Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Slezskoostravský hřbitov dávno neslouží jen místním
  • Deváťákům pomohla v rozhodování Volba povolání
  • Jako první v Česku mohou ženy rodit na gauči v Ostravě
  • V Horní Suché nalezli při stavbě zvláštní podzemní objekt
  • Splnila si sen z dětství, vydala knížku o hračkách

Slezskoostravský hřbitov dávno neslouží jen místním

V těchto dnech zažívají hřbitovy největší nápor z celého roku. Obzvlášť to pak platí o největším Ústředním hřbitově ve Slezské Ostravě, který v období dušiček navštíví neuvěřitelných 80 tisíc lidí. Radnice se snaží o hřbitov pečovat, ročně do něj investuje miliony korun.

Ústřední hřbitov Slezská Ostrava má rozlohu 27 hektarů a je na něm 16 tisíc hrobových míst. To z něj dělá nejen největší hřbitov v Ostravě, ale jeden z největších v celé zemi. V období Památky zesnulých na přelomu října a listopadu jej navštíví 80 tisíc lidí.  

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Přestože hřbitov patří Slezské Ostravě a staráme se o něj, občané Slezské Ostravy tvoří na hřbitově pouze pětinu pochovaných. Zbytek jsou opravdu občané zbylých částí Ostravy. Proto se magistrát podílí jak na údržbě a opravách hřbitova, tak na investičních akcích, které zde realizujeme."  

V současné době například běží rekonstrukce okolí kostela sv. Josefa, který stojí u jednoho ze vstupů na hřbitov.

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Prostranství před kostelem získá novou kamennou dlažbu, přibydou zde nové stromy a další prvky veřejného mobiliáře. Hned za vstupem se buduje nová květinová síň."

anketa, návštěvníci hřbitova: "Je to pěkné, tady mám babičku, starají se to."

"Je tady dobrá dostupnost, je tu parkoviště a dle mého se o to dobře starají." 

Až do konce listopadu je hřbitov návštěvníkům otevřen od 7 do 20 hodin. K dispozici je parkoviště, které je zdarma a k oběma spodním vstupům lze přijet i trolejbusy.  

---

Deváťákům pomohla v rozhodování Volba povolání

Žáci karvinských devátých tříd měli jedinečnou příležitost dozvědět se na jednom místě podrobnosti o studijních oborech středních škol z našeho regionu i mimo něj. V karvinském Obecním domě Družba se totiž konala tradiční akce Úřadu práce “Volba povolání”.

Informace o oborech žákům poskytovaly všechny střední školy z Karviné a okolních měst, jako je Havířov, Orlová nebo Ostrava, ale své zástupce tady měly i školy z kraje Zlínského nebo Olomouckého.

anketa, návštěvníci akce: "Nevím, nějaká kosmetická služba, vidím v tom perspektivu prostě." "Vybrala jsem si cukráře, protože mě to baví." "Já bych chtěl jít na automechanika."

Zájem o absolventy mezi firmami je vysoký, po vystudování nebo vyučení končí na úřadu práce jako uchazeči jen hrstka z nich.

Petra Nováková, poradkyně pro volbu povolání a vzdělávání ÚP ČR: "U nás na úřadu práce absolventů nemáme velké počty, určitě uplatnění nachází, především je to IT, digitalizace, ale objevuje se i zájem o zemědělské obory, což je taková novinka, kdy jsme zjistili v rámci průzkumu u deváťáků, že i ty zemědělské obory se začínají objevovat."

Volná místa jsou v současné době ve zdravotnictví, gastronomii, hledají se kuchaři, číšníci, elektrikáři, instalatéři a také řidiči nákladních aut a kamionů. S tím souvisí i poptávka po absolventech logistiky. Tento obor nabízí například i karvinská Střední škola techniky a služeb.

---

Krátké zprávy 3. 11. 2023 17.00 - 1

Policisté z Bohumína vyšetřují dvě krádeže desítek PET lahví z uzamčeného chladicího boxu. 13., 14. a 28. října vnikl neznámý pachatel do uzamčeného areálu a vypáčil zámek dveří boxu umístěného před prodejním kioskem v areálu Hobbyparku v Parku Petra Bezruče. Policisté v souvislosti s krádežemi pátrají po třech mužích, kteří jsou zachyceni na fotografiích a videozáznamu.

Pohonné hmoty v MS kraji pátý týden po sobě zlevnily. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 38,59 Kč, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. O 10 haléřů na litru zlevnila nafta, litr teď stojí průměrně 39,30 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

---

Jako první v Česku mohou ženy rodit na gauči v Ostravě

Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Ostrava již delší dobu podporuje přirozené porody, včetně porodů do vody. Před nedávnem byl navíc jeden z jejích pokojů vybaven porodnickým gaučem. Fakultní nemocnice Ostrava se tak stala první českou nemocnicí, která tuto pomůcku vlastní.

První variabilní porodnický gauč v Česku doputoval do ostravské nemocnice z Anglie, kde jej porodní domy a centra již běžně využívají. Nová pomůcka má zvýšit šanci na porod bez komplikací. Mezi prvními, kdo si gauč vyzkoušeli, byla Lucie Kazderová, která na něm porodila dceru Tinu.

Lucie Kazderová, maminka: "Vidím tam tři velké výhody, tady u toho gauče. Jednak, že to opravdu nepůsobí jako na porodním sále, bylo to takové více domácké. Působí to na psychiku podle mě lépe. Druhá věc, že jsem opravdu mohla rodit v poloze, která je přirozenější pro tělo. A poslední velká výhoda je, že potom ten následný bonding mohl probíhat s tatínkem."

Na rozdíl od klasického porodního lůžka, takzvané kozy, pomáhá porodnický gauč rodícím ženám více se uvolnit. Jedním z hlavních důvodů je to, že umožňuje zaujmout při porodu přirozenou polohu.

Vendula Svachová, porodní asistentka: "My víme, že pro porod, přirozený porod, fyziologický porod, je dobré zaujímat vertikální polohy. Ten gauč vlastně poskytuje podporu, nabízí možnosti těch vertikálních poloh."

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: "Naším cílem je podporovat i ženy zdravé, fyziologické, k tomu, aby porodily své miminko přirozeně a s co nejmenšími zásahy. Proto jsme právě pořídili ten takzvaně porodnický gauč právě z toho důvodu, abychom těmto ženám nabídli podporu."

Už v prvním týdnu provozu porodilo na gauči úspěšně více než šest žen. I nadále ale mohou využívat i jiné metody, například porod do vody.

---

V Horní Suché nalezli při stavbě zvláštní podzemní objekt

Horní Suchá řeší záhadu. Při rekonstrukci schodiště nedaleko kruhového objezdu dělníci odkryli v podzemí kulatý objekt, zřejmě se jedná o studnu. Kdysi se na pozemcích nacházel cukrovat a následně lihovar.

Radnice v Horní Suché se pustila do revitalizace malého parčíku k bývalému kulturnímu domu. Součástí stavby je výměna starého schodiště i vybudování rampy. Pod opěrnou zídkou schodiště pracovníci objevili stavbu, která vypadá jako studna. Ta je ale nezvykle široká, vyzděná z pískovcových kvádrů, které zřejmě nepochází z tohoto regionu. Kdysi se na pozemku nacházela jedna z budov starého dvora.

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: "Nebyla to jen zemědělská usedlost. Byl tady nejdřív cukrovar a pak lihovar. Takže to může být, Pán Bůh ví co. Rozhodně ten lihovar zanikl někdy před druhou světovou válkou, cukrovar tady byl v 19. století. Takže má tu historii dlouhou. Jsme zvědaví, takže určitě neuděláme to, co naši předkové, že to přikryjeme nějakými železničními pražci, které už jsou dnes ztrouchnivělé a půjdeme dál. Uhnuli jsme s tím schodištěm asi o metr. Co se bude dít dál, to se rozhodneme, ale zvědaví jsme.”

Prozatím ale nikdo nemá odvahu se do podzemního objektu podívat.

Petr Nagy, stavbyvedoucí: "Nevíme, jak to tam je. Jestli tam nejsou plyny, nebo něco takového. Spíš to chce odkrýt, ať se to odvětrá. Nevíme, jestli ten spodek je pevný. To nikdo neví.”

Než obec zjistí více o podzemním objektu, místo zabezpečí tak, aby nedošlo k úrazu.

---

Krátké zprávy 3. 11. 2023 17.00 - 2

Karvinští strážníci mají za sebou další úspěšný zákrok. Tentokrát u obchodního centra na ulici Nádražní zadrželi zloděje těsně po krádeži. V tašce měl zboží z několika obchodů najednou.

---

Splnila si sen z dětství, vydala knížku o hračkách

Lenka Figallová ze Studénky pokřtila svou první knihu, nazvala ji Svět hraček. Splnila si tak svůj dětský sen, který teď věnovala svému synovi.

Kde jinde pokřtít knihu, než v knihovně, v místě, kde čtené příběhy neustálým koloběhem opakovaně ožívají. V knihovně ve Studénce se teď uskutečnil křest knížky Svět hraček, jejíž autorkou je zdejší rodačka Lenka Figallová.

Lenka Figallová, autorka knihy: “Začalo to, když mi bylo 12 let, v roce 1994, a poprvé jsem tenkrát sedla k psacímu stroji a napsala jsem první pohádkový příběh, který mám dodnes schovaný. A v roce 2021 jsem začala psát tuto knihu.”

Její prvotina vyšla letos a věnovala ji svému synovi Samuelovi, který ji byl při psaní inspirací.

Lenka Figallová, autorka knihy: “Se synem si spolu hrajeme docela často a hračky s náma mluví, tak mě napadlo tímto způsobem dětem předat i nějaké ty hodnoty, jak by se o ty hračky měly starat.”

Irena Lachoutová, ilustrátorka knihy: “Já ráda maluji zvířátka a hračky, takže to mě v té knížce bavilo nejvíc, malovat ty hračky, které tam jsou.”

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Já bych ji popřál, ať se jí v novém rozmachu daří. To, co si vysnila jako dítě, že chce být spisovatelkou, tak to se jí vydáním první knížky splnilo. Takže bych ji přál, aby si knížka našla spoustu čtenářů.”

Lenka Figallová už má v kariéře spisovatelky našlápnuto i dále, do nakladatelství už poslala další rukopis a píše třetí knihu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
03. listopadu 2023, 17:00

Slezskoostravský hřbitov dávno neslouží jen místním

V těchto dnech zažívají hřbitovy největší nápor z celého roku. Obzvlášť to pak platí o největším Ústředním hřbitově ve Slezské Ostravě, který v období dušiček navštíví neuvěřitelných 80 tisíc lidí. Radnice se snaží o hřbitov pečovat, ročně do něj investuje miliony korun.

Ústřední hřbitov Slezská Ostrava má rozlohu 27 hektarů a je na něm 16 tisíc hrobových míst. To z něj dělá nejen největší hřbitov v Ostravě, ale jeden z největších v celé zemi. V období Památky zesnulých na přelomu října a listopadu jej navštíví 80 tisíc lidí.  

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Přestože hřbitov patří Slezské Ostravě a staráme se o něj, občané Slezské Ostravy tvoří na hřbitově pouze pětinu pochovaných. Zbytek jsou opravdu občané zbylých částí Ostravy. Proto se magistrát podílí jak na údržbě a opravách hřbitova, tak na investičních akcích, které zde realizujeme."  

V současné době například běží rekonstrukce okolí kostela sv. Josefa, který stojí u jednoho ze vstupů na hřbitov.

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Prostranství před kostelem získá novou kamennou dlažbu, přibydou zde nové stromy a další prvky veřejného mobiliáře. Hned za vstupem se buduje nová květinová síň."

anketa, návštěvníci hřbitova: "Je to pěkné, tady mám babičku, starají se to."

"Je tady dobrá dostupnost, je tu parkoviště a dle mého se o to dobře starají." 

Až do konce listopadu je hřbitov návštěvníkům otevřen od 7 do 20 hodin. K dispozici je parkoviště, které je zdarma a k oběma spodním vstupům lze přijet i trolejbusy.  

---

Deváťákům pomohla v rozhodování Volba povolání

Žáci karvinských devátých tříd měli jedinečnou příležitost dozvědět se na jednom místě podrobnosti o studijních oborech středních škol z našeho regionu i mimo něj. V karvinském Obecním domě Družba se totiž konala tradiční akce Úřadu práce “Volba povolání”.

Informace o oborech žákům poskytovaly všechny střední školy z Karviné a okolních měst, jako je Havířov, Orlová nebo Ostrava, ale své zástupce tady měly i školy z kraje Zlínského nebo Olomouckého.

anketa, návštěvníci akce: "Nevím, nějaká kosmetická služba, vidím v tom perspektivu prostě." "Vybrala jsem si cukráře, protože mě to baví." "Já bych chtěl jít na automechanika."

Zájem o absolventy mezi firmami je vysoký, po vystudování nebo vyučení končí na úřadu práce jako uchazeči jen hrstka z nich.

Petra Nováková, poradkyně pro volbu povolání a vzdělávání ÚP ČR: "U nás na úřadu práce absolventů nemáme velké počty, určitě uplatnění nachází, především je to IT, digitalizace, ale objevuje se i zájem o zemědělské obory, což je taková novinka, kdy jsme zjistili v rámci průzkumu u deváťáků, že i ty zemědělské obory se začínají objevovat."

Volná místa jsou v současné době ve zdravotnictví, gastronomii, hledají se kuchaři, číšníci, elektrikáři, instalatéři a také řidiči nákladních aut a kamionů. S tím souvisí i poptávka po absolventech logistiky. Tento obor nabízí například i karvinská Střední škola techniky a služeb.

---

Krátké zprávy 3. 11. 2023 17.00 - 1

Policisté z Bohumína vyšetřují dvě krádeže desítek PET lahví z uzamčeného chladicího boxu. 13., 14. a 28. října vnikl neznámý pachatel do uzamčeného areálu a vypáčil zámek dveří boxu umístěného před prodejním kioskem v areálu Hobbyparku v Parku Petra Bezruče. Policisté v souvislosti s krádežemi pátrají po třech mužích, kteří jsou zachyceni na fotografiích a videozáznamu.

Pohonné hmoty v MS kraji pátý týden po sobě zlevnily. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 38,59 Kč, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. O 10 haléřů na litru zlevnila nafta, litr teď stojí průměrně 39,30 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

---

Jako první v Česku mohou ženy rodit na gauči v Ostravě

Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Ostrava již delší dobu podporuje přirozené porody, včetně porodů do vody. Před nedávnem byl navíc jeden z jejích pokojů vybaven porodnickým gaučem. Fakultní nemocnice Ostrava se tak stala první českou nemocnicí, která tuto pomůcku vlastní.

První variabilní porodnický gauč v Česku doputoval do ostravské nemocnice z Anglie, kde jej porodní domy a centra již běžně využívají. Nová pomůcka má zvýšit šanci na porod bez komplikací. Mezi prvními, kdo si gauč vyzkoušeli, byla Lucie Kazderová, která na něm porodila dceru Tinu.

Lucie Kazderová, maminka: "Vidím tam tři velké výhody, tady u toho gauče. Jednak, že to opravdu nepůsobí jako na porodním sále, bylo to takové více domácké. Působí to na psychiku podle mě lépe. Druhá věc, že jsem opravdu mohla rodit v poloze, která je přirozenější pro tělo. A poslední velká výhoda je, že potom ten následný bonding mohl probíhat s tatínkem."

Na rozdíl od klasického porodního lůžka, takzvané kozy, pomáhá porodnický gauč rodícím ženám více se uvolnit. Jedním z hlavních důvodů je to, že umožňuje zaujmout při porodu přirozenou polohu.

Vendula Svachová, porodní asistentka: "My víme, že pro porod, přirozený porod, fyziologický porod, je dobré zaujímat vertikální polohy. Ten gauč vlastně poskytuje podporu, nabízí možnosti těch vertikálních poloh."

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: "Naším cílem je podporovat i ženy zdravé, fyziologické, k tomu, aby porodily své miminko přirozeně a s co nejmenšími zásahy. Proto jsme právě pořídili ten takzvaně porodnický gauč právě z toho důvodu, abychom těmto ženám nabídli podporu."

Už v prvním týdnu provozu porodilo na gauči úspěšně více než šest žen. I nadále ale mohou využívat i jiné metody, například porod do vody.

---

V Horní Suché nalezli při stavbě zvláštní podzemní objekt

Horní Suchá řeší záhadu. Při rekonstrukci schodiště nedaleko kruhového objezdu dělníci odkryli v podzemí kulatý objekt, zřejmě se jedná o studnu. Kdysi se na pozemcích nacházel cukrovat a následně lihovar.

Radnice v Horní Suché se pustila do revitalizace malého parčíku k bývalému kulturnímu domu. Součástí stavby je výměna starého schodiště i vybudování rampy. Pod opěrnou zídkou schodiště pracovníci objevili stavbu, která vypadá jako studna. Ta je ale nezvykle široká, vyzděná z pískovcových kvádrů, které zřejmě nepochází z tohoto regionu. Kdysi se na pozemku nacházela jedna z budov starého dvora.

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: "Nebyla to jen zemědělská usedlost. Byl tady nejdřív cukrovar a pak lihovar. Takže to může být, Pán Bůh ví co. Rozhodně ten lihovar zanikl někdy před druhou světovou válkou, cukrovar tady byl v 19. století. Takže má tu historii dlouhou. Jsme zvědaví, takže určitě neuděláme to, co naši předkové, že to přikryjeme nějakými železničními pražci, které už jsou dnes ztrouchnivělé a půjdeme dál. Uhnuli jsme s tím schodištěm asi o metr. Co se bude dít dál, to se rozhodneme, ale zvědaví jsme.”

Prozatím ale nikdo nemá odvahu se do podzemního objektu podívat.

Petr Nagy, stavbyvedoucí: "Nevíme, jak to tam je. Jestli tam nejsou plyny, nebo něco takového. Spíš to chce odkrýt, ať se to odvětrá. Nevíme, jestli ten spodek je pevný. To nikdo neví.”

Než obec zjistí více o podzemním objektu, místo zabezpečí tak, aby nedošlo k úrazu.

---

Krátké zprávy 3. 11. 2023 17.00 - 2

Karvinští strážníci mají za sebou další úspěšný zákrok. Tentokrát u obchodního centra na ulici Nádražní zadrželi zloděje těsně po krádeži. V tašce měl zboží z několika obchodů najednou.

---

Splnila si sen z dětství, vydala knížku o hračkách

Lenka Figallová ze Studénky pokřtila svou první knihu, nazvala ji Svět hraček. Splnila si tak svůj dětský sen, který teď věnovala svému synovi.

Kde jinde pokřtít knihu, než v knihovně, v místě, kde čtené příběhy neustálým koloběhem opakovaně ožívají. V knihovně ve Studénce se teď uskutečnil křest knížky Svět hraček, jejíž autorkou je zdejší rodačka Lenka Figallová.

Lenka Figallová, autorka knihy: “Začalo to, když mi bylo 12 let, v roce 1994, a poprvé jsem tenkrát sedla k psacímu stroji a napsala jsem první pohádkový příběh, který mám dodnes schovaný. A v roce 2021 jsem začala psát tuto knihu.”

Její prvotina vyšla letos a věnovala ji svému synovi Samuelovi, který ji byl při psaní inspirací.

Lenka Figallová, autorka knihy: “Se synem si spolu hrajeme docela často a hračky s náma mluví, tak mě napadlo tímto způsobem dětem předat i nějaké ty hodnoty, jak by se o ty hračky měly starat.”

Irena Lachoutová, ilustrátorka knihy: “Já ráda maluji zvířátka a hračky, takže to mě v té knížce bavilo nejvíc, malovat ty hračky, které tam jsou.”

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Já bych ji popřál, ať se jí v novém rozmachu daří. To, co si vysnila jako dítě, že chce být spisovatelkou, tak to se jí vydáním první knížky splnilo. Takže bych ji přál, aby si knížka našla spoustu čtenářů.”

Lenka Figallová už má v kariéře spisovatelky našlápnuto i dále, do nakladatelství už poslala další rukopis a píše třetí knihu.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-03-11-2023-17-00