Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nemocnice v kraji už odkládají kvůli covidu operace
  • Vzácné meteority opustily depozitář
  • Vysoké ceny za energie pociťují také obecní rozpočty
  • V Karviné lidé za odpad v příštím roce platit nebudou
  • Děti z dětského domova na poznávacím pobytu v Karlově
  • Chilli papriček je i přes chladné jaro více

Nemocnice v kraji už odkládají kvůli covidu operace

Pandemie v Moravskoslezském kraji neustále zrychluje. Oproti minulému týdnu narostl počet nakažených o téměř 70 procent. Bohužel se plní i zdravotnická zařízení a první nemocnice už hlásí odklad operací. Ve Frýdku-Místku snižují počet operačních sálů a v Městské nemocnici Ostrava v pátek budovali další covidovou stanici z ortopedie.

V Městské nemocnici Ostrava se zdravotníci v pátek ráno starali o 56 pacientů na standardních pokojích a o další 4 na ARO. 29 lidí s covidem pak leží v Léčebně dlouhodobě nemocných v Radvanicích, která pod nemocnici také patří. 

Jan Šmíd, primář Interny MNO: "Naše nemocnice je tomuto problémy bohužel vystavena bez zázemí infekční kliniky, takže musíme na boj s covidem uvolňovat stanice jiných pracovišť."

Pacienti přibývají tak rychle, že v pátek musela nemocnice předělat na covidovou stanici i ortopedii. Což samozřejmě znamená i odklad plánovaných operací. 

Andrea Vojkovská, mluvčí MNO: "V průběhu víkendu začne jako covidová sloužit jedna ze stanic ortopedie. Právě ortopedie začala jako první v tomto týdnu obvolávat své pacienty a rušit některé výkony. V průběhu jednoho týdne je jich až 25 a jedná se nejen o jednodušší operace, ale také třeba o totální výměny kloubů." 

V pátek hygienici ohlásili v MS kraji nárůst o dalších 2129 nemocných za 24 hodin. Od 2. do 4. listopadu přibylo téměř 4400 pozitivních osob, což znamená nárůst 66 procent oproti stejnému období v minulém týdnu.

Jan Šmíd, primář Interny MNO: "My jsme si při vrcholu pandemie vyzkoušeli kapacitu 150 covidových pacientů a věřte mi, že to bylo hrozné. Nikdo na to nevzpomíná rád. Já doufám, že v této vlně tento vrchol nedosáhneme." 

Nejvíce případů je opět v Ostravě, následuje Karviná a Frýdek-Místek. Ohniska nákazy i nadále převažují ve školách.

---

Vzácné meteority opustily depozitář

Vzácná kolekce meteoritů z doby paleolitu opustila opavský depozitář a za doprovodu policejní eskorty dorazila do Vlastivědného muzea v Olomouci, které je do poloviny listopadu vystaví pro veřejnost. Vesmírné kameny opouštějí depozitář jen výjimečně. Naposledy tomu bylo před 6 lety.

Píše se rok 1925 a cihelna v Opavě-Kylešovicích stavitele Julia Lundwalla, která stála na místě současného Tyršova stadionu, se stává svědkem unikátního archeologického nálezu. Při těžbě hlíny, která se používala k výrobě cihel, narazili dělníci na nápadně těžké kameny. Podle ostatních nálezů v hloubce zhruba dvou metrů pod povrchem, odborníci datovali stáří meteoritů na dobu před 18 000 lety. A podrobili kameny důkladnému zkoumání. Rozděleny byly proto na několik částí. Devět z nich je pečlivě uloženo v depozitáři Slezského zemského muzea. Nejmenší má pouhých pár centimetrů. Ty větší váží i několik kilogramů.

Lenka Jarošová, kurátorka, Slezské zemské muzeum: „Toto je jeden z největších fragmentů meteoritu, který máme ve sbírkách SZM. Jsou to docela těžké kousky. Obsah železa je tam 95% .“

Vesmírné kameny se ze svého domovského muzea vypravily za policejní asistence na cestu do olomouckého vlastivědného muzea, které je veřejnosti představí do poloviny listopadu. Jde o výjimečnou událost. Tyto vzácné exponáty totiž opouštějí bezpečný úkryt v depozitáři jen výjimečně.

Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea: „Neděje se to vždycky, samozřejmě, s lehkým srdcem. Každý kurátor si ověřuje v partnerském muzeu, jaké jsou podmínky pro vystavení. Máme bezpečnostní vitríny na vysoké úrovni. Vysoký standard. Takže my k těmto vzácným exponátům půjčujeme i výstavní vitríny.“

Po necelých dvou týdnech se meteority vrátí zpět do Opavy a na pár let zase poputují do trezoru. Opavané se na ně ale mohou těšit pravděpodobně v roce 2025, kdy uplyne 100 let od jejich nalezení.



---

Vysoké ceny za energie pociťují také obecní rozpočty

Tématem posledních týdnů jsou ceny energií. Dodavatelé plynu a elektrické energie reagují na vysoké nákupní ceny, které promítají do faktur svým odběratelům. Zdražování však nepostihne jen domácnosti, podnikatele a firmy.

Prudké zdražování cen energií pocítí také rozpočty obcí a měst. Někde už se chystají šetřit například na veřejném osvětlení. Například v Rychvaldě ale tak razantní být nechtějí.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “K nějakým drastickým opatřením zatím nepřistupujeme, protože v podstatě ani není kde.”

Město bude pokračovat v opatřeních, která mají snižovat spotřebu energií. Například v modernizaci veřejného osvětlení.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Měníme to postupně, jakmile nám některá ta stará výbojka vyplivne, vyměníme za novou ledku. V souvislosti s energiemi, které platí město, jsme nedávno soutěžili firmu. Víceméně energie vyskočila o 90 procent, než byla před tou soutěží. Jelikož už nám docházela smlouva, museli jsme vysoutěžit znovu.”

Vysoké ceny energií trápí také Palkovice.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “V souvislosti se současnou energetickou krizí se mi velmi těžko slušně hovoří, protože si myslím, že to je uměle vytvořená krize, jak vytáhnout z lidí peníze.”

Palkovice a několik okolních obcí před časem řešily krach dodavatele energie.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “My už jsme si svým trápením prošli na obci v Palkovicích, protože jsme současně s Povodím Ondřejnice vysoutěžili firmu nebo pseudofirmu One Energy, která zkrachovala zhruba před čtyřmi lety a v podstatě jsme měli taky strach o to, jestli nás nevypnou, nebo jak to všechno dopadne.”

Palkovičtí nyní připravují stavbu fotovoltaické elektrárny na střeše tělocvičny.

---

V Karviné lidé za odpad v příštím roce platit nebudou

Zatímco v některých městech a obcích našeho kraje si v příštím roce občané připlatí za svoz odpadů, v Karviné budou lidé od placení opět osvobozeni. Shodli se na tom zastupitelé na svém listopadovém zasedání, kde projednávali celkem 25 bodů programu.

Některé obce na Karvinsku zvyšují pro příští rok cenu za svoz odpadu, například v Horní Suché, Těrlicku a v Doubravě. Stejnou částku jako letos budou lidé v příštím roce platit v Havířově nebo Českém Těšíně, v Orlové zavádějí úlevu pro poplatníky starší 70 let. Nejlépe jsou na tom občané Karviné, kteří od roku 2018 neplatí za odpad ani korunu a zadarmo je budou mít i v příštím roce.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Vycházeli jsme z té současné situace, kdy ta ekonomika je hodně nestabilní a lidé budou mít docela velké problémy s nárůstem cen energií, inflace, do toho další vlna covidu, takže jsme jim chtěli alespoň touto formou částečně pomoci. Samozřejmě víme, že to dlouhodobě nebude udržitelné."

anketa, obyvatelé města: “To je úžasné, když všechno je drahé.” “To je chválihodné od magistrátu města. Já jsem spokojená, ale aby to ti občané taky ocenili, protože ten nepořádek kolem popelnic je, vyvezou odpadky a za chvíli je to tam znovu.”

Zastupitelé Karviné na svém zasedání projednávali celkem 25 bodů programu, schvalovali například záměry realizace tří přeshraničních projektů, koncepci zeleně nebo dotace do sportu a sociální oblasti.

---

Děti z dětského domova na poznávacím pobytu v Karlově

V následující (první) reportáži zavítáme do přírody mezi obyvatele Dětského domova ve Vrbně pod Pradědem. Ti se sešli V Karlově pod Pradědem na svém prvním vzdělávacím pobytu, pořádaném nadačním fondem Krok do života. A užili si tady opravdu nabitý program.

Nadační fond Krok do života založila loňská Miss České republiky Karolína Kopincová. Ta je současně patronkou i spolupracovnicí dětského domova.

Jan Vavřík, ředitel dětského domova: „Od doby první pandemie koronaviru jsme začali s Kájou Kopincovou spolupracovat, Na základě tohoto jsme společně začali přemýšlet, jak těm dětem pomáhat."

Karolína Kopincová, vedoucí kursu, Miss Czech Republic 2020: „Je to nadační fond, který je zaměřený primárně na dětské domovy a vlastně tohle je náš první, startovací vzdělávací pobyt."

Děti jsme v Karlově zastihli v den, který byl z poloviny věnován finanční gramotnosti s profesionální lektorkou a z poloviny dovednostem v kurzu přežití v přírodě.

Věra Kříčková, lektorka: „Snažíme se s dětmi přijít na to, jakým způsobem by mohli žít, kolik by utráceli, až budou dospělí."

Klaudie, obyvatelka domova: „My teď se vlastně díváme na katalog bydlení.“

Aleš Vondra, agentura Hrana: „Děláme teďka kurs přežití pro děti. Techniky, orientace v terénu, rozdělávání ohně, stavba přístřešku, zajištění vody, potravy."

Vojtěch Lojka, instruktor: „Právě tady zkoušíme s křesadlem rozdělat oheň a kupodivu, my jsme nebyli první dvojice, která to zvládla, byla to tam za náma děcka.“

Anketa, děti: „Jo, já jsem to zapálila, mě to úplně v poho šlo.“

Za dětmi se přijelo podívat také vedení města Vrbna pod Pradědem.

Petr Kopinec (ANO), starosta Vrbna pod Pradědem: „Mě se to velice líbí, protože se dívám, jak to děti zaujalo a pro ty děti je to obrovský přínos.“

Poslední odlehčovací den pobytu byl věnován výletu do místního skiareálu a vyjiždce na lanové dráze i sjezdu ze svahu. Karolína Kopincová se v listopadu bude účastnit v Portoricu soutěže Miss World. Už teď ale slíbila další pobyty pro dětské domovy v příštím roce.

---

Chilli papriček je i přes chladné jaro více

Plný skleník těch nejpálivějších chilli papriček světa v těchto dnech sklízí v Ostravě-Porubě. Zahradnice jsou vybaveny dvěma páry rukavic a chrání si i nos. Citlivější lidé mají vstup zakázán. Pálivost se tady šíří všemi směry.

Ne podle chuti, ale podle zbarvení se sklízí chilli papričky. V Ostravě se pěstují jen na jednom místě. V zahradnictví Poruba, kde rostou ty nejpálivější odrůdy světa. Trinidad Scorpion Moruga, Carolina Reaper, nebo Jolokia.

Radovan Gaston Fron, odběratel: “Která ještě před 5, 6 lety byla zapsaná v Guinnessovce jako nejpálivější paprička světa, ta má kolem milionu jednotek pálivosti a pak tady máme krásné, žluté Trinidad Scorpion, nebo Carolina Reaper, ty už mají přes dva miliony jednotek pálivosti. To jsou vlastně nejpálivější.”

Františka Bestová, zahradnice: “Ty papriky musí být červené, žluté, nebo hnědé. Nesmí tam být zelené konce u toho. Důležité pro docílení té pálivosti těch paprik je, aby se minimálně 5 dní před sklizní nezalévaly. Protože ta pálivost se dostane více a více do těch paprik. Když se to sklízí, dráždí to ke kašli ty papriky, tak proto máme vždycky všichni respirátory, musí mít většinou i brýle na očích a jedny nebo dvoje rukavice.”

Ve skleníku je zhruba tisíc rostlin. 3 sklizně už mají zahradnice za sebou, dneska se dělá čtvrtá a pokud bude pěkné počasí, bude i pátá.

Radovan Gaston Fron, odběratel: “Úroda letos. Ze začátku to vypadalo, že to bude špatné, protože bylo studené jaro. Nakonec se to povedlo docela dobře.”

Při jedné sklizni zahradnice nasbírají až 70 kilo chilli papriček, které většinou putují do různých omáček. Na úrodu má vliv i pravidelné zastřihávání planých částí rostlin.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
05. listopadu 2021, 17:00

Nemocnice v kraji už odkládají kvůli covidu operace

Pandemie v Moravskoslezském kraji neustále zrychluje. Oproti minulému týdnu narostl počet nakažených o téměř 70 procent. Bohužel se plní i zdravotnická zařízení a první nemocnice už hlásí odklad operací. Ve Frýdku-Místku snižují počet operačních sálů a v Městské nemocnici Ostrava v pátek budovali další covidovou stanici z ortopedie.

V Městské nemocnici Ostrava se zdravotníci v pátek ráno starali o 56 pacientů na standardních pokojích a o další 4 na ARO. 29 lidí s covidem pak leží v Léčebně dlouhodobě nemocných v Radvanicích, která pod nemocnici také patří. 

Jan Šmíd, primář Interny MNO: "Naše nemocnice je tomuto problémy bohužel vystavena bez zázemí infekční kliniky, takže musíme na boj s covidem uvolňovat stanice jiných pracovišť."

Pacienti přibývají tak rychle, že v pátek musela nemocnice předělat na covidovou stanici i ortopedii. Což samozřejmě znamená i odklad plánovaných operací. 

Andrea Vojkovská, mluvčí MNO: "V průběhu víkendu začne jako covidová sloužit jedna ze stanic ortopedie. Právě ortopedie začala jako první v tomto týdnu obvolávat své pacienty a rušit některé výkony. V průběhu jednoho týdne je jich až 25 a jedná se nejen o jednodušší operace, ale také třeba o totální výměny kloubů." 

V pátek hygienici ohlásili v MS kraji nárůst o dalších 2129 nemocných za 24 hodin. Od 2. do 4. listopadu přibylo téměř 4400 pozitivních osob, což znamená nárůst 66 procent oproti stejnému období v minulém týdnu.

Jan Šmíd, primář Interny MNO: "My jsme si při vrcholu pandemie vyzkoušeli kapacitu 150 covidových pacientů a věřte mi, že to bylo hrozné. Nikdo na to nevzpomíná rád. Já doufám, že v této vlně tento vrchol nedosáhneme." 

Nejvíce případů je opět v Ostravě, následuje Karviná a Frýdek-Místek. Ohniska nákazy i nadále převažují ve školách.

---

Vzácné meteority opustily depozitář

Vzácná kolekce meteoritů z doby paleolitu opustila opavský depozitář a za doprovodu policejní eskorty dorazila do Vlastivědného muzea v Olomouci, které je do poloviny listopadu vystaví pro veřejnost. Vesmírné kameny opouštějí depozitář jen výjimečně. Naposledy tomu bylo před 6 lety.

Píše se rok 1925 a cihelna v Opavě-Kylešovicích stavitele Julia Lundwalla, která stála na místě současného Tyršova stadionu, se stává svědkem unikátního archeologického nálezu. Při těžbě hlíny, která se používala k výrobě cihel, narazili dělníci na nápadně těžké kameny. Podle ostatních nálezů v hloubce zhruba dvou metrů pod povrchem, odborníci datovali stáří meteoritů na dobu před 18 000 lety. A podrobili kameny důkladnému zkoumání. Rozděleny byly proto na několik částí. Devět z nich je pečlivě uloženo v depozitáři Slezského zemského muzea. Nejmenší má pouhých pár centimetrů. Ty větší váží i několik kilogramů.

Lenka Jarošová, kurátorka, Slezské zemské muzeum: „Toto je jeden z největších fragmentů meteoritu, který máme ve sbírkách SZM. Jsou to docela těžké kousky. Obsah železa je tam 95% .“

Vesmírné kameny se ze svého domovského muzea vypravily za policejní asistence na cestu do olomouckého vlastivědného muzea, které je veřejnosti představí do poloviny listopadu. Jde o výjimečnou událost. Tyto vzácné exponáty totiž opouštějí bezpečný úkryt v depozitáři jen výjimečně.

Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea: „Neděje se to vždycky, samozřejmě, s lehkým srdcem. Každý kurátor si ověřuje v partnerském muzeu, jaké jsou podmínky pro vystavení. Máme bezpečnostní vitríny na vysoké úrovni. Vysoký standard. Takže my k těmto vzácným exponátům půjčujeme i výstavní vitríny.“

Po necelých dvou týdnech se meteority vrátí zpět do Opavy a na pár let zase poputují do trezoru. Opavané se na ně ale mohou těšit pravděpodobně v roce 2025, kdy uplyne 100 let od jejich nalezení.



---

Vysoké ceny za energie pociťují také obecní rozpočty

Tématem posledních týdnů jsou ceny energií. Dodavatelé plynu a elektrické energie reagují na vysoké nákupní ceny, které promítají do faktur svým odběratelům. Zdražování však nepostihne jen domácnosti, podnikatele a firmy.

Prudké zdražování cen energií pocítí také rozpočty obcí a měst. Někde už se chystají šetřit například na veřejném osvětlení. Například v Rychvaldě ale tak razantní být nechtějí.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “K nějakým drastickým opatřením zatím nepřistupujeme, protože v podstatě ani není kde.”

Město bude pokračovat v opatřeních, která mají snižovat spotřebu energií. Například v modernizaci veřejného osvětlení.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Měníme to postupně, jakmile nám některá ta stará výbojka vyplivne, vyměníme za novou ledku. V souvislosti s energiemi, které platí město, jsme nedávno soutěžili firmu. Víceméně energie vyskočila o 90 procent, než byla před tou soutěží. Jelikož už nám docházela smlouva, museli jsme vysoutěžit znovu.”

Vysoké ceny energií trápí také Palkovice.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “V souvislosti se současnou energetickou krizí se mi velmi těžko slušně hovoří, protože si myslím, že to je uměle vytvořená krize, jak vytáhnout z lidí peníze.”

Palkovice a několik okolních obcí před časem řešily krach dodavatele energie.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “My už jsme si svým trápením prošli na obci v Palkovicích, protože jsme současně s Povodím Ondřejnice vysoutěžili firmu nebo pseudofirmu One Energy, která zkrachovala zhruba před čtyřmi lety a v podstatě jsme měli taky strach o to, jestli nás nevypnou, nebo jak to všechno dopadne.”

Palkovičtí nyní připravují stavbu fotovoltaické elektrárny na střeše tělocvičny.

---

V Karviné lidé za odpad v příštím roce platit nebudou

Zatímco v některých městech a obcích našeho kraje si v příštím roce občané připlatí za svoz odpadů, v Karviné budou lidé od placení opět osvobozeni. Shodli se na tom zastupitelé na svém listopadovém zasedání, kde projednávali celkem 25 bodů programu.

Některé obce na Karvinsku zvyšují pro příští rok cenu za svoz odpadu, například v Horní Suché, Těrlicku a v Doubravě. Stejnou částku jako letos budou lidé v příštím roce platit v Havířově nebo Českém Těšíně, v Orlové zavádějí úlevu pro poplatníky starší 70 let. Nejlépe jsou na tom občané Karviné, kteří od roku 2018 neplatí za odpad ani korunu a zadarmo je budou mít i v příštím roce.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Vycházeli jsme z té současné situace, kdy ta ekonomika je hodně nestabilní a lidé budou mít docela velké problémy s nárůstem cen energií, inflace, do toho další vlna covidu, takže jsme jim chtěli alespoň touto formou částečně pomoci. Samozřejmě víme, že to dlouhodobě nebude udržitelné."

anketa, obyvatelé města: “To je úžasné, když všechno je drahé.” “To je chválihodné od magistrátu města. Já jsem spokojená, ale aby to ti občané taky ocenili, protože ten nepořádek kolem popelnic je, vyvezou odpadky a za chvíli je to tam znovu.”

Zastupitelé Karviné na svém zasedání projednávali celkem 25 bodů programu, schvalovali například záměry realizace tří přeshraničních projektů, koncepci zeleně nebo dotace do sportu a sociální oblasti.

---

Děti z dětského domova na poznávacím pobytu v Karlově

V následující (první) reportáži zavítáme do přírody mezi obyvatele Dětského domova ve Vrbně pod Pradědem. Ti se sešli V Karlově pod Pradědem na svém prvním vzdělávacím pobytu, pořádaném nadačním fondem Krok do života. A užili si tady opravdu nabitý program.

Nadační fond Krok do života založila loňská Miss České republiky Karolína Kopincová. Ta je současně patronkou i spolupracovnicí dětského domova.

Jan Vavřík, ředitel dětského domova: „Od doby první pandemie koronaviru jsme začali s Kájou Kopincovou spolupracovat, Na základě tohoto jsme společně začali přemýšlet, jak těm dětem pomáhat."

Karolína Kopincová, vedoucí kursu, Miss Czech Republic 2020: „Je to nadační fond, který je zaměřený primárně na dětské domovy a vlastně tohle je náš první, startovací vzdělávací pobyt."

Děti jsme v Karlově zastihli v den, který byl z poloviny věnován finanční gramotnosti s profesionální lektorkou a z poloviny dovednostem v kurzu přežití v přírodě.

Věra Kříčková, lektorka: „Snažíme se s dětmi přijít na to, jakým způsobem by mohli žít, kolik by utráceli, až budou dospělí."

Klaudie, obyvatelka domova: „My teď se vlastně díváme na katalog bydlení.“

Aleš Vondra, agentura Hrana: „Děláme teďka kurs přežití pro děti. Techniky, orientace v terénu, rozdělávání ohně, stavba přístřešku, zajištění vody, potravy."

Vojtěch Lojka, instruktor: „Právě tady zkoušíme s křesadlem rozdělat oheň a kupodivu, my jsme nebyli první dvojice, která to zvládla, byla to tam za náma děcka.“

Anketa, děti: „Jo, já jsem to zapálila, mě to úplně v poho šlo.“

Za dětmi se přijelo podívat také vedení města Vrbna pod Pradědem.

Petr Kopinec (ANO), starosta Vrbna pod Pradědem: „Mě se to velice líbí, protože se dívám, jak to děti zaujalo a pro ty děti je to obrovský přínos.“

Poslední odlehčovací den pobytu byl věnován výletu do místního skiareálu a vyjiždce na lanové dráze i sjezdu ze svahu. Karolína Kopincová se v listopadu bude účastnit v Portoricu soutěže Miss World. Už teď ale slíbila další pobyty pro dětské domovy v příštím roce.

---

Chilli papriček je i přes chladné jaro více

Plný skleník těch nejpálivějších chilli papriček světa v těchto dnech sklízí v Ostravě-Porubě. Zahradnice jsou vybaveny dvěma páry rukavic a chrání si i nos. Citlivější lidé mají vstup zakázán. Pálivost se tady šíří všemi směry.

Ne podle chuti, ale podle zbarvení se sklízí chilli papričky. V Ostravě se pěstují jen na jednom místě. V zahradnictví Poruba, kde rostou ty nejpálivější odrůdy světa. Trinidad Scorpion Moruga, Carolina Reaper, nebo Jolokia.

Radovan Gaston Fron, odběratel: “Která ještě před 5, 6 lety byla zapsaná v Guinnessovce jako nejpálivější paprička světa, ta má kolem milionu jednotek pálivosti a pak tady máme krásné, žluté Trinidad Scorpion, nebo Carolina Reaper, ty už mají přes dva miliony jednotek pálivosti. To jsou vlastně nejpálivější.”

Františka Bestová, zahradnice: “Ty papriky musí být červené, žluté, nebo hnědé. Nesmí tam být zelené konce u toho. Důležité pro docílení té pálivosti těch paprik je, aby se minimálně 5 dní před sklizní nezalévaly. Protože ta pálivost se dostane více a více do těch paprik. Když se to sklízí, dráždí to ke kašli ty papriky, tak proto máme vždycky všichni respirátory, musí mít většinou i brýle na očích a jedny nebo dvoje rukavice.”

Ve skleníku je zhruba tisíc rostlin. 3 sklizně už mají zahradnice za sebou, dneska se dělá čtvrtá a pokud bude pěkné počasí, bude i pátá.

Radovan Gaston Fron, odběratel: “Úroda letos. Ze začátku to vypadalo, že to bude špatné, protože bylo studené jaro. Nakonec se to povedlo docela dobře.”

Při jedné sklizni zahradnice nasbírají až 70 kilo chilli papriček, které většinou putují do různých omáček. Na úrodu má vliv i pravidelné zastřihávání planých částí rostlin.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-05-11-2021-17-00