Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava tvoří nový strategický plán do roku 2030
  • Rekonstrukce silnice Dolní v Bruntále je zahájena
  • Ostrava má nejmodernější záchytku v zemi
  • Začala oprava starého autobusového stanoviště
  • Hradozámecká noc, akce a exponáty kunínského zámku

Ostrava tvoří nový strategický plán do roku 2030

Ostrava zažívá velký rozvoj ve všech oblastech života a nechce usnout na vavřínech. Proto už nyní pracuje na tvorbě strategického plánu do roku 2030. Kromě osobností a odborníků se na něm mohou podílet i samotní obyvatelé města.

Ostrava připravuje strategii rozvoje do roku 2030. Nyní se zpracovávají analýzy a samotný plán by se měl schvalovat v příštím roce. Město prý bude hodně cílit na vědu a inovace. Také se musí zaměřit nat na rozvoj podnikání a vytvořit další podmínky pro příchod investorů.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Ostrava potřebuje dokončit dopravní infrastrukturu, takže stále nás čekají velké dopravní stavby - Severní spoj, protažení Místecké centrem města, to jsou projekty, které se plánují dlouhodobě. Chceme dál rozvíjet sportovní a kulturní infrastrukturu, veškerá sportoviště, divadla i koncertní halu."

Pro obyvatele města je velkým tématem také parkování a i na to je samozřejmě ve strategii pamatováno.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: 

Zásadní pro rozvoj města je vzdělanost obyvatel a proto chce Ostrava podporovat také vysoké školy. Je to jedna z cest, jak čelit úbytku obyvatel. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Budeme hledat cesty, jak univerzitám pomoci, ať už v politické nebo věcné rovině tak, aby se mohly rozvíjet, aby byly atraktivnější a aby do nich chtěli přicházet studovat mladí lidé odjinud. Potřebujeme, aby sem chodili studovat studenti z jiných části republiky, z jiných části Evropy, protože víme, že velká část z nich tady založí podnikání, založí rodiny a zůstanou tady."

Do dotazníkového šetření při tvorbě plánu se zapojilo 5200 lidí. Největší spokojenost panuje ve městě s dopravou, trávením volného času a školstvím.

---

Rekonstrukce silnice Dolní v Bruntále je zahájena

V Bruntále byla zahájena rekonstrukce silnice Dolní s napojením vjezdu na sídliště. Jedná se o jednu z největších silničních a investičních akcí. Nikoli délkou, ale svou náročností na dopravní omezení a organizaci dopravy v rušné křižovatce.

Jedná se o komunikaci o délce 330 a šířce 6 metů.

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Bude realizována jak samotná křižovatka, kdy dojde k rozšíření jízdních pruhů, aby bylo snazší z této lokality vyjíždět, tak bude také dobudován chodník.“

Jelikož nebyla možnost získání dotací, celá rekonstrukce bude hrazena z rozpočtu města na letošní rok.

Jiří Ondrášek, mluvčí MěÚ Bruntál: „Rekonstrukce je celá financována z rozpočtu města na letošní rok, vysoutěžené náklady činí 14,3 mil korun včetně DPH.“

Oprava bude probíhat ve třech etapách, kdy budou postupně uzavírány potřebné komunikace až po kompletní třídenní uzávěru celé oblasti při pokladu živičných vrstev.

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Stav povrchu místní komunikace byl neutěšený, proto se po několik sezón chystala projektová dokumentace na kompletní opravu této ulice.“

Město se v této souvislosti obrací na řidiče i obyvatele s prosbou o pochopení.

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Je to stavba, která si vyžádá velké dopravní omezení. Tímto bych chtěl poprosit všechny řidiče, aby byli shovívaví a trpěliví s celou stavbou.“

Rekonstrukce přinese usnadnění dopravy při vjezdu i výjezdu ze sídliště a především vznik celkem 104 parkovacích míst. Její trvání se předpokládá do konce letošního roku, což však bude závislé i na klimatických podmínkách.

---

Krátké zprávy, 5. 9. 2023 17 h - 1

Nemocnice Karviná-Ráj potřebuje dárce krve. Momentálně je hematologicko-transfuzní oddělení zhruba na polovině zásob. Chybí mu všechny krevní skupiny.

Plně robotizovanou linku za asi 280 milionů korun postaví ve svém areálu ve Studénce společnost MSV Metal Studénka. Linka na výrobu zápustkových výkovků se má začít stavět ještě letos.

---

Ostrava má nejmodernější záchytku v zemi

Ostrava má nejmodernější protialkoholní záchytku v zemi. Pro její přemístění z nevyhovujících prostor byla využita zchátralá budova v areálu fifejdské nemocnice, která byla zrekonstruována. V Moravskoslezském kraji fungují čtyři záchytky.

Přímo v areálu fifejdské nemocnice začala fungovat nová protialkoholní záchytná stanice. Ta původní už byla zastaralá a nesplňovala legislativu. Na jednom pokoji bylo 5 lůžek, což je pro personál nebezpečné. Nyní bude opilcům sloužit 7 jednolůžkových a 1 třílůžkovém pokoj. 

Petr Uhlig, ředitel MNO: „Po osmi měsících skončila přestavba objektu, který byl podle projektu z roku 2014 určen k demolici. Podařilo se ho ale zachránit a přeměnit na moderní účelový objekt, jehož přízemí bude sloužit protialkoholní záchytné stanici a vyšší patra Centru pro rodinu a sociální péči, které by mělo na naši dokončenou rekonstrukci navázat realizací svého projektu ještě letos na podzim. K dispozici tedy máme zařízení, které odpovídá platné legislativě nejen vybavením, ale také kapacitou."

Nová záchytka sídlí v bývalé ubytovně sester, která už ale byla určena k demolici. Rekonstrukce budovy byla financována ze tří zdrojů.

Michal Mariánek, člen rady města: „Modernizace byla financována ze tří zdrojů – město přispělo 13 miliony, zhruba stejným dílem se na rekonstrukci objektu podílel kraj a nemocnice. Termín otevření nové protialkoholní záchytné stanice je stanoven po dvoudenní pauze v jejím provozu, která je potřeba k přestěhování a nachystání nových prostor, na středu 6. září od pravidelných 16 hodin. Těší mě, že další objekt v naší nemocnici získal novou moderní podobu a nechátrá nám v areálu."

Kapacita záchytky byla zvýšena o 2 lůžka, pokoje jsou zabezpečeny elektronicky a jsou vybaveny vzduchotechnikou. Toalety se splachují z chodby, takže klienti už nich nemohou pít. 

Kristýna Vašťáková, vrchní sestra psychiatrie MNO: "Nejčastěji se naše klientela stále opakuje. Jde o bezdomovce a alkoholiky." 

Provoz stanice zajištuje fifejdská nemocnice a přispívá na něj MS kraj. Další tři záchytky fungují v nemocnicích v Karviné, Opavě a Frýdku-Místku. 

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje: „Kromě Městské nemocnice Ostrava provozují na území regionu protialkoholní záchytnou stanici ještě tři nemocnice zřizované krajem – v Karviné, Opavě a Frýdku-Místku. Moravskoslezský kraj ovšem podporuje i stanici v Ostravě, od roku 2002 pravidelně přispíváme na její provoz, letos se jedná o 11 milionů korun. Dalších 8 a půl milionu jsme pak poskytli i na vybudování této nové stanice."

V roce 2022 střízlivělo na záchytce v Ostravě 1251 opilců. Náklady na její provoz byly téměř 15 milionů korun. Poplatek klienta je 2 tisíce korun, ale náklady 12 tisíc.  

---

Začala oprava starého autobusového stanoviště

Bývalé autobusové stanoviště ve Frýdku-Místku dostane novou podobu. Práce začaly na konci srpna a jsou spojeny s krátkou uzavírkou cesty před zastávkou. Po rekonstrukci se stanoviště zmenší a dostane novou moderní podobu.

Robustní ocelová konstrukce nad nástupištěm bývalého autobusového nádraží v centru Frýdku-Místku není v dobrém stavu. Město proto připravilo plán její modernizace.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Studii zpracoval pan architekt Liška, který uvažoval, jak tu zastávku zmodernizovat a zkrátit na dnešní požadavky. A myslím, že to bude moc pěkně uděláno. Že se z té staré konstrukce vyloupne zcela soudobá věc, která určitě doplní prostor toho středu města, který bude sloužit v budoucnosti i pro nové kulturní centrum."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Měli jsme dělat celkovou rekonstrukci, která byla vyčíslena na přes 5 milionů korun, protože už tam dochází k nějaké destrukci. Statika je narušena a tak dále. Takže jsme chtěli, ať je z toho moderní zastávka. S tím, že nemusí být po celé délce, byla zkrácena podle toho využívání. Podle počtu tam budou dvě zastávky. A zkrátí se to zhruba o 2/3, celé to zastřešení kovové."

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Stará konstrukce bude samozřejmě renovovaná. Teď se ještě zjišťuje stav podle těch sloupů, které se odstraňují. Takže podle toho se bude pracovat s těmi sloupy, které tam zůstanou. Bude vyměněna střešní krytina. To znamená, ty trapézové plechy budou nové, nově osazené lavičky, zezadu bude osazeno sklo, které bude chránit zastávku před nepřízní počasí. A dále nové osvětlení a informační tabule."

Práce začaly na konci srpna a potrvají do 31. října. Z hlediska zmenšení stanoviště navíc vyjdou na zhruba 3 miliony korun. Město tak ušetří, oproti původně plánované kompletní rekonstrukci.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bude zrekonstruována i příjezdová plocha pro autobusy v délce třiceti metrů. Místo kolejí v asfaltu se tam vyfrézují místa pro prefabrikované části, včetně obrubníku. Bude to z betonu, což znamená, že to bude stabilnější a v lepší kvalitě. Tak jako se dělá na ostatních zastávkách ve městě. S tím, že tam přibydou elektronické označníky. A bude to vypadat zase trochu lépe a odpovídat významu toho místa. S tím, že ostatní plocha bude opravena tak, aby komunikovala s parkem. A bude to zase část veřejného prostranství, která se bude revitalizovat."

Práce jsou spojeny s drobnou dopravní uzavírkou Třebízského ulice v úseku komunikace před terminálem. Autobusová zastávka je během rekonstrukce posunuta přibližně o 50 metrů dál do ulice Politických obětí. Řidiči místo snadno objedou přes přilehlé parkoviště.

---

Krátké zprávy, 5. 9. 2023 17 h - 2

Unikátní akci hostí Ostrava od 8. do 10. září. Hornickou minulost města připomene slavnostní 27. setkání hornických měst a obcí České republiky s názvem FAJRONT. Výjimečný bude průvod zhruba osmi set horníků ze 65 spolků, kteří se po mši svaté vydají městem ke Slezskoostravskému hradu.

Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: "Je to prestižní akce, v Ostravě už se uhlí netěží, ale téměř každá rodina má nebo měla doma horníka.

---

Hradozámecká noc, akce a exponáty kunínského zámku

Krásný barokní zámek v Kuníně, postavený v první polovině 18. století pro rodinu Harrachů byl v poválečných letech téměř zdevastován. Nyní je po rekonstrukcích otevřen již 19 let a ožívá akcemi a unikátními exponáty. Nedávnou velkou akcí byla Hradozámecká noc.

Celá Hradozámecká noc se nesla ve znamení letos vyhlášeného roku Harrachů.

Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku Kunín: „My jsme připomínali tu nejvýraznější osobnost našeho zámku, hraběnku Marii Walburgu, na zámku probíhaly kostýmované prohlídky pokojů zámku a ve velkém sále pak také živé obrazy, které představily takové tajné noční dobrodružství hraběnky Walburgy.“

Zámek v letošním roce Harrachů obohatily unikátní exponáty.

Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku Kunín: „Velice cenné zápůjčky obrazů hraběnky Walburgy, nicméně Muzeu Novojičínska se letos také podařilo do svých sbírek získat velice drahocennou livrej sloužících Harrachovského rodu, jsou opatřeny knoflíky se znakem rodiny Harrachů.“

Stále více návštěvníků se účastní pravidelných prohlídek zámku.

Natálie, průvodkyně: „Momentálně letošní rok se stal rokem Harrachů. Takže i během našich prohlídek se snažíme právě ten rod Harrachů akcentovat nejvíce.“

Klaudie, průvodkyně: „Tady můžeme vidět našeho posledního zámeckého pána Victora Bauera s jeho krásnou manželkou Margaretou.“

Letošní vrcholnou akcí na kunínském zámku byla návštěva 72 potomků rodu Harrachů.

Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku Kunín: „Byla to skutečně obrovská návštěva potomků, kteří dnes žijí převážně v Rakousku a v Německu a navazovala také na historickou návštěvu pěti princů a princezen rodiny Lichtensteinů, kteří rovněž vlastnili náš zámek.“

Další vrcholná akce – Růže pro hraběnku, zámek Kunín letos ještě čeká.


---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
05. září 2023, 17:00

Ostrava tvoří nový strategický plán do roku 2030

Ostrava zažívá velký rozvoj ve všech oblastech života a nechce usnout na vavřínech. Proto už nyní pracuje na tvorbě strategického plánu do roku 2030. Kromě osobností a odborníků se na něm mohou podílet i samotní obyvatelé města.

Ostrava připravuje strategii rozvoje do roku 2030. Nyní se zpracovávají analýzy a samotný plán by se měl schvalovat v příštím roce. Město prý bude hodně cílit na vědu a inovace. Také se musí zaměřit nat na rozvoj podnikání a vytvořit další podmínky pro příchod investorů.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Ostrava potřebuje dokončit dopravní infrastrukturu, takže stále nás čekají velké dopravní stavby - Severní spoj, protažení Místecké centrem města, to jsou projekty, které se plánují dlouhodobě. Chceme dál rozvíjet sportovní a kulturní infrastrukturu, veškerá sportoviště, divadla i koncertní halu."

Pro obyvatele města je velkým tématem také parkování a i na to je samozřejmě ve strategii pamatováno.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: 

Zásadní pro rozvoj města je vzdělanost obyvatel a proto chce Ostrava podporovat také vysoké školy. Je to jedna z cest, jak čelit úbytku obyvatel. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Budeme hledat cesty, jak univerzitám pomoci, ať už v politické nebo věcné rovině tak, aby se mohly rozvíjet, aby byly atraktivnější a aby do nich chtěli přicházet studovat mladí lidé odjinud. Potřebujeme, aby sem chodili studovat studenti z jiných části republiky, z jiných části Evropy, protože víme, že velká část z nich tady založí podnikání, založí rodiny a zůstanou tady."

Do dotazníkového šetření při tvorbě plánu se zapojilo 5200 lidí. Největší spokojenost panuje ve městě s dopravou, trávením volného času a školstvím.

---

Rekonstrukce silnice Dolní v Bruntále je zahájena

V Bruntále byla zahájena rekonstrukce silnice Dolní s napojením vjezdu na sídliště. Jedná se o jednu z největších silničních a investičních akcí. Nikoli délkou, ale svou náročností na dopravní omezení a organizaci dopravy v rušné křižovatce.

Jedná se o komunikaci o délce 330 a šířce 6 metů.

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Bude realizována jak samotná křižovatka, kdy dojde k rozšíření jízdních pruhů, aby bylo snazší z této lokality vyjíždět, tak bude také dobudován chodník.“

Jelikož nebyla možnost získání dotací, celá rekonstrukce bude hrazena z rozpočtu města na letošní rok.

Jiří Ondrášek, mluvčí MěÚ Bruntál: „Rekonstrukce je celá financována z rozpočtu města na letošní rok, vysoutěžené náklady činí 14,3 mil korun včetně DPH.“

Oprava bude probíhat ve třech etapách, kdy budou postupně uzavírány potřebné komunikace až po kompletní třídenní uzávěru celé oblasti při pokladu živičných vrstev.

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Stav povrchu místní komunikace byl neutěšený, proto se po několik sezón chystala projektová dokumentace na kompletní opravu této ulice.“

Město se v této souvislosti obrací na řidiče i obyvatele s prosbou o pochopení.

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Je to stavba, která si vyžádá velké dopravní omezení. Tímto bych chtěl poprosit všechny řidiče, aby byli shovívaví a trpěliví s celou stavbou.“

Rekonstrukce přinese usnadnění dopravy při vjezdu i výjezdu ze sídliště a především vznik celkem 104 parkovacích míst. Její trvání se předpokládá do konce letošního roku, což však bude závislé i na klimatických podmínkách.

---

Krátké zprávy, 5. 9. 2023 17 h - 1

Nemocnice Karviná-Ráj potřebuje dárce krve. Momentálně je hematologicko-transfuzní oddělení zhruba na polovině zásob. Chybí mu všechny krevní skupiny.

Plně robotizovanou linku za asi 280 milionů korun postaví ve svém areálu ve Studénce společnost MSV Metal Studénka. Linka na výrobu zápustkových výkovků se má začít stavět ještě letos.

---

Ostrava má nejmodernější záchytku v zemi

Ostrava má nejmodernější protialkoholní záchytku v zemi. Pro její přemístění z nevyhovujících prostor byla využita zchátralá budova v areálu fifejdské nemocnice, která byla zrekonstruována. V Moravskoslezském kraji fungují čtyři záchytky.

Přímo v areálu fifejdské nemocnice začala fungovat nová protialkoholní záchytná stanice. Ta původní už byla zastaralá a nesplňovala legislativu. Na jednom pokoji bylo 5 lůžek, což je pro personál nebezpečné. Nyní bude opilcům sloužit 7 jednolůžkových a 1 třílůžkovém pokoj. 

Petr Uhlig, ředitel MNO: „Po osmi měsících skončila přestavba objektu, který byl podle projektu z roku 2014 určen k demolici. Podařilo se ho ale zachránit a přeměnit na moderní účelový objekt, jehož přízemí bude sloužit protialkoholní záchytné stanici a vyšší patra Centru pro rodinu a sociální péči, které by mělo na naši dokončenou rekonstrukci navázat realizací svého projektu ještě letos na podzim. K dispozici tedy máme zařízení, které odpovídá platné legislativě nejen vybavením, ale také kapacitou."

Nová záchytka sídlí v bývalé ubytovně sester, která už ale byla určena k demolici. Rekonstrukce budovy byla financována ze tří zdrojů.

Michal Mariánek, člen rady města: „Modernizace byla financována ze tří zdrojů – město přispělo 13 miliony, zhruba stejným dílem se na rekonstrukci objektu podílel kraj a nemocnice. Termín otevření nové protialkoholní záchytné stanice je stanoven po dvoudenní pauze v jejím provozu, která je potřeba k přestěhování a nachystání nových prostor, na středu 6. září od pravidelných 16 hodin. Těší mě, že další objekt v naší nemocnici získal novou moderní podobu a nechátrá nám v areálu."

Kapacita záchytky byla zvýšena o 2 lůžka, pokoje jsou zabezpečeny elektronicky a jsou vybaveny vzduchotechnikou. Toalety se splachují z chodby, takže klienti už nich nemohou pít. 

Kristýna Vašťáková, vrchní sestra psychiatrie MNO: "Nejčastěji se naše klientela stále opakuje. Jde o bezdomovce a alkoholiky." 

Provoz stanice zajištuje fifejdská nemocnice a přispívá na něj MS kraj. Další tři záchytky fungují v nemocnicích v Karviné, Opavě a Frýdku-Místku. 

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje: „Kromě Městské nemocnice Ostrava provozují na území regionu protialkoholní záchytnou stanici ještě tři nemocnice zřizované krajem – v Karviné, Opavě a Frýdku-Místku. Moravskoslezský kraj ovšem podporuje i stanici v Ostravě, od roku 2002 pravidelně přispíváme na její provoz, letos se jedná o 11 milionů korun. Dalších 8 a půl milionu jsme pak poskytli i na vybudování této nové stanice."

V roce 2022 střízlivělo na záchytce v Ostravě 1251 opilců. Náklady na její provoz byly téměř 15 milionů korun. Poplatek klienta je 2 tisíce korun, ale náklady 12 tisíc.  

---

Začala oprava starého autobusového stanoviště

Bývalé autobusové stanoviště ve Frýdku-Místku dostane novou podobu. Práce začaly na konci srpna a jsou spojeny s krátkou uzavírkou cesty před zastávkou. Po rekonstrukci se stanoviště zmenší a dostane novou moderní podobu.

Robustní ocelová konstrukce nad nástupištěm bývalého autobusového nádraží v centru Frýdku-Místku není v dobrém stavu. Město proto připravilo plán její modernizace.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Studii zpracoval pan architekt Liška, který uvažoval, jak tu zastávku zmodernizovat a zkrátit na dnešní požadavky. A myslím, že to bude moc pěkně uděláno. Že se z té staré konstrukce vyloupne zcela soudobá věc, která určitě doplní prostor toho středu města, který bude sloužit v budoucnosti i pro nové kulturní centrum."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Měli jsme dělat celkovou rekonstrukci, která byla vyčíslena na přes 5 milionů korun, protože už tam dochází k nějaké destrukci. Statika je narušena a tak dále. Takže jsme chtěli, ať je z toho moderní zastávka. S tím, že nemusí být po celé délce, byla zkrácena podle toho využívání. Podle počtu tam budou dvě zastávky. A zkrátí se to zhruba o 2/3, celé to zastřešení kovové."

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Stará konstrukce bude samozřejmě renovovaná. Teď se ještě zjišťuje stav podle těch sloupů, které se odstraňují. Takže podle toho se bude pracovat s těmi sloupy, které tam zůstanou. Bude vyměněna střešní krytina. To znamená, ty trapézové plechy budou nové, nově osazené lavičky, zezadu bude osazeno sklo, které bude chránit zastávku před nepřízní počasí. A dále nové osvětlení a informační tabule."

Práce začaly na konci srpna a potrvají do 31. října. Z hlediska zmenšení stanoviště navíc vyjdou na zhruba 3 miliony korun. Město tak ušetří, oproti původně plánované kompletní rekonstrukci.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bude zrekonstruována i příjezdová plocha pro autobusy v délce třiceti metrů. Místo kolejí v asfaltu se tam vyfrézují místa pro prefabrikované části, včetně obrubníku. Bude to z betonu, což znamená, že to bude stabilnější a v lepší kvalitě. Tak jako se dělá na ostatních zastávkách ve městě. S tím, že tam přibydou elektronické označníky. A bude to vypadat zase trochu lépe a odpovídat významu toho místa. S tím, že ostatní plocha bude opravena tak, aby komunikovala s parkem. A bude to zase část veřejného prostranství, která se bude revitalizovat."

Práce jsou spojeny s drobnou dopravní uzavírkou Třebízského ulice v úseku komunikace před terminálem. Autobusová zastávka je během rekonstrukce posunuta přibližně o 50 metrů dál do ulice Politických obětí. Řidiči místo snadno objedou přes přilehlé parkoviště.

---

Krátké zprávy, 5. 9. 2023 17 h - 2

Unikátní akci hostí Ostrava od 8. do 10. září. Hornickou minulost města připomene slavnostní 27. setkání hornických měst a obcí České republiky s názvem FAJRONT. Výjimečný bude průvod zhruba osmi set horníků ze 65 spolků, kteří se po mši svaté vydají městem ke Slezskoostravskému hradu.

Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: "Je to prestižní akce, v Ostravě už se uhlí netěží, ale téměř každá rodina má nebo měla doma horníka.

---

Hradozámecká noc, akce a exponáty kunínského zámku

Krásný barokní zámek v Kuníně, postavený v první polovině 18. století pro rodinu Harrachů byl v poválečných letech téměř zdevastován. Nyní je po rekonstrukcích otevřen již 19 let a ožívá akcemi a unikátními exponáty. Nedávnou velkou akcí byla Hradozámecká noc.

Celá Hradozámecká noc se nesla ve znamení letos vyhlášeného roku Harrachů.

Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku Kunín: „My jsme připomínali tu nejvýraznější osobnost našeho zámku, hraběnku Marii Walburgu, na zámku probíhaly kostýmované prohlídky pokojů zámku a ve velkém sále pak také živé obrazy, které představily takové tajné noční dobrodružství hraběnky Walburgy.“

Zámek v letošním roce Harrachů obohatily unikátní exponáty.

Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku Kunín: „Velice cenné zápůjčky obrazů hraběnky Walburgy, nicméně Muzeu Novojičínska se letos také podařilo do svých sbírek získat velice drahocennou livrej sloužících Harrachovského rodu, jsou opatřeny knoflíky se znakem rodiny Harrachů.“

Stále více návštěvníků se účastní pravidelných prohlídek zámku.

Natálie, průvodkyně: „Momentálně letošní rok se stal rokem Harrachů. Takže i během našich prohlídek se snažíme právě ten rod Harrachů akcentovat nejvíce.“

Klaudie, průvodkyně: „Tady můžeme vidět našeho posledního zámeckého pána Victora Bauera s jeho krásnou manželkou Margaretou.“

Letošní vrcholnou akcí na kunínském zámku byla návštěva 72 potomků rodu Harrachů.

Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku Kunín: „Byla to skutečně obrovská návštěva potomků, kteří dnes žijí převážně v Rakousku a v Německu a navazovala také na historickou návštěvu pěti princů a princezen rodiny Lichtensteinů, kteří rovněž vlastnili náš zámek.“

Další vrcholná akce – Růže pro hraběnku, zámek Kunín letos ještě čeká.


---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-05-09-2023-17-00