Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ultralehké letadlo se zřítilo na pole u Štítiny
  • Den řemesel na bruntálské SOŠ
  • V Nemocnici Karviná-Ráj rekonstruují další část dětského oddělení
  • Ostrava dělá (R)Evoluci pohybu na základních školách
  • Veřejnost se mohla podívat na repre futsalový trénink

Ultralehké letadlo se zřítilo na pole u Štítiny

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly ve Štítině na Opavsku, kde se do pole zřítilo ultralehké letadlo. Lékař už ale pouze mohl konstatovat smrt pilota. Podle odborníků vše nasvědčuje tomu, že ho zaskočila tma a let podle přístrojů v tomto typu letadla není možný.

Ultralehké letadlo Alto startovalo z letiště v Novém Městě nad Metují ve 4 hodiny odpoledne. Je to poměrně pozdě, protože už asi v 16,15 se začíná stmívat, v 16,50 je úplná tma a tento typ letadla nesmí ve tmě létat. Po hodině letu se ultralight začal různě točit a prudce klesat. Prolétl nad Štítinou a spadl do pole těsně za domy.

svědek: "Zvedl jsem zrak a viděl jsem jak to letadlo padá na pole. Od místa, kde spadlo, doklouzalo ještě aspoň 15 metrů. Všude byl cítit benzín, takže hrozil výbuch a nikdo se k tomu nepřibližoval. Pilota jsme viděli pod baterkou a nebyla vůbec naděje, že by to mohl přežít." 

Svědci se zachovali správně, když se nesnažili tělo z vraku dostat. Benzín mohl vybouchnout a ultralight je navíc vybaven záchranným padákem, který obsahuje pyrotechnickou nálož. I ta může explodovat. Po chvíli na místo přijeli záchranáři a lékař bohužel pouze konstatoval smrt 41letého pilota. 

Jan Segsulka, mluvčí PČR Opava: "Na místě probíhá spolupráce s hasičským záchranným sborem a také s pracovníky Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, abychom zjistili všechny okolnosti a příčiny havárie."

Podle svědků motor fungoval a tak je podle odborníků nejpravděpodobnější příčinou pádu ztráta orientace pilota. Toto letadlo není vybaveno na létání ve tmě a pilot potřebuje vidět horizont a terénní body, podle kterých se řídí. Je možné, že ho tma zaskočila a snažil se alespoň doletět na malé letiště do Zábřehu, které bylo jen kousek. Otázkou zůstává, proč neaktivoval záchranný padák. 

---

Den řemesel na bruntálské SOŠ

Nedostatek řemesel na našem pracovním trhu pocítil snad každý, kdo sháněl instalatéra, topenáře, zedníka nebo jiné odborníky. Střední odborná škola v Bruntále se rozhodla pomoci s řešením této situace a pořádá pravidelně ve všech svých prostorách Dny řemesel.

Na den řemesel míří především končící žáci základních škol, ale i jejich rodiče, aby zjistili, co je pro jejich dítě vhodné.

Michal Durec, ředitel SOŠ Bruntál: „Naše škola dnes pořádá Den řemesel a zároveň Den otevřených dveří. Tato akce se vlastně uskutečňuje opakovaně každoročně a cílem je vlastně nalákat širokou veřejnost k tomu, aby se podívali k nám do školy, jak to u nás ve škole vypadá a zároveň samozřejmě je to cíleno na žáky posledních ročníků základní školy.“

Přestože zájem o řemeslné obory není takový, jaký všichni potřebují, bruntálská SOŠ má v této oblasti výjimečné postavení.

Michal Durec, ředitel SOŠ Bruntál: „Já musím říct, že vlastně ten zájem je teď o všechna řemesla, ať už se jedná o službové obory nebo obory řemeslné, protože v současné době máme všechny obory prvních ročníků naplněny.“

Eva Janyšková, učitelka: „Vynikající. Užili jsme si úplně nádherné dopoledne a já doufám, že se spousta dětí namotivovala pro to, aby dělal jednou smysluplnou práci, která za nimi bude vidět.“

První částí Dne řemesel bylo představení a ukázka oborů služeb.

Zdenka Petercová, učitelka odborného výcviku: „Na tomto sále vidíme prezentaci pečovatelských služeb a kadeřnic. Pečovatelské služby, do kterých spadá pět provozů Ta z těch pěti provozů tady máme hlavně přímou péči o klienta, tady vidíme měření cukru v krvi, měření krevního tlaku, měření saturace, kurs první pomoc. Za námi vidíte péči v jednotlivých etapách života, což znamená od narození až po tu smrt. Tohle spadá do toho jednoho učebního oboru, což jsou pečovatelské služby a je to obor, který je zaměřený na sociální služby.“

Nikola Bečáková, obor kadeřník: „Studuji obor kadeřník. Určitě, veliký zájem je na téhle škole o obor kadeřník. Určitě, kadeřnice je dobrá věc.“

Daniela Rozehnalová, obor kuchař - číšník: „Studuji obor kuchař číšník na SOŠ Bruntál. Máme stanoviště máchání drinků, namícháme drink a vy ho rovnou můžete zkusit. Máme normálně pomerančové džusy, jablečný a můžeme si vybrat jakýkoli Monin, což jsou jako příchutě.“

Další částí Dne řemesel byly ukázky řemeslných oborů od práce s kovem, dřevem, až po obory instalatérské, opravárenské či automobilní a strojírenské.

Matěj Čapek, obor instalatér: „Já dělám obor instalatér. Baví mě. Hlavně mě baví tady topení, je to velmi zajímavý obor.“

Vojtěch Juřík, obor opravář zemědělských strojů: „Studují opraváře zemědělských strojů. Tady jsme zrovna ve svařovně. Tam jsou kyslíkové láhve, acetylénové láhve a vlastně tady se učíme základní kurs svařování 311. Učíme se prostě základní svary, péefko, pébéčko.“

Dominik Kolek, obor automechanik: „Já studuji automechanika, to opravování těch aut, tunění a prostě nemusím do toho dávat takové náklady, jako kdybych to k někomu dával.“

Není výjimkou, že řemeslné obory studují také dívky.

Šarlota Šínová: obor truhlář: „Dělám truhláře a jsem tady rok a půl. Truhlařina mi přijde jako krásný obor, který dělá teď málo lidí y je to navíc práce rukama, kterou umím a baví mě. Holkám taky. Spíš kluků,, ale holkám, které na to mají ano,““

Den řemesel se pravidelně účastní také zástupci vedení města.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Za mě přínos Veletrhu řemesel Střední odborné školy je v tom, aby přilákal co nejvíce nových studentů, ale jak jsme teď procházeli jednotlivé obory, tak jsem byl překvapený od mistrů, že někde jsou dokonce naplnění, někde chybí pár žáků, ale že ta situace se postupně lepší, to znamená, že jsem pochopil, že samozřejmě mají volné kapacity, ale zájem je. Ne nadarmo, jak je vedle napsáno nebo téměř všude vidíme nápis „Řemeslo má zlaté dno“, tak si myslím, že to je velmi vypovídající.“

SOŠ Bruntál, ale i další školy a firmy regionu budou své nabídky představovat také na Veletrhu práce Artifex 14. listopadu.

---

Krátké zprávy, 5. 11. 2024 17.00 - 1

POLICIE ZADRŽELA V BOHUMÍNĚ TŘI LUPIČE

Jen dvě hodiny se mohli radovat z lupu za zhruba dva miliony korun tři cizinci, kteří se vloupali do domu na Novojičínsku. Odnesli z něj i trezor se zlatými cihličkami, sběratelskými mincemi a šperky.

VE F-M ZAČNE OPRAVA ZASTÁVEK ANENSKÁ

Ve Frýdku-Místku začne v polovině listopadu renovace veřejného prostoru u frekventovaných autobusových zastávek Anenská. Práce budou stát 1,8 milionu korun a podle předpokladu by mohly být hotové do konce letošního roku. Renovaci stanoviště spojů si vybrali obyvatelé v participativním projektu Zapoj F-M.

---

V Nemocnici Karviná-Ráj rekonstruují další část dětského oddělení

V Nemocnici Karviná-Ráj probíhá další velká rekonstrukce. Tentokrát se modernizace dočkala druhá část dětského oddělení. Přestavbu financuje zřizovatel, Moravskoslezský kraj.

V rámci dlouhodobé strategie Nemocnice Karviná-Ráj přišla na řadu modernizace dalšího důležitého pracoviště - dětského oddělení. Jedna jeho část a to kojenecké oddělení a dětská Jednotka intenzivní péče, prošla modernizací v loňském roce, slavnostně byla uvedena do provozu v únoru. Na řadu přišlo oddělení pro větší děti.

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná-Ráj: " V podstatě se přestavuje všechno, je to rekonstrukce celého oddělení s tím, že tam bude 10 lůžek pro velké děti plus 10 doprovod. Bude tam příjmová ambulance, herna, sociální zázemí a mělo by to být v takových barvách, aby děti byly spokojené a ten proces uzdravovací se urychlil.”

Momentálně probíhají hrubé stavební práce, jsou vybourané zdi, příčky, i dveře.

Modernější prostředí přivítají i tamní lékaři a sestry.

Monika Nivnická, vrchní sestr: "Je to pro nás výborná zpráva, že konečně tady bude pěkné zázemí pro děti, rodiče, pro personál, že to bude nejen pohodlné, ale i hezké na pohled a budou tady všichni spokojeni."

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná-Ráj: "Platí to MSK. Rozpočet je na 15 milionů, proběhla soutěž, bylo předáno staveniště v měsíci říjnu, stavba bude trvat 4 měsíce."

Prozatím jsou děti hospitalizovány na pokojích v již zrekonstruované části dětského oddělení pro menší děti, kapacitně je dostačující. V případě nutnosti je připravena s výpomocí nemocnice v Havířově.

---

Ostrava dělá (R)Evoluci pohybu na základních školách

Ostrava se snaží zvrátit trend, kdy stále méně dětí sportuje a tělesnou výchovu na školách berou jako povinné zlo. Byl proto spuštěn projekt (R)Evoluce pohybu, kdy budoucí pedagogové připravují školákům zajímavé hodiny tělocviku a novinkami se snaží inspirovat i jejich učitele.

Obezita, nedostatek pohybu, nezdravý životní styl...to vše stále častěji slýcháme na adresu školáků i předškoláků. Město Ostrava proto ve spolupráci s Ostravskou univerzitou spustili projekt (R)Evoluce pohybu, který pomůže dětem, budoucím učitelům, ale inspirativní může být i pro pedagogy s dlouholetou praxí. 

Andrea Hoffmanová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: "Je to projekt, který míří na první stupně základních škol, kdy spolupracujeme s učiteli a učitelkami, jak jinak přistupovat k tělesné výchově." 

Jaroslav Uchytil, garant projektu, Ostravská univerzita: "Tělesnou výchovu učí na prvním stupni učitelé a učitelky, kteří mají všeobecné vzdělání a nemají tolik zkušeností, jako učitelé tělesné výchovy, kteří toto studují 5 let."

Do projektu se zapojilo 8 studentů tělesné výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity, kteří na vybraných školách vedou hodiny tělocviku.

Alexandra Klimšová, studentka Ostravské univerzity: "Na dnešní hodinu jsem si připravila trénink miniházené, kdy děti rozdělím do tří skupin."

Eva Czernerová, učitelka tělocviku ZŠ na Nádražní  ulici Ostrava: "Děti to baví, protože potkávají někoho nového a také studenti vysoké školy tady přinesou takové inovativnější věci, dělají v tom tělocviku takový refresh, což hodnotím velmi, velmi kladně." 

Pilotní projekt je naplánován na jedno pololetí, ale pokud o něj bude mezi školami zájem a bude úspěšný, může být rozšířen nebo prodloužen na další školy a třídy.

---

Krátké zprávy, 5. 11. 2024 17.00 - 2

PROVIZORNÍ MOST V OPAVĚ JE V PROVOZU

Provizorní most na Ratibořské ulici v Opavě je v provozu. Původní poškodila zařijová povodeň natolik, že se bude muset postavit nový. Provizorní most výrazně ulevil dopravě. Do normálu se také vrací linky MHD, které obsluhují městskou část Kateřinky. Rychlost je na provizorním mostu omezena na 20 km/h.

FRÝDEK-MÍSTEK ROZŠIŘUJE SÍŤ CYKLOSTEZEK

Cyklistům ve Frýdku-Místku se rozšíří síť cyklostezek. Město nyní staví, nebo se podílí na výstavbě několika tras. Chystá také vybudování žádané stezky z Frýdeckého lesa směrem do Sedlišť.

---

Veřejnost se mohla podívat na repre futsalový trénink

Ve sportovní hale Žákovská v Havířově se konal otevřený trénink futsálové reprezentace České republiky. I ve městě se hraje futsalová liga, která plánuje v příštím roce založit také týmy mládeže.

Českou futsalovou reprezentaci už brzy čeká kvalifikace na mistrovství Evropy. Před přípravnými zápasy s Ukrajinou, které se hrají ve Frýdku-Místku, měla česká repre otevřený trénink pro veřejnost v hale Žákovská, kam ji pozval Futsal Havířov.

Marek Kopecký, trenér futsalové reprezentace: "Ukrajina před měsícem skončila třetí na MS. Takže máme top tým, kde nám ještě ukáže nedostatky, na co se máme ještě zaměřit.  Já jsem u futsalu 20 let a nikdy jsem v těchto krajích nehrál, nebyl.”

Kluby by si přály, aby si k futsalu našla cestu zejména mládež.

Michal Seidler, hráč: "Hraje se MS, ME a ve Španělsku už to berou tak, že tam začínají děti už od pěti let hrát futsal a my bychom chtěli, aby to bylo i tak samo tady. Myslím, že to je dobrá hra, kluci si tady vyzkouší hrát na jeden dva doteky, je to technická hra."

V současné době hraje v Havířově městskou futsalovou ligu 12 týmů.

Jakub Karkoška, předseda spolku Futsal Havířov: "Máme takové plány na rok 2025 založit v Havířově i futsalovou mládež. Uděláme určitě to, že uděláme nějakou náborovou kampaň a budeme se snažit oslovit dětí, třeba pomocí škol."

Spolek by chtěl v rámci městské ligy vytvořit také tým, který by se mohl zapojit do krajských soutěží.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
05. listopadu 2024, 17:00

Ultralehké letadlo se zřítilo na pole u Štítiny

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly ve Štítině na Opavsku, kde se do pole zřítilo ultralehké letadlo. Lékař už ale pouze mohl konstatovat smrt pilota. Podle odborníků vše nasvědčuje tomu, že ho zaskočila tma a let podle přístrojů v tomto typu letadla není možný.

Ultralehké letadlo Alto startovalo z letiště v Novém Městě nad Metují ve 4 hodiny odpoledne. Je to poměrně pozdě, protože už asi v 16,15 se začíná stmívat, v 16,50 je úplná tma a tento typ letadla nesmí ve tmě létat. Po hodině letu se ultralight začal různě točit a prudce klesat. Prolétl nad Štítinou a spadl do pole těsně za domy.

svědek: "Zvedl jsem zrak a viděl jsem jak to letadlo padá na pole. Od místa, kde spadlo, doklouzalo ještě aspoň 15 metrů. Všude byl cítit benzín, takže hrozil výbuch a nikdo se k tomu nepřibližoval. Pilota jsme viděli pod baterkou a nebyla vůbec naděje, že by to mohl přežít." 

Svědci se zachovali správně, když se nesnažili tělo z vraku dostat. Benzín mohl vybouchnout a ultralight je navíc vybaven záchranným padákem, který obsahuje pyrotechnickou nálož. I ta může explodovat. Po chvíli na místo přijeli záchranáři a lékař bohužel pouze konstatoval smrt 41letého pilota. 

Jan Segsulka, mluvčí PČR Opava: "Na místě probíhá spolupráce s hasičským záchranným sborem a také s pracovníky Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, abychom zjistili všechny okolnosti a příčiny havárie."

Podle svědků motor fungoval a tak je podle odborníků nejpravděpodobnější příčinou pádu ztráta orientace pilota. Toto letadlo není vybaveno na létání ve tmě a pilot potřebuje vidět horizont a terénní body, podle kterých se řídí. Je možné, že ho tma zaskočila a snažil se alespoň doletět na malé letiště do Zábřehu, které bylo jen kousek. Otázkou zůstává, proč neaktivoval záchranný padák. 

---

Den řemesel na bruntálské SOŠ

Nedostatek řemesel na našem pracovním trhu pocítil snad každý, kdo sháněl instalatéra, topenáře, zedníka nebo jiné odborníky. Střední odborná škola v Bruntále se rozhodla pomoci s řešením této situace a pořádá pravidelně ve všech svých prostorách Dny řemesel.

Na den řemesel míří především končící žáci základních škol, ale i jejich rodiče, aby zjistili, co je pro jejich dítě vhodné.

Michal Durec, ředitel SOŠ Bruntál: „Naše škola dnes pořádá Den řemesel a zároveň Den otevřených dveří. Tato akce se vlastně uskutečňuje opakovaně každoročně a cílem je vlastně nalákat širokou veřejnost k tomu, aby se podívali k nám do školy, jak to u nás ve škole vypadá a zároveň samozřejmě je to cíleno na žáky posledních ročníků základní školy.“

Přestože zájem o řemeslné obory není takový, jaký všichni potřebují, bruntálská SOŠ má v této oblasti výjimečné postavení.

Michal Durec, ředitel SOŠ Bruntál: „Já musím říct, že vlastně ten zájem je teď o všechna řemesla, ať už se jedná o službové obory nebo obory řemeslné, protože v současné době máme všechny obory prvních ročníků naplněny.“

Eva Janyšková, učitelka: „Vynikající. Užili jsme si úplně nádherné dopoledne a já doufám, že se spousta dětí namotivovala pro to, aby dělal jednou smysluplnou práci, která za nimi bude vidět.“

První částí Dne řemesel bylo představení a ukázka oborů služeb.

Zdenka Petercová, učitelka odborného výcviku: „Na tomto sále vidíme prezentaci pečovatelských služeb a kadeřnic. Pečovatelské služby, do kterých spadá pět provozů Ta z těch pěti provozů tady máme hlavně přímou péči o klienta, tady vidíme měření cukru v krvi, měření krevního tlaku, měření saturace, kurs první pomoc. Za námi vidíte péči v jednotlivých etapách života, což znamená od narození až po tu smrt. Tohle spadá do toho jednoho učebního oboru, což jsou pečovatelské služby a je to obor, který je zaměřený na sociální služby.“

Nikola Bečáková, obor kadeřník: „Studuji obor kadeřník. Určitě, veliký zájem je na téhle škole o obor kadeřník. Určitě, kadeřnice je dobrá věc.“

Daniela Rozehnalová, obor kuchař - číšník: „Studuji obor kuchař číšník na SOŠ Bruntál. Máme stanoviště máchání drinků, namícháme drink a vy ho rovnou můžete zkusit. Máme normálně pomerančové džusy, jablečný a můžeme si vybrat jakýkoli Monin, což jsou jako příchutě.“

Další částí Dne řemesel byly ukázky řemeslných oborů od práce s kovem, dřevem, až po obory instalatérské, opravárenské či automobilní a strojírenské.

Matěj Čapek, obor instalatér: „Já dělám obor instalatér. Baví mě. Hlavně mě baví tady topení, je to velmi zajímavý obor.“

Vojtěch Juřík, obor opravář zemědělských strojů: „Studují opraváře zemědělských strojů. Tady jsme zrovna ve svařovně. Tam jsou kyslíkové láhve, acetylénové láhve a vlastně tady se učíme základní kurs svařování 311. Učíme se prostě základní svary, péefko, pébéčko.“

Dominik Kolek, obor automechanik: „Já studuji automechanika, to opravování těch aut, tunění a prostě nemusím do toho dávat takové náklady, jako kdybych to k někomu dával.“

Není výjimkou, že řemeslné obory studují také dívky.

Šarlota Šínová: obor truhlář: „Dělám truhláře a jsem tady rok a půl. Truhlařina mi přijde jako krásný obor, který dělá teď málo lidí y je to navíc práce rukama, kterou umím a baví mě. Holkám taky. Spíš kluků,, ale holkám, které na to mají ano,““

Den řemesel se pravidelně účastní také zástupci vedení města.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Za mě přínos Veletrhu řemesel Střední odborné školy je v tom, aby přilákal co nejvíce nových studentů, ale jak jsme teď procházeli jednotlivé obory, tak jsem byl překvapený od mistrů, že někde jsou dokonce naplnění, někde chybí pár žáků, ale že ta situace se postupně lepší, to znamená, že jsem pochopil, že samozřejmě mají volné kapacity, ale zájem je. Ne nadarmo, jak je vedle napsáno nebo téměř všude vidíme nápis „Řemeslo má zlaté dno“, tak si myslím, že to je velmi vypovídající.“

SOŠ Bruntál, ale i další školy a firmy regionu budou své nabídky představovat také na Veletrhu práce Artifex 14. listopadu.

---

Krátké zprávy, 5. 11. 2024 17.00 - 1

POLICIE ZADRŽELA V BOHUMÍNĚ TŘI LUPIČE

Jen dvě hodiny se mohli radovat z lupu za zhruba dva miliony korun tři cizinci, kteří se vloupali do domu na Novojičínsku. Odnesli z něj i trezor se zlatými cihličkami, sběratelskými mincemi a šperky.

VE F-M ZAČNE OPRAVA ZASTÁVEK ANENSKÁ

Ve Frýdku-Místku začne v polovině listopadu renovace veřejného prostoru u frekventovaných autobusových zastávek Anenská. Práce budou stát 1,8 milionu korun a podle předpokladu by mohly být hotové do konce letošního roku. Renovaci stanoviště spojů si vybrali obyvatelé v participativním projektu Zapoj F-M.

---

V Nemocnici Karviná-Ráj rekonstruují další část dětského oddělení

V Nemocnici Karviná-Ráj probíhá další velká rekonstrukce. Tentokrát se modernizace dočkala druhá část dětského oddělení. Přestavbu financuje zřizovatel, Moravskoslezský kraj.

V rámci dlouhodobé strategie Nemocnice Karviná-Ráj přišla na řadu modernizace dalšího důležitého pracoviště - dětského oddělení. Jedna jeho část a to kojenecké oddělení a dětská Jednotka intenzivní péče, prošla modernizací v loňském roce, slavnostně byla uvedena do provozu v únoru. Na řadu přišlo oddělení pro větší děti.

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná-Ráj: " V podstatě se přestavuje všechno, je to rekonstrukce celého oddělení s tím, že tam bude 10 lůžek pro velké děti plus 10 doprovod. Bude tam příjmová ambulance, herna, sociální zázemí a mělo by to být v takových barvách, aby děti byly spokojené a ten proces uzdravovací se urychlil.”

Momentálně probíhají hrubé stavební práce, jsou vybourané zdi, příčky, i dveře.

Modernější prostředí přivítají i tamní lékaři a sestry.

Monika Nivnická, vrchní sestr: "Je to pro nás výborná zpráva, že konečně tady bude pěkné zázemí pro děti, rodiče, pro personál, že to bude nejen pohodlné, ale i hezké na pohled a budou tady všichni spokojeni."

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná-Ráj: "Platí to MSK. Rozpočet je na 15 milionů, proběhla soutěž, bylo předáno staveniště v měsíci říjnu, stavba bude trvat 4 měsíce."

Prozatím jsou děti hospitalizovány na pokojích v již zrekonstruované části dětského oddělení pro menší děti, kapacitně je dostačující. V případě nutnosti je připravena s výpomocí nemocnice v Havířově.

---

Ostrava dělá (R)Evoluci pohybu na základních školách

Ostrava se snaží zvrátit trend, kdy stále méně dětí sportuje a tělesnou výchovu na školách berou jako povinné zlo. Byl proto spuštěn projekt (R)Evoluce pohybu, kdy budoucí pedagogové připravují školákům zajímavé hodiny tělocviku a novinkami se snaží inspirovat i jejich učitele.

Obezita, nedostatek pohybu, nezdravý životní styl...to vše stále častěji slýcháme na adresu školáků i předškoláků. Město Ostrava proto ve spolupráci s Ostravskou univerzitou spustili projekt (R)Evoluce pohybu, který pomůže dětem, budoucím učitelům, ale inspirativní může být i pro pedagogy s dlouholetou praxí. 

Andrea Hoffmanová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: "Je to projekt, který míří na první stupně základních škol, kdy spolupracujeme s učiteli a učitelkami, jak jinak přistupovat k tělesné výchově." 

Jaroslav Uchytil, garant projektu, Ostravská univerzita: "Tělesnou výchovu učí na prvním stupni učitelé a učitelky, kteří mají všeobecné vzdělání a nemají tolik zkušeností, jako učitelé tělesné výchovy, kteří toto studují 5 let."

Do projektu se zapojilo 8 studentů tělesné výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity, kteří na vybraných školách vedou hodiny tělocviku.

Alexandra Klimšová, studentka Ostravské univerzity: "Na dnešní hodinu jsem si připravila trénink miniházené, kdy děti rozdělím do tří skupin."

Eva Czernerová, učitelka tělocviku ZŠ na Nádražní  ulici Ostrava: "Děti to baví, protože potkávají někoho nového a také studenti vysoké školy tady přinesou takové inovativnější věci, dělají v tom tělocviku takový refresh, což hodnotím velmi, velmi kladně." 

Pilotní projekt je naplánován na jedno pololetí, ale pokud o něj bude mezi školami zájem a bude úspěšný, může být rozšířen nebo prodloužen na další školy a třídy.

---

Krátké zprávy, 5. 11. 2024 17.00 - 2

PROVIZORNÍ MOST V OPAVĚ JE V PROVOZU

Provizorní most na Ratibořské ulici v Opavě je v provozu. Původní poškodila zařijová povodeň natolik, že se bude muset postavit nový. Provizorní most výrazně ulevil dopravě. Do normálu se také vrací linky MHD, které obsluhují městskou část Kateřinky. Rychlost je na provizorním mostu omezena na 20 km/h.

FRÝDEK-MÍSTEK ROZŠIŘUJE SÍŤ CYKLOSTEZEK

Cyklistům ve Frýdku-Místku se rozšíří síť cyklostezek. Město nyní staví, nebo se podílí na výstavbě několika tras. Chystá také vybudování žádané stezky z Frýdeckého lesa směrem do Sedlišť.

---

Veřejnost se mohla podívat na repre futsalový trénink

Ve sportovní hale Žákovská v Havířově se konal otevřený trénink futsálové reprezentace České republiky. I ve městě se hraje futsalová liga, která plánuje v příštím roce založit také týmy mládeže.

Českou futsalovou reprezentaci už brzy čeká kvalifikace na mistrovství Evropy. Před přípravnými zápasy s Ukrajinou, které se hrají ve Frýdku-Místku, měla česká repre otevřený trénink pro veřejnost v hale Žákovská, kam ji pozval Futsal Havířov.

Marek Kopecký, trenér futsalové reprezentace: "Ukrajina před měsícem skončila třetí na MS. Takže máme top tým, kde nám ještě ukáže nedostatky, na co se máme ještě zaměřit.  Já jsem u futsalu 20 let a nikdy jsem v těchto krajích nehrál, nebyl.”

Kluby by si přály, aby si k futsalu našla cestu zejména mládež.

Michal Seidler, hráč: "Hraje se MS, ME a ve Španělsku už to berou tak, že tam začínají děti už od pěti let hrát futsal a my bychom chtěli, aby to bylo i tak samo tady. Myslím, že to je dobrá hra, kluci si tady vyzkouší hrát na jeden dva doteky, je to technická hra."

V současné době hraje v Havířově městskou futsalovou ligu 12 týmů.

Jakub Karkoška, předseda spolku Futsal Havířov: "Máme takové plány na rok 2025 založit v Havířově i futsalovou mládež. Uděláme určitě to, že uděláme nějakou náborovou kampaň a budeme se snažit oslovit dětí, třeba pomocí škol."

Spolek by chtěl v rámci městské ligy vytvořit také tým, který by se mohl zapojit do krajských soutěží.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-05-11-2024-17-00