Regionální zprávy POLAR
- Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
- Dopravní podnik Ostrava dokončil prodej Ekovy
- Beseda s Ivo Vondrákem, hejtmanem MS kraje
- Sloni v ostravské zoo mají nové stínidlo
Prodej dceřiné společnosti Dopravního podniku Ostrava Ekova Elektrik je dokončen. Škoda Transportation za ní zaplatí 320 milionů korun a dopravní podnik se tak definitivně přestává zabývat výrobou vozidel. Do budoucna už se chce jen zaměřit na službu městské hromadné dopravy.
Před rokem v červenci podepsali zástupci Ostravy, vedení dopravního podniku a Škody Transportation smlouvu o prodeji společnosti Ekova Elektric. Firma byla dceřiná společnost Dopravního podniku Ostrava a vyráběla, opravovala a modernizovala tramvaje, autobusy a trolejbusy. Jenže už nedokázala držet krok s konkurencí.
Daniel Morys, ředitel DPO: "Ekova už nebyla schopna schopna v tom velice ostrém tržním prostředí uspět."
Od podpisu prodeje k nynějšímu převodu akcií uběhl více než rok. Bylo totiž nejprve nutné za asi 100 milionů korun opravit střechu.
Tereza Šnoblová, mluvčí DPO: "Vypořádání transakce bylo podmíněno splněním tzv. odkládacích podmínek, zejména provedením rekonstrukce střechy jedné z výrobních hal. Ta byla dokončena v červnu tohoto roku. Předběžná kupní cena přesáhne 320 mil. korun. Její konečná výše bude jasná až po zohlednění finančních výsledků dle účetních výkazů na začátku září."
Škoda Transportation plánuje v prvním roce investici asi 200 milionů korun a práci pro přibližně dalších 100 lidí.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Začleněním Ekovy do dnes už obřího kosorcia Škoda dostává Ekova nový impulz pro rozvoj pro využití kapacit, které jsou dnes až trestuhodným způsobem nevyužité. Já věřím, že to tak skutečně bude."
Dopravní podnik se teď prý plně soustředí na kvalitně prováděnou službu městské hromadné dopravy. Spolupráce se Škodovkou na opravě vozidel bude probíhat standardně transparentně formou veřejných zakázek.
---
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Do odlehlých, ale i vyloučených lokalit v Moravskoslezském kraji vyjely mobilní očkovací týmy. Lidé se tak mohli naočkovat bez předchozí registrace. Jen v Osoblaze, Vítkově a Jablunkově využilo možnost na 558 lidí. Podrobnosti už hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Dobrý den, pane hejtmane, vítejte.
Ivo Vondrák, hejtman kraje: Dobrý den přeji.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je ten počet lidí, kteří využili mobilní očkovací týmy podle vás pane hejtmane dostačující? Nebo se předpokládalo, že přijde více lidí a možná ještě je efektivní vyjíždět s očkováním za lidmi?
Ivo Vondrák, hejtman kraje: No tak my máme spočítáno, že je to efektivní pokud se k tomu mobilnímu očkovacímu týmu dostaví alespoň 100 lidí. A v tom případě můžeme být spokojení, protože ve všech případech to bylo splněno. 151 lidí přišlo v oblasti Osoblahy, 172 lidí na Jablunkovsku, 235 lidí na Vítkovsku. Takže zcela určitě v tomto okamžiku to význam má a budeme v tom pokračovat. Nicméně hledáme teďka další cesty, jak to zefektivnit a jedna z nich je ta, že bychom chtěli se řekněme zúčastnit různých akcí, které uspořádají řetězce, myslím tím prodejce potravin.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Lidé, kteří se u mobilních týmů nechávají očkovat, si mohou vybrat jakou vakcínu a o kterou z nabízených byl větší zájem?
Ivo Vondrák, hejtman kraje: Také největší zájem je o Johnson and Johnson, to znamená vakcínu Jansen, která má tu výhodu, že je v podstatě jedno dávková. U ostatních je to vždycky komplikováno tím, že musíte přijít znova po třech týdnech. Nicméně ty se také používají, protože se to týká především mladých lidí od dvanácti, osmnácti let, kteří v daný okamžik nemohou být jinou než vakcínou Pfizer očkováni.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A ti kteří využili vakcínu a která musí mít ještě druhou dávku, tak zajede znova mobilní tým na to místo nebo už musí vyhledat nějaké místo očkovací centrum a podobně?
Ivo Vondrák, hejtman kraje: Záleží, kolik těch lidí bylo proočkováno. Nicméně my doporučujeme, aby si zašli na některý z těch očkovacích míst, které fungují nebo máme i dohody s lékaři, kteří se nacházejí v dané lokalitě, že by nám s tím druhým očkováním pomohli.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mobilní týmy vyjely z krnovské nemocnice, Karviné Ráje a Fakultní nemocnice Ostrava. Tento tým vyjel i do vyloučené lokality v Přívoze, kde nebyl tak velký zájem. Jen deset lidí se nechalo očkovat. Očekává se v příštích dnech větší zájem, protože mobilní tým fakultní nemocnice má do vyloučených lokalit nadále zajíždět.
Ivo Vondrák, hejtman kraje: No ten zájem tam není příliš velký. Funguje tam skutečně jakási dezinformační kampaň, že očkování je nebezpečné. My se to snažíme vyvracet především u lékařů, aby jim to v podstatě nějakým způsobem těm lidem vysvětlovali. Proběhlo setkání, kde byli zástupci Asociace romských zaměstnavatelů, spolek vzájemné soužití a snažíme se využít i jejich vlivu na řekněme komunitu romskou v těch vyloučených oblastech, aby to prostě skutečně vzali z jiné strany, že to není tak jak se to mnohdy někde říká. To je samozřejmě bohužel důsledek všech těch dezinformačních kampaní, které probíhají. Takže já pevně věřím, že se to trošku zlepší. Pevně věřím v tu spolupráci právě s těmi zástupci těch romských komunit.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekl, že mobilní týmy nadále budou vyjíždět za lidmi. Dokonce budete využívat větších akcí řetězců. Bude mít i nadále význam udržovat očkovací centrum na černé louce?
Ivo Vondrák, hejtman kraje: No tak uvidíme samozřejmě, jaký bude další zájem. Ono samozřejmě teďka je léto, takže ten zájem je o něco menší, lidé jsou na dovolených, nejsou příliš doma. My se bavíme o tom, jak udržet očkovací centrum na černé louce. Zdali ho v podstatě nesoustředit do nějakého menšího pavilonu, ať neblokujeme ten velký pavilon. Různé akce, které by se tam mohly konat. Nicméně tady bych chtěl znova říci, že očkování v očkovacích centrech dokud nebude mít proočkovanost těch 70-80 procent lidí má stále svůj význam. Navíc ta výhoda je, že nemusíte stát frontu. Včera si lidé stěžovali, že musí vystát frontu ve Vítkově na očkování, ale pokud je to očkování neregistrovaných, tak v podstatě nelze ty lidi jakýmkoliv způsobem uspořádat do nějaké časové osy, aby tam čekat nemuseli. Takže z tohoto důvodu to očkování registrovaných má pořád smysl. Je to jednodušší z hlediska plánování, je to samozřejmě jednodušší především pro ty lidi, že potom nemusí stát frontu. Navíc očekávám, že v rámci konce prázdnin a začátkem podzimu se počasí zhorší, takže to stání před tím očkovacím místem nebude nic moc příjemného.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A pane hejtmane a závěrečná otázka máte k dispozici čerstvá čísla jaká je proočkovanost v Moravskoslezském kraji?
Ivo Vondrák, hejtman kraje: Tak v daný okamžik máme a teďka ta čísla řeknu naprosto přesně. Jeden milion devadesát jedna tisíc nebo skoro 92 tisíc podaných dávek aspoň jednou dávkou bylo proočkováno pět set osmdesát šest tisíc osm set třicet pět lidí a ti, kteří dostali už tu druhou dávku a mají ukončené očkování těch je 504 911, čili jinými slovy řečeno skutečně už jaksi dobíhá to, že ti lidé mají kompletní očkování. Je to tedy okamžik řekněme těch padesát procent obyvatel, necelých padesát procent obyvatel, ale musí se na to dívat z pohledu, že tento kraj má milion dvě stě tisíc, ale je tam řada lidí, kteří očkováni být nemůžou. Především těch malých dětí, které ještě nemají schválenou očkovací vakcínu, takže z tohoto pohledu bych řekl, že ta kolektivní imunita je docela vybudovaná minimálně těch 60-70 procent lidí, protože spousta lidí tu nemoc měla a jsou takto proti ní imunní.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane hejtmane, já vám děkuji za Vaše odpovědi.
---
Sloni indičtí z ostravské zoologické zahrady se dosud zdržovali u svého pavilonu. Tedy ve stínu budovy. To se teď změnilo. Ve výběhu nově stojí stínidlo, pod které se vejde celé stádo.
Sloni indičtí na rozdíl od slonů afrických tráví mnohem více času ve stínu než na slunci. V ostravské zoologické zahradě jim chyběl. Poté, co dosloužil malý altán, schovávali se ve stínu pavilonu, kde na ně navíc nebylo moc vidět. Vyřešilo to velké stínidlo, které v zoo nechali vybudovat v blízkosti vyhlídkových míst.
Jiří Novák, ředitel Zoo Ostrava: “Tato konstrukce je skutečně mohutná, je dělaná v provedení antislon, dá se říct, takže udrží i slona v dynamické váze.”
Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS), radní MS kraje: “Přispěli jsme částkou milion korun na stavbu toho stínidla. Každý rok to je zhruba ta částka od milionu do milionu a půl korun podle toho, jak je potřeba.”
Stínidlo si sloni ihned oblíbili i proto, že v něm mají zavěšené krmné sítě naplněné senem, které je zabaví na delší čas.
Jana Pluháčková, zoolog, Zoo Ostrava: “Sloni jakožto býložravci spotřebují skutečně velké množství krmení během dne a je potřeba, aby tu potravu přijímali kontinuálně, aby ji nedostali jednorázově ve velkém množství, ale aby opravdu celý den se v podstatě zabavili. Každý z těch slonů sní 50 až 70 kilo.”
Do budoucna ve výběhu slonů přibudou další pískové plochy. Jedna z nich by mohla být vytvořena z tohoto bazénku, který sloni málo využívají.
Ostravská zoo má momentálně 5 slonů indických, z toho 3 samice. Ta nejmladší, která právě dospívá, se tady narodila jako první české slůně.
---
Prodej dceřiné společnosti Dopravního podniku Ostrava Ekova Elektrik je dokončen. Škoda Transportation za ní zaplatí 320 milionů korun a dopravní podnik se tak definitivně přestává zabývat výrobou vozidel. Do budoucna už se chce jen zaměřit na službu městské hromadné dopravy.
Před rokem v červenci podepsali zástupci Ostravy, vedení dopravního podniku a Škody Transportation smlouvu o prodeji společnosti Ekova Elektric. Firma byla dceřiná společnost Dopravního podniku Ostrava a vyráběla, opravovala a modernizovala tramvaje, autobusy a trolejbusy. Jenže už nedokázala držet krok s konkurencí.
Daniel Morys, ředitel DPO: "Ekova už nebyla schopna schopna v tom velice ostrém tržním prostředí uspět."
Od podpisu prodeje k nynějšímu převodu akcií uběhl více než rok. Bylo totiž nejprve nutné za asi 100 milionů korun opravit střechu.
Tereza Šnoblová, mluvčí DPO: "Vypořádání transakce bylo podmíněno splněním tzv. odkládacích podmínek, zejména provedením rekonstrukce střechy jedné z výrobních hal. Ta byla dokončena v červnu tohoto roku. Předběžná kupní cena přesáhne 320 mil. korun. Její konečná výše bude jasná až po zohlednění finančních výsledků dle účetních výkazů na začátku září."
Škoda Transportation plánuje v prvním roce investici asi 200 milionů korun a práci pro přibližně dalších 100 lidí.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Začleněním Ekovy do dnes už obřího kosorcia Škoda dostává Ekova nový impulz pro rozvoj pro využití kapacit, které jsou dnes až trestuhodným způsobem nevyužité. Já věřím, že to tak skutečně bude."
Dopravní podnik se teď prý plně soustředí na kvalitně prováděnou službu městské hromadné dopravy. Spolupráce se Škodovkou na opravě vozidel bude probíhat standardně transparentně formou veřejných zakázek.
---
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Do odlehlých, ale i vyloučených lokalit v Moravskoslezském kraji vyjely mobilní očkovací týmy. Lidé se tak mohli naočkovat bez předchozí registrace. Jen v Osoblaze, Vítkově a Jablunkově využilo možnost na 558 lidí. Podrobnosti už hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Dobrý den, pane hejtmane, vítejte.
Ivo Vondrák, hejtman kraje: Dobrý den přeji.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je ten počet lidí, kteří využili mobilní očkovací týmy podle vás pane hejtmane dostačující? Nebo se předpokládalo, že přijde více lidí a možná ještě je efektivní vyjíždět s očkováním za lidmi?
Ivo Vondrák, hejtman kraje: No tak my máme spočítáno, že je to efektivní pokud se k tomu mobilnímu očkovacímu týmu dostaví alespoň 100 lidí. A v tom případě můžeme být spokojení, protože ve všech případech to bylo splněno. 151 lidí přišlo v oblasti Osoblahy, 172 lidí na Jablunkovsku, 235 lidí na Vítkovsku. Takže zcela určitě v tomto okamžiku to význam má a budeme v tom pokračovat. Nicméně hledáme teďka další cesty, jak to zefektivnit a jedna z nich je ta, že bychom chtěli se řekněme zúčastnit různých akcí, které uspořádají řetězce, myslím tím prodejce potravin.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Lidé, kteří se u mobilních týmů nechávají očkovat, si mohou vybrat jakou vakcínu a o kterou z nabízených byl větší zájem?
Ivo Vondrák, hejtman kraje: Také největší zájem je o Johnson and Johnson, to znamená vakcínu Jansen, která má tu výhodu, že je v podstatě jedno dávková. U ostatních je to vždycky komplikováno tím, že musíte přijít znova po třech týdnech. Nicméně ty se také používají, protože se to týká především mladých lidí od dvanácti, osmnácti let, kteří v daný okamžik nemohou být jinou než vakcínou Pfizer očkováni.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A ti kteří využili vakcínu a která musí mít ještě druhou dávku, tak zajede znova mobilní tým na to místo nebo už musí vyhledat nějaké místo očkovací centrum a podobně?
Ivo Vondrák, hejtman kraje: Záleží, kolik těch lidí bylo proočkováno. Nicméně my doporučujeme, aby si zašli na některý z těch očkovacích míst, které fungují nebo máme i dohody s lékaři, kteří se nacházejí v dané lokalitě, že by nám s tím druhým očkováním pomohli.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mobilní týmy vyjely z krnovské nemocnice, Karviné Ráje a Fakultní nemocnice Ostrava. Tento tým vyjel i do vyloučené lokality v Přívoze, kde nebyl tak velký zájem. Jen deset lidí se nechalo očkovat. Očekává se v příštích dnech větší zájem, protože mobilní tým fakultní nemocnice má do vyloučených lokalit nadále zajíždět.
Ivo Vondrák, hejtman kraje: No ten zájem tam není příliš velký. Funguje tam skutečně jakási dezinformační kampaň, že očkování je nebezpečné. My se to snažíme vyvracet především u lékařů, aby jim to v podstatě nějakým způsobem těm lidem vysvětlovali. Proběhlo setkání, kde byli zástupci Asociace romských zaměstnavatelů, spolek vzájemné soužití a snažíme se využít i jejich vlivu na řekněme komunitu romskou v těch vyloučených oblastech, aby to prostě skutečně vzali z jiné strany, že to není tak jak se to mnohdy někde říká. To je samozřejmě bohužel důsledek všech těch dezinformačních kampaní, které probíhají. Takže já pevně věřím, že se to trošku zlepší. Pevně věřím v tu spolupráci právě s těmi zástupci těch romských komunit.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekl, že mobilní týmy nadále budou vyjíždět za lidmi. Dokonce budete využívat větších akcí řetězců. Bude mít i nadále význam udržovat očkovací centrum na černé louce?
Ivo Vondrák, hejtman kraje: No tak uvidíme samozřejmě, jaký bude další zájem. Ono samozřejmě teďka je léto, takže ten zájem je o něco menší, lidé jsou na dovolených, nejsou příliš doma. My se bavíme o tom, jak udržet očkovací centrum na černé louce. Zdali ho v podstatě nesoustředit do nějakého menšího pavilonu, ať neblokujeme ten velký pavilon. Různé akce, které by se tam mohly konat. Nicméně tady bych chtěl znova říci, že očkování v očkovacích centrech dokud nebude mít proočkovanost těch 70-80 procent lidí má stále svůj význam. Navíc ta výhoda je, že nemusíte stát frontu. Včera si lidé stěžovali, že musí vystát frontu ve Vítkově na očkování, ale pokud je to očkování neregistrovaných, tak v podstatě nelze ty lidi jakýmkoliv způsobem uspořádat do nějaké časové osy, aby tam čekat nemuseli. Takže z tohoto důvodu to očkování registrovaných má pořád smysl. Je to jednodušší z hlediska plánování, je to samozřejmě jednodušší především pro ty lidi, že potom nemusí stát frontu. Navíc očekávám, že v rámci konce prázdnin a začátkem podzimu se počasí zhorší, takže to stání před tím očkovacím místem nebude nic moc příjemného.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A pane hejtmane a závěrečná otázka máte k dispozici čerstvá čísla jaká je proočkovanost v Moravskoslezském kraji?
Ivo Vondrák, hejtman kraje: Tak v daný okamžik máme a teďka ta čísla řeknu naprosto přesně. Jeden milion devadesát jedna tisíc nebo skoro 92 tisíc podaných dávek aspoň jednou dávkou bylo proočkováno pět set osmdesát šest tisíc osm set třicet pět lidí a ti, kteří dostali už tu druhou dávku a mají ukončené očkování těch je 504 911, čili jinými slovy řečeno skutečně už jaksi dobíhá to, že ti lidé mají kompletní očkování. Je to tedy okamžik řekněme těch padesát procent obyvatel, necelých padesát procent obyvatel, ale musí se na to dívat z pohledu, že tento kraj má milion dvě stě tisíc, ale je tam řada lidí, kteří očkováni být nemůžou. Především těch malých dětí, které ještě nemají schválenou očkovací vakcínu, takže z tohoto pohledu bych řekl, že ta kolektivní imunita je docela vybudovaná minimálně těch 60-70 procent lidí, protože spousta lidí tu nemoc měla a jsou takto proti ní imunní.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane hejtmane, já vám děkuji za Vaše odpovědi.
---
Sloni indičtí z ostravské zoologické zahrady se dosud zdržovali u svého pavilonu. Tedy ve stínu budovy. To se teď změnilo. Ve výběhu nově stojí stínidlo, pod které se vejde celé stádo.
Sloni indičtí na rozdíl od slonů afrických tráví mnohem více času ve stínu než na slunci. V ostravské zoologické zahradě jim chyběl. Poté, co dosloužil malý altán, schovávali se ve stínu pavilonu, kde na ně navíc nebylo moc vidět. Vyřešilo to velké stínidlo, které v zoo nechali vybudovat v blízkosti vyhlídkových míst.
Jiří Novák, ředitel Zoo Ostrava: “Tato konstrukce je skutečně mohutná, je dělaná v provedení antislon, dá se říct, takže udrží i slona v dynamické váze.”
Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS), radní MS kraje: “Přispěli jsme částkou milion korun na stavbu toho stínidla. Každý rok to je zhruba ta částka od milionu do milionu a půl korun podle toho, jak je potřeba.”
Stínidlo si sloni ihned oblíbili i proto, že v něm mají zavěšené krmné sítě naplněné senem, které je zabaví na delší čas.
Jana Pluháčková, zoolog, Zoo Ostrava: “Sloni jakožto býložravci spotřebují skutečně velké množství krmení během dne a je potřeba, aby tu potravu přijímali kontinuálně, aby ji nedostali jednorázově ve velkém množství, ale aby opravdu celý den se v podstatě zabavili. Každý z těch slonů sní 50 až 70 kilo.”
Do budoucna ve výběhu slonů přibudou další pískové plochy. Jedna z nich by mohla být vytvořena z tohoto bazénku, který sloni málo využívají.
Ostravská zoo má momentálně 5 slonů indických, z toho 3 samice. Ta nejmladší, která právě dospívá, se tady narodila jako první české slůně.
---