Bohumín stáhl žalobu proti zbytečnému blokování území
Plánovanou výstavbu tratě pro vysokorychlostní vlaky už nebude komplikovat zdlouhavé soudní řízení. Bohumín totiž před časem podal žalobu proti rozhodnutí, které městu a sousední obci zbytečně blokovalo příliš rozsáhlé území. Po aktuální redukci na dvě trasy teď Bohumín žalobu stáhl.
Vysokorychlostní vlaky budou po odjezdu z Ostravy překonávat státní hranici s Polskem poblíž Bohumína. Protože se však delší dobu nevědělo, kudy přesně koleje povedou, navrhli projektanti hned několik možných tras. Stavební uzávěry však zablokovala velké území mezi Bohumínem a Dolní Lutyní. Proto se Bohumín domáhal redukce žalobou u soudu.
Petr Vícha (ČSSD), starosta Bohumína: “Poté co teď krajské zastupitelstvo schválilo úpravu a vyhovělo vlastně našim požadavkům, tak jsme tu žalobu stáhli. Pro nás to znamená, že už nebudou omezeny některé investice například v oblasti rozšiřování lesoparku a cyklostezek a pro vlastníky pozemků to znamená, že si je budou moci využívat dle platného územního plánu.”
Pavel Buzek (STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ), starosta Dolní Lutyně: “Určitě jsme proto, aby se ten počet variant snížil. Jsme rádi za to, že v tom návrhu jsou už jenom dvě varianty a společně s Bohumírem se klaníme k té variantě, která nejméně v podstatě ovlivní cod vesnice, čili co nejdříve ať se trasa vysokorychlostní železnice přikloní k dálnici.”
Vysokorychlostní železnice by se mohla začít stavět už za tři roky. Jedna z variant počítá s vedením trasy skrz Bohumín podzemním tunelem.
Petr Vícha (ČSSD), starosta Bohumína: “Ministerstvo nám představovalo své plány. Znamenalo by to, že Bohumínem by to prošlo tunelem pod stávající železniční stanicí a pak pokračovalo do Polska. Technický je určitě možné všechno, je to otázka těch nákladů. A já si u těch liniových staveb myslím své o té rychlosti. Protože třeba protipovodňovou hráz už chystá Povodí Odry 10 let a pořád ještě nemá všechny pozemky. Ale rozhodně to bude rychleji, než kanál Dunaj-Odra-Labe.”
Zda se vysokorychlostní železnice skutečně začne stavět podle plánu v roce 2025, ještě není jasné.
---
Policisté bojovali o život muže po srdečním kolapsu
Ostravští strážníci znovu prokázali dobrý výcvik, když společně s dopravními policisty bojovali o život muže, který na ulici zkolaboval. Po chvíli se jim podařilo obnovit srdeční činnost. Zdravotníci pak muže v kritickém stavu převezli do nemocnice.
Hlídka strážníků byla vyslána do Ostravy - Mariánských Hor, kde na chodníku na ulici V zátiší ležel muž. Zdánlivě banální výjezd se ale rychle změnil v náročný boj o záchranu života. Když totiž muže prohlédli, zjistili, že nedýchá.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Po příjezdu na místo strážníci zjistili na břiše ležícího muže. Po jeho přetočení na záda hlídka zjistila, že muž má promodralé rty a tvář, nereaguje na jakékoliv podněty. Strážníci rovněž zjistili, že muž nedýchá a má srdeční zástavu. Po zjištění těchto skutečností strážníci ihned započali s nepřímou masáží srdce, ve které se vzájemně střídali."
Po chvíli se k nim přidali i dopravní policisté, kteří jeli kolem a měli k dispozici i defibrilátor.
Strážníci s policisty se střídali v masáži srdce až do příjezdu zdravotníků, kteří 64letého pacienta přebrali a pokračovali v resuscitaci.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Policisté a městští policisté správně zahájili nepřímou srdeční masáž a poskytování základní první pomoci. V rozšířené resuscitaci pak pokračovala přivolaná posádka zdravotnické záchranné služby a po podání léků a za použití přístrojové techniky se po dvaceti minutách podařilo obnovit srdeční činnost postiženého."
I když se podařilo obnovit srdeční činnost, záchranná služba pacienta předávala zdravotníkům na urgentním příjmu Městské nemocnice Ostrava v kritickém stavu.
---
Ostrava má Junior univerzitu pro školáky i studenty
VŠB-TU Ostrava otevřela Junior univerzitu. Navštěvovat ji mohou školáci ve věku od 7 let až po maturanty a jejím cílem je popularizovat technické předměty. Děti se tak na univerzitu dostanou i ve svém volném čase.
Už více než 10 let na VŠB-TU Ostrava běží projekt Zlepši si techniku. Odborníci tak jezdí do škol s přednáškami a workshopy a školy zase na univerzitu na exkurze do laboratoří, nebo na projektové dny. Nově je součástí projektu i Junior univerzita.
Jarmila Černá, koordinátorka projektu: “Chceme, aby si děti představily, o čem technika je. Ony za námi mohly chodit se školou ve školním čase, ale teď můžou i samy po škole. Zatím ze tří čtvrtin mají velký zájem menší děti ZŠ, které zajímá chemie, environmentální programy, robotika, metalurgie, nebo z materiálového inženýrství práce s hrnčířským kruhem."
Oblíbený je také Robotech kemp.
Michal Řepka, lektor kroužku: “Děti se v kroužku mohou naučit základy programování, základy mechaniky, základy stavění robotů od nějakých jezdících robotů, jezdítek až po nějaké chodící roboty.”
Anketa: účastníci kurzu: “Vyrobil jsem robota, který vlastně má jenom rameno, aby zvedl nepřítele a nemohl nepřítel odjet."
"Pracujeme na Arnachosovi, což je takový robot, který má 8 nohou a my se snažíme naprogramovat, aby začal po nich chodit."
Veškeré podrobnosti o Junior univerzitě najdete na webu
---
U Karvinského moře se konal výcvik záchranářských psů
Teď vás zavedeme mezi členy Záchranné brigády kynologů Moravskoslezského kraje, která se zabývá vyhledáváním osob ztracených v nepřístupných terénech nebo zavalených v sutinách. Nové psí adepty na tuto životní misi trénovali u Karvinského moře.
Terén zarostlý houštím v blízkosti Karvinského moře se stal jednou z lokalit tréninku party psovodů ze Záchranné brigády kynologů Moravskoslezského kraje. Právě tady také probíhal výcvik nových psů ve vyhledávání a označení štěkotem ztracených osob.
Radmila Dofková, členka výboru Záchranné brigády kynologů MSK: "Naše organizace čítá cirka 18 členů plus nějaké nováčky. Zabýváme se výcvikem záchranných psů pro vyhledávání v sutinách, plochách, ve sněhu i ve vodě. Tento trénink je zaměřen na výcvik převážně mladých pejsků."
Jedním z nich je i tento desetiměsíční pes Anety Fedasové z Havířova.
Aneta Fedasová, členka Záchranné brigády kynologů MSK: "Říkala jsem si, že bych to mohla vyzkoušet, jestli by se mu to líbilo a jak by mu to šlo. Zatím je divoký, ale snad to zvládneme."
V partě záchranářů nechybí ani psovodi z Karviné.
David Krejčiřík, člen Záchranné brigády kynologů MSK: "Záchranařinu dělám s bílým švýcarským ovčákem, děláme to spolu tři roky proto, že můžeme pomáhat lidem a má to smysl ta práce."
V současné době se k Záchranné brigádě kynologů Moravskoslezského kraje přidalo deset nových zájemců.
---
Beskydské divadlo patřilo mladým talentům
Vystoupení v Beskydském divadle je pro novojičínskou základní uměleckou školu možností, jak během jednoho programu představit všechny své obory. Tato příležitost se jí naskytla na sklonku loňského roku - a bylo to po dlouhých dvou letech.
Po dvouleté pauze si na prknech Beskydského divadla v Novém Jičíně znovu zahráli, zazpívali a zatančili žáci zdejší základní umělecké školy. Vánoční koncert byl příležitostí, aby se před publikem předvedly všechny tři obory této školy.
Ilona Rudelová, zástupkyně ředitele ZUŠ Nový Jičín: “Představí se za hudební obor žákovský orchestr, soubor bicích nástrojů, jazz trio, sólistka na cimbál. Pak se bude prezentovat výtvarný obor a samozřejmě choreografie tanečního oboru."
Výtvarníci vytvořili videoprojekci svých prací, tanečníci prezentovali sedm vystoupení laděných do romantické nálady.
Julie Cihlářová, taneční obor ZUŠ: “Připravili jsme baletní vystoupení na písničku Zafúkané.”
Gabriela Chalasová, taneční obor ZUŠ: “Paní učitelka říkala, že to bude náročnější, ale že to zvládneme, že nám věří.”
Bubeníci kromě klasických bicí zapojili pro zvukovou pestrost do svého vystoupení perkuse, zvonce nebo shakery.
Adrian Ševeček, učitel ZUŠ Nový Jičín: “Bylo to inspirováno knížkou Henryka Sienkiewicze Pouští a pralesem, tak jsem si udělali takové téma. Jsou tam slyšet původní rytmy z těch zemí, kde se ty oblasti nacházejí, takže je to takový celosvětový mix, dá se říct.”
Koncert před vyprodaným publikem zakončily společně zpívané koledy.
---