Nový most přes Ostravici bude ozdobou města
Ostrava chystá stavbu nového mostu přes řeku Ostravici, který by se měl stát další dominantou. Jeho autor architekt Roman Koucký prý v jeho vzhledu spojuje historii i budoucnost města. Jeho ocelový povrch nebude chránit žádný nátěr, ale speciální koroze.
K nejznámějším dominantám Ostravy, jako je věž Nové radnice, Most Miloše Sýkory nebo Bolt Tower, brzy přibude další. Půjde o most podle návrhu známého architekta Romana Kouckého, který by měl nahradit nevzhledné betonové monstrum.
Roman Koucký, architekt, autor návrhu: „Mosty mají mezi stavbami zvláštní výsostné postavení. Bez ohledu na dobu, ve které vznikaly, byly vždy vrcholem technických možností a umu jejich stavitelů. Mnohdy jsou města samotná charakterizována svými mosty. Obyvatelé i návštěvníci města často směřují právě k mostům. Rodiče je ukazují svým dětem a vysvětlují na nich síly, které přenášejí… Nový most spojí ‘dvě‘ Ostravy Moravskou a Slezskou. Každá má jiný charakter. Aby byl nový most symbolem jejich setkání, má každá stejnou část asymetrické nosné konstrukce mostu, které se symbolicky potkávají nad řekou. Jakou by vzepjaté zvíře ze znaků obou měst stálo každé na svém břehu, položilo svou sílu na břeh protější a spolu tak překlenuly řeku.“
Silniční most, který spojuje oblast Nové Karoliny a Slezskou Ostravu patří MS kraji. Pro Ostravu ale jde o důležité rozvojové území a proto chce o jeho vzhledu rozhodovat.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Současný most je v majetku Moravskoslezského kraje, navazuje však na lokalitu, která prochází významnou transformací, učinili jsem proto základní dohodu s krajem o záměru realizovat nový most ze strany města za spolufinancování kraje. Tu bude nutno dále schválit kompetentními orgány města i kraje. Předložený návrh tak již nyní reflektuje připravované i realizované infrastrukturní projekty města a je definován v širším rozsahu než prostou rekonstrukcí stávajícího mostu, např. vazbou na nábřeží, cyklostezky či prodloužení ulice Pivovarské, resp. nově plánovanou ulici ‘Univerzitní‘.“
Radek Podstawka, náměstek hejtmana MS kraje: "Moravskoslezský kraj ročně opraví zhruba 30 svých mostů, vítáme, že se do této rekonstrukce zapojí město Ostrava. Most se díky tomu dočká opravy s přidanou hodnotou, plnit bude nejen dopravní funkci, ale obohatí krajské město také z architektonického a estetického hlediska.“
Most bude dlouhý asi 100 metrů. Uprostřed budou dva jízdní pruhy pro auta a po obou krajích budou chodníky a cyklostezky. Zábradlí bude skleněné. Podél celého mostu budou chrliče ohně, které se budou pravidelně spouštět.
---
Spirála Ostrava otevřela nové prostory na Dubině
Nezisková organizace Spirála slavnostně otevřela nové zrekonstruované prostory na ulici Jaromíra Matuška na Dubině. Dosud sídlila v malých prostorách bez zázemí pro své vedení i pracovníky, kteří jinak pracují v terénu, kde pomáhají duševně nemocným lidem.
Nezisková organizace Spirála, která pomáhá a také zaměstnává duševně nemocné, po letech sídlí v důstojných prostorách, kde všichni mají své zázemí. A to v bývalé Mateřské škole Matušky v Ostravě-Dubině. Na její rekonstrukci se podíleli všichni zaměstnanci a opravdu se jim povedla.
Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: “Jsou to nové prostory, kde mohou lidé s duševním onemocněním pracovat, ať už tady v šicí dílně, čili pomáhat při výrobě i jiných nějakých materiálů pro Spirálu i v rámci občerstvení. A to je dobře, protože lidé s duševním onemocněním si zaslouží být v přirozeném prostředí.”
Eva Krestová, ředitelka neziskové organizace Spirála Ostrava: “Pracuje nás tady celkem asi 20 a lidé, kteří mají nějaké zdravotní omezení tady pracuje asi 15 průběžně. Oni se tady střídají, protože mají zkrácené pracovní úvazky a kromě toho tady probíhá sociální služba pro klienty, kdy tady denně obstaráme třeba 10 klientů.”
Do Spirály může přijít kdokoliv nechat si cokoliv vyrobit, nebo si můžete jejich výrobky zakoupit v centru Ostravy na Tyršově ulici a podpořit tak vznik nových pracovních míst pro handicapované.
Duševně nemocní lidé ovšem nepracují jen v šicí dílně, ale chodí také uklízet, starají se firmám o zeleň, nebo zajišťují catering. V nových prostorách budou probíhat i skupinové terapie a workshopy.
---
Aplikace ukáže na mapě volební místnost
Opavským voličům aplikace poradí, kde se nachází jejich volební místnost. Podle místa trvalého bydliště si mohou vyhledat, kam jít 8. a 9. října odevzdat ve volbách do Poslanecké sněmovny svůj hlas.
Svou adresu oproti loňským volbám do krajského zastupitelstva v Opavě nyní mění hned tři volební okrsky z 59.
Martina Věntusová, členka volebního štábu, Magistrát města Opavy: „Každý volič dostane do modré úřední obálky mapku s informací o změně. Letáčky budou také umístěny na budovách původních volebních místnostech.“
* volební okrsek č. 6: dříve: Slezské gymnázium - nyní: DENNÍ STACIONÁŘ CHARITY OPAVA, Kylešovská 4
* volební okrsek č. 33: dříve: Školní statek - nyní: MASARYKOVA STŘEDNÍ ŠKOLA ZEMĚDĚLSKÁ, Purkyňova 12
* volební okrsek č. 4001: dříve: Obecní úřad Podvihov - nyní: KULTURNÍ DŮM PODVIHOV, POLOMSKÁ 106/5
Pokud by i tak někdo z Opavanů váhal, kam přesně jít odevzdat ve volbách do Poslanecké sněmovny svůj hlas, pomůže mu v tom aplikace dostupná na webových stránkách města.
Roman Konečný, mluvčí Magistrátu města Opavy: „Aplikace je velmi jednoduchá, intuitivní. Buď mohu napsat adresu svého bydliště a ukáže se mi přímo číslo okrsku + volební místnost, do které mám jít odevzdat hlas. Nebo si kliknu myší na mapu, přímo na místo, kde bydlím, a opět se mi ukáže číslo volebního okrsku a volební místnost, její adresa. Na přiložené fotografii se mohu podívat, jak ta volební místnost vypadá.“
Voliči se tak dozví nejen do kterého volebního okrsku podle místa trvalého bydliště patří, ale také to, zda nedošlo k rozdělení či sloučení již zavedených okrsků. A aplikace, samozřejmě, informuje také o změně adresy volebních místností.
Příští rok, kdy se budou konat komunální volby, se z aplikace zájemci nově dozví, zda volební místnosti v konkrétním okrsku mají bezbariérový přístup. To uvítají především starší a hendikepovaní lidé. Kteří se tak v případě špatné dostupnosti volební místnosti mohou rozhodnout pro vyžádání přenosné schránky.
---
Nejdelší práci s přípravou voleb mají správní odbory obcí
Senátní, krajské, parlamentní, komunální a prezidentské. V posledních letech nás v každém roce čekají nějaké volby. Pro voliče jde o hlasování většinou v jeden den a na stejném místě. Ti, kteří volby připravují, se však jimi zabývají týdny pře jejich konáním.
Na městských úřadech a magistrátech chystají volby správní odbory, na malých obcích vedení obce.
Jiří Ondrášek, mluvčí MěÚ Bruntál: „Příprava na volby je dlouhodobý proces, začíná v podstatě vyhlášením voleb ve sbírce zákonů. Naši pracovníci správního odboru provádějí úkony, související s přípravou a konáním voleb do sněmovny prakticky tři měsíce před jejich konáním.“
To však zdaleka není všechno, volby se od sebe liší, stejně jako jejich organizace.
Jiří Ondrášek, mluvčí MěÚ Bruntál: „Rozdíl mezi místními volbami a parlamentními volbami je, pokud jde o přípravu, zásadní. Parlamentní volby jsou organizačně jednodušší, pokud jde o komunální nebo chceme-li místní volby, zde probíhá registrace, jsme registračním úřadem, to znamená, podávají se kandidátní listiny, probíhá jejich kontrola, probíhá jejich příprava do tisku a spousta dalších úkonů.“
V loňském i letošním roce je průběh voleb navíc komplikován koronavirovou situací. I na to musí úřady reagovat.
Jiří Ondrášek, mluvčí MěÚ Bruntál: „Příprava a konání voleb se řídí směrnicí ministerstva zdravotnictví. Veškerá opatření jsou uvedena v internetových zdrojích ministerstva vnitra. Za nás jde především o ochranu dýchacích cest a, jak vidíme v okolí, přípravu tzv. drive-in stanoviště pro voliče, kteří jsou v izolaci nebo v karanténě.“
V samotném Bruntále čeká voliče jedna novinka v podobě dvou nových volebních místností, umístěných v dolních prostorách společenského domu. Všechny voliče, kterých se změna dotýká, již správní odbor informoval společně s distribucí volebních lístků.
---
Klienti Nového domova si užívali vinobraní
Klienti karvinského Nového domova se společně s rodinnými příslušníky, ošetřovatelkami i sociálními pracovnicemi bavili u tradičního Vinobraní. K poslechu i tanci jim hrála živá hudba.
Pro klienty Nového domova uspořádalo vedení společně se sociálními pracovnicemi tradiční Vinobraní, které k podzimu neodmyslitelně patří.
Daniel Rychlík, ředitel Nového domova: "Na začátku jsme přivítali mažoretky, v tuto chvíli klienti ochutnávají vína z moravských vinařství, tančí se a nálada je výborná."
O hudební program se postarala Jiřina Pifková se svým manželem. V Novém domově pracuje tři měsíce jako ošetřovatelka v přímé péči. Dříve sem docházela jako dobrovolnice.
Jiřina Pifková, ošetřovatelka v přímé péči: "Tady už hrajeme dva roky, je to náš koníček a chceme lidi dělat šťastnými."
anketa: klienti Nového domova: "Velice hezké, máme radost, že se něco takového uspořádalo pro nás v domově důchodců. Vínko dobré, koláčky taky, které připravili, všechno je dobré." "Moc dobře se mi to líbí."
V říjnu čekají klienty ještě další společenské akce, třeba Bingo nebo dámská jízda.
---