Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava má nejmodernější záchytku v zemi
  • Začala oprava starého autobusového stanoviště
  • Rekonstrukce silnice Dolní v Bruntále je zahájena
  • Hasiči Studénky mají po čtyřiceti letech novou cisternu
  • V ZŠ 1. Máje v Havířově vznikla hokejová akademie

Ostrava má nejmodernější záchytku v zemi

Ostrava má nejmodernější protialkoholní záchytku v zemi. Pro její přemístění z nevyhovujících prostor byla využita zchátralá budova v areálu fifejdské nemocnice, která byla zrekonstruována. V Moravskoslezském kraji fungují čtyři záchytky.

Přímo v areálu fifejdské nemocnice začala fungovat nová protialkoholní záchytná stanice. Ta původní už byla zastaralá a nesplňovala legislativu. Na jednom pokoji bylo 5 lůžek, což je pro personál nebezpečné. Nyní bude opilcům sloužit 7 jednolůžkových a 1 třílůžkovém pokoj. 

Petr Uhlig, ředitel MNO: „Po osmi měsících skončila přestavba objektu, který byl podle projektu z roku 2014 určen k demolici. Podařilo se ho ale zachránit a přeměnit na moderní účelový objekt, jehož přízemí bude sloužit protialkoholní záchytné stanici a vyšší patra Centru pro rodinu a sociální péči, které by mělo na naši dokončenou rekonstrukci navázat realizací svého projektu ještě letos na podzim. K dispozici tedy máme zařízení, které odpovídá platné legislativě nejen vybavením, ale také kapacitou."

Nová záchytka sídlí v bývalé ubytovně sester, která už ale byla určena k demolici. Rekonstrukce budovy byla financována ze tří zdrojů.

Michal Mariánek, člen rady města: „Modernizace byla financována ze tří zdrojů – město přispělo 13 miliony, zhruba stejným dílem se na rekonstrukci objektu podílel kraj a nemocnice. Termín otevření nové protialkoholní záchytné stanice je stanoven po dvoudenní pauze v jejím provozu, která je potřeba k přestěhování a nachystání nových prostor, na středu 6. září od pravidelných 16 hodin. Těší mě, že další objekt v naší nemocnici získal novou moderní podobu a nechátrá nám v areálu."

Kapacita záchytky byla zvýšena o 2 lůžka, pokoje jsou zabezpečeny elektronicky a jsou vybaveny vzduchotechnikou. Toalety se splachují z chodby, takže klienti už nich nemohou pít. 

Kristýna Vašťáková, vrchní sestra psychiatrie MNO: "Nejčastěji se naše klientela stále opakuje. Jde o bezdomovce a alkoholiky." 

Provoz stanice zajištuje fifejdská nemocnice a přispívá na něj MS kraj. Další tři záchytky fungují v nemocnicích v Karviné, Opavě a Frýdku-Místku. 

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje: „Kromě Městské nemocnice Ostrava provozují na území regionu protialkoholní záchytnou stanici ještě tři nemocnice zřizované krajem – v Karviné, Opavě a Frýdku-Místku. Moravskoslezský kraj ovšem podporuje i stanici v Ostravě, od roku 2002 pravidelně přispíváme na její provoz, letos se jedná o 11 milionů korun. Dalších 8 a půl milionu jsme pak poskytli i na vybudování této nové stanice."

V roce 2022 střízlivělo na záchytce v Ostravě 1251 opilců. Náklady na její provoz byly téměř 15 milionů korun. Poplatek klienta je 2 tisíce korun, ale náklady 12 tisíc.  

---

Začala oprava starého autobusového stanoviště

Bývalé autobusové stanoviště ve Frýdku-Místku dostane novou podobu. Práce začaly na konci srpna a jsou spojeny s krátkou uzavírkou cesty před zastávkou. Po rekonstrukci se stanoviště zmenší a dostane novou moderní podobu.

Robustní ocelová konstrukce nad nástupištěm bývalého autobusového nádraží v centru Frýdku-Místku není v dobrém stavu. Město proto připravilo plán její modernizace.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Studii zpracoval pan architekt Liška, který uvažoval, jak tu zastávku zmodernizovat a zkrátit na dnešní požadavky. A myslím, že to bude moc pěkně uděláno. Že se z té staré konstrukce vyloupne zcela soudobá věc, která určitě doplní prostor toho středu města, který bude sloužit v budoucnosti i pro nové kulturní centrum."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Měli jsme dělat celkovou rekonstrukci, která byla vyčíslena na přes 5 milionů korun, protože už tam dochází k nějaké destrukci. Statika je narušena a tak dále. Takže jsme chtěli, ať je z toho moderní zastávka. S tím, že nemusí být po celé délce, byla zkrácena podle toho využívání. Podle počtu tam budou dvě zastávky. A zkrátí se to zhruba o 2/3, celé to zastřešení kovové."

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Stará konstrukce bude samozřejmě renovovaná. Teď se ještě zjišťuje stav podle těch sloupů, které se odstraňují. Takže podle toho se bude pracovat s těmi sloupy, které tam zůstanou. Bude vyměněna střešní krytina. To znamená, ty trapézové plechy budou nové, nově osazené lavičky, zezadu bude osazeno sklo, které bude chránit zastávku před nepřízní počasí. A dále nové osvětlení a informační tabule."

Práce začaly na konci srpna a potrvají do 31. října. Z hlediska zmenšení stanoviště navíc vyjdou na zhruba 3 miliony korun. Město tak ušetří, oproti původně plánované kompletní rekonstrukci.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bude zrekonstruována i příjezdová plocha pro autobusy v délce třiceti metrů. Místo kolejí v asfaltu se tam vyfrézují místa pro prefabrikované části, včetně obrubníku. Bude to z betonu, což znamená, že to bude stabilnější a v lepší kvalitě. Tak jako se dělá na ostatních zastávkách ve městě. S tím, že tam přibydou elektronické označníky. A bude to vypadat zase trochu lépe a odpovídat významu toho místa. S tím, že ostatní plocha bude opravena tak, aby komunikovala s parkem. A bude to zase část veřejného prostranství, která se bude revitalizovat."

Práce jsou spojeny s drobnou dopravní uzavírkou Třebízského ulice v úseku komunikace před terminálem. Autobusová zastávka je během rekonstrukce posunuta přibližně o 50 metrů dál do ulice Politických obětí. Řidiči místo snadno objedou přes přilehlé parkoviště.

---

Krátké zprávy, 5. 9. 2023 16 h - 1

Od začátku roku MS celníci v rámci běžných kontrol vybrali na nezaplacených pokutách za dopravní delikty částku přesahující 1,5 milionu korun. Většina nezaplacených pokut se pohybuje v řádech stovek až tisíci korun, ale setkali se případem, že nedoplatek přesahoval 130 000 Kč. V případě, kdy kontrolovaný subjekt odmítne uhradit dlužnou částku, mohou celníci zadržet registrační značky vozidla. Za uplynulých 8 měsíců k tomu došlo v 15 případech.

Správa železnic modernizuje přejezdy mezi Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem. Chce předcházet vážným nehodám. V celém Česku letos společnost zvýší bezpečnost na zhruba 130 místech.

---

Rekonstrukce silnice Dolní v Bruntále je zahájena

V Bruntále byla zahájena rekonstrukce silnice Dolní s napojením vjezdu na sídliště. Jedná se o jednu z největších silničních a investičních akcí. Nikoli délkou, ale svou náročností na dopravní omezení a organizaci dopravy v rušné křižovatce.

Jedná se o komunikaci o délce 330 a šířce 6 metů.

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Bude realizována jak samotná křižovatka, kdy dojde k rozšíření jízdních pruhů, aby bylo snazší z této lokality vyjíždět, tak bude také dobudován chodník.“

Jelikož nebyla možnost získání dotací, celá rekonstrukce bude hrazena z rozpočtu města na letošní rok.

Jiří Ondrášek, mluvčí MěÚ Bruntál: „Rekonstrukce je celá financována z rozpočtu města na letošní rok, vysoutěžené náklady činí 14,3 mil korun včetně DPH.“

Oprava bude probíhat ve třech etapách, kdy budou postupně uzavírány potřebné komunikace až po kompletní třídenní uzávěru celé oblasti při pokladu živičných vrstev.

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Stav povrchu místní komunikace byl neutěšený, proto se po několik sezón chystala projektová dokumentace na kompletní opravu této ulice.“

Město se v této souvislosti obrací na řidiče i obyvatele s prosbou o pochopení.

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Je to stavba, která si vyžádá velké dopravní omezení. Tímto bych chtěl poprosit všechny řidiče, aby byli shovívaví a trpěliví s celou stavbou.“

Rekonstrukce přinese usnadnění dopravy při vjezdu i výjezdu ze sídliště a především vznik celkem 104 parkovacích míst. Její trvání se předpokládá do konce letošního roku, což však bude závislé i na klimatických podmínkách.

---

Hasiči Studénky mají po čtyřiceti letech novou cisternu

Studénka pořídila svým dobrovolným hasičům nové vozidlo. Nahradilo čtyřicet let starou Tatru. Místní záchranáři patří k těm, kteří vyjíždí i k dopravním nehodám, speciálně také do dálničního klimkovického tunelu.

Tento zvuk obvykle vyvolá obavy, co se kde v okolí špatného stalo. Tentokrát šlo ale o avízo toho, že studéneční hasiči mají novou cisternu. Místní jednotka sboru dobrovolných hasičů o ni usilovala asi deset let. Stará tatrovka už po čtyřiceti letech provozu vypovídala službu a na její opravu se těžko sháněly náhradní díly.

Petr Sič, velitel jednotky SDH města Studénky: “Ta stará Tatra z osmdesátých let, jednak měla slabý motor, měla menší nádrž a měla také menší úložné prostory. Tady ta cisterna je mnohem větší, má samozřejmě mnohonásobně výkonnější motor, lepší je prostupnost terénem, má větší nádrž na vodu i na pěnidlo.”

Vůz za zhruba 8, 8 milionů korun zaplatila z větší části Studénka, konkrétně uvolnila částku přesahující 5 milionů korun, 2 a půl milionu byla dotace Hasičského záchranného sboru a 1 milion 250 tisíc korun přidal Moravskoslezský kraj.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Jednotka v Butovicích je určena i k případným výjezdům k dopravním nehodám v rámci dálnice, klimkovického tunelu, ale samozřejmě i v případě jakýchkoliv dalších událostí, ať už to bylo ničivé tornádo na jižní Moravě nebo v loňském roce požár v Národním parku České Švýcarsko, tak v podstatě tam i naše jednotky zasahují.”

Tato jednotka je v hierarchii hasičů hned za profesionály. Vyjet musí do pěti minut od vyhlášení poplachu.



---

Krátké zprávy, 5. 9. 2023 16 h - 2

Hned dva případy řidičů, kteří neměli na silnicích co dělat, řešili v uplynulých dnech ostravští strážníci. Jeden překročil rychlost o téměř o 20 km/hod. a řídil vozidlo s platným zákazem řízení, a druhý 46letý řidič nadýchal 1.32 promile alkoholu.

Moravskoslezský kraj dlouhodobě podporuje náhradní rodinnou péči a zejména pěstounskou péči na přechodnou dobu. Pro přechodné pěstouny pořádá pobyty na horách. Moravskoslezský kraj nejúspěšnější v Česku v rozvoji náhradní rodinné péči, aktuálně je v regionu okolo sedmi stovek dětí, které vyrůstají v domovech. Vloni bylo do náhradní rodinné péče či do osvojení přijato 90 dětí. O nějakou formu náhradní rodinné péče v loňském roce požádalo 130 žadatelů.

---

V ZŠ 1. Máje v Havířově vznikla hokejová akademie

Havířovský hokejový klub vidí svou budoucnost v práci s dětmi a mládeži. Proto v Základní škole 1. Máje ve spolupráci s městem byla otevřena hokejová akademie.

V nově vybudované druhé třídě v ZŠ 1. Máje v Havířově usedli poprvé společně do lavic malí hokejisté, kteří budou kombinovat školní výuku se sportovními tréninky.

anketa: “Tady tato třída je druhá a není to jen taková třída, je to taková akademie. Budeme hrát zápasy a ještě se učit ve škole. To se takhle míchá.”

Škola otevřela i tři první třídy. Jedna z nich bude smíšená právě s dětmi z hokejové akademie, které chodí v jednotných uniformách s logem klubu.

anketa, rodič: "Myslím si, že je to super projekt a jsem rád, že ti kluci budou spolu všichni.”

Veronika Olšar, učitelka: "Výuka bude probíhat tak, že máme dvakrát týdně upravený rozvrh. Děti budou chodit na devět, budou končit o půl jedné. Jinak ta výuka bude úplně stejná, jako v ostatních třídách. Celkem mám 23 dětí ve třídě, z toho je devět chlapců ze sportovního programu.”

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Já věřím, že toto pojetí sportovní akademie, která vlastně tímto nekončí a v rámci Havířova by se měla dále rozvíjet, může být potom vzorem pro ostatní města a celou republiku.”

Velkou výhodou pro rodiče je, že o veškeré přesuny ze školy na tréninky a zpět se postará hokejový klub. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
05. září 2023, 16:00

Ostrava má nejmodernější záchytku v zemi

Ostrava má nejmodernější protialkoholní záchytku v zemi. Pro její přemístění z nevyhovujících prostor byla využita zchátralá budova v areálu fifejdské nemocnice, která byla zrekonstruována. V Moravskoslezském kraji fungují čtyři záchytky.

Přímo v areálu fifejdské nemocnice začala fungovat nová protialkoholní záchytná stanice. Ta původní už byla zastaralá a nesplňovala legislativu. Na jednom pokoji bylo 5 lůžek, což je pro personál nebezpečné. Nyní bude opilcům sloužit 7 jednolůžkových a 1 třílůžkovém pokoj. 

Petr Uhlig, ředitel MNO: „Po osmi měsících skončila přestavba objektu, který byl podle projektu z roku 2014 určen k demolici. Podařilo se ho ale zachránit a přeměnit na moderní účelový objekt, jehož přízemí bude sloužit protialkoholní záchytné stanici a vyšší patra Centru pro rodinu a sociální péči, které by mělo na naši dokončenou rekonstrukci navázat realizací svého projektu ještě letos na podzim. K dispozici tedy máme zařízení, které odpovídá platné legislativě nejen vybavením, ale také kapacitou."

Nová záchytka sídlí v bývalé ubytovně sester, která už ale byla určena k demolici. Rekonstrukce budovy byla financována ze tří zdrojů.

Michal Mariánek, člen rady města: „Modernizace byla financována ze tří zdrojů – město přispělo 13 miliony, zhruba stejným dílem se na rekonstrukci objektu podílel kraj a nemocnice. Termín otevření nové protialkoholní záchytné stanice je stanoven po dvoudenní pauze v jejím provozu, která je potřeba k přestěhování a nachystání nových prostor, na středu 6. září od pravidelných 16 hodin. Těší mě, že další objekt v naší nemocnici získal novou moderní podobu a nechátrá nám v areálu."

Kapacita záchytky byla zvýšena o 2 lůžka, pokoje jsou zabezpečeny elektronicky a jsou vybaveny vzduchotechnikou. Toalety se splachují z chodby, takže klienti už nich nemohou pít. 

Kristýna Vašťáková, vrchní sestra psychiatrie MNO: "Nejčastěji se naše klientela stále opakuje. Jde o bezdomovce a alkoholiky." 

Provoz stanice zajištuje fifejdská nemocnice a přispívá na něj MS kraj. Další tři záchytky fungují v nemocnicích v Karviné, Opavě a Frýdku-Místku. 

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje: „Kromě Městské nemocnice Ostrava provozují na území regionu protialkoholní záchytnou stanici ještě tři nemocnice zřizované krajem – v Karviné, Opavě a Frýdku-Místku. Moravskoslezský kraj ovšem podporuje i stanici v Ostravě, od roku 2002 pravidelně přispíváme na její provoz, letos se jedná o 11 milionů korun. Dalších 8 a půl milionu jsme pak poskytli i na vybudování této nové stanice."

V roce 2022 střízlivělo na záchytce v Ostravě 1251 opilců. Náklady na její provoz byly téměř 15 milionů korun. Poplatek klienta je 2 tisíce korun, ale náklady 12 tisíc.  

---

Začala oprava starého autobusového stanoviště

Bývalé autobusové stanoviště ve Frýdku-Místku dostane novou podobu. Práce začaly na konci srpna a jsou spojeny s krátkou uzavírkou cesty před zastávkou. Po rekonstrukci se stanoviště zmenší a dostane novou moderní podobu.

Robustní ocelová konstrukce nad nástupištěm bývalého autobusového nádraží v centru Frýdku-Místku není v dobrém stavu. Město proto připravilo plán její modernizace.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Studii zpracoval pan architekt Liška, který uvažoval, jak tu zastávku zmodernizovat a zkrátit na dnešní požadavky. A myslím, že to bude moc pěkně uděláno. Že se z té staré konstrukce vyloupne zcela soudobá věc, která určitě doplní prostor toho středu města, který bude sloužit v budoucnosti i pro nové kulturní centrum."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Měli jsme dělat celkovou rekonstrukci, která byla vyčíslena na přes 5 milionů korun, protože už tam dochází k nějaké destrukci. Statika je narušena a tak dále. Takže jsme chtěli, ať je z toho moderní zastávka. S tím, že nemusí být po celé délce, byla zkrácena podle toho využívání. Podle počtu tam budou dvě zastávky. A zkrátí se to zhruba o 2/3, celé to zastřešení kovové."

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Stará konstrukce bude samozřejmě renovovaná. Teď se ještě zjišťuje stav podle těch sloupů, které se odstraňují. Takže podle toho se bude pracovat s těmi sloupy, které tam zůstanou. Bude vyměněna střešní krytina. To znamená, ty trapézové plechy budou nové, nově osazené lavičky, zezadu bude osazeno sklo, které bude chránit zastávku před nepřízní počasí. A dále nové osvětlení a informační tabule."

Práce začaly na konci srpna a potrvají do 31. října. Z hlediska zmenšení stanoviště navíc vyjdou na zhruba 3 miliony korun. Město tak ušetří, oproti původně plánované kompletní rekonstrukci.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bude zrekonstruována i příjezdová plocha pro autobusy v délce třiceti metrů. Místo kolejí v asfaltu se tam vyfrézují místa pro prefabrikované části, včetně obrubníku. Bude to z betonu, což znamená, že to bude stabilnější a v lepší kvalitě. Tak jako se dělá na ostatních zastávkách ve městě. S tím, že tam přibydou elektronické označníky. A bude to vypadat zase trochu lépe a odpovídat významu toho místa. S tím, že ostatní plocha bude opravena tak, aby komunikovala s parkem. A bude to zase část veřejného prostranství, která se bude revitalizovat."

Práce jsou spojeny s drobnou dopravní uzavírkou Třebízského ulice v úseku komunikace před terminálem. Autobusová zastávka je během rekonstrukce posunuta přibližně o 50 metrů dál do ulice Politických obětí. Řidiči místo snadno objedou přes přilehlé parkoviště.

---

Krátké zprávy, 5. 9. 2023 16 h - 1

Od začátku roku MS celníci v rámci běžných kontrol vybrali na nezaplacených pokutách za dopravní delikty částku přesahující 1,5 milionu korun. Většina nezaplacených pokut se pohybuje v řádech stovek až tisíci korun, ale setkali se případem, že nedoplatek přesahoval 130 000 Kč. V případě, kdy kontrolovaný subjekt odmítne uhradit dlužnou částku, mohou celníci zadržet registrační značky vozidla. Za uplynulých 8 měsíců k tomu došlo v 15 případech.

Správa železnic modernizuje přejezdy mezi Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem. Chce předcházet vážným nehodám. V celém Česku letos společnost zvýší bezpečnost na zhruba 130 místech.

---

Rekonstrukce silnice Dolní v Bruntále je zahájena

V Bruntále byla zahájena rekonstrukce silnice Dolní s napojením vjezdu na sídliště. Jedná se o jednu z největších silničních a investičních akcí. Nikoli délkou, ale svou náročností na dopravní omezení a organizaci dopravy v rušné křižovatce.

Jedná se o komunikaci o délce 330 a šířce 6 metů.

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Bude realizována jak samotná křižovatka, kdy dojde k rozšíření jízdních pruhů, aby bylo snazší z této lokality vyjíždět, tak bude také dobudován chodník.“

Jelikož nebyla možnost získání dotací, celá rekonstrukce bude hrazena z rozpočtu města na letošní rok.

Jiří Ondrášek, mluvčí MěÚ Bruntál: „Rekonstrukce je celá financována z rozpočtu města na letošní rok, vysoutěžené náklady činí 14,3 mil korun včetně DPH.“

Oprava bude probíhat ve třech etapách, kdy budou postupně uzavírány potřebné komunikace až po kompletní třídenní uzávěru celé oblasti při pokladu živičných vrstev.

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Stav povrchu místní komunikace byl neutěšený, proto se po několik sezón chystala projektová dokumentace na kompletní opravu této ulice.“

Město se v této souvislosti obrací na řidiče i obyvatele s prosbou o pochopení.

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Je to stavba, která si vyžádá velké dopravní omezení. Tímto bych chtěl poprosit všechny řidiče, aby byli shovívaví a trpěliví s celou stavbou.“

Rekonstrukce přinese usnadnění dopravy při vjezdu i výjezdu ze sídliště a především vznik celkem 104 parkovacích míst. Její trvání se předpokládá do konce letošního roku, což však bude závislé i na klimatických podmínkách.

---

Hasiči Studénky mají po čtyřiceti letech novou cisternu

Studénka pořídila svým dobrovolným hasičům nové vozidlo. Nahradilo čtyřicet let starou Tatru. Místní záchranáři patří k těm, kteří vyjíždí i k dopravním nehodám, speciálně také do dálničního klimkovického tunelu.

Tento zvuk obvykle vyvolá obavy, co se kde v okolí špatného stalo. Tentokrát šlo ale o avízo toho, že studéneční hasiči mají novou cisternu. Místní jednotka sboru dobrovolných hasičů o ni usilovala asi deset let. Stará tatrovka už po čtyřiceti letech provozu vypovídala službu a na její opravu se těžko sháněly náhradní díly.

Petr Sič, velitel jednotky SDH města Studénky: “Ta stará Tatra z osmdesátých let, jednak měla slabý motor, měla menší nádrž a měla také menší úložné prostory. Tady ta cisterna je mnohem větší, má samozřejmě mnohonásobně výkonnější motor, lepší je prostupnost terénem, má větší nádrž na vodu i na pěnidlo.”

Vůz za zhruba 8, 8 milionů korun zaplatila z větší části Studénka, konkrétně uvolnila částku přesahující 5 milionů korun, 2 a půl milionu byla dotace Hasičského záchranného sboru a 1 milion 250 tisíc korun přidal Moravskoslezský kraj.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Jednotka v Butovicích je určena i k případným výjezdům k dopravním nehodám v rámci dálnice, klimkovického tunelu, ale samozřejmě i v případě jakýchkoliv dalších událostí, ať už to bylo ničivé tornádo na jižní Moravě nebo v loňském roce požár v Národním parku České Švýcarsko, tak v podstatě tam i naše jednotky zasahují.”

Tato jednotka je v hierarchii hasičů hned za profesionály. Vyjet musí do pěti minut od vyhlášení poplachu.



---

Krátké zprávy, 5. 9. 2023 16 h - 2

Hned dva případy řidičů, kteří neměli na silnicích co dělat, řešili v uplynulých dnech ostravští strážníci. Jeden překročil rychlost o téměř o 20 km/hod. a řídil vozidlo s platným zákazem řízení, a druhý 46letý řidič nadýchal 1.32 promile alkoholu.

Moravskoslezský kraj dlouhodobě podporuje náhradní rodinnou péči a zejména pěstounskou péči na přechodnou dobu. Pro přechodné pěstouny pořádá pobyty na horách. Moravskoslezský kraj nejúspěšnější v Česku v rozvoji náhradní rodinné péči, aktuálně je v regionu okolo sedmi stovek dětí, které vyrůstají v domovech. Vloni bylo do náhradní rodinné péče či do osvojení přijato 90 dětí. O nějakou formu náhradní rodinné péče v loňském roce požádalo 130 žadatelů.

---

V ZŠ 1. Máje v Havířově vznikla hokejová akademie

Havířovský hokejový klub vidí svou budoucnost v práci s dětmi a mládeži. Proto v Základní škole 1. Máje ve spolupráci s městem byla otevřena hokejová akademie.

V nově vybudované druhé třídě v ZŠ 1. Máje v Havířově usedli poprvé společně do lavic malí hokejisté, kteří budou kombinovat školní výuku se sportovními tréninky.

anketa: “Tady tato třída je druhá a není to jen taková třída, je to taková akademie. Budeme hrát zápasy a ještě se učit ve škole. To se takhle míchá.”

Škola otevřela i tři první třídy. Jedna z nich bude smíšená právě s dětmi z hokejové akademie, které chodí v jednotných uniformách s logem klubu.

anketa, rodič: "Myslím si, že je to super projekt a jsem rád, že ti kluci budou spolu všichni.”

Veronika Olšar, učitelka: "Výuka bude probíhat tak, že máme dvakrát týdně upravený rozvrh. Děti budou chodit na devět, budou končit o půl jedné. Jinak ta výuka bude úplně stejná, jako v ostatních třídách. Celkem mám 23 dětí ve třídě, z toho je devět chlapců ze sportovního programu.”

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Já věřím, že toto pojetí sportovní akademie, která vlastně tímto nekončí a v rámci Havířova by se měla dále rozvíjet, může být potom vzorem pro ostatní města a celou republiku.”

Velkou výhodou pro rodiče je, že o veškeré přesuny ze školy na tréninky a zpět se postará hokejový klub. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-05-09-2023-18-00