Sjezdovky se daří udržovat umělým zasněžováním
Letošní zima opět prověřuje odolnost provozovatelů sjezdovek v Beskydech. Lyžuje se pouze tam, kde mají umělé zasněžování.
Se začátkem jarních prázdnin se zvýšil zájem o sjezdové lyžování. V Beskydech navíc probíhají školní lyžařské výcviky.
Nicol Schmiedtová, lyžařka: “Lyžuje se nám perfektně. Sjezdovka by mohla být trochu lépe upravená, ale pán říkal, že včera to bylo horší, takže dneska je to fajn. Ceníme si ochoty, že to pro nás tak krásně upravují.”
Martin Kacíř, marketingový manažer Ski Bílá: “Právě začaly jarní prázdniny, momentálně v okrese Ostrava, což pro nás nebývá nijak silný týden. Návštěvnost je teď taková standardní. Velmi zajímavé to bude, až budou mít prázdniny jiné okresy, jako Brno nebo Zlín – to pak na Bílou přijíždí více lidí.”
Protože nesněží, snaží se provozovatelé sjezdovek vyrobit co nejvíce sněhu vlastními silami.
Jaroslav Vrzgula, vedoucí areálu Ski Bílá: “Využíváme každé mrazivé noci, která je pod mínus tři stupně, takže zasněžování pouštíme opravdu vždy, když je to vhodné, abychom si vytvořili zásoby sněhu. Počasí je nevyzpytatelné a vidíte, jak silné oblevy mohou přijít. Minulý týden bylo 8 až 10 stupňů, což výrazně ovlivnilo jakoukoli vrstvu sněhu. Proto se snažíme dělat si zásoby, abychom vydrželi až do jara.”
Martin Kacíř, marketingový manažer Ski Bílá: “Naštěstí nám přeje počasí a daří se nám postupně upravovat sjezdovky, které už byly na hraně po minulotýdenní oblevě. Tu jsme ale naštěstí přečkali a lyžujeme stále dál. Věříme, že ještě přijdou nějaké mrazy a snad napadne i přírodní sníh, který zlepší okolní prostředí a dodá zimní atmosféru.”
Předpověď počasí je pro následující dny příznivá a lyžařská sezona v Beskydech by měla vydržet snad až do Velikonoc.
---
Žaloba aktivistů na stavbu přehrady šokovala obce regionu
Přípravy na stavbu přehrady v Nových Heřminovech pokračují podle harmonogramu, a to i přesto, že ekologické sdružení Děti země na konci ledna podalo proti této stavbě žalobu ke krajskému soudu v Ostravě.
Soud bude mít na rozhodnutí 90 dnů od doby, kdy bude zaplacený poplatek a odstraněny případné nedostatky. Pokud soud žalobu uzná, přípravné práce se budou muset zastavit, Žaloba spolku Děti země šokovala všechny obce a města, které loňské ničivé povodně zasáhly.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Když jsem se tuto informaci dočetl, tak jsem si myslel, že se jedná o vtip. Já doufám, že kdyby snad členové organizace Děti země se přišli podívat, jak to tady vypadalo, jak lidé skončili, tak možná by změnili svůj názor. Budeme dělat maximum, aby skutečně ta přehrada byla co nejdřív postavena.”
Jen v Opavě ničivá povodeň zasáhla plochu o rozloze asi 10 km čtverečních a na 6 a půl tisíce staveb.
Salome Sýkorová (SNK-ED), starostka Zátoru: “Je mi to strašně moc líto, protože vedoucí spolku Děti země je, mi se zdá, z Brna a ani nemá tušení co my tady zažíváme.”
V Zátoru přišlo o rodinný dům 14 domácností a k zemi padla i desítka garáží a hospodářských stavení.
Michaela Hermanová (Nez.), starostka Nových Heřminov: “V Nových Heřminovech došlo k celkem 19 demolicím.”
Ke stáhnutí žaloby aktivisty z ekologického spolku Děti země vyzval i hejtman MS kraje
Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Já jsem přesvědčený o tom, že přehrada Nové Heřminovy je důležitá součást protipovodňové infrastruktury v MS kraji a pokud nebude stát, tak ta protipovodňová opatření nikdy nebudou komplexní. Takže se připojuji k výzvě, aby ekologičtí aktivisté stáhli žalobu na stát proti této stavbě.”
O výstavbě přehrady se mluví od ničivých povodní v roce 97 s tím, že stavba měla začít v roce 2008. Pokud vše dopadne dobře, bude chránit obyvatele na toku řeky Opavy spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními od roku 2033.
---
Zprávy krátké, 6. 2. 2025 17.00 - 1
ORLOVÁ SPUSTILA PORTÁL BEZPEČÍ
Orlová jako první město v Moravskoslezském kraji zavádí inovativní Portál Bezpečí, který umožní lidem kontaktovat městskou policii nejen telefonicky, ale i přes videohovor, chat a lokalizační služby. Moderní systém vyvinul tým aplikace Záchranka a už úspěšně funguje v Česku, Rakousku a Maďarsku.
NOVÝ POKOJ V NEMOCNICI TŘINEC
V Nemocnici Třinec vznikl moderní porodní pokoj, kde může rodička strávit celý porod i poporodní péči bez nutnosti přesunu. Komfortní prostor s porodní vanou, vyhřívanou postýlkou a inkubátorem umožňuje přítomnost blízkých, včetně partnera a starších dětí.
MSK PODPOŘÍ VÝZKUM NA UNIVERZITÁCH
Moravskoslezský kraj rozdělí až 200 milionů korun z Operačního programu Spravedlivá transformace na podporu postdoktorandských pozic a výzkumných týmů. První výzva nabídne polovinu této částky. Cílem je přilákat špičkové vědce, včetně těch, kteří působili v zahraničí, a posílit výzkum a inovace v kraji.
---
Modrá sdílená kola mění Nový Jičín za růžová
Od února jezdí v Novém Jičíně růžová kola Rekola namísto dosavadních modrých kol Nextbike. Město vybralo nového provozovatele služby sdílených kol, zaujala především lepší cena.
Sdílená kola jezdí v Novém Jičíně od dubna loňského roku. Tuto službu zavedlo město společně s Kopřivnicí a dosud ji ve zkušebním režimu na dobu určitou, do konce ledna, provozovala společnost Nextbike.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Společně s Kopřivnicí jsme vyhodnotili, že ta služba je oblíbená v obou městech, navíc funguje jako bonus pro přejezd mezi městy, a tak jsme se dohodli už na podzim, že společně vyhlásíme novou zakázku na dva roky.”
Zvítězila společnost Rekola, která nabídla 13 korun 45 haléřů za jednu jízdu, což je o více než 4 koruny levnější než dosud. Základní pravidla zůstávají stejná. Při jízdě po Novém Jičíně mohou lidé využívat prvních 30 minut zdarma. Za každou další započatou půlhodinu zaplatí 20 korun.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Takový bonus, který jsem nově zavedli, je, že bude přejezd mezi Novým Jičíně a Kopřivnicí a nebo naopak zvýhodněn, a to dobou 60 minut, po kterou je možné jet zdarma, což by mělo stačit i právě na přejezd mezi městy.”
Daniel Orlík, společnost Rekola: “Začneme s padesáti koly a postupně budeme to množství zvyšovat až na smluvených 85.”
Rozšířena budou i stanovišť pro jejich odstavení.
Markéta Jánošíková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Přibude nám například stanice na FIbichově náměstí. Dále přidáváme stanici u zubní polikliniky, na ulici Lidickou k veřejným toaletám a navíc ještě přidáváme stanice do místních částí Kojetín a Straník.”
Podrobný uživatelský manuál pro sdílená kola je na webu provozující společnosti.
---
Pacienti ortopedie jsou hospitalizováni na novém oddělení
Před rokem a půl začala nemocnice v Havířově s operacemi endoprotéz velkých kloubů. Nyní má ortopedie i nové oddělení, kde může být hospitalizováno až deset pacientů.
Paní Dagmar Javorková je pacientka, která má za sebou výměnu kyčelního kloubu v havířovské nemocnici. Je jednou z prvních, která mohla být hospitalizována v prostorách nového ortopedického oddělení, které vzniklo z bývalé dětské jednotky intenzivní péče. Každý pacient tak má svůj vlastní box.
Dagmar Javorková, pacientka: “Jsem nadšená, že jsem nemusela opravdu nikde cestovat. V Havířově to je super. Už jsem začala chodit, jen tady po chodbě samozřejmě. Cítím se dobře.”
Ján Majer, primář ortopedického oddělení: "Teď máme otevřené oddělení teprve tři týdny, ale výkony už se dělaly jak artroskopie, tak náhrady kolen a kyčlí už rok a půl. Za rok jich bylo 200 velkých kloubů a 250 těch malých výkonů. Čili za rok a půl je to plus 50%.”
Historicky se dělaly výměny kloubů v Orlové. Po uzavření takové oddělení chybělo.
Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “My jsme si to schválili i s naším zřizovatelem MSK ve strategii už v roce 2020 a to snažení vyústilo po pěti letech ke zřízení tohoto prvního oddělení v Havířově.”
Na výměnu kloubů se nemocnici prozatím daří držet i poměrně krátká čekací doba, která se pohybuje okolo sedmi měsíců.
---
Zprávy krátké, 6. 2. 2025 17.00 - 2
OSTRAVSKÝ TALENT ROKU
Ostrava vybrala další čtyři mimořádně nadané studenty, kteří získali titul Talent roku. Jde o výjimečné osobnosti s výbornými studijními výsledky, které ale dělají i něco navíc a mohou tak být inspirací pro své okolí.
Veronika Prieložná, studentka Ostravské univerzity, Talent roku: "Mým cílem je přispět k ochraně biodiverzity a porozumět dynamice ekosystémů, jak to vlastně v té přírodě funguje."
---
Tříkrálová sbírka v Porubě vynesla více než loni
25. ročník Tříkrálové sbírky je za námi. Pracovníci Charity Ostrava museli rozpečetit všechny pokladničky a spočítat finanční dary. Kolik se podařilo vybrat v Porubě, prozradíme v následující reportáži.
Tříkrálová sbírka v Porubě překonala loňskou částku. Lidé byli štědří a na charitativní účely přispěli přes 175 000 korun.
Vojtěch Pražák, asistent koordinátora Tříkrálové sbírky, Charita Ostrava: ,,Když je přivezeme po sbírce, tak je tady v přítomnosti úředníků rozpečetíme. V Porubě máme dvacet pokladniček a ty se spočítají během jednoho dne.”
Veronika Curylová, koordinátorka Tříkrálové sbírky, Charita Ostrava: ,,Koledníků bylo dohromady tak kolem sedmdesáti. Ty skupinky byly většinou po třech, někdy po čtyřech.”
Kolednice Tříkrálové sbírky, Charita Ostrava: ,,Je velmi krásný pocit vidět radost těch lidí, když se těší celý rok, až přijdeme. Přispějí nějaké peníze, čímž můžou pomoct.”
Peníze z Tříkrálové sbírky podpoří řadu charitních projektů a služeb.
Veronika Curylová, koordinátorka Tříkrálové sbírky, Charita Ostrava: ,,Co se týče Poruby, tak tam nejvíce pomohou mobilnímu hospici, který má klienty v rámci Poruby.”
Letošní ročník Tříkrálové sbírky je sice u konce. Charita Ostrava se ale už teď připravuje zase na ten další.
Veronika Curylová, koordinátorka Tříkrálové sbírky, Charita Ostrava: ,,Máme připraveno něco pro koledníky. Letos půjdou do zoo a na bruslák. Pak mají pauzu, kdy se ale snažíme nalákat další koledníky.”
Zájemci, kteří by se chtěli zapojit jako koledníci, se mohou hlásit přímo Charitě Ostrava. Stále je také ještě možné přispět do on-line pokladničky na webových stránkách Tříkrálové sbírky, a to až do 30. dubna.
---