Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Krizový štáb vymezil zařízení pro nakažené seniory
  • Havířov začal s dezinfekcí veřejných prostranství
  • Ve Frýdku-Místku přidali další autobusové spoje
  • Pomoc lidem, kteří nyní nemohou vycházet z domu
  • Základům hygieny se stonavské děti učí hrou
  • Lidé zachycují Jižní město v době pandemie

Krizový štáb vymezil zařízení pro nakažené seniory

Moravskoslezský kraj splnil nařízení vlády a vybral tři zařízení, ve kterých se postarají o nakažené z domovů pro seniory i dalších sociálních zařízení. Nejtěžší případy budou v Bílovecké nemocnici. O bezpříznakové případy a důchodce v karanténě budou pečovat v lázních Klimkovice a Darkov.

Krizový štáb Moravskoslezského kraje vybral tři zařízení, která vyčlení kapacity pro ubytování nakažených seniorů. Jde o důchodce, kteří žijí v domovech pro seniory nebo využívají jiných pobytových sociálních služeb na území našeho kraje. O nejtěžší případy se postarají v nemocnici Bílovec, kde bude připraveno až 100 lůžek. "My jsme tady připraveni. Oddělení následné péče se nebude vyklízet, ale bude zde připraveno 80 lůžek. Všechna lůžka jsou napojena na kyslík a těch 20 lůžek poskytneme z oddělení interny," potvrzuje mluvčí bílovecké nemocnice Magda Otáhalová. 

Na lehčí případy a nebo seniory v karanténě se připraví lázně v Klimkovicích a Darkově.  V těchto dnech totiž dobíhají pobyty posledních lázeňských klientů a do dvou týdnu budou veškerá tato zařízení prázdná. "Dalším zařízením by byly Lázně Darkov, kde bychom měli bezpříznakové Covid pacienty a případně ty, kteří jsou v karanténě. V Klimkovicích máme možnost až 450ti lůžek. Není to jen o lůžkách, ale i o personálu, což si uvědomujeme," popisuje hejtman Ivo Vondrák.

V pátek byly v Moravskoslezském kraji nakažené nemocí Covid - 19 tři seniorky, které žijí v ostravském Domově pro seniory Iris. Všechny jsou ale prozatím ve fakultní nemocnici a podle našich informací je jejich stav dobrý. 

---

Havířov začal s dezinfekcí veřejných prostranství

Kontejnerová stání, zastávky autobusů nebo prostory před lékárnami. Ne jen tam začala také radnice v Havířově s dezinfekcí. Během aplikace by měli být lidé obezřetní.

V těchto barelech jsou tisíce litrů dezinfekce. Pracovníci technických služeb vybavení ochrannými pomůckami poprvé vyrazili s postřikem do ulic Havířova v pátek.

"Nám se povedlo sehnat dostatečné množství dezinfekčního prostředku tak, abychom byli schopni město dezinfikovat. Odbor komunálních služeb připravil plán míst, lokalit, kde dochází k největšímu riziku, kde se lidé potkávají,” řekl primátor Havířova Josef Bělica (ANO).

"Zejména jsme vybrali místa autobusové čekárny, čekárny u vlakového nádraží, kontejnerová stanoviště, vstupy do lékáren, vstupy do obchodů," řekla vedoucí odboru komunálních služeb Iveta Grzonková.

Vy ale dneska půjdete také do domova seniorů, proč?

“Tam je větší riziko. To jsou objekty, které máme vymyšlené. Jedná se o sociální služby, právě o zařízení Helios,” objasnila vedoucí odboru komunálních služeb Iveta Grzonková.

Během dezinfekce musí být lidé obezřetní a nesmí se nacházet v bezprostřední blízkosti.

"Naplánována je ta technologie tak, že jedna posádka s vozidlem a s dezinfekční chemii, která je na základě alkoholového čistícího prostředku, naplikuje stanovenou plochu tímto roztokem. Tam se nechá chvíli účinkovat a potom druhá posádka provede omytí tlakovou vodou,” dodal náměstek Technických služeb Havířov Václav Zyder.

V následujících dnech bude město provádět dezinfekci veřejných prostranství ve večerních hodinách.

---

Ve Frýdku-Místku přidali další autobusové spoje

I přes omezený provoz MHD Frýdek-Místek rozšířil autobusové spoje do dalších obcí. Autobusy teď zajíždí také do Paskova, Staříče a Řepišť. Město se snaží vycházet vstříc občanům a umožnit jim hlavně odvoz do zaměstnání.

Kvůli epidemii koronaviru rozhodlo vedení Frýdku-Místku o omezeném provozu městské hromadné dopravy. Město se přesto snaží vycházet lidem vstříc, a tak jízdní řády upravuje, aby jim co nejvíce vyhovovaly.

“Zatímco MS kraj od středy 1. dubna opět omezuje autobusovou dopravu, což se dotkne i příměstských linek, které zajišťují spojení mezi obcemi, tak Frýdek-Místek po úpravě jízdních řádů přidává další spoje, a to do Paskova, Staříče a Řepišť. Město bylo v minulých dnech nuceno omezit MHD, protože dopravce neměl dostatek řidičů, kteří by zabezpečili provoz všech linek a spojů. Po omezení MHD ale došlo k úpravám a k rozšíření spojů. Město reagovalo na podněty a připomínky občanů a po dohodě s dopravcem, společností ČSAD Frýdek-Místek, přidalo spoje, které by v největší možné míře v tomto stavu nouze, zajistily svoz a odvoz lidí do práce,” uvedl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Pro lepší orientaci vyšly s platností od 26. 3. výlukové jízdní řády.

“Nové výlukové jízdní řády jsou vyvěšené na webu města, budou i na stránkách ČSAD Frýdek-Místek a IDOS, a jsou v nich uvedené jen ty spoje, které opravdu jezdí.,” sdělil náměstek primátora Frýdku-Místku Karel Deutscher.

Výlukové jízdní řády zatím nejsou vylepované na označníky u autobusových zastávek, a to proto, že ještě může dojít k dalším změnám. 

---

Pomoc lidem, kteří nyní nemohou vycházet z domu

Opavský magistrát koordinuje činnost dobrovolníků, kteří zajišťují nákupy pro starší osoby, lidi v karanténě či hendikepované. Zkrátka pro ty, kteří nyní nemohou, nebo se obávají jít ven. Kromě připraveného potravinového balíčku si mohou zájemci nechat přivézt také hygienické potřeby či léky. A nově také oběd.

Těstoviny, rýže, mléko, máslo,mléčné výrobky, pečivo, uzeniny, brambory, cibule, pomeranče a rajčata. To všechno najdou uvnitř potravinového balíčku lidé, kteří si jej objednali. Obsah je daný a odpovídá hodnotě 300 nebo 350 korun. „Do balíčku dáváme trvanlivé, ale i čerstvé potraviny, ze kterých můžeme připravit rychlý oběd. Balíček je koncipovaný na spotřebu 2-3 dny, „říká Dalibor Zeman, ředitel Zařízení školního stravování, který se přípravy ujal.
Nákup přímo až domů si mohou objednat lidé, kteří v těchto dnech nemohou nebo nechtějí ven. Jde o seniory, lidi v karanténě nebo hendikepované. Objednávku ovšem musí zadat den předem. Až k domovním dveřím nákup dodají dobrovolníci z červeného kříže.
„Zazvoníme na zájemce o potraviny, položíme mu tašku na zem před dveře a v podstatě odcházíme. Pak zavoláme na telefon, že je taška připravena,“ popisuje způsob bezkontaktního předání Daniel Rother z opavské pobočky Českého červeného kříže.Zákazník nákup uhradí převodem na účet.
„Od začátku fungování služby si potravinové balíčky objednalo několik desítek lidí. Službu využívají především starší lidé, říká Anna Sotolářová z opavského magistrátu.
Spolu s potravinovými balíčky dobrovolníci rozvážejí seniorům také roušky. A od 7. dubna budou ještě obědy, které připraví školní jídelna.

Objednávka potravinového balíčku, drogistického zboží a léků:

tel. 773 088 948, 734 181 696, od 8,00 do 14,00 hod.

Objednávka obědů:

Určeno pro seniory, hendikepované, lidi v karanténě a nesnázích.

Vždy den předem do 10,00 hod. na tel. 773 088 948, 734 181 696

První rozvážka bude v úterý 7.4. 2020




---

Základům hygieny se stonavské děti učí hrou

Ve stonavských mateřských školách se děti dlouhodobě základům hygieny, zejména čistých rukou, učí hravou formou. Své znalosti teď jistě využijí i doma, kdy jsou mateřské školy kvůli pandemii koronaviru uzavřeny.

Jednou ze základních prevencí, jak se chránit před onemocněním COVID-19, je časté mytí rukou. Při důkladném a správném mytí se člověk vyhne infekci, která by se mohla přenést při doteku očí, úst a nosu. Tomuto základnímu hygienickému návyku se hravou formou učí i děti ve stonavských mateřinkách. V té hořanské to byl například projekt Lov bakterií.

„Děti měly lovecké lístky a když splnily úkol, mohly si škrtnout danou bakterii. Zároveň jsme si ukázali, že když si děti nemyjí ruce, jakou rychlostí se bakterie šíří,“ řekla vedoucí učitelka MŠ Hořany Veronika Bařáková.

Před uzavřením mateřských škol z důvodu pandemie koronaviru se tématu onemocnění Covid 19 věnovali také v mateřské škole na Dolanech, kterou navštěvují děti už od dvou let.

„Dětem jsme pomocí piktogramu vysvětlili, o jakou nemoc se jedná. Zároveň děti učíme, aby si řádně myli ruce mýdlem,“ řekla vedoucí učitelka MŠ Dolany Helena Skutková.

„My si musíme mýt ručičky.“ „Ruce si myjeme mýdlem.“ „Jsou tam bacily,“ konstatovali ti nejměnší předškoláci.

---

Lidé zachycují Jižní město v době pandemie

Nouzový Jih. Takové je téma fotosoutěže, kterou vyhlásila radnice Ostravy Jihu. Jejím cílem je zachytit atmosféru Jižního města v době pandemie koronaviru.

Poloprázdné ulice, lidi v kreativních rouškách, rozestupy ve frontách před otevřenými obchody a jiné situace v této těžké chvíli teď mohou lidé zachytit pomocí fotoaparátů. A to díky soutěži Nouzový Jih. Zapojit se do ní může kdokoli

“Jejím smyslem je jednak se nějakým způsobem zabavit a zachytit fotoaparáty tu atmosféru, která nyní v ulicích obvodu vládne. To znamená, že lidé mohou zaznamenat pohledy na ulice a části obvodu tak, jak se vidí opravdu málokdy. To znamená s minimem výskytu obyvatel, naopak třeba s výskytem zvířat. Běžně tady teď potkáváme na ulici a na chodnících zajíce z blízkého Bělského lesa a podobně,” říká Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih

Soutěž vzbudila zájem veřejnosti, na úřad už přišly desítky fotografií a zasílat je můžete stále

“V současné době máme něco kolem dvou desítek fotografií, budeme samozřejmě rádi za další a je možné, že pokud budou fotografie opravdu zdařilé, tak se třeba stanou součástí prezentačních materiálů Ostravy-Jihu, dodává Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih

Fotografie mohou zájemci posílat přímo na radnici do poloviny dubna. Ty nejlepší navíc budou  zveřejněny v Jižních listech a jejich autoři se mohou těšit i na odměnu. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
03. dubna 2020, 16:00

Krizový štáb vymezil zařízení pro nakažené seniory

Moravskoslezský kraj splnil nařízení vlády a vybral tři zařízení, ve kterých se postarají o nakažené z domovů pro seniory i dalších sociálních zařízení. Nejtěžší případy budou v Bílovecké nemocnici. O bezpříznakové případy a důchodce v karanténě budou pečovat v lázních Klimkovice a Darkov.

Krizový štáb Moravskoslezského kraje vybral tři zařízení, která vyčlení kapacity pro ubytování nakažených seniorů. Jde o důchodce, kteří žijí v domovech pro seniory nebo využívají jiných pobytových sociálních služeb na území našeho kraje. O nejtěžší případy se postarají v nemocnici Bílovec, kde bude připraveno až 100 lůžek. "My jsme tady připraveni. Oddělení následné péče se nebude vyklízet, ale bude zde připraveno 80 lůžek. Všechna lůžka jsou napojena na kyslík a těch 20 lůžek poskytneme z oddělení interny," potvrzuje mluvčí bílovecké nemocnice Magda Otáhalová. 

Na lehčí případy a nebo seniory v karanténě se připraví lázně v Klimkovicích a Darkově.  V těchto dnech totiž dobíhají pobyty posledních lázeňských klientů a do dvou týdnu budou veškerá tato zařízení prázdná. "Dalším zařízením by byly Lázně Darkov, kde bychom měli bezpříznakové Covid pacienty a případně ty, kteří jsou v karanténě. V Klimkovicích máme možnost až 450ti lůžek. Není to jen o lůžkách, ale i o personálu, což si uvědomujeme," popisuje hejtman Ivo Vondrák.

V pátek byly v Moravskoslezském kraji nakažené nemocí Covid - 19 tři seniorky, které žijí v ostravském Domově pro seniory Iris. Všechny jsou ale prozatím ve fakultní nemocnici a podle našich informací je jejich stav dobrý. 

---

Havířov začal s dezinfekcí veřejných prostranství

Kontejnerová stání, zastávky autobusů nebo prostory před lékárnami. Ne jen tam začala také radnice v Havířově s dezinfekcí. Během aplikace by měli být lidé obezřetní.

V těchto barelech jsou tisíce litrů dezinfekce. Pracovníci technických služeb vybavení ochrannými pomůckami poprvé vyrazili s postřikem do ulic Havířova v pátek.

"Nám se povedlo sehnat dostatečné množství dezinfekčního prostředku tak, abychom byli schopni město dezinfikovat. Odbor komunálních služeb připravil plán míst, lokalit, kde dochází k největšímu riziku, kde se lidé potkávají,” řekl primátor Havířova Josef Bělica (ANO).

"Zejména jsme vybrali místa autobusové čekárny, čekárny u vlakového nádraží, kontejnerová stanoviště, vstupy do lékáren, vstupy do obchodů," řekla vedoucí odboru komunálních služeb Iveta Grzonková.

Vy ale dneska půjdete také do domova seniorů, proč?

“Tam je větší riziko. To jsou objekty, které máme vymyšlené. Jedná se o sociální služby, právě o zařízení Helios,” objasnila vedoucí odboru komunálních služeb Iveta Grzonková.

Během dezinfekce musí být lidé obezřetní a nesmí se nacházet v bezprostřední blízkosti.

"Naplánována je ta technologie tak, že jedna posádka s vozidlem a s dezinfekční chemii, která je na základě alkoholového čistícího prostředku, naplikuje stanovenou plochu tímto roztokem. Tam se nechá chvíli účinkovat a potom druhá posádka provede omytí tlakovou vodou,” dodal náměstek Technických služeb Havířov Václav Zyder.

V následujících dnech bude město provádět dezinfekci veřejných prostranství ve večerních hodinách.

---

Ve Frýdku-Místku přidali další autobusové spoje

I přes omezený provoz MHD Frýdek-Místek rozšířil autobusové spoje do dalších obcí. Autobusy teď zajíždí také do Paskova, Staříče a Řepišť. Město se snaží vycházet vstříc občanům a umožnit jim hlavně odvoz do zaměstnání.

Kvůli epidemii koronaviru rozhodlo vedení Frýdku-Místku o omezeném provozu městské hromadné dopravy. Město se přesto snaží vycházet lidem vstříc, a tak jízdní řády upravuje, aby jim co nejvíce vyhovovaly.

“Zatímco MS kraj od středy 1. dubna opět omezuje autobusovou dopravu, což se dotkne i příměstských linek, které zajišťují spojení mezi obcemi, tak Frýdek-Místek po úpravě jízdních řádů přidává další spoje, a to do Paskova, Staříče a Řepišť. Město bylo v minulých dnech nuceno omezit MHD, protože dopravce neměl dostatek řidičů, kteří by zabezpečili provoz všech linek a spojů. Po omezení MHD ale došlo k úpravám a k rozšíření spojů. Město reagovalo na podněty a připomínky občanů a po dohodě s dopravcem, společností ČSAD Frýdek-Místek, přidalo spoje, které by v největší možné míře v tomto stavu nouze, zajistily svoz a odvoz lidí do práce,” uvedl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Pro lepší orientaci vyšly s platností od 26. 3. výlukové jízdní řády.

“Nové výlukové jízdní řády jsou vyvěšené na webu města, budou i na stránkách ČSAD Frýdek-Místek a IDOS, a jsou v nich uvedené jen ty spoje, které opravdu jezdí.,” sdělil náměstek primátora Frýdku-Místku Karel Deutscher.

Výlukové jízdní řády zatím nejsou vylepované na označníky u autobusových zastávek, a to proto, že ještě může dojít k dalším změnám. 

---

Pomoc lidem, kteří nyní nemohou vycházet z domu

Opavský magistrát koordinuje činnost dobrovolníků, kteří zajišťují nákupy pro starší osoby, lidi v karanténě či hendikepované. Zkrátka pro ty, kteří nyní nemohou, nebo se obávají jít ven. Kromě připraveného potravinového balíčku si mohou zájemci nechat přivézt také hygienické potřeby či léky. A nově také oběd.

Těstoviny, rýže, mléko, máslo,mléčné výrobky, pečivo, uzeniny, brambory, cibule, pomeranče a rajčata. To všechno najdou uvnitř potravinového balíčku lidé, kteří si jej objednali. Obsah je daný a odpovídá hodnotě 300 nebo 350 korun. „Do balíčku dáváme trvanlivé, ale i čerstvé potraviny, ze kterých můžeme připravit rychlý oběd. Balíček je koncipovaný na spotřebu 2-3 dny, „říká Dalibor Zeman, ředitel Zařízení školního stravování, který se přípravy ujal.
Nákup přímo až domů si mohou objednat lidé, kteří v těchto dnech nemohou nebo nechtějí ven. Jde o seniory, lidi v karanténě nebo hendikepované. Objednávku ovšem musí zadat den předem. Až k domovním dveřím nákup dodají dobrovolníci z červeného kříže.
„Zazvoníme na zájemce o potraviny, položíme mu tašku na zem před dveře a v podstatě odcházíme. Pak zavoláme na telefon, že je taška připravena,“ popisuje způsob bezkontaktního předání Daniel Rother z opavské pobočky Českého červeného kříže.Zákazník nákup uhradí převodem na účet.
„Od začátku fungování služby si potravinové balíčky objednalo několik desítek lidí. Službu využívají především starší lidé, říká Anna Sotolářová z opavského magistrátu.
Spolu s potravinovými balíčky dobrovolníci rozvážejí seniorům také roušky. A od 7. dubna budou ještě obědy, které připraví školní jídelna.

Objednávka potravinového balíčku, drogistického zboží a léků:

tel. 773 088 948, 734 181 696, od 8,00 do 14,00 hod.

Objednávka obědů:

Určeno pro seniory, hendikepované, lidi v karanténě a nesnázích.

Vždy den předem do 10,00 hod. na tel. 773 088 948, 734 181 696

První rozvážka bude v úterý 7.4. 2020




---

Základům hygieny se stonavské děti učí hrou

Ve stonavských mateřských školách se děti dlouhodobě základům hygieny, zejména čistých rukou, učí hravou formou. Své znalosti teď jistě využijí i doma, kdy jsou mateřské školy kvůli pandemii koronaviru uzavřeny.

Jednou ze základních prevencí, jak se chránit před onemocněním COVID-19, je časté mytí rukou. Při důkladném a správném mytí se člověk vyhne infekci, která by se mohla přenést při doteku očí, úst a nosu. Tomuto základnímu hygienickému návyku se hravou formou učí i děti ve stonavských mateřinkách. V té hořanské to byl například projekt Lov bakterií.

„Děti měly lovecké lístky a když splnily úkol, mohly si škrtnout danou bakterii. Zároveň jsme si ukázali, že když si děti nemyjí ruce, jakou rychlostí se bakterie šíří,“ řekla vedoucí učitelka MŠ Hořany Veronika Bařáková.

Před uzavřením mateřských škol z důvodu pandemie koronaviru se tématu onemocnění Covid 19 věnovali také v mateřské škole na Dolanech, kterou navštěvují děti už od dvou let.

„Dětem jsme pomocí piktogramu vysvětlili, o jakou nemoc se jedná. Zároveň děti učíme, aby si řádně myli ruce mýdlem,“ řekla vedoucí učitelka MŠ Dolany Helena Skutková.

„My si musíme mýt ručičky.“ „Ruce si myjeme mýdlem.“ „Jsou tam bacily,“ konstatovali ti nejměnší předškoláci.

---

Lidé zachycují Jižní město v době pandemie

Nouzový Jih. Takové je téma fotosoutěže, kterou vyhlásila radnice Ostravy Jihu. Jejím cílem je zachytit atmosféru Jižního města v době pandemie koronaviru.

Poloprázdné ulice, lidi v kreativních rouškách, rozestupy ve frontách před otevřenými obchody a jiné situace v této těžké chvíli teď mohou lidé zachytit pomocí fotoaparátů. A to díky soutěži Nouzový Jih. Zapojit se do ní může kdokoli

“Jejím smyslem je jednak se nějakým způsobem zabavit a zachytit fotoaparáty tu atmosféru, která nyní v ulicích obvodu vládne. To znamená, že lidé mohou zaznamenat pohledy na ulice a části obvodu tak, jak se vidí opravdu málokdy. To znamená s minimem výskytu obyvatel, naopak třeba s výskytem zvířat. Běžně tady teď potkáváme na ulici a na chodnících zajíce z blízkého Bělského lesa a podobně,” říká Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih

Soutěž vzbudila zájem veřejnosti, na úřad už přišly desítky fotografií a zasílat je můžete stále

“V současné době máme něco kolem dvou desítek fotografií, budeme samozřejmě rádi za další a je možné, že pokud budou fotografie opravdu zdařilé, tak se třeba stanou součástí prezentačních materiálů Ostravy-Jihu, dodává Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih

Fotografie mohou zájemci posílat přímo na radnici do poloviny dubna. Ty nejlepší navíc budou  zveřejněny v Jižních listech a jejich autoři se mohou těšit i na odměnu. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-03-04-2020-16-00