Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ministr Vojtěch přijel řešit situaci do MSK, region neuzavře
  • Nejmodernější CT ve Slezské nemocnici
  • Útulek v Havířově bude sloužit i jako psí hotel
  • Básníka Kaluse poctili v Čeladné novou expozicí

Ministr Vojtěch přijel řešit situaci do MSK, region neuzavře

Společnost OKD na šest týdnu přeruší těžbu ve všech dolech. Ministr zdravotnictví, který přijel situaci do MSK řešit, oceňuje, že takové nařízení nemuselo přijít seshora. Podle epidemiologů by doba uzavření šachet měla stačit na to, aby nákaza zmizela.

Situaci kolem nakažených horníků, ale i jejich kontaktů zejména na Karvinsku, přijel ve čtvrtek odpoledne řešit ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Po plošném testování na dole ČSM se prokázala nákaza až u pětiny všech zaměstnanců. Na hejtmanství se ministr sešel se zástupci OKD, odboráři, i krajské hygienické stanice. Výsledek? Těžba se na šest týdnu ve všech dolech přeruší.

Aby se nákaza komunitně nepřenášela, je podle hejtmana nutné rychlé trasování všech kontaktů.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MSK: "My jsme se dohodli na tom, že prodloužíme dobu našich odběrových center. Hlavně v těch centrech, která jsou nejvíc zatížená v Havířově, Karviné, Třinci, Frýdku-Místku tak, aby byla připravená zachytit ty nápory, protože máme informace o tom, že se náš rezervační systém naplňuje. Tady máme vzkaz pro všechny praktické lékaře. Přecházíme opět na náš rezervační systém.”

Krajským hygienikům pomohou i kolegové ze všech ostatních krajů a povolání budou opět i medici. Otestován bude i další vzorek 200 horníků z Dolu ČSA.

Ministr zdravotnictví nechystá žádnou plošnou karanténu.

Adam Vojtěch (za ANO), ministr zdravotnictví: "V tuto chvíli skutečně neplánujeme uzavřít region, ani město. Situace to nevyžaduje. My jsme to detailně diskutovali s panem Maďarem, hlavní hygieničkou. Byť ta data jsou vysoká, denní přírůstky, tak na druhou stranu se musíme podívat na průběh onemocnění u těch lidí. Většina jsou bezpříznakových, nebo s velmi mírným průběhem. Nepozorujeme zahlcení kapacit nemocnic."

Podle epidemiologa Rastislava Maďara by uzavření šachet na dobu šesti týdnů mělo stačit.

Rastislav Maďar, epidemiolog, vedoucí skupiny pro rozvolňování: "Opatření, ke kterým se dnes rozhodlo OKD, tak za šest týdnů tu situaci vynuluje, udělá tlustou čáru. Pokud jde o OKD, to už nebude centrem nákazy. Ale mimořádně důležité je, aby za šest týdnů se ta nákaza nešířila v komunitě. K tomu by měla přispět mimořádná opatření, která vydala KHS pro okres Karviná a Frýdek-Místek. Já prosím, aby to všichni ještě těch pár týdnů vydrželi.”

Společnost OKD i krajská hygienická stanice jsou přesvědčeni, že situaci nepodcenili.

Vanda Staňková, předsedkyně představenstva OKD: "My jsme od počátku dělali všechna opatření tak, jak nám je hygienická stanice nařídila. My jsme se to snažili dodržet a udržet. Při prvním plošném testování jsme zavřeli Darkov a věřili, že všechna opatření budou úspěšná. Ale k tomuto opatření jsme přistoupili dobrovolně po našem vlastním uvážení.”

Hejtman kraje si naopak myslí, že k přísným opatřením, testování, i k uzavření dolů mělo dojít dříve. Druhým dechem dodal, že rozhodování nebylo lehké.

---

Nejmodernější CT ve Slezské nemocnici

Slezská nemocnice má nejmodernější výpočetní tomograf. Protože vyšetření trvá kratší dobu, tak i dávka radiačního záření je pro pacienty nižší. Nový vyšetřovací přístroj nahradil 8 let staré CT, které dosloužilo.

Pacienti Slezské nemocnice mohou podstoupit vyšetření na špičkovém výpočetním tomografu. Tento přístroj zobrazuje pomocí rentgenového záření vnitřní orgány a tkáně. Díky novému přístroji bude vyšetření mnohem šetrnější.

Kateřina Štenclová, radiologický asistent, Slezská nemocnice v Opavě: „Samotné skenování trvá kratší čas, takže pacient obdrží nižší dávku, a je také kratší časovou jednotku přímo ozářen.“

Kamil Hudeczek, primář radiologického odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Úspora dávky je asi o 1/3. Hlavu jsme schopni vyšetřit řekněme za 3 s. U starého CT to trvalo 10 s a radiační dávka byla vyšší.“

Software dokáže zpracovat informace z 254 detektorů. Jen pro srovnání: původní, 8 let staré CT, jich mělo pouze něco přes 60. Radiologický asistent tak musí zadávat data do počítače mnohem podrobněji. Výsledkem je pak ale velmi přesné zobrazení.

Nový výpočetní tomograf je od prvního dne v zápřahu. Na vyšetření přicházejí pacienti, kteří kvůli pandemii koronaviru museli svůj termín posunout. Denně jich tady obslouží na tři desítky.

Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice v Opavě: „Tento přístroj máme pouze jeden. Určitě bychom potřebovali pro kovidové i jiné případy ještě jedno CT.“

Na financování nového výpočetního tomografu za 25 mil. korun se částečně podílel kraj. Většinu prostředků se podařilo získat z evropských fondů.

Ivo Vondrák (ANO),hejtman Moravskoslezského kraje: „Jde o spádovou oblast pro 140 000 lidí. A dle mého názoru je oprávněné tady mít skutečně špičkovou techniku.“

V Moravskoslezském kraji je tento přístroj opravdu ojedinělý .

---

Útulek v Havířově bude sloužit i jako psí hotel

I díky povinnému čipování je v poslední době v havířovském útulku méně psů. Proto se zařízení rozhodlo vyhovět požadavkům lidí a zřídilo psí hotel, který ve městě chybí. První zvířecí zákazník už v hotelu strávil noc.

Westík Kačenka je prvním klientem psího hotelu. V havířovském útulku v minulých letech bývalo i přes 80 zvířat. Postupem času, a to i díky povinnému čipování, se stav snižuje. Naopak lidé do útulku volali, zda jim psa pohlídají, pokud třeba chtějí jet na dovolenou.

Dagmar Poláková, vedoucí útulku Max: "Rozhodli jsme se proto, protože majitelé pejsků jsou asi hodně uvědomělí, že si je více hlídají a těch pejsků je daleko méně v útulku ustájených. Takže, aby se ta kapacita využila pro službu, kterou chceme zahájit. Důležité je, aby měl pejsek veškerá očkování, která má mít a domluví se na jak dlouho u nás bude. Jeden den, dva dny. Třeba i na týden.”

Prozatím pro hlídání psů mají v útulku vyčleněny tři velké kotce a i místnost pro malá plemena.

Šárka Štěrbová, ošetřovatelka: "Pejska jsme dneska přijali, je to náš první klient. Paní potřebovala pejska pohlídat na nějakou kratší dobu. Pejska přivedla, přišla se podívat, jak naše nové zařízení vypadá, byla spokojená. My se snažíme pejskovi udělat maximum, aby byl také spokojený. Má hračky, náš pelíšek, může si každý donést svůj pelíšek, svoje hračky. Máme připravenou i místnost, kde máme čtyři klece pro malinké pejsky. Opravdu se jedná o malá plemena jako je jorkšír, čivava, krysařík a podobně. Tito pejsci budou v místnosti volně vypouštění, pokud tam bude víc pejsků, budou se střídat, samozřejmě budou chodit i ven.”

Dagmar Poláková, vedoucí útulku Max: "Chceme, aby si každý majitel přivezl krmení svoje. A to je z toho důvodu, že máme zkušenosti z útulku, že pejsek, když se mu přechází na jinou stravu, tak pak má zdravotní problémy, že začne průjmovat atd. Abychom tomu předcházeli, tak podmínka je, že si každý majitel na tu dobu, co ten pejsek bude v útulku, hotelu, si krmení přivezl.”

Útulek bude dbát i na to, aby psi z hotelu nepřišli vůbec do kontaktu s ostatními zvířaty z útulku.

---

Básníka Kaluse poctili v Čeladné novou expozicí

Čeladná po rekonstrukci znovuotevřela památník Josefa Kaluse. Nachází se v budově bývalé školy, kde tento regionální básník a prozaik působil jako učitel. Slavnostní okamžik si nenechali ujít ani potomci jeho rodiny.

Beskydský básník a spisovatel Josef Kalus se narodil ve Frenštátě pod Radhoštěm, na přelomu 19. a 20. století ale dlouhá léta působil jako učitel v Čeladné. Proto mu místní vybudovali v bývalé škole památník. Ten byl poslední dva roky zavřený, obec jej za 15 milionů korun zrekonstruovala a na konci června znovu slavnostně zpřístupnila veřejnosti.

Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Já jsem tady chodil do školy, proto je to moje srdeční záležitost. Proto jsme udělali starou repliku třídy.”

Kromě toho je v domku drobná expozice věnovaná Josefu Kalusovi a jeho dílu, v podkroví je prostor pro přírodovědné sbírky, a také jsou zde pamětní desky obětem nacismu a rasově perzekuovaným. Prohlédnout si nově otevřený památník přijeli také někteří potomci Kalusovy rodiny, mezi nimi básníkova pravnučka.

Martina Chudobová, pravnučka Josefa Kaluse: “Až posledních deset let, díky tomu, že jsem se vrátila do Čeladné, odtud pocházejí moji rodiče, a díky přátelství s tady s místními lidmi jsme se vrátila k té historii ve vztahu ke svému pradědečkovi.”

Jiří Petráš, příbuzný rodiny Josefa Kaluse. “Byl to můj praprastrýc. Byl jsem zrovna s rodiči ve Frenštátě pod Radhoštěm, šli jsme na Horečky, bylo to v roce 1934, a viděl jsem tam básníka Josefa Kaluse sedět na lavičce.”

V té době bylo Jiřímu Petrášovi 5 let, ve stejném roce 1934, Josef Kalus i zemřel.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
03. července 2020, 16:00

Ministr Vojtěch přijel řešit situaci do MSK, region neuzavře

Společnost OKD na šest týdnu přeruší těžbu ve všech dolech. Ministr zdravotnictví, který přijel situaci do MSK řešit, oceňuje, že takové nařízení nemuselo přijít seshora. Podle epidemiologů by doba uzavření šachet měla stačit na to, aby nákaza zmizela.

Situaci kolem nakažených horníků, ale i jejich kontaktů zejména na Karvinsku, přijel ve čtvrtek odpoledne řešit ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Po plošném testování na dole ČSM se prokázala nákaza až u pětiny všech zaměstnanců. Na hejtmanství se ministr sešel se zástupci OKD, odboráři, i krajské hygienické stanice. Výsledek? Těžba se na šest týdnu ve všech dolech přeruší.

Aby se nákaza komunitně nepřenášela, je podle hejtmana nutné rychlé trasování všech kontaktů.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MSK: "My jsme se dohodli na tom, že prodloužíme dobu našich odběrových center. Hlavně v těch centrech, která jsou nejvíc zatížená v Havířově, Karviné, Třinci, Frýdku-Místku tak, aby byla připravená zachytit ty nápory, protože máme informace o tom, že se náš rezervační systém naplňuje. Tady máme vzkaz pro všechny praktické lékaře. Přecházíme opět na náš rezervační systém.”

Krajským hygienikům pomohou i kolegové ze všech ostatních krajů a povolání budou opět i medici. Otestován bude i další vzorek 200 horníků z Dolu ČSA.

Ministr zdravotnictví nechystá žádnou plošnou karanténu.

Adam Vojtěch (za ANO), ministr zdravotnictví: "V tuto chvíli skutečně neplánujeme uzavřít region, ani město. Situace to nevyžaduje. My jsme to detailně diskutovali s panem Maďarem, hlavní hygieničkou. Byť ta data jsou vysoká, denní přírůstky, tak na druhou stranu se musíme podívat na průběh onemocnění u těch lidí. Většina jsou bezpříznakových, nebo s velmi mírným průběhem. Nepozorujeme zahlcení kapacit nemocnic."

Podle epidemiologa Rastislava Maďara by uzavření šachet na dobu šesti týdnů mělo stačit.

Rastislav Maďar, epidemiolog, vedoucí skupiny pro rozvolňování: "Opatření, ke kterým se dnes rozhodlo OKD, tak za šest týdnů tu situaci vynuluje, udělá tlustou čáru. Pokud jde o OKD, to už nebude centrem nákazy. Ale mimořádně důležité je, aby za šest týdnů se ta nákaza nešířila v komunitě. K tomu by měla přispět mimořádná opatření, která vydala KHS pro okres Karviná a Frýdek-Místek. Já prosím, aby to všichni ještě těch pár týdnů vydrželi.”

Společnost OKD i krajská hygienická stanice jsou přesvědčeni, že situaci nepodcenili.

Vanda Staňková, předsedkyně představenstva OKD: "My jsme od počátku dělali všechna opatření tak, jak nám je hygienická stanice nařídila. My jsme se to snažili dodržet a udržet. Při prvním plošném testování jsme zavřeli Darkov a věřili, že všechna opatření budou úspěšná. Ale k tomuto opatření jsme přistoupili dobrovolně po našem vlastním uvážení.”

Hejtman kraje si naopak myslí, že k přísným opatřením, testování, i k uzavření dolů mělo dojít dříve. Druhým dechem dodal, že rozhodování nebylo lehké.

---

Nejmodernější CT ve Slezské nemocnici

Slezská nemocnice má nejmodernější výpočetní tomograf. Protože vyšetření trvá kratší dobu, tak i dávka radiačního záření je pro pacienty nižší. Nový vyšetřovací přístroj nahradil 8 let staré CT, které dosloužilo.

Pacienti Slezské nemocnice mohou podstoupit vyšetření na špičkovém výpočetním tomografu. Tento přístroj zobrazuje pomocí rentgenového záření vnitřní orgány a tkáně. Díky novému přístroji bude vyšetření mnohem šetrnější.

Kateřina Štenclová, radiologický asistent, Slezská nemocnice v Opavě: „Samotné skenování trvá kratší čas, takže pacient obdrží nižší dávku, a je také kratší časovou jednotku přímo ozářen.“

Kamil Hudeczek, primář radiologického odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Úspora dávky je asi o 1/3. Hlavu jsme schopni vyšetřit řekněme za 3 s. U starého CT to trvalo 10 s a radiační dávka byla vyšší.“

Software dokáže zpracovat informace z 254 detektorů. Jen pro srovnání: původní, 8 let staré CT, jich mělo pouze něco přes 60. Radiologický asistent tak musí zadávat data do počítače mnohem podrobněji. Výsledkem je pak ale velmi přesné zobrazení.

Nový výpočetní tomograf je od prvního dne v zápřahu. Na vyšetření přicházejí pacienti, kteří kvůli pandemii koronaviru museli svůj termín posunout. Denně jich tady obslouží na tři desítky.

Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice v Opavě: „Tento přístroj máme pouze jeden. Určitě bychom potřebovali pro kovidové i jiné případy ještě jedno CT.“

Na financování nového výpočetního tomografu za 25 mil. korun se částečně podílel kraj. Většinu prostředků se podařilo získat z evropských fondů.

Ivo Vondrák (ANO),hejtman Moravskoslezského kraje: „Jde o spádovou oblast pro 140 000 lidí. A dle mého názoru je oprávněné tady mít skutečně špičkovou techniku.“

V Moravskoslezském kraji je tento přístroj opravdu ojedinělý .

---

Útulek v Havířově bude sloužit i jako psí hotel

I díky povinnému čipování je v poslední době v havířovském útulku méně psů. Proto se zařízení rozhodlo vyhovět požadavkům lidí a zřídilo psí hotel, který ve městě chybí. První zvířecí zákazník už v hotelu strávil noc.

Westík Kačenka je prvním klientem psího hotelu. V havířovském útulku v minulých letech bývalo i přes 80 zvířat. Postupem času, a to i díky povinnému čipování, se stav snižuje. Naopak lidé do útulku volali, zda jim psa pohlídají, pokud třeba chtějí jet na dovolenou.

Dagmar Poláková, vedoucí útulku Max: "Rozhodli jsme se proto, protože majitelé pejsků jsou asi hodně uvědomělí, že si je více hlídají a těch pejsků je daleko méně v útulku ustájených. Takže, aby se ta kapacita využila pro službu, kterou chceme zahájit. Důležité je, aby měl pejsek veškerá očkování, která má mít a domluví se na jak dlouho u nás bude. Jeden den, dva dny. Třeba i na týden.”

Prozatím pro hlídání psů mají v útulku vyčleněny tři velké kotce a i místnost pro malá plemena.

Šárka Štěrbová, ošetřovatelka: "Pejska jsme dneska přijali, je to náš první klient. Paní potřebovala pejska pohlídat na nějakou kratší dobu. Pejska přivedla, přišla se podívat, jak naše nové zařízení vypadá, byla spokojená. My se snažíme pejskovi udělat maximum, aby byl také spokojený. Má hračky, náš pelíšek, může si každý donést svůj pelíšek, svoje hračky. Máme připravenou i místnost, kde máme čtyři klece pro malinké pejsky. Opravdu se jedná o malá plemena jako je jorkšír, čivava, krysařík a podobně. Tito pejsci budou v místnosti volně vypouštění, pokud tam bude víc pejsků, budou se střídat, samozřejmě budou chodit i ven.”

Dagmar Poláková, vedoucí útulku Max: "Chceme, aby si každý majitel přivezl krmení svoje. A to je z toho důvodu, že máme zkušenosti z útulku, že pejsek, když se mu přechází na jinou stravu, tak pak má zdravotní problémy, že začne průjmovat atd. Abychom tomu předcházeli, tak podmínka je, že si každý majitel na tu dobu, co ten pejsek bude v útulku, hotelu, si krmení přivezl.”

Útulek bude dbát i na to, aby psi z hotelu nepřišli vůbec do kontaktu s ostatními zvířaty z útulku.

---

Básníka Kaluse poctili v Čeladné novou expozicí

Čeladná po rekonstrukci znovuotevřela památník Josefa Kaluse. Nachází se v budově bývalé školy, kde tento regionální básník a prozaik působil jako učitel. Slavnostní okamžik si nenechali ujít ani potomci jeho rodiny.

Beskydský básník a spisovatel Josef Kalus se narodil ve Frenštátě pod Radhoštěm, na přelomu 19. a 20. století ale dlouhá léta působil jako učitel v Čeladné. Proto mu místní vybudovali v bývalé škole památník. Ten byl poslední dva roky zavřený, obec jej za 15 milionů korun zrekonstruovala a na konci června znovu slavnostně zpřístupnila veřejnosti.

Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Já jsem tady chodil do školy, proto je to moje srdeční záležitost. Proto jsme udělali starou repliku třídy.”

Kromě toho je v domku drobná expozice věnovaná Josefu Kalusovi a jeho dílu, v podkroví je prostor pro přírodovědné sbírky, a také jsou zde pamětní desky obětem nacismu a rasově perzekuovaným. Prohlédnout si nově otevřený památník přijeli také někteří potomci Kalusovy rodiny, mezi nimi básníkova pravnučka.

Martina Chudobová, pravnučka Josefa Kaluse: “Až posledních deset let, díky tomu, že jsem se vrátila do Čeladné, odtud pocházejí moji rodiče, a díky přátelství s tady s místními lidmi jsme se vrátila k té historii ve vztahu ke svému pradědečkovi.”

Jiří Petráš, příbuzný rodiny Josefa Kaluse. “Byl to můj praprastrýc. Byl jsem zrovna s rodiči ve Frenštátě pod Radhoštěm, šli jsme na Horečky, bylo to v roce 1934, a viděl jsem tam básníka Josefa Kaluse sedět na lavičce.”

V té době bylo Jiřímu Petrášovi 5 let, ve stejném roce 1934, Josef Kalus i zemřel.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-03-07-2020-16-00