Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ivo Vondrák: Jsem rád, když někdo dělá pro region více, než musí
  • Sdílená kola jsou v Ostravě neustále kradena a ničena
  • Jídelna krnovské nemocnice prošla modernizací
  • Havířovské slavnosti si nenechaly ujít tisíce lidí
  • Netradiční módní přehlídka v Hedvábném starém domě

Ivo Vondrák: Jsem rád, když někdo dělá pro region více, než musí

Spisovatelka Karin Lednická se stala Osobností MS kraje při vyhlášení Ceny hejtmana za společenskou odpovědnost za rok 2020. Kromě ní bylo oceněno dalších 8 společností a institucí a jeden dobrovolník.

Ceny hejtmana MS kraje za společenskou odpovědnost byly rozdány podvanácté.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Mám toto vyhlašování rád, protože oceňujeme osobnosti a společnosti, které dělají pro region více, než jen to, co potřebují pro svou práci.“

Prestižní cenu Osobnost roku se porota rozhodla udělit spisovatelce Karin Lednické především za její román Šikmý kostel.

Karin Lednická, Osobnost MS kraje: „Je to pro mě mimořádné ocenění, děkuji porotě i čtenářům.“

Mezi dalšími oceněnými byla například obec Staré Hamry, městský obvod Slezská Ostrava, stavební společnost HSF system nebo třeba poskytovatel nájemního bydlení Heimstaden.

Jan Rafaj, generální ředitel společnost Heimstaden Czech: „Pracujeme na změně svého image a tato cena je pro nás do budoucna velkou výzvou.“

Ceny za společenskou odpovědnost za rok 2020 získaly také ostravský hotel Mercure, nezisková organizace Péče srdcem, Mendelovo gymnázium Opava, nadační fond Kousek po kousku a dobrovolník z projektu BoSmePartyja Lukáš Guřan.

---

Sdílená kola jsou v Ostravě neustále kradena a ničena

Provozovatel sdílených jízdních kol v Ostravě svádí marný boj se zloději. V některých částech města se v jednom dni ztratilo i více než 10 kol a když pak byly některé nalezeny, měly vylomené zámky. Ostrava je na tom nejhůře nejen z České republiky, ale ze všech měst Evropy, kde Nextbike kola provozuje.

V neděli 5. září zadržela hlídka Městské policie Ostrava kousek od centra Vítkovic chlapce, který se násilím snažil odblokovat sdílené jízdní kolo. Všimli si ho strážníci u monitorů kamerového systému.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Byl zadržen mladistvý, který jel na poškozeném sdíleném jízdním kole. Toto jednání bude oznámeno příslušnému správnímu orgánu a rovněž na orgán sociálně právní ochrany dětí." 

Toto byl případ, jakých se v Ostravě staly v létě desítky a provozovatel sdílených jízdních kol jen bezradně opravuje a hledá kradená kola. Tady můžete vidět některá z nich ve skladu, kde čekají na opravu. 

Jan Hummel, zástupce společnosti Nextbike: "V současné době je mimo asi 250 kol. Úspěšně se nám daří ta kola dávat zpátky do provozu díky tomu, že jsme na tomto místě a jsme schopni z těch součástek, které nám zbyly, dávat ty zámky zpátky." 

Zloděj vylomí zámek a zajede si kam potřebuje. Na zpáteční cestu si pak buď kolo vezme znovu a nebo, když už ho někdo odvezl, ukradne jiné. Nextbike kola třeba po týdnu někde najde zničená. Často ve vyloučených lokalitách.  

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Od začátku července jsme přijali 74 oznámení od poškozené společnosti. Jedná se o 3 trestné činy a ve zbytku se jedná o přestupková jednání." 

Problémem je, že škoda za vylomený zámek je 2 a půl tisíce, takže se jedná o přestupek, který řeší úřady. Těm se pak prý už nedaří pachatele předvolat.

Jan Hummel, zástupce společnosti Nextbike: "Z těch zkušeností víme, že to převážně dělají lidé, kteří ještě nejsou ani zletilí, takže o to je ten problém větší." 

Policisté a strážníci se v posledních dnech na sdílená kola zaměřují a pokles krádeží je už prý patrný. Může to ale také být chladným počasím. 

---

Jídelna krnovské nemocnice prošla modernizací

V krnovské nemocnici prošla kompletní modernizací jídelna z 50. let. Vše v ní bylo tmavé a zastaralé a zaměstnanci se tam necítili moc dobře. Teď získali komfortní a navíc klimatizovaný prostor s moderními technologiemi.

Ponurá jídelna krnovské nemocnice se proměnila v moderní útulný a prosvětlený prostor. Po kompletní rekonstrukci získala nejen nový interiér, ale i vybavení, díky kterému bude sloužit i ke společenským a jiným akcím.

Ladislav Václavec, ředitel krnovské nemocnice: “Jídelna byla opravdu z 50. let, bylo staré obložení, všechno. Hlavní výhodou je, že prostory jsou klimatizovány, takže i v letních měsících tady bude příjemně. Je to teprve začátek, protože chceme celou budovu v rámci výzvy, kde je rekuperace domu s fotovoltaikou, tak ji chceme dát do celého domu a namontovat fotovoltaické panely."

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: "Ta jídelna, když se podíváme za mnou, tak vypadá už opravdu moderně a myslím si, že zaměstnanci mají být na co pyšní."

V jídelně s kuchyní, která prošla modernizací už dříve, vaří pro celou nemocnici, tedy nejen pro zaměstnance. Denně navaří až 1200 jídel.

Lumír Válek, vedoucí provozu: "Vaříme diety, které jsou dělané tak, aby vyhovovaly jak zaměstnancům, tak pacientům. "

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: “Tady budou mít zdravotníci skutečně exkluzivní prostory perfektně vybavené. Může to sloužit i ke vzdělávacím účelům, takže perfektní.”

Jídelna je rozdělena na dvě části s kapacitou 54 a 160 míst k sezení. Modernizace si vyžádala 2 a půl milionů korun.

---

Havířovské slavnosti si nenechaly ujít tisíce lidí

Havířov navázal na tradici před pandemiÍ a uspořádal opět dvoudenní slavnosti. Zájem ze strany lidí byl obrovský. Hned na první kapelu přišly tisíce lidí a před vstupem do areálu se tvořily velké fronty. Což fanouškům vadilo.

Tisíce lidí proudily v pátek i v sobotu na dlouho očekávané Havířovské slavnosti. A není divu. Kultura už všem chyběla a festival, který nabízel to nejlepší z české a slovenské scény, si nechtěli lidé nechat ujít.

anketa: “Atmosféra je úplně skvělá a přišla jsem zejména Ewu Farnou a Kryštofa a samozřejmě na ohňostroj.”

Velké koncerty už hodně chyběly i umělcům.

Marek Ztracený, zpěvák: “Je to pro nás takový vrchol léta, protože jsme odjeli fantastické turné a moc jiných koncertů jsme neodehráli a tento jsme si tam nechali, protože jsme se těšili a vždy jsme si tady chtěli zahrát na této akci a to se povedlo." 

Jednu kaňku ale slavnosti mají, v pátek se před branami tvořily obrovské fronty.

anketa: “Katastrofa. To se mi hodně nelíbilo, abych stála, když mám lístek z předprodeje. Dvě hodiny, aby mi dali pásku na ruku, to se hodně nepovedlo. Dneska zase hodinu.”

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Včera se nepovedla jedna věc. Samozřejmě v okamžiku, kdy přišlo najednou spousta lidí, tak u brány byla delší fronta, ale je to po delší době festivalová akce tohoto rozsahu, takže organizátoři to řešili průběžně. Je to velká akce a občas přináší i problémy."

Zájem o slavnosti byl opravdu velký, svědčí o tom i skutečnost, že po oba dny byla kapacita areálu zcela naplněna.

---

Netradiční módní přehlídka v Hedvábném starém domě

Hedvábný starý dům v Ostravě-Kunčičkách zažil velkou módní show. Vůbec poprvé tady uspořádala módní přehlídku v goticko romantickém stylu návrhářka a malířka Marcela Vymyslická. Její součástí byla i jedinečná výstava obrazů.

V Ostravě se uskutečnila netradiční interaktivní módní přehlídka. Proběhla na zahradě Hedvábného starého domu a spojená byla i s ochutnávkou kvalitních vín z Jižní Moravy, ukázkou šabráže, tedy otevírání lahve šampaňského šavlí a výstavou obrazů.

Marcela Vymyslická, módní návrhářka: “Je to poprvé a je to úplně super. Šíleně náročné, ale je to strašně fajn, takže jsem strašně ráda, že tady přišli lidi, že je to v takovém hezkém rytmu. Modelky předvedou styl Gothic, ale já jsem si udělala takový Gothic street a do toho vklouzne jedna romantická bytost, která bude předvádět takovou romantickou módu."

Anketa: modelky: “Je to vlastně na pomezí klasické fashion módy a stylu Gothic. Cítím se velmi komfortně a šla bych v tom klidně i do města.”

“Mám jediný romantický model. Všechny modelky budou v gotickém stylu a já právě budu mít romantický. Já jsem třeba z Jižní Moravy, tak tohle bych si třeba vzala k nám na ples.”

“Prostě wow. První přehlídka, první líčení, jsem z toho úplně nadšený.”

Kdo chtěl, tak se po přehlídce mohl nechat nalíčit a nechyběl ani stylista, který zájemcům poradil, jak se správně oblékat.

Anketa: návštěvníci módní přehlídky: “Bylo to famózní, úžasné. Marcela je neskutečně kreativní člověk a je vidět, jak umí překrásně spojovat materiály a hlavně to, co je jako designér, co vymyslí a její umělecká tvorba, která se přenáší potom na ty nositelné věci, takže za mě naprosto fantastický zážitek.”

“Pro mě je to srdeční záležitost, je to prostě bezvadné a ten gotik styl, ostatně na mě vidíte, že to může žena nosit každého věku.”

Gothic styl se vrací v oblékání do éry viktoriánské Anglie.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat