Suché Lazce a Komárov budují splaškovou kanalizaci
V městských částech Opavy, v Komárově a Suchých Lazcích, se buduje splašková kanalizace. Obě obce budou mít společnou čističku odpadních vod. S financováním pomohlo město Opava. Investice za necelých 300 milionů korun je vůbec největší investicí za posledních dvacet let.
Suché Lazce s tisícovkou obyvatel a Komárov se 1400 jsou jedny z posledních částí Opavy, kde chybí splašková kanalizace. Ačkoliv projekt byl dávno vytvořený, peníze na tuto finančně náročnou investici se podařilo sehnat až nyní.
Lumír Měch (OMČO), starosta Komárova: „Dotační podmínky z ministerstva pro nás byly nesplnitelné. Až vloni se uvolnily a my jsme mohli podat žádost o dotaci.“
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Je to akce, která se připravuje od r. 2009, takže jsme v projektu museli udělat i nějaké úpravy. Je to jedna z největších investic za posledních 20 let.“
Stavební dělníci začali pracovat v obou obcích najednou. Položí dohromady 12 kilometrů kanalizačního potrubí s téměř 550 přípojkami, čerpacími stanicemi i čističkou. Ani v jedné obci ovšem nebude kanalizace dovedena ke všem domům.
Petr Oriščík (ČSSD), starosta Suchých Lazců: „Kanalizace nebude vybudována na ulicích V Ulici a Na Štěpnici a to především proto, že nevyšla ekonomická výhodnost těchto tras. Já věřím, že v budoucnu vyřešíme min. Ulici na Štěpnici.
Kanalizace mine také některé ulice v Komárově, kde velké vzdálenosti od páteřní trasy znemožnily výstavbu kanalizace na ulicích U Černého Mlýna, U Tratě a Potoční.
Stavební práce omezí dopravu v obcích a mnohdy také průjezd hromadné dopravy. Ukončeny budou v říjnu příštího roku.
---
Od tragédie na Dole Dukla uplynulo 60 let
V Havířově uctili památku horníků, kteří 7. července roku 1961 zahynuli při požáru v Dole Dukla. Celkem se ke svým rodinám nevrátilo 108 mužů. Pietní akt se uskutečnil na hřbitově v městské části Šumbark, kde byl památník přemístěn.
Uplynulo 60 let, kdy při požáru pásového dopravníku na Dole Dukla zemřelo 108 horníků. Tragédie odpolední směny navždy poznamenala mnoho rodin. Panu Bronislavu Šimšovi, který rovněž přišel uctít památku zesnulých, zahynul otec i strýc.
Bronislav Šimša, syn zesnulého horníka: “Mě byli čtyři a sestře sedm. Byl jsem malý, ale pamatuji si tu hrůzu. On to byl strašně vysoký chlap 190 cm, byl předák v tom rubání, takže si dovedu představit, protože jsem dělal závodního inspektora, takže jsem se dostal k těm mapám, k veškerým výslechům. Já jsem si dovedl představit, jak utíkali, kde byli, co dělali. Takže si to vždy v ten den vybavím.”
Pietní akt se poprvé za účasti široké veřejnosti konal na centrálním hřbitově, kde byl památník přestěhován z dnešní průmyslové zóny.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Tohle to byla obrovský tragédie, která postihla ne jen náš kraj a naše město, ale celou republiku a 108 životů, které vyhasly v podstatě téměř současně, to je něco, co je důležité si připomínat. Myslím, že místo je velmi důstojné a i účast na dnešním aktu nám dává za pravdu.”
Po položení věnců a kytic si přítomní mohli ve smuteční síni poslechnout jména všech 108 havířů.
---
SŠ dřevozpracující se dočkala nových dílen
Střední škola stavební a dřevozpracující v Ostravě má zbrusu nové dílny. Vznikly rekonstrukcí málo využívaných dílen Střední průmyslové školy v Ostravě-Vítkovicích, kterou plně hradil MS kraj.
Původní dílny Střední školy stavební a dřevozpracující už byly zastaralé a neodpovídaly 21. století. Teď nastala změna. Studenti se od nového školního roku už budou učit ve zbrusu nových dílnách, které byly slavnostně otevřeny ve Střední průmyslové škole v Ostravě-Vítkovicích.
Jaroslav Kania, náměstek MS kraje: “Stroje jsou sice staršího data, ale nicméně na těchto starších strojích se lépe ti naši studenti naučí manuální zručnosti než na nějakých CNCéčkách. Ty stavební práce, které byly provedeny nejen v té budově, ale i v nádvoří, představovaly částku 16, 7 milionů korun.”
Součástí každé dílny jsou kabinety, ze kterých mohou mistři své studenty pozorovat a také šatny a sociální zázemí.
Lukáš Šubert, ředitel SŠ stavební a dřevozpracující, Ostrava, příspěvková organizace: “Oproti tomu v čem jsme byli doposud je to obrovská změna. Takže jsme opravdu rádi. Žáci se tady budou učit základní pracovní operace. Opracování kovů, plastů, mědi. Jeho spojování, dělení a samozřejmě svařování."
Do září ještě projdou rekonstrukcí střechy na těchto objektech, za které MS kraj zaplatí 25 milionů korun.
---
Slezská Ostrava ocenila osobnosti obvodu
Záchrana lidského života, rozvoj sousedských vztahů, kultura, sport a mnoho dalších oblastí. V každé z nich našla i letos Slezská Ostrava osobnost, která si zaslouží ocenění za úspěšnou reprezentaci nebo rozvoj obvodu.
12 osobností a dvě firmy získaly ocenění Slezské Ostravy. Obvod jim chtěl poděkovat za jejich mimořádné lidské vlastnosti, profesní úspěchy a další zásluhy. S nominací pomohla veřejnost a vítěze vybrala komise rady.
Štěpán Kozub, herec oceněný za oblast kultury: "Potěšilo mě, že jsem teda držitelem a že vybrali zrovna mě a samozřejmě mi to lichotí a dělá mi to radost."
Milan Moldřík, občan oceněný za rozvoj sousedského života: "Ocenění si vysoce cením, protože je to pro mě překvapení. Dokonce, když mi to sdělili, tak jsem řekl, že se musí jednat zřejmě o omyl. Věnuji se tomu, že chci, aby byly Kunčice krásnější, to je ta má obec. My tam v podstatě žijeme jako zapadlí vlastenci a chci, aby to tam bylo pěkné."
Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU oceněný za oblast sociální a zdravotní: "Ono se říká, že doma není nikdo prorokem a já jsem doma na Slezské Ostravě už 12 let a tady to zjevně neplatí, protože Slezská Ostrava si na mě vzpomněla a ocenila a já si toho velmi vážím."
Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Ocenili jsme dnes například osobnosti, které se podílí na rozvoji kultury, sportu nebo volného času ve Slezské Ostravě, ale také strážníky městské policie, kteří zachránili život bezvládnému muži, kterého nalezli při své obchůzce."
Mezi oceněnými byli také například i dobrovolný hasič Radovan Šugar, předák staré gardy Baníku Ostrava Petr Zajaroš nebo bývalý významný fotbalový brankář a současný trenér Tomáš Bernady a další.
Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Každý z oceněných získává nejen plaketu, ale také finanční dar ve výši 10 tisíc korun a oceněny jsou také firmy, které v rámci městského obvodu působí a podílí se na jeho ekonomickém rozvoji, ale třeba přispívají ke společenské odpovědnosti."
Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU oceněný za oblast sociální a zdravotní: "Já si ocenění vystavím a finanční obnos v obálce věnuji jižní Moravě."
Milan Moldřík, občan oceněný za rozvoj sousedského života: "Ty peníze věnuji tam, kde to je teď potřeba, to je vše."
Slavnostní předávání ocenění proběhlo v prostředí Slezskoostravského hradu.
---
Začíná Kulturní léto se Srdcohraním v Nové Pláni
Nejmenší počet obyvatel v kraji, nejnižší nezaměstnanost, nejvyšší volební účast. To je jen malý výběr všech NEJ obce Nová Pláň na břehu Slezské Harty. K těm letos přibylo další, a to Nejdelší Kulturní léto. To v Nové Pláni potrvá celé dva měsíce prázdnin. Na své si přijdou milovníci kultury všech možných žánrů.
Přírodní amfiteátr u koupaliště v Nové Pláni začal ožívat akcemi Novopláňského kulturního léta.
Bára Sousa, pořadatelka Kulturního léta: „Máme koncerty, máme představení pro děti každou neděli, koncerty teda máme ve čtvrtek a pak máme i různé akce v pátek, hudební. No to jsme se právě snažili, aby to bylo co nejrůznorodější, aby tam každý si mohl najít něco svého, takže tu máme od jazzu, přes soul, pop-rock, máme i punkovou kapelu, která přijede z Opavy. Stejně tak je to i s tím divadlem a s dětskými představeními, tam opravdu taky se to docela liší.“
Každý týden tady návštěvníci nejméně jedenkrát mohou navštívit hudební či divadelní akci. My jsme tu právě zastihli kapelu Trocha klidu.
Daniel Holý, účinkující, kapela Trocha klidu: „My už jsme tady potřetí a vždycky je to tady krásný, protože se o to tady starají naší přátelé a je tu krásná rodinná atmosféra a máme to tady moc rádi.“
Kromě celoprázdninového kulturního léta v Nové Pláni připravují navíc od 22 .července svůj tradiční festival s názvem Srdcohraní.
Pavla Petrová (nez.), místostarostka Nové Pláně: „Je to festiválek obce Nová Pláň, letos pořádáme pátý ročník, je to divadelně hudební festival, pořádající se od čtvrtka do neděle, s tím, že ve čtvrtek začínáme divadlem a takovou malou hudební scénou, hlavní program je v pátek, kdy bude na scéně 5 kapel, a v sobotu bude divadlo Buranteatr s divadelním seskupením Vejminek z Brna.“
Anketa, návštěvník: „Tak ze Srdcohraní se mi budou líbit ostatní kapely, jako je třeba Brixtn, tady ta domácí, a pak jsou to třeba Trocha klidu.“
Nabídka letní kultury v Nové Pláni je tedy opravdu široká a navíc zpestřená i o možnost sledování akcí z vody koupaliště, v jehož areálu se všechny akce konají.
---