Diamo převzalo od OKD šachty ČSA a Darkov i s horníky
V podzemí dvou karvinských šachet začal úklid. Na povrch bude vyvezeno vše, co lze ještě upotřebit a následně bude zahájena likvidace jak podzemních prostor, tak povrchových objektů. Pro některé horníky znamená konec těžby práci, jiní si už hledají živobytí jinde.
Černouhelné doly ČSA a Darkov v Karviné už nepatří pod OKD, ale pod státní podnik Diamo. Od začátku března v nich započaly práce na jejich útlum, který ve finále skončí demolicí povrchových objektů a zasypáním jam. Na likvidaci šachty se podílejí někteří horníci, ti ostatní už si hledají práci jinde.
Ludvík Kašpar, ředitel státního podniku DIAMO: “Spolu s doly přebíráme i dobývací prostory a zaměstnance. Se zaměstnanci veškeré závazky, které se k nim vztahují. Jedná se o 1749 zaměstnanců, kteří přecházejí na státní podnik Diamo, z nich 1252 bude propuštěno a 497 zaměstnanců zůstane na státním podniku Diamo a budou zajišťovat útlumové práce v této lokalitě Karvinska.”
Z podzemí se bude vyklízet vše, co má hodnotu a dá se ještě použít. Co nejvíce se také sníží energetická náročnost provozu. Právě na tom se budou podílet desítky horníků.
Josef Lazárek, ředitel závodu DARKOV, DIAMO: “Tito pracovníci budou zajišťovat, co se týká dolů ČSA a Darkov zajišťovací provoz. To znamená po výklizu všech činných pracovišť na ČSA, které zajišťuje OKD my přecházíme okamžitě do budování izolačních objektů, výklizu tak, aby naprosto bezpečný provoz mohl pokračovat.”
Útlumové práce a zajišťovací provoz budou trvat několik měsíců.
Josef Lazárek, ředitel závodu DARKOV, DIAMO: “Konečnou fázi je zásyp předmětných jam. Je třeba si uvědomit, že těch jam je v přebírané části OKD 18. To je obrovský objem práce.”
Jen letos si útlum těžby a likvidace šachet vyžádají necelé 3 miliardy korun. Do roku 2035 by to mělo být až 16 miliard.
---
Havířov investuje desítky milionů do nového sportoviště
Necelých šedesát milionů korun chce Havířov investovat do multifunkčního sportoviště, které vznikne v bývalé hale vlakového nádraží. Někteří opoziční zastupitelé ale chtěli podrobnosti, kolik město bude Správě železnic platit za pronájem budovy.
Už v létě Správa železnic dokončí rekonstrukci bývalé výpravní haly v Havířově. Město je do projektu zapojeno, protože chce v budově vytvořit další sportovně-kulturní centrum. Do vnitřního vybavení chce investovat necelých 60 milionů korun. Opoziční zastupitelé z řad KSČM ale záměr nechtěli podpořit.
Eduard Heczko (KSČM), zastupitel: “To nádraží je majetek SŽDC. Pokud do toho budeme investovat těch 59 milionů korun, čili investujeme do cizího majetku a nevíme, jaké budou smluvní vztahy po ukončení této investice. Budeme v nájmu."
Město prozatím nechce smluvní vztahy se Správou železnic komentovat.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Aktuálně jsme ve fázi, kdy finišujeme nájemní smlouvu se Správou železnic a dolaďujeme poslední detaily nájemního vztahu. Já věřím, že určitě to bude výhodné pro město, ale ještě ta jednání nejsou u konce.”
Budova bývalé výpravní haly je prostorná a bude se dát využít k různým aktivitám.
Daniel Vachtarčík (HPH), radní pro sport: "Ve spodním patře bude k dispozici multifunkční hřiště pro basketbal, volejbal a badminton. Na jedné straně bude horolezecká stěna. V horním patře bude bowling s několika dráhami."
Město jedná také o tom, že by v budově mělo vzniknout i něco atraktivního, co není v širokém okolí.
---
V Ostravě chtějí zlikvidovat obří černou skládku
Až 25 vlastníků má pozemek na rohu ulic Rovná a Úprkova v Ostravě-Přívozu, kde se momentálně nachází velká nelegální skládka. Tu by chtěla radnice Moravské Ostravy a Přívozu zlikvidovat. Bez jejich souhlasu to ale nepůjde.
Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz chce zvelebit neutěšený prostor vedle Waldorfské školy v Ostravě-Přívozu. Lidé ho zasypali vším, co už nepotřebují. Na obří černé skládce tak najdete rozbitá okna, staré ledničky, pračky, pneumatiky a další odpad.
Rostislav Řeha, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “My se dlouhodobě snažíme zbavovat se různých nelegálních skládek v našem obvodě a jsou dvě, které jsou takové velmi velké, s kterými si dlouhodobě obvod nevěděl rady. Jedna je na Muglinovské a druhá u školy Waldorfská. U té školy waldorfská je ještě jako kdyby naší nevýhodou, že vlastně nevlastníme ani ty pozemky.”
Valentina Vaňková, místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Pokusíme se tyto pozemky vykoupit tak, abychom s tím územím mohli vůbec něco dělat. V podstatě tam kdysi stály garáže."
Cena za celý pozemek se odhaduje na zhruba půl milionů korun, vyšplhat by se ale mohla až na dvojnásobek.
Pokud se radnici podaří vypátrat všechny majitele a vykoupit veškeré pozemky, v budoucnu by tady mohl vzniknout park a dětské hřiště
Rostislav Řeha, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Je to pozemek, který může být v budoucnosti cenný, ale pro nás teď je důležité to, aby ty děti si tam nehrály, aby to nehyzdilo to okolí."
Zatímco někteří majitelé pozemků souhlasí s nabízenou výkupní cenou, jiní si řekli o mnohem vyšší částky. Pět vlastníků se zatím neozvalo vůbec.
---
Hasiči dostali od Slezské Ostravy nové vybavení
Pět jednotek dobrovolných hasičů, které spadají pod Slezsku Ostravu získalo od radnice nové vybavení. Hasiči dostali speciální přilby a zásahové obleky za 410 tisíc korun. Obvod společně s městem Ostrava také pravidelně investují do rekonstrukcí hasičských zbrojnic.
Nové vybavení převzali zástupci dobrovolných hasičů z Muglinova, Antošovic, Heřmanic, Koblova a Kunčiček přímo od starosty Slezské Ostravy.
Zdeněk Gvuzď, starosta SDH Muglinov: "To staré vybavení, které doteďka máme, tak už nesplňuje normy, které musíme mít u zásahu. Takže vlastně je to kvůli bezpečí a ochraně vlastně osoby."
Pět jednotek si mezi sebou rozdělí 20 speciálních přileb se svítilnami a 10 zásahových obleků. Jejich pořízení vyšlo na 410 tisíc korun.
Zdeněk Gvuzď, starosta SDH Muglinov: "My jsme strašně rádi za tady toto, co se nám dostává a momentálně teď když přijdeme na obec, tak nemáme s ničím vůbec problémy, že by nám nevyhověli."
Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Jen za loňský rok nás činnost jednotek sboru dobrovolných hasičů vyšla na 3,5 milionu korun. Já jsem proto rád, že se i letos podařilo dohodnout s městem Ostrava na tom, že právě město na činnost dobrovolných hasičů částečně přispěje, tak aby mohli své úkoly zajišťovat co nejlépe."
Další náklady na činnost jednotek nese přímo i Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Dobrovolní hasiči pomáhají u požárů, nehod a řady technických zásahů. Každá jednotka má většinou své specifické předurčení.
Zdeněk Gvuzď, starosta SDH Muglinov: "My teda v Muglinově jsme předurčení přes léto na likvidaci obtížného hmyzu, teď jsme nově předurčení na tu koronu, takže jezdíme dezinfikovat. No a za loňský rok jsme měli nějakých 160 výjezdů."
Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Město společně s obvodem také pravidelně investují do hasičských zbrojnic. Z těch posledních akcí stojí za to určitě zmínit novou hasičskou zbrojnici právě tady v Muglinově a v současné době připravujeme rekonstrukci hasičské zbrojnice v Heřmanicích."
Všechny jednotky získaly už v minulosti od obvodu i automatické externí defibrilátory, které umí při resuscitaci zachránit lidský život.
---
Při Základní škole na Petrinu působí již čtvrtým rokem přípravná třída
Současné uzavření základních a mateřských škol se týká také přípravných tříd. Jsou to speciální třídy, které připravují děti s odkladem školní docházky na školní režim, způsob výuky a kontakty se spolužáky. Jedna taková funguje při druhé Základní škole v Bruntále.
Adaptace dětí na pravidelnou školní docházku je základem, který čeká každého prvňáčka. Ne všichni jsou na ni zcela připraveni.
Milena Zatloukalová, ředitelka školy: „Přípravnou třídu jsme v naší škole zřídili před třemi lety, protože jsme zaznamenali poptávku rodičů po tomto vzdělávání. Přípravná třída vlastně slouží k tomu, aby u dětí byly vyrovnány socializační a poznávací funkce.“
O zařazení dítěte do přípravné třídy vždy rozhoduje psycholog.
Milena Zatloukalová, ředitelka školy: „Děti se do přípravné třídy mohou přihlásit vždy pouze pokud mají doporučení z poradenského zařízení na odklad školní docházky.“
Děti navštěvují třídu pravidelně od 8 hodin. Týdně absolvují 20 vyučovacích hodin. Výuka tady probíhá výhradně hravou formou.
Jana Synková, třídní učitelka přípravné třídy: „Učíme se hlavně grafomotorické cviky, což teď jsme vám názorně ukázali, máme pracovní listy, pracovní sešity, zrakové vnímání, sluchové vnímání. Máme vlastně nácvik na čtení i na psaní a hlavně sociální dovednosti. Děti pracují v kolektivu, takže si zvykají a učíme se všechno hrou.“
Anketa, žáci přípravné třídy: „Moc se mi tady líbí. Mám tu moc kamarádů.“
„Já už umím počítat do deseti.“
„Tady se mi nejvíc líbí celá škola.“
Milena Zatloukalová, ředitelka školy: „Já bych chtěla říct rodičům, že pokud zvažují, že dítě s odkladem nechají v mateřské školce a nebo je zařadí do přípravné třídy, ať zváží to, že děti v přípravné třídě si již zvykají na ten školní režim, opravdu se zaměřují už na hravou formu výuky. Zaměřují se na rozličné základní předměty, které se učí v první třídě základní školy.“
Po absolvování přípravné třídy mohou děti nastoupit na libovolnou základní školu podle zájmu a výběru rodičů.
---