Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Pomůcky k záchraně tonoucího kradou zloději
  • Senior Expres Ostrava-Jih slaví 4 roky provozu
  • Zájem o letní tábory je obrovský i přes nejistou situaci
  • Ostrava podporuje bilingvní výuku už od mateřských škol
  • EY Podnikatel roku 2020 MSK je z Českého Těšína

Pomůcky k záchraně tonoucího kradou zloději

Víkendová tragédie, kdy v řece ve Frýdlantě nad Ostravicí utonuli tři mladíci, ukázala jak důležité jsou záchranné prostředky připravené na břehu právě pro záchranu tonoucích. Bohužel, u splavu ve Frýdlantě tyto pomůcky někdo ukradl.

Pomoc tonoucímu musí být především rychlá. Proto jsou v rizikových místech připravené záchranné pomůcky. Tvoří je lano a podkova, která nahrazuje záchranný kruh. S jejich pomocí je možné tonoucího vytáhnout na břeh, aniž by zachránci museli sami vstupovat do vody a riskovat svůj vlastní život. Pomůcky však kradou zloději.

Anketa: “Je smutné, že tady někdo tyty kruhy krade, potom je to potřeba a nejsou k dispozici.”

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Ve spolupráci s hasičským záchranným sborem jsme začali vybavovat nebezpečné jezy, které byly vytipovány na celém území povodí Odry. V současnosti máme takto vytipovaných 15 spádových stupňů, které jsme vybavili různými záchrannými prvky, jako jsou informační tabule, záchranná lana, skoby pro uchycení lan pro hasiče a také záchranné kruhy. Bohužel, tyto záchranné prvky se velmi často ztrácí, nebo se ničí.”

Že je rychlá pomoc tonoucímu důležitá, potvrzují také záchranáři, kteří doporučují i ve vypjatých momentech postupovat s rozvahou.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “Házecí prostředky, které jsou k dispozici na exponovaných místech, například u splavů vodních toků, mohou výrazně zvýšit šanci na záchranu tonoucích, pokud jsou na místě svědkové a takový prostředek použijí, tzn. hodí jej tonoucímu.”

Zatímco na dvou místech u řeky Ostravice ve Frýdlantě záchranné pomůcky scházejí, v centru Ostravy jsou pro případ potřeby na obou březích.

---

Senior Expres Ostrava-Jih slaví 4 roky provozu

4. dubna roku 2017 vyjel na cestu vůbec první vůz Senior EXPRESU Ostrava-Jih. Tehdy mohli novou službu radnice využívat lidé ve věku 80 let a více. Od té doby se pro velký zájem snižovala věková hranice, aby na ni dosáhlo více lidí a zvyšoval počet aut. Co se naopak nezměnilo, je cena.

Senior EXPRES Ostravy-Jihu funguje už 4 roky. Toto výročí oslavil spolu s klienty. Všichni, kteří tuto zvýhodněnou službu v úterý využili, dostali od radnice tašku s drobnými dárky.

Anketa: klienti Senior expresu: “Já si nedovedu představit, kdyby se to mělo zrušit. Je to výborná věc, co děláte pro nás. A řidiči jsou vynikající."

“Chceme poděkovat, protože využíváme ty vaše služby a je to pro nás velká pomoc." 

Senior EXPRES Ostravy-Jihu vozí lidi po celé Ostravě a za dobu své existence už najel bezmála 430 tisíc kilometrů.

Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: "4. dubna jsme oslavili čtvrté výročí fungování Senior EXPRESU, který mohou využívat občané s trvalým bydlištěm u nás na Jihu a mají více než 77 let věku. Za tu dobu se uskutečnilo více než 39 tisíc jízd a momentálně máme vydáno 2 tisíce 70 průkazek."

Seniorů ve věku 77 let a více je v obvodu přes 5 tisíc. Aby Senior EXPRES mohli využívat, musí si vyřídit průkazku, a to přímo na radnici zcela zdarma a na počkání. Sebou si musí musí vzít pouze občanku a jednu průkazkovou fotografii. 

---

Zájem o letní tábory je obrovský i přes nejistou situaci

Příměstské, stanové, chatkové, putovní a spousta dalších. Letních dětských táborů je obrovská škála. Většina je již nyní téměř obsazených. Vrásky na čele pořadatelů však přidává nejistota současné epidemické situace. Přípravy přesto běží naplno. Navštívili jsme s kamerou organizátory tří hlavních typů táborů.

Hitem posledních let jsou především příměstské tábory. Ty umožňují dětem buďto denní docházení z domova, nebo pobyt nedaleko bydliště.

Jana Franková, ředitelka SVČ Bruntál: „SVČ v Bruntále má v plánu, udělat asi 3 nebo 4 pobytové tábory. Máme naplánované 7 turnusů příměstských táborů z projektů MPSV v Bruntále, dále 7 turnusů z MŠMT.“

Klasické stanové tábory nejvíce přibližují děti pobytu v přírodě a tábornickým podmínkám.

Michaela Makovická, vedoucí T.O. Tulák: „Letos pořádáme putovní tábor. Potom pořádáme stanový tábor, který se koná v Dlouhé Stráni.“

S velkým zájmem dětí i rodičů se setkávají i tábory chatkové, které děti částečně chrání i před nepřízní počasí.

Miroslav Šťastný, provozovatel tábora: „My už tady asi 25 let pořádáme dětský tábor, který je v chatkách, děti tady tráví čas o prázdninách vždycky 14 dní, myslím si, že se jim tady líbí, protože se nám každý rok jich spousta vrací.“

Zájem dětí i rodičů je velký již od počátku roku a kapacita táborů je již téměř naplněná.

Miroslav Šťastný, provozovatel tábora: „Letos už máme prakticky obsazený oba turnusy, které pořádáme a řekl bych, že zájem je větší, než jiné roky.“

Jana Franková, ředitelka SVČ Bruntál: „Tábory jsou naprosto obsazené, hlavně ty příměstské.“

Pořadatelé jsou nuceni operativně reagovat na nejistou epidemickou situaci a absenci jakýchkoli pokynů.

Milan Makovický, hlavní vedoucí tábora: „Není jednoduché připravit pořádný program, protože nevíme, jestli tábor bude nebo ne.“

Miroslav Šťastný, provozovatel tábora: „Tváříme se statečně, ale věříme, že se situace zlepší a že můžou tábory normálně proběhnout. Upřímně řečeno, kdyby byly tábory v rouškách, asi bychom je nechtěli.“

---

Ostrava podporuje bilingvní výuku už od mateřských škol

Vzdělání a znalost cizích jazyků je velmi důležitá pro budoucí uplatnění každého žáka a proto ostravský magistrát podporuje bilingvní výuku, tedy výuku v cizím jazyce, už od mateřských škol. Na tuto metodu vzdělávání lze získat i dotace. Letošní zápisy jsou i u školek pouze online.

Mateřské školy v Ostravě musejí, stejně jako základní školy, letošní zápis do prvních ročníků udělat pouze online formou. Magistrát to využil v centrálním obvodu k testu pilotního projektu, který by měl zápis do příštích let zjednodušit. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Výhodou tohoto online registrování je, že se ředitelům snižuje administrace." 

Velký zájem je v Ostravě o školky s cizojazyčnou výukou. Jazykové školy mají proto často i své mateřinky, kde děti začínají s jazyky už velmi brzy a ve vzdělávání pak pokračují na základní škole. Tyto školy mohou i letos požádat magistrát o dotaci na vzdělávání. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Podporujeme na školách rodilé mluvčí, přípravu na mezinárodní zkoušky a certifikáty, podporujeme výuku v cizím jazyce a to i odborných předmětů."

Jednou z nejznámějších škol s bilingvní výukou je i Monty School v Porubě, která vzdělává v cizím jazyce nejmenší děti, školáky, ale i studenty na své střední škole. 

Petr Vidlák, majitel Monty School: "Díky tomu a projektu a prostředkům, které získáváme pravidelně od města, mohou děti skládat cambridgské zkoušky, dokonce naši žáci v 9. třídě skládají zkoušky na úrovni B2."

Žádosti se podávají pouze elektronicky a školy je musejí zaslat do 20. dubna. 

---

EY Podnikatel roku 2020 MSK je z Českého Těšína

Společnost EY s podporou hejtmana Moravskoslezského kraje vyhlásila držitele titulu EY Podnikatel roku 2020 Moravskoslezského kraje. Stal se jím Jaroslav Drahoš, jehož firma patří mezi největší výrobce knih v pevné a měkké vazbě ve střední Evropě.

V Českém Těšíně funguje jedna z největších a nejmodernějších tiskáren ve střední Evropě. Ročně vyrobí více než 9 tisíc různých titulů v celkovém počtu 22 milionů knih v pevné i měkké vazbě. Před 27 lety ji doslova na zelené louce postavil Jaroslav Drahoš. Jaroslav Drahoš byl také za své velké úsilí o udržitelné podnikání oceněn a stal se držitelem titulu EY Podnikatel roku 2020 Moravskoslezského kraje.

Jaroslav Drahoš, ředitel tiskárny FINIDR, oceněný podnikatel: “Je to ocenění 27 let práce mé i mého týmu, který se mnou pracuje "

I když loni s covidem přišla krize, investice do moderního vybavení se nezastavily.

Jaroslav Drahoš, ředitel tiskárny FINIDR, oceněný podnikatel: "V minulém roce jsme investovali do dvou tiskových strojů, které byly instalovány první v Evropě."

Díky profesionálnímu týmu s téměř 550 zaměstnanci, kteří pracují na nejmodernějších strojích 24 hodin denně a 7 dnů v týdnu, dosahuje mimořádně produktivní a kvalitní výroby.

Gabriela Hřebačková, starostka Českého Těšína: "Je to pro mě symbol obrovské síly, houževnatosti, píle, pracovitosti a určitý druh obrovského vizionářství. To všechno v sobě spojuje osoba pana ředitele Drahoše. Proto jsem ráda, že toto ocenění pan ředitel a celá společnost dostala."

Velké nadšení a tiskařské srdce se odráží ve snech a dalších cílech, kterých chce pan Drahoš dosáhnout. Rád by znovuoživil Těšínskou tiskárnu, jejíž historie sahá až do roku 1806.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
07. dubna 2021, 17:00

Pomůcky k záchraně tonoucího kradou zloději

Víkendová tragédie, kdy v řece ve Frýdlantě nad Ostravicí utonuli tři mladíci, ukázala jak důležité jsou záchranné prostředky připravené na břehu právě pro záchranu tonoucích. Bohužel, u splavu ve Frýdlantě tyto pomůcky někdo ukradl.

Pomoc tonoucímu musí být především rychlá. Proto jsou v rizikových místech připravené záchranné pomůcky. Tvoří je lano a podkova, která nahrazuje záchranný kruh. S jejich pomocí je možné tonoucího vytáhnout na břeh, aniž by zachránci museli sami vstupovat do vody a riskovat svůj vlastní život. Pomůcky však kradou zloději.

Anketa: “Je smutné, že tady někdo tyty kruhy krade, potom je to potřeba a nejsou k dispozici.”

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Ve spolupráci s hasičským záchranným sborem jsme začali vybavovat nebezpečné jezy, které byly vytipovány na celém území povodí Odry. V současnosti máme takto vytipovaných 15 spádových stupňů, které jsme vybavili různými záchrannými prvky, jako jsou informační tabule, záchranná lana, skoby pro uchycení lan pro hasiče a také záchranné kruhy. Bohužel, tyto záchranné prvky se velmi často ztrácí, nebo se ničí.”

Že je rychlá pomoc tonoucímu důležitá, potvrzují také záchranáři, kteří doporučují i ve vypjatých momentech postupovat s rozvahou.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “Házecí prostředky, které jsou k dispozici na exponovaných místech, například u splavů vodních toků, mohou výrazně zvýšit šanci na záchranu tonoucích, pokud jsou na místě svědkové a takový prostředek použijí, tzn. hodí jej tonoucímu.”

Zatímco na dvou místech u řeky Ostravice ve Frýdlantě záchranné pomůcky scházejí, v centru Ostravy jsou pro případ potřeby na obou březích.

---

Senior Expres Ostrava-Jih slaví 4 roky provozu

4. dubna roku 2017 vyjel na cestu vůbec první vůz Senior EXPRESU Ostrava-Jih. Tehdy mohli novou službu radnice využívat lidé ve věku 80 let a více. Od té doby se pro velký zájem snižovala věková hranice, aby na ni dosáhlo více lidí a zvyšoval počet aut. Co se naopak nezměnilo, je cena.

Senior EXPRES Ostravy-Jihu funguje už 4 roky. Toto výročí oslavil spolu s klienty. Všichni, kteří tuto zvýhodněnou službu v úterý využili, dostali od radnice tašku s drobnými dárky.

Anketa: klienti Senior expresu: “Já si nedovedu představit, kdyby se to mělo zrušit. Je to výborná věc, co děláte pro nás. A řidiči jsou vynikající."

“Chceme poděkovat, protože využíváme ty vaše služby a je to pro nás velká pomoc." 

Senior EXPRES Ostravy-Jihu vozí lidi po celé Ostravě a za dobu své existence už najel bezmála 430 tisíc kilometrů.

Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: "4. dubna jsme oslavili čtvrté výročí fungování Senior EXPRESU, který mohou využívat občané s trvalým bydlištěm u nás na Jihu a mají více než 77 let věku. Za tu dobu se uskutečnilo více než 39 tisíc jízd a momentálně máme vydáno 2 tisíce 70 průkazek."

Seniorů ve věku 77 let a více je v obvodu přes 5 tisíc. Aby Senior EXPRES mohli využívat, musí si vyřídit průkazku, a to přímo na radnici zcela zdarma a na počkání. Sebou si musí musí vzít pouze občanku a jednu průkazkovou fotografii. 

---

Zájem o letní tábory je obrovský i přes nejistou situaci

Příměstské, stanové, chatkové, putovní a spousta dalších. Letních dětských táborů je obrovská škála. Většina je již nyní téměř obsazených. Vrásky na čele pořadatelů však přidává nejistota současné epidemické situace. Přípravy přesto běží naplno. Navštívili jsme s kamerou organizátory tří hlavních typů táborů.

Hitem posledních let jsou především příměstské tábory. Ty umožňují dětem buďto denní docházení z domova, nebo pobyt nedaleko bydliště.

Jana Franková, ředitelka SVČ Bruntál: „SVČ v Bruntále má v plánu, udělat asi 3 nebo 4 pobytové tábory. Máme naplánované 7 turnusů příměstských táborů z projektů MPSV v Bruntále, dále 7 turnusů z MŠMT.“

Klasické stanové tábory nejvíce přibližují děti pobytu v přírodě a tábornickým podmínkám.

Michaela Makovická, vedoucí T.O. Tulák: „Letos pořádáme putovní tábor. Potom pořádáme stanový tábor, který se koná v Dlouhé Stráni.“

S velkým zájmem dětí i rodičů se setkávají i tábory chatkové, které děti částečně chrání i před nepřízní počasí.

Miroslav Šťastný, provozovatel tábora: „My už tady asi 25 let pořádáme dětský tábor, který je v chatkách, děti tady tráví čas o prázdninách vždycky 14 dní, myslím si, že se jim tady líbí, protože se nám každý rok jich spousta vrací.“

Zájem dětí i rodičů je velký již od počátku roku a kapacita táborů je již téměř naplněná.

Miroslav Šťastný, provozovatel tábora: „Letos už máme prakticky obsazený oba turnusy, které pořádáme a řekl bych, že zájem je větší, než jiné roky.“

Jana Franková, ředitelka SVČ Bruntál: „Tábory jsou naprosto obsazené, hlavně ty příměstské.“

Pořadatelé jsou nuceni operativně reagovat na nejistou epidemickou situaci a absenci jakýchkoli pokynů.

Milan Makovický, hlavní vedoucí tábora: „Není jednoduché připravit pořádný program, protože nevíme, jestli tábor bude nebo ne.“

Miroslav Šťastný, provozovatel tábora: „Tváříme se statečně, ale věříme, že se situace zlepší a že můžou tábory normálně proběhnout. Upřímně řečeno, kdyby byly tábory v rouškách, asi bychom je nechtěli.“

---

Ostrava podporuje bilingvní výuku už od mateřských škol

Vzdělání a znalost cizích jazyků je velmi důležitá pro budoucí uplatnění každého žáka a proto ostravský magistrát podporuje bilingvní výuku, tedy výuku v cizím jazyce, už od mateřských škol. Na tuto metodu vzdělávání lze získat i dotace. Letošní zápisy jsou i u školek pouze online.

Mateřské školy v Ostravě musejí, stejně jako základní školy, letošní zápis do prvních ročníků udělat pouze online formou. Magistrát to využil v centrálním obvodu k testu pilotního projektu, který by měl zápis do příštích let zjednodušit. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Výhodou tohoto online registrování je, že se ředitelům snižuje administrace." 

Velký zájem je v Ostravě o školky s cizojazyčnou výukou. Jazykové školy mají proto často i své mateřinky, kde děti začínají s jazyky už velmi brzy a ve vzdělávání pak pokračují na základní škole. Tyto školy mohou i letos požádat magistrát o dotaci na vzdělávání. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Podporujeme na školách rodilé mluvčí, přípravu na mezinárodní zkoušky a certifikáty, podporujeme výuku v cizím jazyce a to i odborných předmětů."

Jednou z nejznámějších škol s bilingvní výukou je i Monty School v Porubě, která vzdělává v cizím jazyce nejmenší děti, školáky, ale i studenty na své střední škole. 

Petr Vidlák, majitel Monty School: "Díky tomu a projektu a prostředkům, které získáváme pravidelně od města, mohou děti skládat cambridgské zkoušky, dokonce naši žáci v 9. třídě skládají zkoušky na úrovni B2."

Žádosti se podávají pouze elektronicky a školy je musejí zaslat do 20. dubna. 

---

EY Podnikatel roku 2020 MSK je z Českého Těšína

Společnost EY s podporou hejtmana Moravskoslezského kraje vyhlásila držitele titulu EY Podnikatel roku 2020 Moravskoslezského kraje. Stal se jím Jaroslav Drahoš, jehož firma patří mezi největší výrobce knih v pevné a měkké vazbě ve střední Evropě.

V Českém Těšíně funguje jedna z největších a nejmodernějších tiskáren ve střední Evropě. Ročně vyrobí více než 9 tisíc různých titulů v celkovém počtu 22 milionů knih v pevné i měkké vazbě. Před 27 lety ji doslova na zelené louce postavil Jaroslav Drahoš. Jaroslav Drahoš byl také za své velké úsilí o udržitelné podnikání oceněn a stal se držitelem titulu EY Podnikatel roku 2020 Moravskoslezského kraje.

Jaroslav Drahoš, ředitel tiskárny FINIDR, oceněný podnikatel: “Je to ocenění 27 let práce mé i mého týmu, který se mnou pracuje "

I když loni s covidem přišla krize, investice do moderního vybavení se nezastavily.

Jaroslav Drahoš, ředitel tiskárny FINIDR, oceněný podnikatel: "V minulém roce jsme investovali do dvou tiskových strojů, které byly instalovány první v Evropě."

Díky profesionálnímu týmu s téměř 550 zaměstnanci, kteří pracují na nejmodernějších strojích 24 hodin denně a 7 dnů v týdnu, dosahuje mimořádně produktivní a kvalitní výroby.

Gabriela Hřebačková, starostka Českého Těšína: "Je to pro mě symbol obrovské síly, houževnatosti, píle, pracovitosti a určitý druh obrovského vizionářství. To všechno v sobě spojuje osoba pana ředitele Drahoše. Proto jsem ráda, že toto ocenění pan ředitel a celá společnost dostala."

Velké nadšení a tiskařské srdce se odráží ve snech a dalších cílech, kterých chce pan Drahoš dosáhnout. Rád by znovuoživil Těšínskou tiskárnu, jejíž historie sahá až do roku 1806.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-07-04-2021-17-00