových tratích: “Od roku 2011 působím jako soudní znalec, kde mám dvě specializace. To je specializace posuzování nehod na sjezdových tratích. Ty nehody ze strany těch účastníků na těch sjezdových tratích, tam jsou v republice asi čtyři nebo pět oficiálních znalců, kteří na to mají specializaci. A tou druhou specializací je posuzování nehod ze strany provozovatelů lyžařských areálů a to jsem jediný znalec v České republice, který tyto nehody posuzuje. Tak tady je to tak, že obecně, že jsem tady z Beskyd, tak dostávám spíš případy, které šetřím na druhé straně republiky, abychom nebyli ve střetu zájmu. Určitě se tady dělaly případy, různé smrtelné úrazy, kdy došlo k vyjetí účastníka nebo lyžaře tenkrát snowboardisty z lyžařské tratě a narazil do předmětu a umřel. Takže takové případy se tady samozřejmě řeší. Ty nehody na těch tratích se povětšinou dějí z nedodržování zásad, ať už je to ze strany provozovatelů a nebo je to ze strany účastníků. Základními pravidly pro lyžaře, která se posuzují v rámci nehod, jsou FIS pravidla. To jsou všeobecná mezinárodní pravidla, 10 pravidel. A podle toho se posuzuje míra zavinění při jednotlivých srážkách. Takže to je základní pravidlo, které by si měl každý prostudovat a podle toho se na té trati chovat. Nedodržováním základních FIS pravidel dochází právě k těmto nehodám. Největší úrazy jsou při nedodržování předjíždění, když někdo srazí někoho zezadu, nebo zůstane stát na nepřehledném místě a někdo do něho narazí. Nebo se špatně rozjede zkraje sjezdové trati a ten, kdo jede ze shora, tak ho srazí. To jsou takové nejčastější úrazy, které bývají na těch lyžařských tratích. Na druhé straně jsou ty úrazy, které jsou ze strany provozovatele, kdy je nedostatečně ohraničeny sráz, kdy jsou nedostatečně ohraničená sněžná děla nebo sloupy lyžařských vleků či osvětlení.”
---
Hokejový turnaj žáků pátých tříd Winter Classic
Český hokejový svaz se postaral o zpestření posledních dnů roku pro malé hokejisty. V Bruntále se konal jeden ze čtyř turnajů v republice v mini hokeji pod širým nebem, tzv Winter Classic. Byl pořádán pro kategorii hokejistů z pátých tříd.
Malí hokejisté si turnaje pod širým nebem opravdu užívali. Mnozí se jej účastnili poprvé v životě.
Filip Ohera, trenér Nový Jičín: „Všichni kluci si zahrají, jsou spokojeni a užívají si tento den, protože je to takový zážitkový turnaj venku pod otevřeným nebem."
Václav Meidl, trenér Prostějov: „Pro ty děti je to jenom zážitek pod otevřeným nebem, málo dětí už to zažilo, my starší jsme to zažívali více. Určitě je to zpestření těch vánočních svátků.“
Pavel Shejbal, trenér Přerov: „Zatím se nám daří, děcka si to užívají, takže je to výborné."
Ladislav Sztefek, regionální trenér MS kraje: „Jsou tady družstva Brumov-Bylnice, Nový Jičín, Uherské Hradiště, Přerov, Blansko, Orlová. Hraje se dvakrát 20 minut, pravidla mini hokeje, které jsou součástí žákovských přípravek.“
Turnaje se bohužel nemohlo účastnit žádné družstvo z měst okresu Bruntál, jelikož tuto kategorii žáků nemají.
Josef Živčák, předseda Okresního svazu ledního hokeje: „Jsme rádi, že se hraje tady v okrese Bruntál, že se hraje v Bruntále, protože vítězové tady toho postupují do finále českého hokeje na Harfu do Prahy."
Hráči dali do hry všechno a o dramatické momenty nebyla nouze.
Anketa, hokejisté: „My jsme z Uherského Hradiště a daří se nám dobře.“
„Jo, jsme Uherské Hradiště a vedeme, takže dobré.“
„Jo, je to dobrý, všechny zápasy jsme zatím vyhráli, takže myslím, že se dostaneme do finále.“
Na prvních dvou místech nakonec skončili hokejisté z Uherského Hradiště a Prostějova před třetím Přerovem a postupují tak do pražského celorepublikového finále.
---
Turisté si na Nový rok zase vyšlápli na Kubánkov
Rodiny s dětmi i senioři vyrazili na Nový rok na každoroční nenáročný výšlap na Kubánkov, nejvyšší vrchol Palkovických hůrek. Společně tam pak zapálili vatru. Letošní ročník patřil mezi nejteplejší a mnozí účastníci by raději chladnější počasí.
Tomáš Podola, vedoucí oddílu Pionýr Palkovice: “Letošní ročník je určitě veselejší, protože nebyl inkognito, mohli jsme to podpálit oficiálně. I přesto bahno se sešlo více lidí a právě proto si myslím, že je to lepší ročník, než ten minulý. Ten byl opravdu takový rouškový.”
Ve spolupráci s Palkovicemi pořádají výšlap turisté z Hukvald.
Jiří Strakoš, předseda KČT Hukvaldy: “My pořádáme Novoroční výstup na Kubánkov, který ale zahájili turisté z Fryčovic. Byl to pan Bohuš Laník, který už nežije a byl to takový jako náš vzor za mládí. Oni to založili v roce 1975, my jsme se přidali v roce 1986 a vlastně jsme si to potom vzali za své. Oni tady jezdili s námi taky pořád, ale už to byla naše akce, kterou my jsme od nich převzali. Udělali jsme z toho akci Klubu českých turistů, který je v celostátním kalendáři. Pak se přidali ještě od roku 2000 Palkovjané a ti zase tomu dali úplně ještě vyšší třídu, protože tady udělali oheň, udělali tady občerstvení, hraje tady hymna, dokonce tady hrála i živá kapela. Takže teď je od toho roku 2000 je to v režii Palkovic, ale my tady pořád pořádáme ten Novoroční výstup a zároveň tady probíhá i novoroční akce Čtyřlístek. Je to akce Klubu českých turistů, kdy za příspěvek 30 korun účastník obdrží odznáček a kalendář a tím přispěje na zbudování cest nebo bezbariérových přístupů pro vozíčkáře do turistických chat.”
Letošní výšlap na Kubánkov se konal za výjimečně teplého počasí.
Tomáš Šimek, turista: “No úplně šťastný z toho nejsem, radši bych nějaký mráz a nějaké zimní počasí, ale co se dá dělat, i tak si to užijeme a jsme rádi, že tady můžeme být s dětmi.”
Ondřej, turista: “Jmenuji se Ondra a je mi 7 roků. Přišel jsem tu s mamkou, s taťkou a ještě se sousedy. Přišli jsme tu tradičně.”
Jiří Stach, turista: “U televize ať sedí ti, co nemůžou ráno na nohy, že to přehnali. No a ti ostatní, kteří jsou zvyklí chodit do přírody, tak ať se projdou, potkají se s lidmi a když přijdou na místo, které znají jako cykloturisté či turisté, tak je to vždycky dobré. Radím každému, aby to tak dělali.”
Šárka Stachová, turistka: “Chodím tady pravidelně už asi 15 rokem. Přivedla mě k tomu kamarádka a bylo to úplně úžasné poprvé a tak chodím pořád. Líbí se mi tady strašně moc, vynechala jsem snad jeden ročník.”
Radek Skotnica, turista: “My tady chodí pravidelně na tuto akci, nám se tady líbí. Vždycky se zapálí vatra a po tom silvestru, kdy zapijeme ten starý rok, musíme tím výšlapem ohodnotit ten rok nový. Jsme turisté, takže nám se tady líbí.”
Turisté z Hukvald, Palkovic a okolí se už teď těší na další společné výšlapy pořádané v průběhu celého roku.
---