Slovenská strela přijela do Ostravy poprvé s cestujícími
Nádraží Ostrava-střed přivítalo v pátek vzácnou návštěvu. Poprvé po rekonstrukci vyrazil na jízdu s platícími cestujícími legendární vlak Slovenská strela.
V půl jedenácté zahoukal před železniční stanicí Ostrava - střed mohutný klakson a v zatáčce pod Frýdlantskými mosty se objevila višňová červeň Slovenské strely. Na peróně už čekaly milovníci železnice a spouště fotoaparátů a mobilů začaly cvakat. Legendární vlak přijel poprvé s cestujícími.
Jan Palas, restaurátor, autor návrhu renovace: "Probíhá první jízda pro veřejnost, pro platící cestující. My jsme to koncipovali tak, aby ten zážitek byl akorát dlouhý a v cíli té cesty byla nějaká pozoruhodná pamětihodnost, nějaký program."
Pro cestující byl připraven program, který zahrnoval besedu s restaurátorem a prohlídku železničního muzea přímo na nádraží. Hlavním objektem zájmu byla ale samozřejmě višňová krasavice.
Jan Palas, restaurátor, autor návrhu renovace: "Strela je určitě výjimečná z technického hlediska způsobem pohonu, který je kombinací elektrického a mechanického spojení."
Dušan Cihlář, strojvedoucí: "Když funguje ta automatika, tak se to sice musí hlídat, ale už člověk nemusí hlídat tolik věcí."
V půl dvanácté se strela vydala na zpáteční cestu a stejnou trasu i program absolvovala ještě jednou s novými 45 cestujícími. Obě tyto spanilé jízdy byly beznadějně vyprodané i přes vysokou cenu jízdenky 3999,- korun.
---
Sídliště Fifejdy čeká další etapa regenerace
Centrální obvod Ostravy už na sídlišti Fifejdy nechal vybudovat mimo jiné nové cyklostezky, hřiště, parkovací místa a částečnou rekonstrukcí prošlo i umělecké dílo Minikrajina Fifejdy, tedy Indiánské městečko. Letos je v plánu 12. etapa regenerace.
V ZŠ Gen. Píky se uskutečnilo veřejné setkání s občany, na kterém se lidé mohli vyjádřit k regeneraci sídliště Fifejdy. Ta je rozdělena do několika etap, díky kterým prochází revitalizací nejen veřejný prostor.
Valentina Vaňková (ODS), místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “V letošním roce plánujeme realizaci 12. etapy v hodnotě 17 milionů korun. Také se plánuje vybudování workoutového hřiště na ulici Gen. Píky a další oprava díla Minikrajina Fifejdy a výměna zdravotechniky v MŠ Lechowiczova."
Obyvatelé jsou vesměs s regenerací spokojeni, co je ale trápí nejvíce, tak to je nepořádek.
Anketa: obyvatelé sídliště Fifejdy: “Dřív tady uklízely TS buď častěji nebo důkladněji. Teď je to špatné, protože je tady ani nevidíme, že by uklízely."
"Já jsem se spíš chtěla zeptat, jestli se bude nějak využívat volný prostor mezi školou a Tescem. Ten je dlouhodobě opuštěný."
"Na Fifejdách mi připadá, že je poslední dobou poměrně nepořádek. Takže jestli se nějakým způsobem zastupitelstvo nebo vedení obvodu bude zajímat, proč se to tak mění. Jestli je tady méně úklidových služeb, nebo se změnila struktura občanů."
Petr Veselka (ANO), starosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: "Jsem velmi rád za aktivní důchodce tady, kdy byla za mnou před 14 dny paní z Fifejd a řekla nám, že u Indiánského městečka je nepořádek a že tam budou uklízet, tak jsem jim řekl, že se k nim přidám."
Na zkrášlení sídliště se podílejí také soukromí investoři. V běhu je například projekt multifunkční sportovní haly, který je plánován v bývalém areálu ČSAD.
---
Zprávy krátké, 6. 5. 2022, 3
Dopravní podnik Ostrava pokračuje v modernizaci a ekologizaci městského provozu a po odklonu od dieselu, jde ještě dál směrem k bezemisní přepravě cestujících Od května postupně vyjíždějí do ulic nové elektrobusy Solaris.
Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: "Je to přesně ta cesta k bezemisní dopravě, protože vedle elektrobusů soutěžíme aktuálně i vodíkové autobusy."
Martin Kupka (SPOLU), ministr dopravy: "Je jasné, že ostravský dopravní podnik v tomto směru udává rytmus celé ČR v modernizaci hromadné dopravy."
---
Nový Jičín vybízí v květnu k darování krve
Zdravé město Nový Jičín podporuje dárcovství krve. Spolu s nemocnicí připravilo na květen motivační kampaň, která má oslovi i prvodárce. Na oplátku mohou mimo jiné získat cennou informaci o svém zdraví.
Krev je potřeba stále, a to nejen pro operace, ale je i celá řada diagnóz, které je nutné léčit transfuzí. Na podporu dárcovství krve vznikla v Novém Jičíně kampaň Daruj krev se Zdravým městem, ve spolupráci se zdejší nemocnicí. Teď v květnu se koná její druhý ročník.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to taková snaha podpořit právě lidi, kteří to ještě nevyzkoušeli, aby šli poprvé darovat krev. Důkazem jsem toho i já. Když jsem byl před rokem darovat poprvé, tak jsem zjistil, že to opravdu není problém a člověk má dobrý pocit, že může něco málo pro někoho udělat, možná dokonce zachránit život.”
Darovat vzácnou tekutinu v rámci kampaně mohou zájemci v květnové úterky, registrace je na webu nemocnice. Drobné odměny od Zdravého města obdrží všichni, nejen prvodárci.
Nela Mechlová, transfuzní oddělení, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Ta krev je potřeba celoročně. Cítíme nedostatek, máme takové zprávy i z krevní banky, takže vítáme každého dárce, který za vámi přijde. Jsme velmi rádi, že můžeme přivítat i mladé lidi. Chodí darovat krev studenti středních škol, byla u nás Educa, chodí ze spolků, třeba skauti.”
Pro dárce také nemocnice připravila různé benefity, jedním z nich je laboratorní vyšetření jejich krve v rámci odběru. Dozví se tak cenné informace o svém zdraví.
Nela Mechlová, transfuzní oddělení, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Na konci května jsme připravili vyšetření cholesterolu, glukózy a jaterních testů, takže takové to základní vyšetření, které u nás dárci budou mít zdarma.”
Transfuzní oddělení rovněž aktivně podpoří květnovou kampaň Český den boje proti rakovině, třeba konzultací v rámci prevence onkologických onemocnění.
---
Památný strom Johana G. Mendela
Na letošní rok připadá 200 výročí narození Johana Gregora Mendela. Jako připomínku na zakladatele genetiky zasadili studenti opavského gymnázia, které nese vědcovo jméno, strom. Mendel na zdejším gymnáziu studoval a 6 let v Opavě žil.
Nedaleko Mendelova gymnázia, ve Smetanových sadech, teď stojí dub letní. Připomíná, že také v Opavě působil významný přírodovědec, učitel, kněz a především autor Zákonů dědičnosti Johan Gregor Mendel. V červenci uplyne 200 let od jeho narození, a tak se výsadba stromu stala jednou z mnoha akcí, které tohoto muže připomínají.
Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí ČR: „Česká republika nemá tolik vědců, kteří by byli světově proslulí. J. G. Mendel patří mezi ně."
Na krátkém slavnostním aktu se sešli především studenti gymnázia, které před třemi desetiletími přijalo vědcovo jméno.
Jan Mrázek, emeritní ředitel Mendelova gymnázia: „Protože jsou v Opavě dvě gymnázia, tak jsme se rozhodli pro jméno Johana Gregora Mendela.“
Johan Gregor Mendel se narodil v r. 1922 v Hynčicích na Novojičínsku. S Opavou se pojí 6 let jeho života. Do roku 1840 tady studoval na gymnáziu, které existuje dodnes a nyní vzdělává na šest stovek studentů.
Pokusům s křížením rostlin hrachu se věnoval v době svého působení v augustiniánském klášteře v Brně. A své poznatky shrnul do zákonů dědičnosti. To připomínají truhlíky, které studenti osázeli.
---
Zprávy krátké, 6. 5. 2022, 4
Policisté ve Frýdku-Místku pátrají po muži, který má na svědomí víc jak desítku vloupání do sklepů ve městě. Z kójí kradl především jízdní kola. Pokud muže poznáváte, volejte linku 158.
Kriminalisté obvinili 52letého muže z pokusu vraždy kvůli incidentu, který se odehrál v polovině minulého týdne v Třinci. Po osobním sporu mezi bezdomovci polil hořlavou látkou spící dvojici muže a ženu a následně zapálil. Oba vyvázli bez vážných zranění.
---
V Karviné překonali rekord v hromadné dezinfekci rukou
V Karviné na Lodičkách se uskutečnil Májový den zdraví, jehož součástí byl i pokus o překonání rekordu v počtu lidí, kteří si v jednu chvíli dezinfikovali ruce. Navzdory střídavě deštivému počasí se akce zúčastnilo dost lidí na to, aby rekord překonali.
V areálu Lodiček v parku Boženy Němcové se poprvé v historii uskutečnil ve velkém stylu Májový den zdraví, při příležitosti Světového dne hygieny rukou. A protože prioritou Májového dne zdraví byl pokus o překonání českého rekordu v hromadné dezinfekci rukou, každý návštěvník dostal při vstupu vše potřebné a malý dárek. Přesně se také sčítal počet účastníků rekordu.
Věra Murínová, mluvčí Nemocnice Karviná-Ráj: "Musí nás být více než 1067, což je dosavadní rekord, který drží Fakultní nemocnice Ostrava a abychom namotivovali a nalákali lidi, tak jsme požádali Marka Ztraceného, aby se připojil k této akci a podpořil nás.”
Marek Ztracený, zpěvák, Absolutní zlatý slavík roku 2021: "Já už jsme tady kdysi hrál, myslím, že v roce 2009, bylo to příjemné s užitečným. Já jezdím rád a když přišla nabídka, tak proč se nevidět s lidmi, které mám rád.”
Pokus o překonání rekordu v hromadné dezinfekci rukou byl odstartován patnáct minut před sedmnáctou hodinou, všichni s napětím čekali, jestli se rekord podařilo překonat. A povedlo se.
Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná-Ráj: "Jsme nesmírně šťastný, protože jsme překonali rekord, u kterého jsem byl zrodu v roce 2009 a teď jsme ho překonali skoro dvojnásobně. Takže jsem rád, že všichni přišli a podpořili to, aby věděli, že ta Karviná žije."
Celkem se rekordu zúčastnilo 2045 lidí. Vyvrcholením celé akce bylo akustické vystoupení Absolutního zlatého slavíka roku 2021 Marka Ztraceného.
---