Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Posilovací dávku mohou dostat všechny věkové skupiny
  • Ostrava zatím zvyšování cen nechystá
  • Děti na kolech musí mít v Polsku průkaz cyklisty
  • Ostravská městská třída prošla rychlými zásahy
  • Tři králové požehnali i novojičínské radnici

Posilovací dávku mohou dostat všechny věkové skupiny

Očkovací centrum v havířovské nemocnici zvládá každý den uspokojit všechny zájemce o vakcínu. Od tohoto týdne si mohou přijít pro posilovací dávku také lidé starší 18 let. Prozatím ale mezi mladými není zájem příliš velký.

V úterý se očkovací centra otevřela už pro všechny věkové skupiny. Na větší nápor lidí z kategorie 18+ byli připraveni i v Havířově.

Jana Nabielcová, vedoucí vakcinačního centra Nemocnice Havířov: “18+ bylo puštěno 4. ledna a za ty dva dny za 4. a 5. nás navštívilo jenom osm zájemců, kteří přišli na třetí posilující dávku. Ten zájem zatím není tak veliký. Je možné, že ta osvěta ještě není silná, že osmnáctiletí mohou přijít po pátém měsíci a dneska máme objednáno pouze tři zájemce.”

Ministr zdravotnictví v posledních dnech několikrát uvedl, že každý kdo chce vakcínu, může přijít kamkoliv bez objednání.

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: "V tuto chvíli nám nepřišly žádné oficiální pokyny. Takže vyčkáváme. Naše nové očkovací centrum, které jsme přesunuli ze sportovní haly má kapacitu přes 650 očkovanců, ale celkově ten prostor je daleko menší. Takže ve chvíli, kdy se vytvoří fronta, tak ti lidé musí stát venku a mnohdy to není komfortní z důvodu počasí. Takže by bylo asi lepší prozatím pokud to půjde a pokud nebudeme mít jiné pokyny, neustále respektovat to, že se budou rezervovat přes rezervační systém Reservatic.”

Stejný názor na věc má i krajská nemocnice v Karviné. I zde kvůli plynulosti prozatím upřednostňují objednávání přes rezervační systém.

---

Ostrava zatím zvyšování cen nechystá

Máme pro vás dobrou zprávu z ostravského magistrátu. Hospodaření je natolik dobré, že umožňuje, aby současné zvyšování cen alespoň částečně město přebralo na svá bedra. Nebude se tedy zvyšovat cena jízdného v hromadné dopravě a ani místní daně či poplatky.

V posledních týdnech se na nás valí ze všech stran zdražování. Stoupající cena energií se totiž promítla téměř do všech oblastí života. Výjimkou je v našem kraji Ostrava, kde se oproti jiným městům prozatím zdražovat nebude. Samozřejmě se jedná pouze o náklady, které město ovlivňuje. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Chceme využít dobré ekonomické kondice města a na svá bedra převzít alespoň část nákladů, které by za jiných okolností postihly i občany. Přestože náklady rosou i městu a jeho organizacím, nebudeme v roce 2022 zvyšovat žádné místní daně ani poplatky. Tzn. jak daň z nemovitosti, tak poplatky za komunální odpad zůstanou beze změny."  

Zdražovat se nebudou ani jízdenky. Dopravním podnik přilákat po pandemii pasažéry zpět do tramvají a autobusů a zvýšení ceny by tomu příliš neprospělo. 

Tereza Šnoblová, mluvčí DPO: "Ceny za DPO jsou stále stejné od 1. 1. 2021. Ani v tuto chvíli se na zdražování jízdného od ledna 2022 nepřipravujeme. Nicméně počítáme s tím, že situace ohledně tarifu jízdného se bude v průběhu roku vyvíjet."

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Znamená to, že město bude muset nad rámec původních plánů sanovat desítky a stovky milionů korun, které ty věci stojí." 

Dotace Ostravy na  městskou hromadnou dopravu stoupne o 216 milionů na miliardu a 750 milionů korun. Přitom ještě před 10 lety stačila dopravnímu podniku přibližně miliarda. 

---

Děti na kolech musí mít v Polsku průkaz cyklisty

V sousedním Polsku se od začátku roku zvýšily pokuty za nejrůznější přestupky. Platí je nejen motoristé, ale také cyklisté a pěší. Ti například nesmějí používat mobilní telefony na přechodech pro chodce. Nový je také předpis, podle kterého musí mít děti ve věku mezi 10. a 18. rokem při jízdě na jízdním kole u sebe průkaz cyklisty.

Povinnost mít u sebe průkaz cyklisty platí pro děti na jízdním kole v Polsku od začátku letošního roku. Policisté je sice nebudou kontrolovat cíleně právě na tuto povinnost, pokutu však za chybějící doklad mohou dostat, pokud budou mít například nehodu. Postihem může být i domluva, ale pokuta může činit až 1500 zlotých, což je v přepočtu více než 8 tisíc korun.

Jacek Bąk, velitel strážníků v polském Těšíně: “Průkaz cyklisty musí mít od 1. ledna všichni cyklisté ve věku od 10 do 18 let roku. U starších to není nutné. Pokuta za porušení je až 1500 zlotých. Řešením může být i poučení. Při každé kontrole, kterou bude provádět strážník nebo policista, bude muset mladý cyklista předložit průkaz cyklisty, nebo tak učiní v případě nehody. Nebude to však tak, že by se všechny polské služby najednou pustily do kontrol dětských účastníků silničního provozu.”

Českých cyklistů, kteří jezdí do polského příhraničí na výlety nebo za nákupy, není málo. Polští policisté by měli uznávat i české průkazy cyklistů.

Petr Vícha (ČSSD), starosta Bohumína: “My tady v Bohumíně máme hodně cyklostezek a máme vybudované některé cyklostezky i společně s polskými partnery. Když je pěkně, vyjíždějí z Bohumína rodiny houfně do Polska, proto mne překvapila ta zpráva, že děti budou muset mít cyklistické průkazy. U nás by to neměl být problém, protože máme dopravní hřiště s učebnou, kam všechny naše děti postupně chodí a podstupují kurz, který dělají městští strážníci a průkazy cyklistů tam děti dostávají.”

Petr Chroboczek, velitel MP Český Těšín: “Naši strážníci od školního roku 2013/2014 provádějí dopravní výchovu na základních školách a to z toho důvodu, že od té doby je dopravní výchova součástí rámcového vzdělávacího programu na základních školách. Dopravní výchovu provádějí ve 3. a 4. třídách, kdy celý cyklus je završen zkouškou a obdrží od nás průkaz cyklisty.”

Dětem starším 10 let, které chtějí cestovat do Polska a nemají průkaz cyklisty, by ho měli vystavit v jejich škole.

---

Ostravská městská třída prošla rychlými zásahy

Ostravská městská třída se mění k lepšímu. Jde o spojnici ulic Opavská a 28. října, kterou momentálně lidé jen projíždějí, nebo procházejí. V budoucnu ale bude lákat i k zastavení. Vytipovaná místa kolem ní prošla proměnou už teď.

Rychlé nestavební zásahy na ostravské městské třídě jsou téměř u konce. Celkem prošla proměnou čtyři zanedbaná veřejná prostranství, kde je velký pohyb lidí. Dvě z nich v centru Ostravy. A to náměstí Republiky a budoucí pěší zóna u Palace Kampus.

Zuzana Paclová, architektka, MAPPA: “Celý tento projekt je součástí práce na koncepci městské třídy, který městský ateliér MAPPA zpracovává a snahou bylo poukázat na některá významná veřejná prostranství."

Rostislav Řeha (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “My jako obvod jsme byli součástí přípravy těch městských zásahů a jsme taky součástí té realizace, kdy zajišťujeme některé části. Tady vidíte nové lavičky, které se instalovaly, případně nátěry celé té konstrukce.”

Anketa: obyvatelé Ostravy: “Je to krásně natřené.”

“Je to moc super, líbí se mi to, ale měli to udělat víc barevné. Nejenom červené.”

Naproti Ostravice se v rámci estetizace veřejného prostoru objevily obří designové květináče. Zvětšil se i prostor pro chodce, kteří se teď cítí mnohem bezpečněji.

Zuzana Paclová, architektka, MAPPA: “Dalším místem je křižovatka 28. října a Sokola Tůmy. To je místo, které potřebovalo jakousi provokativní ukázku své existence. Takže v tuto chvíli je tam umělecké dílo v podobě třech velkých růžových židlí."

Posledním místem je park u křižovatky na vozovně v Porubě, kde se pracuje se zelení a s mobiliářem a v jarních měsících přibude i nátěr na asfalt.

---

Tři králové požehnali i novojičínské radnici

První dny nového roku patří tradičně největší dobročinné akci u nás - Tříkrálové sbírce. Koledníci v čele s ředitelem novojičínské Charity vyrazili s požehnáním také na radnici.

Zpěv Tříkrálových koledníků bylo po roční pauze opět slyšet v ulicích Nového Jičína, a také v jeho centru, když se svým pozdravem dorazili mudrcové i k budově radnice.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Letošní Tříkrálová sbírka už se víceméně podobá těm sbírkám, tak jak byly v minulosti. Po té sbírce, která byla loni online a koledníci nechodili, tak letos už vyrazili do ulic. Už se těšili.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Ta sbírka je určena částečně i pro naše město. Město s Charitou dlouhodobě spolupracuje. Je to služba, která zapadá do sociální sítě našich služeb, kterou podporuje i město finančně.”

Největší část peněz ze sbírky půjde na nové auto, to současné už Charitě dosluhuje. Pokračovat budou projekty cílené podpory potřebným lidem, jako je fond kroužky a fond humanitární pomoci.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Už letos z kraje roku jsme pomohli jednomu pánovi, který vyhořel, takže jsou to peníze přípravné kdykoliv k použití. I občané, pokud o někom takovém vědí, kdo se ocitl v tíživé situaci, tak se na nás mohou obrátit.”

Tříkrálová sbírka potrvá do 16. ledna, ještě do konce měsíce pak bude možné přispět prostřednictvím virtuální pokladničky, která je na webu charity.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
07. ledna 2022, 16:00

Posilovací dávku mohou dostat všechny věkové skupiny

Očkovací centrum v havířovské nemocnici zvládá každý den uspokojit všechny zájemce o vakcínu. Od tohoto týdne si mohou přijít pro posilovací dávku také lidé starší 18 let. Prozatím ale mezi mladými není zájem příliš velký.

V úterý se očkovací centra otevřela už pro všechny věkové skupiny. Na větší nápor lidí z kategorie 18+ byli připraveni i v Havířově.

Jana Nabielcová, vedoucí vakcinačního centra Nemocnice Havířov: “18+ bylo puštěno 4. ledna a za ty dva dny za 4. a 5. nás navštívilo jenom osm zájemců, kteří přišli na třetí posilující dávku. Ten zájem zatím není tak veliký. Je možné, že ta osvěta ještě není silná, že osmnáctiletí mohou přijít po pátém měsíci a dneska máme objednáno pouze tři zájemce.”

Ministr zdravotnictví v posledních dnech několikrát uvedl, že každý kdo chce vakcínu, může přijít kamkoliv bez objednání.

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: "V tuto chvíli nám nepřišly žádné oficiální pokyny. Takže vyčkáváme. Naše nové očkovací centrum, které jsme přesunuli ze sportovní haly má kapacitu přes 650 očkovanců, ale celkově ten prostor je daleko menší. Takže ve chvíli, kdy se vytvoří fronta, tak ti lidé musí stát venku a mnohdy to není komfortní z důvodu počasí. Takže by bylo asi lepší prozatím pokud to půjde a pokud nebudeme mít jiné pokyny, neustále respektovat to, že se budou rezervovat přes rezervační systém Reservatic.”

Stejný názor na věc má i krajská nemocnice v Karviné. I zde kvůli plynulosti prozatím upřednostňují objednávání přes rezervační systém.

---

Ostrava zatím zvyšování cen nechystá

Máme pro vás dobrou zprávu z ostravského magistrátu. Hospodaření je natolik dobré, že umožňuje, aby současné zvyšování cen alespoň částečně město přebralo na svá bedra. Nebude se tedy zvyšovat cena jízdného v hromadné dopravě a ani místní daně či poplatky.

V posledních týdnech se na nás valí ze všech stran zdražování. Stoupající cena energií se totiž promítla téměř do všech oblastí života. Výjimkou je v našem kraji Ostrava, kde se oproti jiným městům prozatím zdražovat nebude. Samozřejmě se jedná pouze o náklady, které město ovlivňuje. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Chceme využít dobré ekonomické kondice města a na svá bedra převzít alespoň část nákladů, které by za jiných okolností postihly i občany. Přestože náklady rosou i městu a jeho organizacím, nebudeme v roce 2022 zvyšovat žádné místní daně ani poplatky. Tzn. jak daň z nemovitosti, tak poplatky za komunální odpad zůstanou beze změny."  

Zdražovat se nebudou ani jízdenky. Dopravním podnik přilákat po pandemii pasažéry zpět do tramvají a autobusů a zvýšení ceny by tomu příliš neprospělo. 

Tereza Šnoblová, mluvčí DPO: "Ceny za DPO jsou stále stejné od 1. 1. 2021. Ani v tuto chvíli se na zdražování jízdného od ledna 2022 nepřipravujeme. Nicméně počítáme s tím, že situace ohledně tarifu jízdného se bude v průběhu roku vyvíjet."

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Znamená to, že město bude muset nad rámec původních plánů sanovat desítky a stovky milionů korun, které ty věci stojí." 

Dotace Ostravy na  městskou hromadnou dopravu stoupne o 216 milionů na miliardu a 750 milionů korun. Přitom ještě před 10 lety stačila dopravnímu podniku přibližně miliarda. 

---

Děti na kolech musí mít v Polsku průkaz cyklisty

V sousedním Polsku se od začátku roku zvýšily pokuty za nejrůznější přestupky. Platí je nejen motoristé, ale také cyklisté a pěší. Ti například nesmějí používat mobilní telefony na přechodech pro chodce. Nový je také předpis, podle kterého musí mít děti ve věku mezi 10. a 18. rokem při jízdě na jízdním kole u sebe průkaz cyklisty.

Povinnost mít u sebe průkaz cyklisty platí pro děti na jízdním kole v Polsku od začátku letošního roku. Policisté je sice nebudou kontrolovat cíleně právě na tuto povinnost, pokutu však za chybějící doklad mohou dostat, pokud budou mít například nehodu. Postihem může být i domluva, ale pokuta může činit až 1500 zlotých, což je v přepočtu více než 8 tisíc korun.

Jacek Bąk, velitel strážníků v polském Těšíně: “Průkaz cyklisty musí mít od 1. ledna všichni cyklisté ve věku od 10 do 18 let roku. U starších to není nutné. Pokuta za porušení je až 1500 zlotých. Řešením může být i poučení. Při každé kontrole, kterou bude provádět strážník nebo policista, bude muset mladý cyklista předložit průkaz cyklisty, nebo tak učiní v případě nehody. Nebude to však tak, že by se všechny polské služby najednou pustily do kontrol dětských účastníků silničního provozu.”

Českých cyklistů, kteří jezdí do polského příhraničí na výlety nebo za nákupy, není málo. Polští policisté by měli uznávat i české průkazy cyklistů.

Petr Vícha (ČSSD), starosta Bohumína: “My tady v Bohumíně máme hodně cyklostezek a máme vybudované některé cyklostezky i společně s polskými partnery. Když je pěkně, vyjíždějí z Bohumína rodiny houfně do Polska, proto mne překvapila ta zpráva, že děti budou muset mít cyklistické průkazy. U nás by to neměl být problém, protože máme dopravní hřiště s učebnou, kam všechny naše děti postupně chodí a podstupují kurz, který dělají městští strážníci a průkazy cyklistů tam děti dostávají.”

Petr Chroboczek, velitel MP Český Těšín: “Naši strážníci od školního roku 2013/2014 provádějí dopravní výchovu na základních školách a to z toho důvodu, že od té doby je dopravní výchova součástí rámcového vzdělávacího programu na základních školách. Dopravní výchovu provádějí ve 3. a 4. třídách, kdy celý cyklus je završen zkouškou a obdrží od nás průkaz cyklisty.”

Dětem starším 10 let, které chtějí cestovat do Polska a nemají průkaz cyklisty, by ho měli vystavit v jejich škole.

---

Ostravská městská třída prošla rychlými zásahy

Ostravská městská třída se mění k lepšímu. Jde o spojnici ulic Opavská a 28. října, kterou momentálně lidé jen projíždějí, nebo procházejí. V budoucnu ale bude lákat i k zastavení. Vytipovaná místa kolem ní prošla proměnou už teď.

Rychlé nestavební zásahy na ostravské městské třídě jsou téměř u konce. Celkem prošla proměnou čtyři zanedbaná veřejná prostranství, kde je velký pohyb lidí. Dvě z nich v centru Ostravy. A to náměstí Republiky a budoucí pěší zóna u Palace Kampus.

Zuzana Paclová, architektka, MAPPA: “Celý tento projekt je součástí práce na koncepci městské třídy, který městský ateliér MAPPA zpracovává a snahou bylo poukázat na některá významná veřejná prostranství."

Rostislav Řeha (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “My jako obvod jsme byli součástí přípravy těch městských zásahů a jsme taky součástí té realizace, kdy zajišťujeme některé části. Tady vidíte nové lavičky, které se instalovaly, případně nátěry celé té konstrukce.”

Anketa: obyvatelé Ostravy: “Je to krásně natřené.”

“Je to moc super, líbí se mi to, ale měli to udělat víc barevné. Nejenom červené.”

Naproti Ostravice se v rámci estetizace veřejného prostoru objevily obří designové květináče. Zvětšil se i prostor pro chodce, kteří se teď cítí mnohem bezpečněji.

Zuzana Paclová, architektka, MAPPA: “Dalším místem je křižovatka 28. října a Sokola Tůmy. To je místo, které potřebovalo jakousi provokativní ukázku své existence. Takže v tuto chvíli je tam umělecké dílo v podobě třech velkých růžových židlí."

Posledním místem je park u křižovatky na vozovně v Porubě, kde se pracuje se zelení a s mobiliářem a v jarních měsících přibude i nátěr na asfalt.

---

Tři králové požehnali i novojičínské radnici

První dny nového roku patří tradičně největší dobročinné akci u nás - Tříkrálové sbírce. Koledníci v čele s ředitelem novojičínské Charity vyrazili s požehnáním také na radnici.

Zpěv Tříkrálových koledníků bylo po roční pauze opět slyšet v ulicích Nového Jičína, a také v jeho centru, když se svým pozdravem dorazili mudrcové i k budově radnice.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Letošní Tříkrálová sbírka už se víceméně podobá těm sbírkám, tak jak byly v minulosti. Po té sbírce, která byla loni online a koledníci nechodili, tak letos už vyrazili do ulic. Už se těšili.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Ta sbírka je určena částečně i pro naše město. Město s Charitou dlouhodobě spolupracuje. Je to služba, která zapadá do sociální sítě našich služeb, kterou podporuje i město finančně.”

Největší část peněz ze sbírky půjde na nové auto, to současné už Charitě dosluhuje. Pokračovat budou projekty cílené podpory potřebným lidem, jako je fond kroužky a fond humanitární pomoci.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Už letos z kraje roku jsme pomohli jednomu pánovi, který vyhořel, takže jsou to peníze přípravné kdykoliv k použití. I občané, pokud o někom takovém vědí, kdo se ocitl v tíživé situaci, tak se na nás mohou obrátit.”

Tříkrálová sbírka potrvá do 16. ledna, ještě do konce měsíce pak bude možné přispět prostřednictvím virtuální pokladničky, která je na webu charity.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-07-01-2022-16-00