Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ve F-M přibudou chytré zastávky, bude jich až 50
  • Novojičínský úřad má po rekonstrukci funkční hlavní vchod
  • V okolí Frýdku-Místku jsou nové trasy Nordic Walking
  • Park nad rybníkem je nové místo pro relax i setkávání
  • Cesta jógy svedla Nadu Shakti z Himalájí do Nového Jičína

Ve F-M přibudou chytré zastávky, bude jich až 50

Frýdek-Místek pokračuje v modernizaci městské hromadné dopravy. K digitálním panelům, které už nyní informují cestující o spojích, přibydou další. Nově tak bude ve městě téměř padesát chytrých zastávek. Město i dopravce investují do rozvoje systému, který zvyšuje komfort i informovanost cestujících.

Projekt chytrých zastávek spustil Frýdek-Místek v loňském roce. To bylo instalováno 9 velkoformátových LED panelů a 20 e-paper panelů se solárním pohonem. Nyní se připravuje další rozšíření.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy Transdev Slezsko: "Aktuálně probíhá stavební příprava – na třech místech budeme stavět nebo vyměňovat stožáry veřejného osvětlení za nové, které budou upravené právě pro zádržný systém LED panelů. To by mělo proběhnout na přelomu července a srpna."

Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: „Město Frýdek-Místek dlouhodobě pracuje na tom, aby zvýšilo úroveň městské hromadné dopravy ve městě. Není to jenom o tom, že občané města mají městskou hromadnou dopravu za symbolickou jednu korunu za rok, ale jde nám o to, aby ta služba byla opravdu na vysoké úrovni, kvalitní.“

Digitální panely cestujícím zobrazují aktuální časy spojů, případná zpoždění, ale i předpověď počasí nebo mapu sítě. Výhodou e-paper technologie je dobrá čitelnost i na přímém slunci.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy Transdev Slezsko: „Dříve pravděpodobně dojde k osazení šesti e-paperových zastávek, zejména v oblasti Místku. Technické služby vlastně zase budou dělat přípravu betonových patek, které jsou zesílené právě pro tyto zastávkové panely. Ty jsou trošku těžší tím, že mají baterku a solární panel. Tam předpokládáme, že bychom to mohli mít hotové nejpozději do půlky července.“

Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Protože máme dobrou spolupráci, tak část bude na bedrech města a část bude na dopravci, který i díky strategickým dokumentům města získává dotace právě na to, aby mohl zvyšovat úroveň městské hromadné dopravy ve Frýdku-Místku. Pokud se podaří v tomto roce realizovat všechny další elektronické informační tabule na zastávkách, bude Frýdek-Místek i v rámci Moravskoslezského kraje patřit opravdu na špičku v tom, jaké služby nabízí občanům."

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy Transdev Slezsko: "Určitě na tento projekt se snažíme navázat ještě třetí etapou, kdy máme přislíbené opět evropské dotace, které by mohly doplnit zbývající místa. Předpokládáme, že bychom skutečně ideálně celé centrum Frýdku-Místku osadili těmito informačními panely. Chceme tak zvýšit komfort cestujících."

Město do digitalizace zastávek investuje 1,8 milionu korun. MHD v posledních letech prochází velkou modernizací. Loni bylo pořízeno také 12 nejmodernějších elektrobusů za 155 milionů korun.

---

Novojičínský úřad má po rekonstrukci funkční hlavní vchod

Budova městského úřadu na Divadelní ulici v Novém Jičíně má opět otevřený hlavní vchod. Uzavřen byl od podzimu loňského roku, a to z důvodu rekonstrukce. Radnice tu nechala vybudovat i bezbariérový přístup.

Po devíti měsících, kdy lidé do budovy novojičínského městského úřadu na ulici Divadelní vstupovali bočními dveřmi, je opět otevřen hlavní vstup. Skončila rekonstrukce, která zahrnovala nejen jeho vylepšení.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Stavba trvala od srpna loňského roku do konce června letošního roku. Celkové náklady činily 11 milionů korun včetně daně a byly hrazeny z vlastních zdrojů města. Těch důvodů, proč jsme se k této rekonstrukci odhodlali, bylo několik. Primárním důvodem bylo vytvoření bezbariérového vstupu do budovy.”

Uvnitř budovy je nová recepce a zasedací místnost, upravena byla kancelář podatelny.

Estetizací prošel i venkovní prostor, je tu nová dlažba a zeleň. Původní stromy se podařilo zachovat. Co je tu nové, to je elektronický informační panel.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Neslouží pouze jako elektronická úřední deska, ale i pro další využití. Například tady občan najdete akce ve městě, můžete využít nabídku internetu, základní informace informačního centra. Jsme rádi, že tady je, protože přece jenom je to dneska moderní a tyto informace jsou v podstatě hned po ruce.”

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Stavební práce trvaly déle, než byla původně předpokládána doba. Jednak jsme dodatkem prodlužovali o měsíc z důvodu nepředvídaných skutečností, o kterých jsme veřejnost informovali. Nicméně nakonec i stavební firma byla 42 dní v prodlení.”

Původní termín realizace byl 30. duben, radnice zhotovitelské firmě vyměřila smluvní pokutu za pozdní dokončení díla.

---

UVĚŘIL LÁSCE NA SÍTI, PŘIŠEL O PŮL MILIONU

Muž z Karvinska se stal obětí podvodu, když dvěma ženám ze sociálních sítí zaslal pod různými záminkami téměř 500 tisíc korun. Obě se vyhýbaly osobnímu setkání a komunikaci ukončily. Policie případ vyšetřuje jako podvod, pachateli hrozí až pět let vězení.

PERMONÍK ZAZÁŘIL NA SBOROVÉ OLYMPIÁDĚ

Evropské sborové hry 2025 v dánském Aarhusu přivítaly přes 6000 zpěváků ze 130 sborů z 33 zemí. Českou republiku reprezentoval Permoník Karviná pod vedením Martiny Juríkové a Kariny Grimové. Přestože patřil k nejmladším, získal dvě zlaté medaile a potvrdil svou příslušnost k evropské špičce.

---

V okolí Frýdku-Místku jsou nové trasy Nordic Walking

V okolí Frýdku-Místku byly otevřeny čtyři nové trasy pro Nordic Walking. Spojují pohyb s poznáváním krásného Beskydského podhůří. Vyznavače Nordic Walkingu, ale i běžné turisty provedou atraktivními místy a nabídnou neopakovatelné výhledy.

Nové trasy, nejen pro Nordic Walking, byly otevřeny na břehu přehrady Olešná. Za jejich vznikem stojí Turistické a informační centrum Frýdek-Místek. Zatím si lidé mohou vybrat ze čtyř tras o délce 9, 11, 15 nebo 21 kilometrů.

Lukáš Slíva (SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: „Město Frýdek-Místek chce projektem Nordic Walking zlepšit sportovní a rekreační infrastrukturu a zároveň zatraktivnit okolní místa ve Frýdku-Místku a jeho okolí. Došlo také k označení tras, které dosud existovaly pouze ve virtuální podobě. Nyní jsou značeny přímo v terénu, což přispěje k lepší orientaci turistů a návštěvníků.”

Bezprostředně po slavnostním otevření si lidé vyšli na devítikilometrový okruh.

Anketa: „Jsme tady dnes poprvé. Jdeme si to vyzkoušet a jsme zvědavé, jak to bude probíhat, jak je trasa dlouhá a jestli se nám to bude líbit. Pokud ano, budeme chodit pravidelně. Běháme, jezdíme na bruslích, chodíme po horách, s dětmi skáčeme na trampolíně.“

Alena Pobořilová, lektorka: „Půjdeme dneska okruh, který se jmenuje Po cestě kapliček. Trasa měří 9 km a během ní se budeme učit správnou techniku severské chůze, tedy Nordic Walking. Budeme k tomu používat správné hole a učit se, jak je skutečně využít, aby nebyly jen oporou, ale skutečně sloužily svému účelu. Hole nemají být jen podpěrou, ale mají se využít naplno – tedy využít odraz z poutka a pohyb ruky končící za tělem. Tím se aktivuje mezilopatkové svalstvo a uvolňuje horní polovina zad. Při chůzi tedy zapojujeme i ruce.“ 

Lukáš Slíva (SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: „Nordic Walking vznikl za podpory města, Turistického informačního centra Frýdek-Místek a také za podpory Moravskoslezského kraje, který poskytl na tento projekt dotaci ve výši 226 500 Kč. Jde o čtyři tematicky odlišené trasy, každá je barevně rozlišena. Značení je pásové s ikonou chodce s holemi.“

Informace o jednotlivých trasách Nordic Walkingu najdete na webu www.visitfm.cz v sekci Výlety.

---

Park nad rybníkem je nové místo pro relax i setkávání

Mokřady, Priessnitzovy lázně nebo naučné stezky vznikly v Bělském lese v rámci projektu Cesta vody v roce 2023. Nyní k nim přibyl nový volnočasový areál s názvem Park nad rybníkem. Radost z něj budou mít především děti, na které "dohlédne" také pětimetrová socha obryně.

Nový Park nad rybníkem v Ostravě-Výškovicích byl dokončen. Je vstupní branou do Výškovického potoka a přímo navazuje na oblíbenou Cestu vody v Bělském lese. Nově upravený prostor nabízí klidné prostředí s výhledem na vodní hladinu, stezky pro pěší, hřiště pro pétanque, ale hlavně spoustu dětských herních prvků. 

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: " Je tady vyhlídka, která je vlastně multifunkční soví dům, jsou tu dřevěné korýtka, které si můžou děti štelovat. A pomocí dvou pump si můžou napumpovat množství vody, která tady je." 

Areálu pak dominuje socha pětimetrové obryně z akátového a dubového dřeva, která má symbolicky na hrající si děti dohlížet.

Ivan Tachezy, autor návrhu: "Majestátně tady sedí jako taková mýtická bohyně, chrání vlastně i tím tělem děti vůči sluníčku, je tam umístěné vlastně mezi těma nohama pískoviště." 

Martin Mati, technický náměstek, Ostravské městské lesy: "Málokteré hřiště v Ostravě vzniká vyloženě pod mateřským porostem, lesním porostem, takže pro nás to bylo velmi náročné na realizaci."

Vybudování parku přišlo město na zhruba 21 milionů korun. Už teď jsou ale v plánu další projekty.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Jeden z těch hlavnějších projektů by měl pokračovat dále povalovými chodníky a vlastně více otevřít ten les a dostáváme se do křížové cesty, která je vlastně až ve Staré Bělé."

Během července bude zkolaudován i sousedící skatepark. Lokalita tak nabídne vyžití pro celou rodinu.

---

TROPY ZVEDLY ZÁSAHY ZÁCHRANKY O ČTVRTINU

Záchranná služba MS kraje hlásí nárůst výjezdů kvůli horku – nejčastěji ke kolapsům, nevolnostem a dehydrataci. Nejvíce ohrožení jsou senioři, chronicky nemocní a malé děti. Pomáhá prevence: dostatek tekutin, chlad a vyhýbání se slunci.

GENETIKA ODKRYLA PŮVOD URALSKÝCH JAZYKŮ

Mezinárodní tým vědců, včetně odborníků z Ostravské univerzity, objevil genetické vazby mezi dávnými populacemi Sibiře a dnešními mluvčími uralských jazyků. Studie zveřejněná v časopise Nature propojuje jazyk, DNA a archeologii. Výsledky přinášejí nový pohled na pravěké migrace i jazykové kontakty Eurasie.

---

Cesta jógy svedla Nadu Shakti z Himalájí do Nového Jičína

Vestibul budovy novojičínské radnice slouží i jako výstavní prostor a právě v těchto dnech jsou tu k vidění kresby mandal. Vytvořila je známá cestovatelka, skladatelka a učitelka jógy, dnes obyvatelka Domova Duha pro seniory.

Mandaly z cest duše, to je název výstavy ve vestibulu novojičínské radnice, která vypráví pozoruhodný příběh. Autorkou je žena, skladatelka relaxační hudby a učitelka jógy, která se narodila v Praze. Přes Francii a Anglii se dostala do Spojených států a nakonec do Indie a Himalájí, aby před dvaceti lety zakotvila v Novém Jičíně. Poslední zhruba čtyři roky žije Nada Shakti, civilním jménem Jana Traderová v Domově Duha.

Marie Jurošková, ředitelka Domova Duha, Nový Jičín: “Já jsem na to přišla úplně náhodou, protože máme klíčové pracovnice velmi všímavé, tak přišly za mnou s obrázky naší klientky, což byly krásné mandaly. A já jsem zjistila podle jména a podle životopisu, jakou to máme perlu.”

Paní Jana napsala knihu Můj život s himalájskými mistry, v Novém Jičíně vedla workshopy jógy na Baště.

Jana Traderová alias Nada Shakti, autorka mandal: “Taky se někdy divím, jak se to stalo, že jsem skončila v Novém Jičíně. Ale já jsem hodně cestovala, i tady v republice jsem projezdila hodně míst, dělala jsem ty workshopy, a to všechno bylo opravdu z lásky. A i tady jsem potkávala lidi, kteří v sobě měli hodně lásky a dobrého ducha, tak se mi to tady zalíbilo a řekla jsem si, tady bych chtěla bydlet a tak se stalo.”

Marie Jurošková, ředitelka Domova Duha, Nový Jičín: “Domov pro seniory je sice místo na konci života, ale my chceme jít tím trendem zdravého stárnutí, tak, aby ti lidi nebyli vyloučení z běžného života, naopak, aby mohli žít, zažívat nové věci.”

Výstava mandal na radnici potrvá do poloviny července.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
03. července 2025, 17:00

Ve F-M přibudou chytré zastávky, bude jich až 50

Frýdek-Místek pokračuje v modernizaci městské hromadné dopravy. K digitálním panelům, které už nyní informují cestující o spojích, přibydou další. Nově tak bude ve městě téměř padesát chytrých zastávek. Město i dopravce investují do rozvoje systému, který zvyšuje komfort i informovanost cestujících.

Projekt chytrých zastávek spustil Frýdek-Místek v loňském roce. To bylo instalováno 9 velkoformátových LED panelů a 20 e-paper panelů se solárním pohonem. Nyní se připravuje další rozšíření.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy Transdev Slezsko: "Aktuálně probíhá stavební příprava – na třech místech budeme stavět nebo vyměňovat stožáry veřejného osvětlení za nové, které budou upravené právě pro zádržný systém LED panelů. To by mělo proběhnout na přelomu července a srpna."

Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: „Město Frýdek-Místek dlouhodobě pracuje na tom, aby zvýšilo úroveň městské hromadné dopravy ve městě. Není to jenom o tom, že občané města mají městskou hromadnou dopravu za symbolickou jednu korunu za rok, ale jde nám o to, aby ta služba byla opravdu na vysoké úrovni, kvalitní.“

Digitální panely cestujícím zobrazují aktuální časy spojů, případná zpoždění, ale i předpověď počasí nebo mapu sítě. Výhodou e-paper technologie je dobrá čitelnost i na přímém slunci.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy Transdev Slezsko: „Dříve pravděpodobně dojde k osazení šesti e-paperových zastávek, zejména v oblasti Místku. Technické služby vlastně zase budou dělat přípravu betonových patek, které jsou zesílené právě pro tyto zastávkové panely. Ty jsou trošku těžší tím, že mají baterku a solární panel. Tam předpokládáme, že bychom to mohli mít hotové nejpozději do půlky července.“

Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Protože máme dobrou spolupráci, tak část bude na bedrech města a část bude na dopravci, který i díky strategickým dokumentům města získává dotace právě na to, aby mohl zvyšovat úroveň městské hromadné dopravy ve Frýdku-Místku. Pokud se podaří v tomto roce realizovat všechny další elektronické informační tabule na zastávkách, bude Frýdek-Místek i v rámci Moravskoslezského kraje patřit opravdu na špičku v tom, jaké služby nabízí občanům."

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy Transdev Slezsko: "Určitě na tento projekt se snažíme navázat ještě třetí etapou, kdy máme přislíbené opět evropské dotace, které by mohly doplnit zbývající místa. Předpokládáme, že bychom skutečně ideálně celé centrum Frýdku-Místku osadili těmito informačními panely. Chceme tak zvýšit komfort cestujících."

Město do digitalizace zastávek investuje 1,8 milionu korun. MHD v posledních letech prochází velkou modernizací. Loni bylo pořízeno také 12 nejmodernějších elektrobusů za 155 milionů korun.

---

Novojičínský úřad má po rekonstrukci funkční hlavní vchod

Budova městského úřadu na Divadelní ulici v Novém Jičíně má opět otevřený hlavní vchod. Uzavřen byl od podzimu loňského roku, a to z důvodu rekonstrukce. Radnice tu nechala vybudovat i bezbariérový přístup.

Po devíti měsících, kdy lidé do budovy novojičínského městského úřadu na ulici Divadelní vstupovali bočními dveřmi, je opět otevřen hlavní vstup. Skončila rekonstrukce, která zahrnovala nejen jeho vylepšení.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Stavba trvala od srpna loňského roku do konce června letošního roku. Celkové náklady činily 11 milionů korun včetně daně a byly hrazeny z vlastních zdrojů města. Těch důvodů, proč jsme se k této rekonstrukci odhodlali, bylo několik. Primárním důvodem bylo vytvoření bezbariérového vstupu do budovy.”

Uvnitř budovy je nová recepce a zasedací místnost, upravena byla kancelář podatelny.

Estetizací prošel i venkovní prostor, je tu nová dlažba a zeleň. Původní stromy se podařilo zachovat. Co je tu nové, to je elektronický informační panel.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Neslouží pouze jako elektronická úřední deska, ale i pro další využití. Například tady občan najdete akce ve městě, můžete využít nabídku internetu, základní informace informačního centra. Jsme rádi, že tady je, protože přece jenom je to dneska moderní a tyto informace jsou v podstatě hned po ruce.”

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Stavební práce trvaly déle, než byla původně předpokládána doba. Jednak jsme dodatkem prodlužovali o měsíc z důvodu nepředvídaných skutečností, o kterých jsme veřejnost informovali. Nicméně nakonec i stavební firma byla 42 dní v prodlení.”

Původní termín realizace byl 30. duben, radnice zhotovitelské firmě vyměřila smluvní pokutu za pozdní dokončení díla.

---

UVĚŘIL LÁSCE NA SÍTI, PŘIŠEL O PŮL MILIONU

Muž z Karvinska se stal obětí podvodu, když dvěma ženám ze sociálních sítí zaslal pod různými záminkami téměř 500 tisíc korun. Obě se vyhýbaly osobnímu setkání a komunikaci ukončily. Policie případ vyšetřuje jako podvod, pachateli hrozí až pět let vězení.

PERMONÍK ZAZÁŘIL NA SBOROVÉ OLYMPIÁDĚ

Evropské sborové hry 2025 v dánském Aarhusu přivítaly přes 6000 zpěváků ze 130 sborů z 33 zemí. Českou republiku reprezentoval Permoník Karviná pod vedením Martiny Juríkové a Kariny Grimové. Přestože patřil k nejmladším, získal dvě zlaté medaile a potvrdil svou příslušnost k evropské špičce.

---

V okolí Frýdku-Místku jsou nové trasy Nordic Walking

V okolí Frýdku-Místku byly otevřeny čtyři nové trasy pro Nordic Walking. Spojují pohyb s poznáváním krásného Beskydského podhůří. Vyznavače Nordic Walkingu, ale i běžné turisty provedou atraktivními místy a nabídnou neopakovatelné výhledy.

Nové trasy, nejen pro Nordic Walking, byly otevřeny na břehu přehrady Olešná. Za jejich vznikem stojí Turistické a informační centrum Frýdek-Místek. Zatím si lidé mohou vybrat ze čtyř tras o délce 9, 11, 15 nebo 21 kilometrů.

Lukáš Slíva (SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: „Město Frýdek-Místek chce projektem Nordic Walking zlepšit sportovní a rekreační infrastrukturu a zároveň zatraktivnit okolní místa ve Frýdku-Místku a jeho okolí. Došlo také k označení tras, které dosud existovaly pouze ve virtuální podobě. Nyní jsou značeny přímo v terénu, což přispěje k lepší orientaci turistů a návštěvníků.”

Bezprostředně po slavnostním otevření si lidé vyšli na devítikilometrový okruh.

Anketa: „Jsme tady dnes poprvé. Jdeme si to vyzkoušet a jsme zvědavé, jak to bude probíhat, jak je trasa dlouhá a jestli se nám to bude líbit. Pokud ano, budeme chodit pravidelně. Běháme, jezdíme na bruslích, chodíme po horách, s dětmi skáčeme na trampolíně.“

Alena Pobořilová, lektorka: „Půjdeme dneska okruh, který se jmenuje Po cestě kapliček. Trasa měří 9 km a během ní se budeme učit správnou techniku severské chůze, tedy Nordic Walking. Budeme k tomu používat správné hole a učit se, jak je skutečně využít, aby nebyly jen oporou, ale skutečně sloužily svému účelu. Hole nemají být jen podpěrou, ale mají se využít naplno – tedy využít odraz z poutka a pohyb ruky končící za tělem. Tím se aktivuje mezilopatkové svalstvo a uvolňuje horní polovina zad. Při chůzi tedy zapojujeme i ruce.“ 

Lukáš Slíva (SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: „Nordic Walking vznikl za podpory města, Turistického informačního centra Frýdek-Místek a také za podpory Moravskoslezského kraje, který poskytl na tento projekt dotaci ve výši 226 500 Kč. Jde o čtyři tematicky odlišené trasy, každá je barevně rozlišena. Značení je pásové s ikonou chodce s holemi.“

Informace o jednotlivých trasách Nordic Walkingu najdete na webu www.visitfm.cz v sekci Výlety.

---

Park nad rybníkem je nové místo pro relax i setkávání

Mokřady, Priessnitzovy lázně nebo naučné stezky vznikly v Bělském lese v rámci projektu Cesta vody v roce 2023. Nyní k nim přibyl nový volnočasový areál s názvem Park nad rybníkem. Radost z něj budou mít především děti, na které "dohlédne" také pětimetrová socha obryně.

Nový Park nad rybníkem v Ostravě-Výškovicích byl dokončen. Je vstupní branou do Výškovického potoka a přímo navazuje na oblíbenou Cestu vody v Bělském lese. Nově upravený prostor nabízí klidné prostředí s výhledem na vodní hladinu, stezky pro pěší, hřiště pro pétanque, ale hlavně spoustu dětských herních prvků. 

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: " Je tady vyhlídka, která je vlastně multifunkční soví dům, jsou tu dřevěné korýtka, které si můžou děti štelovat. A pomocí dvou pump si můžou napumpovat množství vody, která tady je." 

Areálu pak dominuje socha pětimetrové obryně z akátového a dubového dřeva, která má symbolicky na hrající si děti dohlížet.

Ivan Tachezy, autor návrhu: "Majestátně tady sedí jako taková mýtická bohyně, chrání vlastně i tím tělem děti vůči sluníčku, je tam umístěné vlastně mezi těma nohama pískoviště." 

Martin Mati, technický náměstek, Ostravské městské lesy: "Málokteré hřiště v Ostravě vzniká vyloženě pod mateřským porostem, lesním porostem, takže pro nás to bylo velmi náročné na realizaci."

Vybudování parku přišlo město na zhruba 21 milionů korun. Už teď jsou ale v plánu další projekty.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Jeden z těch hlavnějších projektů by měl pokračovat dále povalovými chodníky a vlastně více otevřít ten les a dostáváme se do křížové cesty, která je vlastně až ve Staré Bělé."

Během července bude zkolaudován i sousedící skatepark. Lokalita tak nabídne vyžití pro celou rodinu.

---

TROPY ZVEDLY ZÁSAHY ZÁCHRANKY O ČTVRTINU

Záchranná služba MS kraje hlásí nárůst výjezdů kvůli horku – nejčastěji ke kolapsům, nevolnostem a dehydrataci. Nejvíce ohrožení jsou senioři, chronicky nemocní a malé děti. Pomáhá prevence: dostatek tekutin, chlad a vyhýbání se slunci.

GENETIKA ODKRYLA PŮVOD URALSKÝCH JAZYKŮ

Mezinárodní tým vědců, včetně odborníků z Ostravské univerzity, objevil genetické vazby mezi dávnými populacemi Sibiře a dnešními mluvčími uralských jazyků. Studie zveřejněná v časopise Nature propojuje jazyk, DNA a archeologii. Výsledky přinášejí nový pohled na pravěké migrace i jazykové kontakty Eurasie.

---

Cesta jógy svedla Nadu Shakti z Himalájí do Nového Jičína

Vestibul budovy novojičínské radnice slouží i jako výstavní prostor a právě v těchto dnech jsou tu k vidění kresby mandal. Vytvořila je známá cestovatelka, skladatelka a učitelka jógy, dnes obyvatelka Domova Duha pro seniory.

Mandaly z cest duše, to je název výstavy ve vestibulu novojičínské radnice, která vypráví pozoruhodný příběh. Autorkou je žena, skladatelka relaxační hudby a učitelka jógy, která se narodila v Praze. Přes Francii a Anglii se dostala do Spojených států a nakonec do Indie a Himalájí, aby před dvaceti lety zakotvila v Novém Jičíně. Poslední zhruba čtyři roky žije Nada Shakti, civilním jménem Jana Traderová v Domově Duha.

Marie Jurošková, ředitelka Domova Duha, Nový Jičín: “Já jsem na to přišla úplně náhodou, protože máme klíčové pracovnice velmi všímavé, tak přišly za mnou s obrázky naší klientky, což byly krásné mandaly. A já jsem zjistila podle jména a podle životopisu, jakou to máme perlu.”

Paní Jana napsala knihu Můj život s himalájskými mistry, v Novém Jičíně vedla workshopy jógy na Baště.

Jana Traderová alias Nada Shakti, autorka mandal: “Taky se někdy divím, jak se to stalo, že jsem skončila v Novém Jičíně. Ale já jsem hodně cestovala, i tady v republice jsem projezdila hodně míst, dělala jsem ty workshopy, a to všechno bylo opravdu z lásky. A i tady jsem potkávala lidi, kteří v sobě měli hodně lásky a dobrého ducha, tak se mi to tady zalíbilo a řekla jsem si, tady bych chtěla bydlet a tak se stalo.”

Marie Jurošková, ředitelka Domova Duha, Nový Jičín: “Domov pro seniory je sice místo na konci života, ale my chceme jít tím trendem zdravého stárnutí, tak, aby ti lidi nebyli vyloučení z běžného života, naopak, aby mohli žít, zažívat nové věci.”

Výstava mandal na radnici potrvá do poloviny července.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-03-07-2025-17-00