Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Na hranicích jsou kvůli covidu opět policejní kontroly
  • Gymnázium v Bruntále má novou fasádu a střechu
  • Úpravy Bezručova sadu radnice s lidmi projedná online
  • Technické služby v zimě vyrábí nové lavičky
  • Další sídliště v NJ bude lepším prostorem pro bydlení

Na hranicích jsou kvůli covidu opět policejní kontroly

V pátek (dnes) začala platit nová vládní opatření, která zpřísnila podmínky pro vstup na území České republiky. Mnoha lidí se týká povinnost vyplňovat formuláře a podstupovat PCR testy. Dodržování kontrolují policisté, kteří mají opět svá stanoviště přímo na hranicích.

Slovensko zavedlo přísné podmínky pro vstup na své území už dříve. Novinkou jsou omezení, která teď začala platit v opačném směru do České republiky.

Například na česko-slovenském hraničním přechodu v Mostech u Jablunkova provádějí namátkové kontroly jak čeští, tak slovenští policisté.

Soňa Štětínská, mluvčí Policie ČR: "Na vybraných hraničních přechodech je posílen výkon služby (dle článku 23 Schengenského hraničního kodexu). Policisté se zaměřují především na možné odhalování tranzitní nelegální migrace. Při kontrolách využívají také speciální techniku cizinecké policie - např. heartbeaty. A Mosty u Jablunkova jsou právě hraničním přechodem, kde kontroly probíhají."

Někteří lidé, aby nemuseli překračovat státní hranici, na situaci zareagovali tak, že si například zboží předávají přímo na přechodu.

Anketa: “V souvislosti s opatřením covidu-19 jsem domluvený s kolegou z pobočky na Slovensku s předáváním zboží výměnným způsobem na hranici, kde si zboží vyměníme. Vyměníme si balíky, které máme na výměnu a jedeme zpět do podniku.”

Nařízení platí pro lidi starší 5 let, kteří na Slovensku pobývali déle než 12 hodin. Ti musí vyplnit elektronický formulář a mít také potvrzení o aktuálním PCR testu.

Slovensko i Česká republika pro svá nařízení stanovily řadu výjimek. Proto je dobré se před cestou seznámit s jejich aktuálním zněním.

---

Gymnázium v Bruntále má novou fasádu a střechu

Gymnázium v Bruntále jako příspěvková organizace MS kraje dostalo díky krajské investici nový kabát, střechu i zateplení. Budova v samotném centru města je kulturní památkou. Je vůbec první střední školou, která v Bruntále historicky vznikla.

Nejprve piaristické gymnázium z první poloviny 18. století, Státní reálné gymnázium, České gymnázium a nyní Gymnázium v Bruntále se pyšní bohatou tradicí. Jelikož stojí v centru města a u nejrušnější křižovatky silnic, byla její současná rekonstrukce nezbytná.

Tomáš Pavelka, ředitel gymnázia: „Během asi roku a půl zde probíhala rekonstrukce střechy a fasády budovy gymnázia, kdy za bezmála 30 milionů korun byla vyměněna střešní krytina a byla udělána fasáda. Na fasádě jsme se snažili zachovat prvky, které tam byly, ale samozřejmě přibylo i něco nového.“

Na budovu se vrátily odlitky původních historických váz, název školy a byla zde instalována hnízda pro rorýsy, kteří se sem na jaře vracejí. Rekonstruována byla také střecha a půdní prostory.

Tomáš Pavelka, ředitel gymnázia: „Při rekonstrukci bylo potřeba vyměnit některé trámy, nebo i minimálně hlavy trámů, aby se trošku zabezpečila střešní konstrukce, a dále také došlo k zateplení podlahy půdy tak, abychom do budoucna ušetřili peníze na energie.“

Všechny práce proběhly za pečlivého dozoru kraje a památkářů.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Tady v Bruntále určitě gymnázium má perspektivu a počítáme s tím, že škola bude nadále fungovat a jsme rádi, že funguje v těch opravených historických prostorách.“

Nyní už gymnázium připravuje jarní maturity. Ty letos proběhnou bez slohových prací z českého a cizího jazyka. Předcházet jim budou ještě přijímací zkoušky nových studentů. Přijímací zkoušky proběhnou 12. až 15. dubna formou centrálně zadávaných testů.

Termín pro přihlášky na střední školu končí již za necelý měsíc, prvního března.

---

Úpravy Bezručova sadu radnice s lidmi projedná online

Park Petra Bezruče v centru Ostravy projde velkými úpravami. Obyvatelé okolních domů se díky jeho celkové revitalizaci mohou těšit nejen na nový mobiliář, ale také nové veřejné osvětlení, zeleň, nebo chodníky.

Obvod Moravská Ostrava a Přívoz chystá vůbec první online veřejné projednání. Lidé se na něm budou moci vyjádřit k chystané revitalizaci sadu Petra Bezruče v centru města. Uskuteční se už 16. února ve 4 hodiny odpoledne.

Rostislav Řeha, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Našim záměrem je na všechny tyto větší akce dělat veřejná projednání, ale bohužel ta covidová situace je taková, že nám to neumožňuje dělat normálně prezenčně."

V Bezručově sadu projdou výměnou chodníky a popraskané asfaltové plochy, které budou částečně zatravněny. Vyšlapané travnaté pěšinky naopak nahradí nové chodníčky a odstraněny budou i polorozpadlé betonové prvky.

Ze sadu Petra Bezruče zmizí například tato dvě pískoviště místo kterých vznikne dětské hřiště.

Počítá se i s novými lavičkami a odpadkovými koši a přibudou i okrasné keře a květiny. Veškeré informace k úpravě parku najdete na webu projednani.moap.cz.

Rostislav Řeha, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Můžete si tam stáhnout materiály, které vám ukážou, jak ten projekt má vypadat a můžete podat dotazy k tomu konkrétnímu projektu."

Hana Mainušová, mluvčí MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Veřejné projednávání bude probíhat na kanále youtube městského obvodu a budeme ho také sdílet na facebookové stránce městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz.”

Další projednávání se pak bude týkat nové revitalizace sídliště Fifejdy.

---

Technické služby v zimě vyrábí nové lavičky

86 nových laviček se v těchto dnech vyrábí v dílnách technických služeb ve Frýdku-Místku. Jejich instalace se plánuje hlavně na sídlištích Kolaříkovo, Bezručovo a také do Centrálního parku. Dohromady je jich na území města přes 1 300 a ty staré se postupně obměňují.

Pracovníci dílen technických služeb ve Frýdku-Místku už několik let pravidelně v zimě vyrábějí nové lavičky. Na jeden z jejich typů tady mají dokonce patent. Vymyslel ho totiž zdejší zaměstnanec.

Jaromír Chovaneček, pracovník technických služeb: "Jsem brouzdal po internetu, díval jsem se různě po lokalitách, kde co je, i v jiných městech a stahoval jsem nebo ukládal jsem si fotky a pak jsem to nějakým způsobem překreslil do technické dokumentace a předložil jsem to."

Na území města je přes 1 300 laviček a ty zastaralé se postupně obměňují.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město instaluje lavičky průběžně, v podstatě jsou instalovány dva typy, jeden takový zdobnější, který se nazývá „Schönbrunn“ a jeden takový střídmější."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Ten jeden je typizovaný, nakupujeme ho od dodavatele a dodává se na exponovaná místa jako jsou obě náměstí, veřejná pohřebiště, případně park na jižních svazích. Dá se říct, že i v loňském roce ta obměna byla ukončena, takže tento typ asi v nějaké blízké budoucnosti objednávat nebudeme."

Výroba se teď soustředí právě na vlastní vzor, který mají technické služby zaevidovaný u Úřadu průmyslového vlastnictví. Jeho hlavní výhodou je jednoduchost a nižší výrobní náklady.

Jaromír Chovaneček, pracovník technických služeb: "Tenhle typ jsem viděl z litiny, tam to bude asi podstatně dražší než z těchto profilů, zkusili jsme to, konstrukčně to vychází na stejno, protože ta litina měla stejnou stavbu té lavičky, jak tvarem toho profilu, tak i výrobou."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Od toho roku 2018 ty lavičky vyměňujeme, v návaznosti na nějaký systém, kdy provádíme v průběhu roku nějaké kontroly a pak někdy do konce měsíce srpna předkládáme odboru správy obecního majetku nějaký plán obnovy podle toho aktuálního stavu v těch daných lokalitách, tak na začátku roku ty lavičky vyrábíme tak, abychom je pak mohli během března, dubna, maximálně v květnu instalovat."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Lavičky jsou umísťovány jednak na základě individuálních podnětů občanů, těch bylo instalováno kolem třiceti v minulém roce, pak na základě požadavků osadních výborů, případně tam, kde nejde osadit lavičky na původní místa, tam může proběhnout i dotazníkové šetření, které také v minulém roce v jednom území proběhlo."

V loňském roce vyrobily a vyměnily technické služby 176 laviček obou typů.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Největší část šla do parku Bedřicha Smetany, kde to bylo 92 kusů, nějakých 11 na novém sídlišti Kolaříkově s tím, že zhruba 40 kusů se pak rozmístilo na různá místa, ať už podle toho, jak ten havarijní stav byl, případně na základě požadavků občanů. V letošním roce máme objednávku na 86 kusů, defacto 3 lokality budou jakoby v té první fázi nahrazeny, největší část půjde na zbylou část sídliště Kolaříkovo, 31 kusů, 42 na Bezručově sídlišti a 13 do centrálního parku."

Ani letos nebudou na jednotlivých lavičkách chybět citáty vztahující se k předmětné lokalitě.

---

Další sídliště v NJ bude lepším prostorem pro bydlení

Bytová zástavba kolem Nerudovy ulice bude dalším sídlištěm, které se v Novém Jičíně dočká revitalizace. Obnova venkovního prostoru v lokalitě, kde žije okolo devíti set lidí, bude rozdělena do několik etap.

Revitalizací už v Novém Jičíně prošlo několik velkých sídlišť, například v lokalitě Dlouhá nebo Bezručova-Riegrova. Teď radnice představila koncepci regenerace dalšího veřejného prostranství - v bytové zástavbě v okolí ulice Nerudova, kde žije zhruba 900 lidí. Ti se mohli k projektu už na podzim vyjádřit v anketě.

obyvatelé sídliště Nerudova: 

“Plánek visí u nás v domě, takže jsem se na to díval, že tu budou dělat nějaké úpravy. Hlavně, ať je to pro děcka a mohli by tu udělat více parkovacích míst.”

“Celou záležitost jsme sledoval od začátku, vyjadřoval jsem se k tomu i v tom duchu, aby tady byl dostatek zeleně i těch dětských hřišť.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Podle studie je projekt rozdělen do šesti etap, které by se měly realizovat v letech 2022 až 2027. Je to projekt, u kterého je možné žádat o dotaci ze státního fondu podpory investic.”

Předmětem regenerace bude zklidnění dopravy, zajištění vyšší bezpečnosti zejména pro pěší, navýšení parkovacích míst, rekonstrukce osvětlení, výměna laviček, úprava zeleně, dětských hřišť a dalších volnočasových prvků.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Podle studie, součet celkových nákladů na realizaci jednotlivých etap je zhruba 51 milionů korun.”

Veřejnost se s navrženou studií mohla podrobně seznámit na online projednání koncem ledna. Teď ji ještě musí schválit zastupitelstvo

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
05. února 2021, 16:00

Na hranicích jsou kvůli covidu opět policejní kontroly

V pátek (dnes) začala platit nová vládní opatření, která zpřísnila podmínky pro vstup na území České republiky. Mnoha lidí se týká povinnost vyplňovat formuláře a podstupovat PCR testy. Dodržování kontrolují policisté, kteří mají opět svá stanoviště přímo na hranicích.

Slovensko zavedlo přísné podmínky pro vstup na své území už dříve. Novinkou jsou omezení, která teď začala platit v opačném směru do České republiky.

Například na česko-slovenském hraničním přechodu v Mostech u Jablunkova provádějí namátkové kontroly jak čeští, tak slovenští policisté.

Soňa Štětínská, mluvčí Policie ČR: "Na vybraných hraničních přechodech je posílen výkon služby (dle článku 23 Schengenského hraničního kodexu). Policisté se zaměřují především na možné odhalování tranzitní nelegální migrace. Při kontrolách využívají také speciální techniku cizinecké policie - např. heartbeaty. A Mosty u Jablunkova jsou právě hraničním přechodem, kde kontroly probíhají."

Někteří lidé, aby nemuseli překračovat státní hranici, na situaci zareagovali tak, že si například zboží předávají přímo na přechodu.

Anketa: “V souvislosti s opatřením covidu-19 jsem domluvený s kolegou z pobočky na Slovensku s předáváním zboží výměnným způsobem na hranici, kde si zboží vyměníme. Vyměníme si balíky, které máme na výměnu a jedeme zpět do podniku.”

Nařízení platí pro lidi starší 5 let, kteří na Slovensku pobývali déle než 12 hodin. Ti musí vyplnit elektronický formulář a mít také potvrzení o aktuálním PCR testu.

Slovensko i Česká republika pro svá nařízení stanovily řadu výjimek. Proto je dobré se před cestou seznámit s jejich aktuálním zněním.

---

Gymnázium v Bruntále má novou fasádu a střechu

Gymnázium v Bruntále jako příspěvková organizace MS kraje dostalo díky krajské investici nový kabát, střechu i zateplení. Budova v samotném centru města je kulturní památkou. Je vůbec první střední školou, která v Bruntále historicky vznikla.

Nejprve piaristické gymnázium z první poloviny 18. století, Státní reálné gymnázium, České gymnázium a nyní Gymnázium v Bruntále se pyšní bohatou tradicí. Jelikož stojí v centru města a u nejrušnější křižovatky silnic, byla její současná rekonstrukce nezbytná.

Tomáš Pavelka, ředitel gymnázia: „Během asi roku a půl zde probíhala rekonstrukce střechy a fasády budovy gymnázia, kdy za bezmála 30 milionů korun byla vyměněna střešní krytina a byla udělána fasáda. Na fasádě jsme se snažili zachovat prvky, které tam byly, ale samozřejmě přibylo i něco nového.“

Na budovu se vrátily odlitky původních historických váz, název školy a byla zde instalována hnízda pro rorýsy, kteří se sem na jaře vracejí. Rekonstruována byla také střecha a půdní prostory.

Tomáš Pavelka, ředitel gymnázia: „Při rekonstrukci bylo potřeba vyměnit některé trámy, nebo i minimálně hlavy trámů, aby se trošku zabezpečila střešní konstrukce, a dále také došlo k zateplení podlahy půdy tak, abychom do budoucna ušetřili peníze na energie.“

Všechny práce proběhly za pečlivého dozoru kraje a památkářů.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Tady v Bruntále určitě gymnázium má perspektivu a počítáme s tím, že škola bude nadále fungovat a jsme rádi, že funguje v těch opravených historických prostorách.“

Nyní už gymnázium připravuje jarní maturity. Ty letos proběhnou bez slohových prací z českého a cizího jazyka. Předcházet jim budou ještě přijímací zkoušky nových studentů. Přijímací zkoušky proběhnou 12. až 15. dubna formou centrálně zadávaných testů.

Termín pro přihlášky na střední školu končí již za necelý měsíc, prvního března.

---

Úpravy Bezručova sadu radnice s lidmi projedná online

Park Petra Bezruče v centru Ostravy projde velkými úpravami. Obyvatelé okolních domů se díky jeho celkové revitalizaci mohou těšit nejen na nový mobiliář, ale také nové veřejné osvětlení, zeleň, nebo chodníky.

Obvod Moravská Ostrava a Přívoz chystá vůbec první online veřejné projednání. Lidé se na něm budou moci vyjádřit k chystané revitalizaci sadu Petra Bezruče v centru města. Uskuteční se už 16. února ve 4 hodiny odpoledne.

Rostislav Řeha, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Našim záměrem je na všechny tyto větší akce dělat veřejná projednání, ale bohužel ta covidová situace je taková, že nám to neumožňuje dělat normálně prezenčně."

V Bezručově sadu projdou výměnou chodníky a popraskané asfaltové plochy, které budou částečně zatravněny. Vyšlapané travnaté pěšinky naopak nahradí nové chodníčky a odstraněny budou i polorozpadlé betonové prvky.

Ze sadu Petra Bezruče zmizí například tato dvě pískoviště místo kterých vznikne dětské hřiště.

Počítá se i s novými lavičkami a odpadkovými koši a přibudou i okrasné keře a květiny. Veškeré informace k úpravě parku najdete na webu projednani.moap.cz.

Rostislav Řeha, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Můžete si tam stáhnout materiály, které vám ukážou, jak ten projekt má vypadat a můžete podat dotazy k tomu konkrétnímu projektu."

Hana Mainušová, mluvčí MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Veřejné projednávání bude probíhat na kanále youtube městského obvodu a budeme ho také sdílet na facebookové stránce městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz.”

Další projednávání se pak bude týkat nové revitalizace sídliště Fifejdy.

---

Technické služby v zimě vyrábí nové lavičky

86 nových laviček se v těchto dnech vyrábí v dílnách technických služeb ve Frýdku-Místku. Jejich instalace se plánuje hlavně na sídlištích Kolaříkovo, Bezručovo a také do Centrálního parku. Dohromady je jich na území města přes 1 300 a ty staré se postupně obměňují.

Pracovníci dílen technických služeb ve Frýdku-Místku už několik let pravidelně v zimě vyrábějí nové lavičky. Na jeden z jejich typů tady mají dokonce patent. Vymyslel ho totiž zdejší zaměstnanec.

Jaromír Chovaneček, pracovník technických služeb: "Jsem brouzdal po internetu, díval jsem se různě po lokalitách, kde co je, i v jiných městech a stahoval jsem nebo ukládal jsem si fotky a pak jsem to nějakým způsobem překreslil do technické dokumentace a předložil jsem to."

Na území města je přes 1 300 laviček a ty zastaralé se postupně obměňují.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město instaluje lavičky průběžně, v podstatě jsou instalovány dva typy, jeden takový zdobnější, který se nazývá „Schönbrunn“ a jeden takový střídmější."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Ten jeden je typizovaný, nakupujeme ho od dodavatele a dodává se na exponovaná místa jako jsou obě náměstí, veřejná pohřebiště, případně park na jižních svazích. Dá se říct, že i v loňském roce ta obměna byla ukončena, takže tento typ asi v nějaké blízké budoucnosti objednávat nebudeme."

Výroba se teď soustředí právě na vlastní vzor, který mají technické služby zaevidovaný u Úřadu průmyslového vlastnictví. Jeho hlavní výhodou je jednoduchost a nižší výrobní náklady.

Jaromír Chovaneček, pracovník technických služeb: "Tenhle typ jsem viděl z litiny, tam to bude asi podstatně dražší než z těchto profilů, zkusili jsme to, konstrukčně to vychází na stejno, protože ta litina měla stejnou stavbu té lavičky, jak tvarem toho profilu, tak i výrobou."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Od toho roku 2018 ty lavičky vyměňujeme, v návaznosti na nějaký systém, kdy provádíme v průběhu roku nějaké kontroly a pak někdy do konce měsíce srpna předkládáme odboru správy obecního majetku nějaký plán obnovy podle toho aktuálního stavu v těch daných lokalitách, tak na začátku roku ty lavičky vyrábíme tak, abychom je pak mohli během března, dubna, maximálně v květnu instalovat."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Lavičky jsou umísťovány jednak na základě individuálních podnětů občanů, těch bylo instalováno kolem třiceti v minulém roce, pak na základě požadavků osadních výborů, případně tam, kde nejde osadit lavičky na původní místa, tam může proběhnout i dotazníkové šetření, které také v minulém roce v jednom území proběhlo."

V loňském roce vyrobily a vyměnily technické služby 176 laviček obou typů.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Největší část šla do parku Bedřicha Smetany, kde to bylo 92 kusů, nějakých 11 na novém sídlišti Kolaříkově s tím, že zhruba 40 kusů se pak rozmístilo na různá místa, ať už podle toho, jak ten havarijní stav byl, případně na základě požadavků občanů. V letošním roce máme objednávku na 86 kusů, defacto 3 lokality budou jakoby v té první fázi nahrazeny, největší část půjde na zbylou část sídliště Kolaříkovo, 31 kusů, 42 na Bezručově sídlišti a 13 do centrálního parku."

Ani letos nebudou na jednotlivých lavičkách chybět citáty vztahující se k předmětné lokalitě.

---

Další sídliště v NJ bude lepším prostorem pro bydlení

Bytová zástavba kolem Nerudovy ulice bude dalším sídlištěm, které se v Novém Jičíně dočká revitalizace. Obnova venkovního prostoru v lokalitě, kde žije okolo devíti set lidí, bude rozdělena do několik etap.

Revitalizací už v Novém Jičíně prošlo několik velkých sídlišť, například v lokalitě Dlouhá nebo Bezručova-Riegrova. Teď radnice představila koncepci regenerace dalšího veřejného prostranství - v bytové zástavbě v okolí ulice Nerudova, kde žije zhruba 900 lidí. Ti se mohli k projektu už na podzim vyjádřit v anketě.

obyvatelé sídliště Nerudova: 

“Plánek visí u nás v domě, takže jsem se na to díval, že tu budou dělat nějaké úpravy. Hlavně, ať je to pro děcka a mohli by tu udělat více parkovacích míst.”

“Celou záležitost jsme sledoval od začátku, vyjadřoval jsem se k tomu i v tom duchu, aby tady byl dostatek zeleně i těch dětských hřišť.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Podle studie je projekt rozdělen do šesti etap, které by se měly realizovat v letech 2022 až 2027. Je to projekt, u kterého je možné žádat o dotaci ze státního fondu podpory investic.”

Předmětem regenerace bude zklidnění dopravy, zajištění vyšší bezpečnosti zejména pro pěší, navýšení parkovacích míst, rekonstrukce osvětlení, výměna laviček, úprava zeleně, dětských hřišť a dalších volnočasových prvků.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Podle studie, součet celkových nákladů na realizaci jednotlivých etap je zhruba 51 milionů korun.”

Veřejnost se s navrženou studií mohla podrobně seznámit na online projednání koncem ledna. Teď ji ještě musí schválit zastupitelstvo

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-05-02-2021-16-00