Farmáři se protesty domáhají větší podpory od státu i EU
K protestům, které zemědělci opakovaně pořádají v několika zemích Evropy, se připojili také farmáři z Frýdecko-Místecka a Karvinska. Se svými traktory se sjeli v Horních Tošanovicích.
Na konci ledna zemědělci protestovali jízdou kolony traktorů z Horních Tošanovic přes Havířov do Ostravy. Tentokrát se se svou technikou sjeli na velkém parkovišti v Tošanovicích, kam přivezli i chovaná zvířata.
Karel Kuběnský, zemědělec: “Chceme tady tím protestem dát najevo, že nám není situace je v Evropské unii lhostejná. I to, co se děje v okolních státech kolem kolem nás. Máme obavu o to české zemědělství, hlavně o ta zvířata. I proto jsme chtěli ukázat těm lidem, že těch chovů je tady dneska tak poskromnu, že nevíme, co s tím vším bude.”
Zemědělci vyčítají české vládě i Evropské unii, že jim zbytečnou byrokracií komplikují jejich práci. Při vysokých nákladech na svou produkci nemohou konkurovat levnějším dovozům z třetích zemí.
Marian Kaleta, zemědělec: “Ten dobytek je něco, co nás živí všechny. To jsou naše české potraviny, kde splňujeme nejpřísnější podmínky v celé Evropě.”
Farmáři chtějí protestovat tak dlouho, dokud nenastane změna k lepšímu. Své chovy zatím snižovat nechtějí.
Marian Kaleta, zemědělec: “My se snažíme nesnižovat stav. Snížit to jde vždycky, vymlátit půl dobytka, ale když to chcete navýšit, tak to trvá neskutečně dlouho.”
Farmáři na společném setkání potvrdili, že jim ministr zemědělství Marek Výborný před několika dny dal naději na změnu k lepšímu. Ke slibům jsou však opatrní a čekají na skutečná opatření.
---
V Ostravském sklepě začala hořet elektrokoloběžka
S přibývajícím počtem dopravních prostředků na bateriový pohon, přibývá také jejich požárů. V úterý začala ve sklepě bytového domu hořet koloběžka. Hasiči dokázali požár uhasit dříve, než se rozšířil po domě.
V úterý 6.2. v odpoledních hodinách, zasahovali hasiči u požáru elektrické koloběžky, která byla uskladněna v přízemních skladovacích prostorách bytového domu na Českobratrské ulicii v centru Ostravy. Hasiči svým zásahem uchránili zbytek domu a díky jejich bleskovému zásahu nebyla nutná ani evakuace obyvatel.
Lukáš Popp, mluvčí HZS MS kraje: "Hasiči na lokalizaci požáru elektrokoloběžky použili jeden vodní proud, kterým srazili plameny. Jelikož hrozilo opětovné rozhoření baterie, vynesli hasiči koloběžku na venkovní prostranství. Během rozebírání baterie, pro účely zjištění příčiny požáru, došlo na venkovním prostranství k opětovnému zahoření, které hasiči zlikvidovali během pár minut."
Pak musela být baterie uložena do kbelíku s vodou a převezena na bezpečné místo. V bateriích totiž i po uhašení plamenů nadále dochází k chemickému procesu a mohou rychle znovu začít hořet. Podobně se postupuje i při požáru elektroaut, kdy se ponoří celé vozidlo do kontejneru s vodou. Loni se podobných událostí stalo v našem kraji 9.
Miloš Střelka, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Navzdory nízkému počtu těchto událostí je bereme velmi vážně. Je to proto, že razance toho průběhu je velmi vysoká. Zejména začátek, kdy dochází k k explozivnímu hoření těch baterií."
V tomto případě nebyla baterie napojena na nabíječku, jak je v podobných případech časté. Škoda způsobená ohněm byla vyčíslena na 30 tisíc korun, hasiči svým zásahem uchránili hodnoty ve výši 200 tisíc korun.
---
Muž zaklíněný pod tramvají. 51letý chodec vstoupil na červenou na přechod v Ostravě - Porubě a srazila ho tramvaj, pod kterou uvízl, vytáhnout ho museli hasiči. Zasahující lékař zjistil, že muž utrpěl poranění hlavy a zřejmě i hrudníku, transportován byl do FN Ostrava. Okolnostmi a příčinami nehodového děje se zabývají policisté.
City Campus Ostravské univerzity bude hostit největší akci českých a slovenských zoologů. Společně budou řešit otázky týkající se např. šíření sršně asijské v Česku, ochrany volně žijících šelem i dravců, ale také například nelegální obchod se zvířaty. Tradiční Zoologické dny proběhnou 8. a 9. února.
---
Výtluků je tolik, že se jim řidiči nedokáží vyhýbat
Některé silnice jsou opět plné výtluků a někde je jich tolik, že se jim řidiči jen stěží vyhýbají. Jedním z nejhorších úseků je mezinárodní silnice u hraničního přechodu se Slovenskem v Mostech u Jablunkova.
Silnice I/11 a především úsek sloužící jako obchvat Třince a Jablunkova je množstvím výtluků proslulá. Silničáři je sice označují, přesto si v nich řidiči svá auta poškozují. Některé díry jsou poměrně hluboké a mají ostré hrany.
Poškozená motoristka: “Zhruba asi 100 metrů před hraničním přechodem je díra, opravdu velká díra, která není označená a během půl hodiny tam vlítlo asi 20 aut a všechna měla rozbitá kola. Buď přední, nebo i přední a zadní. Když jsme volali policii, aby to nějak zabezpečila, tak nám bylo řečeno, že ještě dostaneme pokutu za to, že jsem nepřizpůsobili jízdu stavu vozovky. Ale opravdu, tam žádné značení nebylo a pokud ano, tak několik kilometr daleko.”
Na kvalitní opravu výtluků dojde až s koncem zimy.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Za četné výmoly se řidičům velmi omlouváme. Jedná se o extrémně zatěžovanou tranzitní komunikaci, navíc v horském terénu s proměnlivými klimatickými podmínkami, které mají velmi, velmi negativní vliv na výdrž asfaltového povrchu. Opravy provádíme během celého roku, bohužel, ne vždy okolnosti dovolí asfaltování v požadované kvalitě. Zejména v zimě jsou tyto opravy dočasné, protože používáme tzv, studenou balenou směs. Komplexní oprava trvalejší teplou směsí je plánovaná po spuštění provozu obaloven, opět závislých na počasí. My počítáme s druhou polovinou března nejpozději.”
Aby se řidiči vyvarovali poškození vozidel, musí v tomto ročním období s dírami počítat a bezpečně se jim vyhýbat.
Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP: “Je třeba předpokládat zhoršený stavebně technický povrch té pozemní komunikace a proto abych měl dostatek času na reakci, je zapotřebí zvýšit odstup od vozidel přede mnou Zejména vůči nákladním vozidlům, která nerovností projedou zvýšenou rychlostí, ale osobní auto při průjezdu hlubokou dírou má daleko horší manévrovací schopnosti.”
Pokud si motorista poškodí vozidlo v neoznačeném nebo nedostatečně označeném výtluku, může škodu uplatnit u správce komunikace.
---
ZŠ pro hendikepované se přestěhovala do větších prostor
Opavská Základní škola pro zrakově postižené a žáky s vadami řeči se přestěhovala do nových prostor. Své útočiště našla ve 142 let staré Josefské škole na ulici Praskova pojmenované na počest císaře Josefa II., kterou nechal kompletně zrekonstruovat MS kraj.
Základní škola pro zrakově postižené a žáky s vadami řeči dosud fungovala v budově na Havlíčkově ulici, která ji ale léta nevyhovovala kapacitně. Postrádala zejména prostory pro relaxační koutky a odborné učebny. To už je ale minulostí.
Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: “Nacházíme se v objektu, který původně sloužil jako školská budova a rovnou jsme se rozhodli, že tuto budovu zrekonstruujeme pro potřeby naší speciální zvláštní školy pro zrakově postižené děti.”
Kateřina Prchalová, ředitelka ZŠ pro zrakově postižené a žáky s vadami řeči v Opavě: “My jsme velmi rádi. ty prostory jsou daleko větší a můžeme lépe individualizovat ve výuce. Děti mají prostor, kde mají část výukovou a potom další část, kde mají relaxační koutek.”
Školu navštěvují děti z celého MS kraje. V nové budově je 14 tříd pro první i druhý stupeň a také speciální pedagogické centrum.
V půdních prostorách vznikly mimo jiné dvě oddělení družiny a také internát pro mladší i starší děti.
anketa: žáci školy: “Takové ty kostičky tam, mi se to líbí dost.”
“V nové škole se mi líbí, opravdu.”
Chybí už jen venkovní úpravy, kde probíhá archeologický průzkum, který by měl skončit počátkem dubna. Poté tam vznikne prostorné parkoviště a hřiště.
---
Třiadvacetiletý Petr Hrubý z Opavska se stal tisícím dárcem krvetvorných buněk z Českého národního registru dárců dřeně. Daroval staršímu muži ze zahraničí, který by pravděpodobně neměl jinak šanci na život. V současné době lze kostní dřeň darovat dvěma způsoby, separací, která se provádí bez narkózy na speciálním přístroji nebo odsátím dřeně jehlou z kosti pánevní pod narkózou.
---
Dva lyžařské závody v Jeseníkách
Lyžařské areály v nížinách se potýkají s dopady teplého počasí a zhoršování kvality sjezdovek. Výše položené sjezdovky v Jeseníkách mají však sněhu dostatek i pro závodní lyžování. Hned dva závody se v jeden den konaly na homologované FIS sjezdovce v areálu Klobouk.
Prvním závodem byl Územní klasifikační závod žáků do 16 let jako pohár Jaroslava Drápely a druhým Kästle cup, závod ze seriálu lyžařský pohár Vysočiny.
Petr Houser, ředitel závodů: „Ono není žádné teplé počasí, ač to tak nevypadá někde jinde, tak tady mrzne, protože jsme pod Kotlem, takže my jedeme na velice kvalitní trati, kterou by nám mohli mnozí pořadatelé organizačně závidět, protože tady projely dvě stovky závodníků a nic se neděje.“
Pohárový závod se jel po oba víkendové dny, prvním na řadě byl obří slalom. Ten se jel i odpoledne v poháru Vysočiny.
Sofie Zádrapová, Ski Bílá: „No tak trať je docela ledová, ale lyže držely a jely do cela na rovno.“
Ema Banková, Ski Šumperk: vítězka kola závodu: „Jo, bylo to těsně, tady ta poslední brána, to jsem málem nezvládla, ale jinak dobrý.“
Karolína Suchá, Ski, z.s.: „Já jsem jela mladší žákyně a v pohodě myslím.“
Závod na červené závodní sjezdovce pokračoval druhý den slalomem. Závodníci i trenéři si chválili kvalitní sjezdovku.
Stanislav Hofman, trenér, Ski klub Ještěd: „Takové podmínky, jako jsou tady, jsme letos snad ještě neměli, takže to připravili Svatý Petr a pořadatelé velmi dobře.“
Vojtěch Babiš, vítěz kola, TC Praděd: „Trať byla dobrá državá, trošku rýhy se dělaly, bylo docela náročná, ale dobrý závod.“
Daniel Danihelka, vítěz kola, TC Praděd: „Tak dneska pista dobrá, myslím, že jsem to trošku pohnojil jako na hraně, jsem si přibrzdil moc, ale jinak jako podmínky jsou výborné.“
Zdeněk Přibyl, Ski Bílá: „Tak trať dobrá, bylo to tvrdé, pár chybiček bylo, jsem si přetočil vršek, ale jinak dobré.“
A závodní sezóna v Jeseníkách bude pokračovat. Už na konci února čeká závodní sjezdovka na přebor opavských škol.
---