Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Havířov chce přejít na ekologičtější zásobování teplem
  • Na středních školách začaly přijímací zkoušky
  • Novojičínští si na trhy počkali více než půl roku
  • Nejlepší plážoví volejbalisté světa se vrátí do Ostravy
  • Karvinští oslavili Mezinárodní den tance

Havířov chce přejít na ekologičtější zásobování teplem

Členské státy EU se zavázaly ke snižování emisí skleníkových plynů. Česká republika musí nahradit uhlí obnovitelnými zdroji. Na ekologičtější přechod zásobováním teplem se připravují i v Havířově, kde uzavřeli spolupráci se společností ČEZ ESCO.

Útlum těžby, přechod na nové technologie, zachování stabilní ceny. To jsou tři faktory, na které se chtějí v krátkém čase zaměřit v Havířově. Proto radnice rozšířila spolupráci se společností ČEZ ESCO. Cílem bude zajistit efektivnější a ekologičtější systém zásobování teplem prostřednictvím společného podniku.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "My chceme zachovat v co největší míře centrální zásobování teplem, ale ne vždy a za všech okolností jsme my, kdo určuje jestli daný objekt bude dál zásobován z centrálního zdroje a v poslední době čelíme odpojování od centrálních zdrojů, legislativně je to v pořádku. My jsme až do teď nebyli schopni nabídnout jinou alternativu." 

V praxi by to mělo vypadat tak, že v Havířově bude postaveno několik kogeneračních jednotek, které budou vyrábět teplo z plynu. Další alternativou mohou být solární panely. Celou koncepci chce společnost představit i na kraji.

Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO: "Budeme se bavit s politickým vedením kraje a panem hejtmanem právě o budoucnosti centrální energetiky. A já strašně rád použiji Havířov jako příklad. Naplňuje vládní koncepci tzv. ozelenění teplárenství, kterou nedávno představil ministr Havlíček.”

Pokud společnou vizi podpoří zastupitelé, zahájení dodávek “zeleného tepla” by mohlo v Havířově začít v topné sezóně roku 2025-2026.

---

Na středních školách začaly přijímací zkoušky

Do tříd se v pondělí vrátili žáci druhého stupně ZŠ a nižších ročníků víceletých gymnáziích. Ale jen v některých krajích. Moravskoslezský kraj mezi nimi není. Víceletá gymnázia a střední školy se tady otevřely jen pro budoucí žáky a studenty, kteří přišli na přijímací zkoušky.

Uchazečům o studium na středních školách s maturitou začaly jednotné přijímací zkoušky. Letos na ně mají více času. 70 minut na český jazyk a 85 minut na řešení úloh z matematiky. Na přijímačky museli žáci přijít s negativním testem na covid-19.

Ivana Matulová, ředitelka SŠSS Ostrava-Hrabůvka, p. o.: “My jsme pro všechny uchazeče, kteří u nás skládají jednotnou přijímací zkoušku, připravili bezpečné prostředí. To znamená, že máme připravené učebny, ve kterých jsou žáci v počtu max.15 na jednu třídu.”

Tomáš Pavelka, ředitel Gymnázia Bruntál: “V jeden den skládají zkoušku jak z českého jazyka, tak z matematiky. Dá se říct, že u nás stráví téměř celý den.”

Například na Střední školu společného stravování se přihlásilo dvakrát více žáků, než je škola schopna přijmout. Nejvíce jich bylo na obor cukrář.

Zájem vzrostl i na jiných školách v MS kraji.

Jan Meca, ředitel SPŠ a OA Bruntál: “Zájem meziročně o studium na naší škole mírně vzrostl, ale z dlouhodobého hlediska jde o nějaké stejné hodnoty.”

Anketa: uchazeči o studium: “Já se hlásím na průmyslovku na auto elektrotechnika, který je nový.”

Já ještě nevím, kam. Právě proto jsem šel na gympl, abych se ještě mohl rozhodnout.”

Na víceletých gymnáziích začínají zkoušky ve středu. Testy zadávané společností Cermat mohou uchazeči o studium absolvovat dvakrát a počítá se jim lepší výsledek.

---

Novojičínští si na trhy počkali více než půl roku

Po více než půl roce se na náměstí vrátily trhy. Vítali je nakupující i prodejci. Termíny dalších jarmarků má Návštěvnické centrum naplánovány i na následující měsíce.

Poslední jarmark se na novojičínském náměstí konal loni v září. Trhovci a nakupující se tu opět mohli sejít po sedmi měsících, v pátek 30. dubna.

Hana Rolná, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Termín byl posunut o týden, protože na Masarykově náměstí a v okolí proběhla odstávka elektřiny. Proto byl termín až teď 30. dubna.”

návštěvníci jarmarku:

“My jsme se těšili a byli jsme zvědaví, protože dlouho nic nebylo, takže jsme teď zrovna vyrazili a jdeme si to prohlédnout. Jsme rádi, že se jarmark koná.”

“Těšili jsme se moc. Co nám jiného zbývá, když jinde nic lepšího není.”

Kristýna Juliová, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Vlastně je to po půl roce první, takže zájem byl velký. Lidé se chodili ptát i do návštěvnického centra, telefonovali, e-mailovali, takže hlad po této akci byl.”

prodejci:

“Když to bylo možné, jezdila jsem do Nového Jičína pravidelně na každý jarmark, takže jsem se těšila, že je to zase zpátky, že už zase můžeme lidem nabídnout naše zboží přímo. Máme sice e-shop, ale lepší je ten trh, lidé to chtějí vidět.”

“ Na trhy jsme chodili prodávat pravidelně, hodně chyběly vánoční trhy. Teď budou i toho 14. května, tak doufám, že to klapne a bude pěkné počasí jako dneska.”

“Vždy jsme se účastnili a samozřejmě nám trhy chyběly, jako mnoha lidem. Mohou se tu scházet, vidět se, je to zkrátka jiné.”

Pořadatelé z Návštěvnického předpokládají, že konání dalších trhů už nebude nic bránit a připravují další termíny.

Hana Rolná, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Novojičínské jarmarky plánujeme téměř každý měsíc, vždy to budou pátky. Další už je v plánu 14. května, měl by být Květinový.”

Dle platných vládních nařízení, která drží malé prodejny uzavřené, museli pořadatelé na prvním jarmarku některé zboží omezit. Na náměstí se nesmělo prodávat především občerstvení k přímé konzumaci nebo rukodělné výrobky.

---

Nejlepší plážoví volejbalisté světa se vrátí do Ostravy

Nejlepší plážoví volejbalisté světa se na začátku června vrátí do Ostravy. Budou mít poslední možnost kvalifikace na olympijské hry do Tokia. Pořadatelé v těchto dnech bojují o možnost alespoň omezeného množství diváků na tribunách v Dolních Vítkovicích.

Druhého června bude v Ostravě v Dolních Vítkovicích odstartován prestižní čtyřhvězdičkový turnaj světové série v plážovém volejbale. Pro dvojice půjde o poslední možnost vyzkoušet si formu před olympijskými hrami v Tokiu a nebo se ještě na poslední chvíli kvalifikovat. Všichni doufají, že Ostrava dostane výjimku pro diváky.

Marek Pakosta, předseda České volejbalové federace: "„Jsme ve velkém očekávání, jde o událost, jejíž význam ještě zvýraznil průběh letošní sezony. Právě poslední možnost získat místo pro olympijský turnaj v Tokiu zvyšuje jeho důležitost."

Téměř jistou účast na olympiádě už mají naše největší hvězdy Perušič se Schweinerem, kteří předloni prohráli až ve finále a letos to budou chtít napravit. 

David Schweiner, beachvolejbalový reprezentant: "Atmosféra byla v Ostravě vždycky výjimečná a hodně by nás mrzelo hrát bez diváků, ale dá se to pochopit."

Pro Ostravu a fanoušky sportu je tento turnaj společně s atletickým mítinkem Zlatá Tretra konečně zase sportovní akce, kde snad budou moci zase podpořit sportovce přímo na stadionu. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Z předchozích dvou ročníků turnaje jsem byl nadšený, stejně jako snad všichni, co přijeli do Dolních Vítkovic volejbalistům fandit. Tato prestižní akce vždy dokázala, že špičkový sport k Moravskoslezskému kraji patří. A i když letos do areálu nezavítají tisíce fanoušků, věřím, že sportovní podívaná okořeněná výkony budoucích olympioniků bude stát za to i na televizních obrazovkách. Fanoušci se tak do našeho regionu vlastně podívají z celého světa.“

Mezi ženami určitě uvidíme české jedničky Barboru Hermannovou z Ostravy s Markétou Nausch Slukovou, které budou usilovat o olympiádu. Turnaj potrvá pět dní. 

---

Karvinští oslavili Mezinárodní den tance

Karvinský spolek Múza zorganizoval malou oslavu k Mezinárodnímu svátku tance. Vyzval všechny zástupce tanečních skupin, organizací a kroužků, aby veřejnosti připomněli, jakým stylům se věnují a jaké choreografie umí. Všechny pak představil ve společném videu.

Mezinárodní den tance nebyl v Karviné opomenut, místní spolek Múza oslovil co největší počet tanečníků, aby se podíleli na malé oslavě pomocí prezentace pro veřejnost.

Veronika Švecová, předsedkyně spolku Múza, taneční lektorka skupiny Diamond dance: "Ať široká veřejnost vidí, že i ta Karviná je na taneční úrovni velice vysoce postavená a je tady možnost tančit všechny možné taneční styly." 

Oslovené kroužky a skupiny pak podle harmonogramu v daném termínu přicházeli do zázemí spolku Múzy, kde se prezentace natáčela. Možnost využili nejen tanečníci pořadatelské Múzy, ale přidalo se i SVČ Juventus, ZUŠ, mažoretky i MěDK v zastoupení Arabesek a Nikola´s Dance Unico, jejichž tanec právě sledujete.

Eliška Janovská, Nikola´s Dance Unico: "Ze začátku jsme si myslela, že mi to vypadlo všechno, ale potom, jak jsem slyšela hudbu, tak mi tam zase něco najelo, na to, na co jsem si nevzpomněla, tak jsme dali do kupy."

Záštitu nad akcí převzal náměstek primátora Karviné Andrzej Bizoń. Výsledné sestříhané video je možné sledovat na sociálních sítí nebo kanálu Youtube.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry