Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Slavnostní zápisy do 1. tříd nahradí formulář
  • Stonavská radnice připravuje pro občany ozdravné pobyty
  • Domov Pohoda potřebuje bezdotykové teploměry
  • Domov pro seniory F-M umožňuje klientům videohovory
  • Havířov spouští bikesharing, kola nemají sloužit k zábavě
  • Individuální trénink začíná otužováním

Slavnostní zápisy do 1. tříd nahradí formulář

V Novém Jičíně se měly zápisy do 1. tříd konat 2. dubna. Školy jsou ale stále zavřené a předškoláci tak zůstanou doma. Místo slavnostního okamžiku budou jejich rodiče pouze vyřizovat formální žádosti o přijetí.

Svůj velký den - zápis do první třídy - očekávalo v Novém Jičíně zhruba 270 předškoláků. Nicméně události kolem koronavirové pandemie změnily slavnostní ceremoniál v úřední záležitost.  

“To znamená termín 2. dubna je zrušen a nechali jsme rodičům delší časové období, od 6. do 24. dubna, aby mohli své dítě zapsat na základní školu,” uvedla Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín.

“Nebude tam potřeba osobní účast dítěte, ale stačí když rodič přinese přihlášku. Má čtyři možnosti, jak tu přihlášku doručit,” podotkl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína. 

A to e-mailem s elektronickým podpisem, datovou schránky, písemně poštou, případně osobně. Všechny potřebné dokumenty jsou na webových stránkách  každé školy. 

Doklady k zápisu musí podat i rodiče dětí, které měly v loňském roce odloženou školní docházku. Problém nastává u těch, kteří teprve o odkladu uvažují. Pedagogicko-psychologická poradna je v tuto chvíli uzavřena.   

“Nicméně ředitel pedagogicko-psychologické poradny mi dnes sdělil, že se budou velmi snažit všechny děti vyšetřit tak, aby to stihli do začátku školního roku,” dodala vedoucí odboru školství.

Informace o nové formě zápisů i spádových oblastech jednotlivých škol jsou zveřejněny i na plakátech.

“Jsem domluvena s řediteli škol, že jakmile se situace uvolní, že každý ředitel pozve ještě své předškoláčky s rodiči do školy, aby jim představil tu školu, aby se každý předškolák v Novém Jičíně do naší základní školy těšil,” podotkla Oldřiška Navrátilová. 

Zápisy do mateřských škol se uskuteční v květnu, přesný termín se objeví na webu města i mateřinek. 

---

Stonavská radnice připravuje pro občany ozdravné pobyty

Stonava je jednou z mála obcí, která pravidelně organizuje pro své občany týdenní ozdravné pobyty a zároveň jim na ně v rámci dotačního programu finančně přispívá. Do lázní a k moři by stonaváci měli odjet na podzim. Vše ale záleží na tom, jaký bude další vývoj pandemie koronaviru.

Ozdravné pobyty mají ve Stonavě už více jak dvacetiletou tradici. Původně byly určeny seniorům. Postupem času se ale nabídka týdenního pobytu na čerstvém vzduchu rozšířila na všechny občany Stonavy.

„My se každoročně snažíme zpříjemnit ten život ve Stonavě, aby byl pestrý, aby byl pro naše občany zdravý,“ řekl starosta Stonavy Ondřej Feber.

„Máme objednaný týdenní pobyt v hotelu Adamantino v Pozlovicích vedle Luhačovic. Už jsme tam byli před pěti lety,“ upřesnila informaci k letošnímu lázeňskému pobytu Krystyna Kupková.

Do lázní v Pozlovicích by měli stonaváci odjet v polovině října. Těm, kteří mají uhrazeny veškeré finanční povinnosti vůči obci, radnice navíc v rámci svého dotačního programu poskytne dotaci.

„Obec přispěje každému částkou čtyři sta korun od osoby a autobus bude zdarma,“ řekla Kupková.

Kromě týdenního pobytu v lázních mohou letos stonaváci využít také týdenního ozdravného pobytu v Chorvatsku, který je naplánován na září.

„Pro všechny skupiny našich obyvatel jsme vyjednali s cestovní kanceláří skutečně cenově lukrativní týdenní pobyty u moře v Dalmácii s autobusovou dopravou. Necelých pět tisíc korun, si myslím, je velmi dobrá cena,“ řekl starosta Stonavy.

Veškeré bližší informace, včetně přihlášek, radnice občanům poskytne až po ukončení nouzového stavu, který byl v České republice vyhlášen z důvodu pandemie koronaviru.

---

Domov Pohoda potřebuje bezdotykové teploměry

Asi nikdo nepochybuje o tom, že nejohroženější skupinou obyvatel jsou při současné virové epidemii naši rodiče a prarodiče, tedy senioři. Současně s tím nabývá velké důležitosti právě ochrana jejich domovů a center sociální péče. Nejinak je tomu i v Bruntále.

Bruntálský domov seniorů Pohoda jako jeden z prvních reagoval ještě před vládním nařízením na tato nebezpečí a zakázal návštěvy pro veřejnost.

„V našem zařízení jsme už od 3.března měli zákaz návštěv, 6.3. jsme už provedli plán rizikového řízení, protože jsme cítili, že ta situace začíná být taková alarmující hlavně pro seniory. Krizový management máme, přesně tak, a provedli jsme řadu opatření, kterými eliminujeme možnost kontaktu našich zaměstnanců podle jednotlivých provozů.,“ říká ředitelka domova Jarmila Šíblová.

Domov umožňuje pouze krátkodobou návštěvu klientů v paliativní péči. S preventivními opatřeními souvisí i pravidelná kontrola personálu i uživatelů domova.

„Měříme denně teplotu zaměstnancům, to měříme už 14 dnů, a dvakrát denně měříme teplotu našim uživatelům sociálních služeb,“ potvrzuje ředitelka domova.

Personál domova se ve zvýšené míře stará také o ty, kterým se stýská po příbuzných. Při vybavení rouškami a respirátory operativně pomáhá Městský úřad. Co však domovu v současnosti chybí nejvíce, jsou bezdotykové teploměry.

„K veřejnosti bych chtěla požádat, pokud by někdo měl teploměr bezdotykový, tady jsme situaci, že máme opravdu málo těch teploměrů, teď se nám ještě dva pokazily, takže pokud by někdo měl k dispozici, budeme tomu rádi,“ žádá ředitelka domova.

Vedení domova vyzývá veřejnost také k tomu, aby neposílali svým příbuzným žádné balíčky.

Vše potřebné operativně zajišťuje v místní kantýně.

„Balíčky jsme zastavili vzhledem k tomu, že klienti nosili denně několik setů třeba toaletních papírů, jednorázových kapesníčků a minerálek, což bylo pro nás tak jako určitý zdroj možné infekce,“ dodává Jarmila Šíblová.

V domově byl vyčleněn také izolační prostor pro klienty s respirační nemocí či teplotou.

„Takže ta kapacita je od včerejška připravená pro 10 uživatelů. Chtěla bych poděkovat městu Bruntál, protože jejich pomoc je taková rychlá, operativní, okamžitá dá se říct, jak v dodávání roušek tak v dodávání respirátorů, takže ta spolupráce je tady na velice dobré úrovni a velice dobrá. Co se týká našich zaměstnanců, tady bych chtěla říct, že pracují všichni s velkým nasazením a že i v této krizové situaci vidíme, že všichni pracují i nad rámec svých povinností, za což jim patří velké poděkování určitě i veřejnosti v první řadě,“ uzavírá ředitelka domova Pohoda.

O všech 122 uživatelů domova Pohoda se stará 113 zaměstnanců. To hlavní, co v současné době potřebují, je především jejich trpělivost a tolerance ke všem zdravotním omezením.

---

Domov pro seniory F-M umožňuje klientům videohovory

Návštěvy v domovech pro seniory jsou kvůli koronaviru zakázané. Kontakt s rodinou je ale důležitý. Zařízení proto hledají cesty, jak jej umožnit. Ve frýdeckomísteckém Domově pro seniory proto uživatelům zprostředkovávají videohovory.

Viber, Skype, WhatsApp, to jsou názvy, které seniorům obvykle mnoho neříkají. Ti z Domova pro seniory ve Frýdku-Místku je ale používají téměř denně. Vedení domova totiž seniorům umožňuje kontakt s rodinou prostřednictvím moderních technologií skrze tablet nebo mobilní telefon.

“Díky koronavirové pandemii jsou již delší dobu striktně uzavřeny pro veřejnost veškeré pobytové sociální služby a jejich uživatelé jsou bez kontaktu se svou rodinou, proto velmi vítám tuto aktivitu vedení Domova pro seniory na ulici 28. října v Místku. Mezi seniory a jejich rodinnými příslušníky probíhají totiž nově videohovory, což je rozhodně pozitivní pro zvládání této složité situace, zvlášť právě pro uživatelé domovů pro seniory a také jejich rodinných příslušníkům,” uvedl náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.

Službu aktivně nabízí a následně zprostředkovávají sociální pracovnice domova.

“Spojení probíhá po předešlé domluvě se sociálními pracovnicemi, které přijdou za konkrétním seniorem a videohovor spolu s uživatelem uskuteční. O tuto službu měli z počátku zájem především rodinní příslušníci. Po prvním kontaktu pak senioři, kteří videohovory vyzkoušeli, předali ostatním svou zkušenost a tak se nyní o tuto službu sami také hlásí,”sdělil ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek Petr Kuchta.

Nově se k videohovorům přidaly i další příspěvkové organizace města, a to Hospic a Penzion pro seniory.

---

Havířov spouští bikesharing, kola nemají sloužit k zábavě

V Havířově jsou od středy v ulicích opět sdílená kola. Radnice ale upozorňuje, že jízda v současné době nemá sloužit pro zábavu, ale například jako alternativa k městské hromadné dopravě.

Havířov v loňském roce poprvé rozjel bikesharing. Zájem ze strany lidí byl o sdílená kola velký. I proto pro letošní sezonu město navýší počet kol z 80 na 150. Jelikož ale platí vládní nařízení o omezení volného pohybu, lidé nemají kola využívat pro zábavu.

"V této nelehké době bychom rádi požádali občany, aby bikesharing využívali jako doplněk městské hromadné dopravy, pro cestu z práce, do práce, do lékárny. Právě i proto chceme navýšit prvních patnáct minut zdarma na třicet minut tak, aby lidé mohli tento dopravní prostředek využít jako alternativu pro důležité cesty. Určitě v této těžké době nechceme, aby bikesharing byl pro zábavu a pro nějaké shlukování lidí,” řekl náměstek primátora Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL).

Jelikož se kol denně budou dotýkat desítky lidí, provozovatel se postará o jejich dezinfekci.

"Náš servisní tým systematicky dezinfikuje konkrétně rukojeti, sedlo a páčku u zámku, kde se setkávají lidé s kontaktem a takto postupují každý den, aby kola byla co nejvíce dezinfikovaná,” řekl za provozovatele Lukáš Luňák. 

Kromě navýšení počtu kol se zvýší i počet stanovišť pro výpůjčku.

---

Individuální trénink začíná otužováním

Fotbalová liga kvůli koronavirové nákaze stojí. Hráči mají individuální přípravu. Záložník Slezského fotbalového klubu Jan Řezníček vyráží ještě před tréninkem k zatopenému sádrovcovému lomu u Opavy, kde podstupuje každý den svůj ranní, otužilecký rituál.

Voda opavského stříbrného jezera se třpytí v ranním slunci. Stejně jako jinovatka, která pokrývá trávu. Ačkoliv je duben, rtuť teploměru klesla pod nulu. Fotbalový záložník Jan Řezníček sem míří každé ráno, aby se zanořil do ledové vody.

„Chodím sem kvůli tomu, že je to v podstatě pláž, v létě se tady lidé koupou. Takže můžu pohodlně sejít do vody. A jelikož neplavu, tak se jen ponořím a držím,“ popisuje.

S otužování začal na podzim ještě s dalšími hráči z kabiny. Zatímco ostatní to po několika týdnech vzdali, on vytrval. Společnost mu teď dělají maximálně tak zvědavé kachny a labutě, které zatopený sádrovcový lom neopouštějí ani v zimě.

Pobyt v ledové vodě střídá krátká série cvičení na břehu jezera, která pomůže rozproudit krev. Otužování opavskému záložníkovi svědčí. Během uplynulého půl roku nezastonal.

„Je to takový můj ranní rituál. Přijet sem, být v přírodě. Je to pro mne nastartování do nového dne,“ prozrazuje Řezníček.

A teď hurá na trénink. Kvůli koronavirové infekci se nyní musí hráči slezského klubu připravovat individuálně.

„Na dopoledne mám naplánováno posilování, odpoledne půjdu běhat,“ popisuje.

Fotbalová liga je teď přerušená. A tak se nejen Jan Řezníček, ale také jeho 23 spoluhráčů těší, až zase vyběhou na zelený pažit opavského stadionu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
04. dubna 2020, 16:00

Slavnostní zápisy do 1. tříd nahradí formulář

V Novém Jičíně se měly zápisy do 1. tříd konat 2. dubna. Školy jsou ale stále zavřené a předškoláci tak zůstanou doma. Místo slavnostního okamžiku budou jejich rodiče pouze vyřizovat formální žádosti o přijetí.

Svůj velký den - zápis do první třídy - očekávalo v Novém Jičíně zhruba 270 předškoláků. Nicméně události kolem koronavirové pandemie změnily slavnostní ceremoniál v úřední záležitost.  

“To znamená termín 2. dubna je zrušen a nechali jsme rodičům delší časové období, od 6. do 24. dubna, aby mohli své dítě zapsat na základní školu,” uvedla Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín.

“Nebude tam potřeba osobní účast dítěte, ale stačí když rodič přinese přihlášku. Má čtyři možnosti, jak tu přihlášku doručit,” podotkl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína. 

A to e-mailem s elektronickým podpisem, datovou schránky, písemně poštou, případně osobně. Všechny potřebné dokumenty jsou na webových stránkách  každé školy. 

Doklady k zápisu musí podat i rodiče dětí, které měly v loňském roce odloženou školní docházku. Problém nastává u těch, kteří teprve o odkladu uvažují. Pedagogicko-psychologická poradna je v tuto chvíli uzavřena.   

“Nicméně ředitel pedagogicko-psychologické poradny mi dnes sdělil, že se budou velmi snažit všechny děti vyšetřit tak, aby to stihli do začátku školního roku,” dodala vedoucí odboru školství.

Informace o nové formě zápisů i spádových oblastech jednotlivých škol jsou zveřejněny i na plakátech.

“Jsem domluvena s řediteli škol, že jakmile se situace uvolní, že každý ředitel pozve ještě své předškoláčky s rodiči do školy, aby jim představil tu školu, aby se každý předškolák v Novém Jičíně do naší základní školy těšil,” podotkla Oldřiška Navrátilová. 

Zápisy do mateřských škol se uskuteční v květnu, přesný termín se objeví na webu města i mateřinek. 

---

Stonavská radnice připravuje pro občany ozdravné pobyty

Stonava je jednou z mála obcí, která pravidelně organizuje pro své občany týdenní ozdravné pobyty a zároveň jim na ně v rámci dotačního programu finančně přispívá. Do lázní a k moři by stonaváci měli odjet na podzim. Vše ale záleží na tom, jaký bude další vývoj pandemie koronaviru.

Ozdravné pobyty mají ve Stonavě už více jak dvacetiletou tradici. Původně byly určeny seniorům. Postupem času se ale nabídka týdenního pobytu na čerstvém vzduchu rozšířila na všechny občany Stonavy.

„My se každoročně snažíme zpříjemnit ten život ve Stonavě, aby byl pestrý, aby byl pro naše občany zdravý,“ řekl starosta Stonavy Ondřej Feber.

„Máme objednaný týdenní pobyt v hotelu Adamantino v Pozlovicích vedle Luhačovic. Už jsme tam byli před pěti lety,“ upřesnila informaci k letošnímu lázeňskému pobytu Krystyna Kupková.

Do lázní v Pozlovicích by měli stonaváci odjet v polovině října. Těm, kteří mají uhrazeny veškeré finanční povinnosti vůči obci, radnice navíc v rámci svého dotačního programu poskytne dotaci.

„Obec přispěje každému částkou čtyři sta korun od osoby a autobus bude zdarma,“ řekla Kupková.

Kromě týdenního pobytu v lázních mohou letos stonaváci využít také týdenního ozdravného pobytu v Chorvatsku, který je naplánován na září.

„Pro všechny skupiny našich obyvatel jsme vyjednali s cestovní kanceláří skutečně cenově lukrativní týdenní pobyty u moře v Dalmácii s autobusovou dopravou. Necelých pět tisíc korun, si myslím, je velmi dobrá cena,“ řekl starosta Stonavy.

Veškeré bližší informace, včetně přihlášek, radnice občanům poskytne až po ukončení nouzového stavu, který byl v České republice vyhlášen z důvodu pandemie koronaviru.

---

Domov Pohoda potřebuje bezdotykové teploměry

Asi nikdo nepochybuje o tom, že nejohroženější skupinou obyvatel jsou při současné virové epidemii naši rodiče a prarodiče, tedy senioři. Současně s tím nabývá velké důležitosti právě ochrana jejich domovů a center sociální péče. Nejinak je tomu i v Bruntále.

Bruntálský domov seniorů Pohoda jako jeden z prvních reagoval ještě před vládním nařízením na tato nebezpečí a zakázal návštěvy pro veřejnost.

„V našem zařízení jsme už od 3.března měli zákaz návštěv, 6.3. jsme už provedli plán rizikového řízení, protože jsme cítili, že ta situace začíná být taková alarmující hlavně pro seniory. Krizový management máme, přesně tak, a provedli jsme řadu opatření, kterými eliminujeme možnost kontaktu našich zaměstnanců podle jednotlivých provozů.,“ říká ředitelka domova Jarmila Šíblová.

Domov umožňuje pouze krátkodobou návštěvu klientů v paliativní péči. S preventivními opatřeními souvisí i pravidelná kontrola personálu i uživatelů domova.

„Měříme denně teplotu zaměstnancům, to měříme už 14 dnů, a dvakrát denně měříme teplotu našim uživatelům sociálních služeb,“ potvrzuje ředitelka domova.

Personál domova se ve zvýšené míře stará také o ty, kterým se stýská po příbuzných. Při vybavení rouškami a respirátory operativně pomáhá Městský úřad. Co však domovu v současnosti chybí nejvíce, jsou bezdotykové teploměry.

„K veřejnosti bych chtěla požádat, pokud by někdo měl teploměr bezdotykový, tady jsme situaci, že máme opravdu málo těch teploměrů, teď se nám ještě dva pokazily, takže pokud by někdo měl k dispozici, budeme tomu rádi,“ žádá ředitelka domova.

Vedení domova vyzývá veřejnost také k tomu, aby neposílali svým příbuzným žádné balíčky.

Vše potřebné operativně zajišťuje v místní kantýně.

„Balíčky jsme zastavili vzhledem k tomu, že klienti nosili denně několik setů třeba toaletních papírů, jednorázových kapesníčků a minerálek, což bylo pro nás tak jako určitý zdroj možné infekce,“ dodává Jarmila Šíblová.

V domově byl vyčleněn také izolační prostor pro klienty s respirační nemocí či teplotou.

„Takže ta kapacita je od včerejška připravená pro 10 uživatelů. Chtěla bych poděkovat městu Bruntál, protože jejich pomoc je taková rychlá, operativní, okamžitá dá se říct, jak v dodávání roušek tak v dodávání respirátorů, takže ta spolupráce je tady na velice dobré úrovni a velice dobrá. Co se týká našich zaměstnanců, tady bych chtěla říct, že pracují všichni s velkým nasazením a že i v této krizové situaci vidíme, že všichni pracují i nad rámec svých povinností, za což jim patří velké poděkování určitě i veřejnosti v první řadě,“ uzavírá ředitelka domova Pohoda.

O všech 122 uživatelů domova Pohoda se stará 113 zaměstnanců. To hlavní, co v současné době potřebují, je především jejich trpělivost a tolerance ke všem zdravotním omezením.

---

Domov pro seniory F-M umožňuje klientům videohovory

Návštěvy v domovech pro seniory jsou kvůli koronaviru zakázané. Kontakt s rodinou je ale důležitý. Zařízení proto hledají cesty, jak jej umožnit. Ve frýdeckomísteckém Domově pro seniory proto uživatelům zprostředkovávají videohovory.

Viber, Skype, WhatsApp, to jsou názvy, které seniorům obvykle mnoho neříkají. Ti z Domova pro seniory ve Frýdku-Místku je ale používají téměř denně. Vedení domova totiž seniorům umožňuje kontakt s rodinou prostřednictvím moderních technologií skrze tablet nebo mobilní telefon.

“Díky koronavirové pandemii jsou již delší dobu striktně uzavřeny pro veřejnost veškeré pobytové sociální služby a jejich uživatelé jsou bez kontaktu se svou rodinou, proto velmi vítám tuto aktivitu vedení Domova pro seniory na ulici 28. října v Místku. Mezi seniory a jejich rodinnými příslušníky probíhají totiž nově videohovory, což je rozhodně pozitivní pro zvládání této složité situace, zvlášť právě pro uživatelé domovů pro seniory a také jejich rodinných příslušníkům,” uvedl náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.

Službu aktivně nabízí a následně zprostředkovávají sociální pracovnice domova.

“Spojení probíhá po předešlé domluvě se sociálními pracovnicemi, které přijdou za konkrétním seniorem a videohovor spolu s uživatelem uskuteční. O tuto službu měli z počátku zájem především rodinní příslušníci. Po prvním kontaktu pak senioři, kteří videohovory vyzkoušeli, předali ostatním svou zkušenost a tak se nyní o tuto službu sami také hlásí,”sdělil ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek Petr Kuchta.

Nově se k videohovorům přidaly i další příspěvkové organizace města, a to Hospic a Penzion pro seniory.

---

Havířov spouští bikesharing, kola nemají sloužit k zábavě

V Havířově jsou od středy v ulicích opět sdílená kola. Radnice ale upozorňuje, že jízda v současné době nemá sloužit pro zábavu, ale například jako alternativa k městské hromadné dopravě.

Havířov v loňském roce poprvé rozjel bikesharing. Zájem ze strany lidí byl o sdílená kola velký. I proto pro letošní sezonu město navýší počet kol z 80 na 150. Jelikož ale platí vládní nařízení o omezení volného pohybu, lidé nemají kola využívat pro zábavu.

"V této nelehké době bychom rádi požádali občany, aby bikesharing využívali jako doplněk městské hromadné dopravy, pro cestu z práce, do práce, do lékárny. Právě i proto chceme navýšit prvních patnáct minut zdarma na třicet minut tak, aby lidé mohli tento dopravní prostředek využít jako alternativu pro důležité cesty. Určitě v této těžké době nechceme, aby bikesharing byl pro zábavu a pro nějaké shlukování lidí,” řekl náměstek primátora Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL).

Jelikož se kol denně budou dotýkat desítky lidí, provozovatel se postará o jejich dezinfekci.

"Náš servisní tým systematicky dezinfikuje konkrétně rukojeti, sedlo a páčku u zámku, kde se setkávají lidé s kontaktem a takto postupují každý den, aby kola byla co nejvíce dezinfikovaná,” řekl za provozovatele Lukáš Luňák. 

Kromě navýšení počtu kol se zvýší i počet stanovišť pro výpůjčku.

---

Individuální trénink začíná otužováním

Fotbalová liga kvůli koronavirové nákaze stojí. Hráči mají individuální přípravu. Záložník Slezského fotbalového klubu Jan Řezníček vyráží ještě před tréninkem k zatopenému sádrovcovému lomu u Opavy, kde podstupuje každý den svůj ranní, otužilecký rituál.

Voda opavského stříbrného jezera se třpytí v ranním slunci. Stejně jako jinovatka, která pokrývá trávu. Ačkoliv je duben, rtuť teploměru klesla pod nulu. Fotbalový záložník Jan Řezníček sem míří každé ráno, aby se zanořil do ledové vody.

„Chodím sem kvůli tomu, že je to v podstatě pláž, v létě se tady lidé koupou. Takže můžu pohodlně sejít do vody. A jelikož neplavu, tak se jen ponořím a držím,“ popisuje.

S otužování začal na podzim ještě s dalšími hráči z kabiny. Zatímco ostatní to po několika týdnech vzdali, on vytrval. Společnost mu teď dělají maximálně tak zvědavé kachny a labutě, které zatopený sádrovcový lom neopouštějí ani v zimě.

Pobyt v ledové vodě střídá krátká série cvičení na břehu jezera, která pomůže rozproudit krev. Otužování opavskému záložníkovi svědčí. Během uplynulého půl roku nezastonal.

„Je to takový můj ranní rituál. Přijet sem, být v přírodě. Je to pro mne nastartování do nového dne,“ prozrazuje Řezníček.

A teď hurá na trénink. Kvůli koronavirové infekci se nyní musí hráči slezského klubu připravovat individuálně.

„Na dopoledne mám naplánováno posilování, odpoledne půjdu běhat,“ popisuje.

Fotbalová liga je teď přerušená. A tak se nejen Jan Řezníček, ale také jeho 23 spoluhráčů těší, až zase vyběhou na zelený pažit opavského stadionu.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-04-04-2020-16-00