Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Aplikace ukáže na mapě volební místnost
  • Nejdelší práci s přípravou voleb mají správní odbory obcí
  • Vítr vyvracel stromy a strhával střechy, turistům nevadil
  • Lidé jsou spokojeni s prací Technických služeb
  • Studentka z Nového Jičína vydala fantasy knihu

Aplikace ukáže na mapě volební místnost

Opavským voličům aplikace poradí, kde se nachází jejich volební místnost. Podle místa trvalého bydliště si mohou vyhledat, kam jít 8. a 9. října odevzdat ve volbách do Poslanecké sněmovny svůj hlas.

Svou adresu oproti loňským volbám do krajského zastupitelstva v Opavě nyní mění hned tři volební okrsky z 59.

Martina Věntusová, členka volebního štábu, Magistrát města Opavy: „Každý volič dostane do modré úřední obálky mapku s informací o změně. Letáčky budou také umístěny na budovách původních volebních místnostech.“


 *  volební okrsek č. 6:                                                                                                                                                                                 dříve: Slezské gymnázium -  nyní: DENNÍ STACIONÁŘ CHARITY OPAVA, Kylešovská 4

* volební okrsek č. 33:                                                                                                                                                                                  dříve: Školní statek  -  nyní: MASARYKOVA STŘEDNÍ ŠKOLA ZEMĚDĚLSKÁ, Purkyňova 12

* volební okrsek č. 4001:                                                                                                                                                                                dříve: Obecní úřad Podvihov -  nyní: KULTURNÍ DŮM PODVIHOV, POLOMSKÁ 106/5


Pokud by i tak někdo z Opavanů váhal, kam přesně jít odevzdat ve volbách do Poslanecké sněmovny svůj hlas, pomůže mu v tom aplikace dostupná na webových stránkách města.

Roman Konečný, mluvčí Magistrátu města Opavy: „Aplikace je velmi jednoduchá, intuitivní. Buď  mohu napsat adresu svého bydliště a ukáže se mi přímo číslo okrsku + volební místnost, do které mám jít odevzdat hlas. Nebo si kliknu myší na mapu, přímo na místo, kde bydlím, a opět se mi ukáže číslo volebního okrsku a volební místnost, její adresa. Na přiložené fotografii se mohu podívat, jak ta volební místnost vypadá.“

Voliči se tak dozví nejen do kterého volebního okrsku podle místa trvalého bydliště patří, ale také to, zda nedošlo k rozdělení či sloučení již zavedených okrsků. A aplikace, samozřejmě, informuje také o změně adresy volebních místností.

Příští rok, kdy se budou konat komunální volby, se z aplikace zájemci nově dozví, zda volební místnosti v konkrétním okrsku mají bezbariérový přístup. To uvítají především starší a hendikepovaní lidé. Kteří se tak v případě špatné dostupnosti volební místnosti mohou rozhodnout pro vyžádání přenosné schránky.

---

Nejdelší práci s přípravou voleb mají správní odbory obcí

Senátní, krajské, parlamentní, komunální a prezidentské. V posledních letech nás v každém roce čekají nějaké volby. Pro voliče jde o hlasování většinou v jeden den a na stejném místě. Ti, kteří volby připravují, se však jimi zabývají týdny pře jejich konáním.

Na městských úřadech a magistrátech chystají volby správní odbory, na malých obcích vedení obce.

Jiří Ondrášek, mluvčí MěÚ Bruntál: „Příprava na volby je dlouhodobý proces, začíná v podstatě vyhlášením voleb ve sbírce zákonů. Naši pracovníci správního odboru provádějí úkony, související s přípravou a konáním voleb do sněmovny prakticky tři měsíce před jejich konáním.“

To však zdaleka není všechno, volby se od sebe liší, stejně jako jejich organizace.

Jiří Ondrášek, mluvčí MěÚ Bruntál: „Rozdíl mezi místními volbami a parlamentními volbami je, pokud jde o přípravu, zásadní. Parlamentní volby jsou organizačně jednodušší, pokud jde o komunální nebo chceme-li místní volby, zde probíhá registrace, jsme registračním úřadem, to znamená, podávají se kandidátní listiny, probíhá jejich kontrola, probíhá jejich příprava do tisku a spousta dalších úkonů.“

V loňském i letošním roce je průběh voleb navíc komplikován koronavirovou situací. I na to musí úřady reagovat.

Jiří Ondrášek, mluvčí MěÚ Bruntál: „Příprava a konání voleb se řídí směrnicí ministerstva zdravotnictví. Veškerá opatření jsou uvedena v internetových zdrojích ministerstva vnitra. Za nás jde především o ochranu dýchacích cest a, jak vidíme v okolí, přípravu tzv. drive-in stanoviště pro voliče, kteří jsou v izolaci nebo v karanténě.“

V samotném Bruntále čeká voliče jedna novinka v podobě dvou nových volebních místností, umístěných v dolních prostorách společenského domu. Všechny voliče, kterých se změna dotýká, již správní odbor informoval společně s distribucí volebních lístků.

---

Vítr vyvracel stromy a strhával střechy, turistům nevadil

Několik desítek zásahů souvisejících se silným větrem mají za sebou hasiči z celého Moravskoslezského kraje. K prvním případům začali vyjíždět v úterý dopoledne.

Nejčastěji byly hasičské jednotky volány k zásahům u vyvrácených nebo zlomených stromů. Například v Raškovicích ale hasiči zajišťovali utrženou střechu na místní prodejně.

V obci Krásná na Frýdecko-Místecku poryv větru vyvrátil statný strom, který spadl na silnici a jen těsně minul elektrické vedení.

Anketa: “Veliká rána a úplně oblak nějakého prachu, ale odkud se to vzalo, nevím.”

Před silným větrem, který by mohl působit škody, včas varovali meteorologové. Na stanici na Lysé hoře byl nejsilnější poryv větru zaznamenán ve 13 hodin. Právě v té době jsme tam byli s kamerou.

Milan Čermák, meteorolog ČHMÚ: “Průměrná rychlost větru byla 20 m/s, zatím. V nárazech to bylo maximálně 28 m/s.”

Tato hodnota činí po přepočtu 100 km/hod, což není na Lysé hoře nic mimořádného. Silného větru se nebáli ani turisté, kteří na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd v úterý vystoupali.

Anketa: “Šlo se perfektně. Vítr fouká až nahoře dole to bylo dobré. Mezi stromy nefoukalo, takže paráda. A tady nahoře jsme se schovali v chatě.”

Pro nejbližší dny meteorologové očekávají běžné říjnové počasí.



---

Lidé jsou spokojeni s prací Technických služeb

Veřejné osvětlení, nasvětlení přechodů a vánoční výzdoba. To jsou nejlépe hodnocené položky v souboru letošních otázek, které dávaly Technické služby ve Frýdku-Místku občanům. Zjišťovaly tak spokojenost veřejnosti s jejich prací. Do ankety se zapojilo přes 460 lidí.

Během srpna chodily po Frýdku-Místku dvě studentky, které zpovídaly náhodné kolemjdoucí. Ptaly se jich, jak jsou spokojeni s prací Technických služeb.

Anketa: 1) "Já myslím, že jsem hodnotil objektivně a dobře." 2.) "Průzkum probíhal rychle, příjemně, slečny se snažily a odpovídal jsem popravdě a snažil jsem se odpovídat na to, s čím opravdu mám zkušenosti a z toho, co jsem tady ve Frýdku léta zažil. během toho, když jsem tady žil." 3.) "Jo, bylo to v pohodě a průzkum byl fajn." 4.) "Jsem rád, že to tady proběhlo, protože se takto můžeme dozvědět co se lidem nelíbí a mělo by to probíhat častěji."

 Adéla Dunatová, průzkum spokojenosti TS FM: "Ptáme se na veřejné osvětlení, nasvětlení přechodů, vánoční výzdobu, stav autobusových zastávek, dětských hřišť, laviček, čistota veřejných WC a zeleň. Jestli ví, že Technické služby jsou partneři různých akcí. Většinou jsou lidé spokojení."

Průzkum probíhal ve Frýdku i v Místku, ale také v okrajových částech města. Zastoupení v něm měly zároveň různé věkové kategorie respondentů.

Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Bylo osloveno celkem 461 respondentů. Zhruba polovina v Místku, polovina ve Frýdku. S tím, že byly klasické otázky, které sledujeme už dlouhodobě od roku 2004, kdy jsme to testování zahájili. Jak jsou občané spokojeni s těmi našimi činnostmi. My si klademe dlouhodobý cíl minimálně 75 procentní spokojenost v té dané oblasti."

Anketa: 2.) "Konkrétně určitě osvětlení vánoční a údržba zeleně ta je myslím ve Frýdku dlouhodobě na velmi kvalitní úrovni." 3.) "Spíš jsem souhlasil a pozitivně."

Adéla Dunatová, průzkum spokojenosti TS FM: "Většinou ta zeleň se nejvíce líbí a vánoční výzdoba se líbí."

Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Musím říct, že je dlouhodobá spokojenost s veřejným osvětlením, s nasvětlením přechodů, s vánoční výzdobou, kde se ta spokojenost pohybuje kolem 90 procent. Docela jsem překvapen, díky tomu, že v posledních letech došlo ke změně v systému kosení zeleně, tak i tam je ta spokojenost relativně vysoká. 80 procent ve frýdecké části, 84 v místecké."

Nepatrný pokles zaznamenala anketa v oblasti zimní údržby. Kde byla spokojenost na 73 procentech.

Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Menší pokles máme v úklidových pracích, kde některé ty připomínky a dotazy směřují i do oblasti odpadků kolem kontejnerů, kolem odpadkových košů, kde to přímo není naše oblast, ale spíš záležitost kolegů z Frýdecké skládky. Dlouhodobě hrubá nespokojenost je s parkováním v některých sídlištních částech. Samozřejmě občané poukazují na nedostatek veřejných toalet na území města a z čeho mám asi největší radost, je přetrvávající nárůst spokojenosti v oblasti údržby městského mobiliáře. Konkrétně těch dětských hřišť, autobusových zastávek, laviček, kde od roku 2017 zaznamenáváme plynulý nárůst a dneska ta spokojenost už je kolem 70 procent."

Závěry z vyhodnocení společně s důvody jednotlivých nespokojeností budou předány zástupcům města k projednání a případnému zahrnutí zlepšení kritizovaných oblastí do investičních plánů města. Nedostatky, které je možné napravit, budou odstraněny v co nejkratším termínu.

---

Studentka z Nového Jičína vydala fantasy knihu

Studuje vysokou školu, je dobrovolnicí ADRY - a teď vydala knihu. Takový rytmus má život Adély Jedlitschkové (Jedličkové) z Nového Jičína. Z prvního dílu svého “Liščího proroctví” plánuje pentalogii.

Adéla Jedlitschková z Nového Jičína si splnila sen. V ruce drží svou knihu Liščí proroctví. Její dílo spatřilo světlo světa po roce usilovné práce, ale cesta k němu začala vlastně už v autorčině dětství.

Adéla Jedlitschková, autorka knížky: “Já vlastně píšu už od šesti let, takové nějaké povídky o svém psovi a o věcech, které mě v určitých letech bavily. První knížku jsme ručně napsala asi ve čtvrté třídě a asi od šestnácti jsem začala něco psát a zjistila jsem, že to možná bude ta pravá, kterou vydám. Takže je to ono a bude to pentalogie.”

První díl, který dopsala mezi maturitou a přijímacími zkouškami na vysokou školu v roce 2020, má podtitul Za hranicemi lesa. Knížka je určena všem, koho baví fantasy svět. Vyšla v nákladu tisíc kusů.

Adéla Jedlitschková, autorka knížky: “Je to příjemné, strašně jsme se na to těšila. Člověk, když to píše v tom wordu, tak nevidí, jak je ta knížka dlouhá, jak je tlustá, jak bude vypadat, takže je to velmi příjemný pocit konečně ji vidět a držet.”

Adéla Jedlitschková studuje psychologii a kromě své velké záliby ve čtení fantasy beletrie také například působí v Novém Jičíně jako dobrovolnice u dětí v programu ADRY.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
06. října 2021, 17:00

Aplikace ukáže na mapě volební místnost

Opavským voličům aplikace poradí, kde se nachází jejich volební místnost. Podle místa trvalého bydliště si mohou vyhledat, kam jít 8. a 9. října odevzdat ve volbách do Poslanecké sněmovny svůj hlas.

Svou adresu oproti loňským volbám do krajského zastupitelstva v Opavě nyní mění hned tři volební okrsky z 59.

Martina Věntusová, členka volebního štábu, Magistrát města Opavy: „Každý volič dostane do modré úřední obálky mapku s informací o změně. Letáčky budou také umístěny na budovách původních volebních místnostech.“


 *  volební okrsek č. 6:                                                                                                                                                                                 dříve: Slezské gymnázium -  nyní: DENNÍ STACIONÁŘ CHARITY OPAVA, Kylešovská 4

* volební okrsek č. 33:                                                                                                                                                                                  dříve: Školní statek  -  nyní: MASARYKOVA STŘEDNÍ ŠKOLA ZEMĚDĚLSKÁ, Purkyňova 12

* volební okrsek č. 4001:                                                                                                                                                                                dříve: Obecní úřad Podvihov -  nyní: KULTURNÍ DŮM PODVIHOV, POLOMSKÁ 106/5


Pokud by i tak někdo z Opavanů váhal, kam přesně jít odevzdat ve volbách do Poslanecké sněmovny svůj hlas, pomůže mu v tom aplikace dostupná na webových stránkách města.

Roman Konečný, mluvčí Magistrátu města Opavy: „Aplikace je velmi jednoduchá, intuitivní. Buď  mohu napsat adresu svého bydliště a ukáže se mi přímo číslo okrsku + volební místnost, do které mám jít odevzdat hlas. Nebo si kliknu myší na mapu, přímo na místo, kde bydlím, a opět se mi ukáže číslo volebního okrsku a volební místnost, její adresa. Na přiložené fotografii se mohu podívat, jak ta volební místnost vypadá.“

Voliči se tak dozví nejen do kterého volebního okrsku podle místa trvalého bydliště patří, ale také to, zda nedošlo k rozdělení či sloučení již zavedených okrsků. A aplikace, samozřejmě, informuje také o změně adresy volebních místností.

Příští rok, kdy se budou konat komunální volby, se z aplikace zájemci nově dozví, zda volební místnosti v konkrétním okrsku mají bezbariérový přístup. To uvítají především starší a hendikepovaní lidé. Kteří se tak v případě špatné dostupnosti volební místnosti mohou rozhodnout pro vyžádání přenosné schránky.

---

Nejdelší práci s přípravou voleb mají správní odbory obcí

Senátní, krajské, parlamentní, komunální a prezidentské. V posledních letech nás v každém roce čekají nějaké volby. Pro voliče jde o hlasování většinou v jeden den a na stejném místě. Ti, kteří volby připravují, se však jimi zabývají týdny pře jejich konáním.

Na městských úřadech a magistrátech chystají volby správní odbory, na malých obcích vedení obce.

Jiří Ondrášek, mluvčí MěÚ Bruntál: „Příprava na volby je dlouhodobý proces, začíná v podstatě vyhlášením voleb ve sbírce zákonů. Naši pracovníci správního odboru provádějí úkony, související s přípravou a konáním voleb do sněmovny prakticky tři měsíce před jejich konáním.“

To však zdaleka není všechno, volby se od sebe liší, stejně jako jejich organizace.

Jiří Ondrášek, mluvčí MěÚ Bruntál: „Rozdíl mezi místními volbami a parlamentními volbami je, pokud jde o přípravu, zásadní. Parlamentní volby jsou organizačně jednodušší, pokud jde o komunální nebo chceme-li místní volby, zde probíhá registrace, jsme registračním úřadem, to znamená, podávají se kandidátní listiny, probíhá jejich kontrola, probíhá jejich příprava do tisku a spousta dalších úkonů.“

V loňském i letošním roce je průběh voleb navíc komplikován koronavirovou situací. I na to musí úřady reagovat.

Jiří Ondrášek, mluvčí MěÚ Bruntál: „Příprava a konání voleb se řídí směrnicí ministerstva zdravotnictví. Veškerá opatření jsou uvedena v internetových zdrojích ministerstva vnitra. Za nás jde především o ochranu dýchacích cest a, jak vidíme v okolí, přípravu tzv. drive-in stanoviště pro voliče, kteří jsou v izolaci nebo v karanténě.“

V samotném Bruntále čeká voliče jedna novinka v podobě dvou nových volebních místností, umístěných v dolních prostorách společenského domu. Všechny voliče, kterých se změna dotýká, již správní odbor informoval společně s distribucí volebních lístků.

---

Vítr vyvracel stromy a strhával střechy, turistům nevadil

Několik desítek zásahů souvisejících se silným větrem mají za sebou hasiči z celého Moravskoslezského kraje. K prvním případům začali vyjíždět v úterý dopoledne.

Nejčastěji byly hasičské jednotky volány k zásahům u vyvrácených nebo zlomených stromů. Například v Raškovicích ale hasiči zajišťovali utrženou střechu na místní prodejně.

V obci Krásná na Frýdecko-Místecku poryv větru vyvrátil statný strom, který spadl na silnici a jen těsně minul elektrické vedení.

Anketa: “Veliká rána a úplně oblak nějakého prachu, ale odkud se to vzalo, nevím.”

Před silným větrem, který by mohl působit škody, včas varovali meteorologové. Na stanici na Lysé hoře byl nejsilnější poryv větru zaznamenán ve 13 hodin. Právě v té době jsme tam byli s kamerou.

Milan Čermák, meteorolog ČHMÚ: “Průměrná rychlost větru byla 20 m/s, zatím. V nárazech to bylo maximálně 28 m/s.”

Tato hodnota činí po přepočtu 100 km/hod, což není na Lysé hoře nic mimořádného. Silného větru se nebáli ani turisté, kteří na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd v úterý vystoupali.

Anketa: “Šlo se perfektně. Vítr fouká až nahoře dole to bylo dobré. Mezi stromy nefoukalo, takže paráda. A tady nahoře jsme se schovali v chatě.”

Pro nejbližší dny meteorologové očekávají běžné říjnové počasí.



---

Lidé jsou spokojeni s prací Technických služeb

Veřejné osvětlení, nasvětlení přechodů a vánoční výzdoba. To jsou nejlépe hodnocené položky v souboru letošních otázek, které dávaly Technické služby ve Frýdku-Místku občanům. Zjišťovaly tak spokojenost veřejnosti s jejich prací. Do ankety se zapojilo přes 460 lidí.

Během srpna chodily po Frýdku-Místku dvě studentky, které zpovídaly náhodné kolemjdoucí. Ptaly se jich, jak jsou spokojeni s prací Technických služeb.

Anketa: 1) "Já myslím, že jsem hodnotil objektivně a dobře." 2.) "Průzkum probíhal rychle, příjemně, slečny se snažily a odpovídal jsem popravdě a snažil jsem se odpovídat na to, s čím opravdu mám zkušenosti a z toho, co jsem tady ve Frýdku léta zažil. během toho, když jsem tady žil." 3.) "Jo, bylo to v pohodě a průzkum byl fajn." 4.) "Jsem rád, že to tady proběhlo, protože se takto můžeme dozvědět co se lidem nelíbí a mělo by to probíhat častěji."

 Adéla Dunatová, průzkum spokojenosti TS FM: "Ptáme se na veřejné osvětlení, nasvětlení přechodů, vánoční výzdobu, stav autobusových zastávek, dětských hřišť, laviček, čistota veřejných WC a zeleň. Jestli ví, že Technické služby jsou partneři různých akcí. Většinou jsou lidé spokojení."

Průzkum probíhal ve Frýdku i v Místku, ale také v okrajových částech města. Zastoupení v něm měly zároveň různé věkové kategorie respondentů.

Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Bylo osloveno celkem 461 respondentů. Zhruba polovina v Místku, polovina ve Frýdku. S tím, že byly klasické otázky, které sledujeme už dlouhodobě od roku 2004, kdy jsme to testování zahájili. Jak jsou občané spokojeni s těmi našimi činnostmi. My si klademe dlouhodobý cíl minimálně 75 procentní spokojenost v té dané oblasti."

Anketa: 2.) "Konkrétně určitě osvětlení vánoční a údržba zeleně ta je myslím ve Frýdku dlouhodobě na velmi kvalitní úrovni." 3.) "Spíš jsem souhlasil a pozitivně."

Adéla Dunatová, průzkum spokojenosti TS FM: "Většinou ta zeleň se nejvíce líbí a vánoční výzdoba se líbí."

Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Musím říct, že je dlouhodobá spokojenost s veřejným osvětlením, s nasvětlením přechodů, s vánoční výzdobou, kde se ta spokojenost pohybuje kolem 90 procent. Docela jsem překvapen, díky tomu, že v posledních letech došlo ke změně v systému kosení zeleně, tak i tam je ta spokojenost relativně vysoká. 80 procent ve frýdecké části, 84 v místecké."

Nepatrný pokles zaznamenala anketa v oblasti zimní údržby. Kde byla spokojenost na 73 procentech.

Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Menší pokles máme v úklidových pracích, kde některé ty připomínky a dotazy směřují i do oblasti odpadků kolem kontejnerů, kolem odpadkových košů, kde to přímo není naše oblast, ale spíš záležitost kolegů z Frýdecké skládky. Dlouhodobě hrubá nespokojenost je s parkováním v některých sídlištních částech. Samozřejmě občané poukazují na nedostatek veřejných toalet na území města a z čeho mám asi největší radost, je přetrvávající nárůst spokojenosti v oblasti údržby městského mobiliáře. Konkrétně těch dětských hřišť, autobusových zastávek, laviček, kde od roku 2017 zaznamenáváme plynulý nárůst a dneska ta spokojenost už je kolem 70 procent."

Závěry z vyhodnocení společně s důvody jednotlivých nespokojeností budou předány zástupcům města k projednání a případnému zahrnutí zlepšení kritizovaných oblastí do investičních plánů města. Nedostatky, které je možné napravit, budou odstraněny v co nejkratším termínu.

---

Studentka z Nového Jičína vydala fantasy knihu

Studuje vysokou školu, je dobrovolnicí ADRY - a teď vydala knihu. Takový rytmus má život Adély Jedlitschkové (Jedličkové) z Nového Jičína. Z prvního dílu svého “Liščího proroctví” plánuje pentalogii.

Adéla Jedlitschková z Nového Jičína si splnila sen. V ruce drží svou knihu Liščí proroctví. Její dílo spatřilo světlo světa po roce usilovné práce, ale cesta k němu začala vlastně už v autorčině dětství.

Adéla Jedlitschková, autorka knížky: “Já vlastně píšu už od šesti let, takové nějaké povídky o svém psovi a o věcech, které mě v určitých letech bavily. První knížku jsme ručně napsala asi ve čtvrté třídě a asi od šestnácti jsem začala něco psát a zjistila jsem, že to možná bude ta pravá, kterou vydám. Takže je to ono a bude to pentalogie.”

První díl, který dopsala mezi maturitou a přijímacími zkouškami na vysokou školu v roce 2020, má podtitul Za hranicemi lesa. Knížka je určena všem, koho baví fantasy svět. Vyšla v nákladu tisíc kusů.

Adéla Jedlitschková, autorka knížky: “Je to příjemné, strašně jsme se na to těšila. Člověk, když to píše v tom wordu, tak nevidí, jak je ta knížka dlouhá, jak je tlustá, jak bude vypadat, takže je to velmi příjemný pocit konečně ji vidět a držet.”

Adéla Jedlitschková studuje psychologii a kromě své velké záliby ve čtení fantasy beletrie také například působí v Novém Jičíně jako dobrovolnice u dětí v programu ADRY.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-06-10-2021-17-00