Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Alzheimercentru Ostrava se o nakažené starají sami
  • Na magistrátu v Havířově onemocněli COVID-19 zaměstnanci
  • Těrlická radnice předala seniorům přes 3000 roušek
  • Prodloužená Rudná odvedla 15 tisíc aut mimo Porubu
  • Fyzikální ústav Slezské univerzity vede Zdeněk Suchlík

V Alzheimercentru Ostrava se o nakažené starají sami

Jak už z našeho zpravodajství víte, nákaza se v našem kraji začala šířit i v zařízeních sociálních služeb. I když se neustále provádějí další testy, už teď je jasné, že nejvíce nakažených bude v Alzhemiercentru Ostrava. Zařízení musí zatím s nákazou bojovat vlastními silami a proto si od krajského úřadu vyžádalo ochranné pomůcky.

Po pondělním zasedání krizového štábu bohužel hejtman Ivo Vondrák potvrdil, že nákaza už se šíří i v zařízeních sociálních služeb. Začalo to v domově pro seniory Iris, kde se nakazilo 17 lidí. Bohužel ještě mnohem horší je situace v Alzheimercentru v Ostravě, kde prozatím testy potvrdily 23 nakažených klientů, 7 ošetřovatelů a 1 brigádníka. Centrum je přitom už měsíc uzavřeno pro návštěvy a klienti nemohou ven. “My dodržujeme už dlouhodobě od počátku března nastavené bezpečnostní hygienické opatření v souladu s legislativou a v souladu s doporučením ministerstva zdravotnictví. Situace v centru je stabilizovaná,” uvedla ředitelka Alzheimercentra Ostrava Simona Lipovská. 

Na rozdíl od domova Iris, který všechny nakažené přemístil do nemocnic, musejí pracovníci Alzheimer centra zvládat nákazu vlastními silami. Kraj jim okamžitě dodal ochranné pomůcky a zařízení bylo rozděleno na dvě části. "Mají část špinavou, neboli nemocnou a zase stranu čistou, neboli zdravou. Rozděleni jsou i zaměstnanci, kteří jsou ochotni pracovat v tomto rizikovém prostředí," popisuje náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

Pokud to bude možné, chtěli by nakažené klienty z centra přemístit do zdravotnického zařízení, kde by byli neustále pod dohledem lékařů. "Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby jsme kvůli bezpečnosti, mohli nemocné klienty přemístit na některé z těch zařízení, které kraj avizoval,"  uvádí za Alzheimercentrum Martina Svobodová.

Pro nakažené osoby se připravuje 100 míst v Nemocnici Bílovec. Stávající pacienti, kteří musejí uvolnit místo, budou převezeni do nemocnic V Orlové a Karviné. Pro lehké případy nákazy a pro karantény se chystají kapacity v lázních Darkov a Klimkovice. 

---

Na magistrátu v Havířově onemocněli COVID-19 zaměstnanci

Na jednom z odborů havířovského magistrátu se u dvou zaměstnanců prokázala nákaza COVID-19. Radnice ale nemusela přijmout opatření ve formě uzavření jakéhokoliv oddělení.

Magistrát v Havířově dodržuje všechna vládní nařízení. A to i proto, aby ochránil své zaměstnance. Přesto se nákaza do budovy dostala.

Na COVID-19 vyšly pozitivní testy u dvou zaměstnanců. 

"Hygienická stanice provedla s těmi zaměstnanci řízené pohovory, ve kterých sledovala, kdy a s kým přišli do styku, na jak dlouhou dobu, a bude přijímat vůči těmto osobám vlastní opatření. Speciálně jako zaměstnavatel jsme už nepřistupovali k žádným dalším opatřením, protože my jsme ochranná opatření přijali dávno předtím, než tato situace nastala,” řekl tajemník magistrátu Milan Menšík. 

To znamená, že jste nemuseli uzavřít žádné oddělení, žádnou část budovy, poslat všechny zaměstnance hromadně domů?

“V této chvíli mně není známo žádné opatření orgánu ochrany zdraví, že by nařídilo omezení na jakémkoliv pracovišti Magistrátu města Havířova,” doplnil tajemník.

Podle tajemníka je na magistrátu nervózní atmosféra, protože zaměstnanci, tak jako jiní lidé, mají z nemoci obavy.

---

Těrlická radnice předala seniorům přes 3000 roušek

Dům od domu jezdili v posledních dnech dobrovolní hasiči z Těrlicka, aby všem seniorům starším 70 let doručili balíčky s ochrannými souškami. Radnice svým starším občanům nabízí také pomoc s nákupy a vyzvedáváním léků.

Dobrovolní hasiči z Těrlicka rozvedli poslední várku roušek určených pro seniory. Jde o roušky, které ušili dobrovolníci. V šicí dílnu se proměnila i jedna kancelář na obecním úřadě. Celkově bylo dobrovolníky vyrobeno přes 3000 roušek. Seniorům byly rozvezeny ve zhruba 650 balíčcích.

“Dnešního dne bude rozvezeno posledních 120 balíčků s rouškami pro naše seniory nad 70 let. Tyto balíčky roznášeli hasiči a pokud by někdo ze seniorů potřeboval další balíčky, ať se ozvou na obecní úřad,” starosta Martin Polášek (NEZ). 

Senioři si roušky od hasičů přebírali osobně, nebo jim je vložili do schránek. 

“Je to chvályhodný počin od obce. My jsme si v předstihu našili roušky sami, ale stejně je to dobré od nich,” řekl jeden ze seniorů. 

“Roušky tady šijí všichni chalupa od chalupy a je hezké, že si obec vzpomene na starší spoluobčany a že jim tu roušku pošle. Tahle rouška je pro mojí maminku. Je už ve vyšším věku a bude určitě ráda, že ji má, i když je nechodící. Ale bude vděčná, že si na ni pan starosta vzpomněl,” uvedla další Těrličanka. 

Těrličtí senioři se zajímali také o to, zda jim obec v době karantény pomůže s nákupy nebo vyzvednutím léků v lékárně.  

V případě potřeby nákupu, nebo zajištění čehokoliv, kontaktujte paní Galačovou na obecním úřadě,” dodal starosta Martin Polášek (NEZ). 

Shodou okolností právě v poslední den rozvozu roušek byl v Těrlicku potvrzen první případ nákazy koronavirem Covid-19. Vedení radnice apeluje především na starší občany, aby se chránili a dodržovali karanténu.

Reportáž: 

---

Prodloužená Rudná odvedla 15 tisíc aut mimo Porubu

Na křižovatce ulic Opavská a 17.listopadu výrazně bylo aut. Zatímco před otevřením Prodloužené Rudné jí projelo na 35 tisíc vozidel, dnes jich je kolem 20 tisíc. Ukazují to nové statistiky.

Křižovatka ulic Opavská, 17.listopadu už není nejvytíženější křižovatkou Ostravy-Poruby. Po otevření prodloužené Rudné se na ni snížil provoz o zhruba 40 procent.

“Co se týče ulice 17.listopadu, tak v různých úsecích zde došlo ke snížení dopravy o 40 až 50 procent s tím, že samozřejmě ten nejvíce významný směr je směr Opava, kde zaznamenáváme snížení dopravy až přes 50 procent. Co se týče dalších úseků v Porubě, což je známá velice vytížená křižovatka Martinovská Opavská, tak zde jsme nezaznamenali tak velké snížení, opravdu okolo 10, maximálně 15 procent, takže potřeba stavby severního spoje je stále aktuální,” uvádí Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba

K větší bezpečnosti dopravy by měla přispět další opatření na ulici Opavská

“Tam, co byly dopravní nehody, tak byly na těch nebezpečných přechodech. Ten jeden přechod se zabezpečil tou světelnou signalizací. Připravuje se teď ještě povrchová úprava tak zvanými plošnými pásy, kdy takhle v této červené barvě v té zrnité podobě budou před přechodem z obou dvou stran tyto pásy umístěny,” dodává Lubomír Gazda, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací

A připravuje se ještě další studie celkového zklidnění dopravy na Opavské ulici.

---

Fyzikální ústav Slezské univerzity vede Zdeněk Suchlík

V rámci Slezské univerzity se vydělilo nové pracoviště - Fyzikální ústav. Jeho ředitelem se nedávno stal profesor teoretické fyziky a astrofyziky Zdeněk Stuchlík. Zdejší odborníci se specializují na problematiku gravitace a černých děr a spolupracují se středisky světového výzkumu.

Zdeněk Stuchlík je jedním ze zakladatelů Slezské univerzity. A tak bylo jasné, že obory teoretická fyzika a astrofyzika se stanou pro nově vzniklou vysokou školu stěžejními. Během tří desetiletí se zdejší odborníci stali nedílnou součástí světového výzkumu a spolupracovníky mnoha významných pracovišť.

„Jmenujme např. Harvard University, kde jsme navázání na event horizont teleskop, který fotografuje černé díry. Podobně jsme navázáni na pracoviště v Bonnu, kde je druhé centrum pro vyhodnocování těchto výsledků,“ uvádí nově jmenovaný ředitel.

Zdejší výzkumy se týkají především problematiky gravitace a černých děr. V doktorandském studiu univerzita hostí odborníky třeba z Uzbekistánu, Ukrajiny či Ruska.

„Kromě toho, že jsem posluchačem doktorandského studia, jsem také na Slezské univerzita zaměstnán a věnuji se výzkumu,“ říká jeden z posluchačů Dimitrij Ovchinnikov z Uzbekistánu.

Fyzikální ústav se může pyšnit špičkovým vybavením. Má vlastní astronomickou observatoř, která byla dokončena před třemi lety. Na podzim loňského roku byla otevřena sférická projekce, která umožňuje studentům naučit se orientovat ve Vesmíru.

„Je to pokročilejší výuková pomůcka určená studentům univerzity. Jsme tady ale schopni promítat projekce jak pro školy, tak i pro veřejnost,“ sdělil pedago Tomáš Gráf.


Fyzikální ústav se v rámci Slezské univerzity vyčlenil na začátku roku. Nyní má 150 studentů, kterým se věnuje 25 pedagogů.


---Mohlo by Vás také zajímat