Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Volby do Poslanecké sněmovny 2021
  • Soud poslal lobbistu Martina Dědice na 8 let za mříže
  • Nemocnice v Havířově chce rozvíjet onkologickou péči
  • Konferencí esperanta zněla opera Národního divadla
  • V Karviné vyrábějí ptačí budky ve velkém

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Blíží se volby do Poslanecké sněmovny. Naplánované jsou na tento pátek a sobotu. Stejně, jako vloni musí voliči počítat s protiepidemickými opatřeními. Lidé v karanténě budou moci volit s předstihem na speciálních místech nebo mohou požádat o přenosnou schránku.

Lidé mohou do volebních místností přicházet za stejných podmínek, jako tomu bylo vloni během krajských voleb: nutná je ochrana nosu a úst, kterou volič smí sundat jen pro identifikaci, pak rozestupy a dostupná desinfekce.

Letos nebude možné zažádat o tzv. dočasný volební občanský průkaz vydaný na počkání, jako dříve.

Petr Sordyl, vedoucí odboru vnitřních věcí, Magistrát Opava: „Každý by se měl podívat a ujistit se, zda má platný svůj doklad buď občanský průkaz nebo cestovní doklad. A může se tímto prokázat u volební komise.“

V případě hlasování v jiném volebním okrsku, je nutné vyřídit si voličský průkaz a to nejpozději do 6.října.

Martina Věntusová, členka volebního štábu, Magistrát Opava: „Každý volič, který má zažádáno o voličský průkaz, se musí dostavit do volební místnosti s tímto dokladem. A to i tehdy, pokud si to rozmyslí a nakonec bude volit ve své volební místnosti.

6. října se pak také uskuteční hlasování na volebních stanovištích drive-in pro ty, kteří jsou kvůli onemocnění Covid-19 v karanténě.

* DRIVE-IN VOLEBNÍ STANOVIŠTĚ V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI

K dispozici 6. října 2021 v době od 8,00 do 17,00 hod.


     Bruntál: parkoviště na ul. Nádražní

     Frýdek-Místek: parkoviště před bývalým hotelem Centrum

V Moravskoslezském kraji bude speciální místo pro volbu přímo z auta v šesti městech. Hlasování tady bude umožněno od 8 do 17 hodin.

Ti, kteří jsou v karanténě pak mohou o přinesení zvláštní volební schránky žádat krajský úřad, a to nejpozději do čtvrtku 7. října.

* ZVLÁŠTNÍ VOLEBNÍ SCHRÁNKA KVŮLI KARANTÉNĚ:                                                                                                                           tel. 800 720 210,  každý pracovní den  9,00 - 15,00 hod. ,  7. října 2021 9,00 - 15,00 hod.

Hlasovací lísky by voliči měli najít ve svých schránkách nejpozději tři dny před začátkem voleb. V případě, že se tak nestane, dostanou hlasovací sadu přímo ve volební místnosti.

---

Soud poslal lobbistu Martina Dědice na 8 let za mříže

Asi největší a nejznámější kauza ovlivňování veřejných zakázek v našem regionu vyvrcholila vynesením rozsudku. Krajský soud poslal hlavního aktéra lobbistu Martina Dědice na 8 let za mříže. Podle soudce využíval kontakty na regionální politiky a zařídil, kdo zakázku vyhraje. Nikoho z politiků se ale na lavici obžalovaných dostat nepodařilo.

I když se kauza lobbisty Martina Dědice táhne už řadu let, soudce při vynesení rozsudku popsal celé schéma jednoduše. Obžalovaný Dědic využíval své známosti s regionálními politickými špičkami a ovlivňoval zadání veřejných soutěží tak, aby vyhrála jím vybraná firma. Šlo například o modernizaci a nákup tramvají nebo zakázky v městské nemocnici. Za to inkasoval miliony korun.

Igor Krajdl, soudce Krajského soudu v Ostravě: "Stal se osobou, o které níže uvedení uchazeči o veřejné zakázky věděli, že je schopen jim zajistit prostřednictvím svého vlivu na chod v uvedených obchodních společnostech vytvoření zadávacích podmínek, kterým budou uvedené osoby schopny vyhovět." 

Spolu s Dědicem bylo odsouzeno ještě dalších pět osob, které se na trestné činnosti různě podílely. Dvě osoby byly obžaloby zproštěny. Potrestány byly i dvě firmy. 

Vít Koupil, státní zástupce: "Jsem rád, že soud se v zásadě skutkově shodl s obžalobou. Hodnocení důkazů, které soud provedl, je prakticky totožné s tím, co říkala i obžaloba." 

Soudce při vynesení rozsudku jmenoval přímo i politiky, kteří s Dědicem spolupracovali. Nikdo z nich se ale před soud nedostal.

Vít Koupil, státní zástupce: "Martin Dědic měl být tou bariérou mezi politiky a byznysem, přes kterého ta ne úplně čistá obchodní jednání o veřejných zakázkách a o vyplácení podílů z těchto veřejných zakázek byla řešena." 

Podařilo se prokázat že obžalovaný získal na úplatcích asi 30 milionů korun. Rozsudek není pravomocný. 

---

Nemocnice v Havířově chce rozvíjet onkologickou péči

Havířovská nemocnice zrekonstruovala onkologickou ambulanci a stacionář. Péči o tyto náročné pacienty chce do budoucna dál rozvíjet. Hlavním úkolem bude zajistit vlastního lékaře. Nyní do centra dojíždějí specialisté z fakultní nemocnice.

Onkologických pacientů v regionu stále přibývá. Nesmírně důležitá je pro ně dostupná péče, a to nejlépe v místě bydliště. V havířovské nemocnici funguje ambulance a stacionář, který nyní prošel kompletní rekonstrukcí tak, aby se pacienti cítili například během chemoterapie příjemně. Paní Marta Marčová prošla sama onkologickým onemocněním a nyní pomáhá v rámci organizace INNA i ostatním pacientům.

Marta Marčová, vedoucí onkologické organizace INNA Havířov: "Já tady chodím na kontroly pravidelně, takže jsem viděla, jak to vypadalo, takže to je nebe a dudy. Takže se mi to moc líbí a myslím, že to pacientům tu psychiku povzbudí.”

Josef Kopecký, primář urologického oddělení Nemocnice Havířov: "Psychika dělá strašně moc a jejich motivace je strašně důležitá. A proto je fajn, že to pracoviště je tady a nemusí dojíždět do center, která jsou daleko.”

Lékařů v oboru onkologie je nedostatek. Nemocnice ale spolupracuje s Fakultní nemocnici v Ostravě. Díky zajištění částečných úvazků lékařů mohou nyní pomoci více pacientům.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “Naší snahou do budoucna je jednoznačně mít vlastního onkologa na tomto novém pracovišti, aby mohla ta péče navazovat na spolupráci s komplexním onkologickým centrem v Ostravě ještě plynuleji, abychom mohli nabídnout péči v naší velké spádové oblasti."

V současné době jen na chemoterapii dochází do stacionáře na 100 pacientů týdně.

 

---

Konferencí esperanta zněla opera Národního divadla

Na celorepublikové konferenci v Bartošovicích na Novojičínsku se setkali lidé, kteří mezi sebou mluví esperantem. Zpestřením byla účast autora opery v esperantu uváděné v Národním divadle.

Na Novojičínsku, v zámku v Bartošovicích, se už sedmkrát konala mezinárodní škola jazyka esperanto, teď poprvé hostil také 80 účastníků konference Českého esperantského svazu.

Pavol Kaščák, organizátor konference: “Budou se tu řešit problémy, normální problémy, které má svaz, budou se tu řešit plány do budoucna, a aby to nebylo jen takové fádní, připravili jsme program. Národní divadlo už pátou sezónu dává operu v esperantu Sternenhoch a dnes večer tu někteří umělci zpívají.”

Vanda Šípová, operní pěvkyně: “Esperanto jsem se naučila právě, když jsem se učila operu Sternenhoch. Esperanto je úžasně zpěvný jazyk, je to něco jako italština, opravdu krásně se to zpívá.”

Ivan Acher, autor opery Sternenhoch v esperantu: “Já jsem se snažil najít zpěvnost v dobách, kdy se moc zpěvnost nepěstuje v moderních operách, přesto to udělat moderně progresivně a objevitelsky, a proto to esperanto.”

Stejně tak ale může být mezinárodní jazyk zajímavý i pro malého chlapce Samuela Josefa Švuba, který nás v esperantu pozdravil.

Podle organizátorů konference je na idee esperata nejúžasnější, že tento jazyk nepatří nikomu a nelze jím nikomu ublížit.

---

V Karviné vyrábějí ptačí budky ve velkém

V Karviné začal pro veřejnost fungovat inovativní zelený projekt, který má pomoci ptactvu v rámci České republiky. Ve Středisku volného času Juventus byly otevřeny dílny pro výrobu ptačích budek.

V prostorách Juventusu byly otevřeny velmi nevšední dílny. Vznikají tady ptačí budky pod vedením zkušených instruktorů, a to v rámci projektu zvaného Radibudky.

Jarmila Vavrečková, předsedkyně spolku Radibudky: "Na internetových stránkách radibudky.cz máme registrační formulář, kde se zájemci mohou registrovat. Prozatím v této době budou montáže probíhat jen ve středu, máme domluvené dva důchodce, kteří těm dětem pomůžou a budou jim nápomocni ve výrobě."

Radomír Dobeš, instruktor: "Kdysi i mé vnučky, tak jsme jim pomáhal jsme se to naučili a vím že je potřeba někdy poradit a jak postaví první budku, už pak bude stavět plně sám každou budku."

Jediná podmínka tohoto projektu je, že ten, kdo si tu budku vyrobí a v přírodě zavěsí, musí dát vědět, kde se nachází.

Matěj Dobiš, zájemce o výrobu ptačí budky: "Nejnáročnější bylo asi řezání, to mi dalo zabrat, to vrtání už je v pohodě."

Do budoucna se dílny otevřou i v soboty. Prozatím se vyrábějí sýkorníky. Projekt podporuje několik významných sponzorů, kteří finančně pomáhají nakupovat materiál a zájemce i odměňují.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
05. října 2021, 16:00

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Blíží se volby do Poslanecké sněmovny. Naplánované jsou na tento pátek a sobotu. Stejně, jako vloni musí voliči počítat s protiepidemickými opatřeními. Lidé v karanténě budou moci volit s předstihem na speciálních místech nebo mohou požádat o přenosnou schránku.

Lidé mohou do volebních místností přicházet za stejných podmínek, jako tomu bylo vloni během krajských voleb: nutná je ochrana nosu a úst, kterou volič smí sundat jen pro identifikaci, pak rozestupy a dostupná desinfekce.

Letos nebude možné zažádat o tzv. dočasný volební občanský průkaz vydaný na počkání, jako dříve.

Petr Sordyl, vedoucí odboru vnitřních věcí, Magistrát Opava: „Každý by se měl podívat a ujistit se, zda má platný svůj doklad buď občanský průkaz nebo cestovní doklad. A může se tímto prokázat u volební komise.“

V případě hlasování v jiném volebním okrsku, je nutné vyřídit si voličský průkaz a to nejpozději do 6.října.

Martina Věntusová, členka volebního štábu, Magistrát Opava: „Každý volič, který má zažádáno o voličský průkaz, se musí dostavit do volební místnosti s tímto dokladem. A to i tehdy, pokud si to rozmyslí a nakonec bude volit ve své volební místnosti.

6. října se pak také uskuteční hlasování na volebních stanovištích drive-in pro ty, kteří jsou kvůli onemocnění Covid-19 v karanténě.

* DRIVE-IN VOLEBNÍ STANOVIŠTĚ V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI

K dispozici 6. října 2021 v době od 8,00 do 17,00 hod.


     Bruntál: parkoviště na ul. Nádražní

     Frýdek-Místek: parkoviště před bývalým hotelem Centrum

V Moravskoslezském kraji bude speciální místo pro volbu přímo z auta v šesti městech. Hlasování tady bude umožněno od 8 do 17 hodin.

Ti, kteří jsou v karanténě pak mohou o přinesení zvláštní volební schránky žádat krajský úřad, a to nejpozději do čtvrtku 7. října.

* ZVLÁŠTNÍ VOLEBNÍ SCHRÁNKA KVŮLI KARANTÉNĚ:                                                                                                                           tel. 800 720 210,  každý pracovní den  9,00 - 15,00 hod. ,  7. října 2021 9,00 - 15,00 hod.

Hlasovací lísky by voliči měli najít ve svých schránkách nejpozději tři dny před začátkem voleb. V případě, že se tak nestane, dostanou hlasovací sadu přímo ve volební místnosti.

---

Soud poslal lobbistu Martina Dědice na 8 let za mříže

Asi největší a nejznámější kauza ovlivňování veřejných zakázek v našem regionu vyvrcholila vynesením rozsudku. Krajský soud poslal hlavního aktéra lobbistu Martina Dědice na 8 let za mříže. Podle soudce využíval kontakty na regionální politiky a zařídil, kdo zakázku vyhraje. Nikoho z politiků se ale na lavici obžalovaných dostat nepodařilo.

I když se kauza lobbisty Martina Dědice táhne už řadu let, soudce při vynesení rozsudku popsal celé schéma jednoduše. Obžalovaný Dědic využíval své známosti s regionálními politickými špičkami a ovlivňoval zadání veřejných soutěží tak, aby vyhrála jím vybraná firma. Šlo například o modernizaci a nákup tramvají nebo zakázky v městské nemocnici. Za to inkasoval miliony korun.

Igor Krajdl, soudce Krajského soudu v Ostravě: "Stal se osobou, o které níže uvedení uchazeči o veřejné zakázky věděli, že je schopen jim zajistit prostřednictvím svého vlivu na chod v uvedených obchodních společnostech vytvoření zadávacích podmínek, kterým budou uvedené osoby schopny vyhovět." 

Spolu s Dědicem bylo odsouzeno ještě dalších pět osob, které se na trestné činnosti různě podílely. Dvě osoby byly obžaloby zproštěny. Potrestány byly i dvě firmy. 

Vít Koupil, státní zástupce: "Jsem rád, že soud se v zásadě skutkově shodl s obžalobou. Hodnocení důkazů, které soud provedl, je prakticky totožné s tím, co říkala i obžaloba." 

Soudce při vynesení rozsudku jmenoval přímo i politiky, kteří s Dědicem spolupracovali. Nikdo z nich se ale před soud nedostal.

Vít Koupil, státní zástupce: "Martin Dědic měl být tou bariérou mezi politiky a byznysem, přes kterého ta ne úplně čistá obchodní jednání o veřejných zakázkách a o vyplácení podílů z těchto veřejných zakázek byla řešena." 

Podařilo se prokázat že obžalovaný získal na úplatcích asi 30 milionů korun. Rozsudek není pravomocný. 

---

Nemocnice v Havířově chce rozvíjet onkologickou péči

Havířovská nemocnice zrekonstruovala onkologickou ambulanci a stacionář. Péči o tyto náročné pacienty chce do budoucna dál rozvíjet. Hlavním úkolem bude zajistit vlastního lékaře. Nyní do centra dojíždějí specialisté z fakultní nemocnice.

Onkologických pacientů v regionu stále přibývá. Nesmírně důležitá je pro ně dostupná péče, a to nejlépe v místě bydliště. V havířovské nemocnici funguje ambulance a stacionář, který nyní prošel kompletní rekonstrukcí tak, aby se pacienti cítili například během chemoterapie příjemně. Paní Marta Marčová prošla sama onkologickým onemocněním a nyní pomáhá v rámci organizace INNA i ostatním pacientům.

Marta Marčová, vedoucí onkologické organizace INNA Havířov: "Já tady chodím na kontroly pravidelně, takže jsem viděla, jak to vypadalo, takže to je nebe a dudy. Takže se mi to moc líbí a myslím, že to pacientům tu psychiku povzbudí.”

Josef Kopecký, primář urologického oddělení Nemocnice Havířov: "Psychika dělá strašně moc a jejich motivace je strašně důležitá. A proto je fajn, že to pracoviště je tady a nemusí dojíždět do center, která jsou daleko.”

Lékařů v oboru onkologie je nedostatek. Nemocnice ale spolupracuje s Fakultní nemocnici v Ostravě. Díky zajištění částečných úvazků lékařů mohou nyní pomoci více pacientům.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “Naší snahou do budoucna je jednoznačně mít vlastního onkologa na tomto novém pracovišti, aby mohla ta péče navazovat na spolupráci s komplexním onkologickým centrem v Ostravě ještě plynuleji, abychom mohli nabídnout péči v naší velké spádové oblasti."

V současné době jen na chemoterapii dochází do stacionáře na 100 pacientů týdně.

 

---

Konferencí esperanta zněla opera Národního divadla

Na celorepublikové konferenci v Bartošovicích na Novojičínsku se setkali lidé, kteří mezi sebou mluví esperantem. Zpestřením byla účast autora opery v esperantu uváděné v Národním divadle.

Na Novojičínsku, v zámku v Bartošovicích, se už sedmkrát konala mezinárodní škola jazyka esperanto, teď poprvé hostil také 80 účastníků konference Českého esperantského svazu.

Pavol Kaščák, organizátor konference: “Budou se tu řešit problémy, normální problémy, které má svaz, budou se tu řešit plány do budoucna, a aby to nebylo jen takové fádní, připravili jsme program. Národní divadlo už pátou sezónu dává operu v esperantu Sternenhoch a dnes večer tu někteří umělci zpívají.”

Vanda Šípová, operní pěvkyně: “Esperanto jsem se naučila právě, když jsem se učila operu Sternenhoch. Esperanto je úžasně zpěvný jazyk, je to něco jako italština, opravdu krásně se to zpívá.”

Ivan Acher, autor opery Sternenhoch v esperantu: “Já jsem se snažil najít zpěvnost v dobách, kdy se moc zpěvnost nepěstuje v moderních operách, přesto to udělat moderně progresivně a objevitelsky, a proto to esperanto.”

Stejně tak ale může být mezinárodní jazyk zajímavý i pro malého chlapce Samuela Josefa Švuba, který nás v esperantu pozdravil.

Podle organizátorů konference je na idee esperata nejúžasnější, že tento jazyk nepatří nikomu a nelze jím nikomu ublížit.

---

V Karviné vyrábějí ptačí budky ve velkém

V Karviné začal pro veřejnost fungovat inovativní zelený projekt, který má pomoci ptactvu v rámci České republiky. Ve Středisku volného času Juventus byly otevřeny dílny pro výrobu ptačích budek.

V prostorách Juventusu byly otevřeny velmi nevšední dílny. Vznikají tady ptačí budky pod vedením zkušených instruktorů, a to v rámci projektu zvaného Radibudky.

Jarmila Vavrečková, předsedkyně spolku Radibudky: "Na internetových stránkách radibudky.cz máme registrační formulář, kde se zájemci mohou registrovat. Prozatím v této době budou montáže probíhat jen ve středu, máme domluvené dva důchodce, kteří těm dětem pomůžou a budou jim nápomocni ve výrobě."

Radomír Dobeš, instruktor: "Kdysi i mé vnučky, tak jsme jim pomáhal jsme se to naučili a vím že je potřeba někdy poradit a jak postaví první budku, už pak bude stavět plně sám každou budku."

Jediná podmínka tohoto projektu je, že ten, kdo si tu budku vyrobí a v přírodě zavěsí, musí dát vědět, kde se nachází.

Matěj Dobiš, zájemce o výrobu ptačí budky: "Nejnáročnější bylo asi řezání, to mi dalo zabrat, to vrtání už je v pohodě."

Do budoucna se dílny otevřou i v soboty. Prozatím se vyrábějí sýkorníky. Projekt podporuje několik významných sponzorů, kteří finančně pomáhají nakupovat materiál a zájemce i odměňují.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-05-10-2021-16-00