Diamo převzalo od OKD šachty ČSA a Darkov i s horníky
V podzemí dvou karvinských šachet začal úklid. Na povrch bude vyvezeno vše, co lze ještě upotřebit a následně bude zahájena likvidace jak podzemních prostor, tak povrchových objektů. Pro některé horníky znamená konec těžby práci, jiní si už hledají živobytí jinde.
Černouhelné doly ČSA a Darkov v Karviné už nepatří pod OKD, ale pod státní podnik Diamo. Od začátku března v nich započaly práce na jejich útlum, který ve finále skončí demolicí povrchových objektů a zasypáním jam. Na likvidaci šachty se podílejí někteří horníci, ti ostatní už si hledají práci jinde.
Ludvík Kašpar, ředitel státního podniku DIAMO: “Spolu s doly přebíráme i dobývací prostory a zaměstnance. Se zaměstnanci veškeré závazky, které se k nim vztahují. Jedná se o 1749 zaměstnanců, kteří přecházejí na státní podnik Diamo, z nich 1252 bude propuštěno a 497 zaměstnanců zůstane na státním podniku Diamo a budou zajišťovat útlumové práce v této lokalitě Karvinska.”
Z podzemí se bude vyklízet vše, co má hodnotu a dá se ještě použít. Co nejvíce se také sníží energetická náročnost provozu. Právě na tom se budou podílet desítky horníků.
Josef Lazárek, ředitel závodu DARKOV, DIAMO: “Tito pracovníci budou zajišťovat, co se týká dolů ČSA a Darkov zajišťovací provoz. To znamená po výklizu všech činných pracovišť na ČSA, které zajišťuje OKD my přecházíme okamžitě do budování izolačních objektů, výklizu tak, aby naprosto bezpečný provoz mohl pokračovat.”
Útlumové práce a zajišťovací provoz budou trvat několik měsíců.
Josef Lazárek, ředitel závodu DARKOV, DIAMO: “Konečnou fázi je zásyp předmětných jam. Je třeba si uvědomit, že těch jam je v přebírané části OKD 18. To je obrovský objem práce.”
Jen letos si útlum těžby a likvidace šachet vyžádají necelé 3 miliardy korun. Do roku 2035 by to mělo být až 16 miliard.
---
V Ostravě chtějí zlikvidovat obří černou skládku
Až 25 vlastníků má pozemek na rohu ulic Rovná a Úprkova v Ostravě-Přívozu, kde se momentálně nachází velká nelegální skládka. Tu by chtěla radnice Moravské Ostravy a Přívozu zlikvidovat. Bez jejich souhlasu to ale nepůjde.
Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz chce zvelebit neutěšený prostor vedle Waldorfské školy v Ostravě-Přívozu. Lidé ho zasypali vším, co už nepotřebují. Na obří černé skládce tak najdete rozbitá okna, staré ledničky, pračky, pneumatiky a další odpad.
Rostislav Řeha, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “My se dlouhodobě snažíme zbavovat se různých nelegálních skládek v našem obvodě a jsou dvě, které jsou takové velmi velké, s kterými si dlouhodobě obvod nevěděl rady. Jedna je na Muglinovské a druhá u školy Waldorfská. U té školy waldorfská je ještě jako kdyby naší nevýhodou, že vlastně nevlastníme ani ty pozemky.”
Valentina Vaňková, místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Pokusíme se tyto pozemky vykoupit tak, abychom s tím územím mohli vůbec něco dělat. V podstatě tam kdysi stály garáže."
Cena za celý pozemek se odhaduje na zhruba půl milionů korun, vyšplhat by se ale mohla až na dvojnásobek.
Pokud se radnici podaří vypátrat všechny majitele a vykoupit veškeré pozemky, v budoucnu by tady mohl vzniknout park a dětské hřiště
Rostislav Řeha, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Je to pozemek, který může být v budoucnosti cenný, ale pro nás teď je důležité to, aby ty děti si tam nehrály, aby to nehyzdilo to okolí."
Zatímco někteří majitelé pozemků souhlasí s nabízenou výkupní cenou, jiní si řekli o mnohem vyšší částky. Pět vlastníků se zatím neozvalo vůbec.
---
Havířov investuje desítky milionů do nového sportoviště
Necelých šedesát milionů korun chce Havířov investovat do multifunkčního sportoviště, které vznikne v bývalé hale vlakového nádraží. Někteří opoziční zastupitelé ale chtěli podrobnosti, kolik město bude Správě železnic platit za pronájem budovy.
Už v létě Správa železnic dokončí rekonstrukci bývalé výpravní haly v Havířově. Město je do projektu zapojeno, protože chce v budově vytvořit další sportovně-kulturní centrum. Do vnitřního vybavení chce investovat necelých 60 milionů korun. Opoziční zastupitelé z řad KSČM ale záměr nechtěli podpořit.
Eduard Heczko (KSČM), zastupitel: “To nádraží je majetek SŽDC. Pokud do toho budeme investovat těch 59 milionů korun, čili investujeme do cizího majetku a nevíme, jaké budou smluvní vztahy po ukončení této investice. Budeme v nájmu."
Město prozatím nechce smluvní vztahy se Správou železnic komentovat.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Aktuálně jsme ve fázi, kdy finišujeme nájemní smlouvu se Správou železnic a dolaďujeme poslední detaily nájemního vztahu. Já věřím, že určitě to bude výhodné pro město, ale ještě ta jednání nejsou u konce.”
Budova bývalé výpravní haly je prostorná a bude se dát využít k různým aktivitám.
Daniel Vachtarčík (HPH), radní pro sport: "Ve spodním patře bude k dispozici multifunkční hřiště pro basketbal, volejbal a badminton. Na jedné straně bude horolezecká stěna. V horním patře bude bowling s několika dráhami."
Město jedná také o tom, že by v budově mělo vzniknout i něco atraktivního, co není v širokém okolí.
---
O 20 tisíc korun mohou žádat i neziskové organizace
Ostravští radní schválili poslední balík podpor pro podnikatele a zároveň také město zveřejnilo program finanční pomoci pro neziskové organizace. I ty mohou nyní požádat o 20 tisíc korun na řešení svých potíží souvisejícími s vládním opatřením.
Jak už z Ostravských minut víte, magistrát města pomáhá drobným podnikatelům rychlou podporou ve výši 20 tisíc korun. V tomto týdnu rada města schválila poslední balík žádostí, které budou do jednoho týdne zprocesovány i vyplaceny.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Na základě jednoduše vyplněných a rychle prověřených žádostí dostávali podnikatelé pomoc ve výši 20 tisíc korun na své účty do jednoho týdne od schválení. Dohromady tak získá 1854 žadatelů více než 37 milionů korun."
Celkem 392 žádostí bylo zamítnuto. Nejčastěji protože žadatelé neměli provozovny na území Ostravy nebo provozovali činnost, která nebyla zakázána usnesením vlády. Nyní chce město podobným způsobem pomoci i neziskovému sektoru.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Podporu mohou organizace čerpat na pokrytí mzdových, provozních, administrativních, případně i režijních nákladů nebo na nájem v případě, že jim ho již neodpustil majitel nemovitosti, ve které sídlí."
Žádosti mohou zájemci podávat elektronicky i poštou prostřednictvím jednoduchého formuláře zveřejněného na webu města Ostravy.
---
Příborem vede procházková výstava o lnu
Najít způsoby, jak v současné době uspořádat výstavu tak, aby ji mohli vidět lidé, se stále snaží v pobočce Muzea Novojičínska v Příboře. Po prezentaci historie svítidel v oknech muzea teď vymysleli Procházkovou výstavu o zpracování lnu.
Procházková výstava o tom, jak se zpracovával len, vede Příborem od poloviny února. Připravilo ji Centrum tradičních technologií, zdejší pobočka Muzea Novojičínska. Dvanáct zastavení, která kopírují plakátové výlepní plochy, provedou zájemce postupem od sklizeného lnu až po lněné plátno.
Monika Chromečková, Centrum tradičních technologií Příbor: “Začátek je tady u Piaristického kláštera, kde Centrum tradičních technologií sídlí. Ten první bod je v oknech, kde je úvodní text a mapa, kde jednotlivé body jsou.”
Celá trasa má délku čtyři a půl kilometrů. Lidé si projdou nejen historické centrum města, ale i jeho zákoutí, do kterých třeba běžně nezajdou. Na všech výlepních plochách najdou poutač s informacemi.
Monika Chromečková, Centrum tradičních technologií Příbor: “Na každém tom plakátu je navíc jiný QR kód, přes který se lidé mohou dostat na další zajímavosti spojené se lnem. Jsou to třeba videa o tradičním zpracování lnu nebo další vide představuje starší archaické zpracování této rostliny.”
Výstava je vhodná i pro rodiny s dětmi. Průvodcem jej maskot - panáček Bohdan. Pracovníci Centra tradičních technologií už v ledu uspořádali “zvenku” přístupnou výstavu o historii světla v oknech svého sídla a dalšími projekty, které jsou na webu, se soustředí i na virtuální prostor.
---