Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava chystá vyhlášku o omezení nonstopů
  • Karviná v boji s nepřizpůsobivými přitvrdí.
  • V Ostravě-Jihu obnovili kontroly bytů
  • Uživatelé Euniky mají na zahradě stezku pro bosé nohy
  • Havířov investuje do oprav budovy táborového střediska

Ostrava chystá vyhlášku o omezení nonstopů

Ostravští strážníci jsou občany často voláni ke hlučným a často opilým skupinkám, které se v nočních hodinách shlukují kolem nejrůznějších nostopů a dělají nepořádek. Vedení města se proto rozhodlo, že připraví vyhlášku, která by provoz problémových provozoven regulovala.

Ostravský magistrát chystá novou obecně závaznou vyhlášku, kterou chce reagovat na problémy s rušením veřejného pořádku v některých částech města. Jako první se na vedení města obrátila největší městská část Ostrava - Jih.

Gabriela Göedelová, mluvčí Ostravy - Jihu: "Naše městská část už v tuto chvíli dává dohromady konkrétní podněty na místa jejichž provoz dlouhodobě trápí a obtěžuje naše občany a narušuje klidné soužití."

V minulých dnech se přidala další městská část - Mariánské Hory a Hulváky, kde dokonce sepsali občané proti nonstopům petici a chtějí aby se nonstopy zavíraly v létě v 9 a v zimě v 10 hodin večer. 

Kateřina Rosandićová, organizátorka petice: "Třeba ulice 1. máje to je ghetto. Jsou tam na ulici denně odpadky, opilci se tam válejí po zemi, bijou se, fetují, všude jsou střepy."

Problémové lokality a podniky už vybírá i Poruba. Ta řeší problémy hlavně s hlučnými hosty restaurací uvnitř uvnitř sídlišť, kteří v noci často postávají venku. Podněty obvodů sbírá magistrát, který bude vyhlášku připravovat.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Rozhodli jsme se, že zahájíme legislativní proces na nové vyhlášce, která by dala možnost omezit provozní dobu provozoven, které působí ve svém okolí nějaké problémy."

Konečné slovo budou mít právníci, kteří musejí vyhodnotit do jaké míry lze podniky omezit. Podobná vyhláška už platí v Karviné a Havířově, kde regulují provoz hladových oken bez vstupu dovnitř obchodu.

---

Karviná v boji s nepřizpůsobivými přitvrdí.

Boj s nepřizpůsobivými osobami se v Karviné posouvá dál. Z rozhodnutí primátora byl zřízen specializovaný tým strážníků, jejichž prioritní pracovní náplní bude využití všech dostupných právních prostředků v boji s osobami, které svým způsobem života znepříjemňují poctivým lidem život ve městě.

Karvinští strážníci budou od září přistupovat k nepřizpůsobivým občanům a jejich chování v ulicích města ještě tvrději než dosud. Rozhodl o tom primátor města.

Jan Wolf, primátor Karviné: “K 1.9.2021 jsem zadal řediteli MP Karviná aby zřídil mini tým strážníků, kteří se budou zabývat pouze činností nepřizpůsobivých občanů. Reagujeme tak na novelu, kterou schválili poslanci a věřím tomu, že ji schválí i senát a prezident republiky. Měla by být platná k 1.1. 2022. Ta novela zajistí to, že pachatelům opakovaných přestupků bude strháváno finanční plnění ze sociálních dávek.”

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Budeme bez pardonu pokutovat vše, čeho se ti lidé dopustí. Ať to bude přestupek na úseku veřejného pořádku, znečišťování veřejného pořádku, rušení nočního klidu."

Strážníci se v ulicích města často setkávají s agresivitou, nerespektováním a slovním vulgarismem a výhrůžkami.

Ota Štěrba, strážník MP Karviná: "Útočí na nás slovně i fyzicky, za použití hmatů a chvatů je musíme zpacifikovat, případně převézt na protialkoholní stanici.”

Speciální hlídka bude sestavena ze čtyř fyzicky velmi dobře připravených strážníků a nápomocen jim bude i psovod.

---

V Ostravě-Jihu obnovili kontroly bytů

Bytové domy ve vlastnictví Ostravy-Jihu jsou opět pod kontrolou. Radnice je obnovila poté, co se opět začaly množit stížnosti obyvatel na špatné chování sousedů. Kontroly bytů v obvodu probíhají už 5 let.

Radnice Ostravy-Jihu opět kontroluje své bytové domy. V době pandemie totiž dostávala jednu stížnost za druhou. Slušným nájemníkům vadil zejména hluk a nepořádek ve společných prostorách a také množství cizích lidí, kteří se v domech pohybovali..

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Tyto kontroly musely být v době covidové pandemie omezeny, nicméně teď už situace povoluje, aby jsme je znovu obnovili, jelikož co se týká množství stížností, tak opravdu ten nárůst je velký.”

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: "Kontrolujeme jednak technický stav bytů, dále kontrolujeme počty nahlášených osob a taktéž kontrolujeme, zda nájemci užívají byt v souladu s nájemní smlouvou. K dnešnímu dni jsme uskutečnili 868 kontrol a v 83 případech jsme zjistili tak závažná pochybení, že došlo k ukončení nájmu."

Obnovené kontroly začaly v domě s 15 byty na ulici Patrice Lumumby v Zábřehu. Závažná pochybení byla zjištěna ve 4 případech.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Jednak se v bytech nacházel vyšší počet osob než je nahlášeno a dokonce jeden nájemce pronajal byt dalším lidem přes realitní kancelář."

Při kontrole se našly i odpadky ve společném prostoru sušárny a obyvatelé 3 bytů se ani po opakované návštěvě nepodařilo zastihnout. Všechny případy bude radnice neprodleně řešit.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: "Všem nájemcům budeme zasílat výzvu ke sjednání nápravy, popřípadě budeme podávat trestní oznámení.”

Obvod má ve své správě více než 5 tisíc bytů, do kterých ročně investuje desítky milionů korun. Proto nechce nájemníky, kteří je neužívají tak, jak mají. Kontroly tak budou probíhat častěji a intenzivněji.

---

Uživatelé Euniky mají na zahradě stezku pro bosé nohy

Karvinské středisko Eunika Slezské diakonie působí nově v Karviné-Hranicích. Pro své uživatele neustále vylepšuje zázemí a služby a nově také nechalo vyrobit na zahradu Stezku pro bosé nohy.

Středisko Eunika Slezské diakonie se druhým rokem nachází v Karviné-Hranicích, na ulici Kašparova, zázemí našlo ve stejné budově jako denní stacionář Galaxie centrum pomoci. Nabízí celkem tři služby Poradnu rané péče, Sociální aktivizační službu a Denní stacionář.  

Karolína Bobek Pazdziorová, sociální pracovnice: "Teď zrovna naše pracovnice dělají svícny a vázičky s uživateli. Tady ta přímá péče se týká toho, že uživatelé tvoří, ale pracovníci jim musí ve všem pomáhat buď slovně a ti, co nejsou schopni si to udržet fyzicky v těch rukou, tak se jim pomáhá, že jim to pracovník drží, pomáhá jim to lepit, aby byl viditelný výsledek a všichni byli spokojeni."

Uživatelé obou služeb se potkávají a sdílí společné zážitky. Nově třeba na zahradě, kde byla slavnostně otevřena speciální stezka pro bosé nohy. Zhotovena byla letos v červenci.

Adéla Hovorková, vedoucí střediska Eunika Slezské diakonie: "Podařila se vybudovat stezka s komponenty jako jsou lavice, ptačí budka a zvonkohra. Na tyto prvky si dokáže sáhnout uživatel mobilní i imobilní, dají se využívat hmatově."

Samotná stezka je dlouhá zhruba 10 metrů.

Jozef Janiš, technický ředitel spolku Bosá turistika: "Nachází se tam řada různých materiálů, od štěrku, písku, šišek, jehličí a další příjemné věci, které do toho dostaneme dostat, které jsou příjemné na chození. Nejlepší je, když je léto a dají se oválné kamene, šlapáky, tak se to nahřeje od sluníčka a je to příjemné, masíruje to nohu zároveň. Snažíme se to dělat tak, aby ten člověk měl z toho dobrý pocit, až se projde."

Adéla Hovorková, vedoucí střediska Eunika Slezské diakonie: "Smyslem té stezky je podpora klienta v aktivizaci, koordinaci pohybu, v kreativním myšlení."

Zvonkohra i krmítko a ptačí budka jsou dostupné i pro klienty na vozíčku.

---

Havířov investuje do oprav budovy táborového střediska

V Havířově si nemusí lámat hlavu tím, kde zajistí pro děti letní tábory. Turistická základna příspěvkové organizace města ale nyní potřebuje opravu. Rekonstrukce začne po posledním turnusu.

Havířov vlastní už desítky let rekreační středisko v podbeskydské obci Pstruží. Středisko volného času Asterix tam pravidelně pořádá také letní tábory, o které je enormní zájem. V areálu se nachází chatky, stany i zděná budova. Právě do té nyní město bude investovat 3,5 milionu korun.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Teď už chystají vlastně všechny kroky k tomu, aby mohla začít v září rekonstrukce fasády, aby se to zateplilo, udělala fasáda, střecha, protože to už je to poslední, co se tady bude dít a aby mohli mít pro příští sezonu všechno nachystáno a všechno komfortní.”

Dětem však ani tak nezáleží na komfortu, ale na programu, které si pro ně instruktoři připraví. Čtvrtý turnus se odehrává v duchu detektivních případů.

Lucie Vachulová, vedoucí tábora: "Detektiv X je neznámý celý tábor. Dozví se poslední den, o koho se jedná a detektiv X jim každý den připravil případ, se kterým mu pomáhají ho vyřešit."

anketa: "Já tu jezdím hodně rád tady na tábory a splnilo to moje očekávání.”

Jak se ti libí letošní program?

anketa: “Tenhle je nejlepší, na kterém jsem kdy byl.”

Ve čtvrtek celý den i noc prožily děti v dešti. Vedoucí měli obavy, aby se nerozvodnily potoky, které kolem areálu protékají. Naštěstí se tak nestalo.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
06. srpna 2021, 16:00

Ostrava chystá vyhlášku o omezení nonstopů

Ostravští strážníci jsou občany často voláni ke hlučným a často opilým skupinkám, které se v nočních hodinách shlukují kolem nejrůznějších nostopů a dělají nepořádek. Vedení města se proto rozhodlo, že připraví vyhlášku, která by provoz problémových provozoven regulovala.

Ostravský magistrát chystá novou obecně závaznou vyhlášku, kterou chce reagovat na problémy s rušením veřejného pořádku v některých částech města. Jako první se na vedení města obrátila největší městská část Ostrava - Jih.

Gabriela Göedelová, mluvčí Ostravy - Jihu: "Naše městská část už v tuto chvíli dává dohromady konkrétní podněty na místa jejichž provoz dlouhodobě trápí a obtěžuje naše občany a narušuje klidné soužití."

V minulých dnech se přidala další městská část - Mariánské Hory a Hulváky, kde dokonce sepsali občané proti nonstopům petici a chtějí aby se nonstopy zavíraly v létě v 9 a v zimě v 10 hodin večer. 

Kateřina Rosandićová, organizátorka petice: "Třeba ulice 1. máje to je ghetto. Jsou tam na ulici denně odpadky, opilci se tam válejí po zemi, bijou se, fetují, všude jsou střepy."

Problémové lokality a podniky už vybírá i Poruba. Ta řeší problémy hlavně s hlučnými hosty restaurací uvnitř uvnitř sídlišť, kteří v noci často postávají venku. Podněty obvodů sbírá magistrát, který bude vyhlášku připravovat.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Rozhodli jsme se, že zahájíme legislativní proces na nové vyhlášce, která by dala možnost omezit provozní dobu provozoven, které působí ve svém okolí nějaké problémy."

Konečné slovo budou mít právníci, kteří musejí vyhodnotit do jaké míry lze podniky omezit. Podobná vyhláška už platí v Karviné a Havířově, kde regulují provoz hladových oken bez vstupu dovnitř obchodu.

---

Karviná v boji s nepřizpůsobivými přitvrdí.

Boj s nepřizpůsobivými osobami se v Karviné posouvá dál. Z rozhodnutí primátora byl zřízen specializovaný tým strážníků, jejichž prioritní pracovní náplní bude využití všech dostupných právních prostředků v boji s osobami, které svým způsobem života znepříjemňují poctivým lidem život ve městě.

Karvinští strážníci budou od září přistupovat k nepřizpůsobivým občanům a jejich chování v ulicích města ještě tvrději než dosud. Rozhodl o tom primátor města.

Jan Wolf, primátor Karviné: “K 1.9.2021 jsem zadal řediteli MP Karviná aby zřídil mini tým strážníků, kteří se budou zabývat pouze činností nepřizpůsobivých občanů. Reagujeme tak na novelu, kterou schválili poslanci a věřím tomu, že ji schválí i senát a prezident republiky. Měla by být platná k 1.1. 2022. Ta novela zajistí to, že pachatelům opakovaných přestupků bude strháváno finanční plnění ze sociálních dávek.”

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Budeme bez pardonu pokutovat vše, čeho se ti lidé dopustí. Ať to bude přestupek na úseku veřejného pořádku, znečišťování veřejného pořádku, rušení nočního klidu."

Strážníci se v ulicích města často setkávají s agresivitou, nerespektováním a slovním vulgarismem a výhrůžkami.

Ota Štěrba, strážník MP Karviná: "Útočí na nás slovně i fyzicky, za použití hmatů a chvatů je musíme zpacifikovat, případně převézt na protialkoholní stanici.”

Speciální hlídka bude sestavena ze čtyř fyzicky velmi dobře připravených strážníků a nápomocen jim bude i psovod.

---

V Ostravě-Jihu obnovili kontroly bytů

Bytové domy ve vlastnictví Ostravy-Jihu jsou opět pod kontrolou. Radnice je obnovila poté, co se opět začaly množit stížnosti obyvatel na špatné chování sousedů. Kontroly bytů v obvodu probíhají už 5 let.

Radnice Ostravy-Jihu opět kontroluje své bytové domy. V době pandemie totiž dostávala jednu stížnost za druhou. Slušným nájemníkům vadil zejména hluk a nepořádek ve společných prostorách a také množství cizích lidí, kteří se v domech pohybovali..

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Tyto kontroly musely být v době covidové pandemie omezeny, nicméně teď už situace povoluje, aby jsme je znovu obnovili, jelikož co se týká množství stížností, tak opravdu ten nárůst je velký.”

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: "Kontrolujeme jednak technický stav bytů, dále kontrolujeme počty nahlášených osob a taktéž kontrolujeme, zda nájemci užívají byt v souladu s nájemní smlouvou. K dnešnímu dni jsme uskutečnili 868 kontrol a v 83 případech jsme zjistili tak závažná pochybení, že došlo k ukončení nájmu."

Obnovené kontroly začaly v domě s 15 byty na ulici Patrice Lumumby v Zábřehu. Závažná pochybení byla zjištěna ve 4 případech.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Jednak se v bytech nacházel vyšší počet osob než je nahlášeno a dokonce jeden nájemce pronajal byt dalším lidem přes realitní kancelář."

Při kontrole se našly i odpadky ve společném prostoru sušárny a obyvatelé 3 bytů se ani po opakované návštěvě nepodařilo zastihnout. Všechny případy bude radnice neprodleně řešit.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: "Všem nájemcům budeme zasílat výzvu ke sjednání nápravy, popřípadě budeme podávat trestní oznámení.”

Obvod má ve své správě více než 5 tisíc bytů, do kterých ročně investuje desítky milionů korun. Proto nechce nájemníky, kteří je neužívají tak, jak mají. Kontroly tak budou probíhat častěji a intenzivněji.

---

Uživatelé Euniky mají na zahradě stezku pro bosé nohy

Karvinské středisko Eunika Slezské diakonie působí nově v Karviné-Hranicích. Pro své uživatele neustále vylepšuje zázemí a služby a nově také nechalo vyrobit na zahradu Stezku pro bosé nohy.

Středisko Eunika Slezské diakonie se druhým rokem nachází v Karviné-Hranicích, na ulici Kašparova, zázemí našlo ve stejné budově jako denní stacionář Galaxie centrum pomoci. Nabízí celkem tři služby Poradnu rané péče, Sociální aktivizační službu a Denní stacionář.  

Karolína Bobek Pazdziorová, sociální pracovnice: "Teď zrovna naše pracovnice dělají svícny a vázičky s uživateli. Tady ta přímá péče se týká toho, že uživatelé tvoří, ale pracovníci jim musí ve všem pomáhat buď slovně a ti, co nejsou schopni si to udržet fyzicky v těch rukou, tak se jim pomáhá, že jim to pracovník drží, pomáhá jim to lepit, aby byl viditelný výsledek a všichni byli spokojeni."

Uživatelé obou služeb se potkávají a sdílí společné zážitky. Nově třeba na zahradě, kde byla slavnostně otevřena speciální stezka pro bosé nohy. Zhotovena byla letos v červenci.

Adéla Hovorková, vedoucí střediska Eunika Slezské diakonie: "Podařila se vybudovat stezka s komponenty jako jsou lavice, ptačí budka a zvonkohra. Na tyto prvky si dokáže sáhnout uživatel mobilní i imobilní, dají se využívat hmatově."

Samotná stezka je dlouhá zhruba 10 metrů.

Jozef Janiš, technický ředitel spolku Bosá turistika: "Nachází se tam řada různých materiálů, od štěrku, písku, šišek, jehličí a další příjemné věci, které do toho dostaneme dostat, které jsou příjemné na chození. Nejlepší je, když je léto a dají se oválné kamene, šlapáky, tak se to nahřeje od sluníčka a je to příjemné, masíruje to nohu zároveň. Snažíme se to dělat tak, aby ten člověk měl z toho dobrý pocit, až se projde."

Adéla Hovorková, vedoucí střediska Eunika Slezské diakonie: "Smyslem té stezky je podpora klienta v aktivizaci, koordinaci pohybu, v kreativním myšlení."

Zvonkohra i krmítko a ptačí budka jsou dostupné i pro klienty na vozíčku.

---

Havířov investuje do oprav budovy táborového střediska

V Havířově si nemusí lámat hlavu tím, kde zajistí pro děti letní tábory. Turistická základna příspěvkové organizace města ale nyní potřebuje opravu. Rekonstrukce začne po posledním turnusu.

Havířov vlastní už desítky let rekreační středisko v podbeskydské obci Pstruží. Středisko volného času Asterix tam pravidelně pořádá také letní tábory, o které je enormní zájem. V areálu se nachází chatky, stany i zděná budova. Právě do té nyní město bude investovat 3,5 milionu korun.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Teď už chystají vlastně všechny kroky k tomu, aby mohla začít v září rekonstrukce fasády, aby se to zateplilo, udělala fasáda, střecha, protože to už je to poslední, co se tady bude dít a aby mohli mít pro příští sezonu všechno nachystáno a všechno komfortní.”

Dětem však ani tak nezáleží na komfortu, ale na programu, které si pro ně instruktoři připraví. Čtvrtý turnus se odehrává v duchu detektivních případů.

Lucie Vachulová, vedoucí tábora: "Detektiv X je neznámý celý tábor. Dozví se poslední den, o koho se jedná a detektiv X jim každý den připravil případ, se kterým mu pomáhají ho vyřešit."

anketa: "Já tu jezdím hodně rád tady na tábory a splnilo to moje očekávání.”

Jak se ti libí letošní program?

anketa: “Tenhle je nejlepší, na kterém jsem kdy byl.”

Ve čtvrtek celý den i noc prožily děti v dešti. Vedoucí měli obavy, aby se nerozvodnily potoky, které kolem areálu protékají. Naštěstí se tak nestalo.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-06-08-2021-16-00