Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Novém Jičíně začíná přestavba domova pro seniory
  • Hasiči i policisté cvičili postup při explozi výbušnin
  • Likvidace garáží v Přívoze je v plném proudu
  • Vánoční atmosféra v Domě umění
  • Lyžování v Beskydech začne už brzy, skipasy však podraží

V Novém Jičíně začíná přestavba domova pro seniory

V Novém Jičíně začne rekonstrukce domova pro seniory na Máchově ulici. Výsledkem bude zlepšení technického stavu budovy a především navýšení kapacity. Současní obyvatelé se museli na více než rok přestěhovat do Frenštátu pod Radhoštěm.

třech budovách. Právě tato na Máchově ulici už je v nevyhovujícím technickém stavu a začne její rekonstrukce.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “Celkem bude investic sát 211 milionů korun, z toho jsme získali 35 milionů korun z ministerstva práce a sociálních věcí. Dojde k totální přestavbě starší budovy.”

Ta bude spočívat ve zvýšení o jedno patro, nová bude spojovací chodba se sousední budovou, kapacita domova se rozšíří o 32 lůžek.

Dana Jančálková, ředitelka Domova Duha Nový Jičín: “Od roku 2015 jsme s pracovníky začali pracovat na studii, vyvíjet aktivitu na Moravskoslezský kraj, takže od roku 2015 se připravovala studie a vyvrcholilo to dnešním dnem, kdy předáváme stavbu k zahájení.”

Původně se hovořilo o tom, že stavba začne už v červnu, nicméně protáhly se přípravné práce.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “A museli jsme najít toho zhotovitele, který se do toho pustí a který dodrží termín patnácti měsíců, za které chceme mít stavbu hotovou.”

Současných 41 klientů domova se přestěhovalo do náhradních prostor Domova mládeže ve Frenštátě pod Radhoštěm. Do staronového domova by se měli vrátit v březnu 2024.

---

Hasiči i policisté cvičili postup při explozi výbušnin

Důležitá součást práce složek záchranného systému je nácvik. Obzvlášť se to týká situací, které nastávají jen výjimečně, jako je tomu v případě skladu výbušnin v firmy Explosia v Krmelíně. Cvičení se účastnili hasiči a policisté.

Mobilní sirény na vozidlech hasičů i policistů okamžitě varují obyvatele před nebezpečím. Námětem cvičení je exploze ve skladu průmyslových výbušnin. Na místo se sjíždějí složky IZS.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Cílem bylo procvičit součinnost složek IZS, úřadů i stav havarijní připravenosti provozovatele skladů - tedy včetně vyrozumění dotčených orgánů, aktivace složek IZS i jejich koordinaci a taktiku při společném zásahu. Součástí bylo rovněž varování a informování obyvatelstva v přilehlé oblasti."

Podniky a firmy, které mohou být potenciálním nebezpečím, musejí mít havarijní plány. Obzvlášť se to týká firem, které vyrábějí, používají a nebo skladují vysoce hořlavé či výbušné látky. Jednu z nich je i krmelínská Explosia - sklad výbušnin a střelivin. Jde o 8 objektů rozmístěných po lese u Krmelína.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Výbuch jednoho ze skladů byl podle námětu cvičení způsoben požárem lesa, který se rozšířil až k samotnému objektu. Jeden ze zaměstnanců strážní služby byl pohřešován, výbuch zároveň narušil statiku skladu."

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Úkolem strážníků Městské policie Ostrava bylo v rámci cvičení obsadit body určené k uzavření okolí dle havarijní karty Explosia, regulovat dopravu a pohyb osob a informovat obyvatelstvo dle pokynů velitele zásahu."

Cvičení proběhlo ke spokojenosti velitelů, ale drobné nedostatky se najdou vždy. Nezbývá než doufat, že k ničemu podobnému nedojde.

---

Krátké zprávy, 6. prosince, 17 h - 1

První autobus na vodíkový pohod začal jezdit mezi Havířovem a Ostravou. Začínají tak testovací jízdy. Ty budou trvat deset dní. Následně se bude vyhodnocovat ekonomická náročnost, reálná spotřeba a technologické vlastnosti autobusu.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Je to první autobus v Česku na vodík, který bude nasazen do dopravy."

---

Likvidace garáží v Přívoze je v plném proudu

Asi největší černá skládka v Ostravě bude už brzy minulostí. V těchto dnech se pustily bagry do likvidace torz garáží v Přívoze, které stály hned vedle Komenského sadů a v průběhu let si z nich lidé udělali smetiště. Z místa už bylo odvezeno přes 100 tun odpadu.

Takhle to ještě nedávno vypadalo na břehu řeky Ostravice v Přívoze. Desítky polorozbořených garáží, často až po strop naplněnými věcmi a všude kolem další hromady odpadu. V průběhu let jej zde museli navozit i nákladní vozy, protože nic podobného nemohli zvládnout pouze bezdomovci, kteří v některých garážích žili. Takto to na stejném místě vypadá nyní. 

Martin Mati, vedoucí Střediska údržby zeleně, Ostravské městské lesy:  „Už jsme odvezli téměř 1300 tun odpadu po bývalých garážích. Odpad se sice odvezl, ale zůstalo spoustu základových betonových desek, železobetonu a příjezdové štěrkové cesty. To všechno se teď bourá, likviduje a odváží.“

Tato etapa počítá s odstraněním první části garáží a základové desky. Další část bude následovat po vypořádání majetkových vztahů. Stavební úřad majitelům nařídil, aby sutiny garáží darovali městu, ale proces brzdí jejich hledání. 

David Witosz, místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu:  „Tady byli někteří vlastníci garáží, někdo by je nazval bezdomovci, ale oni přímo v těch garážích bydleli. Je to proces, který trvá doopravdy velmi dlouho.“

Likvidace skládky už si vyžádala 3 a půl milionu korun a probíhající práce vyjdou na dalších nejméně 7 milionů. Po dokončení bude lokalita zahrazena betonovými zábranami a zřejmě tam vznikne park. 

---

Vánoční atmosféra v Domě umění

Pojďme se teď naladit na vánoční vlnu. Opavská kulturní organizace připravila animační program o nejkrásnějších svátcích v roce. Děti se mohou dozvědět hravou formou proč se v závěru roku vůbec slaví. Připomenou si také zvyky a tradice. A nebo také jak vypadaly Vánoce kdysi.

Na nebesích hvězdička. Tak se jmenuje animační program, který v Domě umění připravila Opavská kulturní organizace pro děti. Dýchne tady na ně atmosféra Vánoc, které se pomalu blíží. Děti si poslechnou biblický příběh, na kterém tradice těchto svátků stojí.

Amálie Křížová, lektorka, Opavská kulturní organizace (OKO): „Na začátku budeme s dětmi hrát divadlo o narození Ježíška, aby věděly, proč se vlastně Vánoce slaví.“

Dvě tisíciletí starý příběh děti zahrály s loutkami. Průvodcem se jim stala hvězda, která vyšla nad Betlémem a označila tak místo, kde se Spasitel narodil. A svou září ukazovala cestu všem, kteří se mu pak přišli poklonit.

Děti si připomněly také některé vánoční zvyky a obyčeje. Velmi často se týkaly věštění budoucnosti. Používaly se k němu různé způsoby.

Amálie Křížová, lektorka, Opavská kulturní organizace (OKO): „Pod každým hrníčkem se skrývá nějaký předmět, který něco prezentuje. Třeba tady máme penízky a ty znamenají bohatství.“

A nechyběl ani novověký symbol Vánoc – adventní věnec nebo ozdobený strom, pod kterým ležely dárky.

Televize v improvizovaném obýváku zase rozpohybovala staré fotografie a pohlednice. Díky animaci na nich postavy ožily, někde sněží nebo se kouří se z komína.

Sváteční atmosféra je tady zřetelná na každém kroku. A lektorky se snaží dětem ukázat, jak výjimečným obdobím Vánoce jsou.

Simona Juchelková, lektorka, Opavská kulturní organizace (OKO): „Že to není jen svátek o tom konzumu. Ale je to i čas se zastavit a trochu se zamyslet nad celým rokem, co nám nabídl a co nám, může nabídnout ten příští.“

Na papírovou hvězdu pak mohly děti napsat, co pro ně Vánoce znamenají.

žák ZŠ T. G. Masaryka, Opava: „Rodina, dárky, svátek. A také vánoční stromeček k Vánocům patří.“

Pokud se chcete v adventním čase zastavit a vánočně se naladit, přijďte do Domu umění 10. prosince, kdy je zde pro veřejnost připravená tvůrčí dílna.

---

Krátké zprávy, 6. prosince, 17 h - 2

Krnovská nemocnice úspěšně zabodovala v sedmnáctém ročníku prestižní ankety „Nejlepší nemocnice 2022“. V kategoriích hospitalizovaní pacienti a ambulantní pacienti získala druhá místa a v anketě mezi zaměstnanci nemocnice obsadila třetí místo.

Nemocnice uspořádala již šestý ročník benefičního koncertu v evangelickém kostele na podporu hematoonkologie. V předvánočním čase lidem zazpívali převážně začínající umělci. Celkově se nemocnici podařilo získat částku přesahující 70 tisíc korun.

---

Lyžování v Beskydech začne už brzy, skipasy však podraží

Lyžování na sjezdovkách v Beskydech by mohlo začít zhruba v polovině prosince. Čeká se na déletrvající mrazy pro spuštění zasněžování. Lyžaři musí počítat s vyšší cenou za skipasy a například školy řeší, zda bude zájem o dražší lyžařské kurzy.

Provozovatelé sjezdovek v Beskydech věří, že jim počasí už brzy umožní spustit sněžná děla na plný výkon. Sjezdovky pak jsou schopni upravit za tři až čtyři dny.

Martin Kacíř, marketingový manažer SKI Bílá: “Na sezonu jsme stoprocentně připravení. Veškeré zasněžovací techniky jsou připravené a dokonce i vyzkoušené, protože se nám podařilo už zasněžovat asi dva a půl dne. Bohužel, momentálně příroda je trošku proti nám, kdy teploty nejsou příznivé pro zasněžování. Věříme však, že ve výhledu se dostaneme na mínusové teploty aspoň mínus 5 stupňů, kdy se ten zasněžovací systém dá pustit.”

Právě v Bílé pravidelně pořádá lyžařský výcvik ZŠ Na Nábřeží v Havířově. primárně je určen pro žáky 7. ročníků, ale volnou kapacitu mohou doplnit i žáci jiných ročníků.

Svatopluk Novák, ředitel ZŠ Na Nábřeží v Havířově: “V prosinci se budou ještě konat třídní schůzky, kde se budou probírat podrobnosti s rodiči a věřím, že zájem bude dostatečný a budeme realizovat tento lyžařský výcvik.”

Velkou otázkou nadcházející lyžařské sezony jsou ceny skipasů. A lyžaři musí počítat s tím, že oproti předchozí zimě budou dražší nejen skipasy, ale také další služby a ubytování.

Martin Kacíř, marketingový manažer SKI Bílá: “Od nového roku už spadáme do systému malého podniku, což znamená, že ty energie budeme mít skoro třikrát dražší, než byly do konce roku. Promítli jsme to i do ceny skipasů, ale nikoliv třikrát, jak by se mohlo zdát a jak by to bylo ekonomicky správné.”

Svatopluk Novák, ředitel ZŠ Na Nábřeží v Havířově: “Cenu samozřejmě známe a možná to pro rodiče bude překvapení, protože bude o polovinu vyšší, než bývala.”

Vlekaři z Beskyd věří, že sjezdovky otevřou už v příštím týdnu, nejpozději před Vánoci.

---Mohlo by Vás také zajímat