Stáhnout video

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Pohřešovanou ženu z Havířova se stále nepodařilo najít
  • Byla podepsána smlouva o prodeji ostravské Ekovy
  • Nemocnice v Havířově se pustila do opravy vstupní haly
  • Zvířátka ve Faunaparku mají Fajnovou vilu
  • Festival Beats for Love se letos konal jen pro 4 tisíce šťastlivců

Pohřešovanou ženu z Havířova se stále nepodařilo najít

AKTUALIZOVÁNO: Žena byla ve středu 22. července nalezena mrtvá, potvrdila to krajská policejní mluvčí Eva Michalíková. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- O víkendu se konala v Havířově rozsáhlá pátrací akce. Minimálně tři desítky policistů prohledávaly lokalitu poblíž řeky Lučiny. 43letá žena odešla z domu v pátek ráno a od té doby se nevrátila. Policie nevylučuje, že se stala obětí trestného činu.

43letá Lucie Motlochová z Havířova je už několik dní nezvěstná. V pátek ráno měla odejít z domu a už o sobě nedala vědět.

Desítky policistů pátraly v okolí řeky Lučiny. Právě v této lokalitě kriminalisté zachytili poslední signál z jejího mobilního telefonu.

Sobotních manévrů si všimli i místní obyvatelé.

Jiří Velička, místní obyvatel: "My jsme v odpoledních hodinách v sobotu zjistili větší pohyb policejních vozů, dokonce i policisté běželi, pospíchali. Navíc ještě v podvečer se nad domem objevil dron. Což víme, že drony nesmějí nad obydlím létat, jen ve volné přírodě. Nám to bylo divné, co se děje. Až posléze jsme zjistili, že šlo o pátrací akci. Asi to nebylo vůbec snadné. Bylo by velice smutné, kdyby mělo dojít k tragédii, kdyby se paní měla stát obětí nějakého trestného činu. Doufejme, že to tak nebylo a ve zdraví se najde.”

A právě i s touto variantou pracuje policie.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR: "V samotném počátku prověřili různá místa, kde by se mohla nacházet. Policisté byli v kontaktu s osobami, které by mohly mít k jejímu pohybu jakékoliv informaci. Policisté i nadále prověřují zjištěné informace, včetně i informací zjištěné od veřejnosti, za které děkujeme. Prozatím je však žena stále pohřešovaná a s ohledem na tento stav, nelze v tuto chvíli vyloučit jakoukoliv variantu, včetně možnosti, že se mohla stát obětí trestného činu.”

V době odchodu měla žena při sobě klíče od bytu a doklady s peněženkou. Na sobě měla modré rifle, bílo-růžové botasky zn. ADIDAS a na zádech červený batoh s reflexním páskem.

---

Byla podepsána smlouva o prodeji ostravské Ekovy

Už je to černé na bílém. V úterý byla v Ostravě podepsána smlouva mezi dopravním podnikem a zástupci společnosti Škoda Transportation o prodeji společnosti Ekova Electric. Ostravský magistrát tento závod na opravu a výrobu tramvají, autobusů a trolejbusů prodává, protože ztratil konkurenceschopnost a byl by jen přítěží. Škodovka chce Ekovu dále rozvíjet.

Před dvěma týdny schválilo zastupitelstvo ostravského magistrátu, že prodá dceřinou společnost dopravního podniku Ekova Electric Škodě Transportation. Ekova už nebyla schopna získávat zakázky a ztrácela konkurenceschopnost.

Daniel Morys, ředitel Dopravního podniku Ostrava: "Ekova už nebyla schopna schopna v tom velice ostrém tržním prostředí uspět v mnoha oblastech."

Škoda Tansportation v Ostravě už působí. Ve Vítkovicích například vyrábí vlaky dceřiná Škoda Vagonka a Škoda Digital se v Hrabůvce zabývá vývojem nových technologií. Firmám se prý daří a přibírají nové zaměstnance. Nové pracovníky bude potřebovat i Ekova, do které chce Škoda investovat 300 milionů korun. 

Martin Bednarz, předseda představenstva Škoda Vagonka: "Po podpisu rozjíždíme střednědobé období jednoho roku, kdy si musíme Ekovu připravit pro plnění zakázek, které máme nasmlouvány. V další části budeme investovat zhruba 200 milionů korun v tom prvním roce, a to do rozšíření kolejových stání, do kapacity povrchových úprav, elektro zkušebny a dalších dílčích investic tak, aby firma byla připravená. Budeme připravovat nábory dalších lidí, abychom to kapacitně zvládli, protože potřeba bude minimálně 100 lidí, abychom mohli rozjet dvou, případně třísměnný provoz." 

Kolik Ostrava za Ekovu dostane ještě nebylo přesně stanoveno. Nabídková kupní cena je 416 milionů. Definitivní převod akcií nastane v roce 2021.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "U nabídkové kupní ceny je několik korekčních položek, které mohou jít oběma směry nahoru i dolů, ale nemělo by se stát, že by dopravní podnik za Ekovu vyinkasoval méně než 330 milionů korun."  

Ostrava má u Škody Vagonka objednány nové tramvaje a část z nich už se bude vyrábět právě v Ekově. Dílny se budou nadále zaměřovat na opravy a modernizaci vozidel pro Dopravní podnik Ostrava. 

---

Nemocnice v Havířově se pustila do opravy vstupní haly

Nemocnice v Havířově prochází další modernizací. V suterénu probíhá rekonstrukce šaten a sociálního zázemí. Práce také začaly ve vstupní hale. Imobilní pacienti ocení zejména nové nájezdové rampy.

Už mnoho let se čeká na rekonstrukci vstupní haly v havířovské nemocnici. Nyní práce začaly a za pár měsíců se pacienti mohou těšit na moderní prostory. Jako první se rekonstrukce dotkne bufetu a zdravotnické prodejny.

Irma Kaňová, manažer pro vztahy s veřejností a marketing: "Součástí rekonstrukce bude nejen vstup do nemocnice, ale především celá vstupní hala, která se měla už několik let rekonstruovat a až teď přišel ten správný čas. Budeme zachovávat všechny služby, na které byli pacienti zvyklí. Rekonstrukce proběhne samozřejmě z toho důvodu, protože imobilní občané měli velký problém dostat se do našich odborných ambulancí. Takže velká krásná nájezdová rampa, která je součástí rekonstrukce naší vstupní haly, bude věc, na kterou se všichni těšíme.”

anketa: "Určitě, bude to lepší pro nás. Tady to prostředí a bufet by se také mohl spravit.”

anketa: "Je to dobré, pro mě to celkem nic neznamená, ale pro ty, kteří nemohou chodit, tak je to pro ně dobré.”

anketa: “My to vítáme.”

Vy sám máte zdravotní omezení, takže byste uvítal, aby ten vstup byl nový pro imobilní občany?

anketa: “Ano, to víte, že jo.”

Během celého července budou práce probíhat za plného provozu. O veškerých změnách bude nemocnice včas pacienty informovat.

Luboš Vejmola, vedoucí lékárny: "Nemocniční lékárna Havířov poskytuje svoje služby bez přerušení v plném rozsahu, takže naši klienti a pacienti mohou bez problémů přijít. Jediné, co jsme museli udělat, je, že jsme přesunuli zdravotnickou prodejnu do boční části lékárny. Jsou tam směrovky, jsou tam šipky a pacienti jsou informováni.

Veškeré práce by měly být dokončeny do konce října. Na rekonstrukci poskytl nemocnici peníze kraj a nemalou částkou přispěl i magistrát.

---

Zvířátka ve Faunaparku mají Fajnovou vilu

Edukace, zábava i poučení. Takový je smysl úplně nového prostředí pro zvířátka ve Faunaparku Frýdek-Místek. Tamní králíčci totiž dostali úplně nový velký dřevěný domeček, díky kterému budou moci být opět blíž hlavně nejmenším návštěvníkům. Děti se s nimi mohou chodit mazlit a také se o ne zodpovědně starat.

Hlouček dětí se doslova vrhl na přepravku se čtyřmi králíčky ve frýdecko-místeckém Faunaparku. Se zájmem pak poslouchaly výklad o tom, jak by se správně měly k takovým zvířátkům chovat.

Anketa děti: 1.) "Mě se nejvíce líbil ten bílý, co je teď tam dole, ten byl nejhezčí." 2.) "Nejvíc se mi líbil ten nejmenší, ten byl roztomilý." 3.) "Nejvíc se mi líbí tady ten králík." 4.) "Nejvíc se mi líbil ten černý králíček."

Děti přišly zvířátka přivítat do nového prostředí. Do Faunaparku jim totiž umístili nový dřevěný domeček. Ten je zároveň v nové velké kleci, do které se mohou dostat i návštěvníci.

Petr Dvořáček, předseda Faunaparku: "Ten prostor toho parku není velký a my chceme, aby ta zvířata tady měla luxusní prostředí. Nechceme, aby byly tak jak to bylo za dob bývalého zoo, kdy tady medvěd byl v kleci 3x3 metry. Víceméně je to o tom, aby tam měli nějaký bezpečný prostor a aby na ně zase bylo vidět a lidé se s nimi mohli pomazlit."

Od první chvíle se ukázalo, že velkým lákadlem byl domeček hlavně pro děti.

Gabriela Dužiková, koordinátorka programů pro děti: "No hlavně aby viděli děti zvířátka. Jsou to tady v podstatě městské děti všechno, takže chceme aby se trošičku k těm zvířátkům dostaly, aby se naučily, že to není jenom takový ten plyšáček, že to není na hraní, že opravdu je třeba se o ně starat, takže chceme zodpovědnost u dětí."

Domeček dostal název Fajna Vila. Vlastnoručně ho vyrobil a Faunaparku věnoval Karel Deutscher.

Karel Deutscher: "Sám doma mám morčata, pro která jsem dělal domeček. Takže jsem vlastně zopakoval to, co už jsem dělal dříve doma. A tady si myslím, že jsem teda udělal luxusnější verzi, takovou spíš srubovou stavbu. Výroba trvala zhruba dva měsíce, nebylo to úplně jednoduché, navíc do toho zasáhl i koronavirus, v té době se nedalo nic koupit, takže jsem musel chviličku čekat.

Na začátku byly jenom obyčejné střešní latě, které se musely ohoblovat.

Karel Deutscher: "Následně jsem přidělal OSB desky, dělal jsem k té kostře stěny. Pak jsem to opláštil srubovým obkladem a následovala střecha a komín. Je to krásné, hlavně, aby se to líbilo dětem, protože to byl záměr. Aby se to líbilo dětem, chodily sem rády a viděly králíky."

Během prázdnin bude Faunapark pro návštěvníky otevřený každou neděli. Plánují se i pravidelná představení, podrobnosti najdete na webu zoofm.cz

---

Festival Beats for Love se letos konal jen pro 4 tisíce šťastlivců

Mezi mladými oblíbený festival Beats for Love probíhal v tradičním termínu červencových svátků. V omezeném režimu se před stage bavila tisícovka šťastlivců, vstupenky totiž zmizely velmi rychle.

Kamil Rudolf, ředitel festivalu: „Na základě nové informace před pár týdny, kdy strop akce je 1000 lidí, jsme se rozhodli pro naše fanoušky uspořádat Beats for Love, který je největší festival v ČR, alespoň ve zmenšené variantě. Uspořádali jsme ho na jeden areál, čtyři dny, každý den 1000 lidí, což se vyprodalo asi za 17 minut. Jsme moc rádi, že naši fanoušci takto reagují a podporují nás a myslím, že je to pro kulturu hodně důležité.“

I když stále trvající omezení neumožnila konání festivalu v plném rozsahu, každý ze čtyř dnů si užili nejen návštěvníci, ale také účinkující.

DJ Lowa, účinkující: „Musím říct, že jsme dnes první den na festivalu Beats for Love 1000, což je jen limitovaná verze, jsou zde jen dvě stage, normálně jsme zvyklí na 13, a několik set účinkujících, letos je to jen několik desítek, ale musím říct, o to je to bližší a hezčí, a je to pro nás pro všechny velmi speciální a jsme rádi, že alespoň v této malé míře jsme mohli tento festival udělat a užít si ho i jako DJové.“

Beats for Love jako jediný z hudebních festivalů konaných v areálu Dolních Vítkovic nepřerušil letitou tradici a příznivcům stylu hip hop, drum and base a techno připravil bohatý program

---Mohlo by Vás také zajímat