Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava rozhoduje o dalším osudu opravny tramvají
  • Poslanci schválili odchodné pro strážníky MP
  • Odborníci zjišťují v ostravském kulturáku míru hluku
  • NJ radnice s církvemi probírala společné problémy
  • V Bílé chtějí lyžovat minimálně do konce března

Ostrava rozhoduje o dalším osudu opravny tramvají

Ostrava zvažuje prodej společnosti Ekova Electric, která opravuje, modernizuje i vyrábí vozidla městské hromadné dopravy. Firma prý nemá zakázky a proto je nutné zvážit její další osud. Ve hře je ale také návrat pod křídla dopravního podniku nebo další investice do jejího udržení.

Ekova Electric vznikla v roce 2011 oddělením od dopravního podniku Ostrava. Vedení chtělo, aby mohla brát i zakázky od jiných firem a oddělení komerční činnosti od provozování hromadné dopravy požadovala evropská legislativa. Ekově se zprvu dařilo. Opravovala tramvaje a pustila se úspěšně i do vývoje a prodeje vlastních elektrobusů.  Jenže pak se dařit přestalo, firma nemá zakázky a nyní je nutné řešit její další osud.  "Před námi jsou v tuto chvíli tři varianty, které jsou rovnoprávné. Ekova v tomhle formátu, v jakém existuje, v tomto ekosystému nemůže dále fungovat," uvedl primátor Tomáš Macura.

První možností je zpětné spojení z dopravním podnikem s tím, že by se z Ekovy stalo jakési středisko údržby. Další možností je pokusit se ji ještě udržet. To by znamenalo snižování nákladů a likvidaci výzkumu a vývoje elektromobility. Třetí možností je prodej. Zájem má Škoda Transportation a skupin kolem Jaroslava Strnada.  "Nemohu ale zaručit, že tu závaznou nabídku dají. Prozatím si ověřují informace. Oba dva napsali, že mají zájem o 100 procent, ale to bude předmětem dalšího jednání," řekl také primátor.

Ještě v březnu by mohlo mít město závazné nabídky a v dubnu by pak zastupitelstvo mělo rozhodnout, co bude s Ekovou dále. Ve firmě pracuje 220 lidí. 

---

Poslanci schválili odchodné pro strážníky MP

Poslanci schválili novelu zákona o obecní policii. Součástí změn je i nárok strážníků na odchodné. Někteří ředitelé by ale uvítali i možnost dřívějšího odchodu do důchodu.

Upřesnění pravomocí strážníků, ale hlavně odchodné. To obsahuje novela zákona o obecní policii. Někteří zákonodárci při schvalování měli ale obavy, že zákonem stanovené odchodné zatíží radnice. S tím ale například primátor Havířova nesouhlasí.

“Pokud strážník po odpracovaných patnácti letech u MP a dosažení věku padesáti let se rozhodne odejít, dostane odchodné jeden průměrný měsíční plat. Každé město, obec, která má MP bude schopna z rozpočtu tohle zajistit. To není nic nestandardního. Dnes, když se podíváte, nárok na odchodné mají zaměstnanci podle zákoníku práce, mají to úředníci, s tím není problém,” řekl primátor Havířova Josef Bělica (ANO).

Strážník bude mít nárok podle počtu odpracovaných let maximálně na šestinásobek měsíčního platu. 

“Všichni jsme to sledovali, jak probíhalo jednání v parlamentu a můžeme říct, že nás to hodně potěšilo za dlouholetou práci, kterou tady provádíme ve městě, že dostaneme odchodné. Určitě jsme rádi,” řekl strážním MP Karviná Martin Pala.

"Já sám bych to uvítal a byl by to přínos i pro mé kolegy. Byl by to jeden z motivačních prvků,” dodal strážník MP Havířov Michael Karkoška. 

Nicméně ředitel MP Karviná se domnívá, že by měl být upraven zákonem i dřívější odchod do důchodu.

"To je poměrně zásadní věc, protože si nedokážeme představit, že by 65letí muži běželi za pachateli, a to si myslím, že tuto možnost dřívějšího odchodu do důchodu je třeba ještě prosadit pro strážníky,” dodal ředitel MP Karviná Petr Bičej.

S tímto ale novela, kterou bude muset ještě schválit Senát, nepočítá. 

---

Odborníci zjišťují v ostravském kulturáku míru hluku

Možná jste zahlédli, že z balkónu Domu kultury města Ostravy trčí mikrofony. V těchto dnech totiž odborníci na akustiku zjišťují, jak moc ruší poslech hudby doprava, ale zkoumají i akustiku uvnitř sálu. Součástí nové koncertní haly bude totiž rekonstrukce stávající budovy a současný společenský sál bude přeměněn na komorní sál.

Dům kultury města Ostravy byl otevřen v roce 1961 a už od počátku v něm vystupovala i Janáčkova filharmonie. Umělci si ale stěžovali na špatnou akustiku v sále i na hluk z ulice, zejména na cinkání tramvají, kterému bránil pouze obrovský závěs. Tak to je v podstatě až dodnes. Změnu přinese výstavba nové koncertní haly, jejíž součástí je i rekonstrukce historické budovy. "Má dojít k redukci sálu a akustickým úpravám tak, aby vyhovoval současným parametrům," vysvětluje ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla.

Proto nyní přijeli do Ostravy odborníci na akustiku, kteří musejí jednak zjistit, jak moc ruší koncerty hluk z ulice 28. října a také jaká je v sále akustika. "Potřebujeme změřit venkovní hluk. Podle toho se potom dimenzuje fasádní plášť a budou se podle toho posuzovat konstrukce," vysvětluje odborník na akustiku Tomáš Hrádek.

I nový koncertní sál bude mít akustiku na špičkové úrovni. Postarají se o to přední světoví odborníci. "Je to studio Nagata Acoustics, které je pro mne číslo jedna na světě. Dělalo např. akustiku v nedalekých Katovicích, která je skloňována v superlativech," potvrzuje Jan Žemla.

Nová koncertní hala za půl druhé miliardy korun se začne stavět v roce 2022. Hotovo by mělo být o dva roky později.

---

NJ radnice s církvemi probírala společné problémy

Na novojičínské radnici se setkali představitelé města se zástupci církví. Schůzka se nesla především v duchu diskuze o sociálních službách a pomoci potřebným.

Potkat se jednou ročně s představiteli církví, které ve městě působí, je v Novém Jičíně zvykem vedení radnice už minimálně čtvrté volební období. Na letošní schůzku dorazili zástupci čtyř náboženských společenství, a to církve římskokatolické, evangelické, husitské a adventistů sedmého dne. 

“Církve patří k tomuto městu. patří k té kultuře, kterou město má. A my jsme rádi, že se s nimi můžeme pravidelně setkávat, řešit jejich problémy nebo i naše společné problémy,” uvedl  Marcel Brož (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína. 

Průsečíky působení město a církve nacházejí zejména v sociální oblasti, debata se tak točila kolem pomoci potřebným, a také se dotkla náročnosti práce v této sféře.

“To je správné, protože bychom měli vycházet vstříc a měli bychom být také užiteční přes svou víru a přes prožívání křesťanství,” sdělil Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín.  

“Myslím, že velkým problémem je to, že zaměstnanci v sociální sféře nejsou oceněni a a teď nemyslím jen finanční ocenění, ale i morální ocenění,” přidal se Pavel Prejda, farář Českobratrské církve evangelické Nový Jičín.

Tyto církve realizují sociální pomoc zejména prostřednictvím Charity a Slezské diakonie. Jejich představitelé pak také připomněli, čím aktuálně žijí ve svém náboženském životě. Katolíci postní dobou a přípravou na Velikonoce,  evangelíci zase vítají nové mladé členy a prožívají přirozenou generační obměnu. 

---

V Bílé chtějí lyžovat minimálně do konce března

Na mnohé sjezdovky v Beskydech je letos smutný pohled. Tam, kde nemají výkonné zasněžování, už sezonu museli ukončit. V provozu zůstávají jen areály v nejvyšších polohách, například ten v Bílé. V neděli si tam mohou zazávodit i amatéři.

Letošní nadprůměrně teplá zima lyžování v Beskydech příliš nepřála. Některé areály už sezonu odpískaly. Jedním z mála, kde se ještě lyžuje, je ten v Bílé. Díky své vyšší poloze a umělému zasněžování tam chtějí udržet sjezdovky v provozu minimálně do konce března.

“Letošní sezona začala optimisticky. Sezonu jsme odstartovali začátkem prosince, nicméně poté přišlo oteplení a vítr s deštěm, takže jsme byli nuceni vlastně po Vánocích uzavřít areál na tři dny, což byla taková ta hlavní rána a největší ztráta. Co se týče letošní zimy, následoval leden, který byl nadprůměrný oproti loňsku, ale jen lehce. V únoru začalo takové počasí jako na houpačce, to znamená napadl sníh, byla zima a pak zase oteplení. Ten únor už se jevil lehce podprůměrný oproti loňsku, nicméně loni byla krásná zima, taková troufnu si říct 10letá. Takže to až tak nebereme úplně negativně a teď v březnu uvidíme, jaké ty podmínky ještě nakonec budou. Opět očekáváme počasí jako na houpačce. Napadne sníh a bude to tady jako v pohádce, ale třeba za dva tři dny opět sníh sleze. Střídá se to s takovým aprílovým počasím, kdy často prší nebo fouká vítr od západu, který to počasí výrazně ovlivňuje. Sezonu však úplně negativně nehodnotíme. Nám se podařilo zasněžit areál v tom prosinci a hlavně v tom lednu. V provozu jsme měli téměř celou sezonu všechny sjezdovky, což je u nás pět a půl kilometru. Bohužel ten přírodní sníh nebyl, takže běžkaři si letos na to své nepřišli, ale lyžaři, sáňkaři a bobaři ano,” řekl za provozovatele Ski Areálu Bílá Václav Vrzgula. 

“My jsme z Holešova. Jezdíme tady celkem často, ale ta letošní zima je slabá. Je to hodně mokrý, málo sněhu. Sezona není příliš povedená. Myslím, že ani provozovatelé areálu nejsou moc spokojení,” hodnotil jeden z návštěvníků.  

V Bílé si dobře zalyžují zkušení lyžaři i závodníci. Současně však areál provozuje lyžařskou školu pro nejmenší. Lyžařské kurzy v Bílé absolvují školy z celé Moravy, ale dojíždějí také z Polska a Slovenska.  

“Ty svahy jsou tady docela oblíbené protože my tady máme spektrum jak modrých jednoduchých sjezdovek, tak právě těch těžších červených, takže se zde naučí lyžovat jak úplný začátečník, tak už třeba i pokročilejší lyžař,” uvedl Václav Vrzgula.

“Jsme z Janovic a jsme tady na lyžařském kurzu ze 7. a 8. ročníku. Líbí se nám tady hodně, děcka jsou spokojená,” řekla mladá lyžařka.  

Užít si pravou zimu mají lidé možnost i o tomto víkendu. 

“Tento víkend bude zde jak testování lyží, tak v neděli den na lyžích s Moravskoslezským krajem. Součástí tohoto dne budou veřejné závody pro širokou nezávodní veřejnost a také zábavný den se soutěžemi pro děti. Budeme tady mít snowbike, horu na boby, takže děti a rodiče s dětmi si určitě užijí krásný zimní den,” dodal Jaroslav Vrzgula. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
06. března 2020, 18:00

Ostrava rozhoduje o dalším osudu opravny tramvají

Ostrava zvažuje prodej společnosti Ekova Electric, která opravuje, modernizuje i vyrábí vozidla městské hromadné dopravy. Firma prý nemá zakázky a proto je nutné zvážit její další osud. Ve hře je ale také návrat pod křídla dopravního podniku nebo další investice do jejího udržení.

Ekova Electric vznikla v roce 2011 oddělením od dopravního podniku Ostrava. Vedení chtělo, aby mohla brát i zakázky od jiných firem a oddělení komerční činnosti od provozování hromadné dopravy požadovala evropská legislativa. Ekově se zprvu dařilo. Opravovala tramvaje a pustila se úspěšně i do vývoje a prodeje vlastních elektrobusů.  Jenže pak se dařit přestalo, firma nemá zakázky a nyní je nutné řešit její další osud.  "Před námi jsou v tuto chvíli tři varianty, které jsou rovnoprávné. Ekova v tomhle formátu, v jakém existuje, v tomto ekosystému nemůže dále fungovat," uvedl primátor Tomáš Macura.

První možností je zpětné spojení z dopravním podnikem s tím, že by se z Ekovy stalo jakési středisko údržby. Další možností je pokusit se ji ještě udržet. To by znamenalo snižování nákladů a likvidaci výzkumu a vývoje elektromobility. Třetí možností je prodej. Zájem má Škoda Transportation a skupin kolem Jaroslava Strnada.  "Nemohu ale zaručit, že tu závaznou nabídku dají. Prozatím si ověřují informace. Oba dva napsali, že mají zájem o 100 procent, ale to bude předmětem dalšího jednání," řekl také primátor.

Ještě v březnu by mohlo mít město závazné nabídky a v dubnu by pak zastupitelstvo mělo rozhodnout, co bude s Ekovou dále. Ve firmě pracuje 220 lidí. 

---

Poslanci schválili odchodné pro strážníky MP

Poslanci schválili novelu zákona o obecní policii. Součástí změn je i nárok strážníků na odchodné. Někteří ředitelé by ale uvítali i možnost dřívějšího odchodu do důchodu.

Upřesnění pravomocí strážníků, ale hlavně odchodné. To obsahuje novela zákona o obecní policii. Někteří zákonodárci při schvalování měli ale obavy, že zákonem stanovené odchodné zatíží radnice. S tím ale například primátor Havířova nesouhlasí.

“Pokud strážník po odpracovaných patnácti letech u MP a dosažení věku padesáti let se rozhodne odejít, dostane odchodné jeden průměrný měsíční plat. Každé město, obec, která má MP bude schopna z rozpočtu tohle zajistit. To není nic nestandardního. Dnes, když se podíváte, nárok na odchodné mají zaměstnanci podle zákoníku práce, mají to úředníci, s tím není problém,” řekl primátor Havířova Josef Bělica (ANO).

Strážník bude mít nárok podle počtu odpracovaných let maximálně na šestinásobek měsíčního platu. 

“Všichni jsme to sledovali, jak probíhalo jednání v parlamentu a můžeme říct, že nás to hodně potěšilo za dlouholetou práci, kterou tady provádíme ve městě, že dostaneme odchodné. Určitě jsme rádi,” řekl strážním MP Karviná Martin Pala.

"Já sám bych to uvítal a byl by to přínos i pro mé kolegy. Byl by to jeden z motivačních prvků,” dodal strážník MP Havířov Michael Karkoška. 

Nicméně ředitel MP Karviná se domnívá, že by měl být upraven zákonem i dřívější odchod do důchodu.

"To je poměrně zásadní věc, protože si nedokážeme představit, že by 65letí muži běželi za pachateli, a to si myslím, že tuto možnost dřívějšího odchodu do důchodu je třeba ještě prosadit pro strážníky,” dodal ředitel MP Karviná Petr Bičej.

S tímto ale novela, kterou bude muset ještě schválit Senát, nepočítá. 

---

Odborníci zjišťují v ostravském kulturáku míru hluku

Možná jste zahlédli, že z balkónu Domu kultury města Ostravy trčí mikrofony. V těchto dnech totiž odborníci na akustiku zjišťují, jak moc ruší poslech hudby doprava, ale zkoumají i akustiku uvnitř sálu. Součástí nové koncertní haly bude totiž rekonstrukce stávající budovy a současný společenský sál bude přeměněn na komorní sál.

Dům kultury města Ostravy byl otevřen v roce 1961 a už od počátku v něm vystupovala i Janáčkova filharmonie. Umělci si ale stěžovali na špatnou akustiku v sále i na hluk z ulice, zejména na cinkání tramvají, kterému bránil pouze obrovský závěs. Tak to je v podstatě až dodnes. Změnu přinese výstavba nové koncertní haly, jejíž součástí je i rekonstrukce historické budovy. "Má dojít k redukci sálu a akustickým úpravám tak, aby vyhovoval současným parametrům," vysvětluje ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla.

Proto nyní přijeli do Ostravy odborníci na akustiku, kteří musejí jednak zjistit, jak moc ruší koncerty hluk z ulice 28. října a také jaká je v sále akustika. "Potřebujeme změřit venkovní hluk. Podle toho se potom dimenzuje fasádní plášť a budou se podle toho posuzovat konstrukce," vysvětluje odborník na akustiku Tomáš Hrádek.

I nový koncertní sál bude mít akustiku na špičkové úrovni. Postarají se o to přední světoví odborníci. "Je to studio Nagata Acoustics, které je pro mne číslo jedna na světě. Dělalo např. akustiku v nedalekých Katovicích, která je skloňována v superlativech," potvrzuje Jan Žemla.

Nová koncertní hala za půl druhé miliardy korun se začne stavět v roce 2022. Hotovo by mělo být o dva roky později.

---

NJ radnice s církvemi probírala společné problémy

Na novojičínské radnici se setkali představitelé města se zástupci církví. Schůzka se nesla především v duchu diskuze o sociálních službách a pomoci potřebným.

Potkat se jednou ročně s představiteli církví, které ve městě působí, je v Novém Jičíně zvykem vedení radnice už minimálně čtvrté volební období. Na letošní schůzku dorazili zástupci čtyř náboženských společenství, a to církve římskokatolické, evangelické, husitské a adventistů sedmého dne. 

“Církve patří k tomuto městu. patří k té kultuře, kterou město má. A my jsme rádi, že se s nimi můžeme pravidelně setkávat, řešit jejich problémy nebo i naše společné problémy,” uvedl  Marcel Brož (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína. 

Průsečíky působení město a církve nacházejí zejména v sociální oblasti, debata se tak točila kolem pomoci potřebným, a také se dotkla náročnosti práce v této sféře.

“To je správné, protože bychom měli vycházet vstříc a měli bychom být také užiteční přes svou víru a přes prožívání křesťanství,” sdělil Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín.  

“Myslím, že velkým problémem je to, že zaměstnanci v sociální sféře nejsou oceněni a a teď nemyslím jen finanční ocenění, ale i morální ocenění,” přidal se Pavel Prejda, farář Českobratrské církve evangelické Nový Jičín.

Tyto církve realizují sociální pomoc zejména prostřednictvím Charity a Slezské diakonie. Jejich představitelé pak také připomněli, čím aktuálně žijí ve svém náboženském životě. Katolíci postní dobou a přípravou na Velikonoce,  evangelíci zase vítají nové mladé členy a prožívají přirozenou generační obměnu. 

---

V Bílé chtějí lyžovat minimálně do konce března

Na mnohé sjezdovky v Beskydech je letos smutný pohled. Tam, kde nemají výkonné zasněžování, už sezonu museli ukončit. V provozu zůstávají jen areály v nejvyšších polohách, například ten v Bílé. V neděli si tam mohou zazávodit i amatéři.

Letošní nadprůměrně teplá zima lyžování v Beskydech příliš nepřála. Některé areály už sezonu odpískaly. Jedním z mála, kde se ještě lyžuje, je ten v Bílé. Díky své vyšší poloze a umělému zasněžování tam chtějí udržet sjezdovky v provozu minimálně do konce března.

“Letošní sezona začala optimisticky. Sezonu jsme odstartovali začátkem prosince, nicméně poté přišlo oteplení a vítr s deštěm, takže jsme byli nuceni vlastně po Vánocích uzavřít areál na tři dny, což byla taková ta hlavní rána a největší ztráta. Co se týče letošní zimy, následoval leden, který byl nadprůměrný oproti loňsku, ale jen lehce. V únoru začalo takové počasí jako na houpačce, to znamená napadl sníh, byla zima a pak zase oteplení. Ten únor už se jevil lehce podprůměrný oproti loňsku, nicméně loni byla krásná zima, taková troufnu si říct 10letá. Takže to až tak nebereme úplně negativně a teď v březnu uvidíme, jaké ty podmínky ještě nakonec budou. Opět očekáváme počasí jako na houpačce. Napadne sníh a bude to tady jako v pohádce, ale třeba za dva tři dny opět sníh sleze. Střídá se to s takovým aprílovým počasím, kdy často prší nebo fouká vítr od západu, který to počasí výrazně ovlivňuje. Sezonu však úplně negativně nehodnotíme. Nám se podařilo zasněžit areál v tom prosinci a hlavně v tom lednu. V provozu jsme měli téměř celou sezonu všechny sjezdovky, což je u nás pět a půl kilometru. Bohužel ten přírodní sníh nebyl, takže běžkaři si letos na to své nepřišli, ale lyžaři, sáňkaři a bobaři ano,” řekl za provozovatele Ski Areálu Bílá Václav Vrzgula. 

“My jsme z Holešova. Jezdíme tady celkem často, ale ta letošní zima je slabá. Je to hodně mokrý, málo sněhu. Sezona není příliš povedená. Myslím, že ani provozovatelé areálu nejsou moc spokojení,” hodnotil jeden z návštěvníků.  

V Bílé si dobře zalyžují zkušení lyžaři i závodníci. Současně však areál provozuje lyžařskou školu pro nejmenší. Lyžařské kurzy v Bílé absolvují školy z celé Moravy, ale dojíždějí také z Polska a Slovenska.  

“Ty svahy jsou tady docela oblíbené protože my tady máme spektrum jak modrých jednoduchých sjezdovek, tak právě těch těžších červených, takže se zde naučí lyžovat jak úplný začátečník, tak už třeba i pokročilejší lyžař,” uvedl Václav Vrzgula.

“Jsme z Janovic a jsme tady na lyžařském kurzu ze 7. a 8. ročníku. Líbí se nám tady hodně, děcka jsou spokojená,” řekla mladá lyžařka.  

Užít si pravou zimu mají lidé možnost i o tomto víkendu. 

“Tento víkend bude zde jak testování lyží, tak v neděli den na lyžích s Moravskoslezským krajem. Součástí tohoto dne budou veřejné závody pro širokou nezávodní veřejnost a také zábavný den se soutěžemi pro děti. Budeme tady mít snowbike, horu na boby, takže děti a rodiče s dětmi si určitě užijí krásný zimní den,” dodal Jaroslav Vrzgula. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-06-03-2020-18-00