Hasiči likvidovali v Bludovicích únik kyseliny z cisterny
Nebezpečnou situaci museli v pondělí odpoledne řešit hasiči v Bludovicích. Z poškozeného kamionu totiž začala unikat silná žíravina kyselina chlorovodíková a tak musel být celý zásah realizován ve speciálních oblecích. Evakuováno bylo více než 30 lidí a část nebezpečné látky se dostalo i do přilehlého vodního toku.
Patnáct minut po 16 hodině byla na tísňovou linku linku nahlášena nebezpečná havárie v Bludovicích na Novojičínsku. Z návěsové cisterny kamionu unikala kyselina chlorovodíková, která je životu nebezpečná. Je těkavá a při vdechnutí leptá sliznici, ale i pokožku a způsobuje slzení očí.
Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Nasazeny byly jednotky se speciální předurčeností pro zásah s únikem chemických látek, s velkoobjemovými cisternami kvůli potřebě uniklou kyselinu ředit a jednotky určené pro obsluhu mobilních sirén pro varování obyvatelstva. V poškozené cisterně bylo dle průzkumu více než 20 tun kyseliny. Prasklinu zasahující hasiči v protichemických oděvech utěsnili a pravidelně prováděli kontrolu těsnosti popřípadě uchycení ucpávky upravili."
Část kyseliny unikla do přilehlého toku Zrzávka, pracovníci Povodí Odry na místě neustále monitorovali kyselost vody a hasiči dle potřeby neutralizovali kyselinu uhličitanem sodným, který do toku sypali.
Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Zahájili jsme společně s hasiči neutralizaci chemikálie a naředili vodu v toku vodou z cisteren. Došlo k úhynu jednotek kusů menších ryb do velikosti 5 cm. V současné době jsou už v toku vidět živé ryby a raci. Místo bude i nadále sledováno."
V okruhu asi sto metrů byla ve spolupráci s policisty provedena evakuace více než tří desítky osob. Většina z nich našla útočiště u příbuzných a známých. Po deváté hodině večer byla kyselina přečerpána do jiné cisterny a byla provedena očista celého úsek. Kolem půlnoci zásah skončil.
---
Nemocnice v Havířově chce rozvíjet onkologickou péči
Havířovská nemocnice zrekonstruovala onkologickou ambulanci a stacionář. Péči o tyto náročné pacienty chce do budoucna dál rozvíjet. Hlavním úkolem bude zajistit vlastního lékaře. Nyní do centra dojíždějí specialisté z fakultní nemocnice.
Onkologických pacientů v regionu stále přibývá. Nesmírně důležitá je pro ně dostupná péče, a to nejlépe v místě bydliště. V havířovské nemocnici funguje ambulance a stacionář, který nyní prošel kompletní rekonstrukcí tak, aby se pacienti cítili například během chemoterapie příjemně. Paní Marta Marčová prošla sama onkologickým onemocněním a nyní pomáhá v rámci organizace INNA i ostatním pacientům.
Marta Marčová, vedoucí onkologické organizace INNA Havířov: "Já tady chodím na kontroly pravidelně, takže jsem viděla, jak to vypadalo, takže to je nebe a dudy. Takže se mi to moc líbí a myslím, že to pacientům tu psychiku povzbudí.”
Josef Kopecký, primář urologického oddělení Nemocnice Havířov: "Psychika dělá strašně moc a jejich motivace je strašně důležitá. A proto je fajn, že to pracoviště je tady a nemusí dojíždět do center, která jsou daleko.”
Lékařů v oboru onkologie je nedostatek. Nemocnice ale spolupracuje s Fakultní nemocnici v Ostravě. Díky zajištění částečných úvazků lékařů mohou nyní pomoci více pacientům.
Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “Naší snahou do budoucna je jednoznačně mít vlastního onkologa na tomto novém pracovišti, aby mohla ta péče navazovat na spolupráci s komplexním onkologickým centrem v Ostravě ještě plynuleji, abychom mohli nabídnout péči v naší velké spádové oblasti."
V současné době jen na chemoterapii dochází do stacionáře na 100 pacientů týdně.
---
Volby do Poslanecké sněmovny 2021
Blíží se volby do Poslanecké sněmovny. Naplánované jsou na tento pátek a sobotu. Stejně, jako vloni musí voliči počítat s protiepidemickými opatřeními. Lidé v karanténě budou moci volit s předstihem na speciálních místech nebo mohou požádat o přenosnou schránku.
Lidé mohou do volebních místností přicházet za stejných podmínek, jako tomu bylo vloni během krajských voleb: nutná je ochrana nosu a úst, kterou volič smí sundat jen pro identifikaci, pak rozestupy a dostupná desinfekce.
Letos nebude možné zažádat o tzv. dočasný volební občanský průkaz vydaný na počkání, jako dříve.
Petr Sordyl, vedoucí odboru vnitřních věcí, Magistrát Opava: „Každý by se měl podívat a ujistit se, zda má platný svůj doklad buď občanský průkaz nebo cestovní doklad. A může se tímto prokázat u volební komise.“
V případě hlasování v jiném volebním okrsku, je nutné vyřídit si voličský průkaz a to nejpozději do 6.října.
Martina Věntusová, členka volebního štábu, Magistrát Opava: „Každý volič, který má zažádáno o voličský průkaz, se musí dostavit do volební místnosti s tímto dokladem. A to i tehdy, pokud si to rozmyslí a nakonec bude volit ve své volební místnosti.
6. října se pak také uskuteční hlasování na volebních stanovištích drive-in pro ty, kteří jsou kvůli onemocnění Covid-19 v karanténě.
* DRIVE-IN VOLEBNÍ STANOVIŠTĚ V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI
K dispozici 6. října 2021 v době od 8,00 do 17,00 hod.
Bruntál: parkoviště na ul. Nádražní
Frýdek-Místek: parkoviště před bývalým hotelem Centrum
V Moravskoslezském kraji bude speciální místo pro volbu přímo z auta v šesti městech. Hlasování tady bude umožněno od 8 do 17 hodin.
Ti, kteří jsou v karanténě pak mohou o přinesení zvláštní volební schránky žádat krajský úřad, a to nejpozději do čtvrtku 7. října.
* ZVLÁŠTNÍ VOLEBNÍ SCHRÁNKA KVŮLI KARANTÉNĚ: tel. 800 720 210, každý pracovní den 9,00 - 15,00 hod. , 7. října 2021 9,00 - 15,00 hod.
Hlasovací lísky by voliči měli najít ve svých schránkách nejpozději tři dny před začátkem voleb. V případě, že se tak nestane, dostanou hlasovací sadu přímo ve volební místnosti.
---
V Čeladné poradí, jak ve školství Začít spolu
V České republice je několik metodických center, která pomáhají školám, základním i mateřským, rozvíjet vzdělávací program Začít spolu. Jedno z nich, jediné pro Moravskoslezský kraj, je v Čeladné.
Mateřská škola Beruška v Čeladná se stala metodickým centrem, které pomáhá realizovat vzdělávací program Začít spolu. V celé republice je jen šest těchto center se zaměřením na mateřinky. To v Čeladné je jediné v kraji.
Jana Bartošová, ředitelka MŠ Čeladenská Beruška: “My jsme jako mateřská škola působili už v předchozích pěti letech v projektovém vzdělávacím programu Učíme se spolu a poskytovali jsme učitelům odkudkoliv z celé České republiky metodické setkávání, a ten projekt už byl ukončen. Od tohoto září jsme oficiálně metodickým centrem.”
Sdílet své zkušenosti z programu Začít spolu, případně pomáhat s jeho zavedením, budou v Čeladné každý měsíc. O prvním tématu setkání si rozhodli hlasováním.
Jana Bartošová, ředitelka MŠ Čeladenská Beruška: ”Zrovna dneska máme setkání, které se bude týkat ranních a reflexních kruhů, což je typický prvek pro program Začít spolu. Budeme se bavit o tom, jaké otázky dětem klást, otázky, které se týkají evokací, kdy zjišťujeme, co ty dětí ví, umí a dokážou.”
Taťána Soukalová, MŠ Francouzská, Kopřivnice: “Jde o to, že dětem vždy byla předkládána témata od nás od paní učitelek, ale v Začít spolu si téma vybírají děti. Takže jim nepředkládám jablka a hrušky, protože je podzim, ale máme tam teď téma třeba dinosauři.”
Andrea Vacková, vedoucí učitelka MŠ Dolní, Frenštát pod Radhoštěm: “Zapojila jsem od září mateřskou školu do projektu Začít spolu. Mně se to nejvíce líbilo z toho, co jsem viděla v různých mateřských školách, tak jsem cítila, že to je pro děti to nejlepší.”
Další setkání v metodickém centru bude i s rodiči. Budou si moci zažít stejný program, jaký mají ve školkách jejich děti.
---
Fotbalové utkání dětí bylo součástí protidrogové prevence
Sblížit děti z rozdílných prostředí a zároveň u nich dbát na prevenci proti drogám. To byl cíl akce Záření, v rámci které proběhlo i přátelské fotbalové utkání. Proti sobě v něm nastoupily žáci 5. Základní školy a tým dětí z ulice Míru ve Frýdku-Místku.
Na netradiční betonové hřiště ve Frýdku-Místku nastoupily proti sobě dva týmy malých fotbalistů. Děti, které bydlí ve zdejší čtvrti a žáci sportovní třídy. Domácí velmi rychle ovládli prostředí a během chvíle se dostali do vedení.
Anketa: 1.) Jak vám to zatím jde? Co říkáš na hru? – "Dobře mi to jde." 2.) "Jako jo, dobře, jsou dobří." 3.) "Dáme jim náklep." 4.) "Nejde to tom dobře na betonu." 5.) "Zatím se nám moc nedaří proměňovat šance a nejsme asi zvyklí na ten povrch moc. Je to dobré, že si můžeme zahrát."
František Sternberg, školní asistent 5. ZŠ a MŠ Frýdek-Místek: "Přínosem této akce je sblížení těch kluků, kdy ti kluci jsou z rozdílných prostředí a teď najednou jsou na jenom hřišti a hrají proti sobě. Někdy to přiblíží víc než cokoliv jiného. Ti kluci najednou spolu tráví nějaký čas a není to jenom o tom soupeření, ale i o navázání těch vztahů mezi těmi kluky."
Akce s názvem Záření má především preventivní charakter. Pravidelně ji pořádá frýdecko-místecký odbor sociálních služeb.
Miroslav Honěk, terénní sociální pracovník: "Je to zaměřená akce prevence proti drogám. Poté aktivitě nastanou další aktivity, volnočasové aktivity pro ty děti, hry a tak dále, jsou zaměřeny právě proti drogám."
Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Hlavním bodem programu je přátelské utkání mezi místními kluky a žáky 5. Základní školy ve fotbale, ale také tady proběhne prezentace všech sociálních služeb, které působí na ulici Míru. Například Charita, naše nízkoprahové zařízení Semafor nebo tady proběhne například kurz zdravého stravování. Příprava zdravé svačiny."
Miroslav Honěk, terénní sociální pracovník: "My tady zaštiťujeme komunitní centrum na ulici Míru. Máme na starosti kompletně celé rodiny, včetně dětí a snažíme se spřátelit lidi z ulice Míru i tu majoritní společnost."
Podle školního asistenta je sport pro zdejší děti nesmírně důležitý.
František Sternberg, školní asistent 5. ZŠ a MŠ Frýdek-Místek: "Mají dost velký temperament. Mají v sobě fyzickou aktivitu, a to je způsob, jak se dokáží usměrnit a nasměrovat k nějakému normálnímu fungování, kdy je to pro ně strašně prospěšné. Já vím o klucích, kteří jsou velmi talentovaní. Mají velkou schopnost. Někdy je to škoda, někdy vidím až nevyužitý potenciál. To jsou kluci, kteří kdyby byli trošku jinak vedení, tak si myslím, že by třeba v tom sportu se fakt dostali hodně vysoko."
V tom se například snaží pomáhat i předseda zdejšího klubu Basketpoint, který pravidelně do lokality jezdí a snaží se děti přesvědčit, ať jdou hrát basketbal.
---